Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Osnovni principi ekonomije su isti, cula ih od mene ili od Miltona Friedmana, potpuno su isti.

    A oko ekonomija zemalja onih koje sam naveo, one su pratile osnovne principe ekonomije slobodnog trzista.

    1. Sloboda
    2. Slobodna trgovina
    3. Proizvodnja
    4. Prodaja
    5. Sve ponovi
    sigpic
    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

    Comment


    • Originally posted by maliajnstajn View Post
      Osnovni principi ekonomije su isti, cula ih od mene ili od Miltona Friedmana, potpuno su isti.

      A oko ekonomija zemalja onih koje sam naveo, one su pratile osnovne principe ekonomije slobodnog trzista.

      1. Sloboda
      2. Slobodna trgovina
      3. Proizvodnja
      4. Prodaja
      5. Sve ponovi
      A opet nigde konkretnog objašnjenja šta su uradili...
      Šta su proizveli, šta prodali u toj slobodnoj trgovini?
      Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
      Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
      "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

      Comment


      • Originally posted by Marija81 View Post
        A opet nigde konkretnog objašnjenja šta su uradili...
        Šta su proizveli, šta prodali u toj slobodnoj trgovini?
        Kolac, malinu, kompjuter, telefon, usluge itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd...

        Ne mozes limitirati proizvodnju, da mozes sad ne bi pisala ovaj post na forumu, jer kompjuter ne bi postojao.

        Ja ti ponovo kazem, kako je nastao svijet:

        1. Recimo da imamo jedan otok.
        2. Na tom otoku se nalaze tri covjeka koji su potpuno isti
        3. Da bi prezivjeli oni moraju da love ribu
        4. Jednog dana, jedan od ribara skonta da mora da poveca svoju produktivnost nekako, te on umjesto da ide da ulovi ribu, on ostane gladan jedan dan i kreira mrezu za lov riba
        5. Sada on moze da ulovi 3 ribe umjesto jedne, zahvaljujuci svojoj mrezi, a ima i vise slobodnog vremena

        6. Povecanu produktivnosti i vise slobodnog vremena vide i druga dva ribara sa otoka i odluce i oni isto da naprave
        7. Oni posude po jednu ribu od covjeka sa mrezom i naprave svoje mreze
        8. Sutradan oni vrate prvom ribaru dug, plus kamatu.

        10. Da bi povecali svoje slobodno vrijeme, tri ribara su se udruzili i napravili zamku, koja im je omogucila da love po 20 riba svaki dan, bez mnogo muke
        11. To im je omogucilo da mogu da stede za teze dana

        12. Jedan od ribara je odlucio da nauci kako da gradi kuce, posto je sacuvao dovoljno ribe, moze sebi da priusti par dana da ne radi.
        13. Kada je napravio svoju kucu i ostali ribari su htjeli isto tako kucu, pa su mu ponudili da im on napravi kucu, a oni ce njemu platiti ribom.
        14. Tako je nastao graditelj.

        15. Jos jedan ribar, posto je imao dovoljno zaliha, odlucio je da izumi alat, koji ce pomoci graditelju da gradi kuce brze i moci ce da mu proda taj alat za ribe.
        16. Posto je graditelj gradio kuce i bio placen u ribama, on je svoju ustedjevinu potrosio na alat, da izgradi nove kuce.

        I tako to ide u krug i krug i krug i krug.
        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • Opet uopšteno...
          Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
          Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
          "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

          Comment


          • Originally posted by Marija81 View Post
            Opet uopšteno...
            Ma idi zajebaji nekog drugog.
            sigpic
            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

            Comment


            • Originally posted by maliajnstajn View Post
              Ma idi zajebaji nekog drugog.
              Ma ne zezam...Prosto pišeš uopštene i previše pojednostavljene stvari...
              Ja te pitam da objasniš ekonomiju Hong Konga ti mi pišeš o ovome...
              Tako da mogu i ja pomisliti da ti mene zezaš zar ne...?
              A pitam jer ti si se predstavio kao ekonomski ekspert i tražio od laika da ti to objasne...
              Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
              Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
              "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

              Comment


              • Ne.

                On je ponosni socijalista/komunista koji se hvali socijalizmom, a pljuje kapitalizam i mene optuzuje da pricam o teoretskom kapitalizmu.

                Ok nema problema, eto ti onda primjeri cisti, ekonomije Hong Konga koja je cista kapitalisticka, pa onda ekonomije koje su pobjegle paklu socijalizma i dosle do kapitalizma, Cile i Estonija.

                Sve sto su te drzave uradile, jeste da su pustile, ovaj simplisticni nacin, koji sam ja objasnio gore, da se sam regulise.

                Odnosno, oni koji proizvode, prodavat ce onima koji to zele kupiti, ako niko ne zeli to kupiti, oni ce propasti.

                Sve sto je drzava u tim situacijama uradila, jeste da je ohrabrila takav razvoj i nije se mjesala u procese izmedju ljudi. Jedino o cemu se brinula, jeste da zakoni budu izvrseni.

                Postoji jos par stvari, ali monetarna politika, je komplikovana za objasniti.
                sigpic
                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                Comment


                • Pa pojednostavi je da možemo ovo ostaviti iza nas...
                  E, sad , moje slobodno tumačenje je da su zapravo imali sreće da neko želi da kupi njihov proizvod i nisu propali ( štaviše rasla je potražnja) dok je u socijalističkim zemljama do propasti došlo zbog manjka sreće...
                  Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                  Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                  "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                  Comment


                  • Sreca nema nikakve veze sa ekonomijom i nikad nece imati.

