Announcement

Collapse
No announcement yet.

Jezičke zavrzlame i nedoumice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Jezičke zavrzlame i nedoumice

    Kako se kaže ili kako se piše... u našem jeziku je to isto... a pošto mnogo grešimo ili ne znamo, evo jedne verujem važne teme, gde su naravno svi dobrodošli, da razrešimo nedoumice i otklonimo neke nejasnoće kroz konkretne primere.

    Pogrešno je usvojeno mišljenje da na internetu važe neka druga pravila, tačnije da ne postoje pravila kada je u pitanju pravopis. Pretpostavljam da je ono došlo od ljudi koji ne pridaju mnogo važnosti niti daju značaja gramatici, odnosno pismenosti, pa da budem slobodna i kažem da je ustanovljeno od one većine nepismenih kojih ima svuda... u medijima nažalost najviše i u javnom životu generalno (ko je rekao Skupšitna?), ali i svuda oko nas. Pošto ta mantra nije tačna, red je da poradimo na sebi, ali i da se ovo mesto malo upristoji. Da ne pominjem da u Pravilima foruma, koje niko apsolutno ne čita, pogotovu niko ne pročita pre nego što napiše svoj prvi post.... stoji:

    6.) Obratite paznju na gramatiku i preglednost postova. Konstantno lose konstruisane recenice i nepregledni postovi, kao i recenice bez osnovna pravopisa mogu dovesti do upozorenja i zabrane pisanja na odradjeno vreme, a kasnije i bana.
    Nije mi cilj da otvaramo gramatike i prepisujemo pravila, već u hodu kada se uoči neka greška, ali ne ona u pisanju/kucanju, nego ona koja se često ponavlja i koja je očigledno postala opšteprihvaćena, skrenemo na nju pažnju i napišemo ovde kako bi trebalo zapravo ispravno da se kaže, odnosno piše.

    Ne želim takođe ni da bilo čije postove ovde kopiramo, niti da na nekog upiremo prstom, već prosto da zajedno ispravljamo gomilu tih ustaljenih netačnih i pogrešnih "pravila"... koja su, ponavljam, usled prečestog ponavljanja i prihvatanja velike većine uspostavljena kao neka važeća i ispravna.

    Jezik je živa stvar, on se menja (možete li da zamislite da i dalje govorimo staroslovenskim?), pa tako su i one tuđice, pre svega engleske reči postale svakodnevica u našem jeziku i nerazumno je u vremenu i svetu tehnologija i toliko široke upotrebe engleskog boriti se po svaku cenu za "čist jezik", ali da pokušamo da ispravimo neke zaista velike pre svega gramatičke greške tipa... jeR-jeL... neznam-ne dopustivo... dvoje (bez ženskog člana u ovom paru)... itd, itd... jeR da se razumemo, ovo nisu greške u pisanju.

    Svačije mišljenje i znanje, preporuka, zapažanje veoma je poželjno, a pre svega svako pitanje. Sve što vam nije jasno u vezi jezika i gramatike da pokušamo zajedno da razrešimo, nikoga ne bi trebalo da bude sramota, jer niko od nas ne zna sve, već da se dopunjujemo i ono što ne znamo naučimo.

    Sledeći post ću ostaviti prazan, koji će služiti kao neka vrsta sadržaja, pa kako koju nedoumicu, grešku ili jezičku zavrzlamu odgonetnemo i rešimo, upisaću-dodavaću naknadno njihove nazive, a pored link koji će nas odmah odvesti do posta u kome se objašnjava kako bi trebalo da se ta određena nedoumica-greška piše, da ne bi mnogo lutali.

    A to bi izgledalo na primer:

    s obzirom(i)* - obzirom(p)** ...pa link gde je post sa objašnjenjem... uzgred ovo drugo je nepravilno, a mnogi tako ovde pišu, verovatno i govore.

    * i - ispravno
    ** p - pogrešno



    Molim sve da odgovore na anketu, biće anonimna. Hvala.
    46
    a:2:{i:1163;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1163;s:6:"nodeid";s:7:"2667105";s:5:"title";s:2:"Da";s:5:"votes";i:46;s:6:"voters";a:46:{i:0;s:4:"4906";i:1;s:4:"7434";i:2;s:5:"10109";i:3;s:5:"14140";i:4;s:4:"3488";i:5;s:5:"13784";i:6;s:4:"6904";i:7;s:4:"7197";i:8;s:5:"12353";i:9;s:5:"12141";i:10;s:4:"7170";i:11;s:4:"4504";i:12;s:2:"44";i:13;s:4:"7522";i:14;s:4:"7222";i:15;s:5:"13382";i:16;s:4:"8370";i:17;s:5:"12679";i:18;s:4:"1568";i:19;s:5:"12307";i:20;s:4:"1207";i:21;s:5:"14221";i:22;s:5:"11843";i:23;s:5:"10629";i:24;s:5:"12891";i:25;s:4:"3424";i:26;s:4:"6187";i:27;s:4:"5963";i:28;s:5:"13871";i:29;s:5:"13504";i:30;s:4:"5510";i:31;s:5:"13269";i:32;s:4:"4998";i:33;s:4:"5636";i:34;s:5:"13894";i:35;s:5:"11950";i:36;s:5:"13866";i:37;s:5:"11806";i:38;s:4:"1529";i:39;s:5:"14704";i:40;s:4:"6042";i:41;s:5:"15114";i:42;s:5:"14528";i:43;s:5:"14624";i:44;s:5:"14938";i:45;s:5:"14588";}}i:1164;a:5:{s:12:"polloptionid";i:1164;s:6:"nodeid";s:7:"2667105";s:5:"title";s:2:"Ne";s:5:"votes";i:7;s:6:"voters";a:7:{i:0;s:5:"12455";i:1;s:4:"8331";i:2;s:5:"14176";i:3;s:5:"10323";i:4;s:5:"14159";i:5;s:4:"4294";i:6;s:5:"10179";}}}
    100.00%
    46
    Last edited by miloolja; 06-05-16, 16:08.
    sigpic

    Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
    But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

  • #2
    SADRŽAJ:
    sigpic

    Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
    But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

    Comment


    • #3
      Bravo za temu.

      Meni je paznju privuklo sto veliki broj ljudi, koji inace pise ispravno i dobro barata s gramatikom i pravopisom, ima problema sa skracenim oblikom glagola hteti (cuveno ću, ćeš, će, ćemo, ćete, će).

      Posto ja ne bih umeo to najbolje da objasnim (za jezike bih uvek razvio neki "osecaj"), evo ovako:

      Odvojeno se piše u prvom načinu ( hteti + infinitiv ) : ja ću pevati , ti ćeš raditi , on će ići .

      Sastavljeno se piše u drugom načinu ( infinitivna osnova + oblik od " hteti " ) , ali samo za glagole čiji se infinitiv završava na -ti : pevaću , radićeš itd . Kod glagola čiji se infinitiv završava na -ći ( ići , reći , doći , peći itd . ) Se to ne radi , već se upotrebljava samo prvi način , doći ćeš , a ne " doćeš " .
      Inace, uvek rado prihvatam dobronamerne sugestije. Ne znam je li gore kad se neko uvredi sto ih je neko ispravio, ili kad ih je bas briga i smatraju da su to nebitne stvari.

      Evo da postavim i jedno pitanje: Da li se znakovi interpunkcije pisu posle zatvorene zagrade, ili pre?

      Comment


      • #4
        Posle.
        U sustini zavisi i od onoga sta je u zagradi, tj da li se napisano u zagradi tretira kao zasebna recenica ili izjava sa znacima navoda na primer e onda se svi ti znakovi interpukcije trpaju u zagradu. Ali u koliko je samo neki pojam-rec koja je vezana za osnovnu recenicu u kojoj se nalazi onda tacka, zarez ili bilo koji drugi znak interpukcije ide posle zagrade.

        Na primer ako napisem:
        Papi (onaj forumas), me uzasno nervira. ; Onda je logicno da ce zarez ici posle zagrade
        Ali ako napisem:
        Papi me opasno iznervirao kada sam ga video kako smara sa pravopisom ("Da li se znakovi interpunkcije pisu posle zatvorene zagrade, ili pre?") ne verujem sta je pitao?! ; Onda ti znakovi navoda pa cak i upitnik idu u zagradu jer se tretiraju kao posebna recenica.

        Naravno da me ne nerviras samo sam te uzeo za primer
        Last edited by Sandugp; 07-05-16, 13:23.
        sigpic

        Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

        U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
        Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

        Comment


        • #5
          Pozdravljam otvaranje ove teme.

          Ono sto je meni zapalo za oko, bez bilo kakve namere da uvredim pojedine forumase, jeste pisanje prisvojnih prideva, onih koji se zavrsavaju sa -ski, -cki, velikim slovom. Iz mog ugla, to je pocetnicka i veoma ozbiljna greska. Ona mozda ne diskvalifikuje ljude iz diskusije, ali ostavlja prilicno los utisak. Cesto se ovde moze procitati da je ''kvalitet Engleskog prvenstva na visokom nivou'', ili da ''postoji nekoliko odlicnih Spanskih igraca u tom timu''.

          Naravno, ako sam i ja sklon odredjenim gramatickim greskama molim da mi drugi forumasi na to ukazu.
          Last edited by Bogi; 06-05-16, 16:33.

          Comment


          • #6
            http://www.politika.rs/scc/clanak/34...glagol-trebati

            i po meni najcesca greska kod nas:

            Ja bih
            Ti bi
            On, Ona, Ono bi

            Mi bismo
            Vi biste
            Oni, one, ona bi

            Trenutno se intenzivno bavim jezicimai u tom duhu gledam da sto vise svojih gresaka iskorenim, a svakako ih ima. U pocetku se osecas kao da je uzaludno i neprirodno ali vremenom, kako se trud prima, osecas se ispunjeno jer umes da baratas svojim jezikom i ne skrnavis ga.

