Announcement

Collapse
No announcement yet.

Ambidextrous Tennis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ambidextrous Tennis

    Siguran sam da se vecina vas u nekom trenutku (uglavnom kao djeca) zapitala: "Zasto ni jedan igrac ne igra sa 2 forhenda, sa obje ruke, zasto je bekend neophodan?" Kad sam bio mali pitao sam se istu stvar, samo tada nije bilo interneta, a casopisi nisu bas pisali o tome. Starije znalce kad bih pitao samo bi rekli: "Ne moze to.. nije prirodno..."
    Sad, u poslednje vrijeme, istrazivao sam malo po netu u vezi te misterije. I i dalje ostaje misterija.. Ima tekstova na tu temu, neki su bas dobro razradjeni i argumentovani, po neki klip, primjer tenisera koji je pokusao igrati takvim stilom.. ali sve isuvise blijedo i šturo.

    Ja sam misljenja da ce jednog dana to biti standard, da ce ovaj danasnji tenis kom se divimo tada biti prevazidjen, zastareo i da ce biti za podsmjeh kada neki igrac na spori bekend slajs protivnika uzvrati istim udarcem, umjesto da raspali forhendom iz druge ruke. Ljudi ce se zabavljati uz snimke kako su se nekad teniski asovi izvlacili na forhend, ne bi li presli u inicijativu, pri tom ostavljajuci cijeli teren prazan..

    Kao glavni razlog zasto taj stil nije zazivio se navodi cesta promjena hvata, prebacivanje reketa iz ruke u ruku, sto navodno onemogucuje tenisera da zadrzi koncentraciju kod dugih razmjena. Eh, well.. to bi bilo tako ako se uzme u obzir da je rijec o rekreativcu. Poprilicno sam uvjeren da je ta prepreka savladiva uz redovnu vjezbu, a i forhend slabijom rukom ne bi morao biti obavezan u bas svakoj situaciji i naravno da bi bekend imao svoje mjesto i u tom svijetu, ali samo kod primanja servisa ili slicnih razornih udaraca, koji ti ne ostavljaju bas puno vremena da prebacis reket.
    Takodje je tradicija problem. Tenis je skup sport, uglavnom ga igra aristokratija, a ne mozes se igrati karijerom nekog klinca ciji otac zeli da on bude buduci br 1 time sto ce on biti experiment i eventualna avangarda neceg novog i progresivnog. Bolje ici na sigurno..

    Siguran sam da ce se jednog dana naci neki klinac koji ce ovim stilom natjerati komplet teniski svijet na uzurbanu, radikalnu i naglu tranziciju u ovom pravcu.
    Uostalom, sta bi muzicari trebali da kazu? "Ne moze se klasicna gitara svirati sa obje ruke, jednostavno nije prirodno.. kako onoliko akorda i solaza slabijom rukom, to jednostavno ne ide.. Zasto pijanista mora sa dvije ruke da svira, kad mu je jedna slabija.." Vjerovatno su se i oni pitali sve ovo nekad, ali su dosli do zakljucka da jednostavno tako mora ako zelis kvalitet. Tako ce biti i sa tenisom...

  • #2
    Nisam baš sigurna da razumem smisao ovoj temi?? Ok post u već postojećim, ali tema kao tema....
    sigpic

    Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
    But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

    Comment


    • #3
      Pa mislio sam da je interesantna i da ce imati neko nesto da kaze na temu, ali posto sam pogrijesio.. premjesti je dje hoces...

      Comment


      • #4
        Ma ok, razumem porive, samo mislm da ne zaslužuje baš temu, a o ovome možeš da diskutuješ uvek negde, pod uslovom da ima zainteresovanih.
        sigpic

        Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
        But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

        Comment

        Working...
        X