Announcement

Collapse
No announcement yet.

Kosarkaska liga Srbije

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by mmajstor View Post
    Ne treba generalizovati... nisu svi mladi ljudi isti. Oni koji su lenji ce uvek biti lenji i od njih nista nece biti bez obzira na konkurenciju. A oni koji su vredni oni ce jos bitni vredniji sa konkurencijom, ali ne treba ici u krajnost pa im potpuno zatvoriti mesta. Mi ne mozemo da se trkamo sa amerima jer je to ogroman broj igraca u opticaju u odnosu na nasu bazu i zato mislim da treba postojati neka barijera da bi se ta baza zastitila.
    Не знам да ли уопште постоји неки клуб (који год да је спорт у питању) који има у тиму само странце без иједног домаћег играча тако да простор домаћима свакако не би био затворен евентуалним укидањем броја странаца. Мислим да би само свео на минимум могућност уцењивања домаћих играча због привилегованог положаја који свакако имају (Турска је нпр екстреман пример тога где домаћи играчи годинама "убирају плодове" репутације из млађих категорија, а да годинама не раде на себи и рапидно пропадају играчки).

    Уосталом, главна кошаркашка лига на простору бивше државе (АБА) нема ограничења страних играча и ако би се једног дана клубови који су исту скоро па затворили (пролаз у њу само из АБА 2) одлучили да не играју националне шампионате (који су све гори) и играју само АБА (лига би могла да се прошири и игра целе сезоне, плеј-оф би се играо нпр. крајем Маја и у Јуну) онда уопште не ми морали да размишљамо на тему ограничења и броја странаца.

    Comment


    • Ima klubova koji na istoj poziciji imaju samo strance, pa na taj nacin zatvaraju domacim igracima mesto. Npr. sve je veci deficit plejmejkera svuda u Evropi. Sto je veci njihov broj veca je verovatnoca da ce oni popuniti istu poziciju (ili vise pozicija) , a vremenom cemo doci do toga i da ce se neki klubovi oslanjati skroz na strane igrace. Sto se tice Turske ja sam misljenja da se taj problem treba resiti na drugi nacin, a ne ukidanjem limita. Limit sluzi za jednu svrhu, a to sto neko (ne svako) zloupotrebljava to pravilo, bi moralo da se dodatno regulise. Limit je samo jedan od instrumenata zastite domace kosarke, ako ostali ne funkcionisu tesko da ce on izolovan dati neki rezultat.
      Uglavnom sam protiv nekontrolisane globalizacije i centralizacije kosarke i pretvaranja evropskih liga u americke cetvrte i pete lige.

      Comment


      • Originally posted by mmajstor View Post
        Ima klubova koji na istoj poziciji imaju samo strance, pa na taj nacin zatvaraju domacim igracima mesto. Npr. sve je veci deficit plejmejkera svuda u Evropi. Sto je veci njihov broj veca je verovatnoca da ce oni popuniti istu poziciju (ili vise pozicija) , a vremenom cemo doci do toga i da ce se neki klubovi oslanjati skroz na strane igrace. Sto se tice Turske ja sam misljenja da se taj problem treba resiti na drugi nacin, a ne ukidanjem limita. Limit sluzi za jednu svrhu, a to sto neko (ne svako) zloupotrebljava to pravilo, bi moralo da se dodatno regulise. Limit je samo jedan od instrumenata zastite domace kosarke, ako ostali ne funkcionisu tesko da ce on izolovan dati neki rezultat.
        Uglavnom sam protiv nekontrolisane globalizacije i centralizacije kosarke i pretvaranja evropskih liga u americke cetvrte i pete lige.
        Не видим проблем у томе ако на тој позицији једноставно нема доброг или перспективног домаћег решења у ценовном рангу до којег клуб може да се пружи. Ако домаћи играчи на тој позицији једноставно имају превелику цену за оно што доносе одмах или у перспективи (пада ми на памет Милко Бјелица и његов 2-годишњи уговор са Звездом) онда је свакако боље довести страног играча за приступачнију цену. Док имамо ово ограничење онда ће увек неки нови "Бјелица" бити у саставу Звезде или Партизана када (ако) ти клубови поново буду играли ЕЛ.

