Announcement

Collapse
No announcement yet.

NBA Kolumna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • NBA Kolumna

    Nova sezona nam kuca na vrata i siguran sam da svi jedva cekamo njen pocetak.
    E sad, kakva je ovo tema? Ovaj topic ce biti svojevrstan dragulj naseg foruma jer ce se u njoj nalaziti samo kvalitetni tekstovi i zanimljiva i edukativna pitanja nasih clanova vezana za NBA ligu i generalno za najlepsu igru na svetu. Znaci ova tema ima svrhu da vas edukuje i jos vise priblizi desavanjima u najjacoj ligi sveta.
    Glavni za ovu temu ce biti nas NBA doktor - pemarinkovic i svaki clan koji bude napisao neki zanimljiv tekst vezan na ovu temu neka salje nama dvojici na pm i bice ubacen ovde. &($%WP+
    Isto tako, kao sto sam vec rekao, moci cete da ga pitate sve sto je vezano za NBA i uopste za kosarku.

    Za pocetak, preview nove sezone koji jednostavno morate da procitate! (naravno u izradi pemarinkovica)


    KLIVLEND, KRALJ I ESPN - Jedna ljubavna priča

    Nova NBA sezona je pred nama, posle jednog od ''najvrelijih'' leta u istoriji ove košarkaške lige. Na prvi pogled bi se reklo da je ovo leto kratko trajalo, neki će reći samo do 8. jula ove godine kada je LeBron Džejms u jednočasovnom spektaklu na američkoj televiziji ESPN saopštio svoju odluku da napušta Klivlend Kavalirse i da prelazi da igra za Majami Hit. Neizvesnost je trajala cele sezone, uz brojne teorije gde bi ''Kralj LeBron'' mogao nastaviti svoju karijeru. Mislim da su navijači Klivlenda bili više razočarani načinom na koji je L. Džejms objavio svoju odluku, nego samom činjenicom da više neće braniti boje tima iz savezne države Ohajo, gde je rođen i gde je odrastao. Naime, LeBron Džejms je našao za shodno da tek pred samu emisiju na ESPN-u tog 8. jula ove godine, obavesti čelnike Klivlend Kavalirsa o svojoj ''Odluci''(tako se zvao i jednočasovni spektakl). U američkim medijima su usledile kritike na račun L. Džejmsa o načinu na koji je on objavio svoju odluku. Neki navijači Kavalirsa su toliko bili razočarani da su čak na ulicama palili dresove L. Džejmsa, a vlasnik Klivlend Kavalirsa Den Gilbert se ubrzo oglasio otvorenim pismom navijačima Kavalirsa(!), verovatno da bi pokušao da spase svoj klub od apatije koja može zavladati među navijačima odlaskom ''Kralja''...U tom pismu je nazvao L. Džejmsa samoproklamovanim ''Kraljem'', čovekom koji je učinio ''kukavičnu izdaju'', čovekom koji neće osvojiti titulu šampiona NBA lige pre Klivlend Kavalirsa, itd. Teške reči su pale, i moram reči da je Den Gilbert preterao. Gilbert je u tom pismu rekao da je LeBron Džejms odustao od borbe u tri utakmice serije protiv Boston Seltiksa u polufinalu Istočne konferencije ove godine. Peta utakmica te serije će za mnoge ostati misterija... L. Džejms je u toj utakmici postigao 15 poena(šut 3/14, trojke 0/4, sl. b. 9/12) uz 6 sk. 7 as. 3 izg. lopte i 1 uk. loptu i 3 lične greške. Mnogi analitičari u SAD su rekli da je L. Džejms bio previše pasivan u toj utakmici koju je Klivlend izgubio sa 120:88 od Boston Seltiksa. Najteži poraz Kavalirsa u plej-ofu u njihovoj istoriji. Moram reći i da se Den Gilbert obratio javnosti posle ove utakmice rekavši da se igrači Klivlenda moraju više potruditi i da navijači Klivlenda zaslužuju bolju igru svojih ljubimaca na terenu. Treba napomenuti da je L. Džejms igrao ceo plej-of sa povređenim laktom. Nisam gledao utakmicu pa neću da je komentarišem, ali je tužno što je to bila poslednja utakmica L. Džejmsa u dresu Kavalirsa pred domaćom publikom. Ipak je on najbolji košarkaš u istoriji tog kluba. U sledećoj utakmici je odigrao mnogo bolje ali su Seltiksi ipak pobedili i otišli su u finale Istočne konferencije. Odbrojavanje je moglo da počne, jer je L. Džejms 1. jula postao slobodan agent(igrač). Nijedan igrač, vlasnik, trener ili bilo koji zvaničnik NBA tima nije smeo po pravilima NBA lige da pregovara čak ni na posredan način sa bilo kojim NBA igračem. Ah da, to ne važi za komesara NBA lige Dejvida $terna. On je, dok je uručivao L. Džejmsu nagradu najkorisnijeg(ili najboljeg) igrača Lige za tekuću sezonu, na plej-of utakmici Klivlenda ove godine, našao za shodno da kaže pred punom halom u Klivlendu kako misli da L. Džejms treba da ostane u Klivlendu(!). Da li je to bio pokušaj Komesara da zadrži jedno tržište pod kontrolom, jer je LeBron Džejms ne samo identitet ovog tima, već možda i cele NBA lige? Ili je znao šta se sprema(odlazak ''Kralja''), pa je hteo malo da se ulaguje navijačima Kavsa. Možda i jedno i drugo. $ternu i kompaniji je u interesu da imaju što više jakih tržišta širom SAD, jer se tako doprinosi (ujednačenom)kvalitetu lige, a samim tim i većoj zaradi unutar SAD ali i u inostranstvu. I Komesar je na kraju kritikovao način na koji je L. Džejms saopštio svoju odluku o prelasku u Majami Hit. Ali i on dobro zna da mora da prati tok novca, a novac ''ide'' u Majami gde je napravljen ''super tim'', pošto su se Dvejn Vejd, pa onda Kris Boš dogovorili sa čelnicima Majami Hita nešto pre L. Džejmsa. Tim pre je Majamiju bio potreban veliki novac za ovakav tim...S tim u vezi je i interesantna odluka NBA lige da, uprkos velikim očekivanjima da će seleri kep za narednu sezonu biti smanjen zbog nepovoljnih ekonomskih kretanja u SAD(ali i zarade Lige u tekućoj sezoni), poveća seleri kep za nekih 344,000 dolara a granicu za porez na luksuz poveća za nekih 309,000 dolara. Ukupno oko 650,000$, a bilo je očekivanja da će seleri kep biti smanjen za 5 do 8 miliona dolara. Kuća časti? Majami je prilično brzo doveo dosta dobrih igrača koji će biti, ja verujem, dobra podrška ''Velikoj trojci''. Priča se da je Dvejn Vejd koji je produžio saradnju sa Majami Hitom imao veliku ulogu u dovođenju dve velike NBA zvezde u svoj tim. Ja lično ne krivim LeBrona Džejmsa što je prešao u Majami, ali mi se ne sviđa način na koji je to uradio. Mogao je barem da navijače Klivlenda obavesti da više neće igrati za njih, a da kasnije saopšti svoju odluku o tome gde će nastaviti karijeru. Ali onakav spektakl deluje megalomanski, iako je novac prikupljen od sponzora te emisije bio dat u dobrotvorne svrhe, odlukom samog L.Džejmsa. Svaka čast na tome. Međutim, ono nije primer koji jedna NBA zvezda treba da da svojim, uglavnom vrlo mladim obožavaocima ne samo u SAD, već i širom sveta. Možda je jedan američki novinar bio u pravu kada je rekao da je LeBron Džejms svestan svoje veličine, značaja za NBA ligu, i da je hteo da to pokaže celom svetu. Nije mogao da osvoji titulu sa Kavalirsima barem iz jednog razloga. To je sam način njegove igre. Znam da sam dosadan, da sam već nekoliko puta na ovom NBA Forumu pisao o stilu igre ''Kralja LeBrona'', ali previše toga je zavisilo od njega(tu deo krivice snosi trener Kavsa Majk Braun), previše prostora mu treba da bi postigao poene, igra uglavnom daleko od koša(kada ga krene šut) i u reketu(ulaz, koš i faul, asistencije spolja,...), i nema igru na poludistanci. Svaka čast za pregled igre i odlične dodavačke sposobnosti. Njegovi saigrači su navikli da on uvek rešava stvar kad ''zagusti'', i to se videlo u svim plej-of serijama