Kopa Amerika, 44. izdanje po redu, ce se odrzati u Cileu i trajace u periodu od 11. juna do 4. jula 2015. Na turniru, pod okriljem juznoamericke fudbalske asocijacije CONMEBOL (South American Football Confederation), takmicice se 12 reprezentacija (Argentina, Bolivija, Brazil, Cile, Kolumbija, Ekvador, Jamajka, Meksiko, Paragvaj, Peru, Urugvaj, Venecuela). Mekisko i Jamajka ucestvuju kao gosti iz CONCACAF-a (Confederation of North, Central America and Caribbean Association Football). Branilac titule je Urugvaj, na prethodnom najstarijem kontinenatalnom fudbalskom takmicenju u finalnoj utakmici su pobijedili Paragvaj rezultatom 3:0. Urugvaj je 15 puta osvajao ovo takmicenja i na prvom su mjestu kao reprezentacija sa najvise trofeja, druga je Argentina sa 14 titula, Brazil ima 8, Paragvaj i Peru 2 titule, Bolivija i Kolumbija su po jednom osvajali ovaj trofej.
GRUPE I SASTAVI REPREZENTACIJA
Cile
Goalkeepers: Claudio Bravo (Barcelona), Paulo Garces (Colo-Colo), Johnny Herrera (Universidad de Chile).
Defenders: Miiko Albornoz (Hannover), Mauricio Isla (QPR), Gonzalo Jara (Mainz), Gary Medel (Inter), Eugenio Mena (Cruzeiro), Jose Rojas (Universidad de Chile)
Midfielders: Charles Aranguiz (Internacional), Jean Beausejour (Colo-Colo), Carlos Carmona (Atalanta), Marcelo Diaz (Hamburg), Matias Fernandez (Fiorentina), Felipe Gutierrez (Twente), Arturo Vidal (Juventus), David Pizarro (Fiorentina), Jorge Valdivia (Palmeiras)
Forwards: Alexis Sanchez (Arsenal), Eduardo Vargas (QPR), Angelo Henriquez (Dinamo Zagreb), Mauricio Pinilla (Atalanta), Edson Puch (Huracan)
Meksiko
Goalkeepers: Jose Corona (Cruz Azul), Alfredo Talavera (Toluca), Meliton Hernandez (Veracruz)
Defenders: George Corral (Queretaro), Gerardo Flores (Cruz Azul), Rafael Marquez (Verona), Hugo Ayala (UANL), Julio Dominguez (Cruz Azul), Carlos Salcedo (Guadalajara), Miguel Angel Herrera (Pachuca), Adrian Aldrete (Santos Laguna), Efrain Velarde (Monterrey)
Midfielders: Mario Osuna (Queretaro), Juan Carlos Medina (Atlas), Javier Guemez (Tijuana), Jesus Manuel Corona (FC Twente), Javier Aquino (Rayo Vallecano), Luis Montes (Leon), Marco Fabian (Guadalajara)
Forwards: Raul Jimenez (Atletico Madrid), Eduardo Herrera (UNAM), Enrique Esqueda (UANL), Vicente Matias Vuoso (Chiapas)
Ekvador
Goalkeepers: Alexander Dominguez (LDU Quito), Esteban Dreer (Emelec), Librado Azcona (Independiente del Valle)
Defenders: Juan Carlos Paredes (Watford), Frickson Erazo (Gremio), Gabriel Achilier (Emelec), Oscar Bagui (Emelec), Jhon Narvaez (Emelec), Walter Ayovi (Pachuca), Arturo Mina (Independiente del Valle), Mario Pineida (Independiente del Valle)
Midfielders: Christian Noboa (PAOK), Renato Ibarra (Vitesse Arnhem), Osbaldo Lastra (Emelec), Fidel Martinez (UNAM), Jonathan Gonzalez (Leones Negros), Michael Arroyo (America), Juan Cazares (Banfield), Pedro Quinonez (Emelec)
Forwards: Enner Valencia (West Ham United), Jaime Ayovi (Godoy Cruz), Jefferson Montero (Swansea City), Miller Bolanos (Emelec)
Bolivija
Goalkeepers: Romel Quiñónez (Bolívar), Hugo Suárez (Blooming), José Peñarrieta (Petrolero de Yacuiba)