        Comment


        • U tome i jeste kec. Ako nema dovoljno dobrog domaceg igraca - napravi ga. Umesto da placas stranog polovnjaka koji ce da ti zavrsi posao za jednu sezonu pa posle opet moras da placas drugog, ulozi taj novac u mladje kategorije odakle ces da crpis kvalitetnije igrace koji ce moci barem KLS nivo kosarke da igraju i tu sticu iskustvo, pa ako uspes da ih razvijes u nesto vise onda si na konju i onda dobro radis posao. To je svrha limita.

          Za ovo ucenjivanje domacih igraca nisam bas najbolje razumeo. Ako uzmemo kao pretpostavku da su trenutno vecina slicno prosecnog kvaliteta, ako je neko bezobrazan sa cenom uvek mozes naci nekog drugog sa slicnim kvalitetom koji je manje bezobrazan. A ako taj neko ima kvalitet onda normalno da i treba da platis vise.
          U svakom slucaju mladom igracu treba ponuditi prostor da igra, a ako su pametni cenice to vise nego vecu platu a da sede na klupi. Kome je plata prioritet a ima 18-19 godina nek ide u Rumuniju.

          edit: Bjelica nije upao u Zvezdu zbog limita, vec zato sto je bio dugogodisna zelja Radonjica. To sto je on zalepio cenu mi smo budale sto smo prihvatili. To bi se desilo i da nema limita.
          Last edited by mmajstor; 16-08-18, 16:25.

          Comment


          • Dino Rađa:
            Ali ima para za igrače. I to mnogo više nego u doba kada ste igrali. Kako to utiče na igrače?

            – Loše utiče na igrače kojima glava nije čista. Kada počneš da igraš košarku zbog novca, onda si propao kao košarkaš.
            Možda si zaradio ali ćeš i to da prokockaš, pošto ne ceniš kako si do toga došao.
            Onaj koga uspeh gura napred, taj ima šansu da zaradi lovu. Novci su kao prašina na auto-putu.
            Prođe auto i digne je. Ne možeš da je posle skupljaš.
            Ovo svakom klincu treba utuviti u glavu, ako je moguće ...
            Nije mi cilj da sedim na klupi i da pričam da sam NBA igrač. Kad napunim četrdeset godina i prestanem sa košarkom,
            biće mi draže ako budem sav izlomljen od igranja, nego da budem krepak i čio jer sam karijeru proveo sedeći. - Marcus Williams

            Comment


            • Originally posted by mmajstor View Post
              U tome i jeste kec. Ako nema dovoljno dobrog domaceg igraca - napravi ga. Umesto da placas stranog polovnjaka koji ce da ti zavrsi posao za jednu sezonu pa posle opet moras da placas drugog, ulozi taj novac u mladje kategorije odakle ces da crpis kvalitetnije igrace koji ce moci barem KLS nivo kosarke da igraju i tu sticu iskustvo, pa ako uspes da ih razvijes u nesto vise onda si na konju i onda dobro radis posao. To je svrha limita.

              Za ovo ucenjivanje domacih igraca nisam bas najbolje razumeo. Ako uzmemo kao pretpostavku da su trenutno vecina slicno prosecnog kvaliteta, ako je neko bezobrazan sa cenom uvek mozes naci nekog drugog sa slicnim kvalitetom koji je manje bezobrazan. A ako taj neko ima kvalitet onda normalno da i treba da platis vise.
              U svakom slucaju mladom igracu treba ponuditi prostor da igra, a ako su pametni cenice to vise nego vecu platu a da sede na klupi. Kome je plata prioritet a ima 18-19 godina nek ide u Rumuniju.

              edit: Bjelica nije upao u Zvezdu zbog limita, vec zato sto je bio dugogodisna zelja Radonjica. To sto je on zalepio cenu mi smo budale sto smo prihvatili. To bi se desilo i da nema limita.
              Звезда и раније и у сарадњи да ФМП-ом (де не говоримо о ФМП-у раније којем је развој младих и зарада био главни и једини циљ) одавно улаже највише у млађе категорије већ двоцифрен број година, а играча је све мање. То је сигурно делом због тога што се не ради довољно добро (клуб, тренери млађих категорија, план и визија) али ја мислим и због тога што младе све мање интересује спорт после експанзије интернета и друштвених мрежа.
              Сваки дан пролазим поред кошаркашких терена у насељу где смо некада чекали по цео дан да дођемо на ред и одиграмо бар једном 3 на 3 на којима буквално данима нема никога (летњи распуст увалико траје).

