Announcement

Collapse
No announcement yet.

Vesti, opste F1 i autosport diskusije

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Sam Hornish Jr. View Post
    Lepo je Dusan Borkovic rekao, F1 je trka bolida a ne vozaca. Kako to promeniti, pa prosto, napraviti od F1 spec seriju.

    ima tu jos problema, treba ukinuti DRS da bismo uzivali u prirodnim preticanjima a da bi se to omogucilo mora se napraviti takav koncept bolida. Zatim elektroniku treba svesti na minimum da bi videli vozaceve vestine itd.
    Čudi me da Borković kao neko ko auto-moto prati više od prosječnog glasača nije upoznat da takva serija u Formuli već postoji.

    Comment


    • Originally posted by nidza View Post
      I njegov sport je timski, zavisi mnogo od automobila. Takav je svaki automobilski sport, ili bar većina. Nikad ne odlučuje sam vozač, nego ceo paket.

      Uporedi sa fudbalskim timom ili basketom, gde je vozač samo jedan od igrača. Sutra malo bi Messi bio ovo što jeste, da nema bar nekoliko pristojnih igrača na koje može da računa.

      Generalno sam saglasan da je F1 postala prekomplikovana i ponovo jako skupa, što predstavlja hendikep za mnoge timove sa manjim budžetom.

      Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
      "Njegov"? Ciji njegov?

      Ovo sto kazes "zavisi mnogo od automobila" pa u tome je i caka sto samo Formula 1 najvise zavisi od bolida. Nascar, Indikar... tu brale nema dominacije.

      Glupa ti je uspredba sa fudbalom jer je fudbal timski sport gde 11 igraca izadju na teren i trce i bore se za loptu a ovde u autosportu jeste to timski sport ali u nekom drugom smislu (ne bi sad o tome) jer ipak kad se ugase crvena svetla vozac je sam u kokpitu. Na kraju krajeva u F1 imas svake godine titulu WDC-Svecki sampion Vozaca to u fudbalu nema. A ako to vec ima u F1 dajte onda tim svim vozacima svima isto ili nek promenu naziv te titule. Posto ovo sto sada gledamo sigurno ne opravdava taj naziv.
      Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

      Comment


      • Originally posted by nidza View Post
        I njegov sport je timski, zavisi mnogo od automobila. Takav je svaki automobilski sport, ili bar većina. Nikad ne odlučuje sam vozač, nego ceo paket.

        Uporedi sa fudbalskim timom ili basketom, gde je vozač samo jedan od igrača. Sutra malo bi Messi bio ovo što jeste, da nema bar nekoliko pristojnih igrača na koje može da računa.

        Generalno sam saglasan da je F1 postala prekomplikovana i ponovo jako skupa, što predstavlja hendikep za mnoge timove sa manjim budžetom.

        Sent from my POCOPHONE F1 using Tapatalk
        Ne upadajte u te zamke da F1 može i treba biti jeftina. Nikada to nije bila i nikada to neće i ne treba biti. U F1 ne postoji siromašna ekipa. F1 jednostavno je može stajati u istom redu sa pojmovima jeftino, jeftinije, pristupačno,...
        Kome se ovakva formula ne sviđa neka uživa u Formula Renault seriji.
        Ferrari je u doba kada im je frustracija bila na maksimalnom nivou najavljivao mogućnost pravljenja svoje serije. Odustali i prije nego su se probudili
        Uvijek će biti ekipa koje će da odskaču brzinom. Ustvari, samo u rijetkim sezonama smo imali situacije da se dvije ekipe ravnopravno bore za titule. A i tada je to bila posljedica realnog postojanja strategije nego jednakosti bolida.
        Od kada su bilmezi ukinuli ekipama pravo na izbor guma i izbor količine i vrste goriva svake godine, ali baš svake, imamo dominantnu ekipu na gridu.
        Danas se ide čak do tog nivoa da dobavljač guma prije trke da preporuke za idealne tajminge odlaska u box i to se na trci realizuje u +-2 kruga. Posao trkaćeg inženjera je sveden na ulogu animatora, radio zabavljača koji drži pažnju vozaču da isti ne bi zaspao za volanom.

        Valjda je onda jasno je šta treba učiniti da F1 povrati staru slavu. Vratite ekipama mogućnost izbora strategije. Svih elemenata F1 strategije!

        Comment


        • Originally posted by forum1nick View Post
          Kome se ovakva formula ne sviđa neka uživa u Formula Renault seriji.
          Pa jel ti uzivas u Formula Reno seriji?

          Uvijek će biti ekipa koje će da odskaču brzinom. Ustvari, samo u rijetkim sezonama smo imali situacije da se dvije ekipe ravnopravno bore za titule.
          Imali smo i 3 ekipe ja pamtim (2003, 2010)
          a za 2 ekipe ti kazes retkim a evo ja se secam 2005, 2006, 2007, 2008, 2012, pa i 2017 i 2018 (donekle) uz one (2003 i 2010) ne mozes nazvati retkim jer od 2003 do danas to je polovina.

