Announcement

Collapse
No announcement yet.

Moto GP - Monster Energy Grand Prix de France

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Izgleda da je seamless menjac kljucna stvar koja je preporodila yamahu i anulirala hondinu prednost koju je imala sve ove godine. Na svaku Hondinu inovaciju Yamahi je trebalo 1-2 god. da je razvije, a i kada se to desi Honda izvuče nešto novo iz rukava i tako u krug. Za one koji ne znaju princip rada tog menjaca je da pri promeni brzine menjač “ukopča” sledeću brzinu pre nego što “otkači” prethodnu. Honda je to imala jos 2011, yamaha krenula u razvoj dve godine kasnije i izgleda da je tek sada kompletan razvoj zavrsen. Zbog brzeg menjanja stepena prenosa taj menjac je yamahi doneo u proseku 0,2 sek. po krugu, manje trzanje prilikom saltanja i kasnije kocenje. Sve to olaksava posao ogibljenju i elektronici, motor se predvidljivije ponasa na samom ulasku u krivini i imaju manju potrosnju zadnje gume, tako da je ukupni benefit mnogo veci od tih 0,2 sek. po krugu.
    https://www.youtube.com/watch?v=tOKPG18WwHw

    http://youtu.be/YBYHY4SKa3o

    Comment


    • Ovo mi je tek treća sezona da pratim MOTOGP. Nisam nešto kompetentan da pričam o
      sposobnostima vozača, jer po meni oni su svi do jednog fantastični vozači. Dok
      oni smeju da jure 150 km kroz krivinu a koljena mu češu asfalt nema tu šta mnogo
      da se priča. E sad zašto je ovaj bolji od onog, to su verovatno neke nijanse, finese ili šta ti ja znam, koje ne umem da vidim.

      E sad gledajuci ove nepune 3 godine ja sam ovako stekao dojam o nekim vozačima:

      Valentino Rosi:
      Za njega inače navijam, (ma nije valjda), i koliko god tražio neku manu nisam
      mogao da mu je nađem. Lik je sinonim za izraz pozitivna osoba, i kad ide i kad ne
      ide on se smeje maše u kamere, zeza se tamo sa ekipom, ko da nema niti jedan
      problem u životu, a nemoguće je da baš tako dobro glumi već 20 godina.

      Horhe Lorenco:
      O njemu sam stekao utisak kao o čoveku koji stalno kuka, te ovo, te ono, te
      'vako, te 'nako... I kad je pobeđivao on opet nađe nešto što mu je smetalo. Ali,
      za one koji prate, kad nekog pitate ko vam je najjači lik u Državnom poslu, pola
      će vam reći Đorđe, a druga polovina Dragan Jove Torbica, nikog ne znam da mu je
      Boškić omiljeni. Ali kad Boškić nije dolazio par epizoda na posao opet nije bilo
      to, to. Ekstra su ovi, al fali i Boškić. E tako je i meni početkom sezone kad je
      Lorenco bio lošiji, pa ga nije bilo u borbi za podijum, reko daj Jorge čoveče,
      trgni se, šta ti je. I trgo se, dve pobede zaredom.

      Mark Markez:
      Nekako je sav divlji. Kad mu ne ide pokušava nešto kao na silu, pa pogreši, kao u
      početnim krugovima Le Mana. Ili u Kataru kad je pao na zadnje pa je potkačio
      Melandrija na putu ka gornjim pozicijama. Potkači i Rosi nekog, al on to kao da
      je namerno radio (hehehe eto mu mane), pogotovo onoj staroj gardi 2000tih. Mark
      'oće sve na brzinu da reši a nekad to možda i nemože tako. Inače je ovako
      simptičan lik, voli i on da se zeza.

      Dani Pedrosa:
      Svi oni vol da kukaju kad ne valja, i Rosi i Markez i Lorenco, i ostali i to je
      normalno, al' ja ovog čoveka nisam nikad čuo da se žali na nešto. Nekako, miran
      lik, ma šta god da se dešava. Kontam kad bi ga opsovao on bi ti se samo nasmešio
      i ništa ti ne bi rekao. Ko neki dobri duh, tu je a ko da nije tu van staze, ali
      nažalost tako je neretko i na stazi. Stvarno šteta što nije uspeo da ovoji MOTOGP
      šampionat, nadam se da će uspeti i u tome. Pored Rosija navijaću i za njega.
      Stvarno dobar čojek.

      Kejsi Stoner:
      Nažalost nisam ga gledao kako vozi, možda neke snimke trka, naao sam se da će bar
      ovih par trka da bude tu. Ovako ga doživljavam kao najsličnijeg Lorencu mada ne
      znam opet. Voleo bih da se vrati u MOTOGP.

      Od ostalih najjači mi je Kal. Kad god ga vidim van staze on se zafrkava s'nekim.
      kad je reko Markezu prošle godine, da odmori malo dosta mu je pobeda, tako nešto
      je bilo.Gotivim i Manijaka i Suzukijevce.

      Ovo je neko moje viđenje iz dvoipogodišnjeg iskustva praćenja MOTOGP, možda sam i

      u pravu, al verovatno nisam.
      Nadam se da ćemo imati puno zanimljivh trka i da će Rosi uzeti tu desetu titulu,

      i ja da ću skupit kintu da se bacim do Brna.

      Pozdrav narode....do Muđela
      Last edited by velimirknin; 18-05-15, 12:07.

      Comment


      • Espargaro A. rece da je operacija dobro prosla : ))
        sigpic

        Comment


        • Originally posted by AyrSen View Post
          Majstorija bre! Sve ostale honde (prototip) su bile u sljunku: Pedrosa, Miller, Redding, Cal...
          Bravo kolega na zapazanju.
          sigpic
          No turbochargers, superchargers, kompressors... pure V8!

          Comment

          Working...
          X