Announcement

Collapse
No announcement yet.

2015 FORMULA 1 GRAND PRIX DE MONACO

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • 2015 FORMULA 1 GRAND PRIX DE MONACO

    Glamur, zvijezde, obala, prelijepe djevojke, kazina, uske ulice, istorija na svakom ćošku, raj na Zemlji. Monte Karlo ima sve.



    Lociran u srcu Mediterana, kao neslužbeni glavni grad kneževine Monaka, uz samu obalu Sredozemnog mora, Monte Karlo je dom najpoznatijim i najbogatijim koji u njemu provode lagodan svakodnevni život. Još od 1929. Monako je poznat po jednoj stvari – Formuli 1. Čini se kao da su bolidi oduvijek zujali ulicama kneževine, na čijem su se asfaltu stvarale legende i ispisivale stranice istorije koje niko nikada neće izbrisati. Staza koja se u 80-ak godina jako malo promijenila, većina rubnika i krivina je ista kao i one kroz koje su prolazile najveće legende F1, i upravo zbog toga svaki vozač želi da se popne na balkon i primi trofej kneza Monaka.
    VN Monaka je jedinstvena i kao takva je očuvana, iako već odavno ne pruža pretjerano zanimljive trke, gledaoci ju vole zbog posebnog osjećaja koji im pruža.



    Prva trka u Monaku je održana 1929., ali nije se održavala svake naredne. Od 1938. do 1948. zbog rata trkanje u Evropi je potpuno stalo,a u Monako se vratilo nešto kasnije u odnosu na druge zemlje. Prva službena trka Formule 1 je održana 1950. na ulicama Monte Karla, kao druga trka sezone, ujedno i druga trka F1 ikada. Cijelim događajem je dominirao Fangio koji je drugoplasiranog Ascarija prestigao za cijeli krug. U to vrijeme trka se vozila okruglih 100 krugova, a broj vozača koji su završavali utrku je bio znatno manji nego danas. Trka u Monaku je održana još 1952., a zatim je od 1955. postala standardna u kalendaru F1. Samo su velikani i šampioni odnosili pobjede na zahtijevnim ulicama Monaka, kada su bolid imali sirovu snagu i nula aerodinamike, te je bila umjetnost zadržati bolid daleko od zidova u trenutku kada stisnete papučicu gasa. Moss, Hill, McLaren, Hulme, Brabham, Stewart, Lauda, Peterson, Scheckter, Reutmann, Villeneuve, Patrese, Prost, Senna, Schumacher, Hakkinen... Svi su oni, bar jednom, osjetili prestižni trenutak vidjevši kockastu zastavu kako se viori iznad ulica Monaka.
    Ipak, ne mogu da ne istaknem jednu ličnost iz gomile koja će zauvijek imati posebno mjesto u istoriji Monaka.



    Ayrton Senna je pobjeđivao čak šest puta u kneževini, najviše od svih vozača. Ali brojevima i statistikom se ne mogu opisati njegovi krugovi i veličanstvene vožnje koje je izvodio na uskim ulicama Monte Karla. Njegovi bolidi su izgledali kao od gume, rastezljivi i savitljivi, u doba kada su bili najširi i najteži za vožnju po ulicama, Senna je učinio da bolid izgleda kao igla u plastu sijena, a hirurškom preciznošću je ogradama skidao natpise sa prednjih guma i ostavljao neobrisive crne potpise na asflatu svakog zavoja.
    Uživajte u krugu iz 1989. koji je drugoplasiranog Prosta ostavio u pozadini za više od sekunde.



    Pole krug od prošle godine.



    Još malo slika čuvene staze...








    Malo istorije kroz slike...

    Start prve trke u Monaku, 1929.


    Fangio na putu do pobjede, 1950.


    Ascari izlijeće u more, bolid tone dok Italijan pliva ka obali.


    Crni dan za F1, Lorenzo Bandini izlijeće sa staze i gubi život u plamtećem bolidu, 1967.


    Graham Hill pobjeđuje po peti put u Monaku, 1969.


