Announcement

Collapse
No announcement yet.

Olimpijska sećanja

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Olimpijska sećanja

    PEKING, 2008.





    Pošto je Novak Đoković ovih dana izjavio da mu je želja medalja na OI u Londonu, a sigurna sam da je ta želja zlatnog sjaja, prisetih se onog čuvenog polufinala u Pekingu, protiv Nadala (kada nisam umrla tada ) koji je izgubio sa 2:1 (6:4 1:6 6:4) u dramatičnom i neizvesnom meču. Novak je posle poraza u polufinalu igrao meč sa Blejkom za bronzanu medalju i pobedio ga sa 2:0 (6:4 7:6(4)).

    Tada je ponovio da je vrlo zadovoljan zbog osvajanja bronzane medalje na Olimpijskim igrama u Pekingu, posebno pošto je to uspeo da učini posle teškog poraza od Rafaela Nadala. "Možda Olimpijske igre podnosim nešto emotivnije od drugih sportista, drugih tenisera. Preživeo sam dosta frustracija što se moglo videti posle duela sa Nadalom, kada su emocije preovladale, nisam mogao da se suzdržim", rekao je Đoković novinarima u Pekingu.


    Đoković je posle nesrećno promašenog smeča od Nadala izgubio u neizvesnom meču od tri seta u polufinalu , ali je već sledećeg dana smogao snage da u borbi za bronzanu medalju savlada Džejmsa Blejka.

    "Bilo je jako teško, samo ja znam kako sam se oporavio posle tog poraza. Na spavanje sam otišao u četiri sata ujutro, a već oko šest ili sedam popodne igrao sam za treće mesto. Uspeh više za mene je to što sam uspeo da na teren izađem uzdignute glave", istakao je Đoković.







    Last edited by miloolja; 17-07-12, 21:22.
    sigpic

    Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
    But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

  • #2
    ATLANTA, 1996.


    Za košarkaške početke u Srbiji, uzima se dolazak Williama A. Wielanda u Beograd, izaslanika američkog Crvenog krsta, oktobra 1923. godine. Tada je pored drugih američkih igara, demonstrirana i košarka, a polaznici kursa bili su gimnazijalci, nastavnici fiskulture i sokolski prednjaci.
    Uz aktivnu logističku podršku Sokolske organizacije, tada najmasovnije sportske institucije u zemlji, Vajland je u toku dvomesečnog boravka održao kurseve i za sobom ostavio opremu za košarku, koševe i lopte. Konstrukcije iz Beograda, po završetku kursa gimnazijalci su preneli u II mušku gimnazju, koja se nalazila na mestu današnje zgrade Politike i nastavili da igraju košarku.
    http://www.kss.rs/Istorijat/Istorija_kosarke.htm

    To je sam početak, sva kasnija istorija ispisana je velikim zlatnmim slovima, ali sada ćemo samo o periodu posle raspada SFRJ od 1992. i da se prisetimo OI kada smo, za sada, i jedini put osvojili medalju.

    Znamo da se u periodu od 1992.-1994. naši sportisti nisu takmičili zbog sankcija UN, te prvi izlazak na košarkašku svetsku scenu, tada evropsku bio je i više nego fantastičan.
    SR Jugoslavija je 1995. u Atini, na EP osvojila zlatnu medalju gde su plavi pobedili u onom dramatičnom finalu Litvaniju sa 96:90.

    Kao evropski prvaci, na prvim Olimpijskim igrama od raspada SFRJ u Atlanti 1996. i kao prvi u grupi B ulaze u finale gde su poraženi od domaćina SAD-a i tzv. Drim tima III sa 95:65.

    Posle atinskog zlata, Dusan Ivković je svoje mesto prepustio Željko Obradoviću svom dotadašnjem prvom asistentu, ali je ostao uz reprezentaciju kao savezni selektor. Bilo je problema sa povredama u pripremnom periodu, pa i na samom turniru (nekako nas to uvek prati), ali analizirajući nastup naseg tima na ovim OI valja istaći da je na svim utakmicama dominirao visok moral i kolektivna igra svih igrača. Zeljko Rebrača u kategoriji blokera ostavio je iza sebe takve asove kao sto su Fasulas, Sabonis, Sejkil O Nil, Olajdzuvon i Vranković, dok je u sutu za dva poena bio drugi iza Čarlsa Barklija sa samo dva postotka zaostatka. Treći na ovoj listi bio je Zoran Savić, a sesti Dejan Bodiroga.
    Kada su u pitanju asistencije i ukradene lopte, u oba slučaja ekipno smo zauzeli drugo mesto, iza neprikosnovenih Amerikanaca. Najbolji asisten plavih Sasa Đorđević, ostvario je 5,6 asistencija po meču i zauzeo sedmo mesto u ovom elementu (prvi Toni Kukoč 7,75 po meču), dok je Vlade Divac bio nas najbolji "kradljivac" i sa 1,3 ukradene lopte osvojio 10 mesto u konkurenciji bekova i plejmejkera na turniru.

