Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Победа View Post
    Znaš dobro na koju mislim
    Pa nisam ja proročica ( Kleopatra ili vidovita Zorka ) pa da znam...
    E, svašta
    Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
    Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
    "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

    Comment


    • Originally posted by Marija81 View Post
      Pa nisam ja proročica ( Kleopatra ili vidovita Zorka ) pa da znam...
      E, svašta
      Dovoljno je da vidiš osobu na tvom i mom avataru i onda pogledaš u moj avatar i vidiš šta piše

      Comment


      • Originally posted by Победа View Post
        Dovoljno je da vidiš osobu na tvom i mom avataru i onda pogledaš u moj avatar i vidiš šta piše
        I šta sa tim?
        Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
        Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
        "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

        Comment


        • Originally posted by Marija81 View Post
          I šta sa tim?
          Ništa

          Comment


          • Originally posted by Seoski Terminator View Post
            Ja sam ski manijak! A na planini se najmirnije i najopustenije osecam, tako da bi mi i tu Norveska prijala.
            Uh, ala bi tu procvetao. Oni se radjaju na skijama, na ovoj akademiji gde povremeno drzim seminare zaposleni preko zime 'ladno na skijama dolaze na posao. Doduse, cross-country im je prvi izbor posto, koliko sam razumeo, ne treba neka ne znam kakva tehnika za to. Zimi su svi na skijama, pice na sve strane.

            Originally posted by Ivan_pg View Post
            Ma nema veze nije tesko to pronaci nego rekoh ako si ti od tehnicke struke pa imas informaciju iz prve ruke.Imam veliku zelju da odem tamo samo ne znam koliko bi mi trebalo da savladam norveski ili svedski jezik,sa engleskim bih vjerovatno mogao da funkcionisem neko vrijeme.
            Imas izvanredan kurs ovde u Beogradu koji je maltene ulaznica za Norvesku, ogroman broj ljudi je preko njih otisao u Norvesku. Drzi ga cale onog Viktora Markovica koji radi sa Kesicem, Dragan se zove, on je valjda sekretar srpsko-norveskog prijateljstva ili kako se to drustvance vec zove. Sa engleskim ne bih pokusavao nista ozbiljno na tvom mestu, svi ga govore odlicno ali da bi radio gore bilo sta ozbiljno i u struci moras da imas polozen takozvani Bergen test. Moj jedan prijatelj iz tvojih krajeva (Herceg Novi) je kao gradjevinac otisao gore i radi u struci ali je otisao preko zene, tako da ti to ne znaci mnogo.
            Everyone is entitled to his own opinion, but not to his own facts. - Daniel Patrick Moynihan

            Comment


            • Originally posted by Победа View Post
              Ništa
              Jao kako duhovito
              Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
              Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
              "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

              Comment


              • Ovdje ljudi skoro na dnevnoj bazi osporavaju ekonomiju kao nauku i sad ja da napisem analizu Norveske ekonomije po mom misljenju i sta ce se desiti, to bi se osporavalo na sve nacine, na kraju bi mi se reklo da sam student. Nema problema, student sam, nad kojim se izivljava profesor i ne mogu da polozim jedan predmet koji je kompjuter zamjenio.

                Al hajde napisat cu vam o toj mitskoj ekonomiji Norveske:

                1. Njihova ekonomija je zavisna od globalne prodaje nafte, 60% njihove trgovine je nafta. Cijena nafte je katastrofalna, OPEC je u kurcu, Trump pametno spusta cijenu nafte sa eksplatacijom americke nafte, kao i drugih oblika energije. Cijena nafte ce pasti jos vise.
                2. https://www.lundin-petroleum.com/Doc..._present_e.pdf
                Ovaj projekat je glavni pokazatelj koliko niske cijene nafte ce da nastete Norveskoj ekonomiji. Nalaziste nafte ovdje, je najvece nalaziste u Norveskoj, oko 2-3 milijarde barela nafte. Konstrukcija ce trebati 17k ljudi na 3 godine, i jos 54 covjeka za narednih 50 godina. Ovaj naftovod ce biti 25% ukupne proizvodnje nafte. Da bi ovaj projekat samo 'break-even' potrebno je da se barel prodaje po $70. (https://www.bloomberg.com/news/artic...-chief-says-3-) Takodjer jedna perspektiva za ove 3 mlrd barela nafte nalazista, Amerika godisnje trosi 7mlrd barela nafte.

