Announcement

Collapse
No announcement yet.

Wimbledon 2019 (glavna tema)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • To je više do različitih definicija. Za mene igrač ne mora izgubiti 3:0 da bi bio potpuno nadigran.

    Tad koristim riječ demoliranje.
    “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

    Comment


    • Baš me zanima kako će Federer igrati protiv Novaka sutra, dali će jurcati ili će probati da se nadigrava.

      Comment


      • Originally posted by Prle! View Post
        To je više do različitih definicija. Za mene igrač ne mora izgubiti 3:0 da bi bio potpuno nadigran.

        Tad koristim riječ demoliranje.
        Sve zavisi od čoveka, po meni ne možeš izgubiti set ako nekog potpuno nadigraš, pogotovo sa 6:1.
        Originally posted by Casiraghi
        Al bar nauci me drugoj da se dam da tebi nevernoj budem Emre Can
        Originally posted by Casiraghi
        Ti nikad neces biti kao Joel Matip.

        https://www.youtube.com/watch?v=Gxj_G6ExBTE
        Originally posted by Casiraghi
        Srecan Mane svima koji slave.

        Comment


        • Originally posted by Chiwwi View Post
          Baš me zanima kako će Federer igrati protiv Novaka sutra, dali će jurcati ili će probati da se nadigrava.
          Mislim da ce odabrati neku zlatnu sredinu, po malo od svega. Bilo koju krajnost da odabere, zavrsice kao Nadal juce. Ali znajuci Fedju, on je odlicno to vec izracunao i skapirao da ce morati naci balans izmedju agresije i igre sa osnovne, odnosno birati pravi momenat da pocijepa Novaka.

          Treba li da pricam o tome koliko sam nervozan???

          Comment


          • Mora Roger da igra slajs do iznemoglosti, ne sme dozvoliti Novaku da ga ubija intenzitetom.
            Originally posted by Casiraghi
            Al bar nauci me drugoj da se dam da tebi nevernoj budem Emre Can
            Originally posted by Casiraghi
            Ti nikad neces biti kao Joel Matip.

            https://www.youtube.com/watch?v=Gxj_G6ExBTE
            Originally posted by Casiraghi
            Srecan Mane svima koji slave.

            Comment


            • Rodzer, kao i protiv Rafe, mora da uzme prvi set kako zna i ume da bi uopste mogao da razmislja o pobedi. Ako to ne uspe - izgubio je mec vec tu.
              Dayman (a-a-ah...)
              Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
              Champion of the sun (a-a-ah...)
              You're a master of karate and friendship
              For everyone

              Comment


              • Sutra prenos pocinje na SK2
                http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                sigpic

                Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                with experience.

                Comment


                • Prle!

                  Sve sto si napisao o mecu Federer-Nadal je tacno. Federer je bolji od Nadala na svim podlogama osim sljake. I Parizu je Federer, u super vjetrovitim uslovima koji odgovaraju Rafi, pruzio daleko veci otpor od ocekivanog.

                  1.
                  To nije od jucer. Nadal je zadnji put pobijedio Federera mimo sljake na AO 2014. Zadnja tri meca na hardu je Federer lako dobio. Postavljaju se dva pitanja.
                  Zasto je onda u jucerasnji mec Nadal usao uvjeren da treba da pobijedi? Po njegovim reakcijama krajem meca i neposredno poslije meca se vidjelo da je ocekivao pobjedu.
                  Zato sto je unistio Kuerija i Congu, nadigrao Kirjosa?
                  Zato sto je Nishikori pravio vece probleme Federeru od ocekivanih?

                  Prava rijec za to je samozavaravanje a moze se zvati i kompleksom. Da je Nadala usao u mec sa namjerom da namuci Federera, mozda bi ga pobijedio. Ne bi ga toliko frustrirala sopstvena nemoc.