                    Da se Steve Jobs nije pojavio, pojavio bi se neko drugi.

                    Da se Henry Ford nije pojavio, pojavio bi se neko drugi.

                    Trik u ekonomiji koja se bazira na produktivnosti jeste da onaj koji proizvodi smislja nove stvari. Sta mislis koliko je bilo Stiv Dzobsova koji su imali revolucionarnu ideju, a za njih nisi nikad cula, jer ih je neko pretekao?
                    sigpic
                    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                    Comment


                    • Iskreno, meni ima logike ovo free trade sto Aki stalno prica. Ne vidim to bas kao srecu nego vise kao prirodni tok. Dobro u slucaju 3 ribara moze da bude srca jer mozda bas ta 2 ribara budu malo "cudni" ali na vecem broju, sigurno ces naci ljude koji ce ovako raditi kao u primeru.

                      Comment


                      • Originally posted by Marija81 View Post
                        Pa pojednostavi je da možemo ovo ostaviti iza nas...
                        E, sad , moje slobodno tumačenje je da su zapravo imali sreće da neko želi da kupi njihov proizvod i nisu propali ( štaviše rasla je potražnja) dok je u socijalističkim zemljama do propasti došlo zbog manjka sreće...
                        U Venecueli je došlo do raspada iako imaju najviše nafte na svetu. Ne možeš da kažeš da nafta nije tražen proizvod.

                        Suština je da te prozivode nisu prodali i da postoji potražnja za nečim drugim, ljudi bi stvorili te druge proizvode. Zato kapitalizam ne može da propadne, jer daje slobodu ljudima da prave ono što ljudima treba.

                        Aki, odličan klip, upravo pogledao

                        Comment


                        • Originally posted by maliajnstajn View Post
                          Kolac, malinu, kompjuter, telefon, usluge itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd...

                          Ne mozes limitirati proizvodnju, da mozes sad ne bi pisala ovaj post na forumu, jer kompjuter ne bi postojao.

                          Ja ti ponovo kazem, kako je nastao svijet:

                          1. Recimo da imamo jedan otok.
                          2. Na tom otoku se nalaze tri covjeka koji su potpuno isti
                          3. Da bi prezivjeli oni moraju da love ribu
                          4. Jednog dana, jedan od ribara skonta da mora da poveca svoju produktivnost nekako, te on umjesto da ide da ulovi ribu, on ostane gladan jedan dan i kreira mrezu za lov riba
                          5. Sada on moze da ulovi 3 ribe umjesto jedne, zahvaljujuci svojoj mrezi, a ima i vise slobodnog vremena

                          6. Povecanu produktivnosti i vise slobodnog vremena vide i druga dva ribara sa otoka i odluce i oni isto da naprave
                          7. Oni posude po jednu ribu od covjeka sa mrezom i naprave svoje mreze
                          8. Sutradan oni vrate prvom ribaru dug, plus kamatu.

                          10. Da bi povecali svoje slobodno vrijeme, tri ribara su se udruzili i napravili zamku, koja im je omogucila da love po 20 riba svaki dan, bez mnogo muke
                          11. To im je omogucilo da mogu da stede za teze dana

                          12. Jedan od ribara je odlucio da nauci kako da gradi kuce, posto je sacuvao dovoljno ribe, moze sebi da priusti par dana da ne radi.
                          13. Kada je napravio svoju kucu i ostali ribari su htjeli isto tako kucu, pa su mu ponudili da im on napravi kucu, a oni ce njemu platiti ribom.
                          14. Tako je nastao graditelj.

                          15. Jos jedan ribar, posto je imao dovoljno zaliha, odlucio je da izumi alat, koji ce pomoci graditelju da gradi kuce brze i moci ce da mu proda taj alat za ribe.
                          16. Posto je graditelj gradio kuce i bio placen u ribama, on je svoju ustedjevinu potrosio na alat, da izgradi nove kuce.

                          I tako to ide u krug i krug i krug i krug.
                          I treci ribar se doseti, stvori drzavu i kaze: dacete mi svi 40% svoje ribe.
                          Originally posted by Dekinjo
                          Šta mislite da su Livepulu poništili dva čista gola, a Sitiju nisu. Koliki bi bio rezultat? Pa 3:3
                          Originally posted by La Jugoslavia
                          Crvena zvezda je naša, iako je oteta, ona je naša, iako je okupirana. A da je oteta i okupirana, to stoji i to jeste, apsolutno se slažem.

                          Comment


                          • Originally posted by bici View Post
                            I treci ribar se doseti, stvori drzavu i kaze: dacete mi svi 40% svoje ribe.
                            Bravo
                            sigpic
                            "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                            AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                            Comment


                            • A sve je mogao objasniti u tri reči - John James Cowperthwaite...

                              I povlašćenim položajem u izvozu prema SAD , Japanu i Kini
                              Šampioni se ne stvaraju u teretanama. Šampioni se stvaraju od nečega što imaju duboko u sebi- želju, viziju i san. M.Ali
                              Ko sme taj može.Ko ne zna za strah taj ide napred.
                              "When the crowd is chanting Roger I hear Novak."

                              Comment


                              • Nema povlastenog izvoza u slobodnoj trgovini.

                                Kada imas ugovor, postujes ga, ali radis na tome da postignes ugovor i onda ne varas, kao sto to Kina radi.
                                sigpic
                                "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                                AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                                Comment

                                Working...
                                X