koje je Klivlend odigrao posle Velikog finala 2007. u kome su Kavsi na čelu sa L. Džejmsom poraženi sa 4-0 u seriji od strane San Antonio Spursa. LeBron Džejms je i u Finalu 2007. imao odličan tim oko sebe, ali je tu rekao bih presudilo i iskustvo i kvalitet Spursa. Zadnje tri godine u plej-of serijama koje su Kavalirsi gubili njihova igra je delovala previše predvidivo u završnicama mečeva. LeBron Džejms je učinio pametan potez što je otišao iz Klivlenda, jer kad ne ide-ne ide. Da li je odabrao dobar tim, tim a kojim će postati Šampion NBA lige? Veliko pitanje. Mnogi već sada govore da nikada neće moći da se poredi sa Irvinom ''Medžikom'' Džonsonom, Majklom Džordanom, Lerijem Birdom, ili Kobijem Brajantom, jer su oni bili najbolji igrači svojih timova kada su osvajali titule, što u Majamiju, kako se veruje Džejms neće biti. Možda...A možda će ''Kralj'' osvojiti nekoliko titula sa Majamijem kao najbolji igrač svog tima i začepiti usta svima. Već se nagađa kako će se tri velike zvezde uklopiti u jednu celinu, zajedno sa ostalim igračima tima. Sva trojica su do sada u svojim timovima bili igrači broj 1, vođe tima. Hoće li opet izaći na videlo ona rečenica koju je jednom izgovorio Šakil O'Nil, a to je da ''previše kuvara uvek pokvari čorbu''?Ja mislim da ego ove trojice neće biti problem, već će mnogo zavisiti od toga da li će LeBron Džejms promeniti svoj stil igre, hoće li ceo tim biti skladna celina, i naravno mnogo zavisi od trenera. U svakom slučaju, ovaj tim će izazvati veliku pažnju medija u SAD. Televizija ESPN se veoma potrudila da celu ovu priču o L. Džejmsu, njegovom prelasku u Majami i svemu što to ide uz to isprati i eksploatiše maksimalno, bez obzira na negativan publicitet koji je ''Kralj'' dobio posle emisije 8. jula na toj istoj televiziji. Prate se tokovi novca...A možda stvarno ne postoji nešto što se zove negativna reklama, već postoji samo REKLAMA. Sa ESPN-om se završava taj ljubavni trougao(Klivlend, Kralj, Televizija).
    Ovo leto su obeležile i druge NBA zvezde, ali i neki igrači koji nisu zvezde. Da krenemo od aktuelnih Šampiona Los Anđeles Lejkersa. Oni su doveli plejmejkera Stiva Blejka i beka/krilo Meta Barnsa, kao svoja rekao bih najveća pojačanja. Blejk bi trebalo da zameni Džordana Farmara koji je otišao u Nju Džersi Netse. Kobi Brajant će dobiti zamenu sa klupe u igraču koji igra dobru odbranu, može biti zadužen za ''prljave poslove'' i što je jako važno predstavlja opasnost za protivničke ekipe u šutu spolja. Ovo spoljnu liniju Lejkersa na neki način čini kompletnijom jer Lejkersi prošle sezone nisu imali ovakvog igrača koji bi sa klupe menjao Brajanta. Vredi pomenuti Džoa Džonsona koji je posle kratkih pregovora sa Atlantom Hoks odlučio da nastavi saradnju sa ovim timom za još 6 godina za neverovatnih 119 miliona dolara. Previše, stvarno previše...Amari Stodemajer je potpisao sa Njujork Niksima ugovor na 5 godina za nekih 100 miliona dolara(!). Za igrača koji igra krilnog centra a ima prilično slabu igru leđima ka košu, i uopšte za igrača njegovih kvaliteta, stvarno treba odati priznanje njegovom menadžeru, ali i vlasniku Niksa Doniju Volšu, na potpisivanju ovakvog ugovora. Opet preveliki rizik...Karlos Buzer je otišao u Čikago potpisavši za manji novac. Rekao bih da je to dobar potez uprave Bulsa, kad već nisu mogli da dovedu Krisa Boša, a treba im dobar strelac u reketu. Bulsi su doveli i dobrog šutera Kajla Korvera, perpektivnog Ronija Bruera. Uradili su koliko su mogli, s obzirom na to da su pregovarali i sa svakim članom ''velike trojke'' iz Majamija. Treba naravno pomenuti i junaka američke reprezentacije koja je osvojila zlatnu medalju na Svetskom prvenstvu u Turskoj ovog leta. To je Kevin Durant, koji je preko svoje stranice na društvenoj mreži ''Tviter'' saopštio svoju odluku da je potpisao petogodišnji ugovor sa svojim klubom Oklahoma Siti Tanderom, za koji bi trebalo da dobije 86 miliona dolara. Ovo su već mnogi rekli, ali i ja ću ponovitikroman i simpatičan način da se objavi jedna ovakva stvar. Rašid Valas se verovatno penzionisao kao igrač(kažem ''verovatno'' jer se nadam da će se vratiti), ali su Boston Seltiksi doveli dva centra veterana: Šakila O'Nila i Džermejna O'Nila. Ako zdravlje posluži obojicu u sezoni koja je pred nama, mislim da će ovaj drugi biti malo značajniji za Boston. Doveli su Seltiksi i dobrog šutera Vona Vafera i Delontea Vesta. Ali o tome drugi put. Orlando je napravio interesantan posao dovevši Krisa Duhona na mestu plejmejkera i Kventina Ričardsona koji bi trebao da zameni Meta Barnsa. Biće vrlo interesantno kako će se Duhon uklopiti u igru Orlanda, jer će deliti minutažu sa Džamirom Nelsonom. Mnogi igrači su ovog leta bili u senci LeBronove ''Odluke'', pa je to bio slučaj i sa Alom Heringtonom(206cm) koji je potpisao za Denver Nagetse. Ovo je igrač koji je direktno iz srednje škole došao u NBA ligu. Najbolje partije je prikazao u dresu Atlante Hoks i Indijane Pejsers. Biće zanimljivo videti da li će Džordž Karl upravo Haringtona staviti u startnu petorku na poziciju krilnog centra ili će i dalje na toj poziciji držati Kenjona Martina. Ja sam ranije na ovom Forumu govorio da Nagetsima trebaju promene, pa bi se ovaj potez čelnika Nagetsa mogao tumačiti i kao priprema za sve to, ili barem kao potez niskog rizika, jer Denveru trebaju još dva dobra igrača pod košem(barem ja tako mislim) za borbu sa favoritima sa zapada(pogotovo Lejkersima), a nije sigurno da li će se Herington uklopiti u ovaj pomalo nestabilan tim. I kad smo već kod Denvera, Karmelo Entoni se uz čelnike Denvera pobrinuo da ovo ''vrelo'' leto u NBA ligi bude duže nego što se očekivalo. Tako sada imamo jedno ''miholjsko leto'' jer je Entoni odbio da potpiše ponuđeno produženje ugovora sa Denverom, pa su usledile razne priče:gde će da ga pošalju čelnici Nagetsa da ne bi na kraju sledeće sezone (kada Entoni postaje slobodan agent) prošli kao Klivlend. Najviše se pominju Nju Džersi Netsi i Njujork Niksi. Razmena igrača u kojoj bi učestvovao Denver u toku sezone(ili čak pre) je vrlo verovatna, i ne bi me iznenadilo da ta razmena uključi osim Entonija i još neke igrače Nagetsa. Al Herington bi tu mogao odlično da prođe, ako ostane u Denveru i unapredi svoju igru, pre svega u odbrani. Ovog leta svih prvih pet igrača sa čuvenog NBA drafta 2003. godine su bili u centru pažnje. Dobro, ne baš svi. Među njima je i jedan od najvećih talenata srpske košarke Darko Miličić. Iako je do sada izneverio očekivanja ljubitelja košarke u Srbiji, a i šire, on opet ima šansu da izraste u odličnog igrača. Potpisao je četvorogodišnji ugovor sa Minesotom Timbervulfs za koji bi trebalo da dobije 20 miliona dolara. U razmeni igrača prošle sezone stigao je u Minesotu iz Njujork Niksa i trener Minesote Kurt Rembis mu je dao šansu koju je Darko iskoristio pružajući mnogo bolje partije nego u Niksima. Mislim da bi trebao da bude startni centar u ekipi i da i pored činjenice što je okružen mladim i perspektivnim igračima(Kevin Lav,Vesli Džonson, i drugi) ima prostora da pokaže svoj talenat i da napreduje. Ja mu želim sve najbolje.

