Announcement

Collapse
No announcement yet.

Hrana i piće

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Hrana i piće

    Iznenađuje me da za vreme mog boravka ovde niko nije pokrenuo sličnu temu. Ako mi je promaklo, izvinjavam se.

    Elem, naši krajevi su poznati po dobroj klopi, pa logično imamo pregršt gurmana. Ova tema će služiti tome da svako može da podeli s nama svoje omiljene obroke, da preporuči dobre restorane, kafane, pekare i sve druge objekte gde se može kupiti po vama kvalitetna i ukusna hrana. Da upoznamo vašu dijetu, ili da otkrijemo nešto novo i interesantno. Približite nam neke tradicionalne produkte vašeg kraja, a što da ne, ako imate nešto specifično, možete ostaviti i recept. Samo vas molim da to ne bude neka opštepoznata stvar.

    Kao što naslov teme kaže, ovde možete pisati i o svim vrstama pića koja volite, konzumirate, ili su vam iz ovog ili onog razloga interesantni. Mogu biti povezana s hranom, a i ne mora. Ostavljam vam da sami prosudite kojim tokom će teći razgovori na tu temu. Sve dok ne ode u priču o opijanju i sl., mislim da će biti prikladno. O takvim stvarima smo već pisali na nekim off-topic temama i mislim da im ovde ne bi bilo mesto.



    Ja ću početi sa jednom preporukom. Radi se o pekari koja po nekima pravi najbolji burek u Srbiji, a u Nišu sasvim sigurno. Pekara "Anton" je porodični posao već nekoliko decenija. Ljudi iz bukvalno svih krajeva Niša su spremni zanemariti mnoge njima bliže, ne bi li opet osetili zadovoljstvo koje burek ovde može probuditi, a neretko ćete čuti i strani jezik turista koji su očigledno došli/svratili u grad dobro obavešteni šta bi trebali probati. Igrom slučaja, nalazi se kod mene u komšiluku, pa sam od malena razmažen.
    Da bih vam bolje približio situaciju, citiraću deo jednog članka:
    U Nišu svi jure da jedu burek sa kojim je slična fora kao i sa pljeskavicama, u prevodu – često nije ni za kurac. Možete ga probati u nekoj od pekara po gradu, ali sigurica je jedino kod Antona. To nije pekara. To je institucija, kulturna baština i objekat pod zaštitom države.
    Inače, prvi burek u Srbiji napravljen je upravo u Nišu, 1498. god. Ako je neko uspeo da najbliže očuva originalan recept do dana današnjeg, to mora biti "Anton".

    Ovde možete čuti neke utiske s lica mesta od 2:44. Mada preporučujem da bacite pogled pre toga i na Novopazarske somune (a nadam se da će nas i Proto obradovati nekim tekstom ovde )

    Pre izvesnog vremena su otvorili još jednu pekaru, u centru grada. I da, imaju naravno i s mesom. Znam da mnogi kažu da je burek jedino s mesom, ali tu tvrdnju kategorički odbijam duži niz godina. Burek sa sirom nema veze s pitom (čak ni sukanom), sirnicama i sl. Koliko god neki uživali u bureku s mesom i pokušavali da od njega naprave monoteizam.
    Last edited by p4p1; 18-07-16, 03:05. Reason: typo

  • #2
    Јеботе како бих сашио овај један течни из Антона. Морам у Ниш под хитно...

    Прво морам да се представим, тј. најомиљенији хас иде овако:

    1. Сарма
    2. Печење крмеће
    3. Поховано месо + пире

    Што се тиче ових пекара, у БГ-у је убедљиво најпопуларнија и најхваљенија пекара Трпковић. Нема од кога нисам чуо да је хвали. Кад год прођем поред ње у ГСП-у она је пуна као око. А на најодвратнијој могућој локацији се налази, у јебеној Димитријали где само возила ђирају и то великим брзинама. Пролази ту и 3 превоза, али баш је на дебилном месту пекара и никад нисам имао прилику да прођем пешке ту, да станем и још увек нисам јео у њој. Једном ћу наменски да запуцам тамо, очију ми. Чуо сам да има једна и на Душановцу негде, немам појма где.
    А искрено, ја немам неко место где сам се нешто превише одушевио нечим. Можда једна мала пекарица испод Омладинског стадиона. Фритеза мислим да се зове. Ту сам јео ненормално јак жу-жу са чварцима. Значи исто као погачице само мање. Врхунски укус и све. Чуо сам да пекара ради од 5-6 и да све распродају до поднева и онда затворе.
    Last edited by Урош94; 18-07-16, 05:09.
    Arise, Serbia!
    You fell asleep long ago,
    And have lain in the dark.
    Now wake up
    And rouse the Serbs!


    sigpic

    Comment


    • #3
      Ja se najozbiljnije razmišljam da sačekam da otvore sad i odem da se odnesem. I onako ga već prave u najveće u ovo doba. Samo ko posle da se uspava.

