Announcement

Collapse
No announcement yet.

2015 MALAYSIAN GRAND PRIX

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Alen P View Post
    Dobro, nema Pireli lutrije, Vetel je bio brz kao Hamilton i pre prve promene guma. E sad zamisli kakva bi trka bila da su gume normalne, da se Kimijeva nije raspala pri najmanjem dodiru itd..
    Bio bi crveniji podijum. Sigurno
    1994 1995 2000 2001 2002 2003 2004
    1997 1999 2001 2002 2003 2004 2005 2008 2009 2015
    sigpic

    Comment


    • To ne mozemo znati ali bi trka sigurno bila bolja.

      Comment


      • Ima li neko snimak makar tog sudara da mi pokaže kako je do toga došlo?

        Comment


        • Ovo je onboard snimak iz Kimijevog ugla (pomaže samo da se vidi koliko je to bio mali kontakt da se i ne primeti udarac na snimku). Pokušaću da pronađem i druge uglove.



          Evo i najboljeg mogućeg ugla:

          Last edited by MarkedOne8; 30-03-15, 23:09.
          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

          sigpic

          Comment


          • Hvala... Nije jak udarac, ali bilo je kontakta i nakon lomljenja endplejta i to po sred zida. A znamo koliko je lomljeni karbon čvrst i oštar. Početnička greška, ali jbg, Kimi nije imao sreće. Opet...

            Comment


            • Originally posted by MarkedOne8 View Post
              Williams, nažalost, leži u rukama Mercedesa. Oni njima daju jednako dobar motor, ali nisu u dužnosti da im kažu korisne tajne. Nisu fabrički tim i tu su limitirani.

              Što se tiče Pirelli lutrije... ne postoji. U Australiji su mnogi išli na jedno zaustavljanje pa se niko nije bunio. Ono što mene brine jesu pravila o šasijama koja se tokom godina toliko ulepšavaju kako bi se izbeglo bušenje guma prednjim krilima, ali tu nema pomoći. Što se tiče izdržljivosti, tu ne brinite.
              Slazem se sa svim,a ovo boldirano,jeli ti to ozbiljno,jer ako je ovo njihov nacin da uljepsaju sasije ne znam,meni licno,iz godine u godinu su sve ruznije,one Dallarine iz Renault 3.5 serije mi izgledaju premocno za ovo sto gledam zadnjih godina u F1.Doduse i zvuk iz Renault 3.5 serije je za ove usisivace ekstra ,ali to je sada druga tema.Pri tome moram reci da od ovih novih turbo motora,mi se najvise svidja zvuk Ferrarija.

              Comment


              • Zato se svi nadamo relaksaciji pravila za šasiju i aerodinamiku i povećanju protoka goriva...

                Comment


                • Originally posted by El Pocho View Post
                  Slazem se sa svim,a ovo boldirano,jeli ti to ozbiljno,jer ako je ovo njihov nacin da uljepsaju sasije ne znam,meni licno,iz godine u godinu su sve ruznije,one Dallarine iz Renault 3.5 serije mi izgledaju premocno za ovo sto gledam zadnjih godina u F1.Doduse i zvuk iz Renault 3.5 serije je za ove usisivace ekstra ,ali to je sada druga tema.Pri tome moram reci da od ovih novih turbo motora,mi se najvise svidja zvuk Ferrarija.
                  Mislio sam na ulepšavanje pravile, ne i bolida. Na fin način sam rekao da drve onu stvar.

