Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pitanja za komentatore

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Odg: Pitanja za komentatore

    meni se cini gledajuci moto gp da je srdjan erceg prvo navijac valentina rosija - pa tek onda komentator samih trka - mozda zato sto nisam vatreni navijac ni jednog vozaca , svejedno pozdrav za sve vas -

    Comment


    • #17
      Odg: Pitanja za komentatore

      pozdrav za zaista odlican voditeljski tandem.imam jedno pitanje.zasto ne pokusate da organizujete odlazak zaljubljenika u ovaj sport na jedan GP vikend? kada su ovi sa FOX-a mogli da vode ljude na F1 zasto ne bi mogli i vi da vodite na GP? mislim da bi bilo zainteresovanih

      Comment


      • #18
        Odg: Pitanja za komentatore

        Dovoljno je da se pogleda PRENOS SAMO JEDNE TRKE SUPERBIKE SAMPIONATA i da se cuje kako treba da izgleda komentar jedne trke.
        Ovo sto ova dvojca rade je nagadjanje,navijanje i nepoznavanje u jednom.
        Trke gledam na MUTE opciji na TV-u.

        Comment


        • #19
          Odg: Pitanja za komentatore

          Izvini, Honda, nemoj mi zamereti sto te ovo pitam, ali da li te neko tera da gledas MotoGP na SK?
          Zasto to radis sebi, pa moras da se nerviras?

          Comment


          • #20
            Odg: Pitanja za komentatore

            Upravo skidam sa neta trku sa BBC sporta i onada ko covek,na miru........
            Imam sve sezone od 2008 pa na ovamo.

            Comment


            • #21
              Odg: Pitanja za komentatore

              Honda, slobodno ukljuci ton. Veruj mi, ako pazljivo slusas, videces i sam koliko su nasi komentatori dobri.
              Oni moraju da budu nepristrasni, ali cesto mnogo vise paznje posvecuju Rosiju, nego bilo kom drugom vozacu.
              Takodje, poseduju ogromno znanje o ovom sportu.

              Comment


              • #22
                Odg: Pitanja za komentatore

                Posto je tema pitanja za komentatore i vidim,opste je misljenje da se razumeju u motocikle.
                Danas su pricali o dvotaktnim i cetvorotaktnim masinama ,pa bih zeleo da mi u pisanoj reci objasne princip rada i razlike te dve masine.
                Hvala.

                Comment


                • #23
                  Odg: Pitanja za komentatore

                  Ako oni to znaju,pice za sve na moj racun!
                  Ja sam vise nego upucen.

                  Comment


                  • #24
                    Odg: Pitanja za komentatore

                    [quote author=vesna8.11 link=topic=2756.msg156136#msg156136 date=1281908360]
                    Ako ti neko od njih ne odgovori, zbog sprecenosti, odgovorice ti nas moderator L.Lawliet, koji je pravi poznavalac tih stvari.
                    I ja sam od njega mnogo toga naucila.
                    Zato budi malo strpliv--odgovor ces sigurno dobiti, mozda vec sutra.
                    [/quote]
                    vesna, nekako sam ubedjen da se honda dovezao na ovaj forum sa potpuno drugom namerom od one da mu neko nesto odgovori

                    Comment


                    • #25
                      Odg: Pitanja za komentatore

                      Evo Honda ja cu ti odgovoriti, a ti ces da platis pice. Molim komentatore da mi ne zamere @(*6sd$%



                      2-taktni motor

                      Princip rada 2T ili dvotaktnog motora zasniva se kako i sama reč kaže u operacijama koje se izvode u dva takta. Pre svega usvojićemo nekoliko pojmova GMT ili gornja mrtva tačka kada se klip nalazi u krajnjem gornjem položaju, DMT donja mrtva tačka, kada se klip nalazi u krajnjem donjem položaju.