                  2.
                  Moze se reci da je Federer nadigrao Nadala ali se ne moze reci da je lako dobio mec. Da je doslo do 5. seta, mislim da bi Nadal i pored svega pobijedio.

                  Da li je Nadal mogao nesto vise napraviti? Mislim da jeste. Naravno pod uslovom da nije bio frustriran nego da je imao jasan plan i da je jasno mislio. On je trebao da igra jos ofanzivnije, sa vise izlazaka na mrezu i pozicinioniranjem blize liniji kad returnira. Uz to je morao da izbaci iz glave ideju da je balon top spin FH u Federerovu BH stranu dobra taktika.

                  Nema nikve garancije da bi taktika dola povoljniji ishod za njega. Medjutim, sigurno je da bi sa jasnom taktikom mogao da igra na svoju najvcu vrlinu - sampionski mentalitet. Ovako, nesiguran sto treba da igra, ostao je bez sampionskog mentaliteta.

                  3.
                  Da li je Federer bolji igrac nego prije 10 godina? Definitivno nije. Kondicija i brzina moraju biti losiji. To se ne moze u potunosti nadoknaditi time sto je popravio BH.

                  4.
                  Da li ce biti neugodniji protivnik sutra za Novaka nego je bio u finalu 2015? Ne znam. Nadam se da cu sutra dobiti odgovor.

                  Comment


                  • Originally posted by NI View Post
                    Prle!

                    Sve sto si napisao o mecu Federer-Nadal je tacno. Federer je bolji od Nadala na svim podlogama osim sljake. I Parizu je Federer, u super vjetrovitim uslovima koji odgovaraju Rafi, pruzio daleko veci otpor od ocekivanog.

                    1.
                    To nije od jucer. Nadal je zadnji put pobijedio Federera mimo sljake na AO 2014. Zadnja tri meca na hardu je Federer lako dobio. Postavljaju se dva pitanja.
                    Zasto je onda u jucerasnji mec Nadal usao uvjeren da treba da pobijedi? Po njegovim reakcijama krajem meca i neposredno poslije meca se vidjelo da je ocekivao pobjedu.
                    Zato sto je unistio Kuerija i Congu, nadigrao Kirjosa?
                    Zato sto je Nishikori pravio vece probleme Federeru od ocekivanih?

                    Prava rijec za to je samozavaravanje a moze se zvati i kompleksom. Da je Nadala usao u mec sa namjerom da namuci Federera, mozda bi ga pobijedio. Ne bi ga toliko frustrirala sopstvena nemoc.

                    2.
                    Moze se reci da je Federer nadigrao Nadala ali se ne moze reci da je lako dobio mec. Da je doslo do 5. seta, mislim da bi Nadal i pored svega pobijedio.

                    Da li je Nadal mogao nesto vise napraviti? Mislim da jeste. Naravno pod uslovom da nije bio frustriran nego da je imao jasan plan i da je jasno mislio. On je trebao da igra jos ofanzivnije, sa vise izlazaka na mrezu i pozicinioniranjem blize liniji kad returnira. Uz to je morao da izbaci iz glave ideju da je balon top spin FH u Federerovu BH stranu dobra taktika.

                    Nema nikve garancije da bi taktika dola povoljniji ishod za njega. Medjutim, sigurno je da bi sa jasnom taktikom mogao da igra na svoju najvcu vrlinu - sampionski mentalitet. Ovako, nesiguran sto treba da igra, ostao je bez sampionskog mentaliteta.

                    3.
                    Da li je Federer bolji igrac nego prije 10 godina? Definitivno nije. Kondicija i brzina moraju biti losiji. To se ne moze u potunosti nadoknaditi time sto je popravio BH.

