Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Res publica (tema o politici i ekonomiji)

    Godine 1776. Adam Smith je napisao Bogatstvo nacija.

    Adam Smith je razlog zbog kojeg ekonomija postoji.





    Ova tema je m(j)esto za intelektualnu diskusiju, prvenstveno o ekonomiji i sv(j)etskoj politici, ali i ostalim tehnoloskim i naucnim temama.


    P.S.Naslov teme je sklon promenama

  • #2
    Posto znamo ko je idejni tvorac teme, red je da i njega ispostujemo.

    Spoiler
    Originally posted by maliajnstajn View Post
    Ovdje ljudi skoro na dnevnoj bazi osporavaju ekonomiju kao nauku i sad ja da napisem analizu Norveske ekonomije po mom misljenju i sta ce se desiti, to bi se osporavalo na sve nacine, na kraju bi mi se reklo da sam student. Nema problema, student sam, nad kojim se izivljava profesor i ne mogu da polozim jedan predmet koji je kompjuter zamjenio.

    Al hajde napisat cu vam o toj mitskoj ekonomiji Norveske:

    1. Njihova ekonomija je zavisna od globalne prodaje nafte, 60% njihove trgovine je nafta. Cijena nafte je katastrofalna, OPEC je u kurcu, Trump pametno spusta cijenu nafte sa eksplatacijom americke nafte, kao i drugih oblika energije. Cijena nafte ce pasti jos vise.
    2. https://www.lundin-petroleum.com/Doc..._present_e.pdf
    Ovaj projekat je glavni pokazatelj koliko niske cijene nafte ce da nastete Norveskoj ekonomiji. Nalaziste nafte ovdje, je najvece nalaziste u Norveskoj, oko 2-3 milijarde barela nafte. Konstrukcija ce trebati 17k ljudi na 3 godine, i jos 54 covjeka za narednih 50 godina. Ovaj naftovod ce biti 25% ukupne proizvodnje nafte. Da bi ovaj projekat samo 'break-even' potrebno je da se barel prodaje po $70. (https://www.bloomberg.com/news/artic...-chief-says-3-) Takodjer jedna perspektiva za ove 3 mlrd barela nafte nalazista, Amerika godisnje trosi 7mlrd barela nafte.

    3. Drugi proizvod koji najvise izvoze je riba. Imali su nedavno najnizi suficit u trgovini ribe u zadnjih 15ak godina.

    4. Sljedeca stvar je generalno smanjena trgovina:



    Suficit trgovine, je dozvoljavao Norveskoj da finansira welfare state, kao i neke od najvisocijih plata u svijetu, sa najkracom radnom sedmicom u svijetu. Takodjer kad je bio boom cijena nafte, norveska Kruna je bila premocna, ali kako je trgovina opala, a novac prakticno bacen, valuta je oslabila.

    5. Uzasna monetarna politika sa kamatnim stopama.



    Ovaj graf govori mnogo. Ekonomij stagnira, a novac je besplatan prakticno. Inflacija divlja, a nema naznaka da ce kamatne stope ici gore, a morat ce ici gore. Da bi odrzali valutu, kompetentnom, morali su poceti da podizu pare iz fonda u kojem su stedjeli.

    http://www.reuters.com/article/us-no...-idUSKCN0W52JR

    Fond ima 20 godina novca u sebi, ako uzmemo da trziste nece biti 'volatile'.

    Takodjer Norveska je prodala 2004. sve svoje rezerve zlata.

    http://globalgoldnews.com/2014/02/11...gold-holdings/

    6. Drzavna potrosnja

    Imaju najmanji budzetski suficit u zadnjih 10 godina. Takodjer populacija im se povecava i trosi se mnogo novca, a ako dodje do ukidanja benefita socijalne drzave, narod ce se pobuniti i imat ce problema, jer niko ne voli da mu se benefit smanjuje.



    7. Cijene nekretnina



    Ovo je bubble. Dizanje kamatnih stopa i imaju istu situaciju kao Amerika 2007. Iako u prosjeku svako domacinstvo ima oko $170k ustedjevine, Norveska je jedna od najzaduzenijih drzava na svijetu kada je u pitanju licni dug i taj dug najvise otpada na kupovine kuca, a trziste nekretnina je bubble.