                      1. Takt klip se kreće prema GMT i u prostoru oko radilice pravi vakum, otvara se usisni ventil, lamelice i smeša iz karburatora ulazi u primarni kompresioni prostor odnosno prostor oko radilice. Sa gornje strane klipa dolazi do zatvaranja svih kanala koji se nalaze u zidovima cilindra i kako se klip više kreće prema GMT komprimiranje smeše spremne za eksploziju je sve jače. Svećica baca varnicu na rastojanju 1mm pre GMT i smeša goriva i vazduha koju je pripremio karburator snažno eksplodira i svojom energijom počinje da gura klip prema dole, koji je preko klipnjače povezan na radilicu i ovu energiju pretvara u obrtni moment. Radilica se okrenula za pola kruga odnosno 180 stepeni.

                      2. Takt započinje tako što klip kreće prema dole i izduvni gasovi napuštaju cilindar kada je klip otvorio izduvni kanal u zidu cilindra. U isto vreme smeša koje je bila usisana u primarni kompresioni prostor oko radilice počinje da se sabija i ona kreće kroz prelivne kanale prema gore, a lamelice odnosno usisni ventil ne dozvoljava da smeša izleti kroz karburator natrag u filter. Kada se klip našao u DMT sva smeša goriva i vazduha treba da je protekla kroz prelivne kanale i da je spremna za sledeću eksploziju kanale, a izduvni gasovi da su već napustili cilindar. Klip kreće prema gore i ponovo započinje prvi takt, radilica se ponovo okrenula za pola kruga.



                      4-taktni motor

                      Princip rada 4T ili četvorotaktnog motora zasniva se kako i sama reč kaže u operacijama koje se izvode u četiri takta. Pre svega usvojićemo nekoliko pojmova GMT ili gornja mrtva tačka kada se klip nalazi u krajnjem gornjem položaju, DMT donja mrtva tačka, kada se klip nalazi u krajnjem donjem položaju.

                      1. Takt je usis smeše goriva i vazduha iz karburatora, kretanjem klipa iz GMT prema DMT otvara se usisni ventil i smeša ulazi u prostor cilindra. kod 4T motora nema kanala u zidovima cilindra pa smeša nema gde da izađe. Ventil se zatvara nekoliko stepeni pre DMT. Radilica se okrenula za pola kruga odnosno 180 stepeni.

                      2. Takt je kada klip kreće od DMT prema GMT i počinje da sabija smešu koja je maločas usisana. Svi ventili su zatvoreni, svećica baca varnicu nekoliko stepeni pre GMT. Kod dizel motora nema svećice već se obrizgava gorivo pod pritiskom i u ovom taktu dolazi do samozapaljenja. Radilica se okrenula za novih pola kruga.

                      3. Takt zapaljena smeša svojom eksplozijom gura čelo klipa prema dole DMT, koji preko klipnjače prenosi ovu silu na radilicu i stvara se obrtni moment. Radilica se okrenula za novih pola kruga.

                      4. Takt klip ponovo kreće iz DMT prema gore i sada je otvoren izduvni ventil tako da izduvni gasovi uz pomoć klipa koji ih sabija, napuštaju cilindar kroz otvore na glavi preko ventila dalje u izduvne grane auspuha. Radilica se okrenula za novih pola kruga, i nastavlja se ceo proces iz početka.

                      Ovde možemo da zaključimo da se eksplozija dešava na svaka dva puna kruga radilice, pa je snaga motora znatno manja nego kod dvotaktnog motora iste radne zapremine.

                      Razlike

                      Dvotaktni motor može da razvije dvostruko više snage i da stvori dvostruko jači zvuk od četvorotaktnog motora iste zapremine.

                      Razlog je to što on pali smješu u svakom pokretu, što na radilicu šalje duplo veću snagu nego kod četvorotaktnog motora, koji pali smješu u svakom drugom pokretu. Značajno je i to što on ima veći odnos snage i težine jer je znatno lakši.

                      Dvotaktni motori su jednostavniji i jeftiniji za proizvodnju u poređenju sa četvorotaktnim zbog njihovog jednostavnijeg dizajna. Četvorotaktni motori su trajniji od dvotaktnih koji nemaju odgovarajućiu sistem podmazivanja. Međutim, svjećice u dvotaktnom motoru traju duže nego u četvorotaktnom agregatu.

                      Četvorotaktni motori troše manje goriva i čistiji su od dvotaktnih koji usput stvaraju i neprijatan miris. Dvotaktni agregati imaju znatno veće emisije štetnih gasova zbog sagorijevanja ulja u njima.

