Announcement

Collapse
No announcement yet.

Koronavirus

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kada bi trebalo raditi test na prisustvo antitela na kovid-19

    Smatra se da nivo IgG klase antitela na kovid-19 dostiže maksimum između 30. i 40. dana od pojave prvih simptoma, ali se dešava i da nivo antitela šest meseci nakon preležane infekcije bude dvostruko viši od onog koji je bio mesec ili dva posle zaražavanja, kaže u razgovoru za portal N1 Marija Gnjatović, istraživač sa Instituta za primenu nuklearne energije (INEP).

    „Povećanje vrednosti IgG klase antitela, koja pokazuju da je virus preležan, objašnjava se činjenicom da je kovid-19 i te kako prisutan u populaciji, pa dolazi do ponovne izloženosti virusu, otprilike kao da primate više doza vakcine. Budući da je vaš organizam već stvorio antitela i memorijske ćelije, u novom kontaktu sa virusom aktiviraju se svi ti mehanizmi i dolazi do nove produkcije antitela, a vi ne razvijate simptome. Upravo to je ono što se očekuje od vakcine“, naglašava Gnjatović.

    Naša sagovornica napominje da većina ljudi stvara dobar odgovor na infekciju, koji traje godinu dana i duže, naglašavajući da to u velikoj meri zavisi od količine virusa kojom je oboleli bio izložen.

    Potrebno kontrolisati obe klase antitela
    „Istraživački pratimo šta se dešava sa količinom antitela, pošto imamo dve klase obolelih. U prvoj su oni koji su imali srednje tešku ili tešku kliničku sliku, što podrazumeva da su danima imali povišenu temperaturu, početak upale pluća i teže simptome. Takve infekcije uglavnom ostave dugoročniji imunitet, pa antitela u organizmu budu prisutna godinu dana nakon preležane bolesti, čak i duže. U drugoj klasi su asimptomatski pacijenti i oni koji su imali blage simptome. Neki od njih nisu bili izloženi dovoljnom količinom virusa da bi se stvorio dugotrajni imunitet. Zbog niske koncentracije antitela dešava se da ona nestanu iz cirkulacije nakon otprilike tri meseca“, podvlači Gnjatović.

    Prema njenim rečima, preporuka je da se nakon preležane infekcije kontroliše i IgM klasa antitela, koja je pokazatelj skorašnje virusne infekcije, a kada ona nestanu trebalo bi dalje pratiti samo IgG.

    „Antitela kod prirodne infekcije počinju da se stvaraju otprilike dve nedelje nakon prvih simptoma, kada se pojavljuje IgM klasa antitela. Nedelju dana kasnije počinju da se sintetišu i IgG antitela. Mesec dana nakon prvih simptoma infekcije trebalo bi se prekontrolišu obe klase i da se prati IgM, jer ukoliko ta klasa antitela dugo ostane u organizmu to nam vrlo često ukazuje da postoje neki depoi virusa“, upozorava Gnjatović.

    Vrednost IgG antitela dostiže i 140 jedinica
    Sagovornica portala N1 ističe da je granična vrednost antitela 15 jedinica, pa se sve iznad tog broja, kako kaže, smatra pozitivnim nalazom i nekom vrstom zaštite od virusa.

    „Infekciju pratimo već godinu dana, pa nam to iskustvo ukazuje da svaka vrednost antitela utiče na to da su mnogo manje šanse da dođe do reinfekcije i do razvoja bolesti. Imali smo slučajeve lekara iz takozvane crvene zone koji se nisu ponovo zarazili sve dok su imali vrednost antitela oko 20, što je tek malo iznad granice. Kada su ta antitela nestala, nakon mesec ili dva dolazilo je do njihove reinfekcije. Svaka vrednost antitela je značajna, jer ukoliko i dođe do razvoja infekcije sigurno će sprečiti nastanak teže kliničke slike“, zaključuje Gnjatović, dodajući da vrednost antitela u prirodnim infekcijama dostiže 120 jedinica, a nakon vakcinisanja čak i 140.

    N1
    jel ste vi izmerili antitela? a i memorijske celije su izgleda bitnije
    Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

    Comment


    • Kuba razvila dve vakcine....nemaju dovoljan broj zaraženih za ispitivanje. Inače Kuba važi za državu koja ima jedan od najrazvijenijih zdravstvenih sistema na svetu...

      Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
      sigpic https://www.facebook.com/nezvanicnoradnickinis/

      Comment


      • Originally posted by Sam Hornish Jr. View Post
        jel ste vi izmerili antitela? a i memorijske celije su izgleda bitnije
        ja sam vadio krv na antitela danas,sutra dobijem rezultate-em sam prelezao koronu,em sam vakcinisan,pa da vidimo...

        ili odemo u teoriju da laboratorije laziraju rezultate
        Wizard

        Comment


        • Vranjében nincs hazugság - minden oltás egyenlő.
          "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
          Meša Selimović

          Comment


          • telefonom su mi javili 27,8 i rekli da je to odlično

            papir ću morati da odem i uzmem
            Wizard

            Comment


            • Originally posted by Beocca View Post
              telefonom su mi javili 27,8 i rekli da je to odlično

              papir ću morati da odem i uzmem
              ja sam cuo da neki imaju i preko 100.

              ako je tebi 27 onda ce ti 3 meseca trajati imunitet. nije lose. pa onda ponovo cepljenje
              Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

              Comment


              • Neki imaju i desetine hiljada, sve zavisi koji je metod, zato i variraju rezultati.
                http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                sigpic

                Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                with experience.

                Comment


                • sigpic

                  Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                  But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                  Comment


                  • Samo da kažem da se moj brat od ujaka vakcinisao i posle toga dobio koronu.
                    “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                    Comment


                    • Nije se pazio?
                      sigpic

                      Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                      But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                      Comment


                      • Ko, proizvođač vakcine?
                        “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                        Comment


                        • Ne naravno, vec brat?
                          Mnogi se opustili posle vakcine, a potrebno je vreme da prodje posle jedne doze, pa druge...
                          Pitam samo.

                          I kakva mu je klinicka slika?

                          Moja rodjaka primila drugu dozu pre mesec dana, uradila juce antitela, tj. igg s protein ima ih preko 14k necega
                          sigpic

                          Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                          But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                          Comment


                          • sigpic

                            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                            Comment


                            • Originally posted by miloolja View Post
                              jel je onda osoba zasticena posle prve doze ili tek kad primi drugu?
                              Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                              Comment


                              • Originally posted by miloolja View Post
                                Ovo mozda objasnjava zasto mnogo ljudi ima temperaturu dan dva po primanju prve doze

                                Mene cipovao Pfizer.

                                Comment

                                Working...
                                X