                3. Drugi proizvod koji najvise izvoze je riba. Imali su nedavno najnizi suficit u trgovini ribe u zadnjih 15ak godina.

                4. Sljedeca stvar je generalno smanjena trgovina:



                Suficit trgovine, je dozvoljavao Norveskoj da finansira welfare state, kao i neke od najvisocijih plata u svijetu, sa najkracom radnom sedmicom u svijetu. Takodjer kad je bio boom cijena nafte, norveska Kruna je bila premocna, ali kako je trgovina opala, a novac prakticno bacen, valuta je oslabila.

                5. Uzasna monetarna politika sa kamatnim stopama.



                Ovaj graf govori mnogo. Ekonomij stagnira, a novac je besplatan prakticno. Inflacija divlja, a nema naznaka da ce kamatne stope ici gore, a morat ce ici gore. Da bi odrzali valutu, kompetentnom, morali su poceti da podizu pare iz fonda u kojem su stedjeli.

                http://www.reuters.com/article/us-no...-idUSKCN0W52JR

                Fond ima 20 godina novca u sebi, ako uzmemo da trziste nece biti 'volatile'.

                Takodjer Norveska je prodala 2004. sve svoje rezerve zlata.

                http://globalgoldnews.com/2014/02/11...gold-holdings/

                6. Drzavna potrosnja

                Imaju najmanji budzetski suficit u zadnjih 10 godina. Takodjer populacija im se povecava i trosi se mnogo novca, a ako dodje do ukidanja benefita socijalne drzave, narod ce se pobuniti i imat ce problema, jer niko ne voli da mu se benefit smanjuje.



                7. Cijene nekretnina



                Ovo je bubble. Dizanje kamatnih stopa i imaju istu situaciju kao Amerika 2007. Iako u prosjeku svako domacinstvo ima oko $170k ustedjevine, Norveska je jedna od najzaduzenijih drzava na svijetu kada je u pitanju licni dug i taj dug najvise otpada na kupovine kuca, a trziste nekretnina je bubble.



                Takodjer plate su pale u odnosu na dolar.




                Sta ce se desiti u nastavku:

                Norveska ima izbor, ili da ostavi kamatne stope nisko i sacuva trziste nekretnina da ne eksplodira, ili da digne kamatne stope, unisti trziste nekretnina i spasi norvesku Krunu.

                Zasto je problem niska norveska Kruna? Jer visoko inteligentni ljudi zele da rade za visoku platu i da mogu da idu i putuju svijetom. Ako plate pocnu padati u odnosu na ostatak svijeta, najbolji talenti ce ici tamo gdje su plate najvisocije, a Norveska se takmici sa Amerikom, Njemackom itd.

                Ako Kruna padne, pada i standard zivota, a posto nema naznake da ce dici kamatne stope, najbolja investicija je zlato i dionice vezane za trgovinu, jer ce niska stopa razmjene Krune, uciniti da dodje do porasta trgovine.
                sigpic
                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                Comment


                • Pusti ti to Aki, je s' položio ispit?
                  Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                  Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                  "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                  Comment


                  • Originally posted by Marija81 View Post
                    Pusti ti to Aki, je s' položio ispit?
                    Ne.

                    Na predavanjima se koncesija ne moze prodati, a na ispitu drzava moze da proda koncesiju.

                    Otvoris zakon, nema glagola prodaja u bilo kojoj formi unutar zakona o koncesijama.
                    sigpic
                    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                    Comment


                    • Originally posted by maliajnstajn View Post
                      Ne.