    ''If you can't stand the HEAT, get out of the kitchen''

    -Hari S. Truman, nekadašnji američki predsednik



    sigpic


    "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

  • #2
    Odg: NBA Kolumna

    ISTOČNA KONFERENCIJA 2010/2011 - Favoriti


    Kada je u pitanju Istočna konferencija, mislim da će kao i prošle sezone, tri ekipe biti glavni favoriti za ulazak u Veliko finale, i eventualno osvajanje NBA šampionata. Sve je manje više isto, samo Klivlenda nema...među favoritima. Oni su čini mi se sada najpotcenjenija ekipa u NBA ligi. Ali ja ih ne bi otpisivao, barem kada je u pitanju ulazak u plej-of. O njima drugi put, kao i o Čikagu i Atlanti koji mogu da iznenade favorite sa Istoka. Dva igrača su tokom leta ''promešali karte'' na Istoku. To su naravno Kris Boš i Lebron Džejms. Ali ne treba zaboraviti i Dvejna Vejda koji snosi veliki deo zasluga za to. Pa da počnemo od njih...

    MAJAMI HIT

    Ova ekipa je prilično brzo sastavljena, ima dosta novih igrača. Verovatno će gledati da igraju što brzo, barem u regularnom delu sezone. Tim stilom igre bi iskoristili igru na otvorenom terenu L. Džejmsa, gde bi postizali veliki broj lakih poena i možda iznudili dosta slobodnih bacanja. Na takvu igru će se navići i Kris Boš. Međutim Dvejn Vejd je u zadnje dve-tri sezone počeo da razvija svoju igru na poludistanci, da malo manje ulazi pod koš, pa i malo manje traži kontakt sa protivničkim igračima. Mislim da je jedan od razlloga za to prvo njegova zrelost, ali i činjenica da je on visok 193cm a igra na poziciji beka-šutera. On ima 28 godina, i mislim da će mu ova pozitivna promena u igri doneti dva dobra: biće raznovrsniji i samim tim bolji u napadu, a i sačuvaće svoje telo za pozne igračke godine. Biće zanimljivo videti kako će se on uklopiti u ovu igru Hita. Ova ekipa je dobro popunjena pod košem, jer su tu sve iskusni igrači: Haslem(203cm), Ilgauskas(221cm), Džuan Hauard(206cm), pa i Boš(208cm) verovatno. Jedini neiskusni igrač u ovoj grupi je Džoel Entoni(206cm) koji je dobar odbrambeni igrač i ima još dosta prostora za napredak. Možda visina može biti problem, jer je Ilgauskas jedini preko 210cm. Kada je u pitanju spoljna linija, osim Vejda i L. Džejmsa, kao vrlo važan igrač ove ekipe može se pokazati Mario Čalmers. Mislim da nisu tačne priče da u ovoj ekipi plejmejker nije bitan, jer će neko morati da organizuje napad i raspoređuje lopte na tri velike zvezde tima, od kojih će najviše zavisiti napad ekipe. Jer ako date loptu L. Džejmsu da on ''glumi'' plejmejkera kao u Klivlendu, onda napad Majamija može biti vrlo sličan napadima onih američkih reprezentacija koje se nisu proslavile, a bile su sastavljene od NBA igrača...Verovatno bi se tada, možda ne primetno, igralo po sistemu ''ja sam na redu, ti si na redu'' između tri velike zvezde. Slično bi bilo kada bi Vejd organizovao većinu napada a Čalmers/Arojo(ili možda Patrik Beverli) samo prebacivali loptu na polovinu protivnika. Mislim da će Mario Čalmers igrati startnog plejmejkera, jer se dobro pokazao u prvoj sezoni, iako je u drugoj stagnirao(verovatno zbog povrede), a ima i bolji šut za tri poena od Karlosa Aroja. Prednost Aroja je izgleda samo iskustvo. Igrači sa klupe će biti vrlo važni za praktično novu ekipu, jer je ovo tim koji će u sezoni koja je pred nama još uvek tražiti svoju igru pogotovo kada ne bude sve išlo po njihovom planu. Tu su Majk Miler kao dobar šuter koji će širiti igru Majamija u napadu isto kao i Džejms Džons(isto dobar šuter). Ova dva igrača će uz Edija Hausa imati zadatak da održe efikasnost ekipe u napadu kada Vejd i/ili Džejms nisu u igri. Šut za tri poena će biti po mom mišljenju vrlo važan za ovu ekipu, jer što više budu širili igru na taj način, to će L. Džejms pre svih, ali isto tako i Boš i Vejd imati više prostora za igru pod košem, odnosno na poludistanci. Džejms Džons i Edi Haus igraju daleko od koša i uglavnom šutiraju spolja, a Majk Miler je malo raznovrsniji. Ova tri igrača mogu biti mali problem za Majami u odbrani jer su po mom mišljenju prosečni ili ispod prosečni defanzivci(pogotovo Džons). Majk Miler će od sve trojice, verovatno najviše pružiti u odbrani. Međutim glavno pitanje će biti da li će LeBron Džejms moći da promeni svoj stil igre ove sezone. Kris Boš će verovatno biti treća opcija u napadu ove ekipe, Džejms druga a Vejd prva. Mislim da Džejms stoga mora više da napada sa krila nego ranije, da razvije igru na poludistanci koliko toliko i da popravi šut spolja, jer i Dvejn Vejd dosta puta(kao i Džejms u Klivlendu) prima loptu na sredini i odatle kreira za sebe ali i saigrače. Ova dva igrača su po tome vrlo slična samo što je Vejd malo raznorvsniji u napadu(pogotovo na poludistanci) i ima bolji šut spolja. Zbog toga mislim da u ovom timu neće biti problem sujeta velikih zvezda već možda njihov stil igre i činjenica da su do prošle sezone bili prve zvezde svog tima(Vejd je rekao bih to i ostao), a sada će morati da ''dele'' loptu. Taj period privikavanja će po mom mišljenju malo potrajati, a u plej-ofu, kad se bude igralo više pozicionih napada, videćemo koliko su se zvezde ovog tima privikle na svoje nove(stare) uloge. Što Majami bude igrao šire u napadu, to će biti više šanse za Džejmsa da prodire pod koš, postiže poene i naravno iznudi što više slobodnih bacanja, koja su do sada bila vrlo bitan deo njegove igre...Šut Majamija spolja bi trebao da bude solidan, i ako se uz to ispune i drugi uslovi(Džejms menja svoju igru, plejmejker ume da ''stane na loptu'') napad Majamija dosta obećava. U odbrani, prva petorka bi trebalo da bude dobra, trebali bi biti dobri u skoku, ali tri spoljna igrača sa klupe mogu u ovom delu igre biti mali problem. Ilgauskas će verovatno biti startni centar. Njegov zadatak u odbrani će biti da skače i blokira šuteve, a u napadu da postavlja blokove, šutira spolja(ali i sa poludistance), igra pik-end-rol sa Džejmsom i Vejdom, gde bi zbog svog šuta spolja iz reketa izvukao centra protivničke ekipe(recimo Dvajta Hauarda, Š. O'Nila, Dž. O'Nila,...) kako bi pogotovo Džejms imao prostora za ulazak pod koš i poene(često uz faul i naravno sl. bacanja). Tako bi se otvorio prostor i za igru Krisa Boša koji će od sve tri zvezde verovatno primati najmanje lopti. Još jedna važna stvar kod ove ekipe je i trener Erik Spolstra koji će imati težak zadatak da ukomponuje ovaj na papiru veoma dobar sastav. Da li će on imati dovoljno iskustva, znanja i autoriteta za to? Ili je samo pitanje vremena kada će Pat Rajli ponovo preuzeti stvar u svoje ruke, kao što je uradio pre nekoliko sezone kada je osvojio titulu sa Majamijem? Možda će Rajli sačekati jednu sezonu... Uglavnom, Spolstra je perspektivan trener i treba mu pružiti šansu. Kris Boš će od sve trojice zvezda platiti najveću cenu u napadu svojim dolaskom u Majami, jer će verovatno dobijati najmanje lopti za igru ''1 na 1'', ali to bi mogao da bude ''mamac'' za protivničke ekipe u plej-ofu, kada će pažnja protivničkih odbrana po mom mišljenju biti usmerena pre svega na Vejda i Džejmsa. Boš bi tu lako mogao da iskoči u prvi plan. Boš će moći ipak da se više koncentriše na odbranu gde će imati zahtevne zadatke, pogotovo protiv iskusnih ekipa u plej-ofu. To može biti plus za Majami. Dvejn Vejd je sa druge strane, od sve trojice možda najviše rizikovao kada se udružio sa druge dve zvezde. Zašto? Pa on je taj koji je osvojio titulu kao prvi igrač Majamija, postavši tako igrač oko koga se stvaraju veliki timovi, i igrač koji može ostati upamćen kao još jedan ''neprikosnoveni vođa'' i čovek koji može biti lice jednog tima, a možda i cele NBA lige...Ovako, moraće da deli svoju veličinu sa još DVE velike zvezde(pogotovo Džejmsom). Pod stalnim pritiskom osvajanja titule...Kako ono kažu Amerikanci: ''Two is a company, three is a crowd...''

    ORLANDO MEDŽIK

    Menadžment ovog tima nije mnnogo menjao ekipu tokom leta. Novi igrači tima su Kris Duhon i Kventin Ričardson. Duhon može biti vrlo važan igrač ovog tima jer će menjati Džamira Nelsona na mestu plejmejkera. Dobar je u odbrani, uporan, nenametljiv, igra za tim, pravi plejmejker. Mislim da će mu trebati barem 20 minuta u proseku da bi se dokazao. On dobro igra pik-end-rol, i voli da šutira iz tih situacija. To je jako bitno za Orlando, jer je pik-end-rol vrlo bitan deo njihove igre. Svi znamo za trougao koji se stvara posle pik-end-rola Orlanda između Hauarda, plejmejkera i još jednog igrača koji prima loptu od plejmejkera na liniji za tri poena(i potom je dodaje Hauardu koji je već u reketu). Ova igra Orlanda se po mom mišljenju bazira na pretpostavci da odbrana neće braniti taj pik-end-rol ispod zato što Nelson ima dobar šut spolja(i za tri poena). Zato odbrana protivnika uglavnom brani pik-end-rol ispred, Hauard ulazi u reket, a jedan igrač Orlanda prima loptu na linji za tri poena i dodaje mu je. Hauarda je pre toga preuzeo niži igrač(Hauardov čuvar prethodno izlazi na pleja Orlanda) i ''Supermen'' igra lakše i postiže poene. A ako ga udvoje, on vraća loptu spolja, i lopta počinje da kruži. U toj situaciji obično neko ostane sam na šutu, često za tri poena. Duhon bi trebao da ovde radi isto što i Nelson, mada ima slabiji šut za tri poena, i to može biti problem. A možda je angažovanje Duhona najava neke male promene u igri Orlanda. Jer, prošle sezone u finalu konferencije, Boston je našao lek za ovu igru Orlanda. Kako? Pa oni su usmeravali pleja Orlanda ka košu i tako se branili od tog pik-end-rola Orlanda. Time su prilično zaustavili protok lopte u napadu Orlanda, pa je Nelson kreirao sam, ali je i dosta lopti davao Hauardu da ovaj igra ''1 na 1'' protiv SVOG čuvara. U stvari, bilo je tu više čuvara koji su ili dovoljno snažni(G. Dejvis), ili dovoljno dobri defanzivci i dovoljno iskusni da koliko toliko uspore Hauarda(Garnet, Valas, Perkins). Dok Rivers je pustio Hauarda da igra ''1 na 1'' sa ''armijom'' čuvara(nema lakih poena!), a smanjio je učinak ostalih zvezda Orlanda(Karter 4/19 za tri poena, šut 36.7% u celoj seriji, Luis 4/23 za tri poena, šut 33.9%). Samo je Nelson odigrao na svom nivou, pa i Hauard. Nedovoljno. Za to je bila potrebna i dobra odbrana od lopte na igračima Orlanda. A Rivers je imao igrače za tako nešto. Bez dobre koke nema dobre supe...Sve ovo nas dovodi i do, po mom mišljenju, najveće mane ekipe Orlanda. Previše igraju licem prema košu i previše igraju daleko od koša. Naime, kao što svi znamo, Orlando voli da igra ''jedan unutra, četvorica spolja''. Hauard je ostavljen sam u reketu da se bori za skok u napadu, i da daje koševe. Mislim da ovom timu treba jedan igrač koji će dati podršku Hauardu pod košem(i u skoku i u poenima). Rašard Luis je igrač koji je u zadnje tri sezone konstantno smanjio broj šuteva iz igre, kao i poene. I to sve posle potpisivanja onog velikog ugovora. Prošle sezone je iz igre upućivao po 11.2 šuta ka košu u proseku. Veoma malo, za čoveka koji prima skoro 20 miliona dolara po sezoni. Ali i za čoveka sa takvim talentom. Mnogo bolje i raznovrsnije je igrao u Sijetlu. Ovako mali broj šuteva je i posledica dovođenja Vinsa Kartera u tim prošlog leta. Mislim da Karter nije prošle sezone odigrao sebično, barem ne u plej-ofu. Kako sada stvari stoje Orlando će igrati slično kao i prošle sezone, sa širokom igrom u napadu. Kventin Ričardson kao novi igrač tima, donosi dobar šut za tri poena. On igra previše spolja, nije baš dobar u driblingu, mada ume da odigra leđima ka košu. Trebao bi da bude zamena za Meta Barnsa, koji je otišao u Lejkerse. Ričardson ima bolji šut za tri poena od Barnsa, ali je slabiji u odbrani(nestalan je u tom delu igre), nije igrač zadatka kao što je Barns umeo da bude, i uz previše igre daleko od koša po meni nije dostojna zamena za Barnsa. On može biti starter ako Luis i dalje bude igrao krilnog centra. Po meni, Brendon Bas je nedovoljno iskorišćen igrač ovog tima, jer je on klasičan krilni centar, izuzetno je snažan(mada malo nizak, 203cm), ima odličan rad nogu, prilično je brz, i solidan je u odbrani. Ako bi on bio starter, a Luis igrao nisko krilo, mislim da bi Orlando bio opasniji pod košem i u odbrani i napadu. Luis nema baš razvijenu igru leđima ka košu, možda mu hvali čvrstina u odbrani, i mislim da bi kao ''trojka'' bio produktivniji. A Orlando bi na klupi imao armiju ''trojkaša''(Redik, Ričardson, Pjetrus, Anderson) spremnih da rašire igru protivnika po potrebi, ili da održe efikasnost u napadu. Biće zanimljivo videti da li je Hauard napredovao u igri ''1 na 1'', da li je popravio šut sa linije sl. bacanja, i može li steći naviku da posle skoka u napadu ili prijema lopte u reketu zadrži loptu u visini grudi. On gotovo uvek spušta loptu u visini struka, i tako daje vremena(pola sekunde) svojim čuvarima da se dobro postave i zatvore mu put ka košu(čak i udvajanjem). Možda je to jedan od razloga zašto Hauard ima dosta ozgubljenih lopti(3,02 u proseku u karijeri). On je, na primer, razvio taj šut iz horoga desnom rukom kada posle finte kretnje u levu stranu(licem okrenut ka košu) krene u desno kroz sredinu reketa, paralelno sa čeonom linijom. To je čuvena finta Patrika Juinga(vežbao sam je još sa 12 godina), koji je pomoćni trener u Orlandu. Ali da bi postao baš dominantan centar, Dvajt Hauard će morati da bude mnogo raznovrsniji. Ovo je po meni jedan odličan tim koji za nešto više od finala konferencije mora malo da promeni igru i mora više da koristi Rašarda Luisa. Možda im ove sezone to i uspe i sa istim stilom igre, ali se tu pitaju ''12 žigosanih'' iz Bostona...

