Announcement

Collapse
No announcement yet.

NBA Kolumna

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Re: NBA Kolumna

    [quote author=Black Mamba 24 link=topic=2941.msg214553#msg214553 date=1292423650]
    Tu nema diskusije,Kobe je bolji! &+I}\ $#^%RT
    ...Salim se,neko vise ceni Kobe-a,neko LeBron-a,i jedan i drugi su strasni igraci i svaki od njih je poseban na svoj nacin,mislim da je ovo nesto sto ce Pemarinkovic napisati i to je sasvim normalno jer nijedan nije mnogo bolji od drugog.Ali ja bih takodje zeleo da pocitam strucniji post napisan od strane Pemarinkovic,i ako moze da kaze koga on vise voli (ne ko je bolji igrac,vec koji mu je drazi)?!? %QWT&W
    [/quote]
    Pa znam da su to nijanse,nije lako porediti takve igrace,zato zelim da procitam njegov post.Nijanse su u pitanju,po meni je ipak Kobe malo bolji. %QWT&W
    sigpic

    Comment


    • #17
      Re: NBA Kolumna

      Zavisi kako se gleda na situaciju u kojoj se nalaze igraci. Kobe je uvek imao bolji tim oko sebe, i zbog toga je James-ova statistika bolje nego kod Kobe-a, jer je on uvek morao sve sam da radi, sa druge strane, da je Kobe u timu kao sto su Cavs--i i on bi imao preko 30 poena prosek, ali je pitanje koliko tekmi bi dobili. Koliko je za Kobe-a lakse igrati govori i cinjenica da je u zadnjoj ili predzadnjoj tekmi ovogodisnjeg finala imao katastrofalan sut , ali je opet pobedio, a kada bi James igrao tako, Cavs-i bi izgubili 30 razlike. Tako da se sa statisticke strane ne mogu porediti jer tu ima previse stvari koje uticu na odluku. Po meni nema tu neke razlike, Kobe je bolji suter, ali generalno su trenutno tri najbolja igraca (Kobe, Wade i James) i najkompletniji igraci lige. Niti ih ko moze cuvati, a kada igraju jedan protiv drugog ne mogu da zaustave jedni druge. Tako da je cisto stvar ukusa ko je bolji igrac, tesko je to za porediti, ali eto, bas me zanima sta ce reci Pemarinkovic. %QWT&W
      sigpic

      Sever celi sada se veseli, crveno-beli, 'ajmo u napad zajedno! Sa severa nek zapeva svako, nek grmi jako, Zvezda šampion!

      "Nema velike ljubavi bez velike radosti, ali i bez velike patnje. E, to vam je Crvena zvezda. Ima da se raduješ do neba, ali sekiracija ti ne gine." Gospodin Ljuba Tadic

      Batica Wilshere je gospodin covek...

      All hail the Chan-Chan man!

      Comment


      • #18
        Re: NBA Kolumna

        [quote author=D-Wade link=topic=2941.msg214665#msg214665 date=1292445287]
        Zavisi kako se gleda na situaciju u kojoj se nalaze igraci. Kobe je uvek imao bolji tim oko sebe, i zbog toga je James-ova statistika bolje nego kod Kobe-a, jer je on uvek morao sve sam da radi, sa druge strane, da je Kobe u timu kao sto su Cavs--i i on bi imao preko 30 poena prosek, ali je pitanje koliko tekmi bi dobili. Koliko je za Kobe-a lakse igrati govori i cinjenica da je u zadnjoj ili predzadnjoj tekmi ovogodisnjeg finala imao katastrofalan sut , ali je opet pobedio, a kada bi James igrao tako, Cavs-i bi izgubili 30 razlike. Tako da se sa statisticke strane ne mogu porediti jer tu ima previse stvari koje uticu na odluku. Po meni nema tu neke razlike, Kobe je bolji suter, ali generalno su trenutno tri najbolja igraca (Kobe, Wade i James) i najkompletniji igraci lige. Niti ih ko moze cuvati, a kada igraju jedan protiv drugog ne mogu da zaustave jedni druge. Tako da je cisto stvar ukusa ko je bolji igrac, tesko je to za porediti, ali eto, bas me zanima sta ce reci Pemarinkovic. %QWT&W
        [/quote]
        Sve je tacno sto si rekao,a ja bi da dodam da ce im se Durant pridruziti ako tako nastavi. %QWT&W

        Ali mogli bi cesce koristiti ovu temu,jer Pemarinkovic stvarno moze dosta toga dobrog da napise,a ovde ima i drugih ljudi koji odlicno poznaju kosarku. &+I}\
        sigpic

        Comment


        • #19
          Re: NBA Kolumna

          Kada poredim dva igrača koji igraju na istoj poziciji, prvo što mi padne na pamet su njihove tehničke karakteristike, zatim fizičke karakteristike, pa karakter, i na kraju statistika. LeBron Džejms i Kobi Brajant igraju na različitim pozicijama, ali obojica su veliki strelci i nosioci igre svojih timova(za Brajanta je to 100% sigurno). Evo kako ih ja vidim.