            I pored te namere, i dalje zastupam stav da donekle treba imati opusten pristup, stoga npr kad pisem na forumu, cesto ne koristim veliko slovo ili tacku, ali isto tako ako se vec ozbiljnije obracam nekome gledam da ga ispostujem i da sve bude na mestu.

            Takodje smatram da ne treba biti ludi perfekcionista, ja npr sasvim svesno koristim pleonazam u nekim situacijama jer verujem da me ljudi bolje shvate i bolje osete sta i koliko sam hteo da naglasim. Jednostavno, nema istu jacinu kada kazem kucica i mala kucica, iako je ovo drugo nazalost nepravilno.
            It's not who you are underneath, it's what you do that defines you

            Comment


            • #7
              Fazon je što je dosta lakše kasnije pisati ozbiljne stvari, ukoliko konstantno pišeš pravilno. Banalan primjer je ubacivanje č,ć umjesto c.

              Comment


              • #8
                Zapanjen sam. Necu da dozvolim da i ovu temu pojede prizemnost, neuspesan humor i negativnost. Kome se ne svidja nek zaobidje, sto se mene tice ova tema je vec ispunila neku svrhu pa makar i zamrla posle ovog posta. Uostlom imate anketu, pa ako ispadne da je tema nepozeljna lako cemo da obrisemo.

                Bio si korektan do sada, barem u onome sto sam ja stigao da primetim stoga neces dobiti ban, ali smatraj da si upozoren, kao i ostali kojima padne na pamet da iskoriste ovu temu kao sprdnju. Stvarno ne mogu da verujem. prskaj

                Comment


                • #9
                  Originally posted by shminka View Post
                  Fazon je što je dosta lakše kasnije pisati ozbiljne stvari, ukoliko konstantno pišeš pravilno. Banalan primjer je ubacivanje č,ć umjesto c.
                  Ja sam dosta stvari u zivotu pisao i uvijek odvajam bez problema.. Recimo magistarski kad sam pisao, č,č,đ i ostale stvari idu bez problema, na poslu također..
                  Međutim, na forumu ili drugom chatovima, ne bi ovaj nepČanik napisao, neeeema sanse...

                  Moje slobodno vrijeme! Sta mi je ostalo u zivotu bez toga?

                  Comment


                  • #10
                    I usput rečeno ( namjerno ne koristim BTW ), jako pohvalna tema. Na ovom topicu, odsad pa nadalje, pazim svako slovo koje napišem, ali ne i na ostalim. Pozitivna i odgojna svrha ovog foruma je postignuta, ako bar jedna osoba ispravi svoje greške
                    I nemojte miješati razlike između ovih naših južnoslavenskih jezika sa nepismenošću.

                    Ime teme neka bude "Grammar police"

                    Comment


                    • #11
                      Ih, pa tema se bavi pismenoscu, a ime da bude na engleskom jeziku, ne ide nikako
                      http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                      Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                      sigpic

                      Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                      with experience.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by bojanaBG View Post
                        Ih, pa tema se bavi pismenoscu, a ime da bude na engleskom jeziku, ne ide nikako
                        To ti je životna ironija

                        Odnosno kad smo već u jezičnim vodama, takvo ime za ovu temu bi bilo oksimoron
                        Last edited by luka; 06-05-16, 22:02.

                        Comment


                        • #13
                          Dosta puta sam video ovu grešku na forumu:

                          "Postigao go/ dao go/ kakav go"

                          Pravilno je "gol", jer "go" znači biti bez odeće/nag
                          Last edited by Mr. Wolf; 07-05-16, 00:04.
                          Dayman (a-a-ah...)
                          Fighter of the Nightman (a-a-ah...)
                          Champion of the sun (a-a-ah...)
                          You're a master of karate and friendship
                          For everyone

                          Comment


                          • #14
                            Pohvale i od mene za otvaranje teme.

                            Evo ja ću odmah priznati da sam zalijepio kilometar tekstova na čisto hrvatskom jeziku u temi F1 kolumne, s obzirom na to(dole opširnije) da pišem za hrvatski sajt, pa se još jednom javno izvinjavam.


                            Što se tiče boldovanog teksta, kad si se već dotakla tog izraza, mislim da je potpuno pravilan oblik s obzirom na to, jer se podrazumijeva da kada koristimo taj izraz, da govorimo o nečemu i da to nešto naglašavamo, odnosno da se prethodno navedeni dio rečenice odnosi na naredni. Ne znam baš najbolje objasniti, ipak nisam profesor srpskog jezika, ali mislim da ćete shvatiti poentu.
                            Mali detalj, čisto da pridonesem temi.

                            Comment


                            • #15
                              Hvala momci i devojko baš mi je drago što delimo slična zapažanja i interesovanja.
                              Kasnije ću da vam odgovorim detaljnije, a bilo bi lepo kada bi i ova... za sada... tri glasa napisala zašto imaju protiv, mada sumnjam da će hteti.
                              sigpic

                              Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                              But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                              Comment

                              Working...
                              X