    BOSTON SELTIKS

    POVRATAK OTPISANIH(Prvi deo?). Ovako bi se najkraće mogla opisati prošla sezona Boston Seltiksa. Svi najpoznatiji novinari u SAD koji se bave NBA ligom su bili ubeđeni da je zadnja stanica za tzv.matorce drugo kolo plej-ofa i to u duelu sa ''Kraljem'' i njegovim Klivlendom. Kralj ih je ipak razočarao, prvo delom, a onda i likom, a Boston je otišao u finale konferencije, pa onda i u Veliko finale, gde je poražen ,po mom mišljenju, pod malo sumnjivim okolnostima. Ali dobro, nova sezona je pred njima. Nova sezona u kojoj će igrati bez Rašida Valasa koji se navodno penzionisao(nadam se da će se vratiti, u bilo koji tim), ali su doveli dva iskusna centra u vidu Šakila O'Nila i Džermejna O'Nila. Mislim da će Džermejn O'Nil biti veće pojačanje za njih, jer je mlađi i lakše će se prilagoditi ovom timu. Šakil O'Nil je priča za sebe, nesvakidašnji karakter, ali verujem da neće narušiti atmosferu u ovom timu. Ako ništa drugo, lako je zamenljiv jer igra za mali novac. Pretpostavljam da će se uklopiti, ali kad se vrati Kendrik Perkins(u februaru 2011. se očekuje njegov povratak), to može uticati na minutažu Šeka i tu mogu nastati mali problemi(ili dileme) za Glena Riversa. Kome dati prednost, Šeku ili Džermejnu O'Nilu? Jer tu je i Glen ''Uno uno'' Dejvis, pa su Seltiksi opet odlično popunjeni pod košem. Kada je u pitanju spoljna linija, Seltiksi su doveli Vona Vafera i Delontea Vesta. Vafer je dobar šuter, ali je slab u odbrani i neiskusan. Delonte Vest je iskusniji igrač koji isto ima dobar šut, ali i solidnu igru na poludistanci. Dobar je u odbrani i igra na poziciji beka-šutera. Možda može nekad odigrati i plejmejkera. Tu dolazimo do jedne od potencijalnih slabosti Bostona: rezervni plejmejker. Nejt Robinson je prošle sezone u plej-ofu odigrao dobro, ali se postavlja pitanje da li Ražon Rondo može još jednu sezonu odigrati opet onako dobro sa velikom minutažom, pogotovo u plej-ofu. Drugo, Robinson više voli da šutira nego da razigrava saigrače, može biti dobar u pik-end-rol igri ali nije pravi plejmejker. Delonte Vest bi tu mogao da pomogne. Toni Alen je tokom leta otišao iz Bostona, pa bi ulogu važnog igrača sa klupe mogao da preuzme Markiz Danijels. Ovaj igrač je sve oduševio svojim igrama u plej-ofu 2004. godine u dresu Dalasa, u svojoj prvoj sezoni. U tom plej-ofu je beležio prosečno 15.8p 6.2sk 3as 2uk.l. Gledao sam ga tada i takođe bio oduševljen. Ovaj igrač studirao na Univerzitetu Oburn(kao i Čarls Barkli) i nije draftovan, ali je uspeo da uđe u NBA. Najbolje partije je pružao u Indijani Pejsers. On može da igra beka-šutera i nisko krilo. Može biti zamena za Pirsa ili Alena. Dobar je odbrambeni igrač, poseduje veliku brzinu, ali mu je mana slab šut za tri poena. Ako to popravi, biće još opasniji u napadu jer ume lepo da utrčava u reket, odlično se kreće bez lopte, nije sebičan, a i dribling mu nije loš. Podrška sa klupe će u ovom timu Bostona biti verovatno još važnija nego prošle sezone jer je ''Velika trojka'' starija za jednu godinu. Glen Rivers je rekao prošle sezone da misli da će Kevin Garnet igrati još bolje ove sezone koja je pred nama jer je prošlo godinu dana od zalečenja njegove povrede. Godine najvažnijih igrača ovog tima su najveći izazov za ovu ekipu. Ako ostanu zdravi do kraja sezone, Kendrik Perkins ponovo bude na svom nivou, rezerve budu(barem u regularnom delu sezone) igrale veću ulogu u timu, i ništa ne naruši atmosferu u timu, gledaćemo i drugi deo...sa verovatno srećnijim krajem po ''otpisane''...

    Comment


    • #3
      Odg: NBA Kolumna

      ZAPADNA KONFERENCIJA 2010/2011 - Favoriti


      U Zapadnoj konferenciji je malo nezahvalno reći ko su ove sezone favoriti za ulazak u Veliko finale NBA lige. Glavni razlog je situacija u Denveru jer se još ne zna gde će Karmelo Entoni završiti ovu sezonu koja je pred nama. Ako Karmelo Entoni ostane u Nagetsima i odigra celu sezonu najbolje što ume, bez ikakve rezerve(jer je u zadnjoj godini ugovora), a ekipa ostane (psihički) stabilna, Denver Nagetsi su jedan od četiri favorita sa Zapada za ulazak u Veliko finale. U jačem su sastavu nego 2009. kada su se u finalu Zapadne konferencije dostojno suprotstavili Lejkersima(poraženi sa 4-2 u seriji). Dolazak Ala Heringtona u ovaj tim znači veću efikasnost pod košem, ali i širenje igre u napadu, jer ovaj igrač voli da šutira spolja. Njegov nedostatak je igra u odbrani. Ali zar to nije bio nedostatak skoro cele ekipe Nagetsa dok nije došao Čonsi Bilaps? Posle toga se sve promenilo. Ja mislim da Denveru hvali još jedan dobar defanzivac pod košem, ali možda mogu do Velikog finala i bez takvog igrača. Sa druge strane, Oklahoma Siti Tander će najverovatnije biti jedna od prve četiri ekipe(a možda i prva) na Zapadu po broju pobeda na kraju regularnog dela sezone. Malo su se pojačali na poziciji centra dovođenjem Kola Oldriča sa Univerziteta Kanzas. Ovaj momak bi u konkurenciji pre svega Nenada Krasića, Nika Kolisona i Džefa Grina da se izbori za mesto u prvih 12. U tom slučaju on će biti zadužen uglavnom za odbrambene zadatke: skokovi, blokade, odbrana ''1 na 1''. Inteligentan igrač koji ume dobro da se postavi u odbrani, da zatvori reket. Trebao bi to da primeni i u NBA ligi. Tim Oklahome nije mnogo menjan, dovedeni su i Moris Piterson i Dekuan Kuk, ali čini mi se da ima previše igrača na poziciji 2 , i da će trener ovog tima Skot Bruks možda imati malo problema da ukomponuje sve te igrače. Od ove ekipe se mnogo očekuje, čak i u plej-ofu, iako su prilično neiskusni. Predvodnik ovog favorita iz senke je naravno Kevin Durant, jedan od najtalentovanijih i najboljih igrača u NBA ligi danas. Kada su u pitanju ''očekivani'' favoriti, da krenemo od aktuelnih Šampiona, Los Anđeles Lejkersa.