                      Na predavanjima se koncesija ne moze prodati, a na ispitu drzava moze da proda koncesiju.

                      Otvoris zakon, nema glagola prodaja u bilo kojoj formi unutar zakona o koncesijama.
                      Opet te oborio?
                      E svašta...Pa miša mu jbm...kol'ko ga polažeš...
                      Zapamti za sledeći put -drž' se knjiga izgleda da profa ne voli tvoj način...

                      Pa dobro ako nema "prodaja" verovatno stoji " može ustupiti"
                      Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                      Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                      "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                      Comment


                      • Ne vidim sto si se sav uvredio jer sam napisao da si student ekonomije, jer jesi student ekonomije. Niti vidim sta tu uvredljivo ima, al aj.
                        E to se zove post, a ne onako. Ce procitam lepo kad budem bio kuci, sad trea da zavrsavam sa poslom.

                        Comment


                        • Originally posted by taliesin View Post
                          Imas izvanredan kurs ovde u Beogradu koji je maltene ulaznica za Norvesku, ogroman broj ljudi je preko njih otisao u Norvesku. Drzi ga cale onog Viktora Markovica koji radi sa Kesicem, Dragan se zove, on je valjda sekretar srpsko-norveskog prijateljstva ili kako se to drustvance vec zove. Sa engleskim ne bih pokusavao nista ozbiljno na tvom mestu, svi ga govore odlicno ali da bi radio gore bilo sta ozbiljno i u struci moras da imas polozen takozvani Bergen test. Moj jedan prijatelj iz tvojih krajeva (Herceg Novi) je kao gradjevinac otisao gore i radi u struci ali je otisao preko zene, tako da ti to ne znaci mnogo.
                          Hvala na informacijama,razmotricu to svakako.

                          Comment


                          • Originally posted by maliajnstajn View Post
                            Spoiler
                            Ovdje ljudi skoro na dnevnoj bazi osporavaju ekonomiju kao nauku i sad ja da napisem analizu Norveske ekonomije po mom misljenju i sta ce se desiti, to bi se osporavalo na sve nacine, na kraju bi mi se reklo da sam student. Nema problema, student sam, nad kojim se izivljava profesor i ne mogu da polozim jedan predmet koji je kompjuter zamjenio.

                            Al hajde napisat cu vam o toj mitskoj ekonomiji Norveske:

                            1. Njihova ekonomija je zavisna od globalne prodaje nafte, 60% njihove trgovine je nafta. Cijena nafte je katastrofalna, OPEC je u kurcu, Trump pametno spusta cijenu nafte sa eksplatacijom americke nafte, kao i drugih oblika energije. Cijena nafte ce pasti jos vise.
                            2. https://www.lundin-petroleum.com/Doc..._present_e.pdf
                            Ovaj projekat je glavni pokazatelj koliko niske cijene nafte ce da nastete Norveskoj ekonomiji. Nalaziste nafte ovdje, je najvece nalaziste u Norveskoj, oko 2-3 milijarde barela nafte. Konstrukcija ce trebati 17k ljudi na 3 godine, i jos 54 covjeka za narednih 50 godina. Ovaj naftovod ce biti 25% ukupne proizvodnje nafte. Da bi ovaj projekat samo 'break-even' potrebno je da se barel prodaje po $70. (https://www.bloomberg.com/news/artic...-chief-says-3-) Takodjer jedna perspektiva za ove 3 mlrd barela nafte nalazista, Amerika godisnje trosi 7mlrd barela nafte.

                            3. Drugi proizvod koji najvise izvoze je riba. Imali su nedavno najnizi suficit u trgovini ribe u zadnjih 15ak godina.

                            4. Sljedeca stvar je generalno smanjena trgovina:



                            Suficit trgovine, je dozvoljavao Norveskoj da finansira welfare state, kao i neke od najvisocijih plata u svijetu, sa najkracom radnom sedmicom u svijetu. Takodjer kad je bio boom cijena nafte, norveska Kruna je bila premocna, ali kako je trgovina opala, a novac prakticno bacen, valuta je oslabila.

