Announcement

Collapse
No announcement yet.

Zanimljivosti , opće znanje .....

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Kada vec pricamo o ovim stvarima, mozda najveca steta uopste za covenstvo, svetsko stvaralastvo i generalno filozofiju jeste sto Sokrat nikada nista nije napisao zato sto nije verovao u pisanu rec. Platon je mnogo toga zapisao i kao dobar ucenik nastavio njegovo ucenje. Ipak, sigurno da bismo svi voleli da imamo bar malo ulaza u taj njegov svet razmisljanja (kasnije je kao i svaki dobar ucenik Platon doziveo da njegov sticenik Aristotel u svojim delima prakticno obori veci deo tog pogleda na svet onim njegovim trijadama i idolama). Sa druge strane, velika je sreca da su ova dela prezivela paljenje Aleksandrijske biblioteke i jos mnogo cuda tokom istorije, sto su ih nasli predstavnici renesanse i pokrenuli proces koji ce napraviti svet, pogtovo u kulturnom smislu, onakvim kakvim ga danas znamo.
    Meni su pak iz celog tog antickog perioda najzanimljiviji sofisti, uvek sam voleo logicke i filozofske zamke. Naravno veci deo onoga sto su oni pricali danas ne bi opstalo i bilo bi ismejano jer je ljudsko drustvo mnogo napredovalo. Recimo oni su govorili da strela zapravo ne leti jer bi ona u tom slucaju i bila i ne bila na jednom mestu u isto vreme. Oni nisu mogli da dele vreme ispod sekunde, tek su Francuzi tokom 18 veka uspeli da izdele momenat ili sekundu na neke sitnije delove.
    Na celom svetu samo Crvena zvezda

    Comment


    • #17
      Originally posted by M_G_S View Post
      Ali nikad ne moze preci u tecno. Mislim da je i prevelika gustoca, a palacinka nikad ne moze biti toliko visoke temperature, pa da krem u potpunosti promijeni agregatno stanje. To za jezik? Da li ste to gledali na MythBusters-ima?
      ma jok, to je samo moje promišljanje u dokolici koje stvara monotona sadašnjost, sastavljena od dnevnih obaveza istog sadržaja, pomućena izletima na ovaj forum u očekivanju nečeg pametnog za čuti i pročitati

      u svakom slučaju shvatite moj pominjanje dela usne šupljine odgovornog za premetanje zalogaja u procesu žvakanja, kao potpuno praznu stranu papira iliti po sarajevski - šuplju priču;)

      Comment


      • #18
        Originally posted by Adin View Post
        Torima da bi odvojio opće od pojedinačnog ,moraš prvestveno da znaš šta je opće a šta pojedinačno a možeš li nam ti reći šta bi to bilo opće a šta pojedinačno?
        nastavak u jednom od sledećih brojeva, jer stvarno ne mogu sada da se izvučem iz banalnosti sadašnjice i preselim se u svet koji savremenost potiskuje

        namere da nam malo prodrmaš učmale sive ćelije su za svaku čestitku, i jako mi je žao što se današnji svet toliko zaglibio u materijalnom promišljanju svoga života

