Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pitanja vezana za motogp

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pitanja vezana za motogp

    Sve sto vam padne na pamet i ima veze sa motogp sampionatom, mozete pitati ovde. Kakvi ce odgovori biti, to ce zavisiti od ostalih clanova. Ipak, poznavajuci nase clanove, mislim da niko nece biti uskracen za odgovor.

    Pitajte u vezi:

    -aktuelnog sampionata
    -proslih sampionata
    -statistickih podataka
    -pojmova koji se koriste u motogp
    -motogp pravila
    -konstrukcije i rada motora
    -odlaska na trku
    -(ne)prenosa trka

    Postavite pitanje i sacekajte odgovor. Ako vam neko odgovori na pitanje kliknite na like/thanks, milsim da je to dovoljno da se zahvalite clanu
    Last edited by crni; 22-04-14, 00:00.

  • #2
    Svaka čast na otvorenoj temi!!!!!!


    Uh ja imam dosta pitanja.Počeo sam "intezivno" da pratim Moto GP(2 i 3) prošle sezone i sve što znam jeste ime vozača .Ako možeš(možete) da mi objasnite,koja je razlika između Fabričkih timova i ovih ostalih? Jer kad gledam tabelu,samo piše KTM,HONDA,MAHINDRA /KALEX,SUTER,TECH 3 i sada Caterham Suter ?

    Jesu to motori,kao što u F1 imamo Mercedes,Ferrari i Reno...

    Možda je ovo nekom smješno što pitam ali kad već pratim,želim da znam šta pratim ..

    Comment


    • #3
      Nema smešnih i glupih pitanja, daći kompletniji odgovor sutra, ali hajde za sad ovako nešto... KTM, Honda i Mahindra prave agregate i ramove, Kalex, Suter, FTR i ostali u Moto3 prave samo ramove (mada sad ima samo Kalex KTM, svi Hondini su na čistoj Hondi za razliku od prethodnih godina). U Moto2 svi koriste Hondine agregate (Kawasaki i Suzuki nisu bili zainteresovani za agregate od 600ccm kad se klasa formirala), ono što vidiš su proizvođači ramova i ostatka motora. Caterham Suter je spcifična kombinacija. Nije klasičan Suter, drugačiji je, moguće i bolji, videćemo, Caterham je tražio partnerstvo sa njima pošto se nisu baš bavili motorima do sad... KLX Forward je Kalexov prošlogodišnji ram koji Forward ekipa u Moto2 koristi jer nisu izmirili obaveze prema FTR-u i samim tim nisu dobili njihove ramove.

      Comment


      • #4
        Pa vrag mu babin, od 7500 postova nisam ni jedan napisao u ženskom rodu...

        Elem, da počnemo. Moto3 je klasa zamišljena da dovrši taj prelazak na četvorotaktne mašine koji je započet 10 godina ranije. Od 2002. smo imali 2 vrste motora u kraljevskoj klasi, tada sa 500ccm preimenovane u MotoGP, dvotaktne od 500ccm i četvorotaktne od 990ccm. U teoriji, nije trebalo da bude razlike, četvorotkatni imaju duplo veću zapreminu ali i duplo više taktova, no odmah su se pokazali daleko upravljivijim i sveukupno boljim. U 250 i 125ccm nije bilo toliko velikih problema sa upravljivošću, prosto jer su manje zapremine. Ali, svetski trendovi su krenuli da se menjaju, te je i MotoGP morao...

        2012. je očekivano veliki broj proizvođača šasija hteo da učestvuje u šampionatu, a osim ova tri proizvođača agregata koje sad imamo, bio je tu i nesretni Ioda-in projekat, sa TM Racing motorima. To je mala fabrika u Italiji, specijalizovana za male zapremine i visoke performanse. Ceo taj projekat se ipak pokazao nedovoljno dobrim (setimo se samo Folgerovog preporoda nakon što je sa Iode prešao na Asparov Kalex KTM) i ugašen je nakon 2012.