    Jugoslavija: Bodiroga 13, Danilović 9, Lončar, Paspalj 19, Berić, Rebrača 4, Divac 4, Savić, Đoršević 13, Tomašević 1, Topić. Selektor: Željko Obradović

    Naša petorka koja je započela meč: Bodiroga, Danilović, Paspalj, Đorđević i Divac.
    Amerikanci: Pippen, Reggie Miller, Malone, Payton i Olajuwon.



    U društvu Mohameda Alija.
    Last edited by miloolja; 17-07-12, 21:21.
    sigpic

    Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
    But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

    Comment


    • #3
      Legendarna trka!



      Ajmo Milorade, plivaj junacino!

      Last edited by Dusan; 06-12-11, 16:51.

      Comment


      • #4
        Žena koja je zaslužila da se spomene: Jasna Šekarić

        Olimpijske igre
        *Seul 1988.: zlatna medalja (vazdušni pištolj), bronzana medalja (malokalibarski pištolj)
        *Barselona 1992 : srebro (vazdušni pištolj)
        *Atlanta 1996: 4. mjesto (vazdušni pištolj)
        *Sidnej 2000: srebro (vazdušni pištolj)
        *Atina 2004: srebro (vazdušni pištolj)
        *Peking 2008: 6.mjesto (vazdušni pištolj)

        Attached Files
        Last edited by Deki94; 06-12-11, 20:52.
        sigpic

        Comment


        • #5
          ljudi zaboravili ste odbojkase i onu cuvenu utakmicu sa rusima i potez veka by Vanja grbic

          Comment


          • #6
            Polako, tek smo krenuli danas. Ima puno da se prisećamo i podsećamo. Mnogi zavređuju pažnju da se ovde spomenu i biće, ne brini.
            Last edited by miloolja; 06-12-11, 23:27.
            sigpic

            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

            Comment


            • #7
              Samo kad se setim tog finala iz 1996. u kosarci, gledala sam u gradu i mi smo poveli sa 2:0 i neko se prodrao: sudija sviraj kraj
              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

              sigpic

              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
              with experience.

              Comment


              • #8
                Odbojka je ušla u zvanični program Letnjih olimpijskih igara 1964. godine u Tokiju. Muška seniorska odbojkaška reprezentacija je učestvovala pet puta - 1980. u Moskvi ...1996. u Atlanti.. 2000. u Sidneju ... 2004. u Atini i 2008. u Pekingu, dok su seniorke zabeležile samo jedan nastup - 2008. u Pekingu. Muškarci su doneli dve Olimpijske medalje - zlato iz Sidneja 2000. godine i bronzu iz Atlante 1996. godine. Pored toga, bili smo šesti u Moskvi i peti u Atini i Pekingu (u obe konkurencije).
                Ovo je kratak osvrt na finale sa OI 2000. godine u Sidneju i prvog i jedinog zlata do sada.


                Na OI je otišla sledeća ekipa:
                Vladimir BATEZ, univerzalac (1,92 m), rođen 7. septembra 1969. član IKOM Latine (Italija).
                Slobodan KOVAČ, smečer (1,92 m), rođen 13. septembra 1967. član Taranta (Italija).
                Slobodan BOŠKAN, primač (1,97 m), rođen 18. avgusta 1975. ćlan Olimpijakosa (Grčka).
                Đula MEŠTER, srednji bloker (2,03 m), rođen 3. aprila 1972. član AEK-a (Grčka)
                Vasa MIJIĆ, libero (1,86 m), rođen 11. aprila 1973. član Vojvodine (Novi Sad).
                Nikola GRBIĆ, tehničar (1,94 m), rođen 6. septembra 1973. član Sislija (Italija).
                Vladimir GRBIĆ, smečer (1,93 m), rođen 14. decembra 1970. Pjađo Roma (Italija).
                Andrija GERIĆ, srednji bloker (2,03 m), rođen 24. januara 1977. ćlan Breše Montekjari (Italija).
                Goran VUJEVIĆ, primač (1,92 m), rođen 27. februara 1973. član Breše Montekjari (Italija).
                Ivan MILJKOVIĆ, korektor (2,06 m), rođen 13. septembra 1979. član Partizana (Beograd).
                Veljko PETKOVIĆ, tehničar (1,99 m), rođen 23. januara 1977, član Vojvodine (Novi Sad).
                Igor VUŠUROVIĆ, srednji bloker (2,00 m), rođen 24. septembra 1974, član Patre (Grčka).
                Zoran GAJIĆ, savezni trener.