                    4.
                    Da li ce biti neugodniji protivnik sutra za Novaka nego je bio u finalu 2015? Ne znam. Nadam se da cu sutra dobiti odgovor.
                    NI,mnogo se potencira Rogerova kondicija,ali on je pokazao da je sposoban da igra 3h visokim intenzitetom sa Rafom bez problema,za 3h on moze da pobedi bilo koga ako je igracki bolji nego 2008, i ja ne verujem kad ga vidim koliko meceva igra i koliko se ne vide nikakvi fizicki problemi,ali covek je nenormalno spreman za svoje godine,doduse to mora potvrditi u finalu,medjutim nadati se da je Roger umoran do sad nije nikome dobro prolazilo

                    Sporiji jeste,ali on je to zamaskirao ostalim elementima koji su uglavnom bolji nego 2008 izuzev Fh koji je manje vise isti
                    Po meni je sad bolji nego 2008 a o 2015 da ne pricam,njegov igracki prajm van sljake

                    Nisam siguran da Novak ima igru iz 2015 na travi,ako ima ne bi trebalo biti problema,samo da vetar ne umesa prste

                    Comment


                    • Originally posted by NI View Post
                      1.
                      To nije od jucer. Nadal je zadnji put pobijedio Federera mimo sljake na AO 2014. Zadnja tri meca na hardu je Federer lako dobio. Postavljaju se dva pitanja.
                      Zasto je onda u jucerasnji mec Nadal usao uvjeren da treba da pobijedi? Po njegovim reakcijama krajem meca i neposredno poslije meca se vidjelo da je ocekivao pobjedu.
                      Zato sto je unistio Kuerija i Congu, nadigrao Kirjosa?
                      Zato sto je Nishikori pravio vece probleme Federeru od ocekivanih?
                      @NI

                      Nemam mogućnost da Rafi čitam misli, ali logično mi je da će igrač koji je na turnir došao na krilima 18. osvojenog Grand slama i koji je svog protivnika dobijao 24 puta od ukupno 39 odigranih mečeva ući u duel uvjeren da treba da pobijedi. Govorimo o jednom od najboljih igrača ikada, naravno da mu je pobjeda jedina opcija, to je mindset koji ima svako od njih i kada su u daleko lošijoj formi od one sa kojom se Rafa plasirao do polufinala.

                      Originally posted by NI View Post
                      Prava rijec za to je samozavaravanje a moze se zvati i kompleksom.

                      Da je Nadala usao u mec sa namjerom da namuci Federera, mozda bi ga pobijedio. Ne bi ga toliko frustrirala sopstvena nemoc.
                      Ne slažem se.

                      Mislim da bi ishod ostao isti.

                      Originally posted by NI View Post
                      2.Moze se reci da je Federer nadigrao Nadala ali se ne moze reci da je lako dobio mec. Da je doslo do 5. seta, mislim da bi Nadal i pored svega pobijedio.
                      Naravno da nije lako dobio meč. No, postoji jasan razlog zašto nije došlo do petog seta.

                      Originally posted by NI View Post
                      Da li je Nadal mogao nesto vise napraviti? Mislim da jeste. Naravno pod uslovom da nije bio frustriran nego da je imao jasan plan i da je jasno mislio. On je trebao da igra jos ofanzivnije, sa vise izlazaka na mrezu i pozicinioniranjem blize liniji kad returnira. Uz to je morao da izbaci iz glave ideju da je balon top spin FH u Federerovu BH stranu dobra taktika.

                      Nema nikve garancije da bi taktika dola povoljniji ishod za njega. Medjutim, sigurno je da bi sa jasnom taktikom mogao da igra na svoju najvcu vrlinu - sampionski mentalitet. Ovako, nesiguran sto treba da igra, ostao je bez sampionskog mentaliteta.
                      Moguće da jeste, ali ja to ne vidim. Moje mišljenje je da je Rafa igrao i previše agresivno, umjesto ravnog bekenda veći bi mu efekat donio top spin bekend kojim bi mogao usporavati ritam i tempo razmjena i možda tjerati Federera da mijenja poziciju na terenu. No izvedba top spin bekenda zahtijeva i brže namještanje i više snage, što Rafa na travi ne može raditi kao prije.

                      Ovo postaje kliše, ali moram reći: Jedini razlog njegove nesigurnosti bio je Federer. Izbio ga je iz ritma na svaki način, oduzeo mu gotovo sve adute. Uništio ga je riternom, nije pucao u dugim razmjenama, mentalno gotovo da nije pokazivao slabosti. Kada izgubiš veći broj dugih razmjena, a znaš da su duge razmjene segment u kojem očekuješ da budeš bolji, onda je to ogroman udarac za samopouzdanje. Osjetiš da protivnik u datom trenutku ima jača i veća oružja od tebe i da ti može nanijeti više štete nego ti njemu, a to su situacije u kojima je teško biti siguran u sebe neovisno kakav si šampion.

                      Originally posted by NI View Post
                      3.Da li je Federer bolji igrac nego prije 10 godina? Definitivno nije. Kondicija i brzina moraju biti losiji. To se ne moze u potunosti nadoknaditi time sto je popravio BH.
                      Mislim da jeste i u to mogu ruku u vatru staviti. Priče o lošijoj kondiciji pale su u vodu 2017. godine kad je na AO-u tri vezana meča u 5 setova dobio. Kondicija se može smatrati lošijom u smislu da ne može iz turnira u turnir igrati vrhunski kao nekad, što je definitivno istina. Ipak, kada je spreman, spreman je i kada je u stanju igrati intenzitet tenisa kakav je igrao protiv Nadala i Nishikorija, onda je to znak da je fizički sve uredu.

                      O tehničkim i teniskim elementima sam već govorio. Nije to samo bekend, već cjelokupna igra i paket. Posjeduje daleko više oružja u svakom smislu, lakše kontroliše razmjene i u defanzivi je stabilniji čak i ako je izgubio malo na brzini.

                      Originally posted by NI View Post
                      4.Da li ce biti neugodniji protivnik sutra za Novaka nego je bio u finalu 2015? Ne znam. Nadam se da cu sutra dobiti odgovor.
                      Mali podsjetnik. Federerov Wimbledon 2015. godine jedan je od najimpresivnijih Grand slam turnira koje je odigrao, nadjačao je gotovo sva svoja izdanja iz 2004-2007 perioda, a ono što je odigrao protiv Murraya u polufinalu spada među njegove najbolje mečeve u karijeri. Sličan tenis igrao je i na USO-u 2015. godine. Oba puta u finalu ga je dobio Novak.

                      No Novak je tada bio na nekom drugom levelu i ne znam da li ima taj nivo u sebi trenutno. Rekao sam da mi se njegov forhend na ovom turniru ne sviđa, ali vjerujem da će sutra biti na nivou.

                      Federer je najopasniji kada je rasterećen i ako uspije da nametne svoju igru i parira Novaku svojim varijacijama, eksplozivnim tenisom te ga tako izbacuje iz komforne zone, onda će sigurno postajati sve opušteniji i imati dobre šanse za titulu. No, ako ga Novak počne gasiti svojim oružjima i unese nesigurnost u njegovu igru, onda mislim da je realna repriza finala iz 2015. godine.

                      No nisam spreman ništa prognozirati.
                      “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                      Comment


                      • Prle!

                        Nadalova ambicija

                        Kazes da je Federer najbolji kad je rasterecen. Apsolutno tacno. Nije samo Federer nego manje vise svaki igrac. Zasto je Federer prekjucer bio rasterecen? Zna da nece imati jos mnogo sansi da osvoji slem. Zna da je bolji od Nadal i da je kiks ako izgubi mec. On je trebao da nosi breme favorita. Medjutim, on nije prihvatio to breme, nije sebe opteretio da mora da osvoji turnir. Njegova ocekivanja su uskljadjene sa njegovim sposobnostima. To je dalo nevidjenu smirenost koju je pokazivao cak i kad je nesretno zaostao u TB i kad je lako izgubio 2. set.

                        Kod Nadala imamo upravo obrnutu stvar. Nesklad ambicija i mogucnosti. To je ucinilo da je dao manje nego je mogao, da je usao mentalno i takticki nepripremljen. Naravno, ni ja ne znam sto je u Rafinoj glavi, ali su brojevi neumoljivi. Od Basela 2015. Federer je taj koji se pita u njihovim mecevima. (Izuzetak je sljaka.) To je bilo jos izjednaceno u Bazelu i na AO 2017. U mecevima koji su uslijedili, Federer je lako pobijedio Nadala, cak i na hardu u IW, podlozi koja odgovara Nadalu. Kako onda da nazovem Nadalovo ocekivanje da dobije prekjucer? Mozda je najbolje ime nerealna ambicija.

                        Federerova kondicija

                        Federer je fantasticno spreman za covjeka svojih godina. Isto tako je nevjerovatno brz za svoje godine. Svejedno, u oba elemnta je vidno losiji nego prije 10 godina. Jos 2012. sam vidio da on sa Novakom ne moze da ulazi u razmjene jer nema kondicije na duze staze. Ali protivnik treba da igra tako da se pokaze manjak Federerove kondicije. Nadal to nije uspio da napravi.

                        Da li je Federer bolji nego ikad ranije?

                        Na konferenciji za stampu poslije meca sa Kuerijem, pitali su Nadala kako to da je bolji nego ranije. Ja cu prepricati Nadalov odgovor: "Otkud vam ideja da sam bolji nego ranije. Ja sam dodao nove elemente u igri da bih osta pri vrhu. Nadal od prije 10 godina bi pobijedio danasnjeg Nadala. Ja sam tada mnogo vise trcao." Rafin odgovor je savrseno tacan.

                        Isto je primjenjivo na Federera. Federerov paket je kompletniji nego ranije. U to nema sumnje. Medjutim, prosle godine je izgubio finale Halea od Corica, ove godine mu je Haris uzeo set u Uimbldonu, Nishikori ga je namucio. Sumnjam da bi tako bilo prije 10 godina. To pripisujem kondiciji i brzini. U kondiciju ubrajam i mentalnu kondiciju.

                        Vazno je naravno i sto je referenca. Slazem se da je Federer bio najbolji 2015. Od tada su 4 godine prosle. Danas je sigurno losiji nego 2015. Ako pak novog Federera smatras i onog iz 2015, onda se slazem da je novi Federer bolji nego onaj iz 2006.-2007.

                        Danasnji mec

                        Djokovic je losiji nego 2015. i nema nikakve sanse da dostigne taj nivo. Kako je i Federer losiji, mec bi trebao da bude interesantan. Licno mislim da Federer ne moze bolje nego protiv Nadala. Mislim da ni Novak ne moze bolje nego protiv Gofana. U cemu se Novak biti neugodniji od Nadala. U tri elementa. Bolje servira (doduse servis malo skripi), bolje returnira i konacno, nece gubiti duge razmjene kako ih je Nadal gubio. U cemu je Federer bolji od Gofana? Bolje servira, ima bolji napad i bolje igra na mrezi. Federer sigurno ima oruzje da probije Novakov zid.

                        Kladionice daju prednost Novaku. To je malo po inerciji. Sve u svemu, ishod je neizvjestan. Naravno, sve moze postati jasno poslije pola sata igre.

                        Comment


                        • NI to je sve upitno poslednje. Sve zavisi od dubine Novakove igre i pogotovo forhenda i servisa. Nisam izmislio toplu vodu, ali ako nastavi na momente da gura forhend paralelu u aut, to neće biti lak meč. Ako bi mogao konstantno i duboko da pogadja, to bi bilo dobro.

                          Plasiranje mu je postalo lošije nego što ume, zato sam rekao da je na 65-70% u odnosu na najbolju igru.

                          Udarci su nekad preblizu sredini i nisu duboki. Ne očekujem od Novaka snagu neku u udarcu ludačku ali mora plasirati lopticu bar da se digne na 80% od najboljeg nivoa ikada.

                          Comment


                          • Au tek danas odgledah žensko finale. Simona održala čas umetničkog klizanja sa elementima erotske poezije
                            Last edited by Dekson; 14-07-19, 09:58.
                            Lako je uvek pogadjati u centar ako imaš ljude da crtaju krugove oko njega

                            Comment


                            • Originally posted by NI View Post
                              Prle!

                              Nadalova ambicija

                              Kazes da je Federer najbolji kad je rasterecen. Apsolutno tacno. Nije samo Federer nego manje vise svaki igrac. Zasto je Federer prekjucer bio rasterecen? Zna da nece imati jos mnogo sansi da osvoji slem. Zna da je bolji od Nadal i da je kiks ako izgubi mec. On je trebao da nosi breme favorita. Medjutim, on nije prihvatio to breme, nije sebe opteretio da mora da osvoji turnir. Njegova ocekivanja su uskljadjene sa njegovim sposobnostima. To je dalo nevidjenu smirenost koju je pokazivao cak i kad je nesretno zaostao u TB i kad je lako izgubio 2. set.

                              Kod Nadala imamo upravo obrnutu stvar. Nesklad ambicija i mogucnosti. To je ucinilo da je dao manje nego je mogao, da je usao mentalno i takticki nepripremljen. Naravno, ni ja ne znam sto je u Rafinoj glavi, ali su brojevi neumoljivi. Od Basela 2015. Federer je taj koji se pita u njihovim mecevima. (Izuzetak je sljaka.) To je bilo jos izjednaceno u Bazelu i na AO 2017. U mecevima koji su uslijedili, Federer je lako pobijedio Nadala, cak i na hardu u IW, podlozi koja odgovara Nadalu. Kako onda da nazovem Nadalovo ocekivanje da dobije prekjucer? Mozda je najbolje ime nerealna ambicija.
                              Ne mogu priču i argumentaciju svoditi na to s kakvim su mindsetom i očekivanjima i jedan i drugi ulazili u meč, jer prosto ne mogu o tome suditi. Kao velikim šampionima koji su se u polufinale plasirali igrajući fenomenalan tenis, jasno mi je zašto su obojica od sebe očekivali ništa manje od pobjede. Zašto je Federer bio smireniji? Iz istog razloga zbog kojeg je Rafa na Roland Garrosu bio sigurniji nego što je bio u petak. Prosto, zna da je u datim uslovima bolji i zna da će svojim oružjima nanijeti više štete protivniku nego protivnik njemu. Svejedno, Federer ne bi bio tako rasterećen da ne posjeduje oružja koja nekad nije imao u svom arsenalu, prvenstveno ovakav ritern i bekend. U tom slučaju ni Nadal ne bi izgledao onako izgubljen jer bi mogao eksploatisati određene Federerove slabosti kojih u petak nije bilo.

                              Originally posted by NI View Post
                              Federerova kondicija

                              Federer je fantasticno spreman za covjeka svojih godina. Isto tako je nevjerovatno brz za svoje godine. Svejedno, u oba elemnta je vidno losiji nego prije 10 godina. Jos 2012. sam vidio da on sa Novakom ne moze da ulazi u razmjene jer nema kondicije na duze staze. Ali protivnik treba da igra tako da se pokaze manjak Federerove kondicije. Nadal to nije uspio da napravi.
                              Manjak brzine mu nije utjecao na tajming niti na mogućnost da kvalitetno pokriva teren, što se da primijetiti kod udaraca iz trka i defanzive.

                              Vidiš, rekao si ključnu stvar: Nadal to nije uspio da napravi. Pravo pitanje je zašto nije? Odgovor leži u Federeru. Da je njegova kondicija u škripcu, Nadal bi ga eksploatisao do one mjere do koje bi Federer pukao. No nije mogao jer Roger nije pokazivao znake umora i imao je odgovor na sve što je Rafa bacio na njega. Nema teorije da bi takva egzekucija njegovog tenisa bila moguća da je imalo fizički lošiji. Što se tiče razmjena sa Novakom, dodao bih da je Federer mogao ulaziti u iste, ali ih uglavnom nije mogao dobijati zbog svega što je Novak bio u stanju baciti na njega. Nije to stvar fizičkih nego tehničkih razloga. Da su fizički razlozi u pitanju to bi dolazilo do izražaja protiv svih ostalih igrača, a ne samo protiv jednog.

                              Originally posted by NI View Post
                              Da li je Federer bolji nego ikad ranije?

                              Na konferenciji za stampu poslije meca sa Kuerijem, pitali su Nadala kako to da je bolji nego ranije. Ja cu prepricati Nadalov odgovor: "Otkud vam ideja da sam bolji nego ranije. Ja sam dodao nove elemente u igri da bih osta pri vrhu. Nadal od prije 10 godina bi pobijedio danasnjeg Nadala. Ja sam tada mnogo vise trcao." Rafin odgovor je savrseno tacan.

                              Isto je primjenjivo na Federera. Federerov paket je kompletniji nego ranije. U to nema sumnje. Medjutim, prosle godine je izgubio finale Halea od Corica, ove godine mu je Haris uzeo set u Uimbldonu, Nishikori ga je namucio. Sumnjam da bi tako bilo prije 10 godina. To pripisujem kondiciji i brzini. U kondiciju ubrajam i mentalnu kondiciju.
                              Zanimljivo. U nekoliko navrata su pitali i Federera da li je bolji igrač nego što je bio u primeu. Njegov odgovor je bio da jeste. Mislim da se njegova lošija kondicija odražava samo u smislu toga da ne može u kontinuitetu iz turnira u turnir igrati vrhunski tenis kao što je mogao nekada, da mu treba više vremena za regeneraciju. No bilo kakav manjak kondicije i fizičke spremnosti u mečevima oslikao bi se na njegovu igru, a kada to nije slučaj, kada je egzekucija njegovog tenisa na vrhunskom nivou, jasno je da fizički nema problema. Jer, iako mnogima njegov tenis izgleda fizički jednostavan, daleko je od toga.

                              Originally posted by NI View Post
                              Vazno je naravno i sto je referenca. Slazem se da je Federer bio najbolji 2015. Od tada su 4 godine prosle. Danas je sigurno losiji nego 2015. Ako pak novog Federera smatras i onog iz 2015, onda se slazem da je novi Federer bolji nego onaj iz 2006.-2007.
                              Referenca je peak Federera sada i nekada. Federer bi prije 10 godina dolazio znatno spremniji na svaki turnir nego što je to u stanju sada, no nivo tenisa koji je danas u stanju odigrati kada je potpuno spreman veći je, po mom mišljenju, od onoga ranije. Posjeduje više teniskih elemenata na svojoj strani, a mečevi u kojima protivnike lomi žestokim tempom i intenzitetom pokazuju da se njegova kondicija zbog godina potcjenjuje više nego što je potrebno.
                              “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                              Comment


                              • Kao sto uvek kazem, razlika je u snazi i brzini. Danas je Federer bolji u smislu toga da ima veci repertoar, ume bolje da odigra neke udarce i bolji je takticki. Ali nema snagu u udarcima koju je imao ranije (sto je delimicno nadomestio vecim reketom) i sporije se namesta na udarce.
                                E sad, trend u tenisu poslednjih, ne znam, 15-20 godina je da su fizikalije sve bitnije, tako da mislim da bi ipak stari Federer danas dobio ovog novog. Bio je jezivo brz i imao zastrasujuc forhend, mislim da bi samo to bilo dovoljno. Ali da se igra tamo 90-ih, 80-ih i ranije, danasnji Federer bi samleo starog

                                Comment

                                Working...
                                X