              Ово друго баш и није тако, да се увек може наћи неки други па још и довољно квалитетан домаћи играч као опција ми сад не би расправљали да ли је добро или не вратити у клуб Луку Митровића кога су повреде буквално уништиле (да није тако не би нам ни био доступан).

              Чини ми се да ни ово задње није више тако, посебно кад су они највећи таленти у питању. Било је приче колики је уговор добио Симанић од Звезде, а то је изгледа био једини начин да остане у клубу (да је отишао верујем да би било "дрвље и камење" на клуб како су га испустили). Ако је истина онда му је тај новац можда био и "камен око врата" што се тиче амбиција за даље усавршавање и напредак у каријери. Верујем да ће и у будућности они највећи таленти тражити веће своте за први професионални уговор пошто ће већи новац свакако моћи добити у иностранству (где је преплаћивање већ постало стандард због оскудације квалитета и одлазака најбољих у Америку и Кину).

              Да се само исправим око овог "безобразни" пошто ми није била намера да то употребим. Више сам мислио на то да своје новчане захтеве држе високо за домаће стандарде пошто исто или чак и више од тога што траже могу добити у иностранству, а домаћим клубовима са друге стране "виси" ограничен број странаца па некад морају да пристану на те услове (а после иду опраштања дугова или најчешће БАТ).
              Last edited by Borca; 16-08-18, 17:50.

              Comment


              • Prvo i osnovno, moramo shvatiti da su košarkaši i oni koji su na putu da to postanu, gle čuda, profesionalci. To bi značilo da potpisuju ugovor kojim svoje veštine i znanja rentiraju zainteresovanoj strani za novac kojim obezbeđuju svoju i eventualno egzistenciju svoje porodice. Skoro svaki klinac koji želi da bude košarkaš ima motiv u novcu, slavi i svemu što ide uz to. Veoma mali procenat njih želi da bude npr. reprezentativac Srbije ili najbolji igrač Evrope, dakle ima neke altruistične porive koji nikako ne isključuju novac kao posledicu, ali novac nije njihov primaran pokretač. U takvom odnosu prioriteta leže posledice o kojima raspravljamo u poslednjih nekoliko postova.

                Mnogo puta sam pisao, a i dalje ću pisati, o vrlo lošem stručnom radu sa decom po srpskim klubovima. Međutim, pedagoški rad sa tom decom skoro da i ne postoji. KLS, kao krovna i najodgovornija instanca košarke u Srbiji, ne radi kako treba, da budem vrlo blag u oceni. Klubovi žive od članarina i postali su prave firme, a po definiciji, prvi i osnovni cilj firme je da pravi novac vlasniku iste. Da vidim ja na kraju meseca koliko sam dobar... Planski razvoj talentovane dece, stvaranje jakog kolektiva od jakih pojedinaca, ne da bi se osvojila neka suštinski nebitna Kvalitetna liga na nivou pionira ili kadeta, već da bi se zadovoljila košarka kao igra, da bi bili ispunjeni i srećni i ti treneri i ta deca i njihovi roditelji - sve je to u drugom planu. Veze, kombinacije, nepotizam, menadžeri, mešetari, prevaranti, lažovi, ponude stranih klubova, prep škola i koledža - sve to vreba decu i njihove reoditelje na putu do seniorske košarke. Oni su na tom putu sami, bez pomoći KLS-a, bez pomoći države, pa kako se ko snađe, koliko ko ima para i koga sve ko zna iz sveta košarke ko bi mogao negde da pogura.