Defenders: Miguel Hurtado (Blooming), Marvin Bejarano (Oriente Petrolero), Alejandro Morales (Blooming), Edemir Rodríguez (Bolívar), Ronald Eguino (Bolívar), Edward Zenteno (Jorge Wilstermann), Cristian Coimbra (Blooming), Ronald Raldes (Oriente Petrolero)
Midfielders: Danny Bejarano (Oriente Petrolero), Wálter Veizaga (The Strongest), Damir Miranda (Bolívar), Sebastian Gamarra (AC Milan), Alejandro Chumacero (The Strongest), Pablo Escobar (The Strongest), Jhasmani Campos (Bolívar)
Forwards: Damián Lizio (O'Higgins), Martin Smedberg-Dalence (IFK Göteborg), Alcides Peña (Oriente Petrolero),Marcelo Martins Moreno (Chanchung Yatai), Ricardo Pedriel (Mersin IY)
Argentina
Goalkeepers: Sergio Romero, Nahuel Guzman, Mariano Andujar
Defenders: Pablo Zabaleta, Facundo Roncaglia, Ezequiel Garay, Martin Demichelis, Nicolas Otamendi, Marcos Rojo, Milton Casco
Midfielders: Lucas Biglia, Roberto Pereyra, Javier Mascherano, Fernando Gago, Ever Banega, Javier Pastore, Erik Lamela, Angel Di Maria
Forwards: Lionel Messi, Sergio Aguero, Carlos Tevez, Gonzalo Higuain, Ezequiel Lavezzi
Urugvaj
Goalkeepers: Fernando Muslera (Galatasaray), Martin Silva (Vasco da Gama), Rodrigo Munoz (Libertad)
Defenders: Maxi Pereira (Benfica), Jose Maria Gimenez (Atletico Madrid), Diego Godin (Atletico Madrid), Sebastian Coates (Liverpool, on loan at Sunderland), Gaston Silva (Torino), Alvaro Pereira (Estudiantes), Mathias Corujo (Universidad de Chile), Jorge Fucile (Nacional)
Midfielders: Alvaro Gonzalez (Torino), Carlos Sanchez (River Plate), Egidio Arevalo Rios (UANL), Guzman Pereira (Universidad de Chile), Nicolas Lodeiro (Boca Juniors), Cristian Rodriguez (Gremio), Giorgian De Arrascaeta (Cruzeiro)
Forwards: Diego Rolan (Bordeaux), Jonathan Rodriguez (Benfica), Edinson Cavani (Paris Saint-Germain), Christian Stuani (Espanyol), Abel Hernandez (Hull City)
Paragvaj
Goalkeepers: Justo Villar (Colo Colo), Antony Silva (Independiente Medellin), Alfredo Aguilar (Guarani)
Defenders: Paulo Da Silva (Toluca), Pablo Aguilar (America), Fabian Balbuena (Libertad), Marcos Caceres (Newell's Old Boys), Bruno Valdez (Cerro Porteno), Ivan Piris (Udinese), Miguel Samudio (America)
Midfielders: Victor Caceres (Flamengo), Nestor Ortigoza (San Lorenzo), Osvaldo Martinez (America), Richard Ortiz (Toluca), Osmar Molinas (Libertad), Eduardo Aranda (Olimpia), Oscar Romero (Racing Club)
Forwards: Roque Santa Cruz (Cruz Azul), Nelson Haedo Valdez (Eintracht Frankfurt), Raul Bobadilla (Augsburg), Lucas Barrios (Montpellier), Edgar Benitez (Toluca), Derlis Gonzalez (Basel)
Jamajka
Goalkeepers: Ryan Thompson (Pittsburgh Riverhounds), Duwayne Kerr (Sarpsborg 08) Dwayne Miller (Syrianska)
Defenders: Wes Morgan (Leicester City), Jermaine Taylor (Houston Dynamo), Michael Hector (Reading), Daniel Gordon (Karlsruher), Adrian Mariappa (Crystal Palace), Hughan Gray (Waterhouse FC), Kemar Lawrence (NY Red Bulls)
Midfielders: Je-Vaughn Watson (FC Dallas), Rodolph Austin (Leeds United), Joel Grant (Yeovil), Lance Laing (FC Edmonton), Garath McCleary (Reading), Joel McAnuff (Leyton Orient)
Forwards: Allan Ottey (Mobay United), Giles Barnes (Houston Dynamo), Darren Mattocks (Vancouver), Simon Dawkins (Derby County), Deshorn Brown (Valerenga), Romeo Parkes (Isidro Metapan), Dino Williams (Mobay United).
