Announcement

Collapse
No announcement yet.

Miami 2019.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Coric igra tek oko 2 po ponoci, bzv. necu gledati.

    Sto bih volela da on osvoji ovaj turnir, lepo bi bilo da posle IV, opet neko od mladjih uzme masters.
    Ili sapavalov.
    Ne shvataj zivot preozbiljno ionako se ziv neces izvuci!

    Comment


    • Umalo da zabrlja na kraju Federer, spasio 3 vezane brejk lopte.
      Federer, O'Sullivan, Schumacher, Armstrong!

      Comment


      • 1/1 na bp, sve 3 spasio, ovo nije Roger nego njegov dvojnik
        http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

        Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

        sigpic

        Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
        with experience.

        Comment


        • Odlično, odlično.
          Federer, O'Sullivan, Schumacher, Armstrong!

          Comment


          • Јадан Федерер, нема комоцију да прескаче Мастерсе као Ноле, мора да се мучи под старе дане....
            sigpic

            Comment


            • Ocekivala sam vise od Rusa, a ono nista
              sigpic

              Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
              But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

              Comment


              • Raspad Medvedeva na kraju.
                Federer, O'Sullivan, Schumacher, Armstrong!

                Comment


                • Kako lepo Roger igra danas
                  http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                  Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                  sigpic

                  Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                  with experience.

                  Comment


                  • I posle se neko pita zasto Federer jos igra? A zasto ne bi igrao kada pobedjuje. Cestitke.

                    Comment


                    • Ko mace muskatlu...ehh omladinci
                      Posle sto jos uvek RF igra...
                      sigpic

                      Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                      But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                      Comment


                      • Originally posted by amnesiac View Post
                        Nemaš predstavu koliko bih volio da nijesi napisao ovaj post, ne zato što se ne slažem s tobom već upravo suprotno. Držim da se mnogo bolje od mene razumiješ u tehničke stvari teniske igre pa sam negdje imao nadu kako je Felixova slabost kod bekhenda samo meni vidljiva. I on je skoro izjavio da mu je forhend prirodan udarac dok je za sadašnjI bekhend trebalo puno rada. Pa opet je to njegova slabost i potpisujem sve što si napisao.

                        Olja je pomenula meč između Šapovalova i Rubljova. Iako je imao brejk zaostatka u drugom setu, razlika u klasi i teniskoj inteligenciji je ogromna.

                        Žao mi je što ne odgledah Tsitsipasa i Šapovalova od početka, ali nenadano jutros odgledah treći set. Jedino što mogu reći - greota što je neko morao ispasti a sa druge strane će u narednom kolu Šapo igrati sa Tiafoeom koji apsolutno nije taj nivo. Nadam se da me Šapovalov neće demantovati jer mu još ne mogu oprostiti poraz u polufinalu Delray Beacha prošle godine kad mu je put do prvog finala bio otvoren, pa će vjerovatno napuniti 20 godina a da nije makar igrao ATP finale. Za igrača takvog potencijala to je nedopustivo.
                        Apsolutno. Vidi se i stegnutost i neprirodnost kod njegovog bekenda, nema fluidnosti. Ne mogu pretjerivati niti želim reći da je loš, ali mislim da ima određene limite zbog kojih će se mentalno više trošiti prilikom kontrole loptica kod tog udarca, te će mu teže biti i pouzdano napadati sa tog krila. Dok će kod forhenda uvijek instinktivno moći reagovati i bez previše razmišljanja povlačiti tip udarca koji želi, kod bekenda će uvijek morati trošiti više energije, što fizičke, što mentalne. Tako je to kad ti je neki udarac neprirodan, mada vjerujem da će ga uspjeti dovesti na još pristojniji nivo u narednim godinama.

                        Gledao sam Tsitsipasa i Shapovalova, dosta dobar meč i naboj, posebno u trećem setu. Shapovalov je opasno rokao po loptici, Tsitsipasu je baš teško bilo pratiti njegov pojačani ritam, kao što bi i svakome jer kad Shapo onako udara i ne promašuje gotovo da se nemoguće od toga braniti. I dalje mi se njegov servis ne sviđa, bez obzira što je lako osvajao gemove protiv Tsitsipasa. Mislim da je to bilo više do Tsitsipasovog riterna, nego do kvalitete Denisovog servisa. Ali kada bi popravio selekciju udaraca i smanjio broj grešaka kod agresivnih napada, nezamislivo je kakav igrač bi postao...

                        Bojim se da će Rubleva konstitucija najviše koštati, jer on fizički neće moći ispratiti talenat koji ima. Shapo je dvije godine mlađi od njega, a u zubima bi ga mogao nositi jer je fizički zvijer, dok Rublo izgleda ko da su ga u Charlie Hebdou ko karikaturu naslikali.
                        “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                        Comment


                        • Боље је питање зашто га толико обожавају...
                          sigpic

                          Comment


                          • apsolutno mi se Cicipas vise ne svidja, previse ovakvih stvari se desava kod njega na mecevima

                            http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                            Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                            sigpic

                            Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                            with experience.

                            Comment


                            • Ni meni.
                              U stvari jako mi je teško da nadjem omiljenog medju mladjima.
                              Možda je to i dobro, više ću uživati u tenisu.
                              Last edited by Chiwwi; 27-03-19, 22:09.

                              Comment


                              • prvo i osnovno je da su fer igraci, ovaj iz meca u mec pokazuje da nije
                                http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                                Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                                sigpic

                                Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                                with experience.

                                Comment

                                Working...
                                X