Announcement

Collapse
No announcement yet.

Australian open 2019.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mnogo se prica o tom pozicinioranju kod Nadala prilikom riterna, ali i generalno pozicioniranju tokom samih razmjena, vise puta je na cisto anticipaciju isao u stranu i uspijevao da vrati loptu, e zbog cega je to tako je bas zanimljivo. Kao da je znao da nema sansu kod dugih razmjena i nadmudrivanja sa osnovne, pa je sve dao na taj neki faktor iznenadjenja, da brzo zavrsava poene, odabere stranu i pokriva je i prije nego Novakov reket dodje u kontaktu sa loptom maltene. To je prilicno samoubistvo generalno ali mora postojati razlog zasto se odlucio na takvu igru i zaista je na taj nacin bio na neke lopte mnogo ranije nego inace, e sad sto nije zavrsavao poene koje inace zavrsava je do tog straha od Novaka na hardu vjerovatno.
    sigpic

    Comment


    • Mislim da je Rafa hteo da blic-kriguje Novaka. Vidi se da je radio na tom planu kad je promenio servis ali se i videlo da ne zna šta treba da radi u finalu s obzirom da je to sve novo za njega. Svi njegovi mečevi su bili svetlosno brzi. Naravno da i jednom Federeru teško polazi za rukom da blicne Noleta a kamoli da to uradi Nadal ali dve stvari mogu biti po sredi:

      1.Šta je mikro plan?
      APP(Ako prodje-prodje) Dobar servis i agresivna igra. Nije prošlo u finalu a do finala je bogami teklo glatko.

      2.Šta je onda makro plan?
      Igrati što kraće i čuvati kolena van šljake. Od Novaka će svakako da izgubi van šljake igrao maraton ili ne ali ako Nole ispadne blic-krigovaće svakog drugog sa ovom igrom a pritom sačuvati kolena za šljaku.

      Na šljaci mu sama podloga tj. mekoća iste omogućava da pegla maraton a da se kolena ne upale tako da tamo može sve po starom a sa još boljim servisom.
      Pritom tamo ne mora ništa posebno ni da radi jer je rodjen za tu podlogu dovoljno je da u sezonu šljake udje zdrav a to postiže novim mikro-planom van šljake.

      Naravno sve je ovo moje lično nagadjanje.
      Last edited by Chiwwi; 29-01-19, 17:05.

      Comment


      • TENIS 27.01.2019 | 12:22
        KOMENTAR
        Objašnjenje zašto je Rafa ovako ružno pregažen
        Autor
        Vedran Ljubej

        Ovo ćete pročitati samo na Sportklubu! Na trenutke je ružno bilo gledati finalni meč ovogodišnjeg Australian Opena u kojemu je Đoković rezultatski potpuno počistio Nadala...

        Nije taj osjećaj proizašao iz evenutalnog navijanja za Nadala ili logičnog razočaranja što nismo dobili ništa od super-finala kakvog smo najavljivali, kakvog smo s pravom očekivali. Ne samo mi na Sportklubu, već cijeli svijet.

        Trebao je to biti totalni klimaks ovogodišnjeg Australian Opena, ali i više od toga - cijele teniske povijesti!

        A onda je meč počeo...

        Lucas Pouille žalio se nakon polufinalnog šamaranja kako je Đoković tijekom cijelog meča praktički stajao na osnovnoj crti, udaljen tek 10 centimenara od iste. Nije Francuz mogao doći do izražaja sa svojim napadačkim tenisom i na kraju se nije dobro rezultatski proveo...

        Sada je jasno - bila je to samo faza pripreme za ono što je danas trebalo uslijediti, proždiranje Nadala!

        Đokovićev stožer već se puno puta pokazao kao jedan od najboljih, najsustavnijih, najperceptivnijih u svijetu sporta. Svog štićenika na mečeve ovakve razine rijetko kada su slali nepripremljenog i bez odgovarajuće strategije igre, ali ovo što su napravili danas, ostat će zabilježeno za sva vremena.

        U Nadalovoj glavi najviše.

        Nažalost, moram to napisati, jer Rafael je od početka krenuo prestravljen onime što se nalazi na drugoj strani mreže i što s iste dolazi na njegovu polovicu terena! Vidjelo se to po kratkoći lopti koje je odigravao, po mekoći udaraca, po izboru pravaca...