    Lauda pobjeđuje za Ferrari i donosi im prvu pobjedu u Monaku nakon punih 20 godina, 1975.


    Patrese pobjeđuje, kao jedini klasifikovani vozač prolazi kroz cilj, 1982.


    Prost odnosi pobjedu nakon što je trka zaustavljana zbog jake kiše u kojoj je briljirao mladi Senna, osvojivši drugo mjesto u slabašnom Tolemanu, 1984.


    Senna u želji da ponizi Prosta pravi grešku pri ogromnom vodstvu i završava trku prerano predajući prvo mjesto Alainu, 1988.


    Ayrton potvrđuje svoju dominantnost u Monaku i osvaja svoju šestu pobjedu, ujedno i zadnju u Monaku, 1993.


    Prva trka nakon fatalnog vikenda u Imoli, u znak sjećanja na Sennu i Ratzenbergera, prva dva mjesta na gridu su ostala prazna, 1994.


    Olivier Panis ostvaruje svoju jedinu pobjedu u karijeri nakon 'lude' trke, 1996.


    Schumacher pobjeđuje peti, ujedno i zadnji put u Monaku, 2001.


    Schumacher u kvalifikacijama parkira bolid u Rascassu i blokira Alonsa da završi svoj brzi krug. Sudije ga kažnjavaju brisanjem svih njegovih vremena, 2006.


    Nico Rosberg ostvaruje svoju drugu uzastopnu pobjedu u Monaku, nakon 'skandala' u kvalifikacijama, 2014.



    Raspored:

    Četvrtak, 21. maj
    Prvi trening – 10:00-11:30
    Drugi trening – 14:00-15:30

    Subota, 23. maj
    Treći trening – 11:00-12:00
    Kvalifikacije – 14:00

    Nedjelja, 24. maj
    Trka – 14:00


    Za kraj, jedan sjajan video...
    Last edited by Bastia33; 17-05-15, 18:07.

  • #2
    Otvaranje dostojno Kneževine...

    Nadamo se uzbuljivom vikendu...

    Comment


    • #3

      Comment


      • #4
        Svaka čast druže na otvaranju ;)
        If a bike and rider coming past you three feet from your face at 180mph down a hill on a public road doesn’t raise even a grin, you are already dead.

        Comment


        • #5
          Kad ste već okačili tu sliku, evo malo istorije (iz moje matore glave).....
          Radi se o toj 1984-oj godini , i prekinutoj utrci......, utrka je prekinuta da tada anonimni Sena ne bi pretekao Prosta ali su tako nenamerno na kraju oštetili samog Prosta, koji je zbog tog prekida ostao kratak za 0,5 boda iza Laude u generalnom plasmanu na kraju sezone.
          Tada je važilo pravilo, da za utrku koja se ne odveze do kraja, vozači dobiju polovinu od osvojenih bodova, tako je Prost za tu pobedu dobio samo 4,5 boda, a da se trka nije prekinula i da je završio kao drugi sa osvojenih 6 bodova bio bi svetski prvak na kraju sezone......
          Nadam se da nisam ništa pobrko, pošto već imam toliko sezona i trka odgledanih da me ne bi ništa iznenadilo
          ¡Si Señor!

          Comment


          • #6
            Originally posted by somborac View Post
            Nadam se da nisam ništa pobrko, pošto već imam toliko sezona i trka odgledanih da me ne bi ništa iznenadilo