        Ioda TR001 2012.

        Oral projekat je bio još jedan italijanski san u 250ccm te 2012. godine, ideja je bila da agregat bude opcija koja se jednostavno (bez ikakve modifikacije bukvalno) može staviti u svaki Aprillijin ram iz RSV 125GP porodice. Tako, neko bi mogao da kupi taj motor i da ga ubaci u svoj Aprillijin ram i legalno učestvuje na trci. Altruistička ideja, ali agregat je bio vrlo slab u odnosu na konkurenciju i Ambrogio Racing, jedini koji su imali taj motor, je posle 3 trke prešao na Suter Hondu.



        Oral OE-250M3R 2012.

        Honda je imala ubedljivo najviše partnera sa ramovima - FTR (Britanija), Suter (Švajcarska), TSR, MZ-RE, MZ FGR i FGR, pored svog koji su naravno dostavljali. FTR se pokazao kao najbolja opcija, Suter nešto slabija. Vinales je 2012. vozio FTR Hondu i nije imao problema u krivinama, ali pravci su bili nemoguća misija pored KTM-a. Prve dve trke su bile zavaravajuće, Vinales i Fenati su odneli pobede, dominantne čak. Ali od tad KTM preuzima stvar u svoje ruke. FTR je bio ram koji se lako podešavao i koji se jako dobro ponašao u krivinama, fino je upijao džombe na stazi kako su neki govorili. Miller, momak koji je ove godine odneo obe pobede, je dobro ispekao zanat na istom tom FTR Honda motoru, tako da njegovi uspesi uopšte ne čude.



        FTR Honda 2012.

        Suter su koristili momci iz Estrella Galicia ekipe, imali su malo muka sa njom, mada je Rins svojim talentom uspevao dosta toga da nadoknadi. Ostali ramovi su bili jeftine opcije i nisu bili preterano konkurentni, mada je CIP Moto3 ekipa nastavila i 2013. sa TSR ramom. Finansijski razlozi, ništa više, ostali ramovi su postepeno iščezavali do kraja 2012. Kao što sam rekao sinoć, Honda sad dostavlja samo svoj paket, svih 6 vozača navodno dobija isti motor, mada mislim da će Rins i Marquez tokom sezone imati bolji položaj od ostalih.



        Suter Honda 2012.

        Nepotrebno je reći koliko je Nakamoto-san bio oduševljen time što je Emilio Alzamora prebacio svoj Monlau tim (Estrella Galicia) na KTM 2013. u isto vreme kad sedi pored Marqueza u Hondinoj garaži, pušta pipke i jača svoj položaj u budućnosti. Tako da je Alzamora bio pod pritiskom da se vrati na Hondu za ovu godinu, ali i on je ostao pri stavu da neće stavljati takve talente na nekonkurentan motor ponovo. Inaćenje sa obe strane i želja da se KTM pobedi su vrlo verovatno urodili plodom, jer Honda je ove godine jaka, a mislim da će biti sve jača.



        Honda NSF250R 2014.

        KTM je prodavao svoj motor kao ceo paket, a radili su i sa Kalexom (Nemačka) na drugoj opciji od starta. Od treće, četvrte trke je bilo jasno da KTM ima jači motor, razlog je što su ulagali više novca, motor je bio skuplji, ali su svejedno gubili novac na svakom od njih, kako se kasnije ispostavilo. Reklama koju su dobili je sigurno nadoknadila taj gubitak. Kalexov ram u suštini nije bio nešto značajno slabiji od KTM paketa, moje neko mišljenje je da je KTM ipak sve to malo bolje uklopio.



        Kalex KTM 2012.