          TEHNIKA

          1. Skok šut. Brajant je svakako bolji. Odličan izbačaj, jedan od najboljih u celoj NBA ligi. Lakše se diže na šut, i iz driblinga i iz mesta. Brajant je precizniji iz skok šuta sa svih pozicija. Ima izuzetnu fintu šuta, nekad napravi i dve(bez driblinga) pre nego što izvede skok šut. Odličan i skoro neodbranjiv skok-šut iz okreta(jako teško blokirati). LeBron Džejms mora malo da popravi skok-šut. Jeste malo napredovao zadnje dve sezone u tom segmentu, ali rekao bih da je malo nesiguran u izbačaju kada je pritisnut jakom odbranom, bez obzira da li ima ruku na šutu u tom momentu. Isto tako ta desna noga još uvek prečesto ide previše napred(opet najviše u situacijama kada mora da izvede skok šut zbog pritiska odbrane, i to ne šut iz okreta). S druge strane, Džejms(kao i Brajant naravno) ume lepo da izvede skok-šut posle finte šuta i jednog, eventualno dva driblinga. Ali još uvek teško šutira iz driblinga u stranu, pogotovo kada ga odbrambeni igrač isprati do kraja, ili ga drugi(obično višlji) igrač udvoji i zaustavi mu kretanje. Kada bi taj element tehnike doveo do maksimuma, bio bi mnogo ubojitiji, i mnogo korisniji za svoj tim, i to ne samo zbog preciznosti, već zbog raznovrsnosti u svojoj igri i načina na koji bi protivničke ekipe igraju odbranu protiv njega(a to mnogo utiče na njegovu ekipu).
          2. Dribling. Brajant je dosta bolji. Za vreme dok je osvojio prve tri titule, K. Brajant je imao kros-over dribling kao svoj zaštitni znak. Kasnije se to promenilo, ali na bolje naravno. Ima odličan dribling, odličan rad nogu i ujedno balans tela kada je okrenut leđima ka košu i pokušava da zauzme poziciju na ivici reketa. Brajant je bolji i u niskom driblingu, što je posebno važno u situacijama kada je udvojen, ali i kada iskoristi blok saigrača pa menja pravac kretanja. Na primer, dobije blok da krene u desnu stranu i on to iskoristi, ali čim prođe blok, on niskom prednjom promenom stvara prednost nad odbrambenim igračem koji ga je preuzeo i menja pravac kretanja(ide u levu stranu). U takvim situacijama voli da odmah posle prednje promene šutira iz naskoka, čak i preko ruke protivničkog igrača. Majkl Džordan je to voleo da radi. LeBron Džejms nije neki veliki dribler, što se na primer može videti u situacijama kada pravi korak-dva unazad da bi uzeo zalet i krenuo pravo ka košu(obično kroz sredinu). Možda baš zbog toga svoj dribling najviše koristi u situacijama kada se igra brzo, u kontrama i polukontrama. Tada lako menja pravac kretanja(prednja promena) i ide ka košu kroz sredinu ili sa desne strane(ređe sa leve strane, jedino kad nema loptu, kao tzv. trailer u kontri). Ako ima loptu, okrenut je leđima ka košu,a treba da izbori poziciju na ivici reketa, više će koristiti snagu nego rad nogu i dribling.
          3. Leđna tehnika. Opet Brajant dosta bolji. Veliki majstor skok-šuta iz okreta. Može sa ivice reketa da krene ka sredini reketa da izvede skok-šut, ili uputi šut ka košu jednom rukom, da se okrene ka čeonoj liniji(sve iz finte), ili da šutira iz finte šuta ne menjajući poziciju. Imam utisak da mu u tim situacijama malo više leži desna strana. Džejms iznenađujuće za sedam sezona u NBA ligi nije dovoljno usavršio svoju leđnu tehniku. Iznenađujuće jer je fizički izuzetno jak, ima dosta dobru masu, odličan odraz, izuzetno široka i jaka ramena. Nikad nije kasno. On će u ovim situacijama obično krenuti ka sredini reketa i pokušati da izvede šut jednom rukom. Eventualno šut iz okreta. Rekao bih daleko od njegovih pravih mogućnosti.
          SWEET-SPOT(omiljena pozicija). Kobi Brajant: 1.Linija slobodnih bacanja. Ubitačan je tu i leđima okrenut košu i licem okrenut košu. 2.Ivica reketa na 45 stepeni od koša. Odličan leđna tehnika. 3. Na 45 stepeni, 5 metara od koša. Može da prodre do kraja, da krene u levo ili desno pa šutira iz naskoka, da se namesti na sweet-spot broj 2. Redosled ovih pozicija je nasumičan.
          Lebron Džejms:1. sredina, iza linije slobodnih bacanja. Lako prodire u reket zbog odličnog prvog koraka, a onda je opasan i za koš ali i kao dodavač(pogotovo za dodavanje spolja).2. Bilo koji deo terena u kontra-napadu jer lako menja pravac kretanja. 3. Donji deo reketa(od sredine ka košu). Lako iznuđuje kontakt i efikasan iz kontakta.
          ODBRANA. Prilično izjednačeni. Džejms je čini mi se bolji statistički(skokovi, blokade, ukradene lopte), a Brajant veći doprinos u odbrani daje komunikacijom a saigračima. Ali to je stvar godina i iskustva. Zbog fizičkih predispozicija, Džejms ima veći potencijal u odbrani, jer kao i Brajant može da čuva bekove i krila, ali može sa većim uspehom da preuzme recimo krilnog centra protivničke ekipe( višlji od Brajanta 5cm i fizički jači). Rekao bih da se podjednakim intenzitetom angažuju u odbrani. Ali mislim da Džejms ima veći potencijal zbog tih fizičkih predispozicija.
          STIL IGRE. LeBron Džejms je igrač kome treba previše prostora da bi postigao koš. Nema još uvek te finese u igri koje bi ga učinile opasnim na bilo kojem delu terena u pozicionom napadu. Voli da probija kroz sredinu, ili sa desne strane. Traži da lopta stalno bude u njegovom posedu, da kreira napad, skuplja odbranu oko sebe. Ali to je i njegov najveći kvalitet, pored prodornosti. Nesebičan je, retko kad će uzeti šut iz daljine kada je udvojen(za razlliku od Brajanta)pa čak i u reketu, na tri metra od koša(opet za razliku od Brajanta), uvek nađe slobodnog čoveka spolja ili u reketu. Iako je uglavnom ''dvostruka opasnost'' kada primi loptu(prodor i dodavanje, još ne i šut, sem kad ga krene), on privlači veliku pažnju odbrane jer zbog brzog prvog koraka,snage i građe(široka ramena) on odlično zagradjuje loptu, izuzetno dobro podnosi kontakt, veoma je precizan iz kontakta u krugu od dva metra od koša. I uz sve to naravno, ''magnet'' za slobodna bacanja. Više voli otvoren teren, bržu igru, jer je tu praktično nezaustavljiv, sem ako ne želite da ga faulirate. Čak ni u kontrama ne gleda samo koš već je uvek speman da doda loptu. Ima izuzetan pregled igre, odličan je i spretan dodavač i iz mesta, znači kada ne prodire ka košu. Treba da usavrši izlazak iz bloka posle koga odmah šutira. On kada izađe iz bloka, obično pogleda napred ili odmah krene, ali ređe odmah šutira. Voli da skače pod svojim košem i tako doprinosi odbrani svog tima. Izuzetne fizičke karakteristike. Brzina i okretnost za tu visinu neverovatni. Neverovatan balans pri kontaktu u vazduhu, kada ima loptu i treba da je uputi ka košu. Ali i majstor ulaska u kontakt. Njegov najveći kvalitet je po meni to što svoje tri najbolje urođene osobine odlično uklapa:fenomenalne fizičke karakteristike, nesebičnost i odličan pregled igre. Najveća mana mu je šut, nedostatak finesa kojima bi mu malo prostora trebalo da poentira i u vezi sa tim igra na poludistanci. Da bih to ilustrovao, napraviću jedno poređenje za koje će mnogi na Forumu reći da je pristrasno. Igra LeBrona Džejmsa danas mnogo podseća na igru Grenta Hila u devedesetim godinama prošlog veka. Naime i Grent Hil je bio ol-raund igrač koji je na neki način bio i ''plejmejker'' svoje ekipe, baš kao i Džejms u Klivlendu(i za sada u Majamiju, ali videćemo kasnije). Hil je tada imao čak i slabiji skok-šut nego što Džejms ima sada. Doduše za razliku od Džejmsa daleko više je koristio svoju brzinu i dribling nego snagu. Ali Hil je imao i dobru igru na poludistanci: odlična igra leđima ka košu i dobar šut sa poludistance. Hil je isto dosta probijao kroz sredinu(mada je bio opasan i sa leve i desne strane), ali je znao da izvede taj fenomenalni kros-over dribling negde na liniji slobodnih bacanja, izbaci svog čuvara ili igrača koji ga je preuzeo iz ravnoteže i krene do koša na polaganje(ili zakucavanje), ali što je još važnije znao je i tu da zastane i izvede svoj ne baš sjajan skok šut i pogodi koš u većini sličajeva. Pogađao je često te šuteve i sa leve i sa desne strane. Na tri-četiri metra od koša. Doduše bio je i za nijansu brži od Džejmsa i bolji u driblingu. Ali kada bi Džejms imao taj siguran šut sa poludistance, onda bi tek postao opasan...
          Kobi Brajant dobro igra i kada primi loptu daleko od koša i kada je primi blizu koša. Tehnički kompletan. Voli izolacije. Na primer, Lejkersi igrajući napad u trouglu sa strane ''napune'' jednu stranu, recimo desnu, jedan igrač stoji negde između linije za tri poena i linije sl.bacanja, a Brajant je na 45 stepeni na levoj strani na nekih 5 metara od koša, jedan na jedan, idealno za njega. Ima odličnu igru leđima ka košu, odličan izlazak iz bloka, odličan skok-šut odmah posle izlaska iz bloka. Dobro koristi situacije kada ga preuzme protivnički plejmejker. Tada obično igra leđima ka košu(često na liniji za slobodna bacanja). Njegov veliki kvalitet je i to što u skoro svakoj situaciji u kojoj nije udvojen,a licem je okrenut ka košu, može da izvede fintu polaska u jednu stranu bez driblinga, a onda da munjevito krene u drugu stranu sa jednim, najviše tri driblinga, i šutira iz naskoka čak i preko ruke. Izuzetno siguran u tim situacijama(to je bio ''brad&butter move'' Majkla Džordana). Morate predvideti gde će da krene da biste to zaustavili. Ne libi se da šutne preko dva igrača koji ga udvajaju. Na odluke sudija koje mu se ne dopadaju reaguje žustrije nego LeBron Džejms. Po priprodi veoma sujetan i drčan igrač. To se može videti u situacijama kada Lejkersi gube recimo 10-ak razlike 3-4 minuta do kraja. Tada obično Brajant preuzima stvar u svoje ruke i svi napadi idu preko njega, ali tako da on uputi šut ka košu kad god je to moguće, a često igra ''1 na 1''. Primer za to je recimo utakmica Juta-L.A.Lejkers koju je Sport Klub prenosio ove sezone, a koju su Lejkersi izgubili. Pau Gasol je bio skoro potpuno zanemaren u napadu. Setimo se prošlosezonske utakmice između Lejkersa i Orlanda u Orlandu kada se Brajant zakačio sa Metom Barnsom. Ista situacija, ista taktika, Lejkersi opet izgubili. Pau Gasol opet zanemaren u napadu, a Dvajt Hauard je zadnjih 4-5 minuta meča igrao sa 5 ličnih grešaka(!). Robert ''Big Shot Bob'' Ori, koji je osvojio tri titule sa Lejkersima pod Filom Džeksonom, a zajedno sa Kobijem Brajantom i Šakilom O'Nilom, i dve titule sa San Antonio Spursima pod Gregom Popovićem, je jednom rekao da više ceni Popovića kao trenera. Zašto?Rekao je da Greg Popović sve igrače tretira potpuno isto, od Tima Dankana do najslabijeg igrača tima,a Fil Džekson, primera radi, nikada nije povisio ton kada se obraćao Kobiju Brajantu. Možda tu leži odgovor na pitanje zašto Kobi Brajant ima toliku slobodu u igri u situacijama koje sam naveo. Fil Džekson je isto tako rekao da nikada nije trenirao igrača koji toliko trenira sam, kao što to čini Kobi Brajant. Za svaku pohvalu nema šta. I to nas dovodi do pitanja koje je postavio Black Mamba 24: koji je od ovih igrača meni lično draži.
          Možda će zvučati grubo, ali biću iskren. Nijedan od ova dva igrača mi se ne dopada. Kobi Brajant je za moj ukus mnogo sujetan, ali i drčan kao igrač. Bez obzira na njegov stil igre, i to što je jedan od najkompletnijih igrača koje sam gledao. A LeBron Džejms jer je sujetan i pomalo megaloman(8. jula ove godine je to pokazao). Shvatam da je bio u teškoj situaciji jer je želeo da napusti Klivlend a mnogi ljudi iz cele savezne države Ohajo su želeli da on ostane u Klivlendu. Veliki je to pritisak. Razumem da nije mogao da podnese taj pritisak tako što će javno da kaže makar nekoliko dana pre onog šou programa na ESPN-u da odlazi iz Klivlenda, ali da taj svoj nedostatak hrabrosti(da ne upotrebim neku težu reč), iskoristi za sopstvenu promociju, to ne mogu da opravdam. I ako je imao neke nesuglasice ili sukobe sa trenerom, menadžerom ili vlasnikom Klivlend Kavalirsa, to nije trebao da ''iskali'' na navijačima svog nekadašnjeg tima. Najblaže rečeno, veoma bahat potez. Tu je pokazao lošu stranu svog karaktera. A njegov stil igre mi se baš i nedopada. Za moj ukus, previše koristi snagu i uopšte fizičke predispozicije. Mnogi stručnjaci će reći da svaki veliki šampion u sportu uopšte pa i u košarci, mora da bude i sujetan. Makar malo. Ja nisam stručnjak, samo iznosim svoje mišljenje. Ne mislim da su LeBron Džejms i Kobi Brajant loši ljudi. Daleko od toga. Svi mi imamo svoje heroje...
          Inače, od ove dvojice smatram Kobija Brajanta boljim igračem jer je tehnički kompletniji, pa ''pokriva'' veći deo terena, i bolji je clutch šuter u neizvesnim završnicama. Bez obzira što LeBron Džejms ima možda za nijansu bolju statistiku ove sezone, što svom timu pomaže na malo drugačiji način i što svoje igrače čini boljim na drugačiji način, (a možda je tu i za nijansu bolji od Brajanta). Ipak je Kobi Brajant komplatniji igrač i sada, ali i u osmoj sezoni svoje karijere u NBA.

          Comment


          • #20
            Re: NBA Kolumna

            Nema na čemu, Black Mamba 24.T-mac

            Comment


            • #21
              Re: NBA Kolumna

              pemarinkovicu, tvoja prethodna analiza, kao i sve ostale su fantasticne, stvarno je uzivanje citati ih, svaka cast #$&+|r


              A sad, posto si napisao da ti se Lebron i Kobe ne dopadaju, zanima me tvoje misljenje o Wade-u, posto sam veliki njegov fan, i voleo bih da procitam neku tvoju analizu njegove igre, i kako poredis njega u odnosu na pomenutu dvojicu?
              sigpic

              Comment


              • #22
                Re: NBA Kolumna

                Pemarinkovicu , ti bi zaista trebao da konkurises za pisanje nekog NBA lista ili tako neceg . Kad vidim one bolesne tekstove u Novostima i Sportskom Zurnalu , padne mi mrak na oci . Svaka cast za analizu , sve si obuhvatio .


                Inace , znam da te mnogo forsiramo ali bih hteo da znam ko je tebi miljenik i koji bi igrac mogao najvise da postigne iz ovog new school-a , od drafta 2005. pa na gore .