        do viđenja

        Comment


        • #19
          Nebojša da sofisti su bili dosta interesantni ali su isto tako budili veliko ne povjerenje filozofa jer su nekada išli u takve banalnosti i laži da je to bilo nepojmljivo.Međutim za sam njihov početak odnosno dolazak je zaslužna demokratija koja se u to doba dosta razvila počela je da jača.Sofisti su bili obrazovani ljudi koji su širom Grček prenosili zanje koje su imali ,držali su govore na različitim mjestima trgovima ,skupštinama ,sudovima).Pošto je bilo mnogo zainteresovanih koji su htjeli da steknu zanje i političke sposobnoti kako bi učestvovali u javnom političkom životu,Sofisti su za svoje poučavanje uzmali novac.
          Postoje protivrječna mišljenja o sofistima :
          Aristofan ih je prikazao kao pljačkaše koji se bore protiv istine ,ono što je nepravedno prikazuju kao pravedno.
          Arsitotel prividno zanje kako bi zaradili novac.
          Sokrat i Platon :Gori su od prodavača otrovne hrane.
          Međutim kada pogledam svi ovi filozofi su rekli nešto negativno o njima ali sama riječ sofist znači (učenjak )što i nije pogrdan naziv.Heglel je imao pozitivno mišljenje o sofistima ,rekao je da su oni zaslužni za obrazovanje Grka ,za razvoj oštroumnosti,kritičnosti,bogaćenja jezika,precizonog izražavanja.
          Najslavniji sofist je bio Protagora iz Abdere .
          kod njega dominiraju tri problema
          1 čovjek prije svega
          2 dijalektika
          3 skepticizam i relativizam
          On je rekao "Čovjek je mjera svih stvari " Problem ovoga što je on rekao jeste da li je to što je rekao se odnosilo samo na pojedinca ili cijeli ljudski rod.Bez obzira on je čovjeka uzidigao iznad mitologije iznad religije ,tradicije ,jer on za svoje mišljenje nije trebao nikakav autoritet .Iz toga slijedi da društvene ustaanove nisu vječne ,već su čovjekove tvorevine promjenjive (relativne).Protiv je dogmatski tvrdnji i u svemu navodi razloge za i protiv.Kada smo spomenuli skepticizam rekao je "opažanja su izvori spoznaje koja je relativna ". Relativizam ,uzdrmao je tradiciju da su etički nazori relativni ,ovisno od običaja, zakona i dotičnog društva.
          A što se tiče Sokrata ja mislim da sam pročitao negdje da je on doista iako je bio veliki um tog vremena bio nepismen i da nije zapisao sve ono što je radio i govorio čisto iz tog razloga ,mada da je to uradio danas bi filozofija imala mnogo više da kaže o Sokratu iako i sada ima mnogo toga.;)
          Last edited by Adin; 17-03-12, 14:22.
          http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...46811721_n.jpg
          Samo je jedan čekanja vrijedan - Roger Federer!

          Comment


          • #20
            Originally posted by Adin View Post
            Drago mi je da ima neko ko voli da nekada zaluta do ovakvih tema i napiše nešto što je jednostavno vrijedno čitanja ,a ne neke gluposti koje znaju da kruže ovdje po forumu , hvala ti na odgovororima i jeste dosta opsirno pričati o filozofskim temama ,a kao što i sam naziv kaže potrebno je mnogo filozofiranja .Ja koliko sam proučavao Sokrata sam pronasao tvoj odgovor da se nije htio povući i pogaziti sve ono zašto se zalagao i da se na kraju odlučio na jedan veoma surov način da se izbori sam sa sobom ,ubio se otrovom biljke koja je uništavala sve unutarnje organe ,satima se mučio dok nije preminuo ,otrov biljke direktno djeluje i na psihičke procese i usporava cjelokupan rad organizma ,ali Sokrat je to uradio da bi održao svoju čast i da ne bi pregazio sve ono zašto se zalago i davao primjer ljudima .Veliki um i jako veliki čovjek jedan od najbolji filozofa ikada .

            Aristotela što se tiče ,on je rekao da se u svakoj pojedinačnoj stvari razlikuuje tvar i forma.Kod čovjeka tvar je tijelo a oblik je duša .Odnos tvari i forme je relativan .Hijerarhija oblika na vrhu je Bog, čista forma .Imanentna forma učinjena je transendentnom ,teološki zaključak ,vraćanje na poziciju Platonovog dualizma .Ali iako se i on vratio na dualizam smatra se jedinim od velikih umova i nazvan je Magister primus ili prvi učitelj .;)
            Dreamy odlično se snalaziš u ovim vodama nadam se da ćeš pokrenutu još neke teme gdje ćemo moći da vodimo diskusije.;)
            Hvala, sada sam videla i temu o grckoj mitologiji, o tome takodje volim da pricam pa sam obecala da cu i tamo nekad da banem ako je neko voljan da diskutuje, nemam uvek vremena za te duze postove i ostalo, ipak je to tematika koja dozvoljava pa i trazi opsirnost, ako zelis da nesto docaras na pravi nacin. Kao i filozofija...neiscrpna tema
            Lagano cemo zaokruzivati price, nadam se samo da ce nekome biti zanimljivo i da cita, da ne bude da blebecemo u prazno...