    Takodjer plate su pale u odnosu na dolar.




    Sta ce se desiti u nastavku:

    Norveska ima izbor, ili da ostavi kamatne stope nisko i sacuva trziste nekretnina da ne eksplodira, ili da digne kamatne stope, unisti trziste nekretnina i spasi norvesku Krunu.

    Zasto je problem niska norveska Kruna? Jer visoko inteligentni ljudi zele da rade za visoku platu i da mogu da idu i putuju svijetom. Ako plate pocnu padati u odnosu na ostatak svijeta, najbolji talenti ce ici tamo gdje su plate najvisocije, a Norveska se takmici sa Amerikom, Njemackom itd.

    Ako Kruna padne, pada i standard zivota, a posto nema naznake da ce dici kamatne stope, najbolja investicija je zlato i dionice vezane za trgovinu, jer ce niska stopa razmjene Krune, uciniti da dodje do porasta trgovine.


    Spoiler
    Originally posted by maliajnstajn View Post
    Ja stvarno nisam mislio da moram da objasnjavam sljedece stvari.

    Gangaric je ovdje kapitalista, on ima kafic, pa nek potvrdi sljedece stvari.

    Gangaricu, koga prvo platis, sebe ili svoje zaposlenike?

    Platis prvo dobavljace, porez, zaposlenike pa tek na kraju sta ostane, to ostane ili da investiras nazad u biznis ili da platis sebe.

    Kako biznis funkcionise:

    Evo uzet cemo Gangaricev kafic za primjer.

    Reci cemo da je Gangaric vlasnik prostora u kojem je njegov kafic, pa nema troskova zakupnine i reci cemo da je Gangaric imao svoju ustedjevinu i kupio taj prostor da nema kredita i dobio je sve adekvatne dozvole da posluje od drzave.

    Eh sad Gangaric je otvorio kafic, da bi kafic poslovao, Gangaric mora da kupi aparat za kafu, kuhinjske elemente, frizidere, masinu za sudje, case i pepeljare.

    Nakon sto je kupio sve potrebno, Gangaric mora sada da kupi kafu, cajeve, mlijeko, sokove i alkoholna pica. Gangaric nazove dobavljace i oni mu daju njihovu cijenu, te i troskove transporta. Gangaric svojim dobavljacima plati, a Gangaric jos uvijek nije prodao to ni prodao. To je Gangariceva nabavna cijena i on na tu cijenu mora da obracuna marzu. Marza je onaj procenat koliko ce Gangaric da zaradi na prodaji nabavljenih namirnica. Nek vam kaze Gangaric kolika mu je marza, nije preko 20-30%. Marza je takva, jer da bi mogao da posluje, mora biti niska, inace ce ga konkurencija pojest sa svojim nizim cijenama, a istom uslugom.

    Nakon sto Gangaric obracunao marzu, Gangaric mora da obracuna PDV na tu cifru sa marzom. Kada Gangaric obracuna PDV, Gangaric ima svoju prodajnu cijenu.

    Da bi Gangaric mogao da zadovolji svoje goste, Gangaric mora da zaposli konobara kojeg mora da plati minimalno koliko mu je drzava propisala, plus njegovo penziono i zdravstveno i da plati porez na njegovu platu.

    Sve ovo je Gangaric napravio i platio prije nego sto je jedan jedini euro zaradio. Koliko je Gangaric do sada zaradio?

    Kada Gangaricu na kraju mjeseca, zena uzme da sravni knjige i plati zaposlenika, plati drzavi PDV i gleda da li je ostalo sta da plati sam sebe. (ovdje zavisi kada placas zaposlene i kada placas PDV u mjesecu). Na kraju godine, Gangaric mora da obracuna da li je poslovao imao profit ili ne, i ako je imao profit, Gangaric mora da plati drzavi porez na dobit.

    Znaci kapitalista da bi bio sretan mora prvo da plati sve ostale aktere u sistemu, pa tek onda moze da vidi hoce li biti sretan ili ne.

    Da li je Gangaricev zaposlenik srecniji, kada je bio nezaposlen? Ne znam, ali znamo da Gangaricev zaposlenik sada ima novca da kupi sebi i svojoj porodici hljeba od nase Marije koja je vlasnik diskonta.

