Strana 1 od 8 1 2 3 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 15 od 111

Tema: Ulični Muzičar - kao prosjak i kao car !

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

Ulični Muzičar - kao prosjak i kao car !

[size=14px][color=rgb(68, 68, 68)]KAKO MI JE PALO NA PAMET DA SVIRAM NA ULICI[/color][/size]

[size=14px][/size][color=rgb(51, 51, 51)]Sluao sam neku emisiju na noćnom program na radiju. Bilo je to 1987-e![/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)]Luka Mijatović (voditelj) je u studio doveo prve ulične svirače iz Knez Mihajlove: [/color][color=rgb(51, 51, 51)]onog Alfija (to je posle pevao "domoljubne" pesme i jo kasnije prodavao kasete u Knezu) [/color][color=rgb(51, 51, 51)]i Vladu (izvodi Dilanove stvari , uglavnom). Oni su p[/color][color=rgb(51, 51, 51)]ričali o tome kako je to svirati na ulici...[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Ja sam paljivo sluao i... opasno mi se "upalila sijalica" u glavi. [/color]

[color=rgb(51, 51, 51)]Pomislio sam: "[/color][color=rgb(51, 51, 51)]TO JE ONO TO ELIM DA RADIM !!!"[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Narednog leta (1988.) bio sam sa drugovima na moru, u Cavtatu (u kampu).[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Jednog dana sam skoknuo do Dubrovnika i video sam uveče neka dva tipa kako sviraju.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Sviraju, sviraju, pa, posle skupljaju lovu od onih sto su se okupili da ih sluaju.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]U to vreme sam malo nastupao na nekim svirkama u Leskovcu (pisaću o tome), [/color][color=rgb(51, 51, 51)]pa sam dobio neto samopouzdanja (i[/color][color=rgb(51, 51, 51)]nače sam veliki tremaro), tako da sam polako počeo da kujem planove.[/color]

[color=rgb(51, 51, 51)]Naredne godine me je otac ubacio u "njegovu" fabriku da radim (mislim, nije njegova, nego je tamo radio) da peglam čarape.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Taj posao mi je dobro doao jer mi je u to vreme neki tip iz Vranja pravio pojačalo na baterije, a to kota.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Dakle, radio sam 4 meseca i 8 dana u toj tekstilnoj fabrici, i to mi je jedini radni sta u ivotu [/color][color=rgb(51, 51, 51)](dobro, kao klinac smo nekoliko puta ili sa drugarima da beremo vinje, ali, to ne računam).[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Kasnije (1990/1991) sam jedno vreme prodavao polovne LP-ploče, ispred "Robne kuće" u Leskovcu.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]I tako...[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Jula 1989. [/color][color=rgb(51, 51, 51)]moji krenu na more u Crnu Goru, pa i[/color][color=rgb(51, 51, 51)] ja podjem sa njima. [/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)]Da probam sreću.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Da pokuam da sviram, a , ako ne ide - da ostanem sa njima na letovanju i vratimo se kasnije zajedno kući.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Otac mi je bio sredio da se vratim ponovo u fabriku (neplaćeno sam dobio).[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Znači, oni ostanu u Petrovcu, a, ja krenem za Dubrovnik ![/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)]Izadjem uveče... etalite puno ljudi...[/color][color=rgb(51, 51, 51)]NISAM IMAO HRABROSTI ![/color][color=rgb(51, 51, 51)]I... nadjem "reenje" ![/color]

[color=rgb(51, 51, 51)]Pitam nekog milicionera (tako su se tada zvali) da li mogu da sviram.On, naravno, kae da ne moe [/color][color=rgb(51, 51, 51)](mada, da ga nisam pitao, verovatno me ne bi dirao).[/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)]I ja, sav sećan, krenem nazad kući!Pa, eto... ne daju da se svira na ulici, ta da se radi! Savest mi je mirna. [/color][color=rgb(51, 51, 51)]Nisam ja kriv...[/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)]Dok sam čekao autobus, svirao sam sa nekim Bosancima na stanici (malo oputanja).Nisam odmah krenuo kući, već sam oti'o u BG.[/color]

[color=rgb(51, 51, 51)]Prodjem kroz "Knez Mihajlovu". Puno etača.[/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)]Nekoliko kolega (budućih) svira...Ja pridjem onom Vladi "Dilanu", malo popričamo...[/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)]On je super tip. Rekao mi kako ide, kol'ko moe da se zaradi, i... da se ne premiljam mnogo, nego da idem da probam.Nisam imao hrabrosti i vratio sam se kući.O.K. prvi pokuaj nije uspeo !Ali, zato drugi - JESTE !!![/color]

2. Your Google Adsense code here
    Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

Re: Ulični Muzičar - kao prosjak i kao car !

[size=14px][color=rgb(68, 68, 68)]KAKO SAM POSTAO ULIČNI MUZIČAR[/color][/size]

[color=rgb(51, 51, 51)]Znači, leto 1989.[/color]

[color=rgb(51, 51, 51)]Poto mi se nikako nije vraćalo u fabriku na peglanje čarapa, [/color][color=rgb(51, 51, 51)]a, vie nije ilo da mi roditelji daju tzv. "deparac", [/color][color=rgb(51, 51, 51)]reih ja da ponovo pokuam.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Jedan drug, komija, je polazio za Budvu. Tamo su mu već bili neki njegovi drugari (rokersko drutvo), pa tako k[/color][color=rgb(51, 51, 51)]renem i ja sa njim vozom za Bar (i posle za Budvu).[/color]

[color=rgb(26, 34, 42)]Izadjem uveče sa njima (podrka) da "razbijem led".Zamiljao sam da, kao, stranci imaju lovu i treba da se usresredim na njih.Tako odredim da treba da sviram tamo gde je ona grupa hotela... na kraju etaita.Moram da kaem da me je mnogo bilo sramota.Pomog'o mi je jedan od tih drugara, koji su poli sa mnom da mi "dre strah" i to mu neću nikada zaboraviti!Stavio je kutiju od cipela (koju sam prethodno pripremio da slui za ubacivanje para) ispred mene.Ja sam mu davao instrukcije gde tačno da je postavi, da ne bude ni preblizo, ni predaleko.E, to me je najvie bilo stid... to to "traim" pare, a, ne to sviram!Počeo sam...Svirao sam 10-15 min (neto sam i zaradio), ali, videh da to nije pravo mesto...[/color]

[color=rgb(26, 34, 42)]Tako se svi mi zajedno pokupimo i vratimo u grad.Ispred Starog grada, dole ispod hotela "Avala", svirali su neki momci (dve gitare).Ja stanem malo podalje od njih i krenem i ja da "guslam".E, sad, svi oni ljudi to su ih bili sluali (20-tak njih) polako su preli kod mene (a , i ti to su svirali, prekinu i dodju i oni)...Valjda im je bilo zanimljivo to vide električnu gitaru i pojačalo, i to na ulici (gde nema struje...)[1989-a].Ja sam tada mislio da ljudi kapiraju moj stil sviranja :Kao, dve ruke na vratu gitare (tada je bila jedna gitara , ne kao sada dupla), i zvuči kao dve gitare, Stanley Jordan fazon...Ali, kasnije sam shvatio da ljudi samo gledaju... onako bezveze, da "ubiju" malo vreme. A, samo neki kapiraju stil sviranja (i mnogi dodju da mi kazu da takvu tehniku sviranja prvi put vide). Dobro, to i nije tako čudno, jer nisu ba svi "slučajni prolaznici" eksperti za muziku.[/color]
    [color=rgb(26, 34, 42)]Ostao sam u Budvi samo nekoliko dana, jer...Moj cilj je bio - Dubrovnik ![/color]