                Zahvaljujem unapred h5g6k8

                Comment


                • #23
                  Re: NBA Kolumna

                  Flash je pitao za Dvejna Vejda. Iz generacije sa drafta 2003., on je najviše postigao, jer je postao odličan igrač, osvojio je titulu 2006. u Finalu protiv Dalas Maveriksa, i kao najbolji igrač Majami Hita zasluženo bio MVP tog Finala. Po stilu igre i odnosu prema igri i saigračima, rekao bih da je on nešto između LeBrona Džejmsa i Kobija Brajanta. Šekil O'Nil mu je dok su igrali zajedno u Majamiju dao nadimak Flash(munja). Da krenemo redom.
                  TEHNIKA. 1. Skok šut. Veoma dobar skok šut. Lako se diže na šut, skoro kao Brajant. Mislim da je dosta ojačao dolaskom u ligu, pa je možda zato imao problema sa skok-šutem prve dve sezone. Ali, već u svojoj trećoj sezoni osvojio je titulu. Mene je u tom Finalu fasciniralo to što je pogađao važne šuteve sa poludistance, kada je igrao ''1 na 1'', ali i kada je izlazio iz blokova. Međutim, tada je izvodio i puno slobodnih bacanja jer je lako prodirao do koša i ulazio u kontakt. Dobar skok-šut iz okreta, isto kao iz iskoraka unazad(ulevo). Mislim da mu za nijansu više leži skok-šut iz driblinga i kretnje bez lopte(izlazak iz bloka, na primer). Ali dobar je i iz mesta.
                  2. Dribling. Dosta dobro kontroliše loptu, ali rekao bih za nijansu slabije nego Kobi Brajant. Možda zbog toga što igra brže od Brajanta, više voli prodor pod koš, dok je ovaj drugi Kralj poludistance. Vejd se odlično snalazi u bržoj igri(kontre i polukontre), i to njegov dribling najviše dolazi do izražaja jer vrlo lako menja pravac kretanja(odlična prednja promena), ima i dobar kros-over dribling. Dobar je i u niskom driblingu koji mu pomaže kada je udvojen ali i kada hoće da probije kroz sredinu a ne može jer ga je čuvar ispratio do kraja ili je reket pun, pa onda driblingom stvara sebi prostor(vara svog čuvara) i izvodi skok-šut sa poludistance(obično u levu stranu). Zbog svega toga njemu treba malo prostora da bi izveo skok-šut(za razliku od LeBrona Džejmsa) i tu je sličan Brajantu. Zaštitni znak Dvejna Vejda je po meni njegov fenomenalni ukršteni dvokorak i odlična promena pravca pri prodoru u reket(obično na 3 metra od koša). Njegov ukršteni dvokorak je toliko munjevit da ga teško brane i višlji igrači pod košem(ne stignu da ga izblokiraju). Prednost mu je i to što može da ga izvede kroz srednu, sa leve i desne strane, što mu daje dozu nepredvidivosti, jer nikad ne znate da li će Vejd izvesti običan dvokorak i krenuti na polaganje, naskok na 1,5-2 metra od koša ili taj čuveni ukršteni dvokorak. Odlična promena pravca pri ulazu u reket(pogotovo sa desne strane) čini ga teškim za preuzimanje u odbrani. Kad Vejd krene na ulaz u pozicionom napadu(a često i pre nego što krene) treba stvarati gužvu u reketu. Inače, ako on ostane ''1 na 1'' sa visokim protivničkim igračem sledi skoro siguran poen, ili barem slobodno bacanje(dosta puta i jedno i drugo). Vejd je kao i Džejms i Brajant, pravi ''magnet'' za slobodna bacanja.
                  3.Leđna tehnika. Dobar je u igri leđima ka košu, jer ima odličan skok-šut iz okreta, na bilo koju stranu(prema sredini reketa ili prema čeonoj liniji). Na poziciji na ivici reketa dobar je i sa leve i sa desne strane. Pre će izvesti skok-šut iz okreta ili naskok u sredinu reketa i šut jednom rukom, nego što će se okrenuti ka čeonoj liniji i probijati za polaganje. Sve u svemu, dobro koristi svoju visinu,snagu, dribling, skok i okretnost u toj igri leđima ka košu.
                  4. Kretanje bez lopte. Odlično koristi blokove i naskače na šut u tim situacijama. Ali isto tako voli i da se kretnjom bez lopte potpuno oslobodi, obično na krilu, gde ostane sam, primi loptu i odmah izvede skok šut. LeBron Džejms na primer, gotovo da nema taj segment igre, i to je jedna od njegovih najvećih mana(kretnja bez lopte, prihvatanje lopte i skok-šut, ali ne kao vid izlaska iz bloka). Brajant, naravno, i ovu stvar zna dobro da radi. Vejd voli i da se otvori pod košem, primi loptu i odmah poentira polaganjem lopte u koš.
                  ODBRANA. Dvejn Vejd ima dobar rad nogu u odbrani, pa ume dobro da zatvori put svom čuvaru. Voli da krade lopte pa ponekad ispada iz igre, ali je dobar kradljivac lopti generalno. Isto tako ima naviku da pomaže u reketu sa strane suprotne od one gde je lopta, a često i kada je lopta u reketu. Zbog toga beleži spektakularne blokade. Na isti način pomaže u odbrani i u skoku. Sve u svemu, sasvim solidan defanzivac. Možda bi mogao da u odbrani igra malo konstantnije, pogotovu sad kad u napadu ima veliku pomoć od strane L. Džejmsa i Krisa Boša.
                  STIL IGRE. Igrač koji voli brzu igru, čak i u pozicionom napadu, ali se dobro snalazi i u sporijem napadu. Dosta koristi pik-end-rol isto kao i LeBron Džejms, ali ima više opcija od njega u tim situacijama. Zbog svog driblinga on može i da odmah pošto iskoristi blok saigrača, promeni pravac kretanja(slično Brajantu), ali tada za razliku od Brajanta skoro uvek ide do kraja, bilo na šut jednom rukom bilo na polaganje. Jedan mali pokazatelj zašto je Brajant bolji u igri na poludistanci od Vejda. Dobro radi i tzv. razdvajanje odbrambenih igrača, kada dobije blok saigrača(opet sjajna promena pravca) i tada prolazi između odbrambenih igrača i ide pravo na koš. Pri izlasku iz bloka dobro naskače za skok-šut, a nekad voli i da udribla u stranu i tada uputi šut(čak i za tri poena). Nesebičan je(tu je sličniji Džejmsu) jer će skoro uvek kada je udvojen ili se njegov saigrač koji mu je postavio blok oslobodio da doda loptu. Igra za tim, i čini svoje igrače boljim jer često organizuje napad a u isto vreme je i pretnja po koš protivnika. Ima dobar pregled igre i odličan je asistent.Poseduje izuzetan odraz, ima sjajan balans tela iz kontakta kada se odrazi posle ulaza pod koš, ali isto tako i kada recimo skoči u napadu i želi da odmah poentira pod košem(skok iz mesta). Voli da skače u napadu kad se utakmica odlučuje ili kad je njegova ekipa u zaostatku pred kraj utakmice. Vremenom je usvaršio svoju igru na poludistanci. Poseduje dobar skok-šut iz naskoka, i iz naskoka unazad i prilično je precizan iz tih situacija. Driblingom se dobro snalazi na poludistanci. Nedostaci bi mu bili to što kada jednom krene ka košu, teško se zaustavlja(sem ako ne asistira saigraču) jer voli tu brzu igru gde koristi svoju veliku brzinu i vrlo brz prvi korak, ako i odličnu promenu pravca kretanja jednim driblingom. Zbog toga on gubi mnogo lopti(3,69 po utakmici u karijeri) i takva njegova igra ponekad šteti njegovom timu. Ponekad preuzima previše inicijative jer inače voli da je lopta dosta u njegovom posedu. Videćemo sada kako će biti sa ovom novom ekipom Majamija. Još jedan nedostatak mu je šut za tri poena. U karijeri šutira za tri poena 29%, a ove sezone 30,8%. Bolji šut za tri poena bi dao novu dimenziju njegovoj igri i učinio ga raznovrsnijim.
                  Ove sezone je Dvejn Vejd dobio značajnu pomoć u napadu u liku LeBrona Džejmsa i Krisa Boša, ali Majami je mnogo promenio tim i ima tu i drugih kvalitetnih pojedinaca. Koliko sam pratio Majami ove sezone Vejd je prilično dobro podneo slabiji start Majamija u prvih mesec dana regularnog dela sezone. I ovako je prilično tih, barem za slavu koju poseduje. Ove sezone će morati da popravi šut sa linije slobodnih bacanja koji iznosi 71,1%(u karijeri 76,8%), šut za tri poena, i naravno izgubljene lopte(3,27 ove sezone po meču). Mislim da je za njega bolje da malo manje ulazi pod koš u pozicionim napadima, da to treba više da prepusti LeBronu Džejmsu, a da se sam više koncentriše na svoju igru na poludistanci koju je počeo lepo da razvija, kao i svoju igru od lopte odakle bi kreirao za sebe ali i za svoje saigrače. Navijače Majamija treba da ohrabri to što je Dvejn Vejd igrač koji često doraste izazovu u plej-ofu. Statistika to samo potvrđuje. Vejd u plej-ofu više šutira trojke ali je precizniji(34,7%), bolje izvodi slobodna bacanja (79,3% u plej-ofu), postiže više poena u proseku u plej-ofu, mada gubi više lopti, ali i igra 3,4 minuta više u proseku u odnosu na regularni deo sezone. Rekao bih da je za njega dugoročno gledano bolje da malo manje ulazi pod koš(sačuvaće telo) tako što će poboljšati šut za tri poena,a sa distance i poludistance je solidan, ali i tu uvek može bolje. Trebaće mu šut kada uđe u tridesete, tim pre što je sa svojih 193cm malo niži od ostalih bekova šutera.

                  Comment


                  • #24
                    Re: NBA Kolumna

                    Evo za Pemarinkovica sta misli o three-way trejdu izmedju Magica,Sunsa i Wizardsa i koliko ce kojoj ekipi to koristiti?
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      Re: NBA Kolumna

                      Da li se prava magija konacno vraca na Floridu?
                      Evo da se i vas moderator malo oproba u ulozi kolumniste i malo olaksa posao pemarinkovicu. $#^%RT
                      Elem, prodje i osma nedelja NBA sezone, neke ekipe redjaju pobede kao na traci, neke su u totalnom haosu, ali na sve to su senku bacili blockbuster trejdovi ekipe Orlando Magic-a. Jos od offseason-a se govori da bi Agent Zero mogao put Floride, ali je to ostalo samo kao obicna spekulacija i trac. Vec nekoliko sedmica, a posebno posle 5 poraza u 6 utakmica (Milwaukee, Atlanta, at Portland, at Utah i at Denver, jedino trijumf nad Clippers-ima) je pocelo da se prica kako ce "Magicni" nesto menjati u svom sastavu. Sve je to dodatno zakuvao Dwight Howard izjavom nakon utakmice sa Denver-om kada je prozvao svoje saigrace da se uopste ne trude pre svega u odbrani i da ne moze sam. Po svemu sudeci, otisao je pravo kod Otisa Smith-a (GM Magic-a) i rekao mu kako stvari stoje i da tako vise ne moze. S obzirom na to kako se sve brzo odigralo ne bi me cudilo ni da im je zapretio odlaskom, tj nepotpisivanjem novog ugovora. Da se vratimo na stvar, svi su ocekivali trade Arenas - Carter aka ocajan za los ugovor. Medjutim, Stan Van nije zeleo Gil-a u svojim redovima, pa je ponovo sve ostalo kao spekulacija. Ipak, sutradan sok za celu ligu. Vince, Gortat i Mickael Pietrus su poslati u pustinju za Richardson-a, Stan-ovog omiljenog sina Turkoglu-a i mladog Earl Clark-a. Ali, nije se tu zavrsilo. Par sati posle je covek sa mozda i najgorim ugovorom u ligi (koji je dobio upravo od Orlando-a), Rashard Lewis, otisao u Washington za Arenas-a! Wizards-i su tako fino popunili svoj roster, dodali SF-a, oslobodili prostor za Wall-a i njegovog mentora Hinrich-a, ali u ovom tekstu nije rec o njima. Realno, ko je ocekivao ovakav "total makeover" rostera? J-Rich je mladja verzija Carter-a sa daleko boljim ugovorom, Hedo - covek koji je mozda i najzasluzniji za ulazak Magic-a u NBA finale pre par godina i Arenas koji ce biti joker sa klupe jer je vec poznato da Nelson ostaje starter. Po najnovijim izvestajima tu nije kraj jer im sada fali backup centar i svi igraci su slobodni za razmenu osim naravno Howard-a. Pretpostavljam da ce sada startna postava izgledati Nelson-Richardson-Turkoglu-Bass-Howard sa Arenas-om kao sestim igracem koji ce siguran sam imati minute startera, slicno kao Jamal Crawford u Hawks-ima. Sta reci, znatno su se pojacali, resili bolesnih ugovora koje su imali Carter i Lewis i jasno istakli kandidaturu za titulu. Trebace naravno dosta vremena da se to sve uigra, uklopi, Van Gundy-a ocekuje mnogo posla od nove godine.
                      Dosta smo pricali o Magic-u, sad idemo na drugi kraj Floride. Miami Heat konacno pocinje da lici na ekipu za koju igraju 3 superzvezde. Posle tvrdog starta, nesuglasica izmedju trenera i igraca, nekada cak i samih igraca, cini se da je to sve reseno jednostavnim sastankom gde su izbacili sve iz sebe i moze da se krene ispocetka. Zanimljiv mi je Spoelstra-in metod za motivaciju "velike trojke" kada je u pitanju igranja u odbrani. Kada urade nesto dobro u defanzivi, nagrada im je potpuna sloboda u napadu. To je sigurno dobro u ovom trenutku, ali pitanje koliko ce delovati na duze staze. Elem, el Heat je vezao 12 trijumfa i gotovo sigurno nece doziveti neuspeh do Bozica i utakmice u Staples Center-u... Kakva ce to poslastica biti... Doduse provukli su se protiv raspalog (bukvalno) Washington-a, malo srece, mala pomoc sudija, ali pobedi se u zube ne gleda.
                      Jos veci hot streak ima Boston. Kelti koji cesto igraju bez pomoci startnih centara su zabelezili 13 uzastopnih trijumfa i ne vidi se kraj serije. Sjajan mec u MSG-u gde su gubili gotov tokom celog meca resio je po pravilu dr Paul Pierce svojim karakteristicnim stepback suter sa nekih 5 metara. Nakon toga je Amare pogodio trojku, ali je vreme vec isteklo i tako je prekinut niz Knicks-a. Stoudemire je isto posebna prica i verovatno prvi pik za naslov MVP-a na kraju godine. New York je sjajno iskoristio nesto laksi raspored na pocetku sezone, usli su u formu, a Amare je u beast mode-u. Ipak, i dalje smatram da nisu tim za velika dela sto se i videlo u mecevima protiv Heat-a, a onda i u porazu od Cavaliers-a koji moraju da se savladaju. U subotu je prekinuta jos jedna lepa serija. Vinny del Negro se osvetio svom bivsem klubu prekinuvsi winning streak od 7 meceva. D-Rose je promasio bacanje za produzetak i tako poklonio pobedu svom bivsem treneru.
                      Prosle nedelje su pocele i prve vece i bitnije povrede. Rajon Rondo ce pauzirati nekoliko nedelja zbog povrede stopala, Steph Curry do ko zna kada sa povredom clanka koju je obnovio po 157. put, a najveci hendikep su doziveli Chicago Bulls-i jer je Joakim Noah morao na operaciju palca desne ruke i bice odsutan nekih 10 nedelja. U Portland-u (mozda bolje da promene ime u Ambulance) je stanje sve gore. Kolena Brandon Roy-a sve manje trpe napore, pa ce odmarati najmanje jos 2 meca, a Batum i Camby su u istom mecu doziveli iste povrede, desno rame je u pitanju. Njima stvarno treba skinuti kapu za svaku pobedu u ovom periodu. S druge strane, vratio se Andrew Bynum sto je veliki plus za LA koji igra ispod svojih mogucnosti u zadnje vreme, ali su ipak uspeli da vezu 6 pobeda na east coast trip-u pre svega zahvaljujuci carolijama Kobe Bryant-a, taj covek je stvarno neverovatan. Joe Johnson je ponovo na raspolaganju treneru Hawks-a, zanimljivo je da se vratio neke 2 nedelje pre nego sto je bilo predvidjeno, ocigledno je da Atlanta nije mogla previse bez njegove pomoci. I za kraj, ne smem nikako zaboraviti da spomenem 2 uzastopna game winner-a kosarkaskog magistra Manu Ginobili-a i bolesno kucanje JR Smith-a.
                      Sve u svemu, Orlando sastavlja brutalan roster, Heat i Boston gospodare istokom, San Antonio i LAL zapadom, dok ce Bulls-i imati velikih problema pre svega u odbrani dok se Noah ne vrati.

