Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hortikultura

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hortikultura

    Čudi me da Olja nije već otvorila ovu temu

    Dakle, već duže vreme planiram da napravim sebi mini baštu na terasi. Pa, šta gajiti? Pretežno bih gajio povrće. Za sad je samo čeri paradajz u planu. Ima li neko nekakvog iskustva, saveta, itd.? Šta mislite o jagodama, je l izvodljivo?

    korisni linkovi
    http://organskabasta.org
    Last edited by Nerealan; 23-03-18, 01:14.
    Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
    До поновног сусрета, твој Швабо

    mala H2H 2018/19
    suicide
    2019
    velika H2H 2019/20

  • #2
    Konoplju zasadi

    Taman da unovcis tu bašću.
    DALE 1992-2020
    NIKAD ZABORAVLJEN

    Comment


    • #3
      Originally posted by Jax Teller View Post
      Konoplju zasadi

      Taman da unovcis tu bašću.
      3.000 za gospodina

      Ja sam planirao cim se preselim da napravim mini bastu na terasi ali bi gajio uglavnom cvijece i bonsai. Uvijek mi je bila zelja da uzgajam cvijece. Uglavnom mi se ljudi sprdaju kad im to kazem, ali bole me brige.

      Trenutno imam samo jednu biljku u stanu, a to je moj bonsai Vincent(tako sam ga krstio ) Cim se preselim kroz nekoliko mjeseci cu da pocnem da radim na svojoj basti. A vidis, jagode nisu losa ideja. To bi bilo i jedino voce koje bi uzgajao.

      Comment


      • #4
        Slejve odlicno mi znamo sta bi ti tamo na balkon da uzgajas.

        Comment


        • #5
          Ma i to mi je u planu, nego nikako da naletim na stanodavca koji je cool sa tim. Izgleda nista dok se ne uvalim u kredite do guse i kupim svoju kucu

          Comment


          • #6
            Meni stanodavac nije mesecima dolazio, ali nemam pojma, one dvo- ili tromesečne biljke daju 20-40g, što je ništa kada se prosuši. A neku veću ne bih uzimao

            Kakav je bonsai, to bih isto mogao? Koliko je zahtevan? Baš je onako Mijagi trip

            Uzeću jagode, samo još ne znam koje. Čeri paradajz isto, verovatno mini. Nanu, još neki začin,..
            Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
            До поновног сусрета, твој Швабо

            mala H2H 2018/19
            suicide
            2019
            velika H2H 2019/20

            Comment


            • #7
              Chili papricice brate..
              DALE 1992-2020
              NIKAD ZABORAVLJEN

              Comment


              • #8
                Da sam znala da ima zainteresovanih za cvecke i povrcke, vocke, ako ne racunam travu, mozda bih otvorila. Ovako par postova bzvz ako nema adekvatne reakcije

                Na terasama iskljucivo gajim cvece i zacine, posto su oni sastavni deo moje kuhinje bez kojih nikako ne mogu.
                Majkina dusica (timijan), ruzmarin, nana, origano, bosiljak, maticnjak, zalfija, drvce lovora, bosiljak i ljute papricice... to obavezno i razne druge po zelji estragon, limunovu travu, majoran...itd.
                I naravno lavandu. Preguralo mi ovaj velik mraz sve sto je visegodisnja biljcica.. zastitila sam ih dobro, a cvece ..pa razno zavisi od inspiracije i zelje za tu sezonu

                Sto se tice onih konkretnih kultura, eksperimentisala sam sa cerijem jednom i jagodama 2-3 sezone, ali da bi ti radjalo da mozes da pojedes konkretno za obrok, a ne samo nekoliko plodica do 3-4 na svakih nekoliko dana, potrebno ti je pre svega Sunce, koga imam u izobilju od jutra do zalaska skoro, ali i adekvatne vece saksije odnosno zardinjere, pa odgovarajuca mesavina zemlje, a na kraju i dosta mesta za sve to...sto je vec problem iako imam 2 terase, jedino ako hoces da ih gajis tu radi ukrasa, onda ti je Sunce dovoljno