            Originally posted by NebojsaNS View Post
            Kada vec pricamo o ovim stvarima, mozda najveca steta uopste za covenstvo, svetsko stvaralastvo i generalno filozofiju jeste sto Sokrat nikada nista nije napisao zato sto nije verovao u pisanu rec. Platon je mnogo toga zapisao i kao dobar ucenik nastavio njegovo ucenje.
            Slazem se...
            ....

            Comment


            • #21
              Dreamy slobodno možeš da pišeš o bilo kojoj temi ovdje ,pokreni bilo koju temu i mi ćemo diskutovati o tome, iako nemaš puno vremena kada ga pronađeš napišeš doista jako dobre postove i vrijedno je čekati.;)
              http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...46811721_n.jpg
              Samo je jedan čekanja vrijedan - Roger Federer!

              Comment


              • #22
                Originally posted by Adin View Post
                Dreamy slobodno možeš da pišeš o bilo kojoj temi ovdje ,pokreni bilo koju temu i mi ćemo diskutovati o tome, iako nemaš puno vremena kada ga pronađeš napišeš doista jako dobre postove i vrijedno je čekati.;)
                Hvala najlepse
                Dogovoreno.
                ....

                Comment


                • #23
                  U pa ovdje se nije bilo odavno nadam se da će moji stari ljubitelji kviza opet dati svoje odgovore, pronašao sam jedan kviz naravno vezan za opće znanje.;)

                  1. Proučavanjem kraških podzemnih oblika bavi se?
                  a) speleologija
                  b) paleografija
                  c) hidrografija

                  2. Koja od sljedećih veličina nije vektor?
                  a) brzina
                  b) sila
                  c) rad

                  3. Šta je Brajevo pismo?
                  a) znakovni jezik za gluhe osobe
                  b) pismo za slanje tajnih poruka
                  c) univerzalno pismo za slijepe osobe

                  4. Koliko bajta sadrži jedan kilobajt (KB)
                  a) 256
                  b)512
                  c) 1024

                  5.Ko je prvi koristio brojne oznake od 0 di 9?
                  a) Maje
                  b) Kinezi
                  c) Indijanci

                  6.Vrtložno kretanje atmosfere uz niski pritisak u centru kretanja, praćeno velikom količinom padavina naziva se?
                  a)ciklon
                  b)košava
                  c)lahor

                  7.Grupa ljudi koji čine stanovništvo Antartika je ?
                  a) Bušmani
                  b) Hotentoti
                  c) Eskimi

                  8. Zakrivljene linije na topografskoj karti koje spajaju tačke sa jednakim nadmoriskim visinama nazivaju se?
                  a) izobare
                  b) izohipse
                  c) izoterme

                  9.Dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1961. godine je ?
                  a) Petar Preradović
                  b) Ivo Andrić
                  c) Mak Dizdar

                  10. Renesansa kao jedno od najkreativnijih razdoblja u književnosti, našla je svoj najviši izraz u ?
                  a) SAD-u
                  b) Italiji
                  c) Danskoj

                  Sretno, nadam se da će biti onih koji će odgovoriti nisu pitanja teška.
                  http://a6.sphotos.ak.fbcdn.net/hphot...46811721_n.jpg
                  Samo je jedan čekanja vrijedan - Roger Federer!

                  Comment

                  Working...
                  X