                      EDIT: Ljudi, raspravljacemo o tekstovima u temi o regularnoj sezoni, a ovde neka budu tekstovi. @(*6sd$%
                      Isto tako ako ne znate kako da citirate recenice iz ove teme u drugu nije nikakav problem da ovde napisete sta mislite, pa da ja to posle prebacim. %QWT&W
                      sigpic


                      "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                      Comment


                      • #26
                        Re: NBA Kolumna

                        ElBiDžej je postavio pitanje ko bi mogao najviše da postigne od igrača koji su došli u NBA ligu počevši od drafta 2005. Za poslednjih 5 godina u NBA ligu je došlo puno talentovanih igrača, najviše na poziciji plejmejkera i centra. Da krenemo od centara.
                        CENTRI. Najzapaženiji mladi centri u NBA ligi su svakako Endru Bajnam, Lamarkus Oldridž, Andrea Barnjani, Endru Bogut i Bruk Lopez. Ja bih se zadržao na onim igračima koji po meni imaju najveći potencijal. Da krenemo od Italijana Barnjanija. Ovaj momak je atipičan centar, visok je 213cm ali više voli da igra spolja. Opasan je sa linije za tri poena(37,4%), dok mu ukupan šut iz igre nije sjajan(44,3%). Verovatno slabije šutira za dva poena jer nije još razvio igru u reketu, mada ume da pogodi sa poludistance, i ima dobar poluhorog iz okreta na nekih 1,5m od koša. Voli da primi loptu blizu čeone linije(naročito sa desne strane), na nekih 4-4,5 m od koša. Tu obično izvodi fintu kretnje kroz sredinu ili fintu šuta, pa kad njegov čuvar odreaguje na to, on prodire obično po čeonoj liniji uz tablu i lako polaže loptu u koš čak i na drugi obruč. Ima dobar dvokorak i dobar skok šut. Ima naviku da šutne trojku čak i u polukontri, ako je sam. Voli i da udribla posle finte šuta sa linije za tri poena i dođe do linije sl. bacanja, odakle je prilično precizan. Solidan je bloker, ali je slab skakač i uopšte ne baš sjajan u odbrani. Sve u svemu, ako mogu slobodnije da se izrazim, Barnjani je blaža verzija Dirka Novickog koji ima istu visinu, bolji šut, i što je još važnije igra na poziciji krilnog centra, ima bolju motoriku, malo bolji dvokorak, bolji rad nogu. Ali ako Barnjani usavrši igru leđima ka košu(mislim da njegov rad nogu nagoveštava popriličan potencijal u tom delu igre), bude igrao bliže košu, može biti jedan od najboljih centara NBA lige u budućnosti. Endru Bajnam je igrač koji je verovatno prerano došao u NBA. Mislim na njegove povrede, koje su nažalost obeležile dobar deo njegove karijere. Ipak postao je dvostruki šampion sa Lejkersima. Ove sezone se vidi koliko im on znači. Zašto? On ima odličnu tehniku. Poseduje dobar poluhorog iz okreta, odličan pivot, gde maksimalno koristi svoju snagu jer stvara sebi uslove za komotan poluhorog i iz te situacije, ne spušta loptu ispod visine grudi kad je u reketu, bez obzira da li je ostvario skok u napadu ili je primio loptu od saigrača(slično kao Pau Gasol, a za razliku od Dvajta Hauarda). Ali ako je daleko od koša da bi napravio jedan korak i položio loptu u koš, on će spustiti tu loptu u visinu struka da bi poentirao bez driblinga(vrlo racionalno). Ne komplikuje posle skoka u napadu: ili odmah šutira iz poluhoroga, ili pokušava iz odbojke da poentira i to bez spuštanja lopte u visinu struka(a često je ne spušta ni na grudi u tim situacijama). Sve ovo mu dosta pomaže jer je prilično slab sa u izvođenju slobodnih bacanja(69,2%). Sviđa mi se što ne ide uvek na zakucavanje iako je veoma snažan i ima jaka ramena. Prilično racionalan...Dobar je u odbrani, jer dobro zatvara reket, zna gde treba da stane u tim situacijama, solidan je bloker, dobar skakač(s obzirom na minutažu i sve povrede koje je imao). Ako ga zaobiđu povrede i bude nastavio da napreduje(a ima dosta prostora za to) uz bolji šut sa linije sl. bacanja, biće verovatno najbolji centar lige, kada se povuče Tim Dankan. Mark Gasol je za mene prijatno iznenađenje, je r je vrlo dobar u reketu, odlično skače i ima dobar šut iz igre. Endru Bogut može biti isto veoma dobar ako nastavi da s e usavršava, popravi šut sa linije sl. bacanja i naravno ako ga zaobiđu povrede.
                        KRILNI CENTRI. Lamarkus Oldridž je igrač koji konstantno napreduje. Mogao bi da popravi šut iz igre(48,7%) koji je posledica verovatno isto kao i kod Barnjanija, činjenice da voli da se izvlači na šut spolja. Dobar skok-šut. Ima dobar šut sa poludistance ali je i sa distance opasan. Opasan iz pik-end-pop situacija. Ima dobru leđnu tehniku ali mi se čini da nema dovoljno čvrstine za veliku borbu pod košem. Na primer, kada krene sa strane kroz sredinu reketa(sa loptom) ako ga njegov čuvar isprati do kraja a posebno ako sa njim ostvari pun kontakt telom, Oldridž će se često izmaknuti malo unazad na poluhorog. Retko će krenuti u taj kontakt punom snagom i pokušati da šutira sa pozicije bliže košu. Nije tu u pitanju samo snaga, već i čvrstina, koja ima veze i sa psihom i sa telesnom građom. Dobar je sa linije sl. bacanja, solidan bloker i uopšte solidan u odbrani. Ako bi nastavio tehnički da nareduje i postao čvršći igrač, mogao bi biti jako dobar. On nema snagu i masu kao Endru Bajnam, ali tehnički može biti malo bolji(skok-šut, na primer). Može da igra i centra.Kevin Lav je još jedan interesantan igrač. Čvrst, jak, jednostavan. Poseduje dobar šut sa poludistance, ali i za tri poena(42,7% ove sezone). Drastično je popravio šut za tri poena u odnosu na prošlu sezonu iako mnogo više šutira trojke ove sezone. Beleži konstantan napredak isto kao i Oldridž. Malo više lopti gubi ove sezone ali više i igra. Izuzetan skakač, konstantno se popravljajući u tom segmentu iz sezone u sezonu. Odlično izvodi sl. bacanja(86,7% ove sezone) i to mu dosta pomaže u njegovoj borbi pod obručima(neustrašiv je). Al Horford je još jedan igrač na koga treba obratiti pažnju. Gledao sam ga na koledžu u paru sa Joakimom Noom, bio je sjajan. Sjajan skakač, ne komplikuje mnogo kad uhvati loptu u napadu, jer ide pravo na koš. Igra vrlo jednostavno. Solidan šut sa poludistance. Što bi rekli Amerikanci, low profile igrač koji izuzetno dobro odrađuje svoj deo posla.
                        NISKA KRILA. Prva asocijacija je naravno Kevin Durant. Neverovatno brz za igrača visokog 206cm.Gledao sam ga dok je igrao na Univerzitetu Teksas, i nisam verovao da će biti baš ovoliko dobar. Jedan od onih igrača koji vrlo malo koristi svoju snagu, a mnogo više brzinu, skok, tehniku i šut. Uporedite ga na momenat sa Lebronom Džejmsom. Šta prvo pada na pamet?Manje asistencija nego Džejms?Tako je. Izraziti strelac za razliku od Džejmsa? Tako je. MID-RANGE GAME? Da, baš tako! Durant ima dobar dribling, barem za igrača njegove visine, i dobro ga koristi. Ima dobru prednju promenu, posle koje obično napravi još jedan dribling i šutira iz naskoka. Odakle?Obično sa poludistance. Nije mnogo bitno da li će primiti loptu sa desne ili leve strane, na liniji za tri poena ili bliže košu, jer ima izuzetan prvi korak i odličnu fintu polaska u stranu. Dobar šut sa poludistance. Lako se diže na šut, čak i kad je pod pritiskom. Ima dobar ulaz i dug i lak korak, pa brzo dolazi do koša. Ma, izuzetna motorika. Njegov sweet-spot je polukrug iznad linije slobodnih bacanja. Odatle može u levu stranu, u desnu stranu, ili da odmah izvede skok-šut. Dobro šutira iz kontakta, iako nije mnogo snažan. Poseduje i solidan šut iz naskoka unazad(to dosta koristi). Dobar je i u kontranapadu, jer lako menja pravac kretanja. Treba da popravi igru leđima ka košu, kao i šut za tri poena, kao i da smanji broj grešaka koje pravi kad se nekad zaleti previše da postigne koš(3,3izg. lopte ove sezone). Ali dobro, ima vremena, sve je to više plod neiskustva. Ove sezone statistika mu je slabija nego prošle, ali to je verovatno polsedica činjenice da Rasel Vestbruk preuzima više inicijative(čitaj: šuteva) u napadu, iako Durant ima isti broj šuteva po utakmici u proseku kao i prošle sezone. Uloge se malo menjaju, ali Durant ostaje prvi i najbolji igrač ove ekipe. Možda su i protivničke ekipe našle način da malo zadrže Kevina Duranta, kao što su to učinili Spursi pre nekoliko nedelja(o tome ću sledeći put)...Za ovog igrača je važno da podnese teret slave što bolje može i da se koncentriše na svoju igru i igru svog tima. Potrebno je strpljenje da bi se oko ovog igrača stvorio šampionski tim.