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

[size=16px][color=rgb(68, 68, 68)]VARLJIVO LETO '89.[/color][/size]

[color=rgb(51, 51, 51)]Poto sam uz pomoć drugara (koji su mi drali strah) "razbio led", posle jedno 7 dana krenem ja za Dubrovnik.[/color]

[color=rgb(51, 51, 51)]Bilo je mnogo turista tamo, jer je bio početak avgusta.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Svirao sam, ljudi su se okupljali da sluaju, aplaudirali su, a [/color][color=rgb(51, 51, 51)]ja sam imao tremu pa sam sve vreme gledao samo u gitaru.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Svirao sam razne stvari (i razne gluposti).[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Udarna stvar mi je bila Jovano, Jovanke.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]To se ljudima najvie dopadalo. Verovatno jer je malo ivlje.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Sećam se da sam jednom "ispucao" ceo repertoar (u to vreme jedva preko jednog sata), a ljudi i dalje stoje i čekaju... [/color]

[color=rgb(51, 51, 51)]ta ću... [/color][color=rgb(51, 51, 51)]odsviram ja neto bezveze. Sramota me i da kaem ta je bilo.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Kad... aplauz! Ja pomislim: "Pa, ovi nisu normalni!"[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Stvarno je bilo neto mnogo glupo (plus poluimprovizovano)![/color][color=rgb(51, 51, 51)]Svirao je u to vreme u Dubrovniku i jedan kolega, Banjalučanin, koji je izvodio popularna dela za klasičnu gitaru.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]On odsvira lepo jedan "set" od 30-tak minuta, napravi pauzu, pa ponovo...[/color][color=rgb(51, 51, 51)]I tako 7-8 puta za veče. [/color][color=rgb(51, 51, 51)]A, ja, neiskusan, odsviram to to imam (sat, sat i četvrt) i - dosta za to veče ![/color][color=rgb(51, 51, 51)]Bio je i neki tip, iz Bihaća čini mi se, koji je stajao na početku Straduna (glavna ulica u Dubrovniku), n[/color][color=rgb(51, 51, 51)]a mestu gde na jednom zidu "trči" jedan kamen (taman da na njega moe da stane sa oba stopala).[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Fora je bila da se popne na njega i ostane tamo, to nije lako jer te odbije zid kada skoči na kamen![/color][color=rgb(51, 51, 51)]Treba taman toliko jako da skoči da bude gore, ali, ne mnogo jako, da ne udari prejako u zid.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Tu, kod njega, okupljali su se ljudi, jer ih je on zabavljao celo veče.[/color][color=rgb(51, 51, 51)]Znao je neke trikove sa ping-pong lopticama[/color][color=rgb(51, 51, 51)](neke cele , a neke samo polovine od loptice, pa čas vidi da ih ima dve, a, čas tri...).[/color][color=rgb(51, 51, 51)]I ja sam posle "posla" provodio vreme tamo.[/color]

[color=rgb(26, 34, 42)]Odlazio sam na spavanje ujutro , kad svane.Kupim taze hleb i odem u jednu umicu, tu u blizini.Klupa, vreća za spavanje...Tada nije bilo opasno spavanje bilo gde napolju. Aj', nek danas neko proba![/color]

[color=rgb(26, 34, 42)]Imao sam problema sa pojačalom jer je odjednom znalo da utihne.Pravljeno pojačalo.Reenje je bilo da ga adapterom na trenutak samo priključim na struju.Tako sam ja morao da, u sred svirke, ostavljam publiku na minut-dva i da utrčavam u najbliu prodavnicu u potrazi za strujom!Niko me [/color][color=rgb(51, 51, 51)]od prodavaca [/color][color=rgb(51, 51, 51)]nije odbio, ali... bio sam im čudan sa tim svojim zahtevom d[/color][color=rgb(51, 51, 51)]a uključim u struju, u njihovoj radnji, svoje pojačalo... na 2 sekunde![/color]
    [color=rgb(26, 34, 42)]Kasnije sam provalio da ga (pojačalo) mogu "povratiti u ivot" i tako to jako "ičupam" najdeblju icu. To ga je, valjda, okiralo!Imao sam baterije na punjenje, budala...Posle sam ukapirao da ne troim puno, pa sam kupovao alkalne baterije: 8 "debelih" - i do 100 sati sviranja !U Dubrovniku sam upoznao nekog Makedonca (majka mu bila Dubrovčanka)i kod njega ostavljao pojačalo da se napune baterije.Svirao sam malo, tako da sam sa jednim punjenjem mogao i po 3-4 dana da izguram.[/color]

[color=rgb(26, 34, 42)]Sa milicijom (tako su se zvali tada) nije bilo problema, uglavnom...Samo sa jednim:Pokupio me je jedan i odveo u sporednu ulicu na pretres! Posle me je (isto veče) zatekao kako sviram, tamo kod tog kamena... onako, za drutvo.On, kao: "A-HA, JESAM JA TEBI REKO DA NE SME DA SVIRA?""PA, JA NE SVIRAM SADA ZA PARE - rekoh - NIJE VALJDA ZABRANJENO SVIRATI..."I on se zbuni : "BEZ OBZIRA!" [To me podseća na ono iz "Ko to tamo peva":-KAKO IH NIJE SRAMOTA !-TO? PA, MI SMO DOLI NJIH DA GLEDAMO!-BEZ OBZIRA ! (Bata Stojković)][/color]

[color=rgb(26, 34, 42)]Iz Dubrovnika sam par puta skoknuo do Cavtata, na jedno veče.Jednom, na autobuskoj stanici, pričao sam sa nekom babom, koja svake godine (sama) dodje u Dubrovnik. Da opere noge, valjda (he he... ne verujem da je ba znala da pliva).Ona mi je pričala kako je neka pesnikinja, a kada sam zatraio da mi kae neke svoje stihove, uplaila se da imam sakriven mikrofon, pa ću da je snimam (i valjda joj ukradem to...)!He he...Kasnije sam na putovanjima sretao razne individue, pa sam shvatio da na svetu postoje stvarno razni "pacijenti". [/color]
    [color=rgb(26, 34, 42)]Jadna druga baba je, na primer, tvrdila da je dobila Nobelovu nagradu za knjievnost!Ja sam se kasnije čak i informisao, jer, dobro, nikad se ne zna... ali, niko iz te drave (odakle je ona bila) nikada nije dobio tu nagradu ![/color]

