Announcement

Collapse
No announcement yet.

FC Schalke 04

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • FC Schalke 04

    Osnovni podaci

    Puno ime: Fußball-Club Gelsenkirchen-Schalke 04 e. V.
    Nadimci: Die Königsblauen (Rojalno Plavi); Die Knappen (Rudari)
    Osnovan: 4. Maja 1904.
    Stadion: Veltins-Arena (kapacitet: 61,673)
    Spoiler

    Izvršni odbor: Peter Peters, zadužen za finansije; Horst Heldt, zadužen za sport i komunikaciju; Alexander Jobst, zadužen za marketing.
    Trener: Huub Stevens

    Šalke je Nemački klub iz Gelzenkirhena. Osnovan je 4. Maja 1904. godine, kada je grupa od četrnaest 15-ogodišnjaka oformila klub koji su nazvali Westfalia Schalke. Kako bi dobili dozvolu da se takmiče u klupskim takmičenjima, spojili su se sa gimnastičkim klubom, poznatim kao Turnverein 1877 Schalke. Međutim, u 1924. fudbaleri su se odvojili od gimnastičara i prihvatili ime FC Schalke 04, menjajući boje kluba sa crvene i žute na plave i bele. Jedan je od najpopularnijih klubova u Nemačkoj, iako nisu imali puno velikih uspeha od slavnih dana iz tridesetih i početkom četrdesetih godina prošlog veka. Šalke igra u Bundesligi, najvišem rangu Nemačkog fudbalskog sistema. Fudbalski tim čini najveći deo velikog sportskog društva sa više od 100,000 članova, prema podacima iz Avgusta 2011, što ga čini drugim najvećim klubom u Nemačkoj. Drugi sportovi u kojima se klub takmiči uključuju košarku, rukomet, stoni-tenis i atletiku.

    Šalke nikada nije osvojio Bundesligu, a najbliži su bili u sezoni 2000/2001 u verovatno najdramatičnijem završetku Bundeslige u istoriji, kada im se na putu do titule isprecio Patrik Andersson, koji je golom u 94. minutu iz indirektnog slobodnog udarca doneo izjednačenje Bajernu protiv Hamburga, a samim tim i titulu. Navijači Šalke-a su već u najveće slavili titulu ulaskom na teren po završetku meča sa Unterhahingom, pa možete zamisliti kakvo su razočarenje ubrzo doživeli. Međutim, bilo je i malo utehe za navijače. Šalke je tada obezbedio svoje prvo učešće u Ligi Šampiona, a nedelju dana kasnije osvojili su kup pobedom od 2-0 protiv Union Berlina.



    Šalke je osvojio svoj prvi veliki Evropski trofej 1997. kada je porazio Inter na penale u finalu UEFA kupa.
    Od 2001. godine, stadion Šalke-a je Veltins-Arena.

    Šalke ima dugo i veliko rivalstvo sa Borusijom iz Dortmunda, čineći ga možda i najvećim rivalstvom u Nemačkom fudbalu. Mečevi ova dva tima se nazivaju Revierderby.

    Maskota kluba se zove Erwin.

    Trofeji

    Nemačko prvenstvo
    Šampioni – 1933–34, 1934–35, 1936–37, 1938–39, 1939–40, 1941–42, 1957–58
    Vicešampioni – 1932–33, 1937–38, 1940–41, 1971–72, 1976–77, 2000–01, 2004–05, 2006–07, 2009–10

    DFB-Pokal
    Šampioni – 1937, 1972, 2001, 2002, 2011
    Vicešampioni – 1935, 1936, 1941, 1942, 1955, 1969, 2005

    DFB-Ligapokal
    Šampioni – 2005
    Vicešampioni – 2001, 2002, 2007

    DFL-Supercup
    Šampioni – 2011
    Vicešampioni – 1940, 2010

    Prvenstvo Zapadne Nemačke
    Šampioni – 1929, 1930, 1932, 1933
    Vicešampioni – 1927