      LOS ANĐELES LEJKERS

      Aktuelni šampioni su reklo bi se, dobro ''pazarili'' tokom leta. Najjača pojačanja su Stiv Blejk i Met Barns. Blejk je plejmejker koji bi trebalo da zameni Džordana Farmara koji je otišao u Nju Džersi. Blejk je pravi plejmejker koji voli pre svega da razigrava saigrače pa tek onda da traži svoj šut koji je inače prilično dobar(iako ima čudan izbačaj), pogotovo za tri poena(39,3% u karijeri). Mislim da je u odbrani malo slabiji od Farmara, ali bi trebao biti barem blago poboljšanje na poziciji rezervnog plejmejkera u Lejkersima. Met Barns je igrač koji će imati zadatak da menja Rona Artesta i Kobija Brajanta. I on je barem na papiru poboljšanje za Lejkerse, jer igra dobru odbranu, ima solidan šut spolja iako je slab u šutu za tri poena, pa će moći da širi igru Lejkersa u napadu, a u odbrani može biti ''igrač zadatka''. Voli da prodire pod koš i ne igra samo daleko od koša. Tako Lejkersi sada imaju dva ''specijalca'' u odbrani. Kad se jedan umori(Artest), ulazi drugi(Barns). A i Brajant nije imao ovakvu zamenu prošle sezone. Još jedan plus za Lejkerse. Treće pojačanje bi mogao da bude Teo Retlif, veteran koji je zbog odlične igre u odbrani tokom svoje karijere dobio nadimak ''Sekretar odbrane''. Ovaj igrač bi zajedno sa Lamarom Odomom trebao da zamenjuje Endrua Bajnama i Pau Gasola. Imaće uglavnom odbrambene zadatke, a poentiraće pre svega iz drugog plana. Trebao bi da ''zatvori'' reket dok Bajanam i/ili Gasol nisu u igri. Lejkersi izgledaju kompletniji nego prošle sezone, ali to ne znači da će biti i jači. Najveći problemi za ovu ekipu mogu biti povrede Bajnama i Brajanta koje izgleda još nisu zalečene. Brajant će zaigrati na startu sezone, a Bajnam verovatno neće. Eventualni slab start Lejkersa neće biti problem u smislu da oni to ne mogu da nadokande u drugom delu sezone(posle Ol-Star meča a do plej-ofa). Bitnije je da se te povrede Bajanama i Brajanta potpuno zaleče što pre, da ne bi imali problema pogotovo u tom drugom delu sezone. Od svih pojačanja možda se najviše očekuje od Barnsa. Možda je slabost ove ekipe i to što imaju samo tri dobra trojkaša: Fišera(37,3% u karijeri), Blejka(39,3% u karijeri) i Vujačića(37,1%) koji će se dolaskom Barnsa žestoko boriti za minutažu. S druge strane Brajant zna da pogađa trojke kada je potrebno(setimo se serije protiv Finiksa prošle sezone u finalu konferencije),a i njegova vanserijska igra na poludistanci dosta puta nadoknadi nekad slab šut za tri poena Lejkersa. Mnogi stručnjaci u SAD ih smatraju prvim favoritima i u regularnom delu sezone i u plej-ofu, ali mislim da Lejkersi neće ispuniti ta očekivanja ako se pojačanja(pre svega Barns i Blejk) ne uklope dovoljno u ovaj tim.

      DALAS MAVERIKS

      Opasna ekipa. Prošle sezone su obavili jednu razmenu igrača gde je Džoš Hauard otišao u Vašington, a u Dalas su došli centar Brendan Hejvud i nisko krilo Keron Batler. Mislim da su Maveriksi zbog toga bili nedovoljno uigrani za bolji nastup u plej-ofu gde su u prvom kolu poraženi od San Antonia. Ovog leta su doveli centra Tajsona Čendlera. On je prosečan u napadu, ali je vrlo dobar u odbrani, dobro skače ,blokira šuteve i u direktnim duelima je sasvim dobar. Verovatno će biti rezerva, jer je Hejvud dobar defanzivac ali je isto tako kreativniji u napadu od Čendlera. Biće zanimljivo da li će Čendler biti glavna zamena za Novickog, kada ovaj ode na klupu, ili će trener Dalasa Rik Karlajl u tim momentima ubacivati u igru nekog nižeg igrača, pa će Mavsi kao i obično u napadu uglavnom igrati sa jednim visokim igračem u reketu. Ako Čendler bude menjao Novickog, Dalas će zadržati visinu pod košem a samim tim i skok. Ja mislim da je to bolje rešenje za Maverikse, jer Čendler(216cm) i Hejvud(213cm) kao dobri odbrambeni igrači mogu da ''zatvore'' reket. Ali onda najveća odgovornost u napadu prelazi na Batlera i Terija. I tu dolazimo do možda i ključne stvari kada je u pitanju bolja igra Dalasa ove sezone. Da li će Rik Karlajl moći da uspostavi balans u poenima i preuzimanju odgovornosti između Novickog, Batlera i Terija? Veliko pitanje. Rekao bih da će se Batler dobro uklopiti u sve to, jer je nenametljiv igrač, koji je kreativan u napadu(igra na poludistanci i ulaz), dobar u odbrani. Jedina veća slabost mu je slab šut za tri poena. On i Merion(isto dobar defanzivac) se u plej-ofu mogu smenjivati u čuvanju dobrih igrača protivničkih timova na pozicijama 2 i 3(recimo Brajant, K. Entoni, Durant). Još jedno pitanje za Rika Karlajla će biti da li će moći dovoljno dobro da rasporedi minutažu između Meriona, Batlera i Terija. Džejson Teri će verovatno biti rezerva, ali sa barem 30 minuta prosečno u igri. Rik Karljal je dobar trener koji je napravio osnove onog šampionskog tima Detroit Pistonsa iz 2004. Leri Braun, njegov stručni štab i Džo Dumars(doveo u tim Rašida Valasa) su uradili ono što je bilo potrebno da bi taj tim osvojio titulu. Dobra stvar za Maverikse je i to što je Džejson Kid u zadnje dve sezone odlično šutirao trojke: u sezoni 2009/2010 40,6%, a prošle sezone 42,5%). To je priličan plus za Dalas jer doprinosi širini ali i dubini u njihovoj igri(više prostora za prodore u reket). Kida bi trebao pre svega da menja Roderik Bubua, talentovani francuski plejmejker koji će propustiti početak sezone zbog povrede. Zameniće ga Hoze Barea. Šon Merion se čini mi se nije još pronašao u ovoj ekipi. Na primer, prošle sezone je uputio malo šuteva za tri poena. Iako je tu prosečan što se tiče preciznosti, mislim da bi trebalo da šutira više kada je sam. Dalas je dobro popunjen na svim pozicijama. Pod košem su: Novicki, Čendler, Hejvud, Brajan Kardinal i možda Ian Mahinmi. Spoljna linija: Kid, Bubua, Barea, Teri, Batler, Merion, Stiv Novak a možda i Dešon Stivenson. Mane tima mogu biti to što Batler i Merion moraju makar malo da poprave svoj šut za tri poena, da bi se otvorio prostor za prodore i utrčavanja ova dva igrača (a i Dalasu je taj šut za tri poena uvek mnogo važan), i to što pored Terija nemaju spoljnjeg igrača sa klupe koji će, kao nekada Džeri Stekhaus, dobrim šutem održati efikasnost ekipe u napadu kada glavnim zvezdama tima ne ide, ili su ušli u probleme sa ličnim greškama. Mislim da Maveriksi trebaju malo više da igraju u reketu, makar kroz prodore ili igru ''1 na 1'' Brendana Hejvuda i da odigraju čvršće u odbrani, pogotovo u reketu. Oni pomalo liče na Orlando jer Novicki uglavnom igra van reketa, šutirajući iz mesta, šutirajući iz pik-end-rola, ili iz driblinga. On igra leđima ka košu uglavnom kada ga čuva niži igrač ili kada ga posle preuzimanja u odbrani preuzme niži igrač. Tada je veoma efikasan. U odbrani je prosečan, jer su njegov najveći doprinos u odbrani skok i poneka blokada. U odbrani ''1 na 1'' je prilično slab. Ali i pored toga on je vođa i najbolji igrač ove ekipe. Konstantno je dobro igrao tokom dosadašnje karijere. Treba dodati da Dalas pored Terija(38,2% za tri poena u karijeri), Novickog(38,0% u karijeri), Kida, Bubue(40,9%) ima i Stiva Novaka kao dobrog trojkaša( 40,3% za tri poena u karijeri). Da bi pobedio glavne konkurente na Zapadu za ulazak u Veliko finale, Dalas mora ostvariti dobar balans u poenima svojih glavnih strelaca(Novicki, Teri, Batler) i mora pobediti svoje protivnike u reketu, makar u skoku, i kao i obično mora imati dobar šut za tri poena.