[color=rgb(26, 34, 42)]Posle Dubrovnika i Cavtata sam krenuo malo na sever : Makarska, Omi, Split, pa,opet nazad... autostopom! [/color]
    [color=rgb(26, 34, 42)]Naao me je jedan zemljak u Makarskoj, na svirci, pa smo zajedno putovali od Makarske do Dubrovnika. Posle par dana smo se posvađali: on je bio stalno pijan i voleo je Miloevića (1989.), a, ja - ni jedno ni drugo... Naročito to DRUGO!Inače, u Makarskoj sam prvi put posle zavrene svirke otiao da ispraznim kutiju sa paramai vratio se na "drugo poluvreme".Tada je bila nezgodna stvar to su postojale samo papirnate novčanice i to velike (po dimenzijama), pa se kutija brzo napuni.U Splitu sam svirao prvo malo u starom gradu, a posle sam siao dole na Rivu, pored mora.Mislim da nikada nije vie ljudi stalo da me gleda, t.j. slua (na ulici, ne računam "prave" svirke)!Valjda je bilo par stotina ljudi... ili sam se ja bio uplaio pa mi se činilo da ih je toliko! Ko bi ga sad znao...[/color]

[color=rgb(26, 34, 42)]Tako sam se muvao po Jadranu 30 dana. Na kraju sam se vratio kući, ali, preko Zagreba. I tamo sam svirao par dana. Spavao sam na nekoj klupi, u jednom parku, blizini nekakve kasarne (komanda, pre će biti).Vojnici su celo jutro tuda prolazili i smekali se. Ili su valjda po burek i jogurt.Padala je i neka sitna kia, ali, drveće je jo bilo puno lića, pa je tek po koja kap zavravala na mom... krevetu.Trijumfalno sam se vratio kući, veoma ponosan na sebe!Krenulo je !Ne moram vie da peglam čarape (u ćaletovoj fabrici)... sve do penzije![/color]

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

[color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]ODAKLE TI OVE PARE ?[/size][/color]

[color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]Kada je prolo to moje prvo "uličarsko" leto (1989.), i ja se trijumfalno vratio kući, dosadjivao sam svima redom sa svojim pričama. Otprilike ko oni Solunci, to su po bezbroj puta iznova prepričavali svoje ratne avanture.[/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]Odmarao sam 50-ak dana, a, onda, krajem oktobra krenuo ponovo! [/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]Bila je to četvorodnevna (mini) turneja: Beograd, Zagrab (2 dana), pa opet Beograd.Ne sećam se da li se u Beogradu dogodilo neto posebno interesantno, jer sam kasnije puno puta tamo iao da sviram, pa ne znam ta je tačno koji put bilo.[/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]U Zagrebu je jedan drug (moj komija) bio u vojsci,pa sam ga posetio. Da bih ga pronaao, pitao sam jednog taksistu da li ZNA gde je Vlaka ulica (tamo je bila kasarna). On me je onako nezgodno pogledao i rekao:Pa, bilo bi glupo da ne znam!Vlaka ulica je jedna o najvećih ulica u CENTRU Zagrebu, to sam kasnije saznao. [/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]Zanimljiva je bila razlika izmadju BG i ZG.U BG su mi ljudi blie stajali, kad sam svirao. I vie me zapitkivali.Dobro, i "Knez-Mihajlova" je tesnija od zagrebačkog Trga Republike [sada Bana Jelačića]).[/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]U ZG su ljudi bili na većoj distanci, to mi je i odgovaralo (uvek sam imao tremu kad vie od... NULA ljudi zastane da me poslua), i nisu me mnogo uznemiravali. [/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]Ipak, posle jedne svirke, prio mi je neki tip da mu objasnim kako to sviram (Stanley Jordan tehnika...).Demonstrirao sam mu malo (i on je bio neki gitarista).Polako, polako, kasnije, skrenuo je razgovor.Počeo je da mi priča o hari-krini. Meni je to bilo zanimljivo, jer sam prvi put sluao takve stvari ( 1989. je to bila), pa sam i postavljao pitanja.Davio me on, davio, ja postavljao pitanja, ali...Na kraju mi je bilo dosadilo,a, on, kada je video da ja elim da zbriem, reče, kao:Čekaj, pa, ne moe tek tako sada da ode! to sam se ja mučio 2 sata?"he, he... izgleda da je bio dobio zadatak od svojih da misionari po gradu.[/size][/color]

[color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]Spavanje je bilo po vozovima.A, poto sam bio dva dana zaredom u Zagrebu, malo i na elezničkoj stanici, a, i na klupi u parku.[/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]Od "pazara" koji sam inkasirao za ta 4 dana, kupio sam neki sintisajzer. 250 DM je kotao.Vrlo lo, jedva da nije bio igračka (danas jeste,jer moj sin od 6 god. povremeno svira PO njemu)![/size][/color]

[color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]A, to ova priča ima takav naslov, pitate se vi, moda! [/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=13px]Pa...Moji roditelji nisu bili ba sigurni da se od sviranja na ulici moe neto zaraditi, iako sam doneo neto sa svoje prve turneje (Varljivo leto 89-e). Za ova 4 dana, rekoh, zaradio sam oko 250 DM, to je u to vreme bilo oko pola radničke plate. Tada su postojale samo novčanice (znači - HARTIJA), pare sam stavljao u ranac, na dno, a, odozgo- pojačalo i razne druge stvari, tako da su bile skroz izguvane!Kada sam, u sred noći, stigao kući, istresao sam pare iz ranca na kuhinjski sto, sa namerom da novčanice ispeglam i prebrojim.Bila je to GOMILA para, jer... em su bile skroz izguvane, em ih je bilo puno!Moj (pospani) otac je zabezeknuto gledao u tu GOMILU novčanica na stolu i pitao me: Odakle ti ove pare?[/size][/color]

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

[size=14px][color=rgb(68, 68, 68)]GROZNI NEMAČKI POLICAJCI[/color][/size]

[color=rgb(51, 51, 51)]Poto sam bio izgustirao YU-gu, reim ja da se otisnem malo u svet. I, gde bi drugo nego u Nemačku. Oni su, kao, najbogatiji, i... [/color][color=rgb(51, 51, 51)]valjda su i iroke ruke, nadao sam se ja ![/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Februar 1990. (podsećanje : 1989. avgusta meseca sam započeo svoju uličarsku karijeru).[/size][/color]
    [color=rgb(51, 51, 51)][/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Minhen tamo sam reio da idem sa sviram.[/size][/color]