          Od kada su bilmezi ukinuli ekipama pravo na izbor guma i izbor količine i vrste goriva svake godine, ali baš svake, imamo dominantnu ekipu na gridu.
          pa ajde reci od kad su to ukinuli i dal pre toga nismo imali dominacije? (pa cu nastaviti da te resetam
          Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

          Comment


          • Ne moraš već si ispalio plotun Leclerc za titulu. To je dovoljno bar za sezonu ili dvije

            Ukratko, miješaš godine kada su ekipe imale mogućnost izbora dobavljača guma (vjerujem da i ne shvataš značaj ovoga), čak i kada su imale mogućnost dosipanja goriva (ovo vjerujem da je jasnije).
            Ima tu i godine koje su bile sa problematičnim gumama koje su namjerno prebrzo degradiralo,...

            Ako ti nije jasno da je sa sve većim tehničkim ograničenjima "slabijim" bolidima uzima svaka mogućnost improvizacije onda slobodno možeš nastaviti diskusiju, samostalno.

            Renault serija je za vas koji bi na sva ograničenja sada da uvodite i nova sa ciljem da svi voze isto. F1 to nikada neće biti.
            Šteta je samo što Ferrari nije napravio svoju seriju. Tada bi sigurno osvojili titulu, a možda bi neka pripala i Leclerc-u, naravno kada Vettel ode ;)
            Last edited by forum1nick; 23-04-19, 15:20.

            Comment


            • ni to nije kasno ako se Ferari uozbilji. Ali to su bile predikcije a mi sada pricamo o cinjenicnim stvarima. Al dobro necu te terati ako neces.
              Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

              Comment


              • Originally posted by Sam Hornish Jr. View Post
                ni to nije kasno ako se Ferari uozbilji. Ali to su bile predikcije a mi sada pricamo o cinjenicnim stvarima. Al dobro necu te terati ako neces.
                Ti ne shvataš da se problemi nastali restrikcijama ne mogu riješiti uvođenjem novih restrikcija.
                Po godinama koje navodiš mogu pretpostaviti od kada pratiš F1.
                Ja sada ne mogu sa tobom pojedinačno analizirati godinu po godinu, ali izmešao si babe i žabe.
                Širi odgovor ti napisah gore.
                Nije jednako gledati F1 kroz tabele i kroz video snimak. Tabela druge trke ove sezone i ne otkriva baš da ne Ferrari u toj trci imao daleko najbrži bolid, ali za 10 godina se toga ni Vettel neće sjećati.
                Kada ukineš besmislena ograničenja onda ekipe mogu tražiti napredak kroz sezonu, a time tjerati i druge da moraju napredovati. U svemu tome se prave greške i dešavaju se odustajanja (ako se izuzme McLaren ova komponenta je skoro nestala) i zato tabela na kraju sezone izgleda šaroliko.
                U suprotnom: BrownGP, RBR, RBR, RBR....,Merc, Merc, Merc, Merc,...

                Comment


                • ko kaze da su ti problemi nastali restrikcijama. pa ja sam te zato i pitao ono pitanje na koje mi nisi dao odgovor da bih ti posle nastavio

                  F1 pratim od 2001. I kakve to veze ima sa onim cinjenicama u zadnjih 15 godina? Nikakve. Ne trebamo mi pojedinacno analizirati godine niti sam ja "izmesao babe i zabe" jer ti se rekao citiram "Ustvari, samo u rijetkim sezonama smo imali situacije da se dvije ekipe ravnopravno bore za titule." a to naprosto nije tacno: 2003, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2012 eto to je dosta i to nije RETKO. A ako ti trazis RAVNOPRAVNOST to ces jedino dobiti ako F1 postane spec serija ono sto ja predlazem.
                  Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                  Comment


                  • Ne, ja tražim RAZVOJ. Za RAVNOPRAVNOST me zaboli...

                    Dalje od te prve godine koju si naveo 2003 ne treba ići. P1 i P2 imaju različitog dobavljača guma. Dozvoljeno je dosipanje goriva. Hakinen 3 odustajanja u sezoni. Razvoj motora dozvoljen. Razvoj aerodinamike dozvoljen.
                    I tada je u skoro svakoj trci neki od vozača bio na +5s tu direktne borbe nema. Tu se bori kroz strategiju. Protivnici pojma nemaju sa kojom masom bolida konkurent kreće u trku. Pojma nemaju ni kada će neko ići u boks. Pojma nemaju koje gume će konkurencija da dovuče na stazu...
                    Razvoj kroz sezonu je ono što dovodi da tu prednost ne ostvaruje uvijek isti bolid.

                    Ko želi ravnopravnost može da se prebaci na Formulu Renault ili neku sličnu seriju

                    I opet, sva ograničenja su uveli da bi izjednačili šanse "velikih" i "malih", a sve su dalje od toga. Od Buttona do danas kladionice su već nakon prve dvije trke nepogrešivo pogađale šampiona, sa izuzetkom Rosberga, a i tu je bila apsolutna dominacija Mercedesa, tolika da su na papiru crtali kome će dati titulu.

