Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vesti, opste F1 i autosport diskusije

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Alan View Post
    2012 je mogla da bude dobra da se Barni nije uplasio dominacije RB iz 2011.
    9 pobeda RB 2010.
    Da 9. Hvala na korekciji.

    Comment


    • Originally posted by forum1nick View Post
      @alan, gdje na tebe da se odnosi. Za tebe provjereno znam da nisi crveni
      nisam ni ja

      @sam ja Ferrari dominaciju nikako nisam volio, ali u tu eru je Ferrari morao da uloži mnogo više znanja u vođenju utrka nego što su to mora da se radi zadnjih 10 godina.
      Zasluge Jean Todt su tu znatno veće nego danas kada Toto Wolff simulira zabrinutost. Wolff već u petak tačno u minut zna kada će za cijeli krug početi da obilazi ekipe sa začelja
      joj daj ne zezaj ne drvi pa znas ti sta je onda bilo JOS GORE zato sto Barikelo nije smeo da pobedi Sumija sklanjo mu se vec na sestoj trci, u Austriji 2002, Sumi je bre u tim sezonama vec na pola godine osigurao titulu to sada sa Hamom nije slucaj. Prosle godine (a i preprosle) se ipak Ham do zadnje trecine borio sa Fetlom za titulu i tek 2 trke pre kraja matematicki osiguro titulu. A Sumi kazem ti je na polovini sezone matematicki osiguro titulu. drugo Mercedes je dozvolio Botasu da se trka sa njim (do polovine sezone i to je nesto) pa su dozvolili Rozbergu da ga pobedi a Zan Tod to nije smeo Sumiju da napravi zato su svi tada i mrzeli Ferari jer ono sta su oni radili je bilo degutanto jer su imali ubedljivo najbrzi dominantni auto a priredili su jednu Austriju 2002 kada su im svi zvizdali (i njihovi) jer je ono stvarno bilo sramota.





      Pitao sam te od kada pratiš F1 da bih pokušao procijeniti koliko godina imaš. Ne znam, u 30-tim bi već trebao drugačije shvatati značaj novca u F1.
      Zbog tog novca svaka priča o jednakim bolidima nije realna. Ferrari neće svoj najbolji bolid nikada ustupiti HAAS-u. Jednako neće ni druge fabričke ekipe. (Isti je slučaj u u MotoGP) Uzgred, već vidimo kolika je gledanost utrka jednakih bolita. Familija i to ona uža i redar poneki.
      cekaj malo ko je rekao da ce Ferari nekom nesto ustupiti? spec serija znaci da svi imaju sve isto ali to ne znaci da bi Ferari proizvodio za sve to moze biti neki nezavisni proizvodjac (na primer Dalara) za sasije i recimo Cosworth za motore i svi bi placali njima za marku na tim motorima, sasvim jednostavno.

      a znas zasto je gledanost tih jednakih bolida tako mala (F2, F3 itd.) pa prosto jer su to nizerazredne serije tu nisu najbolji vozaci, najbrzi bolidi itd. Ali kad bi F1 sad postala spec serija moze i dalje biti najbrza, ostali bi najbolji vozaci, najbolje staze, istorija, ime, tradicija, ALIIIIII bi konacno ono WDC IMALO SMISLA jer bi stvarno videli ko je najbolji vozac u istim uvjetima. A ne ovako jedan ima bolju opremu a drugi losiju, pa lako je tako mangupisati se. To nije WDC jer da bi se neko borio za titulu on mora imati dobar auto. A Alonso to nema zato je i napustio ovo takmicenje ovaj nazovi "sport" i otiso da vozi Indi 500. Sto je velika sramota za F1 da izgubi jednog takvog vozaca, takvu velicinu, i to su svi rekli. Rekli su "nesto je trulo u F1" ako nas je jedan Alonso napustio. A naravno da svako normalan zna sta je to sto ne valja dakle fali konkurentnosti i ravnopravnosti medju timovima da vozac moze doci do izrazaja ja ne znam zasto ti gledas F1 ali ja gledam radi VOZACA oni voze taj bolid, njihova je glava u torbi, oni pobedjuju i oni su na podijumu oni su u prvom planu. sta mene zanima koje je boje neki bolid i na kojim gumama i koji motor ima pozadi, pa nek ima i kosilicu to me ne zanima ako je brza i dobar zvuk i ako nam prirede SHOW. To treba da bude glavno i to ce privuci masu. A ne vestacke spike i gluposti. I treba vozacima dozvoliti da izraze svoj karakter a ne da ih timovi i sponzori robotizuju da ne moze normalan navijac da se zaljubi u nekog i ona kao tuca kad je bila izmedju Maxa i Okona oni kaznili Maxa jos, pa sto im neko ne pusti sta amerikanci rade u Nascaru evo