[color=rgb(26, 34, 42)][size=16px]Smeno je bilo kada mi je pre polaska jedan drug rekao da, ako vidim njegovog oca u Minhenu, da ga podsetim da treba da mu kupi ice za gitaru (i on je putovao istog vikenda u Minhen. Bilo je to vreme Ante Markovića 1dm=7din, stariji pamte to - SVI U OPING U EVROPU !).
    Ja sam ga pitao kako zamilja to da ja, kao, slučajno sretnem njegovog ćaleta u sred 5-milionskog grada (ili koliko već miliona ima...).
    Ali, stvarno sam ga posle video tamo, jer svi su se YU -"turisti" muvali po centru grada.
    Uzgred, video sam i situaciju kada NAI ljudi ko ivotinje navale u neku prodavnicu sa jeftinom robom , čim je vlasnik otvori ujutro. Ko će pre! Ako nisi dovoljno brz moda ne nadje kasnije tvoj broj gaća, majice...
    A, stvarno bilo jeftino, to jes' - jes'![/size][/color]
    [color=rgb(26, 34, 42)][size=16px]Elem, krenuo sam tako ja vozom iz Leskovca za Beograd, odakle sam planirao da uhvatim medjunarodni za Nemačku.
    Ali, u vozu upoznam ja tipa koji je takodje bio krenuo u Minhen (u verc), ali on do Beograda vozom, a iz Beograda autobusom.
    Preporuči mi on da krenem i ja sa njim.
    Slučajno je bilo ostalo jo jedno mesto u tom autobusu za Minhen, i to skroz pozadi i u uglu.[/size][/color]
    [color=rgb(26, 34, 42)][size=16px]Svratili smo u agenciju i ja sam uz'o to poslednje mesto. Pre polaska (popodne, toga dana) smo svratili kod nekog njegovog druga. To pamtim jer se sećam da smo diskutovali da li Sinead O' Connor stvarno puta suze u spotu za pesmu "NOTHING COMPARES 2 U" (tada se pojavio).

Inače, ranije sam sa roditeljima putovao u Grčku na more par puta (početkom 80-tih), u Sofiju (1982. mislim) i u Trst (1978.), tako da sam se u stvari tek sada upoznavao sa jednom dobrostojećom dravom!
    Proli smo i kroz Austriju, naravno , koja je ista ko Dojčland: sve čisto, putevi iroki i crni (nov asvalt).
    Putovali smo celu noć, malo pričali, malo spavali...[/size][/color][color=rgb(51, 51, 51)][/color][color=rgb(51, 51, 51)][/color]

[color=rgb(26, 34, 42)][size=16px]Stignemo mi u Nemačku i uzmemo sobe u nekom jeftinijem pansionu. A, tamo fino, čisto, toplo (a, februar !).
    Elem , izadjem ja oko podne da sviram.
    Računao sam da ću zaraditi dobre pare, poto mi ni u YU tada nije ilo loe.
    "Kolika li će lova tek ovde da padne?" - pitao sam se ja.

Odmah da kaem da nije bilo nita bolje nego kod nas, uprkos njihovom znatno viem ivotnom standardu, čak bih reko i za nijansu loije!
    Razlozi ?
    Pa, mi smo, bre - MI ! YU je tada bila neto posebno. U odnosu na standard, plate, uvek su NAI ljudi bili NAJDARELJIVIJI !
    Da, bili
    Ćaletovu radničku platu sam mogao kod nas da zaradim za 4 dana, ali, nemačku radničku, u Nemačkoj, nisam mogao za tako malo dana!
    Dobro, igralo je ulogu i to to su se kod nas u to vreme tek pojavili ulični svirači, pa su bili interesantni ljudima, a, na zapadu je to već bilo poznata stvar.[/size][/color]

[color=rgb(26, 34, 42)][size=16px]Pored ne ba neke zarade, odmah mi se tu stvore i policajci sa sve mapom centra grada na kojoj su ucrtane tačkom mesta na kojima moe da se svira!
    Ne moe gde ti se prohte
    Plus - mora da se menja mesto na svakih pola sata (ili sat, zaboravio sam).
    Plus ne sme da se koristi pojačalo, a ni instrumenti koji prave veliku buku (napravili su i spisak takvih instrumenata).
    Sve su oni lepo objasnili u tim papirima, a i meni usmeno...
    Ali, ja ne mogu bez pojačala, to znači nema svirke u datim uslovima... po njihovom !
    Ostave mi oni te svoje papire i odu, a, ja (u fazonu: jaka stvar) posle dva minuta nastavim da sviram.
    Mislim : Pa, valjda se neće vratiti a, ako se ba i vrate, o.k. - tada ću da ih posluam i prestanem.
    Al, eto njih za pola sata ! Uhvate me na (ne)delu!
    Ja pokupim stvari i, kao, pođem... [/size][/color]
    [size=16px]Ali, ne ide to tako kod njih! Nemci su to.
    Nego oni lepo pozovu kola, pa kad su ona dola - pravac policijska stanica!
    Kad smo stigli tamo, oni izadju iz auta, pa i ja krenem napolje ali... ne moe! Ne moze sa zadnjeg sedita iznutra da otvori vrata he he
    (inače bi kriminalci iskakali u letu).
    Napiu mi u policiji kaznu od oko 100 maraka, to je posle meni izalo na oko 140DM, kada sam, po loijem kursu (tamo kod njih), zamenio sve pare to sam imao kod sebe: dinari, marke, kanadskI dolari...

Odem ja posle u njihovu Optinu i, praveći se lud (nisam pomenuo da mi je gitara električna), dobijem dozvolu. Mogo sam da sviram tog dana (četvrtak), a, i ostalih četvrtaka, ali... SAMO četvrtkom!
    Da, dozvola vai za samo jedan dan u nedelji, zbog velikog broja zainteresovanih![/size]

[color=rgb(26, 34, 42)][size=16px]Izadjem popodne da sviram, onako sa zebnjom (ipak sam bio ilegalac zbog pojačala)! Znao sam da ne mogu isti policajci ponovo da nalete na mene (ne mogu da rade i pre podne i posle podne, pa da...).
    Al, ipak me bilo strah jer sam ostao skroz vorc i ne bih imao za jo jednu kaznu!
    Da su me ponovo uhvatili ti panduri od pre podne, moda bih zavrio i u "kavezu", ko zna... Ali, ne bih se zajebavao ponovo, ako bi mi neki drugi rekli da ne smem da sviram, naravno.
    Svirao sam i gledao levo-desno. Stalno su mi se pričinjavali ti policajci od pre podne.
    Nita, odsviram to popodne (i veče) i sutra pravac Balkan!
    Nezgodan narod ove vabe

Bio sam jo par puta u policijskim stanicama, ali u drugim dravama. Kazne vie nisam plaćao, osim to je jedan ef policije od mojih para (sitnia) sebi platio kafu (upravo su mu je bili doneli iz oblinjeg kafića).
    Naučio sam da, kada mi se prvi put kae da ne smem da sviram, da se odmah pokupim i odem (ko bajagi) - bez priče !
    A, tek drugi put otvaram usta i, kao, pravdam se neto...
    Jednom su me isti policajci tri puta u roku od par sati nali kako sviram (a ne smem). Naljutili su se, odveli me u stanicu i predali me kolegama (to jest svome efu), koji i nisu bili ba ljuti na mene, te su me pustili, uz usmenu opomenu
    Nekada neki panduri slučajno prodju i "obaveste" me da ne smem da sviram, a, ja ih onda pratim malo i kada vidim da odu daleko (ili se vrate u stanicu), ja se vratim na posao!

Tako je to bilo nekada.
    Sada znam gde je kakva situacija sa policajcima, tako da stvarno RETKO imam problema sa njima! Najveći neprijatelji su mi kia, galama, neosvetljenost...