    UEFA kup
    Šampioni – 1997

    UEFA Intertoto Cup
    Šampioni – 2003, 2004

    Rekordi

    Najviše utakmica
    1. Klaus Fichtel | 477
    2. Norbert Nigbur | 355
    3. Rolf Rüssmann | 304
    4. Klaus Fischer | 295
    5. Olaf Thon | 295
    6. Herbert Lütkebohmert | 286
    7. Ebbe Sand | 282
    8. Gerald Asamoah | 277
    9. Mike Büskens | 257
    10. Jiří Němec | 256

    Najviše golova
    1. Klaus Fischer | 182
    2. Ebbe Sand | 105
    3. Kevin Kurányi | 71
    4. Klaas-Jan Huntelaar | 61
    5. Olaf Thon | 52
    6. Erwin Kremers | 50
    7. Ingo Anderbrügge | 46
    8. Helmut Kremers | 45
    9. Rüdiger Abramczik | 44
    10. Gerald Asamoah | 44

  • #2
    Svaka cast za otvaranje teme, samo cisto sumnjam da ce ovde neko pisati s obzirom da su i Bajernova i Dortmundova tema neaktivne.

    S vremena na vreme cu pisati kada imam sta da kazem.

    Za pocetak, nakon pobede nad Olimpijakosom pocelo je da se ponovo o odlascima Huntelara, Holtbija i Farfana.Huntelar je najblizi prelasku u Arsenalu, Holtbi bi isto mogao da predje na istu lokaciju, dok se Farfan povezuje sa Juventusom posto ima klauzulu da moze da predje u drugi klub za 15 miliona evra.Takodje treba uzeti u obzir Havedesa kojem ugovor istice 2014 godine i samo je pitanje vremena kada ce on stici na tapetu.CIni mi se da su sve ove vesti plasirane kako bi se destabilizovao klub i kako bi klub zaredjao par losih rezultata u preostalih 5 kola.

    Primetio sam jos da od kada je Afelaj izjavio da jedva ceka da se vrati u Barselonu nema ga ni na klupi sto znaci da je Stivens reagovao na njegove izjave koje su naljutile mnogobrojne pristalice tog kluba.Ako, ako...

    Comment


    • #3
      Hvala. Šalke mi je omiljeni klub u Nemackoj, pa sam osecao da zasluzuje svoju temu pored Bajerna i Dortmunda, pisace se valjda sa vremena na vreme.

      Da, nazalost, Šalke ipak nije tim koji je u mogucnosti da zadrzi svoje najbolje igrace na duge staze. Mada im situacija sa Huntelarom i Farfanom dolazi u pravo vreme cini mi se, iz Huntelara su izgleda izvukli njegove najbolje dane i mogli bi da uzmu dosta para za igraca koji je ce sledece godine imati vec 30. Slicna situacija je i sa Dzefersonom, koji je samo godinu dana mladji. Steta ce biti ako odu mladi igraci kao sto su Holtby, Draxler, pa i Howedes. Izgleda da ne moze drugacije i da im se sanse za igranje u reprezentaciji smanjuju ako ne igraju za Bajern, smesno mi je bilo da Howedes greje klupu Badstuberu na SP-u. A za Howedesa je prosle godine isla prica da bi mogao u Bajern, nadam se da nece doci do toga. Kostao ih je i ludak Magath, jer su zbog njega ostali bez Rafinhe i Rakitica i to bez prikladne nadoknade, Sevilla je sa Rakiticem mozda te godine napravila i najveci steal.

      Nisam znao da je Afelaj pravio takve gluposti taman se cinilo da je na dobrom putu, i pricalo se pre par nedelja da ce ga najverovatnije otkupiti, stvarno mu nisu trebale takve gluposti, valjda je shvatio do sada da nece imati buducnost u Barseloni

      1000

      Comment


      • #4
        Uz koji uspeh Rudara bio bi i red da stizu cestitke na ovu adresu.