                Inace moja velika zelja jednog dana je da se prikljucim ovom konceptu koji postoji odavno u svetu, Evropi pogotovu...kod nas stidljivo i jedva... jer naravno potreban je pomoc gradova, da ne kazem vlasti -.-

                http://plezirmagazin.net/bastaliste-...vaja-ceo-svet/

                http://organskabasta.org/category/gradske-baste/

                tt
                sigpic

                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                Comment


                • #9
                  Mislim da nije zdravo gajiti na terasi nešto što planiraš da jedeš, ako ti je terasa iznad puta, tj. ako si u nekom urbanom delu grada gde je saobraćaj gust i gde se raznorazna isparenja i ostale štetne materije šire.

                  Ja sam hteo jagode npr. da zasadim na terasi ali sam brzo odustao. Pogledao sam kroz terasu i video komšiju koji ne može da upali auto 10 minuta i sva ona isparenja su bukvalno na moju terasu otišla.

                  E sad, ako je neko malo izvan i u mirnom delu, to može biti odlična ideja.

                  Imaju one jagode što od proleća do jeseni rađaju bukvalno nonstop. Baba je to posadila u selu, pa sam joj ja zalivao par puta i odlične su.
                  I LOVE HOUSE MUSIC!!

                  Comment


                  • #10
                    Uzeću i to jax, samo sam zaboravio da napišem Realno najduže će mi i trajati, pošto ih slabo jedem

                    Začini su nekako i najpraktičnijo, ne zauzimaju mnogo mesta

                    Olja, ovo je fenomenalno za ljude koji žive u zgradama. Nadam se da će naša vlast odobriti neke parcele bliže gradu od Slanaca, a da opet nisu napadnute saobraćajem, itd.

                    Ovde postoje ba sličnu foru Garteni, samo što svako ima svoj deo ogradjen i prostiru se na nekoliko ha. Ne znam sad koliko plaćaš godišnje državi, zavisi od više faktora, i dobijaš svoj deo da održavaš. Nisi u obavezi da sadiš, ali ne smeš ni da zapustiš zemljište. Moraću da nahvatam nekoga ko ima već baštu, pa da tamo posadim jagode i to što zahteva više prostora

                    @Zola, pa meni je ulica na 10 metara od terase, al nije nešto prometna. Tu ću na kraju gajiti samo začine i dodatke jelima. Što se tiče jagoda, šumske moram obavezno da posadim. Našao sam i neke bele šumske, pa da probam i to
                    Last edited by Nerealan; 22-03-18, 12:50.
                    Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
                    До поновног сусрета, твој Швабо

                    mala H2H 2018/19
                    suicide
                    2019
                    velika H2H 2019/20

                    Comment


                    • #11
                      Podrazumeva se da u zagadjenijim delovima gradova sem cveca ne treba gajiti nista za ishranu, mada kada pomislim sta jedemo sa pijaca, a ne znamo odakle nam sve to donose i kako ga tretiraju...pa dodje mu slicno.

                      U Engleskoj i Sloveniji je recimo sledeci koncept tih basti...grad obezbedi van saobracajnica i u delu gde nije zagadjeno otpadnim vodama i industrijom... veliki prostor, u pitanju je gradsko zemljiste naravno, koje je zapusteno i pomogne oko parcelisanja. Zakupis svoju parcelu, a svaka ima tipsku malu supu, gde drzis sve potrebne alatke i sadis sta zelis bez upotrebe hemije i otrova (to je uslov), koristis naravno proizvode za svoje potrebe, druzis se sa drugim bastovanima...ma i vise nego fenomenalana stvar.

