Announcement

Collapse
No announcement yet.

Poezija, knjige, poslovice itd...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Zavrsio sam Midnight Tides, petu knjigu Malazan serijala. Sta reci... Nakon cetiri knjige i nekih 3500 strana, na red dolazi peta knjiga u kojoj se pojavljuje samo jedan lik iz prethodnih knjiga... novi kontinent, novi narodi, novi sistem magije, jedno 80 novih likova i prica koja na prvu loptu nema veze sa radnjom iz prethodne cetiri knjige I sve to ispadne vrhunski.

    Kao i sve prethodne knjige u serijalu, Midnight Tides je jos jedna velika tragedij, ali ja ne pamtim kad sam se ovoliko smijao citajuci neku knjigu Znao je Erikson i u ranijim djelovima da provuce malo humora, ali je u Midnight Tides bas pokidao. Dva lika, dvije legende, dva ludaka... Tehol i Bugg Nevjerovatne dvije budale. Njihovi dijalozi su urnebesni. Smijao sam se citajuci Pratchetta i Vonneguta napr, ali nisam ocekivao da ce zbog Eriksona suze od smijeha da mi idu

    Sjajna knjiga. Za sad, uz Memories of Ice najbolja u serijalu. Nastavljam sa Malazom. Sad mi je na redu Night of Knives od Esslemonta, pa onda The Bonehunters i povratak na Eriksona. S obzirom na karantin, mozda i zavrsim cijeli serijal u naredna dva mjeseca.

    Comment


    • Procitao Night of Knives od Esslemonta. Mnogo jednostavnije od Eriksonovih knjiga, a i mnogo krace(samo 270 strana). Sta znam... prosto i direktno tako da se lako cita. Sama za sebe, knjiga je nista posebno ali kao dio Malaz univerzuma je solidan dodatak. Kazu da se Esslemont kasnije dosta popravlja. Vidjecemo... Sad razmisljam da li da napravim malu pauzu od Eriksona i procitam neku random knjigu ili dvije, ili da odma uletim u The Bonehunters koliko je veceras
      Last edited by powerslave; 25-03-20, 10:19.

      Comment


      • https://digitalna.nb.rs/sf/NBS/Knjig...ana_Jovanovica

        Zbirka za ne propustiti.
        sigpic

        Comment


        • The Secret History, Donna Tartt... Boze, kakva knjiga! Dugo mi je bila na listi. Ne znam sta da kazem... progutao sam knjigu za tri dana. Odavno neka knjiga na mene nije ostavila ovakav utisak. Znate onaj osjecaj kad te neka knjiga tako apsorbuje da se nakon poslednje stranice zapitas "i sta sad??"... I onda posle ne mozes iz glave da izbacis to sto si procitao. Posednjih par sati razmisljam o tim likovima i u glavi vrtim teorije i pokusavam sam sebi nesto da objasnim i dokazem. Toliko je ostavila otvorenog za interpretaciju.

          A kako je samo magicno opisala ruralni Vermont Taj koledz koji ju je inspirisao i ta oblast koju ona opisuje u ovoj knjizi mi je bukvalno na sat vremena voznje i nebrojeno puta sam prosao Vermont uzduz i poprijeko. Prelijepa drzava. Nacin na koji ona opisuje i enterijer i ektserijer je veliki razlog sto je prica tako misticna i hipnotisuca.

          Ne mogu da vjerujem da mi je ovakva knjiga toliko dugo cucala na polici Imam i njene ostale knjige The Little Friend i The Goldfinch, tako da cu i njih sigurno uskoro procitati. Necu sad da citam nista narednih nekoliko dana... moram malo da razbistrim misli posle ove knjige ... koja ce mi mozda postati i omiljena.

          Fantasticna knjiga.
          Last edited by powerslave; 28-03-20, 12:55.

          Comment


          • https://www.gutenberg.org/files/2370...-h/23700-h.htm

            "Brini se više za svoju savest, nego za svoj ugled. Jer savest je ono što ti zaista jesi, a ugled je ono što drugi misle o tebi. A ono što drugi misle o tebi… to je njihov problem."
            Meša Selimović

            Comment


            • Uzeh da citam od Weira "Artemis" I nisam pogresio. Ne moze se reci da je vrsni majstor pripovedanja ali ima taj dar da lagano vodi pricu I da ne komplikuje previse.
              Oprobani recept iz Marsovca. Easy read.