        Sto se tice odlazaka videcemo.Farfan ima otkupnu klauzulu od 15 miliona evra i svejedno je da li ce biti prodan ove ili sledece godine.Njima je jos i kriticno sto Stivensu istice ugovor, pa ako on bude ostao moguce je da ce Farfan otici s obzirom da su njihovi odnosi zahladneli u poslednje vreme.Meni ce biti zao ako ode Holtbi, mislim da bi ta njegova odluka bila prerana, jer smatram da bi najbolje za njega bilo da ostane jos 2-3 godine da se formira kao igrac, pa ce se znati da li je za veliki klub.Draksler je sigurno ovde bezbedan u naredne dve sezone.Havedes je kapiten i jes da se potencira na njegov prelazak sledeceg leta, mislim da nakon sto drugi put obezbede LS da ce imati dovoljno para da zadrze glavne zvezde, a za one koje dodju da ce naci adekvatne zamene.Da ne pominjem novi poboljsani ugovor za TV prava i sto ce prezimiti LS.
        Havedes nece preci u Bajern sigurno, barem ne u sledece dve godine posto dovodjenjem Dantea ne treba im niko u odbrani, pa jedino preostaje da predje u PL sledece sezone.
        Huntelar je izjavio da ce potpisati ugovor cim obezbede LS, ako je to istina ocekujem da ce se to ozvaniciti u zimskoj pauzi.

        Sigurno ce sledeceg leta traziti desnog beka, posto Jung verovatno produzuje ugovor sa Ajntrahtom, preostaje Jancke iz Menhengladbaha, barem sto se tice igraca u BL.Vrlo je moguce da ce dovesti jednog talentovanog klinca, zaboravio sam mu prezime i to na poziciji gde im skripi u veznom redu-kreator.

        Comment


        • #5
          Prema pisanju Tuttosport-a, Sneijder bi mogao u Januaru da zavrsi u Salke-u. Bilo bi zanimljivo videti kako bi se uklopio, nadam se da ce se obistiniti ovo

          Comment


          • #6
            Originally posted by p4p1 View Post
            Prema pisanju Tuttosport-a, Sneijder bi mogao u Januaru da zavrsi u Salke-u. Bilo bi zanimljivo videti kako bi se uklopio, nadam se da ce se obistiniti ovo
            И ја сам то данас читао, али са друге стране чисто сумњам да ће Шалке да да 20м на зиму за трансфере.
            Опет, ако се деси чудо и реализује се трансфер биће лудило, Снајдер може и ЛШ да игра тао да је то за њих огромно појачање!
            У осталом коме Снајдер па не би био огромно појачање

            Comment


            • #7
              Originally posted by Brajkula View Post
              И ја сам то данас читао, али са друге стране чисто сумњам да ће Шалке да да 20м на зиму за трансфере.
              Опет, ако се деси чудо и реализује се трансфер биће лудило, Снајдер може и ЛШ да игра тао да је то за њих огромно појачање!
              У осталом коме Снајдер па не би био огромно појачање
              Jeste, jedina prepreka, i meni se ne cini da se Salke-u trosi toliko, ali ko zna. Mislim da Sneijder ne bi imao nista protiv tamo da predje, u LS je 1/4 finale sasvim realno, a kod navijaca bi verovatno za kratko vreme postao Bog Mozda padne neka pozajmica..

              Comment


              • #8
                Ne moze Salke da mu ponudi platu koju on trazi, kad je Raul dosao deo te plate je pokrivao Real.Mnogo veci problem za njih je trenutno sto im ugovor sa Gaspromom istice krajem ove sezone, a za sada nema naznaka o produzenju.Jos bi isti sponzor mogao da udje u Bajern.

                A i koliko cujem presao je kod Pevaca, mnogo realnija opcija je Firmino.Sve to pod uslovom da Holtbi ode.
                Posto je Afelaj u poslednje vreme povredjen, ne isplati im se da na kraju sezone otkupe ugovor.Treba ispratiti sta ce biti i sa Huradom, tj da li ce ga Spartak otkupiti.Vrlo moguce je to da ce u prvi tim uskoro da bude gurnut Maks Mejer, jedan od najtalentovanijih na svojoj poziciji i mogao bi vec od sledece sezone imati finu minutazu.Vec dominira u U19, a 95 godiste je.Samo je pitanje da li ce vec sada na pripremama trenirati sa prvotimcima ili ide u drugi tim.