                        BEKOVI. Brendon Roj je jedan od igrača na ovoj poziciji koji je za kratko vreme brzo napredovao. Ove sezone ima mnogo problema sa kolenima i nadamo se da to neće bitnije uticati na njegovu karijeru. Dobar je na poludistanci, ima dobar šut sa tih pozicija. Ima odličan ulaz, gde često koristi naskok. Tihi vođa svog tima, slično Džou Džonsonu u Atlanti i Keronu Batleru dok je igrao za Vašington(a u odsustvu Gilberta Arenasa). Ne greši mnogo, igra pametno, za tim. Ove sezone mu je dosta opao šut iz igre(39,9%), što je sigurno posledica problema sa kolenima. Ali verujem da će se oporaviti i biti još bolji nego ranije. Erik Gordon(191cm) je još jedan low profile igrač, jer je nekako postepeno došao u žižu javnosti. Ja sam ga gledao dok je igrao na Univerzitetu Indijana gde je uz Di-Džej Vajta bio verovatno najvažniji igrač ekipe trenera Kalvina Samsona, koji je pak suspendovan od strane NCAA zbog ''prvljavih'' rabota oko regrutovanja igrača. Tada je Gordon imao isti ovakav izbačaj, malo niži nego kod većine igrača. Imao je dobar ulaz ali nije najavljivao baš ovakve fizičke predispozicije. Naizgled dobar šuter, ali procenti govore malo drugačije. Šut iz igre mu je u granicama prosečnog(45,6% ove sezone). Dobro izvodi sl. bacanja i dobro koristi svoj ulaz. Gubi previše lopti(3 u proseku po utakmici), verovatno kao posledicu veće odgovornosti u napadu ove sezone. Može biti jako koristan igrač u nekom dobrom timu. To smo videli na Svetskom pvenstvu u Turskoj ovog leta, kada je odlično koristio svoj ulaz, igrao baš dobru odbranu i razbijao zonu svojim tada fenomenalnim šutem za tri poena. A i pogađao je kad je njegovom timu najviše trebalo. O. Džej Mejo je igrač koji poseduje dobar šut za tri poena, dobru igru na poludistanci, ali nekako je previše orijentisan na poentiranje. Ne kažem da je sebičan, ali bi mogao da obrati pažnju na kretanje ostalih saigrača u napadu. Dobar odbrambeni igrač oko linije za tri poena. U odbrani sasvim korektan, ali bi mogao malo više da ide na skok, iako je visok 193cm. Ne ide mnogo na ulaz, više se posle odličnog naskoka zaustavlja na poludistanci i šutira. Uz pravilno usmeravanje od strane dobrog trenera, mogao bi slično Gordonu biti dobar dodatak nekom jakom timu, mada Erik Gordon poseduje i liderske sposobnosti.
                        PLEJMEJKERI. Ko je najperspektivniji? Teško pitanje, na koje se uglavnom odgovara malo više sa stanovišta ukusa. Zašto? I plejmejker koliko god da je dobar, treba da se uklopi u tim. Da prvo uporedimo Derona Vilijamsa i Krisa Pola. U šutu su prilično izjednačeni, s tim što je Pol malo bolji trojkaš. Stil igre? Vilijams malo više voli da šutira i da prodire pod koš. Ovo drugo je možda posledica činjenice da je fizički jači od Pola. Pol je malo više orijentisan da razigrava saigrače a šutira uglavnom kada je otvoren(obično posle pik-end-rola). Možda malo više koristi pik-end-rol igru od Vilijamsa a i za nijansu je bolji u tome, barem po mom mišljenju. Sweet-spot?Kod Derona Vilijamsa je to gornji polukrug, iznad linije sl. bacanja. Odatle može da šutira(dobar skok-šut kao i Pol), da udribla u stranu(levo ili desno) i naskoči na šut ili ode do kraja(ima strašan kros-over dribling, koji voli da uradi i dva puta uzastopce). A može i neko da mu priđe da odigraju pik-end-rol. Za Krisa Pola sweet-spot je po meni linija slobodnih bacanja i pola metra ispod toga. Kada dođe na tu poziciju posle pik-end-rol-a, može jednim driblingom da pređe visokog igrača koji ga je preuzeo i ode do kraja na polaganje, ili da pogodi koš iz skok-šuta. A ako mu posvetite previše pažnje pa pravite gužvu ispred njega a zaboravite visokog igrača Nju Orleansa u reketu, on će ako se ukaže prilika asistirati tom visokom saigraču koji je ostao sam. U tim situacijama on ne okleva, ima dobar šut sa tog dela terena i retko kad pravi grešku. Mislim da više voli pik-end-rol sa strane nego na sredini. I Vilijams i Pol imaju dobar šut sa poludistance i obojica imaju dobar šut iz reketa jednom rukom. Pol je posle poraza od San Antonia u plej-ofu pre dve-tri sezone dosta popravio skok-šut, ali i šut za tri poena. Vilijams je 8cm višlji(Pol je visok 183cm) i fizički jači pa mu to daje prednost u igri u odbrani. Pol sa druge strane će barem moći da zahvaljujući svojoj brzini i dobrom radu nogu uvek ostane ispred igrača koga čuva a koji ima loptu. Statistiku koju oni imaju ove sezone neću porediti, jer je to uvek diskutabilno, nijanse su u pitanju. Ko je uopšte bolji u dosadašnjoj karijeri? Možda Kris Pol. Bolji kradljivac lopti i manje lopti gubi. A uopšte statistika u dosadašnjoj karijeri to verovatno potvrđuje...Ražon Rondo. Odličan defanzivac, odličan asistent, ali ima slab skok-šut(opet ja sa tim!). Majstor kontrole tempa napada svoje ekipe, ume da uradi velike stvari kada se lomi utakmica i u odbrani(udvajanje i ukradena lopta, na primer) i u napadu(skok u napadu ili poeni iz drugog plana:ulaz koji niko nije očekivao). Odlično kretanje u stavu, izuzetan raspon ruku, fizička snaga, dobar odraz i dobro ''čitanje'' napada protivničke ekipe čine ga izuzetnim defanzivcem. Opasan i u pozicionom napadu ali i u kontri i polukontri kada uma da zastane, povuče se korak unazad(taman da se protivnička odbrana konsoliduje i zaboravi jednu sekundu na njega) pa opet napada obično ulazom ali ume odlično i da proigra saigrača u tim situacijama. Slaba igra na poludistanci, gde bi trebao da rešava napade koji krenu naopako(Kris Pol na primer, to ume), ali i da kreira sam sebi poene. Možda ima slabiji skok-šut baš zbog veoma dugačkih ruku i ogromnih šaka. Ali ima vremena. Gubi mnogo lopti(4,2 ove sezone po meču) i to mu je mana. Verovatno ,opet, posledica toga da ne može mnogo toga da kreira sam u smislu da izgradi sam sebi poziciju za šut, već lopta često ostaje kod njega. Sjajan asistent jer ima izuzetan pregled igre a ne samo dobre šutere oko sebe. Igra za tim. Uz bolji šut biće opasniji iz pik-end-rola iako Boston nije ekipa koja mnogo koristi pik-end-rol. Voli da skače u napadu ali i u odbrani. Ima liderske sposobnosti. Rasel Vestbruk je još jedan perspektivan plejmejker. On isto kao i Rondo ima problema sa skok-šutem, ali je dosta bolji od Ronda u tome. Izuzetan atleta, veoma brz, sa velikim odrazom. Kada uđe u reket pošto je krenuo na ulaz dobro podnosi kontakt sa protivničkim visokim igačima i ima solidnu efikasnost iz tih situacija. Biće još bolji. Svoj šut kreira uglavnom posle pik-end-rola, kretnji od lopte i kada je u naletu(polukontra). Teže kreira sebi poziciju za šut iz driblinga u pozicionom napadu kada ga čuva protivnički plejmejker. To mora da usavrši. Kako bih rekao, malo je ''siroviji'' od recimo Derika Rouza koji je isto jako brz i isto toliko(ako ne i malo više) fizički jak. Ove sezone uzima više šuteva nego prošle sezone(20,3 u proseku po utakmici naspram 17,6 prošle sezone). Lako ide na liniju sl. bacanja jer se ne plaši da uđe u kontakt pod košem a odlično izvodi slobodna bacanja(87,1% ove sezone). Izuzetno dobar defanzivac u igri ''1 na 1'' i generalno veoma dobar u odbrani. Ima odlično kretanje u stavu, dobar je kradljivac lopti(2 uk. lopte u proseku), solidan u skoku. Igra za tim, dobar asistent. Mana su mu izgubljene lopte. Ume da se zaleti pre vremena ili u pogrešan deo terena. Slab šut za tri poena. Mislim da poseduje dobar karakter, nije sebičan, stoji na zemlji što bi se reklo. Ove sezone se rekao bih nekako smelije diže na taj šut sa poludistance i sa leve i sa desne strane. Hrabar igrač, ne plaši se greške. Veliki potencjal ako popravi igru ''1 na 1'', bude staloženiji(to će doći sa godinama), i ako popravi šut. Beleži konstantan napredak. Derik Rouz je veoma talentovan igrač koji je svoju igru počeo da razvija na pravi način. Razvija igru na poludistanci kao i svoj skok-šut(mislim da mu skok šut može biit još malo bolji). Sve bolji šut sa poludistance. Zapanjuje njegov izuzetan napredak u šutu za tri poena ove sezone(41,7%) a i više šutira trojke ove sezone. Izuzetan atleta, sa ogromnim odrazom, velikom brzinom, brzim prvim korakom. Poseduje i izuzetnu okretnost i prilično je snažan. Usavršio je šut sa poludistance(a uvek može još bolje), skok-šut iz naskoka unazad(obično u svoju levu stranu), naskok i skok-šut iz driblinga. Ima strašan kros-over dribling. Može baš brzo da promeni pravac kretanja iz prednje promene(isto kao Dvejn Vejd). Ume odlično da izvede promenu ritma u driblingu(obično negde na poludistanci, i onda kreće do kraja). Dobro podnosi kontakt u reketu u skoku pri ulazu pod koš i ume da poentira iz tih situacija. Odličan, munjevit ulaz pod koš. Sve u svemu, tehnički prefinjeniji od Vestbruka. Nedostaje mu po mom mišljenju malo agresivnosti u odbrani, gde bi iskoristio svoje sjajne fizičke karakteristike. Ume da se slično Vestbruku zavuče u gužvu i izgubi loptu. Izgubljene lopte su mu i najveća mana, pored odbrane. Igra za tim, tih je, miran. Dobar pregled igre. Baš dobar asistent. Voli da probija do koša po desnoj strani i kroz sredinu, ređe po levoj strani. Solidan izvođač slobodnih bacanja. Uzima više šuteva ove sezone kao posledicu veće sigurnosti u svoj šut. Nije sebičan, ali se ponekad zanese...Verujem da će biti veliki igrač kao i Vestbruk jer poseduje dobar karakter.
                        Na drugo pitanje koje je ElBiDžej postavio, a to je koji je od ovih momaka ''novog talasa'' meni omiljen, stvarno ne mogu da odgovorim. Nemam nekog omiljenog igrača iz te novije generacije.