                  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
                  Što se tiče poboljšana sporta, mislim da bi primarno bilo da se još neki tim nekako dočepa Mercedesa. Da nije pronađena rupa u pravilniku za razvoj motora, ne bi sport doživeo ovakav preporod ove godine koji će tek da se vidi u skoku popularnosti. Problem su sad slabašni Red Bull i Honda. Očekivalo se da će Honda biti mnogo bolja zbog te pauze od godinu dana i prilike za skautovanje konkurencije. E sad, da li je tu problem manjak performansi ili izdržljivosti, ili pak činjenica da je integracija šasije i agregata i dalje sveža. Red Bull će sa ovakvim odnosima sa Renoom teško da prismrdi Williamsu. Moj stav je da samo pravi fabrički timovi mogu da budu u prvim sezonama novih pravila u vrhu. U prave fabričke timove svrstavam samo Ferrari i Mercedes zato što agregat i šasiju razvijaju pod ‚‚istim krovom".
                  Elem, Ferrari je pokazao da je brz napredak itekako moguć, ali ne bi to mogli da pravila nisu malo popustljivija nego pre.
                  Last edited by MarkedOne8; 31-03-15, 00:05.
                  ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                  "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                  I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                  sigpic

                  Comment


                  • Originally posted by MarkedOne8 View Post
                    Mislio sam na ulepšavanje pravile, ne i bolida. Na fin način sam rekao da drve onu stvar.

                    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------
                    Što se tiče poboljšana sporta, mislim da bi primarno bilo da se još neki tim nekako dočepa Mercedesa. Da nije pronađena rupa u pravilniku za razvoj motora, ne bi sport doživeo ovakav preporod ove godine koji će tek da se vidi u skoku popularnosti. Problem su sad slabašni Red Bull i Honda. Očekivalo se da će Honda biti mnogo bolja zbog te pauze od godinu dana i prilike za skautovanje konkurencije. E sad, da li je tu problem manjak performansi ili izdržljivosti, ili pak činjenica da je integracija šasije i agregata i dalje sveža. Red Bull će sa ovakvim odnosima sa Renoom teško da prismrdi Williamsu. Moj stav je da samo pravi fabrički timovi mogu da budu u prvim sezonama novih pravila u vrhu. U prave fabričke timove svrstavam samo Ferrari i Mercedes zato što agregat i šasiju razvijaju pod ‚‚istim krovom".
                    Elem, Ferrari je pokazao da je brz napredak itekako moguć, ali ne bi to mogli da pravila nisu malo popustljivija nego pre.
                    Pretpostavio sam da si to kulturno upakovao,ali reko,opet,sta znam,sto ljudi sto cudi.Slazem se trenutno u periodu tranzicije da tako kazemo je najbitnije imati fabricki tim,tj ko pravi motor,pravi i sasiju,tako da tacno zna gdje,sta,kako,koliko itd.Mercedes je ocito napravio daleko najbolji posao,i kao sto kaze James Allison ne samo da je potrosio vise novaca od drugih(prvenstveno Renault)vec ih je i debelo nadmudrio.Naravno Ferrari je pokazao da se uz odredjene relaksacije pravila moze svasta,ali iskreno,postaje zamorno,dokle je dosao sto englezi kazu pinnacle of motosport,dotle da neki pravnici,mudraci sjede citaju pravila i traze rupe u pravilnicima,ok vazda je tako bilo,ali sad su inzinjerima,itd ruke fakticki vezane,i postaje zamorno svake godine izmisljaju tolika pravila,koja na kraju tjeraju publiku,priznali oni to ili ne.U doba Schumachera i Hakkinena su svi moji prijatelji pratili formulu,ulice u mom gradu su bile prazne,ja sam ko klinac plakao nakon poraza Hakkinena a sada,ko sad prati formulu,bukvalno,ali bukvalno oni die hardcore fanovi.Oduzih,ali poenta je pratim formulu dugi niz godina,nikada nisam bio nesto tehnicki nadaren,aerodinamika,i te stvari su za mene spansko selo,volim automobile,ali ovo danas nema veze sa automobilima,jednu eru koja moze da bude prelijepa,a to je turbo era,upropastavaju,iskreno ni motor se ne zove motor,nego POWER UNIT WTF ??? ICE valda im dodje internal combustion engine,MGU-H-K ERS ili kako vec,zasto tolike komplikacije,koga to zanima,ok bravo iz 1.6 litrenog motora 800 konja,svaka cast,ali i prijasnji turbo motori su bili i jaci cak,a nisu imali te glupe nazive,zvali su se na kraju motori,znam da na ove stvari,i tehnologije svrsavaju da prostite inzinjeri,itd itd,i ja im se unaprijed izvinjavam,ali to za mene nije to.Oduzih,i odaljih se od teme,citam danas interesantan osvrt na sky f1,za renault,kako i pored toga sto su napravili smece od motora(to kaze vozac renaulta i zaljubljenik u tu marku) su u dobroj poziciji,jer fakticki red bull ovisi o njima,u smislu da ukoliko bi renault napustio takmicenje(u sto cisto sumnjam,na kraju vrijeme je da se Ghosn malo ostavi svog ljubimca nissana,i gtr-a,i malo posveti ovom odjelu)red bull bi fakticki ostao bez dobavljaca motora,jer kao sto i Horner kaze,cisto sumnja da bi im Ferrari,Merc,ili Honda uopste ustupili motor.