        Vinales je bio ubijen u pojam 2012. i svojim rečima i nadasve bujnim opisima Honde je verovatno sebi zatvorio vrata Repsol Honde na nako vreme. Tražio je čist KTM za sebe, Aspar mu je ponovo nudio Kalex KTM (Ajo je nudio Corteseovo mesto za 2013, ali tada je Ricardo Jove naprasno zaboravio da o tome obavesti Vinalesa i rekao mu da mu samo Avintia nudi mesto, bilo u Moto3 ili Moto2 za 2013.), ali Vinales je odbio. Koga zmija ugrize i guštera se boji, zar ne? Pablo Nieto, sin velikog Angela, mu je ponudio KTM u svojoj ekipi. Ekipa je rasla tokom godine, mada je samo Vinales dobijao sve novitete od KTM-a (na papiru, čitao sam da je Calvo tim imao nekih problema sa plaćanjem i da Vinales nije baš na svakoj trci imao isti motor kao Ajo i Monlau ekipe), dok je Ana Carrasco imala jeftiniju opciju za sebe. KTM i Kalex KTM su sad dominatni motori na gridu, što ni malo ne čudi. Uz Husquvarnu, koja je KTM sa drugim imenom u suštini, ima ih 19 od 33 ove godine. Nepotrebno je reći da, pored vrlo uske saradnje sa KTM-om, Ajove ekipe imaju nešto bolji status od ostalih, ali i sada već ozbiljni Calvo tim ima dobre odnose sa KTM-om zahvaljujući Vinalesovom uspehu, pre svega.



        KTM 2014.

        Mahindra je mnogo profitirala prošle godine, sa 2 fabrička motora koje su imali 2012. i 2013. skočili su na 8 ove godine, a u toku prošle godine Ambrogio Racing tim je rešao na Mahindru. Njihov motor i ram, nema previše razmišljanja, svi bi trebalo da dobijaju isti paket, trenutno se muče sa menjačem koliko sam razumeo, te su i rezultati nešto slabiji od očekivanih. Prošle godine su do kraja godine imali bolji paket od Honde, što je bio veliki uspeh. Koliko razumem, nema oblasti u kojoj su značajno slabiji od KTM-a i sada Honde, prosto u svakoj oblasti pomalo zaostaju (ubrzanje iz krivina, upravljivost, sve po malo) i to se onda skupi u slabiji paket od KTM-a. Velika stvar za Indijkog porizvođača, u svakom slučaju. To bi bio neki presek za Moto3...



        Mahindra 2014.

        Moto2 je na sličan način bio prelaz sa 250ccm dvotaktnih na duplo veće četvorotkatkne motore. E, sad, koliko ljudi je čulo za Yamahu R5, Suzuki GSX500, Kawasaki Ninja ZX-5R? Baš tako, 500ccm nije nešto što se previše nudi (pre 4 godine ih je bilo još manje), ali zato imamo 600ccm motore svuda unaokolo... Tako da nije imalo previše smisla praviti klasu u kojoj će proizvođači raditi na agregatima koje ne nude u prodaji (što naravno nameće pitanje Hondine ideje i razloga za 800ccm motore koji su do 2012. bili u MotoGP klasi, ali znamo da Honda ima novac, uticaj i moć da pokuša da progura nešto što nikom praktično ne odgovara, a ni njima kako se na kraju ispostavilo).

        Ova klasa se ispostavila kao dobra odskočna daska za MotoGP, vozači imaju dosta manje muke da pređu iz te klase u MotoGP nego što je bio slučaj sa 250ccm mašinama. Toni Elias je izuzetak 2011. ali to je mnogo više do specifične kombinacije njegovog stila vožnje i Bridgstone gume iz te godine, tu prosto ništa nije radilo kako treba, nažalost. Naravno, koja je kvaka? Prelazak sa Moto3 i 125ccm na te motore. Dosta se toga menja, dostava snage, ponašanje u krivinama, kočenje (Suter pada na pamet, jer dozvoljava tako brutalno kočenje ako vozač može da obuzda zadnji kraj koji tako divno leluja). Julian Simon, 125ccm šampion iz 2009. je završio drugi u Moto2 te prve godine, ali tad je to bila nova klasa i svi su morali da uče ponovo no ipak nije mogao da se bori za pobede te godine, a od tad je njegova karijera krenula nizbrdo. Nico Terol je došao do 3 pobede prošle godine, ali samo do jednog 3. mesta 2012, nakon što je prešao sa 125ccm. Pol Espargaro je došao sa Marquezom u Moto2 i trebala mu je cela godina da se navikne na motor i iako je ogroman talenat, imao je samo 2 podijuma prve godine. Sandro Cortese - ista priča. Samo su Marquez i Vinales uhvatili te motore za rogove odmah nakon što su seli na njih, što govori mnogo više o njima nego o drugima.