                        Comment


                        • #27
                          Re: NBA Kolumna

                          T-Mac je u lepom tekstu pre nekoliko dana dobro opisao najvažnije stvari vezane za tekuću sezonu, razmenu igrača između Orlanda i Finiksa kao i Orlanda i Vašingtona. Pošto je Caniggia7 postavio pitanje u Kolumni, ja ću samo izneti moje mišljenje o velikoj razmeni igrača o kojoj je T-Mac pričao.
                          Kod razmena dobrih igrača obično se odmah postavlja pitanje ''Ko je bolje prošao?''. Na papiru to su Orlando i Vašington. Orlando jer je dobio Hidajeta Turkoglua koji je bio veoma važan igrač Orlanda u sezoni 2008/2009 kada su u Velikom finalu poraženi od Lejkersa. Dok je Džamir Nelson bio povređen, Turkoglu je često preuzimao ulogu organizatora napada ekipe Orlanda, pogotovo u plej-ofu, pogotovo u ključnim momentima utakmica u plej-ofu. Za pobedu u tom Velikom finalu im je možda najviše nedostajalo iskustvo. Sada ga imaju. Dobili su i odličnog šutera u vidu Džejsona Ričardsona koji se odlično uklopio u Finiks Sansima. Erl Klark je isto tako postao član Orlanda, ali će im za pohod na NBA titulu trebati iskusniji visoki igrač. Od visokih igrača imaju, pored Dvajta Hauarda, i Brendona Basa, Malika Alena, Rajana Andersona, Danijela Ortona. Ja sam i ranije govorio da je glavna slabost Orlanda ujedno i njihova najača snaga u napadu, a to je njihova igra ''1 unutra-4 spolja''. Sa Rašardom Luisom je to dobro funkcionisalo...Ali dokle? Do Finala Istočne konferencije prošle godine kada su Boston Seltiksi pametnom odbranom pik-end-rola Orlanda(smanjli protok lopte Orlanda), puštanjem Hauarda da igra ''1 na 1'' sa visokim igračima Bostona(a njih je bilo dovoljan broj) i to dosta puta na pozicijama koje nisu baš odgovarale Hauardu, i naravno odličnom kontrolom i vođenjem napada od strane Ražona Ronda, pobedili taj isti Orlando sa 4-2 u seriji. Dvajt Hauard često ostane sam u reketu na ofanzivnom skoku, nije mnogo raznovrstan igrač, i treba mu pomoć u reketu. Dovođenjem Vinsa Kartera Orlando je napravio rizičan potez, jer je trebalo rasporediti lopte u napadu između njega, Luisa, Nelsona i Hauarda. Zato su Luis i Karter smanjili svoj broj šuteva na koš i nisu potpuno iskorišćeni. Karter po meni nije odigrao sebično u Orlandu. Ne, on se prilagodio timu. Sa Luisom koji je do dolaska u Olrando bio sjajan strelac, ovaj tim nije mOgao dobiti čvrstinu pod košem jer Luis mnogo više igra licem prema košu. Sada su ga zamenili za Gilberta Arenasa, koji je, otprilike, bek šuter zarobljen u telu plejmejkera. Igrač koji ume da asistira ali više voli da šutira. Easy-trigger plejmejker. Veliki talenat neosporno, sa sjajnim fizičkim predispozicijama. Ali, Orlando sada ima četiri plejmejkera: Džamir Nelson, Gilbert Arenas, Kris Duhon, Džejson ''Bela čokolada'' Vilijams. Jedan od njih će morati da izađe iz prvih 12, tim pre što Orlando traži visokog igrača za plej-of bitku u reketu sa Majamijem i Bostonom(a i Čikago može biti veoma opasan). Tokom devedesetih godina prošlog veka, kada sam čitao o tadašnjim razmenama igrača u NBA, saznao sam da u NBA postoji jedno nepisano pravilo: Nikad se ne menja veliki za malog. Orlando je to učinio, i dobio igrača koji ima isto veliki ugovor(17 miliona$), igrača koga će možda morati da razmeni. Zašto? Gilbert Arenas voli slobodu u igri a sada će izgleda morati da igra rezervu, i ima malu minutažu jer Nelson igra dobro i ove sezone, a Orlando ima (opet) dosta dobrih šutera na spoljniim pozicijama(Dž.Dž. Redik, Kventin Ričardson, Džejson Ričardson,Hidajet Turkoglu), plus Kris Duhon i Džejson Vilijams kao plejmejkeri na klupi. Arenas će pokušati da se prilagodi timu, ali da li će to biti dovoljno, videćemo...Trebalo bi da usledi još jedna razmena igrača u kojoj će učestvovati Orlando, pominje se i Redik u toj kombinaciji, ali možda bi Orlando trebao da menja jednog od plejmejkera...Brendon Bas je dobio veću ulogu u timu ove sezone, ali moje mišljenje je da Orlando mora više da igra sa dva visoka igrača u reketu. Slabije šutiraju trojke ove sezone nego prošle, ali i nešto slabije skaču. A i Majami, koji igra odličnu odbranu ove sezone se ''natovario'' visokim igračima, koliko god je mogao...
                          Vašington Vizardsi su ovom razmenom igrača oslobodili prostor Džonu Volu da se razvija, a zamena sa klupe može da mu bude Kirk Hajnrih. Sada su se pojačali pod košem, jer će Luis verovatno igrati krilnog centra pošto se Džoš Hauard vratio u tim pošto se oporavio od povrede. Verovatno će Luis i u Vašingtonu igrati više spolja, malo više nego što je to u Vašingtonu nekada radio veoma dobri Entuan Džejmison. Verijem da će igrati bolje u svojoj novoj ekipi i pokazati svoj potencijal. Pod košem su prilično dobri ali i mladi. Treba im vremena. Biće bolji sigurno.
                          Finiks Sansi su ovom razmenom igrača sa Orlandom po mom mišljenju želeli da se pojačaju pod košem. To su i dobili, jer je Marsin Gortat solidan odbrambeni igrač i dobar skakač. On ume dobro da odigra pik-end-rol, ima solidan šut sa poludistance, ali je slab izvođač slobodnih bacanja. Petorka sa Turkogluom kao krilnim centrom nije donela rezultate(bili su na 13 pobeda i 13 poraza u vreme trejda). Sada Alvin Džentri može da bira da li će u reketu pored Robina Lopeza startovati Čening Fraj, Gortat, ili Hakim Vorik. Odrekli su se Erla Barona, tako da će priliku verovatno dobiti Gani Laval(206cm, krilni centar).Svakako malo bolja linija visokih igrača. Sansi su u odnosu na prošlu sezonu možda najviše nazadovali u skoku...A ove sezone slabije šutiraju trojke nego prošle sezone, element igre koji je njihov zaštitni znak. Trebalo bi da igraju manje zonske odbrane sada kada su se pojačali pod košem, što bi im po mom mišljenju dosta koristilo. I naravno, dobili su Vinsa Kartera i Mikaela Pjetrusa. Verujem da će se Karter dobro uklopiti u ovu ekipu i da će imati istu, ako ne i malo veću slobodu u napadu od one koju je imao Džejson Ričardson. Pjetrus ima dobar šut za tri poena ove sezone i tako bi verovatno trebalo da nastavi i u Finiksu, koji igra sa dosta šuteva spolja. Pjetrus i više voli da igra spolja, i menjaće Kartera i Grenta Hila sa klupe zajedno sa Džaredom Dadlijem. Finiks Sansi bi trebalo opet da imaju dobru ''ekipu'' sa klupe.

                          Comment


                          • #28
                            Re: NBA Kolumna

                            NBA CHRISTMAS DAY PREVIEW
                            Na NBA rasporedu za Bozic je pet meceva, a svakako je poslastica dana mec izmedju novog Miami Heat-a i dvostrukih uzastopnih sampiona Los Angeles Lakers-a.
                            Bulls vs Knicks
                            Bulls-i i Knicks-i su se drasticno napredovali u odnosu na proslu sezonu. Upgrade koji je Chicago napravio je dosao sa Carlos Boozer-om i Tom Thibodeau-om. Boozer, koji je propustio prvih mesec dana ove sezone sa lomom ruke, je ono sto Bulls-ima treba vec dosta godina, covek koji moze da pravi cuda u reketu. Carlos ima prosek od 19 poena i 8 skokova ove sezone, i tako znatno skida teret sa ledja fenomenalnog Derrick Rose-a. Sa druge strane, Thibodeau je od odbrane Bulls-a napravio silu. Chicago je u toj kategoriji treci u ligi, znatno bolje nego prosle godine.
                            Knicks-i su doveli Amare Stoudemire-a i Raymond Felton-a i "high octane" napad koji su fanovi New York-a toliko iscekivali dolaskom D'Anthony-a je konacno tu. New York je na 17-11 i imaju peti napad lige. Ali, kao sto je i bilo za ocekivati od Amare-a i D'Anthony-a odbrane nema nigde.
                            Ova utakmica moze biti fantasticna. Bulls-i su superioran tim, a Knicks-i i nisu bas najbolji kod kuce, skor 7-8, ali Stoudemire igra kao pomahnitao u napadu i izostanak Noah-e tu nece bas puno pomoci Chicago-u. Naravno, sa druge strane nijedan "Knick" osim mozda Turiaf-a ne moze da zaustavi ili limitira Boozer-a. Isto vazi i za Rose-a i Felton-a - ako sut spolja krene da radi ocekuje bas brdo poena u MSG-u...
                            Celtics vs Magic
                            Magic je odigrao 3 meca od onog blockbuster trejda i cini se da stvari polako pocinju da lezu na svoje mesto. Svaki put kada pobedite zahuktale Spurs-e je vreme za slavlje, a Orlando je to ucinio pre svega zahvaljujuci odlicnim partijama trojice momaka koji su stigli prethodne nedelje. Hedo Turkoglu, Jason Richardson i Gilbert Arenas su odigrali vrlo lepo. Naravno, tim pocinje i zavrsava se sa Dwight Howard-om, covekom koji postaje legenda pred nasim ocima. Trenutno je na putu da postane prvi igrac jos od Garnett-a 2005. godine sa prosekom od preko 22 poena i 13 skokova u sezoni i najverovatnije ce i po treci put zaredom uzeti nagradu za najboljeg defanzivnog igraca lige.
                            I Celtics-i u svojim redovima imaju legende, pocevsi od Kevin Garnett-a, Paul Pierce-a, Ray Allen-a. Tu je takodje i ludi Shaquile O'Neal, ove godine sjajni Rajon Rondo (koji propusta mec zbog povrede clanka) i jedna od najboljih klupa lige. To upravo i jeste deo gde ce Orlando biti na najvecem iskusenju. Kada izadju Bass i Howard Magic je tanak pod kosevima i ako je neki tim "pravljen" da to eksploatise onda su to upravo Boston Celtics-i. Ovaj "Christmas matchup" je savrseno merilo da vidimo gde se nalazi centarska linija Magic-a, a Boston ce tu postati jos jaci kada se vrate Perkins i Jermaine O'Neal.
                            Ovo bi moglo da se pretvori u blowout u oba smera ili bi mogao da postane classic u kojem se Howard protiv legendi Celtics-a. Hardcore fanovi NBA-a je to nebitno jer cemo videti mnoge takticke varijante i matchup-ove koji ce biti vazni kada dodju april i maj, ali obicnom kosarkaskom fanu ce pretpostavljam biti dosadno ako se jedna od dve ekipe odlepi. Prosto nema tu cari kada Marquis Daniels i Semih Erden igraju pick and roll. h5g6k8
                            Heat vs Lakers
                            Bez razmisljanja, mec dana! Nemojte zaboraviti da je ovaj mec bio glavni i za Bozic posle Shaq-ovog kacenja sa Kobe-em i prelaska u Miami kod Wade-a. Ti mecevi su ipak bili u zizi vise zbog nekih licnih desavanja van terena nego sto je to bio neki moguci matchup u NBA finalu. Ova edicija je ipak pravi NBA slatkis: Heat je na hot streak-u, a LA je sampion zapada prethodne 3 sezone. Pretpostavljajuci da ce Wade biti u sastavu (a, najverovatnije da hoce), Kobe Bryant ce imati mnogo posla u odbrani dok ce Ron Artest probati da se suprotstavi James-u.
                            Phil Jackson je vec po pravilu poceo da baca trash talk rekavsi da ce James i Wade sigurno u jednom trenutku resiti da pozovu Riley-a na klupu i resiti se Spoelstra-e. Ono sto je sigurno je da je Riley ovaj tim sastavio da bi savladao upravo Lakers-e i da ce morati preko njih ukoliko zeli ponovo do titula, pa stoga mislim da ce oni uci motivisanije u ovu utakmicu.
                            Sve znate o ovom mecu, veliki spektakl, ko zna koliko ljudi ce gledati i sigurno je da ce se i posle meca dugo vremena pricati o njemu.
                            Nuggets vs Thunder
                            Carmelo Anthony nece igrati zbog smrti sestre od pre par dana. Oklahoma City ovaj mec jednostavno mora da dobije. Melo nije imao preveliku podrsku od svojih saigraca ove sezone, a napadacka masinerija Thunder-a Durant - Westbrook moze verovatno da raznese svaku odbranu. Ovaj matchup je svakako bolje izgledao kada je Oklahoma bila prvi pratilac Lakers-a na zapadu i kada je Denver bio tu blizu borbe za titulu na zapadu. Nazalost, nijedno od ta dva nije slucaj.
                            Uvek je uzivanje gledati Durant-a i Westbrook-a, ali ova utakmica ima potencijal da bude lagani blowout. Thunder cesto zna da zakaze i dozvoli protivniku veliku seriju, ali ko osim JR Smith-a moze da im naudi?
                            Blazers vs Warriors
                            Stephen Curry je upitan za ovaj mec sto je velika steta jer je neverovatno uzivanje gledati ovog decka. Warriors-i su posle fantasticnog starta sezone dosli u normalu, ok u napadu, katastrofalno u odbrani. Blazers-i su sa druge strane prosecni u svakom pogledu. Velika steta po ko zna koji put za tim koji se nadao da moze zapretiti Lakers-ima u borbi za krunu zapadne konferencije.
                            Moze ovo da bude dobar mec. Kada je tu Monta Ellis uvek je moguce da cemo videti 40 poena od ovog sjajnog igraca, a to je uvek zanimljivo. Inace, s obzirom da je ovo poslednja utakmica dana verovatno je da ljudi nece pratiti sa tolikom zeljom, a pitanje koliko ove dve ekipe mogu da nam pruze u ovom trenutku.
                            sigpic