      pa kad bi samo delic ovoga izbio u F1 na primer da su pustili Fetla i Hama da se obracunaju ono u Baku kad je bilo pa to bi internet, drustvene mreze i svi danima brujali o tome to bi bio BOOM veruj mi, zamisli Fetl da pesnici Hama pa to bi se prepricavalo nedeljama i mesecima jos. Ko to ne bi voleo da gleda i to je ono sto fali (izmedju ostalog). nema prirodnosti sve je vestacko. F1 je fake, preticanja su fake. WDC je fake.
      Last edited by Sam Hornish Jr.; 23-04-19, 23:45.
      Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

      Comment


      • Ja to ne bih voleo. Takva takmičenja već postoje i ne okupljaju najbolje ni vozače ni konstruktore. Niti su ikad, niti će.

        Imaš šta da gledaš gde postoje 3 šasije 2 motora, vrte se u krug, lupaju, publika jedva čeka da neko pogine. Ni najmanje me ne radi kao F1.

        Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
        Using Tapatalk

        Comment


        • Originally posted by nidza View Post
          Ja to ne bih voleo. Takva takmičenja već postoje i ne okupljaju najbolje ni vozače ni konstruktore. Niti su ikad, niti će.
          pa jel ti citas sta sam ja napisao. ne okupljaju najbolje vozace jer se to ne zove Formula 1.

          Imaš šta da gledaš gde postoje 3 šasije 2 motora, vrte se u krug, lupaju, publika jedva čeka da neko pogine. Ni najmanje me ne radi kao F1.
          e ajde ne *eri.

          a vidim u F1 ima sta da se gleda kad svi kukaju. malo jedni malo drugi u zavisnosti ko dominira. ne volis americke trke jer ne volis ovale razumem ja to tako reci a ne "jedva cekaju da neko pogine" pa ti majke mi nisi ...
          Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

          Comment


          • Originally posted by forum1nick View Post
            @sam ja sam već bio mator kada je Ferrari počeo dominaciju, ali to opet ide u prilog tome da smo i ranije rijetko imali 2-3 "jednaka" proizvođača na gridu. Ili ti misliš da su tada drugi bili jednaki Ferrariju.
            ovo dole si ti rekao
            Ti ne shvataš da se problemi nastali restrikcijama ne mogu riješiti uvođenjem novih restrikcija.
            pa ti problemi nisu nastali restrikcijama jer smo i pre tih restrikcija imali te probleme. Ferari je bio dominantan pre tih restrikcija koje tebi smetaju. ja se secam kada je Alonso to je bilo 2004 izjavio da niko ne zna zasto je Ferari dominantan i otkrio pravi razlog "zbog guma" Bridgestone guma. I op sta se desilo 2005 promene pravila o gumama i Ferarija nema nigde

            zato je dobro sto sada ima samo jedan gumar da ti jos tu ne pricam razloge. sto vise istih delova to je bolje jer to priblizava timove. evo sada su raspisali tender za menjace, svi ce imati iste menjace. pa ce biti tender za kocnice itd. elektroniku ce isto imati istu. standardizacija je vec pocela. I to je jedini put drugi ne postoji. samo sto to oni sporo rade a ja bi to odma odjednom (da sam sef) pa kome se svidi svidi a kome ne siroko mu polje nek naprave svoju seriju ako misle da ce biti gledanija (a videli smo kako su ti pokusaji i pretnje zavrsavali).
            Originally posted by forum1nick View Post
            Ja jesam navijao za Alonsa, ali valjda ti je poznato da ga je Hamilton dobio u svojoj ruki sezoni i to u istom, dominantnom bolidu McLaren Mercedesa?
            kako dominantan a nije uzo titulu? i Ferari je te godine imo vise pobeda od njih 9-6. To dominantan Mclaren, daj ne zezaj.
            Originally posted by Alan View Post
            Ruki pobedio aktuelnog prvaka, u istom autu, to samo Hamilton moze.
            uz pomoc Rona Denisa. Alonso je bio izdat. Mogu ti detaljno o ovome ispricati kako je bilo jer sam detaljno i citao. Ham je prvi poceo sa svojom prljavom igrom samo da znas.
            Originally posted by forum1nick View Post
            @sam
            Sada dođoh do desktop računara, pa...
            U sezonama u kojima ti vidiš borbu 3 ekipe broj pobjeda:
            2003: Ferrari 8, Williams 4, McLaren 2
            2010: RBR 10, McLaren 5, Ferrari 5
            2003 su se za titulu borili Sumi i Kimi do zadnje trke i Montoja do USA (predzadnja) kad su ga tu pederi kaznili da bi ga skinuli sa vrata Sumiju, to je lobi bio. Ferari je tad imo jak lobi.