                REZULTATI (12 ekipa iz 12 zemalja)
                Kvalifikaciona grupa:
                Jugoslavija – Rusija 1:3 (25:19, 23:25, 23:25, 22:25)
                Jugoslavija – Italija 2:3 (19:25, 25:19, 22:25, 33:31, 20:22)
                Jugoslavija – SAD 3:0 (25:5, 25:20, 25:23)
                Jugoslavija – Argentina 3:1 (21:25, 25:15, 25:23, 25:22)
                Jugoslavija – J. Koreja 3:2 (24:26, 25:20, 25:23, 19:15, 15:8)
                Četvrtfinale: Jugoslavija – Holandija 3:2 (25:21, 18:25, 25:18, 30:32, 17:15)
                Polufinale: Jugoslavija – Italija 3:0 (27:25, 34:32, 25:14)
                Finale: Jugoslavija – Rusija 3:0 (25:22, 25:22, 25:20)

                PLASMAN
                1. YUG
                2. RUS
                3. ITA
                4. ARG
                5. HOL
                6. BRA
                7. CUB
                8. AUS

                Do druge medalje na olimpijskim igrama i prve titule olimpijskog šampiona izabranici Zorana Gajića došli su posle briljantne igre u završnici olimpijskog turnira, koju nisu osujetili ni porazi od Rusije i Italije u prva dva susreta u kvalifikacionoj grupi. Već u susretu sa svetskim i evropskim šampionima, kada Jugoslavija nije iskoristila tri meč lopte, naslutilo se da je pobeda nad velikim rivalom moguća.
                U četvrtfinalu Jugoslavija je eliminisala branioca titule olimpijskog šampiona Holandiju u dramatičnom meču, a onda u polufinalu sa 3:0 Italiju, potpuno je deklasiravši u trećem setu. U finalu savladana je, po mnogima najveći favorit turnira, Rusija – sa 3:0, za samo 68 minuta, a Gajić nije imao potrebe da načini ni je dnu izmenu (u finalu igrala je šestorka Mešter, N. Grbić, V. Grbić, Ggerić, Vujević, Miljković, Mijić).
                I individualni učinak reprezentativaca Jugoslavije bio je sjajan: Miljković je bio treći igrač turnira i šesti smečer, Vujević sedmi igrač, četvrti u polju i četvrti primač a deseti server, Gerić najbolji bloker, Mešter osmi bloker, Mijić najbolji igrač u polju i peti primač, N. Grbić drugi tehničar i osmi igrač u polju.

                http://www.oks.org.rs/takmicenja/let...e-sidnej-2000/



                Neverovatni Vanja Grbić i potezi vredni svakog divljenja. Uostalom taj njegov čuveni pogled govorio je mnogo.
                Uživajte ledeni 80 i ostali.

                Last edited by miloolja; 08-12-11, 15:22.
                sigpic

                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                Comment


                • #9
                  50 Olimpijskih momenata po izboru Guardian-a.
                  Izabrala sam dva momenta za pamćenje, a preostala tri od trenutnih pet su ovde. Ostalih 45 će tek postaviti, zbacuju jedan istorijski, sportski trenutak sedmično.



                  No.1... dramatično košarkaško finale na OI u Minhenu 1972. između USA i SSSR i čuvene 3 sekunde. Evo šta je o tome rekao jedan od najboljih sovjetskih košarkaša Sergej Belov, koji je prvi Evropljanin primljen u "Kuću slavnih", u Springfildu, 1992.

