Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pričaonica

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Morao sam da guglam sta je srbosjek. Interesantna stvar.. izgleda kao nesto sto bi Geralt nosio u lov na neku cetnicku Strigu

    Sad ocu nesto ozbiljno da pitam. Posto bas slabo poznajem istoriju, pogotovo ovu nasu(jer mislim da je to jedna napisana gomila izmisljotina, lazi i gluposti...) moze li neko da mi kaze sta bi sve, da je bilo pravde, danas bila teritorija Srbije? Ok, znam za CG, Kosovo i RS.. ali me interesuje ostale teritorije mimo toga.

    Comment


    • + Dusanovo carstvo.
      Dayman (a-a-ah...)
      Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
      Champion of the sun (a-a-ah...)
      You're a master of karate and friendship
      For everyone

      Comment


      • Originally posted by Powerslave View Post
        Morao sam da guglam sta je srbosjek. Interesantna stvar.. izgleda kao nesto sto bi Geralt nosio u lov na neku cetnicku Strigu

        Sad ocu nesto ozbiljno da pitam. Posto bas slabo poznajem istoriju, pogotovo ovu nasu(jer mislim da je to jedna napisana gomila izmisljotina, lazi i gluposti...) moze li neko da mi kaze sta bi sve, da je bilo pravde, danas bila teritorija Srbije? Ok, znam za CG, Kosovo i RS.. ali me interesuje ostale teritorije mimo toga.

        Comment


        • Ja sam ozbiljan. Volio bi da mi neko objasni sta bi sve bilo Velika Srbija.

          Comment




          • Na sličan način vlada ovaj "nas" bolesnik.

            Послато са SM-N975F уз помоћ Тапатока

            Comment


            • Lepota istorije je što ne može da odgovori na pitanje šta bi bilo kada bi bilo, a još manje šta bi bilo po "pravdi". Nije gatanje i predviđanje budućnosti.

              Ni istoriografski sam termin "Velika Srbija" ne postoji. U savremenoj srpskoj istoriografiji (a i savremenoj srpskoj političkoj misli, što opet izlazi iz okvira istoriografije) postoje samo par termina u vezi Srbije, Srba i njihove egzistencije - Srbija, Crna Gora, Vojna krajina, Bosna i Hercegovina i Jugoslavija.
              Last edited by Crni Đorđe; 18-01-20, 01:34.
              sigpic

              Comment


              • Originally posted by cacanin View Post


                Na sličan način vlada ovaj "nas" bolesnik.

                Послато са SM-N975F уз помоћ Тапатока
                Ovo toliko vristi na fake.
                Dayman (a-a-ah...)
                Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                Champion of the sun (a-a-ah...)
                You're a master of karate and friendship
                For everyone

                Comment


                • Originally posted by Mr. Wolf View Post
                  Ovo toliko vristi na fake.
                  Bio fejk ili ne, to jeste komunistička (revolucionarna) matrica delovanja više od 100 godina.
                  sigpic

                  Comment


                  • bih.jpg



                    E dobro je, sad smo bezbedni

                    Comment


                    • Originally posted by Powerslave View Post
                      Morao sam da guglam sta je srbosjek. Interesantna stvar.. izgleda kao nesto sto bi Geralt nosio u lov na neku cetnicku Strigu

                      Sad ocu nesto ozbiljno da pitam. Posto bas slabo poznajem istoriju, pogotovo ovu nasu(jer mislim da je to jedna napisana gomila izmisljotina, lazi i gluposti...) moze li neko da mi kaze sta bi sve, da je bilo pravde, danas bila teritorija Srbije? Ok, znam za CG, Kosovo i RS.. ali me interesuje ostale teritorije mimo toga.
                      Ne znam na šta ti izgleda srbosek i zašto ti je to interesentno i smešno ali to je nož napravljen za brzo klanje Srba.

                      Što se velike Srbije tiče, velika Srbija je prvi put kao ideja koju se htelo sprovesti u delo bila na stolu pregovora izmedju Draže i Broza. Pre toga je 1915-te konkretno Srbiji nudjena velika Srbija u Londonskom ugovoru 1915-te.

                      Srbiji je 1915-te nudjena manje više teritorija tadašnje Srbije(Šumadija+Kosovo+Madedonija) i sadašnjih teritorija Crne Gore, Bosne, Vojvodine, Slavonije i Dalmacije.

                      Srbija je to kategorički odbila a mogla je šta je htela i umesto velike Srbuje stvorila sebi i komšijama jednu lepu državu i ideju zvanu Jugoslavija. Svi znamo kako su nam se zahvalili.

                      Imaš i Šešeljevu veliku Srbiju koja se po njegovim rečima prostire istočno od linije Karlobag-Kalrovac-Virovitica..

                      Nisam siguran čime je inspirisan ali mislim da je to linija koju je regent nudio Hrvatima i Slovencima jer su stalno kmečali da im nešto treba u kraljevini pa im je ponudio razlaz. Pa je on onda njima rekao do ove linije je Srbija ako želite napustite Jugoslaviju. Naravno da nisu hteli.

                      Jedan vid velike Srbije je na neki način i ostvaren kad je stvorena banovina Hrvatska, levo od banovine je praktično bila Slovenija a desno od banovine velika Srbija.

