Announcement

Collapse
No announcement yet.

Jezičke zavrzlame i nedoumice

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Ludim od nisam skocentrisan. Ne postoji rijec skoncentracija.
    sigpic

    Comment


    • #17
      Super tema svaka cast Olja.
      Inace ja bih takodje skrenuo paznju na neke reci.
      Na primer dosta ljudi (ne mislim samo na forum nego generalno), pisu jel spojeno, umesto je l'
      Ja sam imao problem sa tim dok nisam posao u srednju skolu i na pismenom nisam video prepravljeno to jel.
      Takodje mislim da je vecita dilema glagol trebati.
      Upotrebljava se bezlično (ne menja se po licima) ako je u spoju s glagolom, npr. ''Svi treba da dodju'' (ne: trebaju). ''Trebalo je da vidiš'' (ne trebao si da vidiš)
      Znaci treba ili trebalo je. E sad negde sam citao da moze da se koristi trebam, trebas, trebamo ali nije mi tu jasno nista, zato koristim samo treba i trebalo pa ako neko ume da mi odgovori onda super
      Dreams are coming true.


      Marcello Lippi: „Usporeni snimci akcija nisu realan fudbal. Svi mi želimo da vidimo Moniku Beluči golu, ali ne želimo da je gledamo kroz rendgen“.

      Comment


      • #18
        Originally posted by bice View Post
        Super tema svaka cast Olja.
        Inace ja bih takodje skrenuo paznju na neke reci.
        Na primer dosta ljudi (ne mislim samo na forum nego generalno), pisu jel spojeno, umesto je l'
        Ja sam imao problem sa tim dok nisam posao u srednju skolu i na pismenom nisam video prepravljeno to jel.
        Takodje mislim da je vecita dilema glagol trebati.
        Upotrebljava se bezlično (ne menja se po licima) ako je u spoju s glagolom, npr. ''Svi treba da dodju'' (ne: trebaju). ''Trebalo je da vidiš'' (ne trebao si da vidiš)
        Znaci treba ili trebalo je. E sad negde sam citao da moze da se koristi trebam, trebas, trebamo ali nije mi tu jasno nista, zato koristim samo treba i trebalo pa ako neko ume da mi odgovori onda super
        Koliko iz znam iz pravopisa bosanskog jezika, jer živim u Bosni pravilno je [B]je li [B] i jel' mada nisam 100% siguran i ne znam kako je to u pravopisu srpskog.
        Što se tiče glagola trebati čini mi se da je to dublet, da se koriste obje varijante.
        PS. Da li je problem na forumu koristiti ijekavicu umjesto ekavice?
        Last edited by boris84; 09-05-16, 08:12.

        Comment


        • #19
          Originally posted by boris84 View Post
          PS. Da li je problem na forumu koristiti ijekavicu umjesto ekavice?
          Ne shvatam ovo pitanje, kako mislis da li je problem koristiti ijekavicu umesto ekavice?
          http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

          Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

          sigpic

          Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
          with experience.

          Comment


          • #20
            Nije loša tema, potrebna nam je svakako, e sad, činjnica da nećemo ništa radikalno promeniti ovde, da se ne lažemo, ali opet ako neko usvoji bar jednu pravilnu izmenu, uradili smo nešto... ma šta nešto... mnogo.


            @p4p1 kada si već kod znakova interpunkcije... da pišu se iza zagrade, ako se to u zagradi odnosi na rečenicu pre znaka... kao što je i Sandu objasnio, mada čudno malo obajsnio ... ali ja hoću nešto drugo.

            Odjednom su ljudi počeli da između znaka interpunkcije i sledeće reči ne stavljaju razmak ili posle reči stave razmak pa znak interpunkcije, pa opet razmak pa sledeću reč... neeeee, nikako. Odakle sada ta moda nemam pojma, ali viđala sam i na drugim mestima. Znači kao i u pisanju rukom... Tačka i zarez, kao i svi ostali znakovi interpunkcije (?, !, :, ; ...) pored toga što se pišu odmah do poslednjeg slova u reči, bez razmaka između, (kao ovaj primer ispred napisan), tako između znakova interpukcije i sledeće reči ide tzv. spacebar ili razmak, obavezno.



            @Bogi- (eto ti kada se igraš sa menjanjem nika, pa sada imaš i crticu ) ..
            da, tačno prisvojni pridevi izvedeni od vlastitih imenica koji se završavaju na -ski, -čki i -ški .. pišu se malim početnim slovom, a ljude buni valjda ovo što je izvedeno iz vlastite... grčka liga, smederevska tvrđava, niško pivo (je l' postoji tako nešto? )... a pisanjem velikog početnog je klasična nepismenost.