      Žu-žu s čvarcima hahahaha ma daaaj. Meni žu-žu jedan od omiljenih doručaka, ali čvarci se zaobilaze u širokom luku.

      Comment


      • #4
        Чварци мајка мара. Обожавам их, и погачицу са њима а и овај жу-жу.

        Иначе, баба из села буквално камен уваљан у ћумур да скува испашће најјача храна на свету. Ону питу кружну, што сама развија коре, друже... ја ти се кунем оно нико никада онако неће правити. Исто и кад пржи кромпириће, ја не знам шта она ради, то моја кева (њена ћерка) покушава да на исту фору испржи и никако јој не успева. А ништа специјално баба не ради јеботе, капирам да је до оне њене распале, рђаве тепсије која је 3 пут старија од мене.
        А специјалитет, који сам само код ње тамо на селу јео је - пржена кавурма. Кавурма она класична, метне алеву, брашно, воду, лук и испржи све заједно. БУМ браћо. Убијање...
        Arise, Serbia!
        You fell asleep long ago,
        And have lain in the dark.
        Now wake up
        And rouse the Serbs!


        sigpic

        Comment


        • #5
          Е жеља ми је да пробам оне питице силне, како се већ зову, из Новог Пазара. То је 100% доминација чиста.

          Него, дупли пост је због најбољег пива на свету, које сам пропустио да поменем.

          Ево како иде прича:

          Пре пар година професор филзофије, из средње школе, прича нам на часу о пиву под именом "Кругер и Брент". Каже, домаће пиво, врхунско, има светло, тамно, црвено... Производи се у једном малом селу у Банату, које се зове Ритишево (запамтио сам до данас име). Пиво је врхунског укуса, без кемије, хоуммејд значи. Има 8% алкохола, попијеш једно и већ бије у главу лагано. Али попијеш тону, убијеш се као мајка и нема силе да те боли глава од њега. Природа, јебига...
          Споменуо нам је тада да га има на пар места у Београду, између осталог, у кафе "Верона", у Краљице Наталије. И ја и другари све хоћемо као да одемо и никако да се наканимо. И тако прође 3 године од прилике. Зимус са ортацима коначно кренем тамо, дођем на адресу, а ту ништа. Капирам затворили душмани... сморио сам се баш. И пре једно два месеца, са другаром нешто блејим по граду и као ајмо негде на пиво. И ја се сетим Кругера и изгуглам најближе место где има. Одемо у Синерман (кафић на врху Дома синдиката, врхунски поглед) и тамо дају само црвено. Попијемо по то једно и јеботе, ладно нас удари у главу једно пиво. Укус - фантастичан. Не можеш да верујеш која прича. У почетку, кад га пробаш, мало ти чудно, после иде ко дете у први разред. И после сам га пио још једном, на истом месту, али још увек нисам пробао светло, тамно и оно четврто што имају.
          Баш сутра (данас) би требало да идем у Српску кућу пива (иначе, врхунски локал, чуо сам од више њих), на Крсту. Тамо има све, не могу дочекати.
          Arise, Serbia!
          You fell asleep long ago,
          And have lain in the dark.
          Now wake up
          And rouse the Serbs!


          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by Урош94 View Post
            Ону питу кружну, што сама развија коре, друже...
            To se zove sukana pita kod nas. Nema dalje. Greh je u stvari nazvati je pitom, jer ono nema veze s onom običnom. Ono se topi u ustima jbt, a opet ima tu neku hrskavost, jebem li ga kako. I ništa bez domaće, kad to baba razvuče, uh..

            Originally posted by Урош94 View Post
            Е жеља ми је да пробам оне питице силне, како се већ зову, из Новог Пазара. То је 100% доминација чиста.
            A ove pitice se zovu mantije, ima to i u drugim gradovima, ali kontam da ne mogu da priđu ovima iz Pazara. Makar ove iz Niša ne mogu. Meni su one od svih bureka/pita najmanje omiljene, ove kod nas mi se čak i ne sviđaju, ali su mi u Pazaru okej, a oni koji ih vole isto kidaju na Pazarske. Da ne dužim priču na nešto drugo sad, čeka se brat Proto da nas edukuje za njihove specijalitete.

            I btw mogao bi neko iz CG da pojasni malo burek kod vas, jer imate i ovaj što je kod nas standardan, ali neki tamo burekom nazivaju onaj što se mota u krug (kao pita), a opet čini mi se da ima drugačiji ukus.
            Last edited by p4p1; 18-07-16, 05:27.

            Comment


            • #7
              Да бре, мантије... не могу да се сетим јбт. Ја их нисам нигде видео по БГ-у. Сад кад размислим, мора да постоје барем на једном месту. Сад ћу дизгуглам.