      SAN ANTONIO SPURS

      I naravno, Mamuze. Ovaj tim nikada ne možemo otpisati. Prošle sezone u plej-ofu su u drugom kolu ''počišćeni'' od strane Finiks Sansa(4:0 u seriji). Odbrana ovog tima nije više kao nekad, nemaju više svog ''specijalca'' u odbrani. To je nekada bio Brus Boven, pa povremeno i Robert Ori. Ali ni ceo tim više ne igra odbranu istim intenzitetom kao nekad. Tokom leta su doveli Bobija Simonsa, Tijaga Spiltera i Džejmsa Andersona. Bobi Simons je igrač koji je u karijeri imao problema sa povredama ali ovo za njega može biti novi početak. Simons je jedan od dobrih igrača koji su ostali neprimećeni. A i povrede su učinile svoje. On je pre nekoliko sezona dobio priznanje igrača koji je najviše napredovao. Najbolje partije je pružao baš u toj sezoni u L. A. Klipersima i u prvoj sezoni u Milvokiju. On je dobar odbrambeni igrač, sa dobrom igrom u napadu na poludistanci, i dobrim šutem za tri poena(40,1% u karijeri). Od njega će se u San Antoniu očekivati da odigra dobru odbranu i da pogađa šuteve za tri poena i na poludistanci. Biće zamena sa klupe za Džefersona i Đinobilija. Tijago Spliter je vrhunski igrač u evropsokoj košarci i biće zanimljivo videti kako će se uklopiti u NBA. On će verovatno biti zamena sa klupe za Tima Dankana i Antonija MekDajsa. Ako bude bio dobar kao što je to u ovom timu nekad bio Fabricio Oberto, ili čak bolji od toga, to će biti veliki plus za ovu ekipu. Važna stvar za San Antonio ove sezone će biti igra Tonija Parkera koji je prošle sezone propustio veliki broj utakmica zbog povrede. Džordž Hil ga je dobro zamenio, ali možda je toliko odsustvo Parkera ostavilo traga u igri Mamuza, pogotovo jer je važan igrač tima postao Ričard Džeferson koji je član startne petorke. Sada je Parker potpuno zdrav i San Antonio bi trebao da igra bolje nego prošle sezone. Međutim, ovo je zadnja sezona u ugovoru za Parkera i biće interesantno videti kako će se to odraziti na njegovu igru. Ne bih rekao da je on igrač koji će igrati malo više za statistiku da bi dobio više novca na sledećem ugovoru. Parker bi trebao da poboljša svoj šut za tri poena, jer je to preko potrebno njegovom timu. Videćemo...Emanuel Đinobili je potpuno zdrav, odmoran, i ako ne bude imao problema sa povredama ove sezone to će biti veliki plus za Spurse. Tim Danakan će verovatno i ove sezone imati manju minutažu u regularnom delu sezone nego u plej-ofu koji će uslediti u aprilu sledeće godine. Prošle sezone su ga dobro menjali Met Boner i pogotovo Dehuan Bler, momak koji je po mom mišljenju otkrovenje prošle sezone. Možda je najveće pitanje kako će ove sezone igrati Antonio MekDajs i Ričard Džeferson. Ova dva igrača prošle sezone nisu baš ispunili očekivanja. MekDajsova igra u odbrani, poentiranje iz drugog plana ili iz šuta sa poludistance(u čemu je veoma dobar) će biti veoma značajni za San Antonio. Isto tako, Džeferson mora popraviti svoj šut za tri poena, mora nastaviti da koristi svoj dobar prodor pod koš i treba da ostvari svoju ulogu u ovoj ekipi, ulogu koju mu je namenio trener Greg Popović. Odbrambeni zadaci se podrazumevaju. Ova ekipa deluje prilično kompletno. Spoljna linija izgleda ovako: Parker, Hil(veoma napredovao u prošloj sezoni), Geret Templ, Đinobili, Džejms Anderson, Džeferson, Simons. Pod košem deluju sasvim dobro: Dankan, MekDajs, Bler, Spliter, Boner. Zbog toga skok će biti jedan od najjačih aduta ove ekipe. Prošle sezone su na papiru možda izgledali i jače(Kit Bogans i Rodžer Mejson Džunior su bili u timu), ali to ne mora ništa da znači, jer je Parker propustio veliki deo sezone. Nedostaci ovog tima mogu biti to što nemaju iskusnog beka šutera koji bi zamenjivao Đinobilija(Džejms Anderson je novajlija u ligi). Verovatno će to značiti veću minutažu za Simonsa u plej-ofu, a opet može izaći i na dobro jer će uloge u timu biti jasnije raspoređene. San Antonio ima pet dobrih trojkaša: Bonera(40,5% u karijeri), Đinobilija(37,6%), Hila(37,9% u svoje dve sezone u NBA), Simonsa(40,1%) i Gereta Templa(43,5% u svojoj prvoj sezoni), i pošto su čak četvorica igrači sa klupe jednim delom i zbog toga će Mamuze i ove sezone imati jednu od najefikasnijih ''klupa'' u NBA ligi. Ti rezervni igrači su prošle sezone nadoknadili dug izostanak Parkera, a neki od njih su i zamenjivali Danakana koga je Greg Popović štedeo u regularnom delu sezone. Dankan i Đinobili, dva najvažnija igrača ovog tima imaju po 33 godine, i podrška njihovih saigrača sa klupe će im mnogo značiti čak i u plej-ofu. Ako se to dogodi, uz dobro uklapanje Džefersona i MekDajsa u ovu ekipu, San Antonio će uz malo jaču odbranu nego prošle sezone biti, po mom skromnom mišljenju, biti glavni kandidat za Veliko finale. Ovoj ekipi je najvažniji drugi deo regularnog dela sezone, posle Ol-Star meča. Tada oni stiču pravu formu...Neko je jednom lepo rekao: ''Mamuze se uvek vraćaju...''


      Comment


      • #4
        Odg: NBA Kolumna

        E sad da ozivimo malo i ovu temu .
        Jedno pitanje za naseg doktora $#^%RT
        Da , gotovo svaka prica iz danasnje najbolje kosarkaske lige vodi se oko tima iz Floride , Majamija . I moje pitanje bice vezano za isti klub . Neki su ocekivali , a neki ne , ovakav start . Svejedno , start koji ne odgovara timu takvog kalibra . Videli smo utakmice gde su sve 3 zvezde bile raspolozene , ali opet nije sve bilo tako glatko . Mozemo uzeti kao primer sinocnu utakmicu sa Torontom . LBJ-23 pts , 11 ast . D-Wade - 30+ pts , 5+ reb. . Chris Bosh - 14 pts , 5 reb. . Klub bez ijedne superzvezde , Toronto , je sveo Majami na samo 9 razlike , iako su All Starovi sa druge strane kontinenta imale solidan ucinak .
        A moje pitanje je : Koji je to razlog ovako losem startu ? Sta ce biti kljuc i glavni sraf igre Hita ? Da li je to nedostatak sutera u postavi ( Mike Miller ), nedovoljna dubina klupe ili mozda nesto trece ?

        Comment


        • #5
          Odg: NBA Kolumna

          ElBiDžej je postavio pitanje u NBA kolumni zašto Majami ima ovako slab start. Dobro pitanje. Ja sam svoje mišljenje o tome kako ovaj tim otprilike treba da igra već izneo, i ostajem pri tome. Ali evo nekoliko podataka koji to potkrepljuju. Prvo, vidi se da je LeBron Džejms nastavio da igra na isti način kao i u Klivlendu. Puno probija kroz sredinu, deli asistancije(svaka mu čast), poentira,...Greška. Dvejn Vejd čini mi se manje igra na poludistanci i spolja, a lepo je razvijao taj svoj stil igre zadnje 3-4 sezone. Tako Majami ima dva slična igrača na spoljnim pozicijama, a to nije dobro. Sa druge strane, Vejd nema baš zavidan procenat šuta za tri poena(34,4%) iako dobro šutira iz igre(48,8%). Džejms je tu još slabiji jer šutira trojke 26,7% a iz igre 43,2%. Ovaj prvi procenat zančajno kvari ovaj drugi. Problem stvara i način na koji tim koristi Krisa Boša. Boš igra previše spolja, pa ima samo 6 skokova u proseku, ali to se odražava na igru njegovog tima u napadu. Kako? Pa dobar primer je utakmica protiv Nju Orleansa, gde je Majami igrao previše pik-end-rola a Boš je često stajao daleko od koša, čekajući da primi loptu. Jednostavno, moraju ga više koristiti u reketu, da bi imali više poena u reketu, otežali odbrani protivničkog tima da se rotira, i čak bili malo bolji u skoku, iako u proseku bolje skaču od svojih dosadašnjih protivnika(prvih 10 utamica). Majami je u proseku na prvih deset utakmica(odatle sva ova statistika) potučen u reketu, jer prosečno daje 31,7 poena ''na farbi'', a prima 40,7 poena. Sve to i pored svih onih ulaza pod koš koje prave Vejd i Džejms. Spolja dominiraju jer postižu po 71 poen u proseku a na istom delu terena(van reketa) primaju 52,6 poena. Odlično. Ali bi uz malo bolji raspored snaga, u reketu bili bolji i samim tim raznovrsiji, manje predvidivi, sveukupno jači kao tim. Još nešto. Ovaj tim izgleda misli da mu ne treba plejmejker, jer Karlos Arojo kao starter na toj poziciji igra svega 21,1 minut a ima 1,7 asistencija u proseku. Za mene je iznenađenje što je on u prvoj petorci umesto Čalmersa. Možda Čalmers ima neku povredu, ili je nešto drugo u pitanju. Čalmers igra 7,3 minuta u proseku i ima 1,5 asistencija u proseku. Možda ulazi kada Vejd i Džejms nisu u igri...Ali i taj broj asistencija nešto govori. Kada je u pitanju klupa, ona izgleda sasvim dobro. Najbolji skakač ekipe dolazi sa klupe. Haslem ima 8,6 skokova u proseku a igra 5 minuta manje po utakmici od Boša(?!). Klupa postiže u proseku 37,1 poen, što je jako dobro. Edi Haus treba da popravi šut iz igre(38,7%) iako dobro šutira trojke(37,5%). Majami je od svojih dosadašnjih protivnika bio bolji u proseku u svim statističkim kategorijama, sem u skokovima u napadu(11,1 dopuštaju po utakmici). Šut iz igre im je solidan(47,2%), a dobro šutiraju i trojke(38,7%), gde prednjači Džejms Džons(biće još bolje kad se vrati Majk Miler). Igraju, na papiru, dobru odbranu jer primaju 93,3 poena(Boston na primer prima 95,8 na prvih 10 utakmica), a ubedljivo pobeđuju svoje protivnike jer postižu prosečno 102,7 poena. Statistički deluju odlično, jer čak ne gube mnogo lopti(13 po utakmici), za razliku od njihovih protivnika(15).Ali, Vejd u proseku gubi 3,4 lopte po utakmici, a Džejms čak 4,2 (zajedno više od polovine izgubljenih lopti tima). I tu dolazimo do druge ključne stvari: uloge u timu. Kako sada stvari stoje, LeBron Džejms je uspeo da nametne svoj stil igre u ovom timu i on, možda neprimetno, deluje kao ključan faktor ovog tima. Igra svoju ol-raund igru(22p. 5,6 sk. 8,9 as.) i opet izgleda kao ''plejmejker'' svoje ekipe. Vejd sada ima 3,2 asistencije po meču, dosta manje nego prethodnih godina. Kao da se za sada, neprimetno, ostvaruje ono što sam rekao u najavi favorita sa Istoka, a to je da Dvejn Vejd od svih članova ''Velike trojke'' može najviše da izgubi...
          Da bi Majami igrao bolje, Vejd i Džejms treba da poprave šut za tri poena(pogotovo Džejms), Boš mora da igra više leđima ka košu, i LeBron Džejms(opet on) treba da pogađa što više šuteva nalik na prvi šut koji je pogodio u dresu Hita, nalik na one šuteve za koje smo u emisiji NBA Action ili Real NBA(ne sećam se tačno, izvinjavam se) videli da ih je vežbao na treningu...Za početak. Ima vremena...