                  Vodili smo sa 49:48, Amerikanci su bili u napadu, Dag Kolins je uspeo da pogodi i oni su poveli sa 50:49. Semafor je pokazivao da su preostale samo tri sekunde. Ivan Jedeško je uveo loptu bacivši je prema meni. Bio sam na našoj polovini, ali blizu centra. Dok sam primao loptu začula se sirena sa stola koji je bio iza mojih leđa. Bila je to evidentna greška jer je vreme moralo da počne da teče od trenutka kada sam ja primio loptu a ne kad ju je Jedeško bacio ka meni. Dodatnu konfuziju izazivao je sat, pokazivao je 19.59... Nastala je gužva, rasprava, nama se sve učinilo kao večnost. Na kraju je Vilijam Džons tadašnji generalni sekretar FIBA, prim. aut.), podigao tri prsta i pokazao da treba odigrati još tri sekunde. Amerikanci se nisu mnogo bunili jer su valjda mislili da će se lako odbraniti... Jedeško je u ponovljenom uvođenju promenio odluku, bacio je loptu preko celog terena ka Aleksandru Belovu koji je bio spretniji od dvojice Amerikanaca. Uhvatio je loptu, fintirao, oni su skočili u prazno i gotovo se sudarili u vazduhu, a kada su se vratili na parket on se podigao i sigurno pogodio za 51:50...
                  Amerikanci, u znak protesta, nikada nisu primili svoje srebrne medalje koje se i dalje nalaze u Muzeju MOK-a u Lozani.



                  http://www.guardian.co.uk/sport/blog...asketball-1972


                  No.5... Nađa Komaneči, 14-ogodišnja gimnastičarka Rumunije, koja je na OI u Montrealu 1976., prvi put u istoriji gimnastike osvojila 10.00! To je bio šok i za proizvođača semafora "Omega", te kako je to u to vreme bilo nezamislivo, da ocena pređe 9.99 nije postojala moguđnost da se upiše 10.00, pa je upisana ocena 1.00!




                  http://www.guardian.co.uk/sport/lond...nadia-comaneci
                  Last edited by miloolja; 14-12-11, 19:19.
                  sigpic

                  Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                  But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by miloolja View Post
                    50 Olimpijskih momenata po izboru Guardian-a.
                    Izabrala sam dva momenta za pamćenje, a preostala tri od trenutnih pet su ovde. Ostalih 45 će tek postaviti, zbacuju jedan istorijski, sportski trenutak sedmično.



                    No.1... dramatično košarkaško finale na OI u Minhenu 1972. između USA i SSSR i čuvene 3 sekunde. Evo šta je o tome rekao jedan od najboljih sovjetskih košarkaša Sergej Belov, koji je prvi Evropljanin primljen u "Kuću slavnih", u Springfildu, 1992.



                    Amerikanci, u znak protesta, nikada nisu primili svoje srebrne medalje koje se i dalje nalaze u Muzeju MOK-a u Lozani.



                    http://www.guardian.co.uk/sport/blog...asketball-1972


                    No.5... Nađa Komaneči, 14-ogodišnja gimnastičarka Rumunije, koja je na OI u Montrealu 1976., prvi put u istoriji gimnastike osvojila 10.00! To je bio šok i za proizvođača semafora "Omega", te kako je to u to vreme bilo nezamislivo, da ocena pređe 9.99 nije postojala moguđnost da se upiše 10.00, pa je upisana ocena 1.00!




                    http://www.guardian.co.uk/sport/lond...nadia-comaneci
                    Te 1972. godine na istim tim Olimpijskim igrama 2 kosarkasa Portorika su bila dopingovana,MOK je okrenuo glavu na drugu strranu i nije preuzeo nikakve neophodne mere(kazene,iskljucenja itd).Inace ta dva igraca su pala na doping testu posle utakmice sa SFRJ,najbolji beli igrac Evrope je zbog toga zavrsio karijeru.
                    Trener Najde koja je osvojila tu cuvenu desetku je poznat po nadimku "Staljinov dzelat".Unistio je mnogo devojcica dok nije napravio cudo sa Nadjom.SAD su ga kritikovale i prozivale i trazile da se taj njen trener odstrani iz sporta,ali posle toga sto je taj trener odlucio da predje u USA,istoimena drzava pocinje da ga dize u nebesa.Gle cuda
                    Inace te 1976 godine sve africke zemlje su bojkotovale OI.I 1980 u Moskvi su SAD i jos neke zemlje bojkotovale OI zbog ulaska Rusa na teritoriju Avganistana.20-ak godina kasnije SAD ulazi i u avganistan i u mnoge druge zemlje.Opet gle cuda.Inace,1984. godine OI u Los Andjelesu su bojkotovane od strane SSSR-a i jos nekoh zemalja.
                    Predsednik a pre toga potpredsednik MOK-a je bio cuveni Samaran o kojem moze dosta da se pise.
                    Last edited by Drazen 3; 04-01-12, 02:15.