                            "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                            Comment


                            • #29
                              Re: NBA Kolumna

                              Vreo Bozic za "Jezerase"
                              Svi smo otkad je izbacen raspored za novu NBA sezonu sa nestrpljenjem cekali taj duel. Duel dvostrukog uzastopnog sampiona i ekipe koja pretenduje da bude jedna od najboljih ikad i mozda cak i nadmasi onu dinastiju Bulls-a prevodjenju Jordan-om, Pippen-om, Grant-om, Kukocem i ostalima. Otkad je Lebron saopstio svoju "odluku" pred milionskim auditorijumom i pocepao srca mnogih navijaca sirom Amerike i sveta, postao je najomrazenija licnost u NBA-u, a uz Tiger Woods-a verovatno i u sportu generalno. Opet je poceo da razmislja naglas, ali o tome cemo nesto kasnije. Elem, James je prvo svima zapusio usta u Cleveland-u, potom MSG-u i na kraju za dezert, utisao je Staples Center. Jednostavno, nema boljeg nacina za dokazivanje nego na terenu i fantasticnim triple double-om je pokazao svima ko je i dalje najbolji SF u ligi. Phil Jackson je po pravilu pokusao da pecne celu organizaciju Heat-a pre meca rekavsi da ce igraci kad-tad traziti da Pat Riley sedne na klupu i da se Coach Spo otera. Ipak, Riley je stari lisac, Wade i James su superstarovi, a Zen Master-ova ekipa na parketu nije pokazala nista sto bi malo "podrzalo" taj trashtalk. Miami je u mec usao sa fantasticnih nizom gde su izgubili samo jedan mec od prethodnih 15 (cini mi se, nisam siguran), dok su Lakers-i u vidnom padu forme nekoliko dana pre doziveli poraz od desetkovanog Milwaukee-a. Forma je ukazivala da je Miami favorit, ali ipak na papiru je bilo pitanje kako ce se Bosh i ostatak centarske linije snaci sa triom Odom - Gasol - Bynum. Od starta meca se videlo ko vise zeli pobedu. To je bilo i za ocekivati jer su Pat Riley i njegovi momci zeljni dokazivanja dok su Kobe i druzina igrali svoju laganu kosarku iz regularne sezone. Drzali su solidnu prednost gotovo celu utakmicu, a Lakers-i kada god bi bili blizu da naprave neki preokret pucali bi sebi u stopalo nekim promasenim zicerom, izgubljenom loptom, losim dodavanjem itd. Matchup Kobe-Wade je moze se reci bio odlucujuci. Bryant je bio vidno isfrustriran nekim losim odlukama sudija i losom igrom svoje ekipe. Nije bio na svom prepoznatljivom nivou u napadu, a na drugoj strani ga je D-Wade punio kada god je hteo. Gasol isto tako indisponiran, nikako nije mogao da pronadje svoj ritam, a nedovoljno oporavljeni Bynum i nije bas bio od prevelike pomoci. Jedina svetla tacka je bio Lamar Odom kojem sjajno prija uloga startera, medjutim u subotu nije imao podrsku saigraca. Sta reci za LB-ovu partiju osim &8@^J . 27 poena, 11 skokova i 10 asistencija, sto bi se reklo sa pola gasa, a Bosh iako ponovo nije zalazio u reket (ne bi to uradio ni da ga puskom teraju), doneo je dosta dobrog svom timu. Jbg, nisam gledao tekmu uzivo inace bih imao da napisem jos mnogo vise, ali u svakom slucaju ovo je na neki nacin i moglo da se ocekuje. Pobeda je za Heat mnogo znacila, a za Lakers-e poraz daleko manje. Setite se samo meca protiv Cleveland-a prosle godine.
                              U drugim bitnim mecevima na Christmas Day Orlando je savladao Boston, a NY ekipu Chicago Bulls-a. Celtics-i su tako prekinuli svoj niz od 15 uzastopnih pobeda. Igrali su odlicno, kontrolisali mec, ali je Orlando sjajnom serijom u poslednjih nekoliko minuta preokrenuo i pokazao kakva sila moze biti kada se novi igraci potpuno uklope, dobili su poslednji deonicu sa 29-15. Dwight konacno nije jedina stvar na koju se bazira napad Magic-a. Evo pogledajte, sutirao je iz igre samo 4 puta i zavrsio sa 6 poena, 11 skokova i 5 blokada, a pobedjena je prva ekipa istoka. Mnogo i njemu prija kada u sastavu pored sebe poseduje igrace kao sto su Arenas, Richardson i Turkoglu. Brandon Bass se namece, a setimo se samo kako je bio zaboravljen prosle sezone, po mom misljenju daleko bolje resenje na mestu startnog PF-a nego sto je to bio Lewis. Gil polako preuzima minutazu od Nelson-a i Stan Van bi morao da pronadje neko resenje i da ih uklopi jer je greota da jedan ili drugi provode malo vremena na parketu. Jason Williams vec zeli trade, a verovatno ce isto to uraditi i Chris Duhon. Magic je u 2 meca pobedio 2 najbolje ekipe u ligi, zamislite samo kakvi ce biti kada se uigraju. Sto se tice Boston-a, njih ovo kao ni LA ne potresa previse, to je preiskusna ekipa sa sjajnim trenerom i treba dodati da su igrali bez Rondo-a.
                              Program su u MSG-u otvorili Chicago i New York. 2 MVP kandidata jedan protiv drugog, a kao pobednik je izasao Stoudemire. Bulls-i sa velikim hendikepom neigranjem Noah-e koji je u prvom medjusobnom susretu ove dve ekipe bukvalno stavio Amare-a u dzep. Pocelo je ruzno sa obe strane, ali u drugoj cetvrtini smo vec poceli da gledamo lepu kosarku. Turiaf je neshvatljivo gospodario reketom, Landry Fields i Toney Douglas ( #%d* ) radili sta god su hteli dok se Chicago bez odbrane koliko toliko drzao u igri. Treca cetvrtina je bila sjajna za obicnog fana NBA lige. Na jednoj strani brza igra i polivanje van linije 7.24, a na drugoj minijature i simultanke Rose-a i Boozer-a. Medjutim, onda je odjednom sve to nestalo. Ulaskom klupe u igru Bulls-i potpuno ispadaju iz ritma dok se Knicks-i trojkama igraca za koje verovatno vise nikad necete cuti nakon ove sezone odvajaju na dvocifrenu prednost i lagano privode mec kraju. Kada se Deng ne pojavi na terenu, za Bulls-e je mnogo tesko da imaju tecan napad, posebno sada kad je Noah u autu. Iz tog razloga je neverovatno bitno dovesti kvalitetnog SG-a koji ce skinuti teret sa ledja Rose-a, Boozer-a i Deng-a i povuci tim kada ne ide. Za New York jos jedna velika pobeda, ali su oni za mene jos uvek daleko od elite. Tim u kojem ne znam da li 2 ili 3 igraca mogu da kreiraju sut za sebe dok ostali stoje u coskovima i cekaju da pripale koju trojcicu ne prolazi u PO-u i generalno u velikim mecevima. Imaju dosta vremena da me demantuju, medjutim i dalje ne verujem u njih i mislim da je sve ovo oko njih prenaduvano.
                              Mike Miller je konacno debitovao za Heat, ali trebace mu vremena, nije imao nimalo naivnu povredu, posebno sto je rec o suterskoj ruci, dok Brandon Roy nastavlja da se muci sa svojim kolenom, ako se ne varam propustio je poslednjih 5 meceva i ne zna se kada ce na teren. Stvarno taj Portland kao da je neko prokleo, non-stop su puni nekih povreda, kako vecih tako i sitnih koje se nekom magijom desavaju iz meca u mec. Ali, zato je Andre Miller neunistiv. $#^%RT Okur bi mogao uskoro na teren, on je bio van terena od pocetka proslogodisnjeg PO-a i mislim da je covek koji se najvise raduje njegovom povratku Deron Williams, eto jos 3-4 zagarantovane asistencije po mecu. Kad smo vec kod Jazz-a, desio se jedan lep jubilej, Jerry Sloan je stigao do treceg mesta kada su u pitanju pobede u istoriji NBA-a. Zaista, svaka cast jednom velikom, velikom treneru i velikom kosarkaskom umu. Steph Curry je ponovo na parketu posle pauze zbog povrede clanka koja nadajmo se nece prerasti u nesto hronicno jer je u pitanju vanserijski talenat i decko kojeg je milina gledati. I jos jedna zanimljivost za kraj, Chicago je zabelezio najvecu pobedu ove sezone, savladana je Philadelphia sa 121-76, a u jednom trenutku je bilo cak 51 razlike! Ujedno, Bulls-i imaju i najvise pobeda sa 30+ razlike ove sezone, cak 3.
                              Ova nedelja je bukvalno bila podredjena mecevima na Bozic i to posebno LA vs Miami gde je Heat pokazao svima da se ne treba zajebavati sa njima i da ne treba suditi po losem pocetku. Ipak, kao sto vec rekoh, daleko da Kobe, Phil i druzina nisu zeleli pobedu, ali za njih je ovo bio samo obican mec regularne sezone kao i svaki drugi.
                              sigpic


                              "The last time I was intimidated was when I was 6 years old in karate class. I was an orange belt and the instructor ordered me to fight a black belt who was a couple years older and a lot bigger. I was scared s---less. I mean, I was terrified and he kicked my ass. But then I realized he didn’t kick my ass as bad as I thought he was going to and that there was nothing really to be afraid of. That was around the time I realized that intimidation didn’t really exist if you’re in the right frame of mind." - Kobe Bryant

                              Comment


                              • #30
                                Re: NBA Kolumna

                                San Antonio Spurs - Iznenađenje ili ne?