                      Dvotakne jedinice u nekim zonama mogu i da pređu dozvoljene granice buke.


                      Meni mleko, hladno ne grejano, ostali ko sta hoce.

                      Comment


                      • #26
                        Odg: Pitanja za komentatore

                        Jednostavno moram da pitam Aleksandra, da li zna da se pravilno izgovara Deni ( Dany ) umesto Dani, i Rendi ( Randy ) umesto Randi. Jednostavno mi se digne kosa na glavi kada nepravilno izgovori imena tih vozaca. #%d*

                        Inace pozdrav za forumase od novog clana. (*#^R^

                        Comment


                        • #27
                          Odg: Pitanja za komentatore

                          [quote author=hipopotamus link=topic=2756.msg156162#msg156162 date=1281911348]
                          Jednostavno moram da pitam Aleksandra, da li zna da se pravilno izgovara Deni ( Dany ) umesto Dani, i Rendi ( Randy ) umesto Randi. Jednostavno mi se digne kosa na glavi kada nepravilno izgovori imena tih vozaca. #%d*

                          Inace pozdrav za forumase od novog clana. (*#^R^
                          [/quote]

                          Moram da se nadovezem. Posto je Pedrosa Spanac njegovo ime se i izgovara Dani, a posto je De Punije Francuz kaze de Randi,a ne obrnuto, tj. kako si ti napisao. Deni i Rendi bi bilo da su Englezi.:-)

                          Comment


                          • #28
                            Odg: Pitanja za komentatore

                            hipopotamuse i Jeco, dobrodosli na najbolji sportski forum @(*6sd$%

                            Comment


                            • #29
                              Odg: Pitanja za komentatore

                              [quote author=mr.gold link=topic=2756.msg156201#msg156201 date=1281946861]
                              hipopotamuse i Jeco, dobrodosli na najbolji sportski forum @(*6sd$%
                              [/quote]

                              Hvala ti puno. %QWT&W

                              Comment


                              • #30
                                Odg: Pitanja za komentatore

                                Pozdrav svima,

                                Dobro nam došli na forum. Pokušaću da budem brz:

                                @boban: Dobra ideja. Moramo da vidimo sa glavnim ljudima na TV-u. Ovo malo izlazi iz naše moći odlučivanja, ali ćemo svakako predložiti da se nešto slično izvede. Prilično sam siguran da bi bilo dosta zainteresovanih. Hvala za ideju, javljamo kako napredujemo.

                                @honda: Dobro pitanje. Mr. Gold je, verujem, odgovorio dovoljno detaljno. Postoje još neki termini koji se koriste, poput maksimalne i minimalne zapremine, ali je suština objašnjenja. Naravno, ovde pričamo o oto motorima, mada je Mr. Gold dotakao i temu dizel motora. S obzirom da nisi prvi koji pita za ove razlike, trebalo bi da izdvojimo ovakve poruke kao zasebne teme ili makar da se napravi poseban deo posvećen ovakvim informacijama. Dobro pitanje. Hvala.

                                @hipopotamus: Jeca je dobro odgovorila. Radi se o tome da je Dani skraćeno od Daniel Pedrosa. Njegov zvanični sajt je danipedrosa.com, tako da je pravilno Dani. Isto važi i za Ranijda. Francuz je u pitanju. Pogodio si dobru temu - imena vozača. Prema pravopisu trebalo bi da se držimo transkripcije i ne sao kako se izgovara u maternjem jeziku vozača neko ime. Barselona, zapravo nije Barselona, već ima meko s, koje se goto ni ne čuje, ali pravopis nalaže korišćenje termina Barselona. Jezik je, naravno, živa stvar i menja se kroz godine, ali niko se u poslednjih dvadeset godina nije adekvatno bavio njime. Za sada se držimo onoga što je prihvaćeno pravopisom. No, još jedna dobra tema. Hvala ti.

                                Hvala svima za pitanja, ideje, kritike i pohvale. Samo nastavite. Tu smo.

                                Veliki pozdrav svima,

                                Srđan

                                Comment

                                Working...
                                X