Brazil
Goalkeepers: Jefferson (Botafogo), Marcelo Grohe (Grêmio), Neto (Fiorentina)
Defenders: Fabinho (Monaco), Filipe Luis (Chelsea), Danilo (Porto), David Luiz (PSG), Marquinhos (PSG), Thiago Silva (PSG), Miranda (Atletico de Madrid), Geferson (Internacional )
Midfielders: Elias (Corinthians), Fernandinho (Manchester City), Casemiro (Porto), Willian (Chelsea), Philippe Coutinho (Liverpool), Everton Ribeiro (Al-Ahli), Douglas Costa (Shakhtar Donetsk), Fred (Shakhtar Donetsk)
Forwards: Neymar (Barcelona), Robinho (Santos), Roberto Firmino (Hoffenheim), Diego Tardelli (Shandong Luneng)
Kolumbija
Goalkeepers: Cristian Bonilla (Equidad), David Ospina (Arsenal), Camilo Vargas (Atletico Nacional)
Defenders: Darwin Andrade (Standard Liege), Santiago Arias (PSV), Pablo Armero (Flamengo), Pedro Franco (Besiktas), Jeison Murillo (Granada), Carlos Valdes (Nacional), Cristian Zapata (Milan), Camilo Zuniga (Napoli)
Midfielders: Abel Aguilar (Toulouse), Edwin Cardona (Monterrey), Juan Cuadrado (Chelsea), Alexander Mejia (Monterrey), James Rodriguez (Real Madrid), Carlos Sanchez (Aston Villa), Edwin Valencia (Santos)
Forwards: Carlos Bacca (Sevilla), Radamel Falcao (Manchester United), Teofilo Gutierrez (River Plate), Victor Ibarbo (Roma), Jackson Martinez (Porto), Luis Muriel (Sampdoria)
Peru
Goalkeepers: Pedro Gallese (Juan Aurich), Diego Penny (Sporting Cristal), Salomon Libman (Universidad Cesar Vallejo)
Defenders: Luis Advincula (Vitoria Setubal), Carlos Zambrano (Eintracht Frankfurt), Pedro Requena (Universidad Cesar Vallejo), Hansell Riojas (Universidad Cesar Vallejo), Christian Ramos (Juan Aurich), Yoshimar Yotun (Malmo FF), Jair Cespedes (Juan Aurich)
Midfielders: Josephmir Ballon (Sporting Cristal), Edwin Retamoso (Real Garcilaso), Carlos Lobaton (Sporting Cristal), Carlos Ascues (Melgar), Joel Sanchez (Universidad San Martin), Paolo Hurtado (Pacos de Ferreira), Juan Manuel Vargas (Fiorentina), Christian Cueva (Alianza Lima)
Forwards: Andre Carrillo (Sporting CP), Jefferson Farfan (Schalke 04), Yordy Reyna (Red Bull Leipzig), Paulo Guerrero (Corinthians), Claudio Pizarro (Bayern Munich)
Venecuela
Goalkeepers: Alain Baroja, Wuilker Farinez (both Caracas FC), Daniel Hernandez (Tenerife)
Defenders: Gabriel Cichero (Mineros de Guayana), Grenddy Perozo (AC Ajaccio), Andres Tunez (Buriram United), Wilker Angel (Deportivo Tachira), Roberto Rosales (Malaga), Fernando Amorebieta (Middlesbrough), Oswaldo Vizcarrondo (Nantes)
Midfielders: Rafael Acosta (Mineros de Guayana), Alejandro Guerra (Atletico Nacional), Ronald Vargas (Balikesirspor), Franklin Lucena (Deportivo La Guaira), Cesar Gonzalez (Deportivo Tachira), Tomas Rincon (Genoa), Luis Manuel Seijas (Independiente Santa Fe), Juan Arango (Tijuana)
Forwards: Jhon Murillo (Benfica), Gelmin Rivas (Deportivo Tachira), Nicolas Fedor (Rayo Vallecano), Josef Martinez (Torino), Salomon Rondon (Zenit St Petersburg)
STADIONI
Estadio Regional de Antofagasta (Antofagasta) - Kapacitet: 20 000
Estadio Municipal de Concepción (Concepción) - Kapacitet: 35 000
Estadio La Portada (La Serena) - Kapacitet: 17 000
El Teniente (Rancagua) - Kapacitet: 15 600
El Nacional (Santiago) - Kapacitet: 48 745
Germán Becker Bäechler (Temuco) - Kapacitet: 19 000
Estadio Elías Figueroa (Valparaíso) - Kapacitet: 15 200
Estadio Sausalito (Viña del Mar) - Kapacitet: 22 300
Spoiler
Comment