A, dozvole ?
    Dobio sam iz Kulturnog Centra Beograda (1989.) neki papir, dozvolu...
    Skeniraću ga (poto ga jo imam), i objaviču sliku.
    Pisalo je da, kao, "oplemenjujem i oivljavam sadraj u 'Knez Mihajlovoj' itd."
    Posle sam i u Budvi dobio istu takvu dozvolu - prepisali su tu beogradsku.
    Samo je bilo "Kulturni centar Budve" i : "...sadraj Starog grada, itd." I to jo čuvam.

Ulično muziciranje je zapravo jedna nelegalna rabota, skoro u svim dravama,jer kako da ti naplate porez? Ili dozvolu za rad...
    Tako je u većini zemalja, mada uglavnom "gledaju kroz prste".
    A, mnogi policajci i ne poznaju ba zakon na moju sreću![/size][/color]

Sećam se kako je 1995. u Budvi jedan milicajac NOGOM ZATVORIO MOJ KOFER (za pare), poto je bilo je prolo 12 sati (ponoć), a,muzika moe da svira (po kafićima) samo do tada! Znači, isto i ja!Da bi mogli ljudi na miru da spavaju, pretpostavljam... Bez obzira to sam svirao kod onog velikog zvona, znači najblia kuća (ili zgrada) je na par stotina metara (plus - ja okrenut prema moru)!Al', ajde... vlast je vlast!
    A, i kultura je kultura, dodao bih...

[size=small]p.s. na to zvono su nalepili papir sa molbom da se ono ne udara, al', k'o da su suprotno traili... svako ko je to pročitao je morao da lupne malo, ba da vidi ta će da se desi...[/size]

Member
    Datum registracije
    14.01.2011
    Moć reputacije
    316

RAMBO AMADEUS I KAFIĆ ZA SVAKU PRILIKU

[color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Bilo je to 1997. u Herceg Novom (odakle je Antonio Puić [Rambo] i rodom).[/size][/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Ja i jo jedan tip smo svirali na tamo tog leta.[/size]Obično sam tokom devedesetih (u avgustu)odlazio u Budvu, ali, te godine sam po prvi put otiao u Herceg Novi.[/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Sa mnom je poao i jedan drug, koji je svirao[/size] raznorazne udaraljke (daire, bongose, klepetue, konzerve sa peskom i kamenčićima...).[/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px][Ja sviram gitaru (sa dva vrata) na "klavirski" način (Stanley Jordan fazon)][/size]Počnemo mi da sviramo u onoj ulici u centru Herceg Novog. Lepa ulica, stvarno...Ali, neto nismo izazivali interesovanje prolaznika, pa smo odlučili da promenimo mesto. Spustili smo se dole na etalite pored mora, da tamo probamo.[/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Ali, ni tamo nam nije[/size] ilo ba neto...[/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Medjutim, prodje [/size]tu slučajno Rambo Amadeus i, da ne duim, počnemo mi sa njim da sviramo! On uzeo neke kolegine udaraljke i otkačio se čovek (veliki zajebant, poznata stvar). Svirali smo oko desetak minuta sa njim (izmedju ostalog i "Hit the road Jack"). [/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Posle nam on reče da dodjemo u neki kafić, ne sećam se imena[/size]... a, i zato da idemo tamo... da sviramo, da se zezamo... zaboravio sam tačno zato.[/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Ode on, a mi nastavismo da sviramo.[/size]Ali, opet nije bilo kako treba (interesovanje prolaznika), pa se ja iznerviram i kazem kolegi da idemo da sviramo u tunel (ima jedan tunel, 30-tak metara dugačak, kroz koji prolazi etalite pored mora).Rekoh: "Aj', kad već slabo ide, da se bar mi zajebavamo" (da moemo da pričamo da smo i u tunelu svirali)!I, ta da vam, pričam... bilo je super zezanje![/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]N[/size]apravili smo mini show![/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Bilo je i publike, bilo je i para...[/size]Na kraju je bilo "give me five", sa kolegom.Posle smo svako veče svirali (samo) u tunelu (tih 10-tak dana).[/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Lepo je zvučalo (imali smo prirodni eho).[/size]
    Jedno veče je Rambo odravao koncert, gore na tvrdjavi, u Herceg Novom ("Kanli kula" se zvae, čini mi se...).Mi, naravno, ili da gledamo (uvek je zanimljiv uivo).Posle koncerta, onsedipored miksete i mi, u odlasku, svratimo do njega:[/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]"zdravo", "zdravo"... i pohvalimo se mi kako smo nali super mesto za svirku, tunel... itd.[/size]On nam opet kae da svratimo u taj kafić, već pomenuti...U tom trenutku prolaze neke devojke, i , valjda ohrabrene time to vide da Rambo ne izigrava zvezdu, nego priča sa ljudima, one pridju...[/color][color=rgb(51, 51, 51)][size=15px]Kae jedna, kao : "super je bilo..." (koncert) i tako to...[/size]On njoj kae kako je lepa (muvanje, ov korz...).A, ona, da uzvrati, kae njemu kako je i on lep.A, Rambo njoj : "Aj' dodjite u kafić (dotični) da nastavimo sa komplimentima".Ja i moj kolega smo se posle mnogo smejali zbog toga.Taj njegov kafić... za sve prilike![/color]
    Don't mess with The Man of Steel!

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

&*#GI(] fala na pomoći...

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

[size=16px][color=rgb(68, 68, 68)]VOZOVI[/color][/size]

[color=rgb(60, 60, 60)]Proveo sam dobar deo mladosti po vozovima. [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Jednom sam u komadu 30 dana "iveo" u vozu! [/color][color=rgb(60, 60, 60)]To je bilo 1991. [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Uzeo sam "inter rail" kartu (kasnije jo par puta).[/color]

[color=rgb(60, 60, 60)]Sa tom voznom kartom si mogao da putuje mesec dana po (skoro) svim Evropskim dravama.[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Uslov je bio da ima ispod 26 godina.[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Kada putuje od jednog mesta do drugog, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]upie polaznu i krajnju stanicu u prazna polja[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]i kondukter posle samo overi to (izbui ili napie neto...).[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Granice su se jo tada prelazile bez velikih kontrola. Iz Nemačke sam odlazio u Italiju, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]a da me niko nije nita pitao. [/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Znači Nemačka carina na izlazu, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]pa vajcarska na ulazu, pa na izlazu, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]pa Italijanska na ulazu u Itaiju...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Jednom čak ni kondukteri nisu ulazili od Nemačke do Italije, ili nisu hteli da me bude, ko zna...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Nekada na granici udje carinik, ali [/color][color=rgb(60, 60, 60)]samo prodje i ne trai svima paso na uvid [/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]već samo "sumnjivim" tipovima... [/color][color=rgb(60, 60, 60)]meni obavezno, hehe - taj sam! [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Čim imam ranac i gitaru...[/color]