          Comment


          • #6
            Odg: NBA Kolumna

            Imam i ja jedno zanimljivo pitanje za naseg doktora...
            Sta misli, zbog cega vecina novih, mladih plejmejkera ne poseduje dobar sut sa distance? Primeri su brojni, Rose, Wall, Rondo, mali Bledsoe itd.
            Da li je to zato sto u mladjim kategorijama ne moraju previse da koriste sut spolja zbog dominantnih atletskih i fizickih predispozicija ili postoji neki drugi razlog? (naravno da mi ne mozes dati tacan odgovor koji verovatno i ne postoji, samo bi da cujem misljenje %QWT&W )
            sigpic


            "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

            Comment


            • #7
              Odg: NBA Kolumna

              T-Mac, tvoje pitanje je zanimljivo jer otvara mnoga druga pitanja vezana za NBA ligu u proteklih deset godina. U pravu si, mnogi igrači koji imaju dobre fizičke predispozicije više se oslanjaju na to nego na šut, pogotovo šut iz daljine. Ali, u NBA ligi su se otvorila neka ozbiljna pitanja možda već na početku decenije koja je za nama. Naime, mnogi igrači koji su došli sa američkih univerziteta u NBA ligu su pokazali prilične nedostatke u elementarnoj košarkaškoj tehnici. Skok-šut je bio najveći nedostatak. Neko bi rekao da se ne rađaju više onakvi talenti kakvi su nekad postojali u zlatnoj eri NBA lige, tokom 80-ih i 90-ih. A neko bi to pripisao slabijem radu trenera sa igračima na američkim univerzitetima. Sećam se kada je pred Olimpijske igre 2004. god. u Atini poznati trener Zmago Sagadin u razgovoru sa novinarom jedne srpske televizije rekao kako se na predstojećim OI ne bi kladio na Amerikance. Tema razgovora je bila malo šira pa je ovaj stručnjak pomenuo kako se na američkim koledžima više ne trenira kao nekad, jer se nekad, citiram ''na koledžima treniralo i po četiri sata dnevno, a danas ne može ni dva sata dnevno''. To je po g. Sagadinu bio razlog zašto je NBA liga (barem) tada bila slabija nego ranije(80-ih i 90-ih). Po važećem pravilniku NCAA, sportisti na koledžima ne mogu provesti više od 20 sati nedeljno u treniranju i igranju utakmica. Put do mesta odigravanja utakmice nije uračunat u tih 20 sati. Mislim da svaka NCAA košarkaška ekipa odigra dve utakmice nedeljno. Svako neka izvede svoju računicu...Sve ovo je deo neke nove akademske politike od strane NCAA. Ima mišljenja da je ovaj fenomen posledica nekih socioloških razloga. Na primer, NBA liga je možda doživela i svoj vrhunac početkom 90-ih godina, doživela je svojevrsnu globalizaciju. Puno puta smo čuli onaj izraz koji Dejvid $tern toliko voli: ''Košarka je postala globalna''. Sponzori su dosta forsirali što atrktivniju igru, pa je malđim igračima možda bilo važnije zakucavanje od mnogih elemenata košarke. Ja s e odlično sećam kako je izgledala emisija NBA Action devedesetih godina prošlog veka. Bilo je mnogo više prikazanih akcija timova sa utakmica, nego kratkih spotova koje danas gledamo. Mnogo više detalja sa utakmica, pa priča o legendama NBA lige, ali i manje primećenim igračima koji su nekada bili veliki asovi. Daleko bolja emisija nego sad. A u prvoj polovini decenije koja je za nama, u emisiji NBA Action je postojala i rubrika o osnovama košarke(taktičkim i tehničkim), sa brojnim primerima sa NBA utakmica. Sigurno ne slučajno(vraćamo se na početak priče o skok-šutu). Inače, baš u proteklih deset godina došlo je do masovnog odliva veoma taletovanih igrača pre svega iz Evrope, u NBA ligu. Ti mladi igrači su u dosta slučajeva bili malo bolje tehnički opremljeni nego neke nove, mlade, NBA zvezde '' u najavi''. Ovo će sigurno zvučati kao teorija zavere, ali ponekad se pitam: šta bi se dogodilo sa NBA ligom na globalnom nivou, u smislu popularnosti i profita koji ona ostvaruje, da su svi ovi veliki igrači iz celog sveta koji su sada nosioci igre mnogih NBA timova ostali u Evropi, vratili se u Evropu, ili umesto NBA lige izabrali da igraju u Evroligi? Zamislite Evroligu sa Gasolom, Kirilenkom, Parkerom, Đinobilijem, Skolom, Obertom, Delfinom, Peđom Stojakovićem, Darkom Miličićem, Markom Jarićem, Hidajetom Turkogluom, Memetom Okurom, možda čak i Dirkom Novickim, i mnogim drugim talentovanim igračima koji su kao i velika većina ovih napred pobrojanih, svoje najbolje košarkaške godine proveli u NBA ligi. Da li bi Evroliga sa svim ovim igračima preuzela primat NBA ligi u gledanosti širom sveta? Baš kada su evropski timovi prvo ''načeli'' jedan američki ''drim tim''(polufinale i finale OI 2000. god.), a dve godine kasnije ga, posle Argentinaca, i pobedili(blamaža amerikanaca na SP 2002. u Indijanapolisu), počeo je taj masovan odlazak velikih talenata iz celog sveta u NBA ligu. Talentovani igrači iz celog sveta, koji su u tehničkim osnovama dobro potkovani, dolaze kao dobra zamena za tehnički malo ''nedoterane'' velike talente iz NCAA. Baš u vreme kada se očekivao sledeći ''Veliki draft'', koji će izbaciti puno talentovanih igrača iz NCAA. Zadnji takav draft je bio 1996, ali i 1997. Imajući u vidu i to, možda se stvarno barem u to doba, na američkim univerzitetima nije tako mnogo i tako dobro radilo sa igračima, kao nekad...Čudna podudarnost...NBA liga širi svoja tržišta, pravila se ujednačavaju(FIBA usvaja napad od 24 sekunde, nov reket u Evroligi, imitiranje NBA lige na razne načine, itd). Čak se priča i o osnivanju evropske divizije NBA lige. Meni se to uopšte ne sviđa. Evropska košarka treba da ostane evropska košarka, a NBA treba da ostane NBA. Da se razumemo, ja i koledž košarku više volim od evropske košarke. Stvar ukusa.
              A sad, nazad na košarkaške osnove. Skok šut. Evo jednog primera. Ja sam gledao malo Dvejna Vejda u njegovoj poslednjoj sezoni na Univerzitetu Market. On je tamo čini mi se bio klasičan šuter, i imao je bolji skok šut nego u prvih nekoliko godina svoje NBA karijere. Verovatno je to posledica činjenice da je dosta ojačao fizički, pa je malo izgubio tu mehaniku skok šuta. To je slučaj sa još nekim igračima. I Majkl Džordan je svojevremeno promenio skok šut igranjem u NBA ligi. Na koledžu je pri izbačaju levu ruku kojom pridržava lotu zaustavljao negde na pola izbačaja, a desnu ispružio skoro do kraja. I Džordan je na početku karijere više ulazio u reket i šutirao iz blizine. Ništa čudno u poređenju sa današnjim velikim atletama koji tek krče svoj put do zvezda...
              Ako sam malo skrenuo sa teme, izvinjavam se.



              ''Najsrećniji ću biti kada nekoliko timova iz ostatka
              sveta bude rame uz rame sa nekim od ''drim timova''.
              To vreme dolazi''.
              -Dejvid $tern (izjava iz 1994. godine)

              Comment


              • #8
                Odg: NBA Kolumna

                Za D-Wade se uopste ne slazem sto je rekao pemarinkovic.. Uopste nije tacno da je bio klasican suter, sasvim suprotno od toga.. Imao je dosta poteskoca sa sutom.. Evo i izjave strucnjaka kada je on bio izabran na draftu [youtube]http://www.youtube.com/watch?v=xCc2uQtsaIQ&feature=related[/youtube]
                I can accept failure, everyone fails at something. But I can't accept not trying...

                Comment


                • #9
                  Odg: NBA Kolumna

                  Ja komentarišem samo ono što sam video sopstvenim očima. Svako ima pravo na svoje mišljenje. Kada sam rekao da mi se čini da je Dvejn Vejd na koledžu bio klasičan šuter, mislio sam na njegovu ulogu i poziciju u timu u tim utakmicama. Hteo sam da napravim poređenje između skok-šuta Dvejna Vejda na koledžu, i u prvih nekoliko godina njegove NBA karijere. Nisam mislio na preciznost iz skok šuta. Evo primera. Kajl Singler je igrač koji ima dobar skok šut, izuzetan izlazak iz bloka i dobar balans kada se pri izlasku iz bloka digne na šut, ali je prošle sezone šutirao iz igre 41,2%, a za dva poena 42%, pa je verovatno zbog toga preskočio ovogodišnji draft. To znam je r sam pratio ovog igrača zadnje dve-tri sezone, i sviđa mi se kao igrač. On ima i dobar ulaz, dobru igru na poludistanci, ali nema ni izbliza onakve fizičke predispozicije kao Dvejn Vejd. Zato je verovatno doneo dobru odluku da preskoči ovaj draft, jer je, na primer, baš taj isti Dvejn Vejd svoj slabiji skok šut u prvim sezonama mogao da nadoknadi svojim vanserijskim fizičkim predispozicijama, a Singler mora pre svega biti dobar šuter u NBA da bi se probio, bez obzira što je prošle sezone igrao nisko krilo, a Vejd je uglavnom bek šuter. I tu se vraćamo na pitanje koje je T-Mac postavio...Pisao sam malo o Singleru u rubrici ''NBA draft 2010'' na ovom Forumu. Nadam se da sledeće sezone neće biti lok-auta, koji bi se mogao odraziti i na igrače koji izlaze na sledeći draft.