              Тај бурек што се мота праве и у БГ-у и само га зову пита (често сарајевска пита) са сиром/месом... чиме год. Мање више сличан укус као и код бурека, само другачији облик.
              Arise, Serbia!
              You fell asleep long ago,
              And have lain in the dark.
              Now wake up
              And rouse the Serbs!


              sigpic

              Comment


              • #8
                Mantije ti ima svaka pekara po zemunu. Kao i na jebenoj Altini.

                PS: Friteza.

                Kako je moj brat od tetke napisao za burek u toj pekari u Nisu. Isto to važi za Fritezu. Nebo i zemlja od svih ostalih a ja jos ne volim burek. Ali taj iz Friteza vraća u život.
                Zu-žu je toliko dominantan kod njih da to nije humano. Rade od 5 ujutru do 16h ako se na varam a u 9 je prazna. Nema ništa. To govori o svemu.

                Ne znam koliko ovde ima ljudi sa Dorcola, ali je bila jedna stara pekara koju su držali Živka i njen muž. Pa to je raj na zemlji.

                Zanimljivo što obe pekare izgledaju kao da će da se sruše. A imaju nenormalan kvalitet.

                Takodje. Ko god bude na Karaburmi gladan obavezno neka poseti "Mosa loma". Nalazi se pored bioskopa Slavice uvučen mali lokal.

                Pohovano belo i Bečka.

                To je savršenstvo! Počev od Somuna koji sami prave. Uvek svežih priloga i isto tako svežeg mesa. A porcija? Tolika da posle ne možeš 12 sati da jedeš a opet bi tražio još jednu koliko je dobro.

                Koga naravno mrzi da dolazi, Skadarlijske kobasice. Jednostavne i preukusne. Imaš 10 ukusa ali jednostavno uzmeš ljutu i završio si priču.

                Ljudi sa NBG-a imaju čuveni Sis. I dobro je poznato da je red znao da bude od Megatrenda do Starog Merkatora. A to je nekih 700m . Red se čeka u 6 ujutru, 12 popodne ili u 18h. Red se uvek čeka i to je to.

                Dok smo na NBGD-u ispod Brankovog mosta.
                Restoran So i biber.

                Punjena i dimljena vešalica. Za dve osobe a komotno može 4 da je jede. Sa kilo kajmaka oko nje. Pekarskim krompirom i vrelim lepinjama. Ne treba ti meso.

                Restorancic Cacanin na Rakovici.
                Teletina ispod saca ili Cacanin za dve osobe. Roštilj. Ali to je više od roštilja. verujte mi.

                Dovoljno za početak
                Originally posted by Vladan
                SAFa niko nije mogao ni jednom da prezivi, Runi je to uradio dva puta. Masivan. Monumentalan. Bivsi. Pozdrav legendo, donesi Evertonu nemoguci san.
                :vinjaksmajli:

                Comment


                • #9
                  So i biber je odlican restoran, sve sto sam jela tamo je bilo genijalno

                  I postojao je odlican restoran u Zarkovu, Papa Joe, gde je sve bilo preukusno, a porcije ogromne, medjutim zatvorili su ga. Postoji isti taj restoran kod Pionira, ali tamo nisam bila i to je bas pravi restoran, nekako je fensi, dok je ovaj u Zarkovu vise bila kafana

                  I apsolutna preporuka, restoran Durmitor, na NBGu, kod novog Merkatora i teletina ispod saca
                  http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                  Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                  sigpic

                  Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                  with experience.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Урош94 View Post
                    Чварци мајка мара. Обожавам их, и погачицу са њима а и овај жу-жу.

                    Иначе, баба из села буквално камен уваљан у ћумур да скува испашће најјача храна на свету. Ону питу кружну, што сама развија коре, друже... ја ти се кунем оно нико никада онако неће правити. Исто и кад пржи кромпириће, ја не знам шта она ради, то моја кева (њена ћерка) покушава да на исту фору испржи и никако јој не успева. А ништа специјално баба не ради јеботе, капирам да је до оне њене распале, рђаве тепсије која је 3 пут старија од мене.
                    А специјалитет, који сам само код ње тамо на селу јео је - пржена кавурма. Кавурма она класична, метне алеву, брашно, воду, лук и испржи све заједно. БУМ браћо. Убијање...
                    nisam ljubitelj kavurme,ali domaci hleb ispecen u smederevcu,pa onako vruceg da se jede pa se doda mladi kajmak,prsuta i kiseli krastavcici mmmm voda krene na usta
                    A sto se tice tih pita guzvara to nase bake su najbolje znale da naprave
                    p.s Urose aj na komplet lepinju i na koju vrucu

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by ledeni 80 View Post
                      p.s Urose aj na komplet lepinju

                      Kompletara, ali ona prava...ne sa nekim dodacima i slično. Samo lepinja, jaja, pretop i kajmak. Ništa slađe jbte...