    Marija da bi nabavila proizvode u svojoj prodavnici, mora da ima prostor gdje ce otvoriti prodavnicu kao i dozvolu od drzave da prodaje. Onda nasa draga Marija mora da nazove dobavljace da joj donesu hljeb, puter, vrhnje, nutelu, flasiranu vodu, sokove itd itd. Da bi Marija dobila sve te proizvode ona mora da plati dobavljacima koji ce joj to prodati i transportovati do njene prodavnice. Onda Marija uzme te proizvode i obracuna na njih veoma nisku marzu, do 20%, kao i PDV koji mora drzavi da plati. Marija jos uvijek nije nista prodala, ali tada dolazi Gangaricev zaposlenik i Gangara da kupe od nje hranu. Marija je uspijela prodati svoje proizvode i Marija sada mora platiti PDV drzavi i vidjeti da li moze sebi platiti ili ce investirati nazad u biznis.

    Nas prijatelj Pobjeda je proizvodjac Vinjaka. Njega Gangaric zove svakih par mjeseci da mu proda njegov proizvod Vinjak.

    Pobeda ima 10 zaposlenika.

    Da bi napravio Vinjak pobeda mora da posadi grozdje, ubere to grozdje, fermentira ga, upakuje ga u flase, sve kako je to drzava regulisala i na kraju ga transportuje do Gangarica. Pobeda cijenu svog vinjaka odredjuje na sljedeci nacin:
    1. Troskovi uzgoja grozdja
    2. Troskovi fermentiranja grozdja
    3. Troskovi pakovanja grozdja

    On placa svoje zaposlenike i nakon toga on obracunava na vinjak marzu i PDV i prodaje to Gangaricu. Nakon sto je prodao Gangaricu, nas Pobeda gleda da li moze sebe da plati ili ce da investira nazad u biznis. Takodjer gleda li je profitirao i mora da plati porez na dobit drzavi.

    Princonovic je ministar finansija. On je odlucio da je PDV previse nizak, pa je odlucio da ga podigne za 5%. Princonovicevu platu finansira budzet, koji se finansira od poreza.

    Gangaric je platio 10 hiljada u porezima, a profitirao je tankih 3 hiljade i on mora da odluci da li ce te 3 hiljade da uzme sebi i potrosi ili ce da ih investira nazad u posao, mozda da prosiri kapacitet, zaposli novog radnika itd itd. Gangaric je direktno uticao na 3 biznisa koji imaju zaposlene i cije porodice zavise od tog novca.

    Princonovic kao ministar finansija je zaposlio 0 ljudi, ali ima moc da zajebe sve ljude u sistemu proizvodjaca vinjaka Pobede, ugositetelja Gangarica i trgovca Marije.

    Disklejmer:

    Necemo ulaziti u detalje, ulaznog i izlaznog PDV-a.

    Kao ni u dogovore Gangarica kako placa svojim dobavljacima.

    Comment


    • #3
      Mene zivo interesuje da li ljudi znaju koja je Trumpova strategija za Sjevernu Koreju?
      sigpic
      "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
      AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

      Comment


      • #4
        Cestitam na temi Aki...................i da potraje
        Dayman (a-a-ah...)
        Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
        Champion of the sun (a-a-ah...)
        You're a master of karate and friendship
        For everyone

        Comment


        • #5
          Aki koje područje bi preporučio za život?

          Singapur i HK mi deluju premali i nezanimljivi. USA je zanimljiva, ali visoki porezi su za sada, recimo u Singapuru 22% najveći porez, u USA 53% (Kalifornija). Je l' Tramp planira da smanji porez i za individualna primanja ili samo za kompanije?

          Comment


          • #6
            Planira, ali po meni nedovoljno

            https://assets.donaldjtrump.com/trump-tax-reform.pdf
            sigpic
            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

            Comment


            • #7
              Originally posted by maliajnstajn View Post
              Pa koliko bi ti?

              Comment


              • #8
                Ja bi ukinuo skorz federal income tax.

                Ali posto je to nemoguce, flat tax 20% za sve koji zarade preko 40k dolara godisnje.
                sigpic
                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                Comment


                • #9
                  Originally posted by maliajnstajn View Post
                  Ja bi ukinuo skorz federal income tax.

