Announcement

Collapse
No announcement yet.

OFK Beograd - neki novi "Romantičari"

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    To je toliko komplikovano kao kad bi fabriku artiljerijskih cevi iz Novog travnika-Bratstvo vratio u Kragujevac gde je i bila pre nego što je Tito prebacio u Bosnu.

    Ili kad bi "Ikarbus" opet proizvodio avione kao u Kraljevini i vratio staro ime "Ikarus" a u medjuvremenu je sva tehnologija prebačena u Soko Mostar a ovde se proizvodili busevi.

    Danas ni to.

    Eto tako je i sa OFK-om..
    Prvo oni nisu BSK, BSK je ugašen, drugo oni ne mogu da budu BSK jer su osnovani kao OFK.

    Može BSK biti ponovo vraćen ali ne na način da OFK to bude.
    Last edited by Chiwwi; 30-08-19, 23:41.

    Comment


    • #47
      To što je nasilno ugašeno od strane komunista ne mora da znači da je zauvek mrtvo. Baš zato što je na taj način urađeno, što jedna bolesna ideologija stoji iza toga je razlog više da se taj klub obnovi.

      Ne bi bilo ni prvi, ni poslednji put da ugašeni klubovi ponovo postoje.

      Parma i Fiorentina su prošli kroz to, prvo su se vratili pod nešto izmenjenim imenom, pa onda vratili staro ime, nikakav problem.

      Kod OFK ili BSK se radi o tome da li to neko želi ili ne, jer ljudi iz OFK se ponašaju kao da su oni taj predratni BSK. Ili, ne znam ko uređuje taj sajt, možda to nema veze sa ljudima koji vode OFK, možda je to delo nekog entuzijaste.

      Ali ne mislim da postoji bilo kakva pravna prepreka za to. Vrate staro ime i grb, stadion srede i nazovu "Novo Trkalište". Bočnim tribinama daju imena Andrejevića i Simonovića, ovima iza gola po Marjanoviću i Tirnaniću, malo agresivne propagande i to je to.
      Severna Koreja bi bila vrlo zainteresovana za tvoje ideje, oni su svetski prvaci ali ne znaju kako to pravno da potvrde
      To sto to ti pricas ni pravno ni u bilo kom drugom smislu veze nema. Vracati imena i grb i vracati trofeje nije isto. Zamisli sad ugasi se Real i onda se pojavi neki klub osnovan par godina posle njihovog gasenja i za nekih 60 godina kaze "Mi smo Real hocemo da vratimo trofeje i citavu tradiciju" a sudija im kaze "Moze ali prvo da se vi ugasite pa da osnujete taj klub ili da osnujete novi klub mimo tog....trofeje mozete da sanjate ali grb nosite do mile volje"....e tako moze i OFK - da ponisti celu istoriju posle 45 pa onda da ozivi BSK pravno i kako hoces ili da osnuje novi klub mimo OFK. Pravnici sigurno znaju bolje....ako je nekom stalo do prava...ako nije onda titule mogu da se prepisiju kako hoces....za cas posla postanes najtrofejniji klub ikada. Onaj BSK se nije fuzionisao sa OFK i tako nestao pa da se na konto toga traze trofeji......on je ugasen i ne znam kako vam to nije jasno.
      Last edited by tamonajugu; 30-08-19, 23:42.

      Comment


      • #48
        Ovde se ne radi o potpuno novom klubu koji nema nikakve veze sa prethodnim.

        Jbt. gori ste od komunista.[emoji4]
        Last edited by goku; 30-08-19, 23:43.

        Comment


        • #49
          OFK Beograd je u jednom periodu nosio grb koji je bio slican grbu predratnog BSK-a, u to vreme su osvojena 2 kupa i trener je bio Mosa Marjanovic koji je taj klub smatrao i njegovim BSK-om. Ovu tvrdnju mozete videti na dokumentarcu o Mosi koji je snimljen jos za vreme SFRJ.