[color=rgb(60, 60, 60)]Te "inter rail" karte su bile mnogo dobra stvar.[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Tako ja sviram, recimo, u jednom gradu pre podne, a, popodne sam već u nekom drugom. [/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]A, uveče sednem lepo u voz i... spavanje![/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Naravno, izaberem neki poluprazan voz, da bi ceo jedan kupe mogao da bude samo moj. [/color][color=rgb(60, 60, 60)]A, ako se desi da se usput voz napuni i udju ljudi i u "moj" kupe? [/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Pa, ja lepo izadjem na narednoj stanici i - u drugi voz![/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Ili, ako dodjem u neki grad prerano (počinjao sam svirku oko 10-11 pre podne)... [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Nita, napravim jo jedan "krug".[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Odem do nekog blieg mesta (jo malo odspavam) i vratim se ponovo.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Sećam se kad su[/color][color=rgb(60, 60, 60)]jednom[/color][color=rgb(60, 60, 60)] u moj kupe upali neki Englezi (4-5 njih).[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Poli ljudi na "oktober fest" , u Minhen.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Svaka druga reč im je bilo ono "faken". Za bilo koju stvar su morali da kau da je "faken"![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Elem, imali su PUN jedan ranac sa pivskim limenkama (punim , naravno).[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Pili su k'o... Englezi![/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]I meni su uvalili pivo (u sred noći), pa sam posle[/color][color=rgb(60, 60, 60)] počeo da im sviram neki BLUES... [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Al', posle 5 minuta oni su već svi DO JEDNOG hrkali (taj jedan je ostao budan)![/color]

[color=rgb(60, 60, 60)]Inače, u Nemačkoj su vozovi tačni. [/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Nekad taman pomisli: "a-ha, evo, kasniće!", kad on... eto ga stie![/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Naao sam bio i neku varijantu za pranje kose toplom vodom (u umivaoniku). Č[/color][color=rgb(60, 60, 60)]ak i za suenje! [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Neka "duvaljka" je postojala u umivaoniku, odakle je duvao topao vazduh (odozgo). P[/color][color=rgb(60, 60, 60)]ojma nemam čemu im je to sluilo.[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Naučio sam i kako sa 1,5 litra vode (iz flae) oprati kosu.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]A, za kupanje... dobro, mora se ponekad prenoćiti u nekom jeftinom pansionu.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Mada sam čuo i za varijantu - tuiranje na benzinskoj pumpi, ali, nisam probao.[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Najsmenije je bilo kada sam morao da punim baterije za pojačalo (bile su unutra u pojačalu). [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Obično sam to radio u čekaonici, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]ali, u nekim čekaonicama nije bilo utičnice za struju, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]pa sam iste nalazio izmedju koloseka.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ljudi, koji su bili u blizini, čudno su me gledali, jer im nije bilo jasno ta ja to muvam tamo. [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Pojačalo je bilo u nekoj kutiji od kartona (kutija od cipela), [/color][color=rgb(60, 60, 60)]koja mi je sluila, u toku dana, kao "kasa".[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Oni su gledali kako ostavljam tamo izmedju koloseka neku sumnjivu stvar i vraćam se na klupu. V[/color][color=rgb(60, 60, 60)]erovatno ih je to i ohrabrivalo, jer [/color][color=rgb(60, 60, 60)]da sam ostavljao tu kutiju i odlazio - sigurno bi zvali policiju.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ipak, i ovako me čudi kako nikada niko nije pozvao obezbedjenje, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]da provere da ne postavljm moda bombu...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]To su neke stvari sa početka moje karijere.[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Sada imam jedan mali kombi, unutra krevet (sa posteljinom i jastukom), [/color][color=rgb(60, 60, 60)]bejbi vlane maramice (za "kupanje"), balone za vodu (u letnje vreme), [/color][color=rgb(60, 60, 60)]mali TV (i DVD), [/color][color=rgb(60, 60, 60)]veći broj kvalitetnih baterija... itd.[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Pa, i ja sam, bre, valjda u nekakvom 21-om veku, majku mu!!![/color]

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

[size=14px][color=rgb(68, 68, 68)]ULIČARSKA ETIKA[/color]

[/size]
    [size=14px][/size]
    [size=14px][/size]
    [size=14px][/size]
    [size=14px][/size]
    [size=14px][/size]
    [size=14px]
    I u mojoj profesiji postoje neka nepisana pravila. Osnovno pravilo je da, ako neko već svira tamo gde bi i ti , treba da se odmakne na neko pristojno rastojanje, pa da tamo svira kolko oće...
    Ako su dva svirača preblizu, nikome to nije na korist (i u parama, i u nervima).
    Dobro je i da su na različitoj strani ulice, ako ih je samo dvoje, a ulica iroka (a, ima takvih).
    E, sad, koliko se to potuje... hm...
    Kako je i za očekivati, svako misli na sebe i boli ga uvo za druge. Pre svega, oni koji su "jači", ne mare za slabije.
    "Jači" u smislu da imaju pojačala, vie ih je, prave veću galamu.
    Ja sam u početku veoma pazio na tu kolegijalnost.
    Čak sam uvaavao i prosjake, koji su mi delimično i kolege.
    Međutim, sada sve vie i ja mislim prvenstveno na sebe (i svoju porodicu!).
    Dobro, ne stanem nikome na metar razdaljine, ali, gledam da se udaljim koliko je potrebno, a da MENI taj neko ne smeta...
    Tako su me naučili !
    Mnogo puta mi se desilo da se stvarno čudim kako nemaju ni minimum obzira.

Ako vie dana za redom svira na istom mestu i neko nov dođe pa zauzme to tvoje mesto,
    pa... ne moe da se buni i da tera čoveka odatle, jer i jedan i drugi radite nezakonitu stvar, bez dozvole.
    Tako ja mislim i zato, kada se desi takva situacija, sutradan lepo poranim da povratim "svoje" radno mesto!
    Međutim, kada je obrnuto, imam problema: niko nema obzira!
    Tu računam i ljude koji po ulici prodaju razne sitnice, ne samo muzičare.
    Tako me polako kvare i teraju me da i ja mislim samo na sebe (i svoju zaradu).

Evo poslednji primer (leto 2009.) :
    Svirao sam na istom mestu svako veče. Neki Rumun je, pak, iao od restorana do restorana...
    Znate ono... svira 5-10 minuta, pokupi pare od gostiju i ide dalje.
    Prvo veče sam sačekao da odsvira to svoje na 5 metra od mene...( bio je ispred mene neki restoran).
    On svira harmoniku (takođe i njegov sin od 7-8 god.- znači dve harmonike) i pravi veliku galamu!
    Nije me ometao samo kad dođe da svira tačno ispred mene, nego i dok se, polako, pribliava i, opet polako, odlazi.
    Drugo veče ja njemu kaem da preskoči taj restoran gde je sviram, jer "nije u redu da ja pauziram zbog njega..."
    Malo smo se posvađali. On meni reče: "ti tu svira celo veče, valjda mogu i ja 10 minuta..."
    A, ja njemu : "ti svira po celom gradu, svi restorani su tvoji, ostavi mi bar ovo mesto..."
    -Pa, to je samo 10-tak minuta - on će.
    -Pa, to je za mene neto para... (zna se otprilike satnica, pa i tih 10 minuta) i to bih ja tebe čaćavao ?
    I tako se mi tu malo posvađamo. Svako je imao neku svoju teoriju.
    Na kraju sam mu, iznerviran, zapretio da ću mu poslati policiju zato to iskorićava maloletnu decu (to jeste ozbiljna stvar maloletna deca ne treba da rade)!
    Inače, on je ostavio devojčicu od 10-ak godina da prosi (razvlači harmoniku, onako bezveze) u jednoj ulici, a ,sa sobom je vodio sina od 7-8 godina i malu devojčicu u kolicima (dok mu je ena izigravala spomenik: ono, namae se belom bojom, pa je, kao, neka statua).
    Zajedno sviraju, a mali na kraju i skuplja pare od ljudi to večeraju. I tako svako veče, celo leto ( i koga briga to dete u tom uzrastu treba da se igra , a, ne da radi... ).

