Announcement

Collapse
No announcement yet.

FORMULA 1 2018 ROLEX BRITISH GRAND PRIX (Silverstone)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Na trci u Kanadi (čista power-track) gde je Ferrari doneo nov pogon, bili su na 0.1s po krugu tokom trke, gde nije izašlo vozilo bezbednosti. U Monaku su dominirali, odneli su 3 pobede ukupno, stalno su na podijumu. Red Bull je u sasvim korektnom položaju, naročito kad se pogleda prošlogodišnji zaostatak od preko 1s po krugu. Njihov aerodinamički koncept vozila ne odgovara potrebama koje je Mercedes nametnuo i kom se Ferrari prilagodio, što je prevashodni razlog njihove nemoći u Silverstonu.

    Promene pravila za 2014 nisu imale veze sa RB-om i planirane su i pre nego što je RB zaređao titule. Titule su im bile daleko od dominacije Mercedesa (2 sezone su vrlo lako mogle otići Ferrariju), koja je ubedljivo najveća dominacija jednog tima toliko dugo i tolikim intenzitetom. A da Mercedes sad ima nešto u rukavu, ne bi sramno optuživali Ferrari da ih namerno udara.

    Comment


    • Originally posted by Vanja #66 View Post
      Niko ni jednog momenta nije rekao da Renault ima istu snagu kao Ferrari ili Mercedes. Ni sa V8 atmosfercima nije imao, niti je Red Bullu to trebalo. Poenta je da je razlika dovoljno mala da nije bitno. Bilo i prošle sezone, još više važi i ove, za sva tri motora. Honda ima još posla.

      Ako se ne slažeš sa time, samo napred, niko te ne tera.
      Naravno da se ne slazem jer nije tacno to sto pricas cuj prosle godine bili slicni pa evo ti podaci od prosle godine:

      F1 2017 POWER UNIT OVERVIEW

      GAP
      Mercedes M08 949 HP
      Ferrari 062 934 HP 15 HP
      Renault R.E.17 907 HP 42 HP
      Honda RA617H 881 HP 68 HP

      A za ovu godinu vec sam ti preneo ovo:

      As of the end of the winter break, reports claimed both Mercedes and Ferrari had cracked four-figure power outputs, while Renault was stuck down at 950 horsepower.


      A koji si ti meni link postavio? Jel sam trazio da postavis BILO KO da je rekao da su makar slicni to sto sad kazes a ti nisi nista nasao. Evo ja ti mogu sad staviti izjavu Hama gde hvali Ferari ili izjavu Rozberga a niko ne spominje Reno da im je blizu. Znaci po tebi Red Bul 5 godina ne zna napraviti sasiju a pre toga imali uverljivo najbolju sasiju. Jel cujes ti sebe?

      Takodje sam ti ukazao da pogledas rezultate koje tim Reno postize i da mi posle toga neko kaze da RB ne zna napraviti sasiju???!!! Ma idi begaj

      Originally posted by Vanja #66 View Post
      Na trci u Kanadi (čista power-track) gde je Ferrari doneo nov pogon, bili su na 0.1s po krugu tokom trke, gde nije izašlo vozilo bezbednosti.
      E kolko ti ne znas sta pises. Pa evo ti dokaza pogledaj kolko je Max iz kruga u krug zaostajao

      http://en.mclarenf-1.com/index.php?p...x%20Verstappen

      Jel to 0,1s po krugu?
      Last edited by Sam Hornish Jr.; 11-07-18, 12:46.
      Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

      Comment




      • Pa ti si mi druže baš kralj, ti stvarno veruješ u sve što pročitaš Mečka je već prošle sezone premašila 1000KS, što je sama objavila, ali nema veze, imali su u stvari 950, neko je to napisao na nekom sajtu i to mora da je tako.

        Podatke koje ja imam ne možeš da nađeš na internetu jer su mi ih dali ljudi koji rade u F1, što u timovima, što kao spoljašnji dobavljači. Sa tim ljudima sam stupio u kontakt preko f1technical.net, gde sam na forumu skoro koliko i ovde i za koji pišem tekstove o tehnici u sportu.