          Dokumentarac preporucujem svima, ne da bih pokazao vezu izmedju OFK-e i BSK-a vec da biste naucili nesto novo, ako imate zelju i zanima vas prvi profesionalni igrac iz Srbije.

          https://www.dailymotion.com/video/x4w6cbw

          Zanimljivo je i da 1957. godine, kada je zbog lose finansijske situacije (kao da je nekad bila dobra) doslo do ujedinjenja sa Sumadijom prvobitni predlog bio da se klub u buducnosti zove BSK Sumadija, to je medjutim naislo na veliko negodovanje u KPJ zbog straha da bi takvo ime moglo da izazove porast srpskog nacionalizma. Posto se tih godina zavrsavao Omladinski stadion u klubu su dosli na ideju da ime ipak bude OFK Beograd kako bi se dobilo pravo na koriscenje stadiona.

          Meni je ovaj grb lepsi od grba predratnog BSK-a tu je tvrdjava, a i jedini smo klub koji nosi ime glavnog grada Srbije a od grada nemamo nikakvu pomoc.

          Svi zivi su obecavali da ce resiti pitanje Omladinca, a ono sto se desava je da se svake godine sire nove glasine o stambeno poslovnim objektima ili trznom centru koji treba da nikne na tom mestu. Ja jedva cekam da se nekako, bilo kako, ta situacija resi pa ako treba i nek se rusi stadion samo da vise ne bude ruina kakva je sada.

          Verovali ili ne, pre 4-5 godina OFK j sam krenuo u neku malu rekonstrukuciju a iz grada je poslata inspekcija koja je obustavila radove zato sto za iste nije postojala dozvola. Koliki je debilizam ove drzave? Kome je u interesu da propada sportski objekat?

          Trenutno ispastamo za grehe koje je pocinio don Terza, ja licno mislim da su njegovi ljudi jos uvek u ili oko kluba, na zalost zigosao nas je za ceo zivot i to mu nijedan navijac OFK Beograda nikada nece oprostiti.

          I da, moje simpatije prema SWFC nemaju veze sa bojom dresova OFK Beograda, za te simpatije je kriv Chris Waddle.

          Comment


          • #50
            Originally posted by goku View Post
            Ovde se ne radi o potpuno novom klubu koji nema nikakve veze sa prethodnim.
            Pa upravo se o tome i radi. Jedan klub je ugasen i posle par godina osnovan novi. Ako se danas osnuje novi BSK mimo OFK kako ce OFK da dokaze da ima vece pravo od tog novog BSK-a ? Nikako. Niti ce taj BSK moci da preuzme titule starog BSK-a niti ce to OFK moci.

            Preteca BSK-a je bio Srpski mac. Taj klub je ugasen i igraci su osnovali BSK. Sto OFK ne trazi onda da se zove Srpski mac ?
            Last edited by tamonajugu; 30-08-19, 23:49.

            Comment


            • #51
              Mošu Marjanovića sam i ja spomenuo kao sponu BSK-a i OFK-e..

              Ali OFK i BSK nisu isto.
              Pokušao je Moša i još neki da održe kontinuitet sa BSK-om ali im se nije dalo.

              BSK je ugašen a napravljen novi klub, Metalac, kasnije OFK.

              BSK se može oživeti ali ne na način da OFK to postane.
              Kad je OFK osnovan, BSK je i dalje postojao, ugašen je mesec dana kasnije.
              Last edited by Chiwwi; 30-08-19, 23:52.

              Comment


              • #52
                Kao sto sam napisao u par postova ranije, ne zelim da se izjasnjavam po tom pitanju. Zapravo nije mi toliko ni bitno.

                Za OFK Beograd navijam zato sto su za taj klub navijali moj otac i moj deda... vodili me na utakmice i dok su se svi drugi klinci iz kraja lozili da su Pizon, Sestic ili Mance ja sam se lozio da sam Majstorovic mada su mi fudbalske vestine blize onima koje je imao Djordje Serpak.
                Last edited by belgrade_owl; 31-08-19, 00:01.

                Comment


                • #53
                  U ambijentu u kom su ljudi streljani i pokopavani širom Beograda neko kaže da smo nosili petokraku. Pa sigurno niko sa srećom nije to uzeo.

                  Ja to zaključujem iz konkludentnih činjenica, boje dresova, grba, naravno da pravno nemaju kontinuitet. Ali BSK-u najviše odgovara OFK a Jugoslaviji Zvezda.

                  Nisu klubovi gašeni svojevoljno nego diktaturom Tamonajugu.

                  I ne znam što se ljutiš, ja ne smatram današnje grobare Jugoslovenima iako ih ima više nego kod nas, kod vas su igrali reprezentativci NDH i ne čudi što ceo Knin i takva mesta uvek za Zvezdu navijala i dijaspora. Do juče su bili u Jasenovcu, ili rodbina im, a sad trebaju da navijaju za tim gde igra Matekalo itd.

                  Znači ne pričam zbog toga što su bili Hrvati već zbog toga što su igrali za NDH!

                  U Zvezdi su igrali većinom Srbi.

                  По ријечима Милета Коса, фудбалера Југославије и Звезде а касније чувеног новинара Политике, оснивање Црвене звезде је “био само невјешто прикривен наставак традиције угледних предратних друштава БСК и Југославија којима је у међувремену забрањен рад“. На мјесту тадашњег стадиона капацитета 30.000 гледалаца касније је никла и велелепна Маракана. Великом “реорганизацијом“ спорта као дијела комплетно “реорганизованог“ система Црвена звезда је наслиједила стадион, боје и грб (у основи исти, штит само без звезде у средини).


                  У Црвену звезду је прешла и већина играча СК Југославија. Самим тим Звезда је наслиједила и навијаче старог београдског клуба и у томе лежи тајна њене огромне популарности, посебно у односу на новоформирани, привилеговани и из Загреба прекомандовани војни клуб који је био препун фудбалера репрезентације НДХ.

                  Значи, није случајно сва та “београдска мангупарија“ и “реакција“ почела да навија за Црвену звезду. Такође није случајно ни трошни стадион у Љутице Богдана одједном постао симбол градског духа и траг неког предратног шарма и елеганције. Народ је једноставно одбио “реорганизацију“ сопственог мозга и наставио да воли клуб са исте адресе, исте фудбалере, исте боје и грб. Ако живим у својој кући, облачим своју гардеробу, изгледам као ја, понашам се као ја онда то мора да сам ја.

                  Погледајмо како људи у другим клубовима не желе да се одрекну своје прошлости па чак не презају од тога да присвоје и дјелове наше. Примјер је ОФК Београд. Мислим да велики број људи уопште нема појма о томе да ОФК званично има 5 титула првака. Како? Тако што су људи одједном почели да баштине предратни, већ поменути БСК. Претеча ОФК Београда је 1945. основани ФК Металац који се поистовећивао по боји (комбинација нијанси плаве ) и донекле по грбу (сличан облик) са предратним БСК-ом. Педесетих година прошлог вијека доносе одлуку да се зову БСК а исту аминује Владимир Дедијер, чувени комунистички функционер. Тај клуб нешто доцније упада у кризу и фузионише се са нижеразредном “Шумадијом“ и мијења име и боје у садашње. Са фузијом су добили и одређен број високих партијских функционера, оперативаца УДБА-е из управе Партизана (наглашавам ово чисто да разбијемо неке стереотипе) који су све то подржали. Након пада комунизма почињу и званично да баштине БСК и у свој грб као годину оснивања уписују 1911. Ако знамо да је стадион предратног БСК-а био на мјесту садашњег армијског стадиона као и да су многи играчи (Митић, Мркушић, Станковић…) тог клуба касније играли за Звезду онда су заиста неке ствари чудне.

                  Kopirano sa drugog sajta, upućeniji neka iznesu komentar. Za OFK ne znam za Zvezdu se slažem.

                  Za OFK deo i ne. Preterano se zvezduje, mislim da je OFK legitiman nastavljač BSK. Doneo bih dekret za oba kluba. Možda bih i vratio stara imena.

                  Zvezda treba da bude Jugoslavija i da sloveni navijaju za nju i u Pragu, i u Kijevu i u Moskvi, iako ne južni Sloveni, treba svi da se ujedine oko giganta.
                  Last edited by Cassius Clay; 31-08-19, 00:07.

                  Comment


                  • #54
                    Uroše, činjenica je da je Zvezda udbin projekat kako bi se Srbi zamajavali.

                    Da je Ranković planirao Zvezdu kao neki Srpski klub pa i ajde, ali nije.

                    Zvezda je Krcunov projekat kako bi Srbi malo dobili a mnogo izgubili.

                    Comment


                    • #55
                      Ono sto je Ciwwi napisao za Sekija je 100% tacno, cak je njegov transfer u Juve stopirao licno Krcun, tome je Seki pricao i kod Ivanovica.

                      Jel znas sta je najveci paradoks? To sto na stadionu Rajko Mitic stoji veliki grafit posvecen Drazi Mihajlovicu, coveku kojeg je streljao Slobodan Penezic Krcun, osnivac kluba koji igra sada na tom stadionu.

                      Pozivati da su jedni anti Srbi a drugi da sire Srpstvo je travestija.

                      Comment


                      • #56
                        Meni je zao sto na ovoj temi nema prostora za EPP, umesto toga pogledajte golove sa meca Hajduk Split - OFK Beograd 1-4 iz 1981. godine kada je u Jugoslaviji i zabelezen rekordan dobitak na sporstkoj prognozi.

                        Mislim da je poslednji gol postigao Bojan Krkic stariji.

                        Last edited by belgrade_owl; 31-08-19, 00:13.

                        Comment


                        • #57
                          Pričati da je nešto udbin projekat je suvišno u diktaturi u kojoj se streljaju predratni ugledni Srbi. Normalno je da će im ugasiti i klub. Ostaviti eventualno boju i grb sličan i mesto, da ne prave neki ogroman bunt.

                          To samo govori o duhu vremena. Jer tebe je morao osnovati neki komunista tada. To ko te osnovao, on te i ugasio dok si bio Jugoslavija. A manguparija koja je navijala za Jugoslaviju, pridodat je ceo srpski nekomunistički živalj jer se za Partizan nije dalo navijati.

                          Lepo je to država rasporedila, četnicima Zvezda, Dinamo ustašama, Hajduk pravim jugoslovenima(u Splitu su plakali za Kraljem Aleksandrom), Partizan vojni klub i lice nove Jugoslavije.

                          Moje mišljenje. To šta je Partizan danas to je drugo.

                          Morao te neko osnovati jebiga od komunista. Nije mogao Vojvoda Djujić.

                          Duh koji prati dva kluba uvek je bio drugačiji i tu nema dileme, bez namere da omalovažim vas Partizanovce kao manje Srbe. Partizan je uvek bio svih naroda. Zvezda ne baš.



                          Ovo može biti bogatstvo za Partizan, niste vi manje Srbi zbgo toga. Šta se ljutite odmah.
                          Last edited by Cassius Clay; 31-08-19, 00:15.

                          Comment


                          • #58
                            Ja ne sporim Partizan kao klub generalštaba za koji je igrao kapiten NDH.

                            To što za Zvezdu navijaju Srbi ne čini je Srpskim klubom.
                            Srbi su navijali i za Tita i za Miloševića.
                            To njih ne čini Srbima.
                            Samo dobra namera prema Srbima nekoga i nešto može okarakterisati kao Srpsko.

                            Zvezda je loša namera Krcuna.
                            Namera da se Srbi zamajavaju dok se Srbija slabi.

                            Comment


                            • #59
                              U ambijentu u kom su ljudi streljani i pokopavani širom Beograda neko kaže da smo nosili petokraku. Pa sigurno niko sa srećom nije to uzeo.

                              Ja to zaključujem iz konkludentnih činjenica, boje dresova, grba, naravno da pravno nemaju kontinuitet. Ali BSK-u najviše odgovara OFK a Jugoslaviji Zvezda.

                              Nisu klubovi gašeni svojevoljno nego diktaturom Tamonajugu.

                              I ne znam što se ljutiš, ja ne smatram današnje grobare Jugoslovenima iako ih ima više nego kod nas, kod vas su igrali reprezentativci NDH i ne čudi što ceo Knin i takva mesta uvek za Zvezdu navijala i dijaspora. Do juče su bili u Jasenovcu, ili rodbina im, a sad trebaju da navijaju za tim gde igra Matekalo itd.

                              Znači ne pričam zbog toga što su bili Hrvati već zbog toga što su igrali za NDH!

                              U Zvezdi su igrali većinom Srbi.
                              I u Partizan su igrali vecinom srbi....ako ces vec o procentima. Oni koji su igrali za NDH iz uverenja sigurno ne bi dosli da igraju u Beogradu. Tako da me mani te propagande. Ni jedan ustasa koji drzi do sebe ne bi navijao za beogradski klub...to su mogli da rade samo hrvati koji jos uvek nisu bili zadojeni bolesnom mrznjom. Mnogi srbi su pevali hej sloveni u dresu jugoslavije pa ne znaci da su bili fanaticni jugosloveni zbog toga...svasta ljudi rade i iz koristi i iz straha.
                              Partizan je bio kosmopolitski klub, a anti-srpski je bio isto onoliko koliko i anti-ustaski, anti-muslimanski itd jer to ANTi je bio isto onoliko koliko i svi ostali komunisticki klubovi. Za Partizan su navijali svi iz Ex-Yu. Zvezda je imala slicnu popularnost u celoj ex-yu kao i Partizan u tim pocecima ali su cetnici i ostale srpske patriote u Zvezdi videli priliku da privuku vecu masu i od Zvezde naprave anti-telo komunizma. To je na neki nacin bilo i prirodno jer samo ime Partizan je oznacavalo njihove neprijatelje u ratu...e sad kako i zasto im nije smetala crvena zvezda to ne znam kako su progutali, valjda su morali da biraju izmedju manjeg i veceg zla i kad je pocela prica oko toga da je Zvezda "stub srpstva" izgubila je dosta navijaca bas kao sto je Hajduk izgubio dosta navijaca u Srbiji. Ovo sve naravno govorimo kad su u pitanju navijaci a sto se uprava klubova tice tu je stvar jasna - ne zna se gde je bilo vece leglo komunjara dal u Partizanu ili Zvezdi ali se zna da je Zvezda bila udbaski klub, a Partizan vojni i oni koji su osnivali te klubove nisu to radili slucajno jer je ocigledno bilo potrebno da svaki klub predstavlja neku tadasnju "vrlinu" jugoslavije - Zvezda obavestajnu sluzbu, a Partizan vojsku JNA.
                              Tako da navijacki dozivljaj nekog kluba je jedna stvar, a ono sta su zaista predstavljali ti klubovi to je vec sasvim druga prica.
                              Last edited by tamonajugu; 31-08-19, 00:29.

                              Comment


                              • #60
                                Ja i govorim o navijačima. Inače je Zvezda policijski klub a Partizan vojni. A da su BIA danas i VBA i dalje sistemski kontra može se vdieti na slučaju tenka gde policija kaže maketa a ovi kaźu pravi. (kao što i jeste)

                                Prebacio sam na onu drugu temu da ne kvarimo OFK-ovcima njihovu uz najlepše želje da što pre udju u elitu.

                                Comment

                                Working...
                                X