                      To i pola litra jogurta i sit si narednih 5-6 sati...
                      I LOVE HOUSE MUSIC!!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by z0La View Post
                        Kompletara, ali ona prava...ne sa nekim dodacima i slično. Samo lepinja, jaja, pretop i kajmak. Ništa slađe jbte...

                        To i pola litra jogurta i sit si narednih 5-6 sati...
                        ima par mesta gde ih prave da prste polizes ja jos volim rol virse kad stavi pretop i senf i to uvece kad zavrsim sa poslom

                        Comment


                        • #13
                          Sučena gibanica bre kakva sukana pita.. To obožavam da jedem

                          A i ovo što kaže Ledeni, nema ništa bolje i ukusnije od domaćeg hleba to je božanstvo. Mani me ovog kupovnog ono je kao guma, pojedem jedan hleb kao da ga nije ni bilo ali zato domaći je majka i otac za kupovni..
                          Last edited by Lord Aleksoni; 18-07-16, 12:43.

                          Comment


                          • #14
                            Pricate o komplet lepinji i bas sam bio na Zlatiboru, pre par dana, znaci komplet lepinja je mama

                            Inace imam tako nekad kad nisam gladan, uzmem i uslikam, ali sam pajvan toliko bio gladan, da nisam stigao da je uslikam.

                            No zato kad je slatko u pitanju....

                            1468790134090 by Deni Kner, on Flickr

                            P60714-125759 by Deni Kner, on Flickr

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by l1m4r View Post
                              mantije ti ima svaka pekara po zemunu. Kao i na jebenoj altini.

                              Ps: Friteza.

                              Kako je moj brat od tetke napisao za burek u toj pekari u nisu. Isto to važi za fritezu. Nebo i zemlja od svih ostalih a ja jos ne volim burek. Ali taj iz friteza vraća u život.
                              Zu-žu je toliko dominantan kod njih da to nije humano. Rade od 5 ujutru do 16h ako se na varam a u 9 je prazna. Nema ništa. To govori o svemu.

                              Ne znam koliko ovde ima ljudi sa dorcola, ali je bila jedna stara pekara koju su držali živka i njen muž. Pa to je raj na zemlji.

                              Zanimljivo što obe pekare izgledaju kao da će da se sruše. A imaju nenormalan kvalitet.

                              Takodje. Ko god bude na karaburmi gladan obavezno neka poseti "mosa loma". Nalazi se pored bioskopa slavice uvučen mali lokal.

                              Pohovano belo i bečka.

                              To je savršenstvo! Počev od somuna koji sami prave. Uvek svežih priloga i isto tako svežeg mesa. A porcija? Tolika da posle ne možeš 12 sati da jedeš a opet bi tražio još jednu koliko je dobro.

                              Koga naravno mrzi da dolazi, skadarlijske kobasice. Jednostavne i preukusne. Imaš 10 ukusa ali jednostavno uzmeš ljutu i završio si priču.

                              Ljudi sa nbg-a imaju čuveni sis. I dobro je poznato da je red znao da bude od megatrenda do starog merkatora. A to je nekih 700m :d. Red se čeka u 6 ujutru, 12 popodne ili u 18h. Red se uvek čeka i to je to.

                              Dok smo na nbgd-u ispod brankovog mosta.
                              Restoran so i biber.

                              Punjena i dimljena vešalica. Za dve osobe a komotno može 4 da je jede. Sa kilo kajmaka oko nje. Pekarskim krompirom i vrelim lepinjama. Ne treba ti meso.

                              Restorancic cacanin na rakovici.
                              Teletina ispod saca ili cacanin za dve osobe. Roštilj. Ali to je više od roštilja. Verujte mi.

                              Dovoljno za početak
                              друже, видиш да пишем бегорад. пусти ме земуна, знаш ти где је то. чуј алтина... :d

                              видиш, ко би рекао да још неко зна за фритезу одавде. ја игром случаја чуо за њу, кева ту пролази кад иде на посао и рекла. а буквално изгледа као да ће да се сруши. те мале, старе, "социјалне" пекаре су ме увек више привлачиле од неког фенсераја јебига.
                              потписујем за шиш на нбг-у. слична прича је и за палачинке у пинокију. ту је ред у по ноћи. нас пар другара блејало нешто увече касно, било нас 6-7 и као шта ћемо, где ћемо, ајмо у пинокио. и ми са звездаре с двоје кола у по ноћи одемо у земун само због тога. али то је био специјални случај да се иде до земуна. :d
                              Arise, Serbia!
                              You fell asleep long ago,
                              And have lain in the dark.
                              Now wake up
                              And rouse the Serbs!


                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X