                    Zaključane specifikacije su glupost na koju mogu pristati samo netvornički proizvođači.
                    Koji je interes Mercedesa, Renaulta, Ferraria, BMW, Toyote,... da učestvuju u tome?
                    Novac ne obezbjeđuju vozači. Oni su radnici za svoju platu i zbog toga F1 sa jednakim bolidima nikada nećemo gledati i nikada i ne trebamo gledati...

                    Comment


                    • Originally posted by forum1nick View Post
                      Od kada su bilmezi ukinuli ekipama pravo na izbor guma i izbor količine i vrste goriva svake godine, ali baš svake, imamo dominantnu ekipu na gridu.
                      Ne bih se u potpunosti slozio, 87 nije bilo dolivanja goriva ali izbor guma i motora je bio slobodan, pa smo imali dominantni Vilijams kao i naredne Meklaren. 86 i 89 slicno. 96-97 bilo je dozvoljeno dotakanje goriva i vise proizvodjaca guma a opet dominira Vilijamas. u Sumaher doba isto. Sa druge strane 2010 uvedene razne restrikcuje a tri ekipe bile u vrhu, i nesretne 2012 da nije bilo Pireli ili Barni lutrije skoro da je bilo tako.
                      A sto se tice strategije, najvise volim onu Seninu, opleti po gasu a drugi neka kalkulisu.

                      Comment


                      • ...Nekako mi se čini da ti je srcu najbliži crveni bolid. Meni i nije baš.
                        Pa zar ja treba da ti crtam da su Ferrarija osakatili još od trenutka kada su počeli zaustavljati razvoj motora. Kada su im prvo počeli ograničavati obrtaje, a kasnije ih sveli na 1.6 zapreminu.
                        Neki debeli šeik ili onaj naš Srbin što je kao kupio bolid Toyote namaknu 100 miliona i imaju priliku da budu jednaki Ferrariju, Mercedesu, Renault-u, samo da bi vozači imali "jednake" uslove... pih.
                        Pa eno im Polo Cup ili Megane Cup ili Porsche Cup, ... ma nacionalna klasa sve sa Fondom, ako žele jednake uslove pa neka tamo vozaju... za "kikiriki i sjemenke".

                        Comment


                        • Originally posted by Alan View Post
                          Ne bih se u potpunosti slozio, 87 nije bilo dolivanja goriva ali izbor guma i motora je bio slobodan, pa smo imali dominantni Vilijams kao i naredne Meklaren. 86 i 89 slicno. 96-97 bilo je dozvoljeno dotakanje goriva i vise proizvodjaca guma a opet dominira Vilijamas. u Sumaher doba isto. Sa druge strane 2010 uvedene razne restrikcuje a tri ekipe bile u vrhu, i nesretne 2012 da nije bilo Pireli ili Barni lutrije skoro da je bilo tako.
                          A sto se tice strategije, najvise volim onu Seninu, opleti po gasu a drugi neka kalkulisu.
                          Ljudi, ja ne kažem da i tada nije bilo dominacije, nego da su imao bar neko oružje kojim si mogao da se pokušaš suprotstaviti.
                          To je ljude dovodilo i na tribine i pored ekrana.
                          Šta danas ostaje RBR? Čime da nadoknade 50ks? Imaju vozača top klase, prethodne godine su ali najbolju vozačku postavu, ali čemu...?

                          Ako već hoćete da mjerite koji vozač ima najduži, onda ih sve ubacite u isti, ali bukvalno isti bolid i neka pucaju brze krugove. Ustvari... onda može i simulator. Tome se valjda i teži.

                          Comment


                          • Ako je upuceno meni, gresis, prvo navijam za vozaca a ne za tim. Ferari kao tim mi stvarno nije nigde prirastao, puno vise volim Reno ili Meklaren ( onaj Denisov ) ili Vilijams ili Lotus da je tu, nikako Ferari.Bio mi je ponodsljiv kad je Prost vozio za njih i Bernard bio u timu.

                            Comment


                            • @forum1nick

                              pa dobro hoces ti meni odgovoriti na "pa ajde reci od kad su to ukinuli (gume i gorivo) i dal pre toga nismo imali dominacije?" ili cemo se i dalje za*ebavati?

                              kazes za raznopravnost te zaboli a trazis bolje trke. mislis ako im sve odrese da ce biti bolje trke. e pa to smo i imali sve odreseno dva dobavljaca guma ovo ono, i sta smo imali DOMINANTNI FERARI (pocetkom 2000-tih) zbog koga su menjana pravila da bi ih se vestacki skinulo. Ako ti to opet zelis gledati... (ovo je i odgovor na ono prvo sto nisi hteo odgovoriti sad ne moras)
                              Titule i pobede ne znače mnogo, jer je to do razine bolida koje imate u karijeri Sergio Perez

                              Comment


                              • Originally posted by Alan View Post
                                A sto se tice strategije, najvise volim onu Seninu, opleti po gasu a drugi neka kalkulisu.
                                Pa vjerovatno najbolji svih vremena, ali ne vjerujem da bi se neko usudio da mu kaže danima samo 3 agregatna za sezonu

                                Comment

                                Working...
                                X