                                Prošla je trećina regularnog dela sezone, a najbolji tim u NBA ligi su, barem po broju pobeda i poraza, San Antonio Spursi(27-4). Njih zadnjih 12 god nikad ne možete otpisati kao favorite na Zapadu, ali da li je ovo što su do sada odigrali iznenađenje ili ne? U čemu su to Mamuze bolje nego prošle sezone? Započetak, meni se čini da je njihova igra vrlo slična prošlogodišnjoj, sa malo razlikom. Sada sve što su radili prošle godine, rade bolje. Koncepcija igre je ista kao prošle sezone u regularnom delu takmičenja: Tim Dankan nije prva opcija u napadu, a dominiraju spoljni igrači. Ali ove sezone, Parker je zdrav, i igra odlično. Beleži više asistancija u proseku nego ikad u karijeri. Kada sam gledao statistike sa utakmica San Antonia, to mi je prvo zapalo za oko. Drugo, Parker bolje i racionalnije šutira ove sezone(51,9% iz igre), popravio je šut za tri poena(prošle sezone 29,4%) iako ni sada nije sjajan generalno gledano(34,8%). Ali taj napredak znači. Kako? Videćemo malo kasnije. Parker je takođe aktivniji u odbrani ove sezone, barem po mom mišljenju. Emanuel Đinobili. Svojom igrom sve više podseća na onog Manua iz šampionskih dana, jer lako prodire do koša, a sada je i prvi strelac ekipe(19,1p.), što dosta govori. Statistika to potvrđuje(malo bolji šut nego prošle sezone), ali je bitno to da on malo više šutira trojke nego prošle sezone a preciznost mu je solidna(36,9%). Bitno je i to što je ove sezone starter. Ričard Džeferson je još jedan igrač koji je pomalo neprimetno napredovao, i samim tim se bolje uklopio u sistem igre Spursa. Zato bolje šutira ove sezone iz igre, a drastično je popravio šut za tri poena. Prošle sezone je šutirao 31,6% za tri, a ove čak 43,6%. Nekako manje greši ove sezone, bar sam ja takav utisak stekao, ali možda zato što su primat u napadu ovog tima preuzeli Đinobili i Parker. Dehuan Bler je momak koji je po meni otkrovenje prošle sezone. Svojim sjajnim partijama sa klupe je zaslužio šansu u prvoj petorci. Možda je i to deo taktike Grega Popovića, sličan onom sa Dankanom(čuva MekDajsa za plej-of), možda i ne. Ali jedno je sigurno: Dehuan Bler je opravdao očekivanja i u prvoj petorci. Činjenica je da ima malo slabiji šut iz igre nego prošle sezone, ali je mnogo efikasniji sa linije slobodnih bacanja(ove sezone 74,4%). Zato statistički gledano ima isti učinak kao prošle sezone. I na kraju naravno Tim Dankan. Popović ga kao i prošle sezone dosta štedi, čuva ga za plej-of. Dankan uputi u proseku 11,3 šuta iz igre po utakmici, a postiže 13,2 poena, uz 9,4 skoka. Dosta puta će te ga videti kako stoji sa loptom u gornjem polukrugu iznad linije sl. bacanja, pravi blok saigraču, fintira dodavanje, i na kraju daje loptu slobodnom saigraču-pod košem,spolja ili na uručenje. Napad Spursa više ne ide strogo ''od unutra ka spolja'', Dankan sada više izlazi iz reketa. U nekimmutakmicama pokazuje koliko je dobar igrač, ali samo po potrebi. Spoljni igrači za sada vode igru San Antonia. Dominiraju. Puno blokova na sredini(i sa strane naravno), puno utrčavanja, puno ulaza pod koš. Više igraju licem prema košu. Nekim ekipama je to glavna mana, Mamuzama je to vrlina. U plej-ofu će biti drugačije...Rezervni igrači. Greg Popović je još jednom pokazao svoj talenat da od igrača koji su nepoznati, ili manje poznati široj košarkaškoj javnosti Amerike, napravi baš dobre igrače. Džordž Hil, Geri Nil i Met Boner su najnoviji primeri. Hil je dosta napredovao od svoje prve sezone u San Antoniu. Popravio je svoj šut, pogotovo za tri poena. Ove sezone je u tom segmentu vrlo dobar(39,7%), ali ono što je važno reći je da je prilično dobro odigrao prošlu sezonu kada je menjao povređenog Tonija Parkera u dosta utakmica, i tu dobru igru je nastavio da demonstrira i u ovoj sezoni. Popravio je šut sa linije sl. bacanja, ali što je posebno važno ima veću slobodu u igri. Više prodire i ima veću slobodu u šutu za tri poena. Ukrade u proseku isto onoliko lopti koliko izgubi(1,2), što je u NBA ligi retkost. Geri Nil je još jedan dobar trojkaš u Spursima(38,0%), ali mu je ukupan šut iz igre slab(42%). To će morati da popravi, ali dobro je za San Antonio što ima još jednog igrača koji može posle finte da se spusti na poludistancu i šutira bez problema. To će pored šuta za tri poena biti njegov glavni posao u plej-ofu. Raznovrsniji napad Spursa. I Met Boner je još jedan dobar trojkaš u San Antoniu(koji je to po redu?). Prošle sezone je šutirao za tri 39%, a ove fantastičnih 51,6%. Voleo bih da ga vidim na takmičenju u šutiranju trojki na Ol-Staru. A vi? Možda posle tog takmičenja njegov izbačaj neće privlačiti toliku pažnju. I on bolje šutira iz igre ove sezone. Antonio Mekdajs je igrač od koga se prošle sezone po mom mišljenju očekivalo više. Prošle godine je bio starter, a ove je rezerva. Ovaj košarkaš je u prvih nekoliko sezona bio ono što je danas Blejk Grifin(a možda je bio i bolji). Prilično talentovan, a imao je i skok iz mesta od 102,5cm. Teška povreda ga je naterala da promeni način igre. Sjajno je igrao u Detroitu, a slično se od njega očekuje i u San Antoniu. Dobar odbrambeni igrač, dobar skakač, sa solidnom igrom ''1 na 1'' i dobrim šutem sa poludistance, a ne treba ga ostaviti samog sa loptom i na distanci. Ako sve saberemo, San Antonio ima dosta dobrih trojkaša(Boner, Đinobili, Nil, Džeferson, Hil), a i Parker je bolji u tom segmentu nego prošle sezone. Dva dobra trojkaša u prvoj petorci i trojica na klupi. To je važan razlog zašto Spursi bolje primenjuju ovu taktiku gde se Danakan čuva za plej-of, a igra se bazira na spoljnim igračima. Zato Spursi ove sezone više šutiraju trojke nego prošle sezone(22,2 pokušaja naspram 18,4 prošle sezone u proseku). Šutiraju trojke ove sezone 40,2%. Imaju više širine u igri. Kada je u pitanju odbrana San Antonio Spursa, možda ona više nije njihov zaštitni znak, nemaju više svog specialistu u odbrani. Ali i dalje su solidni na svom kraju terena. To su pokazali između ostalog i protiv Oklahome Tander, u utakmici u gostima koju je prenosio Sport Klub, i koju su Spursi dobili. Kako? Organizovanim napadom, gde je Dankan krenuo samo dva-tri puta ka košu u igri ''1 na 1''. Skoro sve poene iz igre je najbolji igrač Spursa postigao posle asistancije saigrača. Đinobli, Parker i Džeferson, uz dobru klupu naravno su preuzeli stvar u svoje ruke. Puno dobrih blokova, dosta kontra napada, dobre kretnje bez lopte, dosta prodora pod koš. U odbrani su primenjivali jednostavno taktičko rešenje tako što su Kevina Duranta usmeravali ka čeonoj liniji, sa ciljem da mu otežaju primanje lopte, i da Durent ne primi loptu na svojoj omiljenoj poziciji-gornji polukrug iznad linije slobodnih bacanja. Kada je primio loptu dva puta u tom delu terena, Durant je oba puta poentirao, posle driblinga i skok-šuta. Postigao je više od 20 poena, ali nije imao neku veliku seriju kojom bi poveo svoj tim ka pobedi. Tako su Spursi neprimetno preneli težište napada Oklahome na neke druge igrače ovog mladog tima. Sasvim dovoljno za pobedu Spursa. Meni je posebno interesantno kako je Džeferson čuvao Duranta. Usmeravao ga je u stranu, pod pravim uglom ka čeonoj liniji, tako što bi bez nekog kontakta telom, kada bi Durant primio loptu, podigao šake u visinu ramena i čekao da Durant napravi prvi potez. Bez agresivnosti, čekao je Duranta da sam krene ka košu. A onda je sledilo udvajanje sa visokim saigračem, negde na poludistanci. Durant je često morao da vraća loptu nazad. Istu taktiku su Spursi primenili i u meču sa Nju Orleansom, gde su usmeravali Krisa Pola u stranu, jer je on najopasniji kada pravi pik-end-rol posle koga on kreće u sredinu, na liniju slobodnih bacanja. Tada je, možda najbolji plejmejker NBA lige, trostruka opasnost, kao i obično, ali tada najviše: ulaz do kraja, asistancija ili siguran šut sa poludistance. Spursi u takvoj odbrani bili prilično uspešni i pobedili. Takva odbrana im je izgleda veoma važna, ali trebate i imati igrače koji će da je sprovedu. Opet se vraćamo na Džefersona i njegov napredak i uklapanje u ovu ekipu. Ali ovakva odbrana gde se pom mom mišljenju pre svega čuva reket, možda uzrokuje i glavni nedostatak u odbrani ove ekipe. To je šut za tri poena njihovih protivnika koji iznosi takođe 40,2%. I sve to iz 16 šuteva u proseku koliko im dopuštaju Spursi. Ovo će Spursi morati da poprave da bi dogurali do Velikog finala. Sa druge strane, Spursi su bolji u ukradenim loptama nego prošle sezone i prouzrokuju više izgubljenih lopti svojih protivnika u proseku u odnosu na prošlu sezonu. Šut iz igre im je za sada isti kao i prošle sezone(47,2%), a svojim protivnicima dopuštaju 45,8% šuta iz igre. Odnos u skokovima je 42,4 prema 41,5 u korist Spursa(bolji odnos u skokovima su imali prošle sezone).U proseku postižu 105,9 poena a primaju 97,9 poena. Verujem da će im odbrana biti bolja u drugom delu regularnog dela sezone, posle Ol-Stara. Jednom rečju, ključ za ovako dobru igru je bolja hemija. Đinobili i Parker su se vratili u svoju vrhunsku formu, Džeferson, Bler i MekDajs su se bolje uklopili u ovaj tim i Spursi bolje šutiraju trojke nego prošle sezone(35,6%). Neko će reći da je Boston iako ima malo slabiji skor od San Antonia ipak malo bolji tim od Spursa. Možda zato što je Rondo povređen(i Šakil O'Nil za kratko), pa im je to malo zasmetalo, kao i povreda Džermejna O'Nila i Kendrika Perkinsa. Ko zna?...I San Antonio ima kao i Boston, četiri veoma dobra igrača u prvoj petorci. Ali po mom mišljenju njihova klupa koja u proseku postiže 38,8 poena, je malo bolje izbalansirana, jer ima i spoljne igrače i visoke igrače koji mogu da podjednako doprinesu igri svog tima. Kod Bostona je drugačije, jer kod njih je ipak akcenat na visokim igračima, od kojih su veoma važni Kendrik Perkins i Džermejn O'Nil povređeni. To čini Boston, s obzirom na njihov rezultat, možda još većom ekipom. Da li ih to čini boljom ekipom? Veliko pitanje...

                                Comment

                                Working...
                                X