                  Ali posto je to nemoguce, flat tax 20% za sve koji zarade preko 40k dolara godisnje.
                  Dosta bolje zvuči 25% nego 40%. Nije lako smanjiti s 40% na 20 ili 0 pogotovu u zemlji koja ima ovoliki dug. Sam si rekao da Reganove reforme su uticale na povećanje duga, a i on je izjavio da je to najveće razočarenje njegovog mandata.

                  Comment


                  • #10
                    Jebes Reganov dug, kad su 3 predsjednika jahali njegovu ekonomiju. Clinton je zadnji predsjednik sa suficitom budzeta '94. Nek cika Ronaldu zahvali i nazove Newt Gingricha sto mu nije dao da previse trosi, a onda Santorumu da zahvali sto je proveo jedinu reformu social security-a od upisivanja istog u zakon za vrijeme FDR-a.

                    Trumpov plan je mozda i nacin da se spasi ekonomija, ali Obamacare must go. To je jedna tiranija, sto je najtuznije nije ni ustavna, ali Chief Justice Roberts ustavnog suda je prakticno napisao zakon ispocetka, jer tekst koji je Obama upisao u zakon, nije bio ustavan.
                    sigpic
                    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                    Comment


                    • #11
                      Mali off topic

                      Imam ideju Aki, ti kao ekonomista, ja kao data engineer i data scientist, ajde da pokorimo neku omanju berzu.

                      Sad ozbiljno, vecina berzi ima open source data-u (ako ne i sve po zakonu) , a nisam siguran koliko se gura machine learning uopste u to i koliko se koristi. Da je neka etika u pitanju sumnjam, mozda je razlog samo taj sto se to nedavno razvilo, ali opet...ko ce da pocne ako ne ekonomisti.
                      Last edited by Black Mamba 24; 03-09-17, 00:40.
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Black Mamba 24 View Post
                        Mali off topic

                        Imam ideju Aki, ti kao ekonomista, ja kao data engineer i data scientist, ajde da pokorimo neku omanju berzu.
                        Ako znas napraviti algoritam koji moze da vrsi trgovanje u milisekundama i nabavimo kapitala, iduce sedmice mozemo milion dolara na milion ulozenih uzeti high volume trading-om bitcoina, jer je pao ovih dana i jahat ce jos malo val bitcoin, a onda ce ga srusiti.

                        Trebao bi bici da nam napise nesto o bitcoinu i block chainu
                        sigpic
                        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by maliajnstajn View Post
                          Ti meni kazes da ovo sto sam ja napisao nije praksa?

                          Ok majstore, evo ti primjer iz kojeg imam iskustva.

                          Ja, licno, prosle godine sam upravljao online biznisom prodaje majica preko neta.

                          Uzeo ja nesto malo para ustedjevine, to su smijesne pare bile i investirao u biznis. Napravio stranicu, platio hosting, kupio domenu i dizajn stranice. Sve sam to platio prije nego sto sam ista zaradio.

                          Onda sam nazvao dizajnera, pa njemu platio za dizajn majice koju cu ja prodavati u Americi.

                          Posto ima kompanija u Americi koja radi print on demand, ja sam platio naknadu za koristenje njihove usluge i poslao im svoj dizajn. Nakon toga, sam reklamirao na Facebooku te majice i prodavao ih u Americi. Troskove marketinga sam naravno platio, prije nego sto sam ista prodao.

                          Prodao sam ja odredjeni broj majica, a onda sam platio ovoj firmi sto pravi majice i dostavlja ih da ih naprave i dostave za mene. Na kraju, ja sam operisao malim biznisom nekih 6 mjeseci, i imao veoma mali profit od svega toga, da sam na kraju zatvorio to, jer se ne isplati, meni vremenski, a pomaci se sa malih marzi necu sve dok ne investiram neke jace pare od ovih koje sam vec investirao. Na kraju sam ja izvukao mozda bas minimalno. Da sam platio porez, izvukao bi skoro nista.

                          Stoga, eto Gangarica nek procita onaj post gore i nek kaze, jel onako kako sam napisao ili nije.

                          Ali reci da ja znam samo teoriju, a ne praksu je smijesno ignorantno. To sto ne govorim sta sam radio, je potpuno druga stvar.
                          Tvoj roblem najveci Akisa je sto mislis da svi rade kao i ti. Placaju robu ili usluge pre nego sto od iste ista zarade, tacnije neposredno po dobijanju robe, materijala, odradjivanju odredjenih poslova.
                          Ali je u praksi to "malo" drugacije. Vecina robe (velika vecina) koja se kupuje da bi se kasnije prodala i od nje zaradilo nesto, se ne placa odmah nego kroz neki vremenski period. Preko racuna - dobije se rok za koji bi ta roba trebala da se plati. Rok zavisi od vrste robe.
                          Da ne pominjem mnostvo situacija gde se roba kupuje na crno, da se na istu ne bi placao porez. I onda se slicno i prodaje. I takvih situacija ima mali milion ...
                          Tako da je ono sto si ti pisao kada si spominjao Gangarica, Maru, Pobedu i Princa teoretski sve tacno, ali u praksi se veoma retko desava.
                          Na primer Gangaric nece platiti ono sto mu treba za kafic neposredno, nego kroz odredjeni vremenski period koji ce mu omoguciti da veliku vecinu robe koju je kupio, proda, pa je tim parama plati a u medjuvremenu se zaduzi za jos robe, i onda kroz taj protok robe i novca stvara sebi zaradu. Ali ce takodje neke artikle Gangaric nabaviti na crno (od Pobede na primer posto su ortaci) tipa Vinjak (nesto ce naravno kupiti i legano jer je to iskusan lisac), a kada mu ti na primer dodjes u goste, taj Vinjak ce ti prodati bez racuna (poznaje te i zna da je rizik takvog poslovanja sa tobom kao njegovim prijateljem jednak nuli) i na taj nacin ostvariti jos veci profit.
                          A Princevic koji inace zaposljava nula osoba kako ti ono rece, ce moci samo da crkne od muke, jer sam nece stici da iskontrolise nista od toga ....

                          Tako da verujem da je na tako nesto Miletic mislio kada ti je napisao da je sve to daleko od realnosti.
                          sigpic

                          Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

                          U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
                          Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by maliajnstajn View Post
                            Ako znas napraviti algoritam koji moze da vrsi trgovanje u milisekundama i nabavimo kapitala, iduce sedmice mozemo milion dolara na milion ulozenih uzeti high volume trading-om bitcoina, jer je pao ovih dana i jahat ce jos malo val bitcoin, a onda ce ga srusiti.

                            Trebao bi bici da nam napise nesto o bitcoinu i block chainu
                            Pa ako imas data history dovoljno dug za predikciju, mislim da bi moglo. A brzina zavisi od kolicine podataka i sto je vaznije, od hardvera.

                            Iskreno, nisam dovoljno upoznat sa block chain i botcoinom, i ja bih voleo da napise nesto.
                            Last edited by Black Mamba 24; 03-09-17, 00:48.
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Znao sam da cete se svi ufatiti toga, a napisao sam disklejmer dole kako se Gangaric dogovara sa dobavljacima necemo ulaziti.

                              Odgodjeno placanje je kredit, a prije nego sto prifitiras, moras platiti kredite, tako da ja sam upravu

                              Znam ja o cemu ja pricam, imao sam uvid u poslovanje jedne firme koja se bavi dalekovodima. Kako kupuje zeljezo u jednoj drzavi, dovozi ga u Tursku, tamo ga u fabrici spajaju, a onda ga dovozi vamo i montiraju ga. Kako se firma prvo 'zaduzi', preko bankovne garancije da bi mogli da odrade sve to prije nego sto budu placeni.

                              Ono je simplistican primjer kako privreda funkcionise, necemo mi sad ulaziti u to kako se neko dogovorio kako i odakle njemu kapital za nesto, to smo zanemarili u nasem imaginarnom svijetu sa kapitalistima i ministrom.

                              Siva ekonomija, odnosno sta je nesto kupio na crno da ostvari profit, ne treba da ulazi u taj eksperiment, jer siva ekonomija je kaznjiva. Recimo u Hong Kongu siva ekonomija su narkotici i prostitucija

                              Maricu ili Wolfe, prebacite ove postove u onu temu i napravite je da bude sticky
                              sigpic
                              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                              Comment

                              Working...
                              X