        Moriwaki 2010.

        Prve godine je bilo bezmalo 15 ramova na početku - Suter, FTR, Moriwaki (Japan), Motobi, Speed Up (Italija), Pons Kalex, I.C.P., RSV, Bimota, Promoharris, ADV, BQR, Force GP210, MZ-RE Honda, Tech3... Do kraja godine RSV i Force GP210 su nestali, a došli su MIR i AJR (moguće da je bilo i neko rebrendiranje, ne sećam se baš), do 2012. ih je preživelo 9, a sada ih ima 7, ali su Kalex i Suter vrlo dominantni, nešto manje Speed Up. U stvari, ako se Caterham uzme kao Suter, a Forward KLX kao Kalex, onda ih ima samo 5, a pored ova 3 rama tu su samo još jedan mučeni TSR i Tech3 koji ne odustaju od svog Mistral motora. Slično kao i u Moto2, najbolji su se izdvojili - Suter i Kalex naravno. Neverovatno je da je Moriwaki odustao nakon što su uzeli prvu titulu u klasi sa Eliasom. Speed Up nije loš, ali kao i Mahindra - negde nešto po malo fali...



        Suter 2012.



        Speed Up 2012.

        Sa istim agregatom, ne može prosto biti prevelike razlike, ali nakon 2013. jasno je da je Kalex bolji motor. Suter je bolji na kočenjima, ali Kalex u krivinama i na izlazu iz krivina, što nije sprečilo Marqueza da izdominira na slabijem Suteru 2012. Obzirom da su počeli samo sa Pons ekipom 2010. godine, Kalex sa njima ima najjaču saradnju, ali sad i MarcVDS ekipa ima dobar aranžman. Sa Suterom su najbolji Interwetten sa Luthijem i Asparova ekipa (što je zanimljivo jer u Moto3 koriste Kalex KTM - protivnik Sutera u Moto2, a u MotoGP-u su uproks saradnji sa KTM-om na Hondi, to je pokazatelj koliko je Jorge Martinez Aspar cenjen čovek u padoku i koliko svi žele da budu partneri sa njim)...



        Kalex 2014.

        To bi manje-više bilo to... Nadam se da sam odgovorio na neka pitanja...
        Last edited by Vanja #66; 21-04-14, 12:23.

        Comment


        • #5
          Imam ja pitanje sto se tice stilova voznje.
          Evo kazu da je Lorenco promenio stil sto se moze uociti kada se posmatra od 2008 pa do danas,ali nije mi jasno kazu Rosi promenio stil ja to ne primecujem sta je to promenio?

          Comment


          • #6
            @denia-el

            ram



            sasija



            agregat



            nije bas sve iz sveta MGP, ali sustina je ista, bitno da razlikujes delove... trazila si nacrtano tj slike :P
            VALENTINO ROSSI #46

            Comment


            • #7
              Originally posted by cavu View Post
              Imam ja pitanje sto se tice stilova voznje.
              Evo kazu da je Lorenco promenio stil sto se moze uociti kada se posmatra od 2008 pa do danas,ali nije mi jasno kazu Rosi promenio stil ja to ne primecujem sta je to promenio?
              E, druže, videh danas, ali bio sam na vožnji, lep dan pa da iskoristim, cepnuo sam nekih 26-27km na rolerima, pa mi nešto malo kiseonika ide u mozak, mišići pokupiše sve...