              Jedina zamerka je sto ponekad previse gnjavi svojim poznavanjem mehanike, okej buraz shvatili smo da se razumes. Ostalo sve top.
              There's something wrong with me chemically
              Something wrong with me inherently
              The wrong mix in the wrong genes
              I reached the wrong ends by the wrong means
              It was the wrong plan
              In the wrong hands
              With the wrong theory for the wrong man
              The wrong lies, on the wrong vibes
              The wrong questions with the wrong replies

              Comment


              • Artemis je dobra knjiga ali nista vise od toga. Marsovac je dosta bolji. Par zanimljivih doskocica, generalno zadovoljavajuca radnja ali previse jebene mehanike. Bukvalno 15% teksta je posveceno objasnjenjima kako nesto funkcionise, kao da su fikciji potrebna obrazlozenja zbog cega je nesto moguce na bas takav nacin I nijedan drugi. Traziti validnost u prekomernoj upotrebi strucnih izraza davi citaoca...

                Uzeo sinoc "Cvece za Aldzernona", htedoh da procitam par stranica da vidim o cemu se radi a zavrsilo se tako sto sam prekinuo u tri sata posle ponoci sa procitanih vise od 70%.

                Ovo je inicijalno sci-fi ali je mnogo vise od toga. Kiniga se bavi problemima sa kojima se pojedinac suocava bez obzira sa koje strane intelektualne ograde se nalazio. Bavi se vecitom preplitanju svesti I podsvesti kao I sta sve proizilazi iz toga .

                Sustina knjiga po meni je da li je I koliko tacna fraza "Ignorance is bliss".
                There's something wrong with me chemically
                Something wrong with me inherently
                The wrong mix in the wrong genes
                I reached the wrong ends by the wrong means
                It was the wrong plan
                In the wrong hands
                With the wrong theory for the wrong man
                The wrong lies, on the wrong vibes
                The wrong questions with the wrong replies

                Comment


                • Uzeo sam od Borhesa "Knjigu od peska" da vidim da li je Slejvara u pravu sto se tice kratkih prica.
                  There's something wrong with me chemically
                  Something wrong with me inherently
                  The wrong mix in the wrong genes
                  I reached the wrong ends by the wrong means
                  It was the wrong plan
                  In the wrong hands
                  With the wrong theory for the wrong man
                  The wrong lies, on the wrong vibes
                  The wrong questions with the wrong replies

                  Comment


                  • Primijetio sam(makar koliko se da zakljuciti sa drustvenih mreza) da je ovaj karantin "slomio" ne mali broj mojih poznanika te su poceli da citaju. Poceli da se raspituju o knjigama, pitaju za preporuke, pisu preporuke itd ali moram da kazem da me je iznenadilo sto 90% njih cita/preporucuje iskljucivo self-help ili self-improvement knjige. Ne znam da li je to slucaj samo sa Amerikancima ili je tako i kod nas. Ono... ustvari i ne cudi me sto je to tako. Dosta njih stalno nesto kuka, zali se na depresiju, boluju od anksioznosti, zavisnosti... zavidnosti, kompleksa itd. pa onda nije ni cudo sto citaju te knjige. Ja sam inace veoma skeptican po pitanju te kategorije knjiga. Procitao sam nekoliko koje mozda spadaju u tu kategoriju, uglavnom iz oblasti psihijatrije, cisto iz radoznalosti i u okviru nekog mog istrazivanja... te sto sam ja citao imaju edukativnu namjenu, a ne da zamlacuju ljude. Ovaj trend medju mojim poznanicima me dovodi do zakljucka da je dosta njih, izgleda, nezadovoljno svojim zivotima i da se dosta lose nose sa tim... i da su ocigledno plitkoumni jer ocekuju da ce im te knjige pomoci u zivotu Mozda ja grijesim, ali smatram da je vecina tih self-help i motivacionih knjiga jedna napisana gomila govana. A uglavnom ih citaju nesrecni ljudi... koji ce procitati tu knjigu za nedelju dana i onda je preporuciti svim svojim prijateljima i reci kako je sjajna, a ovamo ce nastaviti sa svojim starim navikama.. dva xanaxa pa nazad na posao koji mrze

                    Ne znam... meni se cini da bi mnogo bolje efekte po njihovo mentalno zdravlje bilo da citaju beletristiku.