            2010 su na zadnjoj trci vozaci iz 3 tima bili matematicki za titulu.

            Koliki procenat pobjeda neki bolid treba da ostvari da bi ga ti smatrao dominantnim 80%?
            pa da li se ti secas te zadnje trke 2010 pobogu covece? pa Alonso je lako mogo uzeti titulu da Ferari nije pogresio sa strategijom odnosno upecali su se na mamac drugi Red Bulov bolid (Veber). A Montecemolo je lepo rekao Ferariju je bilo dovoljno tamo ne znam ni ja koje mesto i da su se samo na to koncentrisali i tako pripremili taktiku uzeli bi titulu. ali slampavi italijani...
            Last edited by Sam Hornish Jr.; 24-04-19, 00:53.
            Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

            Comment


            • https://youtu.be/KftRIeJzfnQ

              Comment


              • a sad procitaj ovo


                A trick - and then payback

                Hungary was the 11th round of the championship. Tensions at McLaren were higher than ever. Dennis and Alonso were no longer really talking. And, six races on from Monaco, the drivers were in exactly the same position in the championship - Hamilton leading Alonso by two points.

                Final qualifying that year ran to a bizarre and complicated procedure whereby drivers began the session with the fuel load with which they would start the race. They then drove around doing what were called 'fuel-burn laps' before setting the lap times that defined the grid. Before the race, drivers were allowed to refill their tanks with the amount of fuel used on the 'fuel-burn laps'.

                This system could only cause tension in a team, especially one with two drivers going for the championship.

                Firstly, there was the question of how much fuel was in the car when the driver did his final qualifying laps - more fuel means a slower lap time.

                Secondly, there was always an optimum time for a first pit stop in the race - and therefore an optimum number of fuel-burn laps. But two drivers in the same team could not stop on the same lap in the race. So how to decide who got to choose the optimum strategy?

                McLaren's solution to this after the controversy of Monaco was to ensure both drivers had equal fuel loads for their qualifying runs - and to alternate who had the favourable race fuel strategy. In Hungary, it was Alonso's turn to have priority.

                That should have meant that he left the pits first and did the most fuel-burn laps. This conferred a double advantage - it would not only give him a lighter car when he did his final qualifying run, but also more fuel for the first stint of the race.

                But that is not what happened.

                Hamilton left the garage first and was at the head of the queue waiting to go out at the start of the session, with Alonso behind. As soon as the cars had left the pits, the team radioed Hamilton to let Alonso past so they could run to the plan. But he ignored repeated requests. Dennis even came on the radio to him, but still Hamilton did not comply.

                Alonso was now at a disadvantage - he would not only have more fuel in his car when he did his qualifying runs, but he would get less back for the start of the race. He was shouting on the radio, asking why Hamilton was not letting him by. Then, he took matters into his own hands.

                Realising he had been tricked, Alonso worked out a way to pay Hamilton back. He slowed down, gauging it so that he was almost a lap behind Hamilton at the end of the fuel-burn phase, and pitted before him.

                They went out to do their first qualifying laps, with Hamilton setting a faster time, before returning to the pits, Alonso a few seconds ahead on the road.

                The team prepared to 'stack' the cars - service Alonso with fresh tyres before waving him out and then do the same for Hamilton, who was waiting behind him.

                But after his tyres were fitted, Alonso stayed where he was. Ten seconds went by before he accelerated away - just long enough to ensure there was not enough time for Hamilton to get back on track in time to complete a second lap. On his own second lap, Alonso took pole.

                "The problems had started before," a source says. "This was just the final volcanic eruption. But Lewis started it. Let's not forget that. If he had let Fernando past, there would not have been an explosion."

                Hamilton's father Anthony went to see the stewards and lobbied hard for Alonso to be punished. The stewards called up the two drivers and asked them what had happened. They took everything into account, and gave Alonso a five-place grid penalty.
                Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                Comment


                • Kako juniore da procitam kad ne znam rec egleskog niti kog drugog stranog jezika.