                    Comment


                    • #11
                      Džesi Ovens na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine osvojio je četiri zlatne medalje: 3.avgusta pobedio na 100 m, 4. avgusta u skoku u dalj, 5.avgusta na 200 m i 9. avgusta kao član štafete (Džesi Ovens, Ralf Metklaf, Foj Drajper i Frank Vikof) trijumfovao na 4x100 m.

                      Taj podvig ostao je nenadmašen tokom 48 godina, sve do 1984. godine i Olimpijskih igara u Los Anđelesu, kada je njegov podvig ponovio Karl Luis.

                      Mit o Džesi Ovensu narastao je do neslućenih visina, ne samo zbog sjajnih sportskih rezultata, nego i zbog odnosa Hitlera prema njemu i njegovim pobedama. Hitler je nameravao da iskoristi Olimpijske igre kao promociju nacističkog režima, a u prilog je išla i činjenica da je Nemačka tada bila najuspešnija država na Igrama. Međutim, sve to je bačeno u senku Afroamerikanca, koji je superiorno trijumfovao nad nemačkim sportistima. Hitler, navodno, nije želeo da čestita na njegovim veličanstvenim pobedama, ali sam Ovens u svojoj autobiografiji "The Jesse Owens Story" navodi:
                      "Kada sam prošao pored Kancelara, on je ustao, mahnuo mi je rukom, a ja sam mu odmahnuo. Mislim da su hroničari preterali u negativnom prikazivanju cele situacije."

                      Hitlera, a i celu nemačku naciju (prve Igre koje su kako-tako prenošene putem TV-a), najviše je rastužila Ovensova pobeda nad domaćim atletičarem, skakačem u dalj, Lucom Longom, koji je bio najveći favorit za pobedu (osvojio srebrnu medalju). Long je Džesiju čestitao na pobedi i postali su prijatelji, ali je Long kasnije kao vojnik Vermahta preminuo od posledica ranjavanja 1943.

                      Da ironija bude veća, tadašnji predsednik SAD-a Frenklin D. Ruzvelt, u to vreme zaokupljen predstojećim izborima i predsedničkom kampanjom, odnosno reizborom, a bojeći se reakcije južnih američkih država, odbio je da primi Ovensa u Beloj kući. Ovens je kasnije isticao da je Ruzvelt taj koji ga je ponizio, a ne Hitler.


                      Izvor: Vikipedija i Guardian




                      Guardian: Ovens i Luc Long

                      The German silver medalist was the first to congratulate Owens and they took a lap of honour around the stadium together as the crowd rose to salute them both. "It took a lot of courage for him to befriend me in front of Hitler," said Owens later. "You can melt down all the medals and cups I have and they wouldn't be a plating on the 24-carat friendship I felt for Luz Long at that moment."

                      sigpic

                      Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                      But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by miloolja View Post
                        Džesi Ovens na Olimpijskim igrama u Berlinu 1936. godine osvojio je četiri zlatne medalje: 3.avgusta pobedio na 100 m, 4. avgusta u skoku u dalj, 5.avgusta na 200 m i 9. avgusta kao član štafete (Džesi Ovens, Ralf Metklaf, Foj Drajper i Frank Vikof) trijumfovao na 4x100 m.

                        Taj podvig ostao je nenadmašen tokom 48 godina, sve do 1984. godine i Olimpijskih igara u Los Anđelesu, kada je njegov podvig ponovio Karl Luis.

                        Mit o Džesi Ovensu narastao je do neslućenih visina, ne samo zbog sjajnih sportskih rezultata, nego i zbog odnosa Hitlera prema njemu i njegovim pobedama. Hitler je nameravao da iskoristi Olimpijske igre kao promociju nacističkog režima, a u prilog je išla i činjenica da je Nemačka tada bila najuspešnija država na Igrama. Međutim, sve to je bačeno u senku Afroamerikanca, koji je superiorno trijumfovao nad nemačkim sportistima. Hitler, navodno, nije želeo da čestita na njegovim veličanstvenim pobedama, ali sam Ovens u svojoj autobiografiji "The Jesse Owens Story" navodi:
                        "Kada sam prošao pored Kancelara, on je ustao, mahnuo mi je rukom, a ja sam mu odmahnuo. Mislim da su hroničari preterali u negativnom prikazivanju cele situacije."

