Announcement

Collapse
No announcement yet.

2012 Formula 1 Grand Prix de Monaco

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Gde ćeš bolju sliku nego od one srednje Lotusove?Kvalitet nije toliko bitan jer se lako vide cevi.Lotus ima ravnije i najkraće cevi od ova tri tima.Red Bul možda samo malo duže ali jako presavijene.McLaren ima duže ali sa blažim savijanjem od Red Bula.Po samim cevima Lotus je svakako u prednosti.E sad na to treba dodati razliku od produvavanja difuzora i grednog krila.

    Weather2umbrella kaže da će u petak biti jaka kiša, u subotu moguće prokišnjavanje.
    ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

    "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
    I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

    sigpic

    Comment


    • #17
      Interesantan članak.
      http://www.hindustantimes.com/motor-...e1-858461.aspx
      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

      sigpic

      Comment


      • #18
        Samo da kazem da je opet zabranjena upotreba DRS-a u tunelu. Verovatno opet dobra odluka, kad se setimo udesa Pereza prosle godine bez DRS-a, ne smem ni da zamislim sta bi to bilo da je vozio sa DRS-om. U tunelu bukvalno ne moze da se ode 1cm van idealne linije...
        I naravno u trci DRS zona ce biti na startno-ciljnom pravcu, sto bas i nije idealno mesto, ali mogli bismo da vidimo par prestizanja...
        sigpic

        Comment


        • #19
          Ma ne kazem Marked nista lose, vidi se, ili se bar nazire tvoja poenta, samo ipak bih voleo da vidim bolje slike tacno tog dela, nista vise... Samo, strasno je koliko sam veci perfekcionista postao od kad sam na Masincu. Kao da do sad nisam bio dovoljno tezak ljudima oko sebe...

          Tony, DRS je tvoja zona, definitivno... Na SC pravcu ne moze da donese puno, ako moze ista da donese... Ali ajde, kad su ga vec postavili, nek stoji, vodu ne pije...

          Haug tvrdi da ovde dolazi do izrazaja talenat i umece vozaca - slazem se... Kasnije tvrdi da ce bas zato njihovi vozaci postici dobre rezultate. Tu se vec ne slazem... Mecki je DDRS bio jedinstvena prednost, koja se nije pokazala preterano znacajnom, sem na Kini. Pa cak i tad je Nicova pobeda bila jednim delom splet okolnosti (Buttonov pit-stop)... Nebitno, poenta je da je ta prednost neutralisana u Monte Carlu, stvarno ne vidim kako ce moci da dodju do veceg mesta od 6-7, pod uslovom da niko ne dozivi neku bizarnu situaciju...

          Inace, i Kimi se javio, rece da ne ocekuje pobedu u MCu, sad da li je to skidanje pritiska (mislim da bi mu to bio prvi put u karijeri) ili misli da se njihov bolid zasniva na konceptu koji nije preterano efikasan ovde - ne znam... Dobar protok vazduha je svugde bitan, mozda ce manje maximalne brzine uticati na smanjen efekta interne aerodinamike, pa otud i ovakve izjave... Ili mozda Super Soft gume?

          Comment


          • #20
            Vanja uplašio si me malo s tim avatarom. Pomislio sam da sam na MotoGP podforumu a tamo je retko kad prijatno kao ovde.Tamo ima mnogo nerealnih ljudi.

            Koliko sam video, nigde nije spominjao da ne očekuje pobedu, mada nije ni rekao da je očekuje.Samo je govorio kako je to specijalna staza, šta drugo može da kaže. Lotusov tehnički direktor, Džejms Alison, je rekao da ova staza neće baš pogodovati E20.Ja se pitam da li uopšte bilo kom bolidu može ovakva staza da pogoduje.To su ipak veoma sitne nijanse.Ako je bolid dobar na testiranjima i na svim stazam onda je to dobro.Ostale finese i prilagođavanje stazi je do samog setupa bolida.