                  Comment


                  • Originally posted by Alan View Post
                    ovo isprva nisam hteo da komentarisem kolko je glupo. ali evo da kazem nesto, kolko znam. Ne postoji najbolji vozac, postoji najuspesniji ono GOAT i to je Sumaher. jer 7 titula i 91 pobedu niko nema. E sad kako ti znas ili Berger da je Ham bolji od Sumija kad nikad nisu vozili zajedno? Nikad nisu vozili zajedno u istom bolidu. kako onda znas da bi ga Ham pobedio? A pazi sad ovo Sumi pre svog prvog povlacenja ima nesto sto Ham nema, naime Sumi do tada do svoje 37 godine NIKAD NIJE IZGUBIO OD TIMSKOG KOLEGE. A Hamilton je izgubio DVA PUTA (2011 od Batona i 2016 od Rozberga). Dalje zameni sad stavi Maxa u Mercedes a Hama u RB sta bi se desilo ko bi pobedjivo i bio sampion? e zato je ova spika o najboljem glupa. I ono sto jos zelim reci je spomenuti Fandja posto vidim da mu se i Berger divi. Fandjo je poceo da osvaja titule od svoje 40 godine jer je tad doso u F1 koja je tek bila osnovana. Zamisli sad nekog vozaca da osvoji 5 titula kao Fandjo u svojim 40-tim godinama zivota. Priznaces da je zadivljujuce. A Fandjo bi imo jos titula da je F1 osnovana ranije. A njegova recenica da je otiso da ne bi dosadio narodu znaci da bi i jos imao. Dalje Fandjo ima najveci procenat pobeda 47,06% do dana danasnjeg nije se pojavio vozac koji ga je stigao (Ham ima 32,03%, Sumaher 29,64%).
                    Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                    Comment


                    • Originally posted by Alan View Post
                      Kako juniore da procitam kad ne znam rec egleskog niti kog drugog stranog jezika.
                      https://translate.google.rs/?hl=sr
                      Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                      Comment


                      • Originally posted by Sam Hornish Jr. View Post
                        A Sumi kazem ti je na polovini sezone matematicki osiguro titulu. drugo Mercedes je dozvolio Botasu da se trka sa njim (do polovine sezone i to je nesto) pa su dozvolili Rozbergu da ga pobedi a Zan Tod to nije smeo Sumiju da napravi zato su svi tada i mrzeli Ferari jer ono sta su oni radili je bilo degutanto jer su imali ubedljivo najbrzi dominantni auto a priredili su jednu Austriju 2002 kada su im svi zvizdali (i njihovi) jer je ono stvarno bilo sramota.
                        U zadnjih 18 godina: Ferrari 5 titula niz, RBR 4 titule niz, Mercedes 5 titula niz, Brown GP 1 titula, ali dominacija neviđena u F1 i to je sve od 2000-2018 i kada ti ja kažem da je i ranije uglavnom bilo malo konkurentnih sezona...

                        Originally posted by Sam Hornish Jr. View Post
                        cekaj malo ko je rekao da ce Ferari nekom nesto ustupiti? spec serija znaci da svi imaju sve isto ali to ne znaci da bi Ferari proizvodio za sve to moze biti neki nezavisni proizvodjac (na primer Dalara) za sasije i recimo Cosworth za motore i svi bi placali njima za marku na tim motorima, sasvim jednostavno.
                        Ako ti vjeruješ da postoji opcija makar u teoriji da Ferrari vozi na Cosworth agregat... ne bih se ja tu dalje zadržavao.

                        Originally posted by Sam Hornish Jr. View Post
                        a znas zasto je gledanost tih jednakih bolida tako mala (F2, F3 itd.) pa prosto jer su to nizerazredne serije tu nisu najbolji vozaci, najbrzi bolidi itd. Ali kad bi F1 sad postala spec serija moze i dalje biti najbrza, ostali bi najbolji vozaci, najbolje staze, istorija, ime, tradicija, ALIIIIII bi konacno ono WDC IMALO SMISLA jer bi stvarno videli ko je najbolji vozac u istim uvjetima.
                        Ko će to da plati?

                        Vidim da još nisi počeo shvatati finansijsku komponentu Moto sporta, a i bilo kog drugog sporta ili djelatnosti.
                        Najbolji vozači će uvijek biti tamo gdje se najbolje plaća. Koji bi majstore interes bio Ferrarija da pod haubom vozi Renault, Honda, Cosworth... ili bilo čiji tuđi agregat?!?!
                        Ti u pravilnik možeš da staviš šta želiš, ali ako se to ne svidi onome ko to plaća on će da ti ode iz cirkusa (da F1 nema bez razloga sinonim "najbrži cirkus na svijetu"). A otiće ti sve fabričke ekipe, sve najbolje ekipe i sve ekipe sa najviše sredstava.
                        Zašto stati samo na agregatima, mjenjačima, elektronici, gumama,... Treba onda dijeliti i aerodinamiku. Neka RBR podjeli svima ono za što je već godinama zlatom plaćao Adriana Newey-a.
                        I sve to u paketu dobije Stefan GP ahahaha... Da li si ti realan?
                        Ko će to da plati?

                        Za sve te ideje ti uopšte ne treba F1. Možeš da okupiš sve vozače F1, daš im platu +30% i odvedeš ih u najbliži autosalon. Ovako random neka bude Dacia. Za siću para uzmeš 20-tak jednakih autića i dobio si takmičenje.
                        Ako hoćeš i da uštediš auto ti i ne treba. Tebi treba simulator jer samo tamo možeš imati 2 identična "automobila".
                        Ko će to da plati?

                        Nikoga, osim vas par i familije učesnika, ne zanima da gleda trke identičnih vozila. A to posebno ne zanima proizvođače najboljih vozila, a bez proizvođača najboljih vozila teško je zamisliti trke najboljih vozila.
                        A koga i zanima ima već 20 takvih serija minimum.

                        Na svijetu su hiljade prebogatih ljudi i baš niko da se sjeti da na taj način uzima najveće pare iz auto industrije. Svašta.

                        Comment


                        • F1 nikad nije i nece biti kup takmicenje, da nesto treba da se menja, treba. Od sledece trke moze da bude bolje, za pocetak samo da im dozvole slobodan izbor guma i ne teraju ih da startuju sa onim iz kvalifikacija i koriste 2 komponente ako im to ne odgovara.

                          Comment


                          • Originally posted by Sam Hornish Jr. View Post
                            ovo dole si ti rekao
                            kako dominantan a nije uzo titulu? i Ferari je te godine imo vise pobeda od njih 9-6. To dominantan Mclaren, daj ne zezaj.
                            Da to jeste bila sezona u kojoj je McLaren bio dominantan, ali ne jedini takav. To je zamalo bila jedna od onih rijetkih sezona kada imamo izjednačenost inženjerskih rješenja, ali...
                            Izjednačenost je bila rezultat industrijske špijunaže i McLaren je ustvari bio dijelom i Ferrari, pa su zbog toga kasnije i ostali bez svih bodova za konstruktore.
                            Sreća pa je moj neomiljeni tim došao do titule, jer bi u suprotnom imali presedan da šampionsku titulu osvoji čovjek koji je vozio "ukradeni" bolid.

                            tip1:
                            Na početku ove sezone si pokazao da ne shvataš značaj postojanja drugog vozača u ekipi. A ta sezona je baš demonstracija značaja drugog vozača, posebno u uslovima ograničenih testiranja.
                            Drugi vozač, osim zaštite kolege, treba da u realnim uslovima trke testira setup bolida za svog kolegu. Hamilton to nije radio. On je ustvari uzimao setup Alonsa.

                            Da je Hamilton odradio "svoj" posao Alonso bi lagano osvojio tu titulu i mi nikada ne bi saznali da nam je pred očima prošla jedna od najkontroverznijih sezona u F1.
                            Hamiltone, hvala ti!

                            tip2:
                            Ferrari je možda i jedina od velikih ekipa koja nikada nije dozvolila ravnopravan status svojih vozača. To je i najpragmatičnije rješenje, ali je zanimljivo da na društvenim mrežama i forumima upravo njihovi navijači upućuju najviše prigovora kada se konkurencija strogo drži p1 p2 vozačkog poretka.
                            Last edited by forum1nick; 24-04-19, 17:04.

                            Comment


                            • Raikonen je dobio tu titulu 2007.

                              Comment


                              • Popravio, mislio na Ferrari svakako.
                                Dok se dvojica svađaju treći koristi. Mada to nakon svega i ispade najpoštenije.
                                Inače, podvig sličan tom Hamiltonovom je imao i Rikjardo kada je došao u RBR. Istina, njemu to nije bila prva sezona, ali je sjeo baš RBR bolid u kome ga je sačekao lično četverostruki aktuelni šampion sa cijelom ekipom iza sebe. Rikjardo nije imao svog Ron Dennis-a

                                Comment

                                Working...
                                X