            @prskaj šta kaže shminka.. sve je stvar navike... tako da kada kucam, a moram zbog posla da koristim srpsku latinicu, dakle sa kvačicom š,ć,č,ž, meni je to odavno prešlo u naviku da se podrazumeva da i ovde i bilo gde u slobodno vreme tako kucam, izuzev kada pišem preko telefona. Ista je stvar i sa upotrebom velikog slova. Dakle ok mi je to kada u nekoj privatnoj prepisci, između dvoje ljudi, pa i više drugara, tapa-tapa, ne obraća se prevelika pažnja na veliko slovo, pišu se skraćenice i greške u kucanju se ne ispravljaju, ovde mi je to već bez veze. Ali i u toj privatnoj prepisci bez obzira što se ne pazi na ove nabrojane stvari, retko ko će od pismenih da pogreši u gramatici. Ime mislim da nikada nisam napisala malim slovom, ne da sam time opterećena nešto, već prosto to mi je tako normalno, a pomalo mi je to pisano malim slovom ponekad i odraz nepoštovanja.. mada mi ovde, jer se svi manje više već dugo "znamo", naravno ne smeta, pošto moje ime neki tu često pišu malim. #samokažem

            One postove gusto kucane, bez novog pasusa, novog reda, velikog slova, ma to uopšte ne čitam. Stvarno ne mogu, srećom malo ih je baš.


            @Bastiija33 tako je, kaže se s obzirom na to, a ne obzirom... jer je bez obzira na to.. tako da je ovaj drugi primer - obzirom- gramatički naispravan, a primetila sam da mnogi taj oblik koriste ovde na forumu. Dakle ispravno je s obzirom na to i to, obzirom je neispravno.


            @bice... to sastavljeno jel ne doživaljvam kao neku veliku manu, iako jeste da se razumemo, a verovatno mi ne smeta jer ja tako kucam ovde. Ali samo zato što brže kucam na taj način... inače pravilno je naravno je li, odnosno je l'. Dakle jel (neispravno) - je l' ili je li (ispravno)

            Što se tiče glagola trebati... kada ne stoji uz glagol menja se po licima ..Treba mi ta knjiga. Trebaš mi. Trebaju mi tvoji saveti. Trebala ti je ta jakna.

            Sa glagolom stoji u trećem licu jednine... dakle neispravno je Trebaš da učiš... već... Trebalo bi da učiš ili Treba da učiš.
            Neispravno... Trebamo da idemo kod doktora... već.. Treba da idemo kod doktora ili Trebalo bi da idemo kod doktora.

            Pisaću još na temu glagola trebati, ali ova dva primera-situacije su najčešći i tu se najviše greši.

            Što se tiče upotrebe ijekavice na forumu nikada nije bilo problema i uvek je sa ekvicom u ravnopravnom položaju. Gramatike se razlikuju, pre svih hrvatska od srpske, mada priznajem da gramatike BiH i CG ne poznajem, sad pitanje i tu šta je u kom delu usvojeno, tako da o gramatici ta tri jezika ne mogu da govorim, ali zato ste tu vi iz susednih nam država (htedoh da napišem republika mada dobro ne bi bila greška pošto ste republike po uređenju) da svojim sunarodnicima ukažete na greške, ukoliko ih prave. I naravno ne govorim o razlikama u rečnicima.
            Last edited by miloolja; 10-05-16, 11:01. Reason: Greška u kucanju: bez veze se piše odvojeno
            sigpic

            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

            Comment


            • #21
              Originally posted by bojanaBG View Post
              Ne shvatam ovo pitanje, kako mislis da li je problem koristiti ijekavicu umesto ekavice?
              Pa da li je problem ne pisati čistim srpskim jezikom, tj. da li će to neko shvatiti kao uvredu?

              EDIT: Vidio sam odgovor, hvala Olja
              Last edited by boris84; 10-05-16, 08:34.

              Comment


              • #22
                Originally posted by miloolja View Post
                @Bogi- (eto ti kada se igraš sa menjanjem nika, pa sada imaš i crticu ) ..
                da, tačno prisvojni pridevi izvedeni od vlastitih imenica koji se završavaju na -ski, -čki i -ški .. pišu se malim početnim slovom, a ljude buni valjda ovo što je izvedeno iz vlastite... grčka liga, smederevska tvrđava, niško pivo (je l' postoji tako nešto? )... a pisanjem velikog početnog je klasična nepismenost.

                One postove gusto kucane, bez novog pasusa, novog reda, velikog slova, ma to uopšte ne čitam. Stvarno ne mogu, srećom malo ih je baš.
                Meni se desava da po automatizmu nekad na srpskom napisem velikim slovom, ili kad pisem na engleskom, napisem malim. Posto se na engleskom te stvari pisu velikim slovom, ako se ne udubim u ono sto pisem, uglavnom mi ruka automatski napise onako kako se pise na prethodno koriscenom jeziku.