                            5. Uzasna monetarna politika sa kamatnim stopama.



                            Ovaj graf govori mnogo. Ekonomij stagnira, a novac je besplatan prakticno. Inflacija divlja, a nema naznaka da ce kamatne stope ici gore, a morat ce ici gore. Da bi odrzali valutu, kompetentnom, morali su poceti da podizu pare iz fonda u kojem su stedjeli.

                            http://www.reuters.com/article/us-no...-idUSKCN0W52JR

                            Fond ima 20 godina novca u sebi, ako uzmemo da trziste nece biti 'volatile'.

                            Takodjer Norveska je prodala 2004. sve svoje rezerve zlata.

                            http://globalgoldnews.com/2014/02/11...gold-holdings/

                            6. Drzavna potrosnja

                            Imaju najmanji budzetski suficit u zadnjih 10 godina. Takodjer populacija im se povecava i trosi se mnogo novca, a ako dodje do ukidanja benefita socijalne drzave, narod ce se pobuniti i imat ce problema, jer niko ne voli da mu se benefit smanjuje.



                            7. Cijene nekretnina



                            Ovo je bubble. Dizanje kamatnih stopa i imaju istu situaciju kao Amerika 2007. Iako u prosjeku svako domacinstvo ima oko $170k ustedjevine, Norveska je jedna od najzaduzenijih drzava na svijetu kada je u pitanju licni dug i taj dug najvise otpada na kupovine kuca, a trziste nekretnina je bubble.



                            Takodjer plate su pale u odnosu na dolar.




                            Sta ce se desiti u nastavku:

                            Norveska ima izbor, ili da ostavi kamatne stope nisko i sacuva trziste nekretnina da ne eksplodira, ili da digne kamatne stope, unisti trziste nekretnina i spasi norvesku Krunu.

                            Zasto je problem niska norveska Kruna? Jer visoko inteligentni ljudi zele da rade za visoku platu i da mogu da idu i putuju svijetom. Ako plate pocnu padati u odnosu na ostatak svijeta, najbolji talenti ce ici tamo gdje su plate najvisocije, a Norveska se takmici sa Amerikom, Njemackom itd.

                            Ako Kruna padne, pada i standard zivota, a posto nema naznake da ce dici kamatne stope, najbolja investicija je zlato i dionice vezane za trgovinu, jer ce niska stopa razmjene Krune, uciniti da dodje do porasta trgovine.
                            Aj???
                            Obozavam Akisu
                            sigpic

                            Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

                            U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
                            Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

                            Comment


                            • Originally posted by Marija81 View Post
                              Opet te oborio?
                              E svašta...Pa miša mu jbm...kol'ko ga polažeš...
                              Zapamti za sledeći put -drž' se knjiga izgleda da profa ne voli tvoj način...
                              Nema nacina, vec je njegov cejf, to najvise. Pitanje je na zaokruzi, i ja sam tacno zaokruzio (koncesija se ne moze prodati), a on je to prekrizio. Koncesija se moze izdati i izdaje je drzava, da bi nesto bilo prodato, mora se prenijeti vlasnistvo sa jedne stranke na drugu, bez roka trajanja. Obaranje tu teorije, prakticno za jedan bod, iako sam nasao 4 greske, al to on ne priznaje, ne mogu na zadatak izaci i cao cao.

                              Jos klasika, postavio mi blic pitanje, ja mu odgovorio, frajer zanjemio. I nije mi prvi put, vec par puta su me profesori na foru pitali nesto i ja im odgovorio i oni se sjebali, jer je generalno nivo znanja medju studentima katastrofalan.
                              sigpic
                              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                              Comment


                              • Sto mi se mota po glavi smajli za ajnstajna...al da ne dizem tenziju i vcr,Mara me prosto inspirisala sa ovim poslednjim pitanjem

                                Comment

                                Working...
                                X