        A da Red Bull ume da profula sa šasijom, ume, prošle godine su profulali na početku sezone i delimično su se povratili do kraja iste, kad je Newey vraćen na projekat po hitnom postupku. Naćićeš linkove sa izjvama tima iz prve polovine 2017 i pročitaj ih, njima bar veruješ. Problemi nisu bili samo sa aerodinamikom, već i sa oslanjanjem, u pogledu dovođenja i držanja pneumatika u optimalnom temepraturnom radnom opsegu.

        To što si okačio je jako lep prikaz doziranja tempa tokom trke u cilju čuvanja goriva u različitim periodima trke za različite vozače. Samo što si očigledno prevideo (slučajno ili namerno) da je u drugom delu trke Seb bio sporiji od Maxa. Evo ti upoređenje sa Bottasom.

        http://en.mclarenf-1.com/index.php?p...x%20Verstappen

        Zato treba gledati celu trku, a ne samo onaj period trke koji govori u prilog tvom ubeđenju. Al neka si ti meni živ i zdrav, ludo se zabavljamo ovde i ljudi svašta nešto novo mogu da pročitaju i nauče i od tebe i od mene.
        Last edited by Vanja #66; 11-07-18, 13:10.

        Comment


        • Originally posted by Vanja #66 View Post


          Pa ti si mi druže baš kralj, ti stvarno veruješ u sve što pročitaš Mečka je već prošle sezone premašila 1000KS, što je sama objavila, ali nema veze, imali su u stvari 950, neko je to napisao na nekom sajtu i to mora da je tako.

          Podatke koje ja imam ne možeš da nađeš na internetu jer su mi ih dali ljudi koji rade u F1, što u timovima, što kao spoljašnji dobavljači. Sa tim ljudima sam stupio u kontakt preko f1technical.net, gde sam na forumu skoro koliko i ovde i za koji pišem tekstove o tehnici u sportu.

          A da Red Bull ume da profula sa šasijom, ume, prošle godine su profulali na početku sezone i delimično su se povratili do kraja iste, kad je Newey vraćen na projekat po hitnom postupku. Naćićeš linkove sa izjvama tima iz prve polovine 2017 i pročitaj ih, njima bar veruješ. Problemi nisu bili samo sa aerodinamikom, već i sa oslanjanjem, u pogledu dovođenja i držanja pneumatika u optimalnom temepraturnom radnom opsegu.

          To što si okačio je jako lep prikaz doziranja tempa tokom trke u cilju čuvanja goriva u različitim periodima trke za različite vozače. Samo što si očigledno prevideo (slučajno ili namerno) da je u drugom delu trke Seb bio sporiji od Maxa. Evo ti upoređenje sa Bottasom.

          http://en.mclarenf-1.com/index.php?p...x%20Verstappen

          Zato treba gledati celu trku, a ne samo onaj period trke koji govori u prilog tvom ubeđenju. Al neka si ti meni živ i zdrav, ludo se zabavljamo ovde i ljudi svašta nešto novo mogu da pročitaju i nauče i od tebe i od mene.
          Nema smisla nekim ljudima pisati i objašnjavati, Sam ne računa da se ti motori i štede, da se baterije pune, da postoji desetak različitih mapiranja samih pogonskih jedinica (usko vezanih za sama događanja na trci). Ne računa i na to da je RB bolid koji ima dosta draga baš kao i McLaren. U to sve treba ubaciti Neweyevo ludačko pakovanje svega toga, jednostavno previše je tu nepoznatoga da bi se prst uperio samo u Renault kao "krivca".
          If a bike and rider coming past you three feet from your face at 180mph down a hill on a public road doesn’t raise even a grin, you are already dead.

          Comment


          • Originally posted by Vanja #66 View Post


            Pa ti si mi druže baš kralj, ti stvarno veruješ u sve što pročitaš Mečka je već prošle sezone premašila 1000KS, što je sama objavila,
            Molim te daj mi taj link. Jer ja sam ove godine nasao njihovu izjavu da su blizu tih 1000 konja. Ove godine. Od njih.

            ali nema veze, imali su u stvari 950, neko je to napisao na nekom sajtu i to mora da je tako.
            Ne nego je kako ti ovde pises na sport klub forumu a nista jos nisi pokazo i dokazo.

            Podatke koje ja imam ne možeš da nađeš na internetu jer su mi ih dali ljudi koji rade u F1, što u timovima, što kao spoljašnji dobavljači. Sa tim ljudima sam stupio u kontakt preko f1technical.net, gde sam na forumu skoro koliko i ovde i za koji pišem tekstove o tehnici u sportu.
            Ajde objasni sto u ovom tekstu https://www.f1-bih.com/bs/2018/07/11...-snagu-motora/ Rozberg ne spominje Reno a poziva se na sve insajderske informacije. On je za te tvoje izgleda trula sljiva.