                      Imaš i veliku Srbiju iz deklaracije SANU-a koja nije jasno definisana granicom ali je definisana narodom. Svi Srbi u Srbiji. Linija bi trebalo da prati tadašnje etničke prilike. Dakle Srbija, Crna Gora, Republika Srpska i tadašnja Republika Srpska Krajina. Upravo je ova deklaracija iz komšiluka često uzimana kao neki velikosrpski projekat zbog koga je započet rat.
                      Last edited by Chiwwi; 18-01-20, 08:37.

                      Comment


                      • Hvala na objasnjenu! To me je interosovalo, a vjeruj mi nemam koga da pitam osim vas odje.

                        A zna li se zasto je odbijena ta ponuda iz 1915. godine? Sad me interesuje sta je tu bilo s obzirom da se to desavalo u toku rata.

                        A ovo za srbosjek me ne cudi da su Hrvati ulozili trud da osmisle nesto takvo, ali me iznenadjuje da onako nesto nije izmisljeno dosta ranije. Dizajnom lici na nesto sto je moglo pasovati ubicama i ratnicima jos vjekovima unazad.

                        Comment


                        • Pazi jako je teško dati konkretan odgovor. Sad će neko uleteti sa pričom da su Karadjordjevići bili masoni pa nam je Jugoslavija bila podmetnuta.

                          Ali to nije ni blizu istini. Nas su bukvalno i Francuzi i Rusi molili da stvorimo Veliku Srbiju jer bi tako namirili i Italiju sa Istrom i uvukli je na svoju stranu..

                          Dakle mogli smo šta smo hteli.

                          Jednostavno odgovor je da je Jugoslavija tada bila moda, jedna lepa ideja o ujedinjenju južnih Slovena.
                          Svi su bili za Jugoslaviju i narod i vrhuška i službe-organizacije(Crna ruka-Mlada Bosna).

                          Jeste napravili su istorijsku glupost ali ih i ne krivim jer oni tad nisu znali da dolazi WW2 i ustaštvo..

                          Ali zato ove koji su nakon Jasenovca opet napravili Jugoslaviju treba osuditi za veleizdaju i nabiti u zatvor.. Samo sad je kasno, verovatno su svi pomrli.


                          Originally posted by madrid View Post
                          [ATTACH=CONFIG]16988[/ATTACH]



                          E dobro je, sad smo bezbedni
                          Hahaaha..

                          Znači odustaju od projekata izgradnje svemirskog broda "Mehmed paša Zvijezdan Polumjesečić"

                          Za svaki slučaj treba da naprave svemirsku stanicu Federacija, nikad se ne zna.
                          Last edited by Chiwwi; 18-01-20, 09:20.

                          Comment


                          • Originally posted by Powerslave View Post
                            Hvala na objasnjenu! To me je interosovalo, a vjeruj mi nemam koga da pitam osim vas odje.

                            A zna li se zasto je odbijena ta ponuda iz 1915. godine? Sad me interesuje sta je tu bilo s obzirom da se to desavalo u toku rata.

                            A ovo za srbosjek me ne cudi da su Hrvati ulozili trud da osmisle nesto takvo, ali me iznenadjuje da onako nesto nije izmisljeno dosta ranije. Dizajnom lici na nesto sto je moglo pasovati ubicama i ratnicima jos vjekovima unazad.
                            Odbijeno je (navešću dva pravca, dve opcije) jer je Kralj Aleksandar bio zadojen Jugoslovenskom idejom/želeo sve južne Slovene u jednoj državi a pod molbama Jugoslovenskog komiteta na čelu sa A. Trumbićem.
                            Zato što je želeo da bude suveren na većoj teritoriji.
                            Negde provejava da je na kraju Kralj Aleksandar bio izdat od onih koji su ga molili da u duhu jugoslovenstva postupi. Bez obzira na bratstvo i potenciranje srpstva od strane Kralja Nikole, jedino je CG pored Srbije (daleko više CG) izgubila nešto što je imala - suverenitet. Srbija i CG su taj suverenitet uneli u novu državu a samo je srpska loza nastavila da vlada.
                            Spoiler
                            Ako mi časi smrti postanu bliski,
                            I nešto mi se crno oko nozdrva skupi,
                            Kažite drugovima da vojnik Zahar Gorodijski
                            Nije umio da odstupi,
                            Recite da sam, nagutavši se samrtnog vjetra,
                            Pao unapred, a ne unazad,
                            I da je slobode stosedamdesetdva santimetra
                            Uračunato i u moj pad.

                            Comment


                            • Nije tačno. Mi smo i od te Jugoslavije mogli da napravimo Srbiju pa da regent vlada na velikim prostoru.
                              Mogli smo šta smo hteli.

                              Krfska deklaracija je doneta kao ratni cilj a to je Jugoslavija, još su se lečili na Krfu nisu ni znali dali će da pobede rat.

                              Gavrilo Princip je bio Jugoslovenski orjentisan, Crna ruka, bukvalno svi su hteli Jugoslaviju.

                              Samo je čini mi se Stepa ili Mišić nešto dobacivao kralju o Jugoslaviji ali ne da je ne stvara nego da se bar zna tačno gde je Srbija.
                              Last edited by Chiwwi; 18-01-20, 09:30.

                              Comment


                              • Nismo mogli da napravimo teritorijalno onoliko koliko smo Jugoslavijom dobili.
                                A kralju je zinulo dupe za sto vecom teritorijom. I da, bio je zadojen idejom Jugoslovenstva.
                                sigpic

                                Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

                                U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
                                Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

                                Comment

                                Working...
                                X