                    Comment


                    • Tehnologija je uvek napredovala kroz F1, a red je na motore, da se učini korak napred. Lično, mislim da je već pre 10 godina morala da se zahteva integracija hibridnih sistema, jer su već tad proizvođači krenuli da istražuju u tom smeru. F1 je morala biti vođa tih promena, a ne da tek sad nadoknađuje za auto industrijom. Što se tiče ograničenja protoka goriva, tu je već pitanje da li je neophodno. Mislim da su se vozila dosta dobro pokazala i da su inženjeri odradili solidan posao, ali može se izvući još dosta iz tih motora povećanjem goriva u rezervoaru. Iskreno se nadam da će biti nešto od velikih promena sledeće godine, ali izgubio se zamah te priče. Šteta bi bilo da se ništa ne promeni posle onakve ujdurme...

                      Comment


                      • Da, istina je da je popularnost kod nas opala ali ne uspevam da shvatim zbog čega. Da li je to zato što je F1 pre prenosio RTS i druge zvučnije televizije? Ne znam tačno.

                        Pazi ovako, ti fensi nazivi kod motora su ubačeni zbog pravila i da bi se mehaničari-inženjeri međusobno bolje razumeli. Ima tu dosta delova koji ne ulaze u sam motor, ali daju pogono. Mene naziv pogonska jedinica jako nervira zato što se prevodi sa engleskog jezika. Za sebe sam našao naziv ‚‚agregat" kao pravu zamenu zato što nije motor, ali je i dalje jedna reč. I pre 10-ak godina su se na našem jeziku F1 motori nazivali agregatima tako da mi je to ok naziv, mada bih kada se obraćam laicima koristio izraz motor.

                        Motori iz prethodne turbo ere su bili jači samo zato što su imali neograničen protok goriva. F1 je i dalje sport koji iziskuje najveće napredovanje u tehnologiji, na ovaj ili onaj način. Pravila, limiti i granice postoje još od prvih sezona ovog sporta. Da nije toga, ko zna, možda bi smo danas gledali motore sa po 16-20 cilindara, sa potpuno kompjuterski programiranim oslanjanjem i aerodinamikom iz sci-fi filmova. Trenutni F1 bolidi imaju snagu oko 800+ KS. E, sad mi treba pomoć. Ne znam da li je to kada se uračunaju ERS sistemi ili bez? Kako god, kad bi se dozvolio neograničen protok kao pre, to bi bili neverovatni motori. Ako bi olabavili zabranu protoka, onda bi za 2-3 sezone vremena previše porasla i onda bismo ponovo imali neku 2009. sezonu kada bi se aerodinamika stesala do izazivanja momentalne mučnine. I dan-danas pamtim stres kada sam video McLaren i Ferrari u januaru 2009. Kada napišem stres, to i mislim i ne preuveličavam. Svi oni prelepi detalji na bolidima su nestali. Sad je to mnogo bolje nego pre.
                        ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                        "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                        I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                        sigpic