            Tony, pomenuo sam to za DRS u prvom postu.Ostaje isto sve kao i prošle godine.Supersoft i soft gume, nema DRS-a u Tunelu.Problem sa Tunelom je što je to zakrivljen pravac.Vozi se punim gasoim ali opet zahteva određeno skretanje volana.Tu bi nastao problem ako bi se aktivirao DRS jer to bi značilo da taj deo mora da se odveze robotski za šta su jako male šanse.12 km/h veća brzina nije neki problem, ali je veliki problem to odsustvo DRS količine prijanjanja prilikom kočenja po veoma neravnoj površini i samo stabilizovanje za skretanje.Tu bolid mora da se totalno ukruti da bi se sila što bolje prenela na prednje točkove zbog dobro skretanja.
            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

            sigpic

            Comment


            • #21
              Vanja, bas citam da su u Mercedesu rekli da ocekuju da im Monaco odgovara... Ne znam stvarno, sto kaze Marked, Monaco ni za koga nije idealna staza, i tu svakako do izrazaja dolazi vozacki kvalitet. Gledano sa te strane, otpisao bih Rosberga, a Schumi, znamo svi njegov kvalitet, ali prati ga neka losa sreca od kad se vratio, jos ima kaznu od 5 mesta, ocekujem neki agresivni pokusaj prestizanja i kraj u ogradi... protiv npr. Senne?
              Nekako je nezahvalno predvidjati ko ce pobediti, naravno, pol pozicija ce verovatno biti kljucna. I jos jedan faktor, gume, prvi put super soft. Verovatno ce izdrzati 10 krugova, mozda ih neki i manje budu koristili, kao npr. RB kome izgleda vise odgovaraju malo duzi stintovi na tvrdjoj gumi... Sta mislite, tri pit stopa ili ce biti nekih ludih taktika sa 2 ili 4? Mada mislim da od Turske prosle godine nismo videli 4, to je bila jedna od boljih trka...
              sigpic

              Comment


              • #22
                Odmah cu ti reci Marked da si i ti jedan od njih... Nema ljutis, ali verujem da ce se mnogi sloziti samnom. Naravno, ni priblizno kao neki drugi, ali jesi. Preporucujem ti da odgledas Fastest (2011), mnoge ce ti se stvari razjasniti... Odlican je film, sa razlogom. Link za torrent download imas ovde: http://www.sportklub.info/forum/thre...1-FASTEST-2011

                Staza odgovara bolidima i podesavanjima koja akcenat stvaljaju na dobru brzinu u i dobar izlazak iz sporih krivina, slozices se da su skoro samo takve u MC. Ove godine tu niko nije pokazao preteranu nadmoc, McLaren i timovi koji su koristili Exhaust Driven Difuser (EDD u buducnosti za ove Coanda auspuhe ) su prednost sticali u brzim krivinama, jer se tad pojacava efekat pecacenja difuzora, s obzirom da su promenjena mapiranja motora u odnosu na proslu godinu, kad se dosta gasa kompjuterski dodavalo u sporim krivinama... Pa opet, ni to Vettelu nije dalo preveliku prednost, da kazemo da je nije ni bilo.

                Druga stvar koja se moze iskoristiti za tako nesto su veci uglovi krila, vece prijanjanje samim tim. To oduzima na brzini. E, tu dolazimo do problema. U teoriji, kad se nesto resava na takav nacin, obicno ce prednost imati timovi koji imaju bolju brzinu. Mecka, u ovom slucaju, zbog DDRSa na kvalifikacijama. Ali, u trci prednost DDRSa ce biti jos manja, ne samo zbog manje prostora za koriscenje, vec i zbog manjeg efekta upravo tim vecim uglovima krila. Otpor vazduha koji se oduzima prednjem krilu na taj nacin je drasticno umanjen njegovom vecom napadnom povrsinom... Kompromis je neophodan, gde se opet stvari svode na vozaca... Sto je u velikoj meri vidjeno prosle godine. Medjutim, ako je ostatak bolida optimizovan (Lotus), onda su veca krila bolja opcija za njih nego za Mecku. Ono sto se meni cini kao razlog Lotusovog blagog pesimizma je, pored realong sagledavanja stvari, mogucnost da se takvim krilima remeti optimalnost protoka vazduha. Uvek negativna posledica takvog koncepta, funkcionise na jako malom rasponu oblika aero komponenti, jer se proracunava za najcesce koriscene...

                Brzih krivina nema previse i u njima se puno ne moze dobiti - EDD gubi na znacaju. Brzina nije preudna, jer se ne moze na previse mesta iskoristiti maksimalno - (D)DRS gubi na znacaju. Jedno je sigurno - pobednika odlucuje vozac, pit-stopovi, taktika i sreca... Da vidimo ko ce odluciti da svoju ne ispuca u kazinu.