                Postoji nisko pivo naravno, ali se nije proizvodilo nekoliko godina. Uskoro se vraca na trziste.

                Sto se boldovanog teksta tice, apsolutno ista stvar vazi i kod mene.

                Comment


                • #23
                  Tema je vrh, znaci keva. Na forumu ima mnogo nonsensa koje procitam i posle me boli glava nonstop.

                  Btw, imam neki filing da se nece najbolje primiti ovde jer, msm, ko se jos lozi na pravopis? Velika vecina sigurno jok.

                  I moram da nataknem jedan Lol na kraju.

                  Vozdra od Erika braçale.
                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Imam problem sa postom, tj. netom, ali uskoro stize odgovor.
                    Saljivdzija.
                    sigpic

                    Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                    But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by Erik Artur Bler View Post
                      Tema je vrh, znaci keva. Na forumu ima mnogo nonsensa koje procitam i posle me boli glava nonstop.

                      Btw, imam neki filing da se nece najbolje primiti ovde jer, msm, ko se jos lozi na pravopis? Velika vecina sigurno jok.

                      I moram da nataknem jedan Lol na kraju.

                      Vozdra od Erika braçale.
                      Ako si hteo da nam pokažeš kako se piše-priča u žargonu, pod uslovom da misliš da mi to ne znamo... odličnan post, većina sigurno piše ili je bar nekada postovala nekoliko reči u žargonu, mada ovako napisan ceo nisam videla .
                      Međutim, ovde nije cilj da pišemo književnim jezikom, već što više gramatički ispravnim.

                      Ali.... ako se rugaš i za tebe i za sve druge koji bi to poželeli, odmah da kažem da za vas neće važiti ono da nećemo upirati prstom i vaše postove ovde citirati, naprotiv.
                      Tako da se nadam da ćete dobro paziti kako pišete.

                      I da to c (ç) uzeto iz stranog pisma (turskog? ) nenamerno ili samo ona trešnjica na vrhu tvog posta?
                      Last edited by miloolja; 14-05-16, 17:35.
                      sigpic

                      Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                      But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                      Comment


                      • #26
                        Ja se trudim koliko mogu da pisem na srpski jezik iako sam iz Makedonije, nadam se da nemate vecih problema da me shvatite sta pisem

                        Comment


                        • #27
                          Naravno Gagi da te razumemo, kada Kobea razumemo sa tobom nemamo sigurno problema.

                          A sad ozbiljno... Ova se tema odnosi pre svega na one kojima je srpski maternji, što ne znači da neko iz BiH ili Hrvatske ne može da svojim sunarodnicima ukazuje na greške..
                          Naprotiv, bilo bi poželjno i baš zanimljivo da vidimo razlike.
                          Last edited by miloolja; 02-09-16, 08:30.
                          sigpic

                          Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                          But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by Ser Gagi View Post
                            Ja se trudim koliko mogu da pisem na srpski jezik iako sam iz Makedonije, nadam se da nemate vecih problema da me shvatite sta pisem
                            Pises bolje od mene, a ja sam Srbin.

                            Comment


                            • #29
                              Odlična tema. Ne treba niko da se uvrijedi kad ga neko opomene ili ukaže na grešku koju napravimo. Bar, ja se nikad ne ljutim. To ne smatram uvredom i uvijek zahvalim na ukazanoj grešci jer dobro dođe u nastavku pisanja.

                              Trudim se koliko mogu da pravilno pišem, ne znam baš sad dobro pravopis ali mislim da znam dovoljno da mogu ostvarit neku normalnu komunikaciju.

                              Da znate da volim da koristim riječi đe, more i slično, to su moji zaštitni znaci kao u upotreba smajlića.
                              Mirza Bašić najbolji čovjek u TOP 79. a i šire.

                              Comment


                              • #30
                                Naravno bez ikakavih strahova i frka, od mene pogotovu to sam se ja malo tamo našalila sa DrMr-om (nadam se da nije dr-mr iz jezika i književnosti ).
                                Pišemo opušteno kao i do sada, u žargonu, sa poštapalicama, koristimo sjajnoooo (jao da vidi sada ovo Dragooon), razne tuđice, nije to nikakav problem, samo postoje tako neki koji baš bodu oči sa svojim postovima, jer su oni tako napisani prosto odraz nepismenosti. Pa da se potrudimo malo, a možda i ti neki tamo ponešto usvoje dobro od nas.
                                Last edited by miloolja; 17-05-16, 19:30.
                                sigpic

                                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                                Comment

                                Working...
                                X