                Košarkaš je postao roba, manje ili više kvalitetna, sa manjom ili većom cenom na etiketi, sa manje ili više sposobnim menadžerom i sa manje ili više sreće sa povredama ili drugim nepredviđenim životnim okolnostima. I to je to. Odavno je nastupila nova era košarke u svetu. Kao i sve, to kod nas kasni jedno 20-30 godina, ali se primećuje sve više. Košarka je igra novca, biznis na globalnom nivou, predvođen NBA ligom. Dok se plaća karta u hali, TV prava i ostalo, košarka će se menjati samo u jednom pravcu - onom koji vodi ka većoj atraktivnosti za konzumente, tj. do više novca. Mnogo je primera promena u pravilim igre u NBA tokom poslednjih 30-40 godina koje su sve do jedne bile usmerene samo na cilj koji sam naveo ranije. A sa košarkom će se menjati i košarkaši, kako na fizičkom, tako i na mentalnom planu. Gladijatori našeg doba, nadljudi, nakljukani hemijom koja još nje stigla na listu zabranjenih supstanci, ozbiljno ugroženog zdravlja koje donosi profesionalni sport, posebno u periodu razvoja, roboti koji ispunjavaju zadatke koji im se postave - ka tome ide savremeni profesionalni košarkaš. Pa kome se to sviđa, neka gleda. Kome se ne sviđa, nije problem, naći će se način da im se vremenom i ta vrsta zabave učini prihvatljivom i poželjnom. Ako ništa, ono iz razloga što alternative neće biti.

                Comment


                • Što reče Borca ...
                  Сваки дан пролазим поред кошаркашких терена у насељу где смо некада чекали по цео дан да дођемо на ред и одиграмо бар једном 3 на 3 на којима буквално данима нема никога (летњи распуст увалико траје).
                  A ta slika je svuda ista ...
                  Nije mi cilj da sedim na klupi i da pričam da sam NBA igrač. Kad napunim četrdeset godina i prestanem sa košarkom,
                  biće mi draže ako budem sav izlomljen od igranja, nego da budem krepak i čio jer sam karijeru proveo sedeći. - Marcus Williams

                  Comment


                  • Originally posted by kankkunen View Post
                    Što reče Borca ...

                    A ta slika je svuda ista ...
                    Нажалост, тешко да ће се променити али то је оно што доноси ново доба.

                    Comment


                    • Cisto da ga ubacimo na vrh strane trebace verovatno
                      3× ABA League champion (2015–2017, 2021)
                      6× Montenegrin League champion (2007–2012)
                      3× Serbian League champion (2015–2017, 2021)
                      2× German League champion (2018, 2019)
                      6× Montenegrin Cup winner (2007–2012)
                      4× Serbian Cup winner (2014, 2015, 2017, 2021)
                      2× ABA League Coach of the Year (2014, 2015)

                      Comment


                      • Deleon kaznio Čovića, Veličkovića, Trinkijerija, Bitadzea i Dinamik
                        Direktor takmičenja KLS Leon Deleon je izrekao kazne košarkašima Crvene zvezde, Partizana, Mega Bemaksa.U saopštenju objavljenom posle završetka šestog kola Superlige Srbije navedeno je da su kažnjeni i trener Partizana Andrea Trinkijeri i KK Dinamik.

                        Košarkaš Zvezde Filip Čović, kapiten Partizana Novica Veličković, trener “crno-belih“ i centar Mege Goga Bitadze su kažnjeni sa po 6.000 dinara zbog dosuđenih tehničkih greški.Dinamik će u kasu morati da uplati dvostruko veću sumu novca, kako je navedeno, “zbog brojnih nedostaka u radu semafora“.

                        Comment


                        • Čuj zbog tehničkih greški kažnjeni ahahhaha

                          Comment


                          • Ajmo bre FMP razbite gi.

                            Comment


                            • Je l' se ovo zviždi Gagiću?

                              Comment


                              • Los je FMP..Meni se Jeremic svidja, samo da je malo visi, ili bar da zna da tapne loptu
                                3× ABA League champion (2015–2017, 2021)
                                6× Montenegrin League champion (2007–2012)
                                3× Serbian League champion (2015–2017, 2021)
                                2× German League champion (2018, 2019)
                                6× Montenegrin Cup winner (2007–2012)
                                4× Serbian Cup winner (2014, 2015, 2017, 2021)
                                2× ABA League Coach of the Year (2014, 2015)

                                Comment

                                Working...
                                X