                        Hitlera, a i celu nemačku naciju (prve Igre koje su kako-tako prenošene putem TV-a), najviše je rastužila Ovensova pobeda nad domaćim atletičarem, skakačem u dalj, Lucom Longom, koji je bio najveći favorit za pobedu (osvojio srebrnu medalju). Long je Džesiju čestitao na pobedi i postali su prijatelji, ali je Long kasnije kao vojnik Vermahta preminuo od posledica ranjavanja 1943.

                        Da ironija bude veća, tadašnji predsednik SAD-a Frenklin D. Ruzvelt, u to vreme zaokupljen predstojećim izborima i predsedničkom kampanjom, odnosno reizborom, a bojeći se reakcije južnih američkih država, odbio je da primi Ovensa u Beloj kući. Ovens je kasnije isticao da je Ruzvelt taj koji ga je ponizio, a ne Hitler.


                        Izvor: Vikipedija i Guardian




                        Guardian: Ovens i Luc Long



                        Zaboravio si jos jednu cinjenicu.Sudije su stalno dizale zastavicu da je pregazio pri skokovima,tako da je Long "namerno ispustio" svoj peskir jedno 20-ak centimetara pre odraza i to pokazao Ovensu.Trik je uspeo jer sudije nisu smele da ponovo podignu crvenu zastavicu jer je i sama kamera bila pored,tako da je pobedio Ovens i ako je skocio 20 cm vise ustvari.
                        Inace Jugoslavija je na tim igrama osvojila jedno srebro u Gimnastici,a ko drugi nego legendarni slovenac Leon Stukelj.Covek koji je ako se nevaram na olimpijadama osvojio 8 ili 9 medalja od toga 3 zlata (1924-dve)i (1928-jednu).A vaterpolo reprezetacija je prvi put igrala na olimpijadi.Ima jos jedna vazna vest mada nije bas sporta.Na otvaranju igara sve zemlje su prolazeci ispod loze Hitlera spustali zastavu,osim USA i kraljevine jugoslavije.
                        Inace snimci te Olimpijade su najstariji radio i tv prenos koji je otisao u svemir-nadamo se da alieni vise vole sport od diktatora i ratova.
                        Last edited by anubora; 06-02-12, 01:58.

                        Comment


                        • #13
                          Možda zaboraviLA, možda ne, ali ostalo nisam pomenula, jer sam postovala isključivo o Ovensu u Berlinu.
                          Dobro je da se i ostali uključe na ovu temu, jer toliko toga ima, za ovih XXIX Olimpijskih igara savremenog doba, a ne samo na moje da se nadovezujete.
                          Last edited by miloolja; 06-02-12, 11:09.
                          sigpic

                          Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                          But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                          Comment


                          • #14
                            Dzesi Ovens je bio opste neprihvacen od crnaca.Mislim nije da su ga mrzeli, ali ga nisu nesto specijalno ni voleli jer je uvek glumeo dobrog crnju, nekog mirotvorca. To sto je napisao u knjizi da mu je hitler mahnuo, to ne terba verovati jer je isti taj ovens 1968. godine pokusavao da spreci proteste u Meksiku, pa je zato zvako njegovo delo ispolitizovano. Inace kad su dosli sa tih OI u Berlinu 1936. godine svi americki sportisti su odseli u nekom hotelu.Svi beli sportisti su ulazili na prednji ulaz dok je tamnoputi osvajac medalja, Dzesi Ovens morao da ulazi na zadnji ulaz. Svi su smeli normalno da se krecu samo je on i jos nekolicina drugih crnih sportista bila zatocena po soboma i nisu smeli da izlaze.
                            Last edited by Drazen 3; 08-02-12, 20:18.

                            Comment


                            • #15
                              LOS ANĐELES, 1984. gofine


                              50 stunning Olympic moments No44: Carl Lewis's four golds in 1984




                              Last edited by miloolja; 06-07-12, 00:33.
                              sigpic

                              Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                              But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                              Comment

                              Working...
                              X