            Comment


            • #7
              Originally posted by somborac View Post
              Kad ste već okačili tu sliku, evo malo istorije (iz moje matore glave).....
              Radi se o toj 1984-oj godini , i prekinutoj utrci......, utrka je prekinuta da tada anonimni Sena ne bi pretekao Prosta ali su tako nenamerno na kraju oštetili samog Prosta, koji je zbog tog prekida ostao kratak za 0,5 boda iza Laude u generalnom plasmanu na kraju sezone.
              Tada je važilo pravilo, da za utrku koja se ne odveze do kraja, vozači dobiju polovinu od osvojenih bodova, tako je Prost za tu pobedu dobio samo 4,5 boda, a da se trka nije prekinula i da je završio kao drugi sa osvojenih 6 bodova bio bi svetski prvak na kraju sezone......
              Nadam se da nisam ništa pobrko, pošto već imam toliko sezona i trka odgledanih da me ne bi ništa iznenadilo
              Pobrkao si neke stvari neke ne. Trka nije prekinuta da Sena ne bi pretekao Prosta, vec ga je bio pretekao, vec zbog ocajnih vremenskih uslova. Mislim da je to najsporija trka u istoriji F1. Prost je proglasen za pobednika, valjda svi znate da se u slucaju prekida uzima poredak iz predhodnog kruga. Tacno je da je za Prosta bilo bolje da je bio drugi a dobio pune bodove.

              Comment


              • #8


                Dreams are coming true.


                Marcello Lippi: „Usporeni snimci akcija nisu realan fudbal. Svi mi želimo da vidimo Moniku Beluči golu, ali ne želimo da je gledamo kroz rendgen“.

                Comment


                • #9
                  Meni je Rubens bolji

                  Comment


                  • #10
                    Brate bolje 5 nego 2
                    Dreams are coming true.


                    Marcello Lippi: „Usporeni snimci akcija nisu realan fudbal. Svi mi želimo da vidimo Moniku Beluči golu, ali ne želimo da je gledamo kroz rendgen“.

                    Comment


                    • #11
                      Nisam ništa pobrkao, a pošto sam već i tada bio vatreni Ferarijevac u ovoj priči sam dosta neutralan........
                      Da su prekinuli krug posle, Sena bi bio pobednik, a mislim da je kiša lila celu trku, tako da je momenat prekida baš sporan i bio je predmet polemike cele te sezone.
                      ¡Si Señor!

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by bice View Post
                        Brate bolje 5 nego 2
                        Ako ćemo tom logikom, zajebi Monako, ajmo u Valensiju

                        Comment


                        • #13
                          E da mi je da se docepam nekih para pa da odem jednom na trku,pa da vidim koja ce prva pristati
                          Valensija dosadna trka mnogo,ali u ovom drustvu bilo bi mi mnogo zanimljivo
                          Dreams are coming true.


                          Marcello Lippi: „Usporeni snimci akcija nisu realan fudbal. Svi mi želimo da vidimo Moniku Beluči golu, ali ne želimo da je gledamo kroz rendgen“.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by somborac View Post
                            Nisam ništa pobrkao, a pošto sam već i tada bio vatreni Ferarijevac u ovoj priči sam dosta neutralan........
                            Da su prekinuli krug posle, Sena bi bio pobednik, a mislim da je kiša lila celu trku, tako da je momenat prekida baš sporan i bio je predmet polemike cele te sezone.
                            Jasno je da je kisa padala od pocetka, samo nije ko bi imao interes da Seni oduzme pobedu, ili je Dzeki Iks veliki Prostov fan ili Laudin.

                            Comment


                            • #15
                              Nadam se i mislim da će Kimi konačno da pobedi i da se osveti Monaku za nekoliko loših godina tj. za 2006 kad mu je motor nastradao, 2007 kada mu je u Q2 otišlo vešanje, 2008 kada su mu kiša i Sutil upropastili trku, 2009 kad je imao loš start sa P2, 2012 kad ga je Lotus i novi steering mehanizam upropastio, pa 2013 kad su imali dobru strategiju ali nisu imali sreće sa periodima pod SC, i 2014 kad mu je Max Chilton uništio pneumatik
                              Mislim da će Ferrari biti dosta bolji nego u Španiji, prvenstveno zbog mekših pneumatika i zbog bolida koji je nežniji prema gumama od konkurencije(Mercedesa, a možda i Williamsa i RB), Kimi je poznat da dobro štedi pneumatike i sve bi mu to trebalo doneti određenu prednost nad Vettelom i konkurencijom
                              If a bike and rider coming past you three feet from your face at 180mph down a hill on a public road doesn’t raise even a grin, you are already dead.

                              Comment

                              Working...
                              X