            A da Red Bull ume da profula sa šasijom, ume, prošle godine su profulali na početku sezone i delimično su se povratili do kraja iste,
            Tacno a znas zasto. Zato sto su namerno isli konceptom low-draga da bi nadoknadili manjak brzine na pravcima zbog deficita motora. Ali kad su videli da su spori na krivudavim stazama vratili su se normalnoj filozofiji.

            To što si okačio je jako lep prikaz doziranja tempa tokom trke u cilju čuvanja goriva u različitim periodima trke za različite vozače. Samo što si očigledno prevideo (slučajno ili namerno) da je u drugom delu trke Seb bio sporiji od Maxa. Evo ti upoređenje sa Bottasom.
            Pa moze biti Seb kasnije sporiji kad je izgradio prednost i onda kontroliro trku. Ali ti si reko da je Max gubio samo 0,1s po krugu sto je apsolutna laz nevidjena. Pokazem ti da nije tako i ti se onda koprcas. Umes li ti nekad da priznas kad si pogresio?

            Sto se tice Botasa i on je u prvom delu bio brzi pogledaj od 8 kruga: 2 desetinke brzi, pa 6, pa 1, pa 4 4 4 9 9! I zatim posle Maxovog pita. Kasnije je Max smanjivao razliku i stigo ga istina i za to ima objasnjenje ali mislim da je to sad nebitno kad je Max zaostao za Fetelom citavih 8 sekundi! I to Max koji je vijao Botasa a Fetel kontroliro trku.

            Zato treba gledati celu trku, a ne samo onaj period trke koji govori u prilog tvom ubeđenju. Al neka si ti meni živ i zdrav, ludo se zabavljamo ovde i ljudi svašta nešto novo mogu da pročitaju i nauče i od tebe i od mene.
            U moj prilog govore sve trke. Samo je u Monaku RB imo brzi auto jer ta staza ne zahteva jak motor u Kini su pobedili zbog guma a Austriju nisam bas ispratio ali i tu su imali srece.
            Last edited by Sam Hornish Jr.; 11-07-18, 14:54.
            Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

            Comment


            • Renault “posebno” impresioniran Ferrarijevim napretkom sa motorom u 2018.

              Šef Renaultove tvorničke momčadi priznaje da je impresioniran napretkom kojeg su njihovi rivali ostvarili sa pogonskom jedinicom- posebno je impresioniran Ferrarijevim napretkom.

              Iako je Renault u Kanadi uveo značajnu nadogradnju motora, čini se da njome nisu smanjili zaostatak za vodećim pogonskim jedinicama u F1. U Silverstoneu je bilo jasno da ona još uvijek ima veliki zaostatak. Red Bull nije mogao pratiti tempo Ferrarija i Mercedesa, dok su oba vozača tvorničke momčadi Renaulta kvalifikacije zaključili van prvih 10.

              „Impresioniran sam onim što mi radimo, ali sam isto tako impresioniran onim što rade naši konkurentni- činjenica je da se zaostatak u stvarnosti ne smanjuje,“ rekao je Abiteboul za britanski Autosport.

              „Ono što mi radimo nam samo dozvoljava da zadržimo isti zaostatak.


              https://www.f1-bih.com/bs/2018/07/18...otorom-u-2018/


              Eto iz Renoa stigla izjava. Mozda i oni lazu?
              Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

              Comment


              • Renault- Ferrari radi nešto “jako čudno” sa motorom

                https://www.f1-bih.com/bs/2018/07/25...no-sa-motorom/

                Vanja jel dosta argumenata?
                Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                Comment


                • Samo ređaj...

                  Comment


                  • GPS analiza krugova Mercedesa, Ferrarija i Red Bulla na Silverstoneu

                    Mercedes i Ferrari su na brzom Silverstoneu ostavili Red Bull bez šansi zahvaljujući svojim snažnim motorima, a Verstappen i Ricciardo mogli su se samo žaliti na deficit snage Renaultova motora – pogledajte kako tri najbrža bolida u F1 2018. stoje jedan protiv drugoga na brzom Silverstoneu!