              U kratko, Lorenzo je krenuo od nečeg sličnog kao Rossi - kasna kočenja i izlaz iz krivina manje više, prosto jer je Yamaha tako radila i jer je Rossi tako namestio. Yamaha je uvek nosila veću brzinu kroz krivine, on je svoj stil izmenio na tome, pritom tamo od 2010. nije bilo Rossija da se bori sa njim, tako da je tražio kako da optimizuje krug i izveze ga što brže. što je i uticalo na to. Došao je do toga da je prošle godine samo on mogao Yamahu da vozi do granice jer se tim okupio oko njega. Rossi je uneo izmene koje su se i Lorenzu svidele, M1 je sada nešto bolja i na kočenju (osobina koja je pomalo izgubljena 2012. recimo), ali ove nove gume ne idu u prilog Lorenzu, ne može da zagreje bočni zid kako treba i ne može da se osloni na gume kako treba u krivinama.

              Rossi je počeo sa dvotaktnim mašinama, tu je jedino i moglo da se koči i da se izlazi iz krivine, ako u njoj daš malo jači gas dobiješ high-side dok si rekao keks. To je verovatno i najgora stvar u vezi tih motora, mada je za show bila možda i najbolja. Samim tim, nije on mogao niti morao previše da menja do skoro. Ali, novi klinci, novi izazovi, nije isto kad se boriš sa ljduima koji se razvijaju pored tebe i kad se boriš sa klincima koji su gledali tebe, kupili tvoje fore i učili da voze kao ti - da bi potom našli način da te pobede. Prošle godine je počeo da se dosta više naginje i silazi sa motora u krivini, sad se baš vidi kako mu je telo gotovo paralelno sa stazom u krivini, baš čudno visi sa motora, ali to je samo pokazatelj da neće ostaviti ni jednu stvar neizmenjenu kako bi probao da se vrati na vrh onako kako treba. Uvek je voleo da jako koči, uvek je voleo da ima stabilan motor na kočenju, sada je počeo da se što više pomera na motoru kako bi mogao više da ga nagne i da izvuče malo veću brzinu u krivini...

              Ostavio sam baš na temi za Austin dve slike sa Yamahe od ranije nakon što je Valentinik postavio jednu iz Teksasa. Vidi se razlika, a slike su maltene pod istim uglom. Traži na netu slike od ranije i iz ove godine, malo uporedi i videćeš razliku...

              Originally posted by Motori Zauvek u Srcu
              Biće prilike,polako
              E, bre, šta to treba da znači? Pa ne idem u trandže, majke mi...

              Comment


              • #8
                Stil voznje je bar po nekom mom vidjenju kocenje, ulazak u, prolazak kroz i izlazak iz krivine... pravci su jasni, svi se skupe i odvrnu gas do kraja... stil voznje se odnosi na to koliko agresivno neko ulazi u krivinu, mislim na kasnije kocenje, blago zanosenje zadnjeg dela itd. Prolazak kroz krivinu, mislim na siru ili uzu putanju, gadjanje apex-a, ugao naginjanja motora kao i ostanak u sedistu u toku prolaska kroz krivinu ili naginjanje tela izvan sedista gde izgleda kao da vozac visi sa motora u krivini...

                evo o cemu pricam, Rossi 2010 gore i 2014 dole





                dalje, izlazak iz krivine, koliko agresivno se ide na gas, koliko brzo se ispravlja vozac, sve su to cinioci stila voznje mada dosta zavisi od samopouzdanja koje vozacu pruza masina ispod njega tj elektronika

                pod stilom voznje se moze podvesti i recimo nacin na koji neko vodi trku tj taktika vozaca tokom trke, da li voli da odradi perfektno kvalifikacije i pobegne na samom startu iz prvog startnog reda kao Lorenco, konstantnim brzim krugovima da "na tempo" slomi otpor rivala i brzo resi pitanje pobednika, rutinski cuva prednost, ili recimo kao Doktor, borba i preticanja po svaku cenu, ne toliko konstantan i ne toliko dobar u kvalifikacijama ali sa odgovarajucim podesavanjima za trku opasan sa bilo koje startne pozicije

                ovo drugo je vise taktika ali ajde da i to ubacim, nadam se da sam pomogao bar malo
                VALENTINO ROSSI #46