Titula najgorih ipak pripada onim Juno-Amerikancima.
    Njih apsolutno nije briga to ti svira.
    Jednostavno, izaberu sebi najbolje mesto i... udri!
    I ti, ta će, pokupi svoje stvari i ode...

Ima i prosjaka koji araju ulicom i trae pare od prolaznika...
    Kad vide da neko počne da čeprka po novčaniku, da bi kod mene ubacio, oni mu (joj) priđu i trae i za sebe... neki im i daju.
    Ali, ja im uvek kaem da se udalje od mene, ako im se usladi taj sistem.

Jedan drugi slucaj :
    Svirao sam ja tako i... dolazi sasvim blizu mene ena sa onom velikom muzičkom kutijom (na točkovima). Ono, vrti ručicu, a ono samo svira.
    To dosta jako zvuči1
    Ja joj priđem i protestujem, ljubazno, naravno.
    Ona kae da tu svira (t.j. vrti tu ručicu) svaki dan.
    Ja je zamolim da se odmakne malo... (bila je 7-8 metara od mene).
    Prvi sam stao tu, u prolazu sam, samo taj dan ako moe (t.j. pola dan ...).
    Ona je skoro uvaila moju molbu, ali , u tom trenutku dolazi njen mu i počne da se ljuti na nju to uopte razgovara sa mnom!
    U fazonu: "ma, ta mu se pravda, ko ga j...".
    I počne on da vrti ručicu...
    Ja se vratim na svoje mesto, ljut kao ris.
    Okrenem pojačalo (skoro) do daske (da bih se i ja čuo, njemu nisam smetao, sigurno!).
    I... pomislim u sebi : "A, SAD LJUDI, MOLIM VAS, UBACUJTE PARE... "
    Nisam mogao dugo tako da galamim.
    I... he,he... počnu ljudi da ubacuju, kod mene!
    Prvi, drugi, treći... a kod njega - niko!
    A, on je bio okrenut prema meni i sve vidi.
    A, ljudi - samo ubacuju...
    Nije prolo vie od 4-5 minuta, promeni on mesto!
    Nerviralo ga je da gleda to...
    Ja smanjim volume i nastavim normalnom jačinom.
    Pomislim : "more, ima Boga!"
    [/size]

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

[size=14px][color=rgb(68, 68, 68)]KAKO SU MI UKRALI GITARU[/color][/size]

[size=14px][color=rgb(60, 60, 60)]U godinama u kojima je carevala hiperinflacija, za male pare mi je jedan tip napravio gitaru sa dva vrata.[/color][/size]

[color=rgb(60, 60, 60)]Bila je neobična zato to nije bilo čivija nego se timovala na kobilici. [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Mnogi ne znaju za tu foru, pa su me pitali koji mi je to instrument, kako mu je ime...[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Ali, malo mi je bila "tvrda" ta gitara, pa su me boleli prsti od sviranja (visoko su bile ice, u odnosu na vrat [pragove])![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Počeo sam da sviram na njoj februara 1994-te .[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Krajem marta iste te godine sam se neto muvao po Italiji...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Putovao sam jedne noći iz Fodje za Rim.[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Bio sam mnogo umoran , jer sam predhodnu noć proveo u brodu, predhodni dan svirao...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Udjem u neki kupe gde je, pored prozora, sedeo neki crnac...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ja sednem odmah do vrata,[/color][color=rgb(60, 60, 60)]skinem jaknu...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Crnac mi kae da pripazim na svoju KONU jaknu, jer ima lopova po vozovima...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]a, jakna je bila od turske "koe" (35 DM)[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Zaspao sam kao priklan...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Probudio nas je, i mene i crnca, radnik sa eleznice... na stanici u Rimu ![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Voz je bio stigao, putnici izali, voz odvezli u garau [/color][color=rgb(60, 60, 60)]i... tu nas probudili ![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Nema mi gitare !!![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Od muke da je traim ... čak i ispod sedita (u vozu !)[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Počnem da psujem , da se derem ...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Onaj radnik sa eleznice koji nas je probudio me pita da li sam "Slavo" (Jugoslavo ...)[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Prepoznao psovke ...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Posle, kad sam razmislio malo, čini mi se da sam mogao da se setim da je neko bio otvorio vrata kupea, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]a, ja sam samo na tren otvorio oči... bio sam mrtav umoran...[/color]

[color=rgb(60, 60, 60)]Sreća da sam imao para, pa sam kupio neku "raketa" gitaru - da bih mogao da radim...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Nita futrola, nita kai ![/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Stavio sam neki zidarski konac umesto kaia...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Kasnije sam i tu, i staru gitaru - isekao i spojio ih, pa sam tako dobio gitaru sa dva vrata (ali po 6 ica na obe). [/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Na njoj sam svirao narednih 11 godina.[/color]

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

MAMAC

"Mamac", ta li je to? Kod uličnih muzičara ...
    Elem, kada sam svirao u Nemačkoj, negde na početku karijere, desila se ovakva situacija:
    Neka ena trai siću po novčaniku, nadje i... taman da stavi, kae, otprilike:
    "Auuu... pa, ti jo nita nisi zaradio"! (Stvarno mi je kutija bila prazna, pre nego to je ona ubacila)
    ubaci pare i ode ...
    Ja pomislim: "pa, tek sam počeo da sviram..." (moda pre 2-3 minuta)
    Al', posle neto razmiljam ...
    Pa, ljudi ne znaju kad sam ja počeo... i glupo je da koferčić bude prazan!

I, tako počnem da postavljam "mamac", tj. da u kutiju stavljam nekoliko novčića ja SAM, na početku svirke...

Kasnije sam to već usavrio: duplo dno (gornje - pokretno) sa zalepljenim parama!
    E, sad... nije dobro ni da ima puno para, tako da, čim se s'kupi malo vie para - hop!
    Podignem duplo dno i pare odu dole, a gore ostanu samo one zalepljene...