                      Mada ja imam bastovane u familiji koji me snabdevaju recimo pravim paradajzom...a ne onim djubretom sa pijace bez ukusa...ali nije to to. Bas mi je velika zelja da u sto skorijoj buducnosti imam jednu svoju malu parcelu.


                      tt
                      sigpic

                      Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                      But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                      Comment


                      • #12
                        Pa to je kao i ovo, samo nisi obavezan nešto da gajiš. Dovoljno je čupati korov, itd. Takve površine postoje na x mesta, neka su i oko malih jezera, neka su u blizini centra, neka malo dalje. Samo je teško danas doći do njih preko države, već uglavnom preuzimaju ljudi jedni pd drugih i nastavljaju da održavaju i plaćaju.

                        Što se tiče začina, kakva mi je zemlja potrebna i kakve saksije?
                        Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
                        До поновног сусрета, твој Швабо

                        mala H2H 2018/19
                        suicide
                        2019
                        velika H2H 2019/20

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by miloolja View Post
                          mada kada pomislim sta jedemo sa pijaca, a ne znamo odakle nam sve to donose i kako ga tretiraju
                          Ovo je previše brutalno i istinito.

                          Često idem kod babe, a hvala Bogu ona gaji dosta povrća, bar onog glavnog koje jedemo svaki dan (paradajz, krastavac, paprika, luk, krompir, boranija, grašak...). Ne može da se poredi sa kupovnim. To je eksplozija ukusa dok ga jedeš.

                          Mada, ruku na srce, nisu svi kupovni takvi. Ima izuzetaka, samo ih treba naći.



                          Originally posted by miloolja View Post
                          Bas mi je velika zelja da u sto skorijoj buducnosti imam jednu svoju malu parcelu.


                          Nešto najbolje što čovek može da uradi. Ništa lepše nego jesti nešto što si sam uzgajao. Jeste malo fizički zahtevnije, ali valja i za psihu. Oseća se čovek zadovoljnije.
                          I LOVE HOUSE MUSIC!!

                          Comment


                          • #14
                            Moja baba neće da gaji ništa, osim paradajza, kupusa i zel. salate. Dok je ranije bilo svega, šta sam samo živog graška pojeo, praziluk iščupam i odmah ga jedem . Al sad ne vredi, džaba je atakujem. A ima gde, plac mi je 12.5 ari, od čega pola otpada na objekte i voćke, znači oko 6 ari raspoloživih. Ne vredi. Na kraju smo to dali komšijama da obradjuju, čisto da ne bude prazna zemlja. Ti Zola imaš sreće da ti još nije posenila baba A i ja dok sam imao gde, nisam imao to u planu, sad kad nemam gde, imam želju. Valjda to tako ide Al sam sad smislio plan. Sledeće godine da posadim nešto i da joj ostavim da održava
                            Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
                            До поновног сусрета, твој Швабо

                            mala H2H 2018/19
                            suicide
                            2019
                            velika H2H 2019/20

                            Comment


                            • #15
                              Najbolje saksije Neralni su glinene ili od terakote, meni i najlepše, ali začinko bilje nije zahtevno, uspeva u svim posudama i plastičnim i starim šerpama
                              Što se tiče zemlje, najbolji je humus, koji može, a ne mora, da se pomeša ssa malo šljunka, i taj humus je dovoljno bogat recimo 2 godine, kada bi trebalo da se zameni, mada ja čak i ne menjam već svake godine dodam sveži sloj odozgo, pored toga što i povremeno prehranjujem (imam neko organsko sredstvo), ali prehranjivanje takodje nije sa humusom neophodno.

                              Sve Zola može uz malo muke da se nađe kod odrđenih proizvođača-prodavaca, ne preprodavaca na pijacama, pogotovu onih baba koje dolaze sabajle subotom i nedeljom, ali paradajza onog prvog koji je bio više na Suncu, a menje u plastenicima, baš retko ili ga imaju u kratkom periodu.

                              Ma šta je to malo fizičke aktivnosti, što kažeš zadovoljstvo je preveliko, treba samo videti da nije negde predaleko od kuće.


                              Originally posted by Nerealan View Post
                              A i ja dok sam imao gde, nisam imao to u planu, sad kad nemam gde, imam želju. Valjda to tako ide
                              Tako ide nažalost
                              sigpic

                              Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                              But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                              Comment

                              Working...
                              X