        Jednostavno, Vajda i društvo sjajno su prepoznali mentalnu bremenitost trenutka u kojem se Rafael nalazio. Najavljujući ovo finale, sam Španjolac stavio si je dodatni pritisak rekavši da igra najbolji tenis u karijeri. I podsvjesno barem, povisio ljestvicu očekivanja za današnji meč:

        "Kad ću prekinuti niz od osam poraza protiv Novaka na hardu ako ne večeras? Ne uspijem li to sada, pa kakav sam ja to onda igrač?", mogao bi glasiti unutarnji monolog u predvečerje ovog, na kraju, razočaravajućeg okršaja.

        I baš zato, Đoković je od početka instruiran da uđe u teren, da igra maksimalno agresivan tenis i nametne svoje prisustvo Nadalu. Činio je to fantastično u prva dva gema i pokazao tko je gazda! Osim toga, istaknut ću još jedan jako bitan detalj - jučer sam pročitao izjavu Đokovića da je primijetio puno bolje serviranje Nadala na ovom turniru i da će sa timom morati dobro proučiti obrasce i pokušati pročitati Rafin servis. Nakon ovog što smo gledali može se reći da je zadatak fantastično odrađen!

        Nadal je krenuo servirajući na razini dosadašnjeg dijela turnira, s oko 195 km/h u prosjeku, ali većina loptica vraćala se na njegovu stranu igrališta! Uskoro je morao napraviti prilagodbe, smanjiti brzinu, ići više na postotak, jer učinka veće brzine nije bilo!

        Novak nije čitao samo servis, već gotovo svaki udarac, a protivnik mu pola u šoku, pola po tremom, sljedećih sat i pol nije uspijevao pronaći pravog sebe. Bez obzira na fantastičnu predstavu Đokovića, posebno na servisu, ali i svim ostalim segmentima igre... Nadal je naznake tenisa koji ga je tako uvjerljivo dovukao do finala pokazao tek u trećem setu.

        Niti to nije bilo dovoljno makar za jedan set. Zašto?

        Vrlo je jednostavno - Đoković je igrao na nevjerojatnoj razini! Početna rizična kombinacija igračko-psihološke agresije donijela je plodove, a ubrzo je srpski tenisač potpuno oslobodio ruku, šetajući Rafu po terenu kako je htio, pritom čineći izuzetno malo pogrešaka.

        Bio je to Nole u najboljem izdanju.

        Ipak, ružno je bilo sve gledati i iz još jednog razloga, moram ga napisati. Toliko puta tijekom ovog meča Đoković je poen osvojio tako što je u ranoj fazi izmjene "načeo" Nadala na njegovoj bekend strani, a potom dovršio posao uglavnom završavajući posao udarcima iz sredine svoje polovice.

        Nije to neka novost, ali u ovom meču došla je do izražaja možda više nego ikada posljednjih godina - Rafael Nadal samo je sjena fantastičnog obrambenog igrača kakav je nekad bio, a njegovo lateralno kretanje u bekend strani sve je sporije i lošije, što je vjerojatna posljedica kroničnih problema ozljedama.

        Također, drugi razlog što je danas u obrani djelovao vrlo sporo i nemoćno jest što je njegov trener Carlos Moyá inzistirao da Nadal igra što bliže osnovnoj crti, što zbog agresivnost, što zbog čuvanja tijela. Nažalost, od prvog cilja nije bilo ništa, a izgubio je dosta vremena za defenzivne reakcije...

        Bit će zanimljivo pratiti razvoj nastavka sezone i hoće li Đoković uspjeti uzeti i sljedeći veliki turnir koji je pred njime i tako još jednom uspijeti ostvariti da u istom trenutku bude trenutni gospodar sva četiri Slama.

        Pred Nadalom je veliki izazov nakon ovog teškog poraza, ali s obzirom što mu se događalo tijekom posljednjih pola godine, i da od US Opena do AO nije odigrao nijedan meč, najvažnije je da očuva zdravlje.

        U tom kontekstu, već i finale Melbournea je sjajan pothvat, no ovaj poraz ostavit će još jedan dubok trag na samospoznaji sebe kao tenisača. Posebno u usporedbi s legitimnim GOAT kandidatom, Đokovićem...

        http://sportklub.hr/Tenis/Grand-Slam...-pregazen.html

        Comment


        • cssr,

          Clanak je odlican. Savrseno pogadja sustinu. Pogotovo ono sto si boldovao.

          Postoji nekoliko detaljau u kojima, po mom msiljenju grijesi. Prvo, Nadal je poceo da pokazuje bolju igru vec u drugom a ne tek u trecem setu. Problem za njega je sto je i Novak digao igru u 2. setu. Usudicu se reci da je drugi set bio najbolji u Novakovoj karijeri. U trecem setu je Novakova igra malo pala i Nadal je dobio vise prostora. Bilo je inace za ocekivati da Nadalova igra vise padne.

          Drugo, autor grijesi kad kaze da Nadal nije sjena onog starog odbrambenog igraca. Njegova odbrana na hardu je uvijek bila losija nego odbrana na zemlji. Autoru promice koji je glavni razlog za strasnu Novakovu dominaciju na hardu od USO 2013. Od uvijek je osnov Novakove taktike protiv Nadala bio - ukradi mu vrijeme. Jednom kad je naucio kako to da radi satima, imao je Nadala. Osnova kradje vremena je bila rano udaranje BH-dom u CC razmjenama. U pocetku bi Nadal trcao da kompenzuje i na kraju bi se umorio. Sjetite se Miamia 2011.

          Nadal je privremeno, dosta uspjesno, nasao rjesenje u povecanoj agresivnosti i, na USO 2013, igranju po sredini. Novakov odgovor na to je udaraj jace. Time bitno brze postavi Nadala u inferiorni polozaj tokom razmjene. I u Uimbldonu prosle godine i u nedejelju su Novakovi udarci bili 5-10 km brzi nego u mecevima koji su prehodili. Na sporom hardu, sa pravilnim odskokom, uz svoju tehniku i brzinu te sa fokusom i motivacijom koju ima protiv Nadala, Novakova broj gresaka ne raste iako udara jace. Posljedica je da Nadal konstano kasni na sopstvenim udarcima.

          Interesantno je da je Nadal rekao poslije meca da je Djokovic popravio kretanje. Novakovo kretanje je odlicno ali ne misim da ga je popravio. Mislim da je Novak popravio anticipaciju u odnosu na mec u Uimbldonu. Djokovic je rekao poslije meca da je puno gledao njihove ranije meceve kao pripremu.

          Comment


          • @cssr, dobar tekst volim ovako opširne i sveobuhvatne tekstove uvek posluže kao dobra osnova za dalju diskusiju :-)
            Ukratko neki moj subjektivni osećaj je da na ovakakv ishod meča:
            -Nadalov uticaj oko 20%( u smislu lošeg pozicioniranja i kod riterna i posle servisa, mlakih i plitkih udaraca loše defanzive, mentalnog aspekta itd..)
            -Novakov uticaj 80 %, pre svega dobar servis i ritern, držanje Nadala u sredini terena ne dajući mu da se razmaše, i ključni faktor kontrola većine poena kao posledica dobrog kretanja i nameštanja, tako da se stiče utisak da je za svaku lopticu imao par mili sekundi više što mu je omogućavalo da bira direkciju i uz odličnu anticipaciju uvek pošalje loptu u nebranjeni deo terena.
            Last edited by Dekson; 31-01-19, 10:41.
            Lako je uvek pogadjati u centar ako imaš ljude da crtaju krugove oko njega

            Comment


            • "Nadal je krenuo servirajući na razini dosadašnjeg dijela turnira, s oko 195 km/h u prosjeku, ali većina loptica vraćala se na njegovu stranu igrališta! Uskoro je morao napraviti prilagodbe, smanjiti brzinu, ići više na postotak, jer učinka veće brzine nije bilo!
              Novak nije čitao samo servis, već gotovo svaki udarac, a protivnik mu pola u šoku, pola po tremom, sljedećih sat i pol nije uspijevao pronaći pravog sebe. Bez obzira na fantastičnu predstavu Đokovića, posebno na servisu, ali i svim ostalim segmentima igre... Nadal je naznake tenisa koji ga je tako uvjerljivo dovukao do finala pokazao tek u trećem setu.
              Niti to nije bilo dovoljno makar za jedan set. Zašto?
              Vrlo je jednostavno - Đoković je igrao na nevjerojatnoj razini! Početna rizična kombinacija igračko-psihološke agresije donijela je plodove, a ubrzo je srpski tenisač potpuno oslobodio ruku, šetajući Rafu po terenu kako je htio, pritom čineći izuzetno malo pogrešaka.
              Bio je to Nole u najboljem izdanju."


              Dobar tekst mada sam manje-vise vec pisao o tome. Ovaj pasus je kljucan, posebno boldovan deo. Đoković je igrao na nevjerojatnoj razini!. To je sustina svega. Mozda me buducnost demantuje ali ovakvu savrsenu igru Novak tesko da ce moci da ponovi protiv Rafe. Rafa je hteo svojom agresivnom igrom, servisima, kratkim poenima prosto da pregazi Novaka, sto neko rece da ga blic-kriguje. Ne samo sto su ti napadi odbijeni nego su sto rece Toni Nadal posluzili kao hrana Novaku. Nadal uopste nije bio tako los kao sto neki hoce to da prikazu, dapace vec je Novak odigrao savrsen mec. I ovo sto se kaze u tekstu da je Nadal naznake tenisa koji ga je tako uvjerljivo dovukao do finala pokazao tek u trećem setu takodje stoji ali je to posledica vise malog pada nestvarnog inteziteta Novaka iz prva dva seta. Jedina nepoznanica posle ovog meca je kondicija Nadala koja nije testirana do kraja protiv Novaka na ovom AO. Sve ostalo je funkcionisalo odlicno do meca sa Novakom. Novak je ipak trenutno lik iz neke druge price.
              Na MTF bilo je puno dobrih osvrta na mec. Izdvojicu ova dva koji se ticu odnosa W-UE kod Nadala, kao i procenta uspesnosti prvog i drugog servisa Nadala koji upravo potvrdjuju ovo o cemu pricam.

              Here is interesting stat: Nadal was 14-23 in W-UE from the baseline against Tiafoe before last game, he made 33 UE's in just 25 games against De Minaur It's the only two players with decent movement he faced whole tournament.
              What does it tell us? Nadal is taking too much risks. His game is almost one-two punch. His stat against Djokovic is 18-26 which is even better than the stat against Tiafoe.
              But Djokovic is not a Tiafoe. He has the serve, depth, extraordinary return, fantastic backhand and is the best in tennis history in "reading" opponents game.
              Nadal making 26 UE's from the ground is the result of pressure, big big pressure. He tried to be aggressive, but Djokovic made him hit extrashot after extrashot in neutral rallies. Novak was just sublime and Nadal was his usual self in this tourney
              Key to the match: Novak has saw Rafa's improved serve, that was hyped a lot at this AO. But what he saw is not an improved serve, but an opportunity to expose weakness.
              Nadal's jump into the court after the serve is maybe improvement against most of the players, but not against Novak. Novak's deep returns actually made Rafa's new serve look even worse then the old one. Especially first serve, where he jumped into the court more.
              Just look at the stats:
              Nadal 1st serve won: 51%
              Nadal 2nd serve win: 62%

              So on second serve, w/o jump forward, Rafa was actually more effective against Novak.

              Comment


              • Originally posted by Dekson View Post
                Neki moj subjektivni osećaj je da na ovakakv ishod meča:
                -Nadalov uticaj oko 20%( u smislu lošeg pozicioniranja i kod riterna i posle servisa, mlakih i plitkih udaraca loše defanzive, mentalnog aspekta itd..)
                -Novakov uticaj 80 %, pre svega dobar servis i ritern, držanje Nadala u sredini terena ne dajući mu da se razmaše, i ključni faktor kontrola većine poena kao posledica dobrog kretanja i nameštanja, tako da se stiče utisak da je za svaku lopticu imao par mili sekundi više što mu je omogućavalo da bira direkciju i uz odličnu anticipaciju uvek pošalje loptu u nebranjeni deo terena.
                Po meni je negdje isti odnos procenata, ali:
                -80% Novakova igra/taktika
                -20% Nadalov mozak/kompleks.
                Tako ja vidim stvari, a u tenisu je 20% preogromno.
                Sto se taktike tice, jasno je. U osnovi su obojica imali jako slican pristup: primakni se, kako bi protivniku oduzeo vrijeme za pravovremenu reakciju. Ispostavilo se da je takav stil mnogo prirodniji za Novaka, sto bi rekli, snasao se kao patka u vodi. Ali Nadalova uzasna anticipacija, promasivanje loptica i greske iz potpuno neutralnih razmjena.. za to se ne moze tvrditi da mu je Novak kriv. On je sam kriv sto je dozvolio da mu se noge otkinu onako.

                Comment


                • Originally posted by Joker View Post
                  Po meni je negdje isti odnos procenata, ali:
                  -80% Novakova igra/taktika
                  -20% Nadalov mozak/kompleks.
                  Tako ja vidim stvari, a u tenisu je 20% preogromno.
                  Sto se taktike tice, jasno je. U osnovi su obojica imali jako slican pristup: primakni se, kako bi protivniku oduzeo vrijeme za pravovremenu reakciju. Ispostavilo se da je takav stil mnogo prirodniji za Novaka, sto bi rekli, snasao se kao patka u vodi. Ali Nadalova uzasna anticipacija, promasivanje loptica i greske iz potpuno neutralnih razmjena.. za to se ne moze tvrditi da mu je Novak kriv. On je sam kriv sto je dozvolio da mu se noge otkinu onako.
                  Dobro je u brojkama se slažemo, ali se ne slažem sa ovim da je Nadal dozvolio da mu se otkinu noge zbog straha i kompleksa, jednostavno noge mu je otkinuo Novak svojim" kontrolisanim udarcima". Nadal je bio totalno dezorijentisan jer nije mogao da pročita šta će Novak odigrati, pa je u dosta slučajeva išao na blef u pokušaju da na sreću ostane na pravoj strani.
                  Last edited by Dekson; 31-01-19, 13:22.
                  Lako je uvek pogadjati u centar ako imaš ljude da crtaju krugove oko njega

                  Comment


                  • To moze da stoji u brojnim primjerima Novakove inicijative kroz mec, kad diktira tempo i potiskuje Rafu. Ja pricam o neutralnim razmjenama, dje Nadal ziv nije htio/smio da priprijeti. Nego volite da idealizujete, pa haj. Neka bude da Rafa jednostavno nije mogao bolje sa ovakvom taktikom. Jbg, ovo je bio njegov krajnji domet agresivnim pristupom protiv Novaka, ne moze on bolje od ovoga.. Novak je Bog, Nadal se tu nista ne pita..

                    Comment


                    • Prica o Nadalovom kompleksu protiv Novaka me podsjeca na jedan intervju sa Ljubomirom Ljubojevicem, u tom trenutku najboljim sahisto Jugoslavije. Novinar je rekao: "Vama Karpov ne odgovara zato s njim tesko igrate." Sto je Ljubojevic prokomentarisao: "Ja ne igram tesko sa Karpovom, nego je on bolji od mene."

                      Tako je i sa Novakom i Nadalom. Nema Nadal kompleks, niti mu se noge otkinu, niti ima pogresnu taktiku (probao je sve)... Jednostavno je Djokovic bolji od njega. Na hardu je to izrazito. Na sljaci su ravopravni. Razog je vrlo jednostavan, glavno Rafino oruzje FH top spin ne funkcionise protiv Novaka.

                      Comment


                      • Jedino gde je možda mogao da ublaži poraz je da se prilikom svog servisa vraća iza osnovne i tako sebi kupi malo vremena da vrati Novakove duboke riterne i udje u kakvu takvu razmenu, a šta on radi uleće u teren i sam sebe dodatno potkopava uskraćujući sebi i prostor i vreme. Možda mu je ta ofanzivna taktika polazila za rukom do finala, ali protiv Novaka ga je dodatno dezorijentisala.
                        Last edited by Dekson; 31-01-19, 15:09.
                        Lako je uvek pogadjati u centar ako imaš ljude da crtaju krugove oko njega

                        Comment


                        • Originally posted by Dekson View Post
                          Jedino gde ja možda mogao da ublaži poraz je da se prilikom svog servisa vraća iza osnovne i tako sebi kupi malo vremena da vrati Novakove duboke riterne i udje u kakvu takvu razmenu, a šta on radi uleće u teren i sam sebe dodatno potkopava uskraćujući sebi i prostor i vreme
                          Apsolutno!

                          Ali uzmi u obzir da je on sve vec probao protiv Novaka. Manje vise nista ne funkcionise. Da je igrao to sto ti predlazes, bilo bi 6:3, 6:3, 6:4. Mec bi tajao pola sata duze.

                          Od 2011. kada je Novak napravio zadnji veliki korak naprijed njihov H2H je:

                          Code:
                          Total	21:9	za Novaka
                          sljaka	7:7 
                          trava	2:0	za Novaka
                          hard	12:2	za Novaka
                          Dva poraza na hardu su Montreal i USO 2013.

                          To jos gore izgleda ako se podijeli u 3 perioda:

                          Code:
                          od januara 2012. do februara 2012.	7:0	za Novaka
                          [B]od februara 2012. do septembra 2013.	6:1	za Nadala[/B]  
                          od septembra 2013. do danas		13:3	za Novaka
                          Nadal je poslije 7 poraza postao agresivniji i imamo 6:1 za njega. Recimo da je Novak u tom periodu malo lutao. Potom je Novak postao agresivniji i imamo 13:3 za njega. I to 4:3 na slajci za Novaka i 9:0 na ostalom.
                          Doduse, i Novaku i Nadalu je padao nivo u tom periodu.

                          Pogledaj onaj intervju koji je Novak dao poslije RG 2006. kada je rekao: "Do moje povrede sam imao kontrolu." Tada je svima to izgledalo smijesno ukljucujuci Rafu. Ali Novak je u jednom bio u pravu. Rafino glavno oruzje je neefikasno protiv njega. Trebace 5 godina da svoj osjecaj nadmoci pretoci u dominaciju na terenu, ali sve se svodi na isto.
                          Last edited by NI; 31-01-19, 15:01.

                          Comment


                          • Hvala NI, tvoji postovi su uglavnom sveobuhvatni i potkrepljeni činjenicama, ja tu samo ponekad nešto malo pridodam ili kažem isto na drugačiji način.
                            Edit:
                            Samo još da se nadovežem na današnju diskusiju u kojoj je maltene sve rečeno, ali možda je najslikovitije i najbolje, finale i odnos snaga u njemu, opisati pomoću teniskog pojma po meni ključnog u ovom slučaju a to je tzv. recovery step(footwork) posle servisa i posle udarca.
                            Na prvi je Nadal mogao u većoj meri da utiče i pogrešio u odabiru povučen utiskom sa prethodnih mečeva. Na drugi tj recoveri posle udarca nije mogao da utiče i u glavnom je bio loš, zahvaljujući Novakovim sjajnim udarcima.
                            A tačno je da stoji i to pitanje, koliko bi se Novak usudio u finalnom meču gde jedna sitnica može da preokrene tok, na neke maestralne poteze da nije dodatno pustio ruku i bio okuražen Nadalovom lošom postavkom igre.
                            Last edited by Dekson; 01-02-19, 08:18.
                            Lako je uvek pogadjati u centar ako imaš ljude da crtaju krugove oko njega

                            Comment


                            • sigpic

                              Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                              But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                              Comment


                              • Smecari

                                Kad vec stavljaju porazene u finalu od ove godine na cover photo, onda su trebali Kvitovu umesto Osake.

                                Ne znam sto bi sedmostrukog osvajaca stavili u prvi plan. Jos bolje u stvari, neka se nakupi besa
                                There's something wrong with me chemically
                                Something wrong with me inherently
                                The wrong mix in the wrong genes
                                I reached the wrong ends by the wrong means
                                It was the wrong plan
                                In the wrong hands
                                With the wrong theory for the wrong man
                                The wrong lies, on the wrong vibes
                                The wrong questions with the wrong replies

                                Comment

                                Working...
                                X