                Comment


                • #9
                  Obrisao sam par postova. Hajde ovako, da imamo nekakav red. Pitanje i par odgovora i to je to. Bez ulaska u rasprave, bez ovih zahvalnica care, legendo. Tako ce od 100 postova 70 biti nepotrebni. Ako vam neko odgovori na pitanje kliknite na like/thanks, milsim da je to dovoljno da se zahvalite clanu. Ideja je bila da pored toga sto dobijete odgovor na postavljeno pitanje, neko drugi, ko mozda ne zeli aktivno da ucestvuje na forumu moze lako da dodje do informacija, a ne da cita 20 stranica zahvalnica.

                  Comment


                  • #10
                    Da li znate sta od informacija je vozacu u trci dostupno na motoru na pr. brzina po krugu/ po sektoru, potrosnja goriva, ili sve od inf sto moze da dobije, dobija putem pit wall-a ?

                    Hvala na odgovoru i pozdrav,

                    Comment


                    • #11
                      Ovo je Magneti Marelli za 2014, sa sve novim dodatkom za zastave na stazi, sektoru, gde god...



                      Ovde je i mali tekst o tome...

                      http://www.autoevolution.com/news/fl...rds-77819.html

                      Ovo je slika detalja, ali sa jednog od ranijih motora, moguće iz 2010...



                      A ovo je iz prošle godine... Slika je dosta velika, tako da može da se otvori u novom prozoru i da se zumira, vidi se onda sve na tabli, ali šta sve znači to što piše u donjem desnom ćošku ne bih znao...



                      Dosta informacija može da se prenese preko table na pit-wallu, ali očito uglavnom se koriste za informisanje o položaju u odnosu na ostale. Nisam siguran ni da li motori imaju odašiljače za telemetriju kao F1 bolidi, tako da sve što vozač zna - zna sa table. Koliko bar ja znam o tome...

                      Comment


                      • #12
                        Zamolio bih Vas ako je ikako moguce da jos jednom objasnite razliku izmedju japanskih proizvodjaca i dukatija, znam da ste mnogo puta rekli ali ako nije problem voleo bih jos jednom da cujem. Unapred zahvalan

                        Comment


                        • #13
                          Yamaha i Honda su fabricke masine. Ako pratis moto gp, znas da mogu koristiti samo dvije komponente guma na stazama, dok privatni timovi voze na druge dvije komponente. Kod privatnih timova gume su mekse, da bi mogli biti konkurentniji i praviti brze krugove. Dukati je klasa za sebe. Broji se kao fabricka masina, ali koristi gume kao i privatni timovi. Dakle, Dukati ima povoljniju situaciju za pravljenje brzih krugova u kvalifikacijama. Oni su negdje izmedju dok ne postanu dovoljno brza fabricka ekipa pa da se prema njima tako pocne odnositi. Otprilike, mojim rijecima.
                          1994 1995 2000 2001 2002 2003 2004
                          1997 1999 2001 2002 2003 2004 2005 2008 2009 2015
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Hvala quard1aN,nisam mislio na to nego zasto ne mogu bar da se priblize yamahi i hondi da li je do sasije,rama,prednje viljuske,motora ili neceg drugog

                            Comment


                            • #15
                              Kad bi u Ducatiju to znali, ne bi bili tu gde jesu...

                              Ok, to whom it may concern, napisaću malo više o onome što znamo da su problemi Ducatija ako neko želi (nisam hteo da pišem više od ovoga dok su postovi bili na temi za komentatore)...
                              Last edited by Vanja #66; 14-06-14, 15:30.

                              Comment

                              Working...
                              X