                    Hamilton je u napetoj završnici kvalifikacija za VN Velike Britanije osvojio pole position, ali sa samo 0.044 sekundi prednosti ispred Vettela i 0.098 sekundi ispred Raikkonena dok je brži Red Bull Maxa Verstappena kasnio razočaravajućih 0.710 sekundi.

                    Otkako F1 bolidi brojne zavoje na Silverstoneu prolaze punim gasom, zahvaljujući širim gumama i većoj količini downforcea koje imaju od 2017., ova je staza postala staza na kojoj dominira snaga motora, a ne aerodinamika.

                    Verstappen se nakon kvalifikacija žalio da im je motor preslab i da im do najjačih motora Mercedesa i Ferrarija nedostaje između 70 i 80 KS.

                    Prema GPS analizi koju je proveo Auto Motor und Sport, te su brojke ipak malo pretjerane te je Red Bull na Silverstoneu u kvalifikacijama imao 41 KS za Mercedesom i 48 KS za Ferrarijem.

                    Također, treba istaknuti da je Red Bull koristio manje downforcea od Ferrarija i Mercedesa kako bi smanjili deficit brzine na ravnim dijelovima pa su zbog toga gubili u bržim zavojima u kojima su inače najbrži.

                    https://maxf1.net/gps-analiza-krugov...-silverstoneu/

                    Evo Vanja da stavimo tacku. Moze li?
                    Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                    Comment


                    • AMuS može da analizira koliko hoće i krugove i performanse, ako ne znaju sve podatke o vozilu koje znaju timovi mogu samo da razumno pretpostave. Razumne pretpostavke greše oko 10%, što je na oko 1000KS 100KS greške. Dakle dali su podatak da imaju 40KS manje, a sa greškom to je 40±100KS. Neka je i 2% greška, to je 40±20KS.

                      Postoje evidentni dokazi u ovoj i prošloj sezoni da otpor vozila utiče na ubrzanje u brzim krivinama, tj da već preko 200kmh veći otpor za isti nizgon (downforce) usporava ubrzanje u krivini i na njenom izlazu. Velika većina krivina na Silverstonu je preko 200kmh.

                      Dakle imamo Ferrari koji je uz hendikep sa pneumaticima u jednoj sezoni produženjem vozila i smanjenjem otpora poveća aero efikasnost i nadjačao Mercedes nakon totalnog debakla prošle godine. Imamo Mercedes koji nije previše menjao i poboljšao se proporcionalno ovosezonskim očekivanjima. Imamo na kraju Red Bull koji je zaostajao manje nego Ferrari prošle godine sa istom (i još agresivnijom) filozofijom bolida kao prošlogodišnji Ferrari, a kroz spore krivine je prolazio brže i od Mercedesa i od Ferrarija ove godine.

                      Jedini zaključak koji ja mogu da izvučem i sa kojim se slažu ljudi koji su radili u F1 je da je Red Bull natovario downforce (najviše u barge board delu ispred bočnih uvodnika) na uštrb otpora i da kuka na motor svesno i namenski. Ista stvar se dogodila sa MCL32 i MCL33, McLaren je prošle godine tovario downforce da bi ispalo kako znaju da prave šasiju i vadio se na slabu Hondu. Sa Renoom to ne mogu, morali su da smanje downforce i otpor i pokazalo se da im šasija nije toliko jaka koliko su tvrdili.

                      Comment


                      • Pa i sam Abitebul je rekao da se nisu priblizili Mercu i Ferariju. Jel znas ko je Abitebul? Dakle ako on to kaze kako ti onda mozes tvrditi drugacije? Stvarno neozbiljno. Ne da mi se vise...
                        Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                        Comment


                        • Red Bull je bio četvorostruki šampion sa motorom koji je u odnosu na Mercedes imao 25-30KS zaostatak. Takođe je imao nešto manju potrošnju i zahtevao manje hlađenja, omogućio manji rezervoar i stoga bio Newey-ev izbor radi gušćeg pakovanja svih elemenata.

                          Sada kada RB ima 30-35KS zaostatka (moje mišljenje, minimalna je razlika i da je 40KS) i nema prednost manje potrošnje, sve stvari vezane za šasiju dolaze do izražaja, naročito kad su konkurenti toliko podigli svoju igru po pitanju šasije. Podjednako i prednost u Monaku i zaostatak u Silverstonu.

                          Comment

                          Working...
                          X