Announcement

Collapse
No announcement yet.

AC Milan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • OFFICIAL: Milan fined €12M by UEFA’s Adjudicatory Chamber, must break-even at June 30 2021

    Comment


    • Comment


      • Pozvani za Bolognu

        PORTIERI: Donnarumma A., Donnarumma G., Reina

        DIFENSORI: Abate, Calabria, Conti, Laxalt, Musacchio, Rodriguez, Romagnoli, Zapata

        CENTROCAMPISTI: Bakayoko, Bertolacci, Kessie, Mauri, Montolivo

        ATTACCANTI: Calhanoglu, Castillejo, Cutrone, Halilovic, Higuain, Suso, Tsadjout.

        Comment


        • Comment


          • Comment


            • 3 utakmice (270 minuta) bez postignutog gola.

              Milan-Torino 0-0
              Bologna-Milan 0-0
              Milan-Fiorentina 0-1

              Nevjerovatno je ovo 5 mjesto.



              Igra je opet uzasna (Montelica 2). U sljedeca 2 kola protivnici su idealni (Frosinone i SPAL) za 6 bodova.

              Comment


              • Da, da...

                Gattuso’s future as Milan coach depends on the next two games against Frosinone and SPAL.

                Comment


                • Priča se da je Milan kontaktirao Sautempton i da se raspituje za Gabijadinija. Takođe još par timova iz Italije ga želi, ali kako izgleda najozbiljniji su Fiorentina i Milan.
                  Ko je naj sasvim potpuno sasvim najbolji? https://ibb.co/SmC01mT

                  Kad sam bio mali moji su idoli bili Brena, Boba, Doors i Čorba, sada samo Zdravko Čolić.

                  Comment


                  • Benvenuto Lucas!

                    Comment


                    • Paqueta: 'Dream of being like Kaka'

                      Lucas Paquetà has landed in Italy to begin training with Milan after his €35m transfer from Flamengo. “My dream is to do as well as Kaka.”

                      The 21-year-old becomes the most expensive ever deal from a Brazilian club to Serie A and said goodbye to family and friends at the airport.

                      He was accompanied on the flight to Milan by father Marcelo, mother Cris, brother Matheus and wife Duda, as well as Rossoneri director Leonardo.

                      “Kaka was one of my idols and my dream is to do as well at Milan as Kaka did, even if it’s probably not right to make comparisons. I’d simply like to do my job as well as I possibly can.”

                      Paquetà will wear the Number 39 jersey and begin training with Milan ahead of the Italian Super Cup against Juventus on January 16.

                      He’ll be presented to the media in a Press conference on Tuesday.

                      Comment




                      • Comment


                        • Brazilac sutra debituje.

                          Lucas Paqueta is set to make his debut tomorrow against Sampdoria as a starter, according to @MilanNewsit.

                          Paqueta was used as a midfielder in training. [MilanNews]

                          Comment


                          • Je li Paketa plejmejker,nesto kao Kaka sto je bio,nikad ga nisam gledao,samo da nije mekan kao Pato.

                            Comment


                            • Vezni igrac. Prvo poluvrijeme je proveo malo vise nazad, dok je u drugom poluvremenu igrao Kakinu poziciju. I ja sam ga juce prvi put gledao. Zadovoljan sam sa onim sto sam vidio, pogotovo drugo poluvrijeme. Ono sto sam odmah primjetio jeste da se mora brze oslobadjati lopte, ali tek je dosao iz Brazila. Trebat ce vremena da prodje proces navikavanja na novi klub i novu ligu. Doci ce to sve na svoje s vremenom.

                              Kastiljeho je poceo uzasno da me nervira, svaki kontakt sa loptom ima minimalno dva poteza viska, ulazi u nepotrebne driblinge, vrti se, ne zna ni on sta radi.

                              Moram posebno da pohvalim Reinu, skidao je sve i svasta juce i najzasluzniji je za prolaz dalje.

                              U cetvrtfinalu Kupa Italije ceka nas najvjerovatnije Karlito.

                              Cutrone





                              Paqueta

                              Last edited by Rossonero; 13-01-19, 11:07.

                              Comment


                              • Centarsut Kontija za prvi gol Cutronea je poezija

                                Sent from my MI 6 using Tapatalk

                                Comment

                                Working...
                                X