                Btw, delovi Alonsove kacige za Monaco (Tony, mislim da ce se tebi najvise svideti ):





                Comment


                • #23
                  Više od 3 neće biti sigurno.Prošle godine su svi išli na 1 ili 2 pit stopa.Ove godine neće biti ništa drugačije iako su gume malo mekše ove godine.Supersoft guma je ostala nepromenjena ako se ne varam.Na ovoj stazi će ogromnu ulogu igrati ponašanje bolida prema zadnjim gumama.Kada bi se prednje i zadnje gume na ovoj stazi trošile podjednako smeo bih sa sigurnošću da kažem da će svi ići na jedan pit stop.Kao što rekoh zadnje gume su ključne.
                  ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                  "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                  I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Pa sta mislis Vanja, da se kladimo na crveno? Ili na crno? A sivo nema u ponudi u Kazinu...

                    EDIT: Marked, meni je u secanju da je samo Vettel isao jednom u boks, dok su Button i Alonso 2 puta. Iskreno, mislim da im je plan bio 3 zaustavljanja, ali ih je iznenadio Vettel koji je vozio nekih 40 krugova na zutim gumama, tako da nije bilo smisla da ovi idu treci put u box. A onda je usledila crvena zastava posle koje su svi presli na crvene gume za poslednjih 10-ak krugova...
                    Last edited by Tony_G; 20-05-12, 18:11.
                    sigpic

                    Comment


                    • #25
                      U pravu si.Samo je Fetel od vodećih išao jednom.
                      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                      sigpic

                      Comment


                      • #26
                        Ne bih iskljucivao sivo, pogotovu ne sivo u kombinaciji sa crvenom...

                        Ali... Ne znam, ne mogu da se otmem pozitivnom utisku Alonsa prosle godine ovde, a bolid je bio dosta sporiji u odnosu na tadasnje rivale nego F2012. To se videlo u Spaniji... Mislim da bi Pastor opet mogao da odveze solidno, ali racunam na neku njegovu gresku, koliku - videcemo... Ja cu se, osim ako treninzi ne pokazu nesto sasvim suprotno kladiti na crveno, ali crno ce da bude prva rezerva... Tek zato sto je crno uvek pritajeno. Sivo - za drugu pratilju, jer im ne ide u boxu nikako.

                        Comment


                        • #27
                          Originally posted by Vanja #66 View Post
                          Ne bih iskljucivao sivo, pogotovu ne sivo u kombinaciji sa crvenom...

                          Ali... Ne znam, ne mogu da se otmem pozitivnom utisku Alonsa prosle godine ovde, a bolid je bio dosta sporiji u odnosu na tadasnje rivale nego F2012. To se videlo u Spaniji... Mislim da bi Pastor opet mogao da odveze solidno, ali racunam na neku njegovu gresku, koliku - videcemo... Ja cu se, osim ako treninzi ne pokazu nesto sasvim suprotno kladiti na crveno, ali crno ce da bude prva rezerva... Tek zato sto je crno uvek pritajeno. Sivo - za drugu pratilju, jer im ne ide u boxu nikako.
                          Pa dobro, prosle godine mislim da ono nije bilo realno stanje stvari. Vettel je imao tu cudnu taktiku sa 1 stopom, i logicno da ce ga Alonso sa svezim gumama stici i pritiskati. Iskreno, razocaran sam bio sto ni Alonso ni Button nisu napali, jbg, nikad nisu bili u banzai fazonu...
                          A Maldonado? Pa, ne bi me cudilo da se nadje u top 5 na kval. Videli smo kako su male razlike bile u Katalunji, ja to citam kao izjednacenost bolida, jer znamo koliku razliku inace pravi bolid u Katalunji. A kad sam video vremena u Q2 i razlike u hiljaditinkama.... U Monacu je jos kraci krug, dakle mogle bi jos manje razlike biti. Sigurno ce biti nekih velikih gubitnika u Q2...
                          sigpic

                          Comment


                          • #28


                            Alosnosova kaciga, kao i obicno, najbolji.
                            Na celom svetu samo Crvena zvezda

                            Comment


                            • #29
                              Poceo je saradnju sa firmom koja Vettelu dizajnira kacige... Ovo je taj posebni smek, zavrsni detalj.

                              Comment


                              • #30
                                Kad ovu bude stavio izgledaće kao Optimus Prime.Vanja razmisli malo o starom avataru
                                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X