Smeno mi je kada prolaznici vole da zaviruju u kofer, da vide kako mi ide... (a, mnogi gledaju onako... iskosa, kriom... glava okrenuta napred, a očima samo "skeniraju")
    neki i komentariu...
    Neki kau: "A, slabo ..."
    A, ja mislim: "Pa, otkud, bre, "tečo", zna da li sam počeo da sviram pre 1 minut, ili pre 2 sata"?
    Ipak ćutim, ta ću ...
    U vreme hiperinflacije, pitaju me ljudi kol'ko mogu da zaradim za jedan dan, mogu li 5 maraka...
    A... meni je mamac bio toliko!
    Dobro, ta da se radi... tada je u Srbiji 100 maraka bilo puno para, a 1000 maraka - mini bogatstvo!
    Kada sam već kod komentara prolaznika, sećam se jednog, u Knez-u:
    "A, PA TI SI VEĆ ZARADIO ZA PEČENJE"!
    hehe... kao da ja sviram zato to sam gladan (u tom trenutku)!
    A, jedan deda je pričao svojim unucima (a, ja sve čujem) :
    "EVO, DECO, OVO JE ULIČNI SVIRAČ ... NJEMU NIJE VANO KOLIKO ĆE DA ZARADI, NEGO DA ZABAVLJA PROLAZNIKE ..."
    Ja sluam i mislim: "Dobro sad... ne bih se sloio ba u potpunosti..."

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

[size=14px][color=rgb(68, 68, 68)]VOLIM JA OVAJ SVOJ POSAO[/color][/size]

[color=rgb(60, 60, 60)]Moram da kaem da ja volim svoj posao![/color]

[color=rgb(60, 60, 60)]Kad već neto mora da se radi - ja biram ovo svoje.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Uvek sam govorio da je pravi posao onaj koji bi se radio i besplatno.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]E, sad, kada bi se naprasno obogatio...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Mislim da bih sigurno napravio pauzu ![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ipak mi je malo dosadilo, 21-va je godina ![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ali , vratio bi se ...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]I svirao bih, ili besplatno, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]ili za pare... koje bih posle poklanjao najbliim kolegama , prosjacima, bilo kome...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Malo bih promenio i repertoar. S[/color][color=rgb(60, 60, 60)]ada se trudim da ono to sviram zvuči, pre svega, LEPO... [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Jer, sviram najpre za prolaznike, pa tek onda za sebe...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Znači, malo bih vie svirao za sebe (a, to znači - tvrđi zvuk !)[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ne bih svirao po hladnoći, vetru, po kii (ispod nekog balkona)[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Manje sati u komadu... i[/color][color=rgb(60, 60, 60)]td.[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ali bih (makar povremeno) SVIRAO... na ulici !!![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Po tome cenim da sam izabrao pravi posao za sebe ![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Početkom devedesetih je izvestan broj ljudi iz bive SFRJ krenuo da svira po ulici iz nude ![/color][color=rgb(60, 60, 60)]Nije bilo para , nije bilo posla, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]pa, kao, bolje je i to nego da se krade... [/color][color=rgb(60, 60, 60)]hehe...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]I meni su nekoliko puta (imajući nameru da me pohvale) rekli da ... dobro, bolje je to to sviram na ulici nego da kradem...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ja uvek ističem da sam počeo da sviram po ulicama zato to sam tako hteo ja...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Nisam morao ![/color][color=rgb(60, 60, 60)]1989. sam mogao da nastavim da radim u fabrici u koju me je doveo otac, koji je tamo radio puno godina (radio sam 4 meseca... kolko da zaradim za pojačalo)[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Radno mesto sa perspektivom, da, da...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Mogao sam da budem nekakav ef , kasnije... na bojenju čarapa,[/color][color=rgb(60, 60, 60)]poto tamo niko nije imao hemijsku kolu (kao ja)[/color][color=rgb(60, 60, 60)]A, i plata je tada (1989, 1990 ... ) bila fina, mogu vam reći ! [/color][color=rgb(60, 60, 60)]Ja, boga mi, mislim da za mene , ovakvog kakav sam (o[/color][color=rgb(60, 60, 60)]duvek sam bio "solo igrač" - u svemu i celog ivota) ... [/color][color=rgb(60, 60, 60)]da je ovaj moj - idealan posao ![/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]Nezavisnost, nema efa, [/color][color=rgb(60, 60, 60)]ja odredjujem kada ću da radim, koliko dugo, koliko često, gde...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Nezavisnost mi omogućava i to to sam oduvek svirao sam .[/color][color=rgb(60, 60, 60)](izuzev neto malo, na Jadranu ... ali, to je vie [/color][color=rgb(60, 60, 60)]bilo [/color][color=rgb(60, 60, 60)]zezanje, a manje ozbiljan rad!)[/color]
    [color=rgb(60, 60, 60)]A, to to uspevam da sviram sam, a, NE PEVAM ...[/color][color=rgb(60, 60, 60)]Za to kaem FALA Stanley Jordanu ![/color]

Mandusic manda avatar
    Datum registracije
    10.11.2008
    Moć reputacije
    1208764

Re: Ulini Muziar - kao prosjak i kao car !

Citam svaki tvoj tekst,a da te pitam nesto,ako si '89 imao 20.godina,a sada imas 40.godina(matematika ;D),meni se cini rece da imas sina,pa cime si se bavio nija valjda jos gitara i sviranje,jel ipak neki posao bio
    http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRYfAerSEQYbnkG-_9bsNvA7qpVmLMdQ1uaiCAM9r8rI7rKvSpI6Q
    Gdje Nato kaze, pa bilo kroz zid, ili u vatru, ili u vulkan, tu Mandusic ide bez pogovora!!!

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

Re: Uli

[quote author=manda link=topic=3322.msg268697#msg268697 date=1300179684]
    Citam svaki tvoj tekst,a da te pitam nesto,ako si '89 imao 20.godina,a sada imas 40.godina(matematika ;D ),meni se cini rece da imas sina,pa cime si se bavio nija valjda jos gitara i sviranje,jel ipak neki posao bio
    [/quote]

1966. sam godite...

pa, i ovo je neki pos'o valjda, a? $#^%RT
    Ne, stvarno, svaki pos'o moe da se radi ovako i onako... a, ja mislim da sam ovaj svoj razradio (videće se u nastavku priče),
    tako da niti imam vremena za neki drugi, niti voje, niti potrebe...

inače, onaj tekst o Rambu je takođe moj, da se zna h5g6k8

(sa mog bloga ga je Superman preneo ovde)

Member
    Datum registracije
    22.06.2010
    Moć reputacije
    338

DIREKTAN PRENOS EKSKLUZIVNO ZA... ALBANIJU

Mene prenosili i u Albaniji, da, da !
    tj. prenosili moju (uličnu) svirku...
    Elem, dodje neki tip (poto je predhodno posluao malo kako sviram) i pita da li bih mogao da odsviram neto romantično ...
    Pa, evo, ovo to sam malopre odsvirao je bilo romantično - kaem ja... (koristimo engleski)
    "Ne,ne... da li bi mogao SADA da odsvira neto romantično, za moju devojku ...(ja počnem da gledam naokolo, da je pronadjem)... koja nije tu - kae on - i vadi mobilni".
    A-haaa, hoće telefonom da... OK, OK... (nije mi prvi put).
    Pozove je on, stavi telefon ispred zvučnika i ja odsviram Za Elizu (to mi je prvo palo na pamet). Posle jedno 30 sekundi prekine on vezu (malo su i pričali) [da se ne istroi mnogo...]
    i kae da je ona (njegova darling) - u Albaniji, da joj je bilo drago itd.itd...
    Plati lepo momak i ode...

Strana 1 od 8 1 2 3 ... PoslednjaPoslednja

Oznake za ovu temu

Ovlašćenja postavljanja

• Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •