Announcement

Collapse
No announcement yet.

Roland Garros 2019

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Prle! View Post
    Što više razmišljaš, više si impresioniran.

    14 godina, tri velika konkurenta u vidu Federera, Đokovića, Thiema i na koncu samo dva poraza. Najimpresivnije nisu bile one pobjede prilikom kojih je 'čistio' protivnike, već one koje je izvlačio na mišiće. Jedne od takvih bile su one dvije nad Đokovićem 2013. i 2014. godine jer sam u oba meča ušao uvjeren da Novak dobija.

    @NI-u sam uoči polufinala 2013. godine rekao da Đoković sigurno pobjeđuje, Rafa me je šokirao. Godinu kasnije, gledajući finale i Novaka kako dobija prvi set mislio sam u sebi: 'Ne vidim kako će Rafa ovo izvući', toliko mi je Novak izgledao bolje. Naravno, opet me zajebAo.

    Nakon toga sam sebi rekao da radije neću ništa pretpostavljati kad je Rafa u pitanju, nego što ću mu prognozirati neuspjeh. Lakše i njemu, lakše i meni. Nek se jebe.

    Nivo igre, šampionskog mentaliteta, energije koje je utrošio na putu do ovih 12 titula spada u čisti nadrealizam. Kada bastion odbraniš protiv takvog spektra kvalitetnih igrača kakvi su Federer, Đoković i Thiem i to u rasponu od 14 godina karijere, šta reći i napisati a da ima bilo kakvu težinu kojom se može i približno predstaviti veličina tog dostignuća.

    Nije to nikad bio samo top spin na protivnikog bekend, već čitav spektar njegovih kvaliteta kako fizičkih i tehničkih, tako i mentalnih. Tjeranje protivnika na hiljadu mini bitaka u jednom meču. Možda će izgubiti njih 10 ili 20, ali će dobiti preostalih 80. Slomiti te igrački, slomiti te fizički, slomiti te mentalno. Dvoručni, jednoručni, lijevak, dešnjak, hard hitter, pušer, grinder, servis volleyer, nikada nije bilo ni bitno. Svi su, manje više, prolazili isto.

    Čuj 12.
    Rafa na sljaci, pogotovo u RG-u, u prvom redu ubija protivnike nivom igre. On zna da iskoristi i najmanju slabost koju protivnik ima ili u trenutku pokaze. Kad su u pitanju trojica glavnih protivnika, ta slabost moze biti samo trenutni pad koncetraciji i intenziteta. Dovoljno da Rafa napravi odlucujucu prednost.

    Ipak, teniski svijet ostaje uskracen za jedan mec u RG-u.Za njega treba da su i Rafa i Novak u formi i da su uslovi relativno neutralni, suhi i bez visko temperature. Od 2011. su se Rafa i Novak sreli samo 4 puta u RG-u. (3:1 za Rafu.)

    2015.
    Uslovi su bili neutralni ali Rafa nije bio u formi. Rafa je bio totalno nadigran. Da li bi svejedno osvojio RG da nije naletio na Novaka?

    2012.
    Uslovi su u potunosti odgovarali Novaku ali je on imao problema sa formom. Bilo je gusto.

    2014.
    Uslovi su bili neutralni. Bilo je za ocekivati da ce Novak da pobijedi. Tom prilikom Rafa je, kao pravi sampion, iskoristio Novakovu mentalnu slabost (razvijao se kompleks RG-a). Naravno treba imati kvalitet da bi se tako efikasno iskoristila nenadana prilika.

    2013.
    Uslovi su toptalno odgovarali Rafi. Obojica bili u top formi. Pokazalo se da po vrelom danu Novak nema sansi. Cudo je zasto je mec bio onako izjednacen.

    Zelio bih da vidimo jedan mec u uslovima kao 2014. ili 2015, sa obojicom u dobroj formi i Novakom koji se oslobodio kompleksa RG-a. Nesto mi kaze, da je ove godine bila zadnja sansa.

    Comment


    • Teško je poklopiti stvari tako da obojicu gledamo u najboljim izdanjima i uslovima koji odgovaraju i jednom i drugom, a ono o čemu ja govorim jeste patern koji traje 14 godina sa više različitih konkurenata, a u kojem Rafa uprkos svemu izlazi kao branioc svog bastiona.

      Novak je 2013. igrao fantastičan tenis, unakazio je Rafu u MC-u, a bio je na dobrom putu da ga dobije i na RG-u. I dobio bi, da je Rafa bio samo malo manji šampion nego što jeste. Dobio bi Novak i naredna dva meča sa Rafom da nije takve Rafine glave i mogućnosti da iz gubitne situacije dolazi u dobitnu. Konstantno.

      I to je ono što ga čini takvim kakav jeste, posebno kada govorimo o RG-u. Nemaš referentne tačke da igraš protiv njega, moraš ga nadigrati i fizički i igrački i mentalno, a čak i ako ga nadigraš u dva od tri pomenuta segmenta, postoji i dalje garancija da gubiš meč. On i Pariz su nevjerovatan spoj, nešto čemu nisam nikad svjedočio u sportu, niti bilo čemu sličnom tome.

      Žao mi je što nije došlo do finala Novak-Rafa, jer je to bio meč koji sam iščekivao i kome sam se radovao nekoliko mjeseci. Svejedno mislim ili bolje rečeno nadam se da ovo nije bila posljednja šansa za takvo nešto.
      Last edited by Prle!; 11-06-19, 19:51.
      “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

      Comment


      • Iskreno Novak niije izkazivao baš najbolju formu protiv Zvereva i Thiema.

        BH paralena nigdje, drop shotovi baš loši. Ni kondicija nije bila baš nešto .- Thiem je npr. imaš puno više snage od Novaka u polufinalu pre sve u 5.setu

        MOje mišlenje za finale, ako bi do njega došlo. Umorni NOvak ne bi imaš baš puno šansi protiv Rafe u top formi.

        Ne verujem, da bi se desio neki bagel kao u 1.setu Rima ali isto tako ne verujem, da bi Novak osvojio više od jednog seta.

        Comment


        • Originally posted by Prle! View Post
          Teško je poklopiti stvari tako da obojicu gledamo u najboljim izdanjima i uslovima koji odgovaraju i jednom i drugom, a ono o čemu ja govorim jeste patern koji traje 14 godina sa više različitih konkurenata, a u kojem Rafa uprkos svemu izlazi kao branioc svog bastiona.

          Novak je 2013. igrao fantastičan tenis, unakazio je Rafu u MC-u, a bio je na dobrom putu da ga dobije i na RG-u. I dobio bi, da je Rafa bio samo malo manji šampion nego što jeste. Dobio bi Novak i naredna dva meča sa Rafom da nije takve Rafine glave i mogućnosti da iz gubitne situacije dolazi u dobitnu. Konstantno.

          I to je ono što ga čini takvim kakav jeste, posebno kada govorimo o RG-u. Nemaš referentne tačke da igraš protiv njega, moraš ga nadigrati i fizički i igrački i mentalno, a čak i ako ga nadigraš u dva od tri pomenuta segmenta, postoji i dalje garancija da gubiš meč. On i Pariz su nevjerovatan spoj, nešto čemu nisam nikad svjedočio u sportu, niti bilo čemu sličnom tome.

          Žao mi je što nije došlo do finala Novak-Rafa, jer je to bio meč koji sam iščekivao i kome sam se radovao nekoliko mjeseci. Svejedno mislim ili bolje rečeno nadam se da ovo nije bila posljednja šansa za takvo nešto.
          Tesko je poklopiti stvari tako da gledamo finale u neutralnim uslovima. A ako se ne poklopi, nikada necu saznati odgovor na jedno pitanje. O rivalitetu Rafa-Novak znamo skoro sve ali ne znamo jednu stvar.

          1.
          Znamo da je Novak bolji od Rafe na hardu i travi a Rafa poprilicno bolji od Novaka na sljaci. Kao mjeru u prvom redu uzimam njihovu statistiku sa drugim igracima.

          2.
          Znamo da je Rafa veci sampion, i, ako je mec igracki izjednacen, u pravilo ga dobija ga Rafa.

          3.
          Znamo da Novak ne odgovara Rafi i da Rafa ima mali kompleks od njega. Ako u izjednacenom mecu ne dobije Rafa, to je zbog kompleksa.

          4.
          Znamo da Novak moze totalno da nadigra Rafu na slajci, ali ne uvijek. Rafa rijetko gubi na sljaci, a jos je redje nadigran na sljaci tj. kad izgubi, to je obicno tijesno. Uzimajuci neke statisticke mjere, nasao sam da je Rafa, od kada je osvojio prvi RG, samo 13 puta bio nadigran na sljaci. Po jednom je to uspjelo Mariju (Madrid 2015), Fonjiniju (MC-u ove godine), Fereru (Rafa je je bio povrijedjen u Rimu 2008.), Kuevasu (Rio 2016.) i Federeru (Hamburg 2007). Tim je uspio da nadigra Rafu na sljaci 3 puta a Novak cak 5 puta (Madrid 2011, Rim 2014, RG 2015, MC 2013. i 2015.)

          5.
          Kad se sve uzme u obzir, Mislim da se moze reci da je najbolji Novakov mec protiv Rafe bio upravo u MC-u 2013. Ti si rekao da je Novak tada "unakazio" Rafu. Malo pretezak izraz, ali u prvom setu ga jeste totalno nadigrao. U drugom setu je bilo daleko izjedancenije. (6:2, 7:6(1)). I upravo ta razlika izmedju prvog i drugog seta otkriva sustinu.

          U prvom setu je bilo jako vlazno. Novakov BH je totalno dominirao Rafin FH u CC razmjenama. Upravo dominacija u tim razmjenama je kljucna za Novaka.

          U drugom setu se teren posusio i odmah smo imali drugu pjesmu. Rafa je bio ravnopravan i mogao je okrenuti mec.) Svi smo to zapazili ali ipak nismo u potunosti razumjeli znacaj podloge.

          6.
          Stvari ce postati jasne tek na RG-u dva mjeseca kasnije. Ja sam bio optimista, ti si me uvjeravao da Novak dobija. Imali smo u vidu mec u MC-u. Kad ono puna dominacija Nadala u 1. setu. Novak je igrao svoju igru ali ona po vrelom danu ona nije funkcionisala. BH je zakazao. Istina, Novak je inspirisan trenutkom, promijenisvsi taktiku tj. postavsi agresivniji, fenomenalni returniranjem i uz odredjene znake Rafinog kompleksa dosao na prag pobjede. Medjutim, da je uspio, bila bi to kradja.

          Tada mi je postalo jasno da uslovi rjesavaju njihove meceve na sljaci. Tim vise sto je Rafa jedan od najboljih igraca po vjetru a Novak jedan od najlosijih.

          7.
          Od tada zelim njihov mec na RG-u u neutralnim uslovima. Zelim vidjeti da li se Novak moze nositi sa Rafom i na RG-a. Imacemo dva meca u neutralnim uslovima. Oba su bila ispodprosjecna. 2015. je Rafa bio daleko ispod svoga maksimuma. Dok su 2014. oba igaraca igrala losije nego obicno. Taj mec je odlucila psiha. Teret neosvojenog RG-a je vise sputavao Novaka nego je Rafu sputavao kompleks koji ima od Novaka.

          Comment


          • ne mogu NI...novak bi ga pojeo kao za AO
            Wizard

            Comment


            • Originally posted by NI View Post

              1.
              Znamo da je Novak bolji od Rafe na hardu i travi a Rafa poprilicno bolji od Novaka na sljaci. Kao mjeru u prvom redu uzimam njihovu statistiku sa drugim igracima.

              2.
              Znamo da je Rafa veci sampion, i, ako je mec igracki izjednacen, u pravilo ga dobija ga Rafa.

              3.
              Znamo da Novak ne odgovara Rafi i da Rafa ima mali kompleks od njega. Ako u izjednacenom mecu ne dobije Rafa, to je zbog kompleksa.



              7.
              Od tada zelim njihov mec na RG-u u neutralnim uslovima. Zelim vidjeti da li se Novak moze nositi sa Rafom i na RG-a. Imacemo dva meca u neutralnim uslovima. Oba su bila ispodprosjecna. 2015. je Rafa bio daleko ispod svoga maksimuma. Dok su 2014. oba igaraca igrala losije nego obicno. Taj mec je odlucila psiha. Teret neosvojenog RG-a je vise sputavao Novaka nego je Rafu sputavao kompleks koji ima od Novaka.

              Svakako si u pravu kad pričaš o tome, da ima Rafa mali kompleks od NOvaka.

              Taj kompleks po meni nije samo "mali" na hardu. Taj kompleks na hardu je "veliki" uz činjenicu, da je Novak bolji igrač od Rafe na hardu.

              Šljaka je druga priča.

              Nisam baš siguran, da ima Rafa bilo koji kompleks od Novaka na šljaci. Izuzetak je finale Rima 2011.

              Comment


              • Nadal nije trenirao pre MC 2013, rekao je to tek nakon finala RG-a protiv Ferera. A i videlo se da je klimav bio, Dimitrov ga namucio u MC te sezone, u Madridu se spasavao od poraza protiv Ferera, znamo onaj famozni poen kod 15 30, onda ako se ne varam u Rimu ga Gulbis mucio, na RG mu je Brands uzeo set, takodze i Klizan ako se dobro secam, sa Fonjinijem tesan mec i onda je krenula masina. Najpre Kei, a onda i Stan, dva ubedljiva meca i ondak ono SF protiv Novaka. Inace Ni 2012 se igralo po vremenu koje odgovara Novaku ali ok tad je Novakov deda preminuo i nije bas najbolje odradio Novak sezonu sljake.

                Mada ovo o uslovima mislim da trenutno nema previse veze, Rafa je sad kompletniji igrac nego pre 10ak godina, tad je jurio oko lopticu da udari FH, sad mu je cak BH u nekim situacijama pouzdaniji udarac nego FH, kontrolise poene sa oba krila, tako da vlazno vreme i nece previse utecati ako je na vrhuncu.
                OVAKO

                Comment

                Working...
                X