                    E kad se sjetim za vrijeme studija, kako su se pojedine budale lozile na te motivacione knjige... Pa procitaju Kaludjera koji je prodao svoj ferari ili tako neko slicno govno od knjige i onda su bili u tripu kao da su popili svu pamet ovoga svijeta... a evo ih danas rade u nekoj budjavoj kancelariji od 3 metra kvadratna za 350e mjesecno A garantovano da isti ti i dalje citaju to smece i da i dalje vjeruju kako ce im te knjige promijeniti svijest i zivot... samo sto sad pred spavanje piju bromazepam
                    Last edited by powerslave; 03-04-20, 05:45.

                    Comment


                    • Čita se i ovde to, ali dosta, dosta manje. Sam taj "žanr" je potekao iz USA. Inače fun fact, poznajem čoveka koji je pročitao Kaluđera i koji je nakon toga izmenio navike i prosperirao u životu. On pre toga knjigu nije pročitao, nakon toga je promenio čitav pristup druženju kao i poslu. Pročitao je još par njegovih knjiga, i tu je stao
                      Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
                      До поновног сусрета, твој Швабо

                      mala H2H 2018/19
                      suicide
                      2019
                      velika H2H 2019/20

                      Comment


                      • Pa vidis, uglavnom te knjige i citaju ljudi koji inace ne citaju cesto ili ne citaju uopste. Vjerovatno te knjige i uticu na njih bas zbog toga sto ne citaju cesto... zbog nedostatka maste i smanjenog mozdanog kapaciteta.

                        Comment


                        • Ne znam da l si možda pročitao nešto iz NLPa (Neolingvističkog programiranja)? Još jedno bulažnjenje o tome kako da ojačamo procesor, Indigo i Wolf verovatno znaju nešto više o tome.
                          Твоја победа ће бити уколико свако од нас задржи део добродушности коју си безусловно делио са свима нама кроз свако твоје писање.
                          До поновног сусрета, твој Швабо

                          mala H2H 2018/19
                          suicide
                          2019
                          velika H2H 2019/20

                          Comment


                          • Citao sam neke clanke o tome dok sam studirao i to nesto samo onako na usput. Nesto me nije zainteresovalo jer sam u startu taj NLP okategorisao kao naklapanje, palamudjenje i prodavanje magle. To nesto malo sto sam citao se ticalo primjene tehnika NLP-a u biznisu. Bas teske gluposti.

                            Comment


                            • Sve su to sranja ali opet ako nekome pomaze nemam nista protiv da to cita.

                              Probajte napisati motivacioni govor od dve strane i kratku pricu od dve strane. Sta mislite da je lakse?
                              There's something wrong with me chemically
                              Something wrong with me inherently
                              The wrong mix in the wrong genes
                              I reached the wrong ends by the wrong means
                              It was the wrong plan
                              In the wrong hands
                              With the wrong theory for the wrong man
                              The wrong lies, on the wrong vibes
                              The wrong questions with the wrong replies

                              Comment


                              • Procitao The Goldfinch. Sjajna knjiga! Oda New Yorku, knjizevnosti, slikarstvu, muzici, filmu... umjetnosti uopste. Bas veliki broj referenci od knjiga, cuvenih slika, filmova, preko namjestaja pa do muzike. Kako pise Donna Tartt... nemam rijeci. Malo sam istrazivao, da vidim ko je i sto je i naidjem na neki intervju iz 1992. godine... bogami je bila lijepa

                                Moram da priznam da zenske autore ne citam bas cesto. Iz vise razloga koje necu sad da navodim da ne bude da mrzim zene Ali, njoj svaka cast.

                                Planiram vec sjutra da pocnem The Little Friend.

                                Comment

                                Working...
                                X