                        Comment


                        • Odakle sad da pocnem, ajd od protoka goriva, jel mislite na trenutni protok? Slazem se da ga treba ukinuti dovelo bi do lakseg preticanja, mada su timovi izgleda nasli rupu , posto se protok meri u samom rezervoaru oni skladiste gorivo u cevima za trenutak kad zatreba. Sto se tice ogranicenja po trci smatram da treba da postoji, da nije toga snaga bi rasla u nedogled. Motori iz predhodne turbo ere su bii jaci zbog dva turbo kompresora, veceg pritiska i koilcine goriva. Mada su i oni imali ogranicenja od mislim 84 pa se smanjivalo svake godine sa 220 litara na 150 88 god. Pritisak je pada sa 4 na 2.5 bara mada nisam siguran mozda i manje. Snaga od 800 ks bi trebalo da je ukupno benzin+struja. Hibridni pogon nije nesto neophodan F1, Formula nikad nije bila poligon za obicne automobile. A sto se tice gledanosti, ja bih gledaoce podelio na dve grupe; poznavaoce, zaljubljenike i ostale. Za mene je problem nastao ga da su gazde F1 pocele da se udvaraju ovim drugim kojima smeta dominacija jedog tima ili vozaca a odusevljeni su kad neko uz pomoc KERSA, ERSA, potrosenih guma obice vozaca ispred.

                          Comment


                          • F1 nikad nije bila poligon za obične automobile, ali LaFerrari, P1, 918 Spyder, BMW i8 - to nisu obični automobili.

                            I slažem se - F1 se previše naginje običnim gledaocima. To je posao komentatora, oni treba F1 da približe običnom čoveku, a sport treba biti svoj i prirodan...

                            Comment


                            • Ja mislim da je popularnost opala upravo zbog nevjerovatne mase pravila koja se svake godine mijenjaju,dodaju,itd.Mislim realno,jednom prosjecnom gledaocu je to previse informacija.Ako ja kao hardcore fan,moram pred svaku sezone provesti neko vrijeme da bih shvatio sta cu to da gledam u narednoj sezoni,i zbog cega ovo ili ono,ne valja to.Na kraju fali ono cisto utrkivanje,cijepanje bolida,motora,guma,neki dan sam se ufatio u zamisli,reko sta recimo da Juan Pablo Montoya vozi i da mu kaze inzinjer:Juan,save tyres,please,save tyres,ili save fuel itd,onda sam se nasmijao u sebi i rekao nema sanse,e upravo na to se svodi formula,koliko cistih preticanja vidimo bez drs-a te vjestacke tvorevine,koliko preticanja vidimo bez da su onom drugom vozacu gume pocijepane,veoma mali broj.Sada bih mogao navesti nekih milion razloga iz kojih mislim da ovaj put kojim je krenula formula 1 ne da nije ispravan,nego da uopste ne stedi novac,i koji vec vrag a za sta oni sad prodaju foru,ili recimo da je fol zelena formula,zelena my ass.Mislim da kad se uracunaju ti svi ERS sistemi itd,da se onda dobije tih nekih 800+ konjskih snaga.Na kraju imamo motore koji se vrte na nekih 12 ili koliko hiljada obrtaja,a napravljeni su da idu na puno veci broj obrtaja itd,zbog cega,zbog protoka goriva,pa mislim koji idiotizam,a zvuk vjerovatno dijelom trpi i iz tog razloga.Slazem se sa vanjom,vecina ovih nabrojanih automobila su sve samo ne obicni automobili.Meni nije svejedno,ja bih volio da gledam neku drugu formulu,ali boze moj ko sam to ja da se pitam na kraju,znam samo dok je god bude gledati cu je,a sto mi se neke stvari ne dopadaju,opet ko sam ja

                              Comment


                              • http://www.fia.com/sites/default/fil...nes_tokens.pdf

                                Ovaj tekst sam već kačio pre. Dakle, Hondi je dodeljeno 9, mada je možda trebalo 10 tokena. Prosečan broj preostalih tokena između proizvođača motora za 2014 (Reno, Mercedes, Ferari) je 9.66.

                                A na linku ispod možete da pogledate više o tim tokenima, kako se računaju i tako dalje...
                                http://somersf1.blogspot.com/2015/03...units-and.html
                                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X