                Comment


                • #9
                  Оде Снајдер у Тотенхем најверовантије, дакле ово су биле само празне приче.
                  Нисам знао то за Гаспром, пропаст ће бити ако им они окрену леђа јер и овако једва склапају крај са крајем.

                  Comment


                  • #10
                    Draxler: Za Borussiju ću igrati samo ako mi isperu mozak


                    Götze, podsjetimo, na kraju sezone odlazi u Bayern, a Dortmunđani su već polako počeli razmišljati o njegovoj zamjeni. Kao jedan od glavnih kandidata nametnuo se upravo talentirani nogometaš Schalkea koji je ove sezone u Bundesligi ubilježio osam pogodaka i četiri asistencije. No, poznato je koliko veliko suparništvo vlada između Schalkea i Borussije, a upravo je zbog toga Draxler u ponedjeljak poručio kako se ne može zamisliti u crno-žutom dresu u budućnosti.

                    ''Ni pod kojim okolnostima neću igrati za Borussiju Dortmund sljedeće sezone. Nezamislivo mi je da bi me Borussia željela dovesti, a potpuno mi je nezamislivo da nosim crno-žuti dres'', napisao je Draxler na svojoj stranici na Facebooku i dodao:

                    "Puno je bilo spekulacija prošle sedmice. Nisam ih htio komentirati jer sam se želio fokusirati na utakmicu protiv HSV-a (Schalke slavio s 4-1, uz dvije Draxlerove asistencije, op. a.). No, uvjeravam vas, uz dužno poštovanje, da neću igrati za Borussiju Dortmund sljedećih godina osim ako mi ne isperu mozak".

                    Comment


                    • #11
                      Cenim ovo razmisljanje, samo da ne zavrsi u Bayernu. Juve ga je trazio, ali pored Bayerna i ostalih evropskih $ giganta tesko da ce ikada zaigrati u crno-belom dresu.

                      Comment


                      • #12
                        Igra u vrijeme odlicni njemacki igraca na toj poziciji . Ne vjerujem da ce Bayern gomilati igrace na toj poziciji, valjda ce napokon Schalke krenuti zdravim putem i poceti graditi ekipu oko ovog dragulja.

                        Comment


                        • #13
                          Ovo kao su da su '70-te, samo se pojavljuju talenti za telentom u Nemackom fudbalu

                          Nek oni prvo dovedu dobrog trenera, pa ce onda i oni procvetati. Uopste nemaju los tim, sa par pojacanja mogu u top3. Ne mogu oni odmah postici nivo Dortmunda a kamoli Bayerna. Ali da bi im se priblizili treba im trener, to je osnova

                          Comment


                          • #14
                            Imaju bas mlad tim, Unnerstall(22), Höwedes (25), Papadopoulos (21), Uchida (25), Matip (21), Kolasinac (19), Höger (23), Draxler (19), Neustädter (25), Pukki (23) i par ovih iskusnjara. Jos da Afellay ima bar malo pameti i da skonta kao njegov reprezentativni kolega da ce mu u Schalkeu biti najbolje bila bi to ozbiljna ekipa.

                            Comment


                            • #15
                              Imaju i verovatno najtalentovanijeg klinca u Nemackoj, koji bi sl. sezone trebao biti prvotimac. Rec je naravno o Max-u Meyer-u, tako da ono, miran Schalke sto se tice ofanzivnih igraca.

                              Mali kao Messi prolazi protivnicke odbrane..
                              sigpic

                              Sever celi sada se veseli, crveno-beli, 'ajmo u napad zajedno! Sa severa nek zapeva svako, nek grmi jako, Zvezda šampion!

                              "Nema velike ljubavi bez velike radosti, ali i bez velike patnje. E, to vam je Crvena zvezda. Ima da se raduješ do neba, ali sekiracija ti ne gine." Gospodin Ljuba Tadic

                              Batica Wilshere je gospodin covek...

                              All hail the Chan-Chan man!

                              Comment

                              Working...
                              X