                  Comment


                  • #10
                    Odg: NBA Kolumna

                    Mene zanima sta pemarinkovic misli o Nashu i Sunsima?
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Odg: NBA Kolumna

                      Nedavno sam komentarisao Finiks Sanse. Komentar je na 1. strani rubrike ''NBA Offseason 2010''.

                      Comment


                      • #12
                        Odg: NBA Kolumna

                        Evo za naseg doktora.Sta misli o Bullsima i dokle mogu oni ove godine sa ovom ekipom?
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Odg: NBA Kolumna

                          Čikago Bulsi su ekipa koja u plej-ofu može iznenaditi jednog od tri favorita u Istočnoj konferenciji(Orlando, Boston, Majami). Za sada imaju rezultat od 8 pobeda i 5 poraza(kod kuće odlični sa 5-1). Kjlučni igrač ove ekipe je za sada Derik Rouz. Ovaj momak dosta dobro napreduje pre svega u samoj igri, pa tek onda statistički. Beleži 26.3 poena, 8.3 asistencije, 4.4skoka, uz šut iz igre 47%. Solidno šutira sl. bacanja(75%), a popravio je i šut za tri poena (33.3%), iako ni sada nije sjajan. Ali ima vremena. Šut mu je nešto slabiji nego u prethodne dve sezone, kao i procenat uspešnosti sa linije sl.bacanja. Ali, bolji je u poenima ukupno, kao i u skoku. Ono što je važno za njega je da konstantno od početka svoje karijere, sve više i više odlazi na liniju sl. bacanja. Mene posebno impresionira to što je na vreme počeo da razvija svoju igru na poludistanci, usavršavajući i skok šut istovremeno. Međutim, on i dalje gubi veliki broj lopti(3.92 po meču u ovoj sezoni), i to više nego u prethodne dve sezone. Ovo je verovatno posledica činjenice da u ekipi previše stvari u napadu zavisi od njega. On je daleko najbolji asistent ekipe i to dosta govori. Si-Džej Votson igra malo(13.2 minuta u proseku) i ima malo asistencija (1.9 u proseku). Dosta toga bi se trebalo promeniti kada Karlos Buzer bude zaigrao za Bulse. Drugi najvažniji igrač Čikaga je Joakim Noa. Gledao sam ga na koledžu u dresu Univerziteta Florida, zajedno sa Alom Horfordom, Korijem Bruerom, Lijem Hamfrijem, Krisom Ričardom, Taurinom Grinom i ostalim igračima koji su činili jednu veliku generaciju igrača koja je dva puta zaredom bila Šampion NCAA. Nisam verovao da će Noa biti baš ovoliko dobar igrač u NBA ligi. U ovoj sezoni beleži prosečno 15.4 poena i 13.4 skoka, uz šut it igre 54%. Postao je raznovrsniji u napadu, i konstantno je dobar u odbrani. Odličan bloker. Njegov problem su rekao bih izgubljene lopte(2.15) s obzirom na njegov stil igre, i sl. bacanja(69.4%). Sam izbačaj bi trebalo da mu bude na malo većoj visini, barem po mom mišljenju. Nekako ne diže loptu dovoljno visoko pre nego što izbaci loptu. Tako je šutirao i na koledžu. Ali dobro, niko nije savršen. Luol Deng je igrač koji bi mogao da popravi šut(41.3%), prosečan je u šutu za tri poena(35.8%), ali opet postiže dosta poena sa 18.7 u proseku. Biće zanimljivo videti kako će se on prilagoditi povratku Buzera na parket. I Deng slabo šutira sl. bacanja(68.6%). Taj Gibsona sam malo gledao na Univerzitetu Južna Kalifornija zajedno sa Nikom Jangom(pokazuje svoj talenat u Vašingtonu) i Gejbom Pruitom, plejmejkerom koji je igrao za Seltikse a sada igra u Izraelu. Njih trojica su bili glavni igrači te ekipe. Gibson je ovogodišnje otkrovenje za Bulse sa 12.4 poena i 7.7 skokova u proseku(šut iz igre 52.8%). Ali i on slabo šutira sl. bacanja(64.3%). I tu dolazimo do možda i ključne pozicije u timu kada je u pitanju njihov domet u plej-ofu. Pozicija beka-šutera. Ne iznenađuje me to što je Kit Bogans starter na toj poziciji(bolji u odbrani od Korvera, i iskusniji igrač), ali me iznenađuje njegova slaba statistika. Bogans ima šut iz igre 36.1%, za tri poena 27.9% i beleži 4.6 poena prosečno za 22.6 minuta u igri. Kajl Korver beleži 9.6 poena u proseku za 23.5 minuta, i nije čudno što malo više igra od Bogansa. Rezervni igrači ovog tima su solidni u skoku i u poenima(28.7 poena po utakmici). Džonson mora popraviti šut iz igre(37.5%), kao i Votson(36.9% iz igre). Roni Bruer ima dobar šut iz igre, ali postiže malo poena i što je posebno važno, do sada je uputio samo jedan šut za tri poena u ovoj sezoni. To je po mom mišljenju ključan problem Bulsa u napadu. Nedovoljna širina u igri. Imaju samo Korvera kao odličnog trojkaša(48%), Deng je prosečan, a od Rouza ne možemo očekivati više. Nijedan dobar trojkaš u prvoj petorci. To može biti problem čak i kada Buzer zaigra, jer će se protivničke odbrane verovatno često odlučivati da ga udvajaju ili će barem spoljni igrači protivničkih timova često pomagati u odbrani na Buzeru. To bi se posebno moglo odraziti na igru Bulsa u plej-ofu, kada se igra sporije i više na pozicioni napad. A Bulsi tada eventualniim forsiranjem neke brže igre, po mom mišljenju, ne bi mogli dovoljno da iskoriste Buzera u reketu. Njegovim povratkom dobiće još bolji balans u igri između spoljne linije i visokih igrača, ali će postati i jači u reketu, što je jako bitno za okršaje u plej-ofu sa favoritima. Čikago je dobar pod košem(Buzer, Noa, Gibson, Ašik, Tomas, Džonson), barem u teoriji, ali problem je u spoljnoj liniji jer imaju slab šut za tri poena(34.7%). Ova ekipa ima šut iz igre 46.9%, odlično skaču(46.15 ukupno, u napadu čak 12.7), imaju dosta asistencija(22.1), ali gube mnogo lopti(16 po utakmici) i slabo šutiraju sl. bacanja(69.2%), mnogo slabije od svojih protivnika(76.5%). Zanimljivo je da dopuštaju 11.39 ofanzivnih skokova svojih protivnika u proseku. Možda je to bitan razlog zašto ne igraju jaku odbranu jer primaju 99.5 poena po utakmici, iako im je trener sada već poznati Tom Tibodo. Zanimljivo, jer njihovi protivnici iz igre prosečno šutiraju 43.7% i beleže dosta manje skokova (40.39). Povratkom Karlosa Buzera treba očekivati dosta pik-end-rola ovog igrača sa Derikom Rouzom, jer Buzer(a i Rouz sve više) dobro šutira sa poludistance i distance. To će malo otvoriti reket protivnika, olakšati prolaz Derika Rouza do koša, i naravno omogućiti Bulsima da i dalje, pre svega zahvaljujući Noi, budu dobri u ofanzivnom skoku. Mislim da su ključne stvari za ovu ekipu uloga Luola Genga posle povratka Buzera, šut za tri poena, malo veći doprinos rezervnih igrača, i odbrana reketa. Trebalo bi da se bore za to četvrto mesto na Istoku sa Atlantom. Sve preko toga je veliki uspeh. Kako sada stvari stoje, Atlanta je u većim problemima. Možda će Čikagu malo hvaliti iskustvo u plej-ofu, jer osim Buzera, Bogansa, Denga i Tomasa, nemaju neke mnogo iskusne igrače. Eventualni problemi sa povredama nekog od tri favorita sa Istoka, može Bulsima otvoriti vrata finala konferencije...Puno stvari treba da se složi da bi ova ekipa dostigla svoj puni potencijal, ali ima vremena. Prelazni rok još traje.

                          Comment


                          • #14
                            Re: NBA Kolumna

                            Posto se svadjam sa drugovima oko Jamesa i Kobea(ja sam za Kobea),onda evo za pemarinkovica ko je po njemu od njih dvojice bolji igrac i zasto?
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Re: NBA Kolumna

                              [quote author=caniggia7 link=topic=2941.msg214501#msg214501 date=1292414092]
                              Posto se svadjam sa drugovima oko Jamesa i Kobea(ja sam za Kobea),onda evo za pemarinkovica ko je po njemu od njih dvojice bolji igrac i zasto?
                              [/quote]


                              Tu nema diskusije,Kobe je bolji! &+I}\ $#^%RT
                              ...Salim se,neko vise ceni Kobe-a,neko LeBron-a,i jedan i drugi su strasni igraci i svaki od njih je poseban na svoj nacin,mislim da je ovo nesto sto ce Pemarinkovic napisati i to je sasvim normalno jer nijedan nije mnogo bolji od drugog.Ali ja bih takodje zeleo da pocitam strucniji post napisan od strane Pemarinkovic,i ako moze da kaze koga on vise voli (ne ko je bolji igrac,vec koji mu je drazi)?!? %QWT&W
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X