Announcement

Collapse
No announcement yet.

Sezona 2012 - zagrevanje

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mnogo vise manuipulisu vazduhom, vrlo jednostavno... Lotus, kao i vecina koristi isprobanu, pouzdanu i konzervativnu varijantu, ali za pobedu i visoke rezultate, to nikad nije i nikad nece biti dovoljno... Zato cu biti izuzetno zadovoljan ukoliko se Alonso nadje makar na jednom od prvih 12 podiuma. Od Masse znam da to ne mogu da ocekujem, sve i da svi ostali izlete sa staze, i on ce to uraditi kad-tad u toku trke...

    Comment


    • Da, mnogo više manipulišu vazduhom ali baš zato jako malo vazduha stiže do difuzora a i ako stigne on je sporiji, hladniji = manje efektniji.Da ne bude ipak na kraju da Red Bul zbog visokog vešanja ne može da koristi tu A soluciju...
      ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

      "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
      I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

      sigpic

      Comment


      • Ne verujem, radili su sasvim normalnom sa prvom verzijom, ne bih rekao da tu ima ikakvih problema... Do difuzora stize vazduh koji ide ispod bolida.

        Comment


        • Ne znam dje ovo da stavim

          http://www.f1fanatic.co.uk/2012/03/1...mets-pictures/
          sigpic

          Comment


          • Ajde otvarajte temu za Australiju, uzeleo sam se F1...
            sigpic

            Comment


            • Još nešto više od 35 sati do početka sezone.
              ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

              "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
              I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

              sigpic

              Comment


              • Originally posted by Tony_G View Post
                Ajde otvarajte temu za Australiju, uzeleo sam se F1...
                Najozbiljnije, Sone, sta je sa kalup-temom? Kako Miko da radi bez nje?

                Comment


                • Miko ne moze, otvoricu ja danas.
                  Na celom svetu samo Crvena zvezda

                  Comment


                  • Vaistinu...

                    Comment


                    • Evo, Vanja, ja sam uradio sopstvenu kratku analizu B izduva Red Bula.Gasovi ne skreću onako kao što si ti postavio one slike.Nemoj da misliš da tebe krivim, ali taj što je napravio te slike (pretpostavljam da je sa f1technical.net-a) stvarno nema blage.Odgovor je jednostavan.Evo slike:

                      Možda bih ovo sve trebao da stavljam u F1 kolumnu, ali ovde ću da objasnim šta mislim.Izduvni gasovi i čist vazduh koji prolazi uz bočne usisnike imaju razdvojene puteve.To je dobra stvar.Loša stvar je u tome što su izduvne cevi i suviše napred da bi veća količina vazduha stigla do difuzora.Cevi praktično ne mogu da budu više ka nazad zato što moraju da su okrenute pod uglom od minimum 10 stepeni na gore kada se gleda sa strane (a maksimum 30 ako to nešto sada znači).Ako bi cevi bile više pozadi, vazduh ne bi mogao toliko naglo da skreće.Ova varijanta mi je zaista delovala beznačajno dok je sam nisam analizirao.Ako je moja analiza iole tačna, ovakva solucija Red Bula sada već ima smisla ali i dalje prednost dajem Lotusovoj verziji.Ne znam da li difuzor ima veći značaj od grednog krila (beam wing) po piranju aerodinamike, ali opet ima značajno veću površinu od difuzora te je gasovima mnogo lakše da u većoj količini pogađaju to krilo nego difuzor.Dakle, imamo tri faktora koja u prilog idu beam krilu u prilog u odnosu na difuzor:
                      + manja razdaljina od izduvnih cevi do mete koje gasovi trebaju da pogode.
                      + veća površina, samim tim i veće šanse da veća količina pogodi metu.
                      + bolji ugao.
                      - (nije sigurno) kao što sam rekao, možda difuzor na neki način ima značajniju aerodinamičku ulogu od gregnog krila pa se više timova odlučuje da cilja difuzor umesto beam krila al to nije sigurno.
                      Originally posted by Vanja #66 View Post
                      Pretpostavljam da si na ovo mislio...

                      Iskreno, video sam ovu prvu fotku, stavio nju, a ove druge dve su bile prve dve koje sam video i postavio...

                      Ali, realno, mislim da lik nije toliko pogresio, koliko je prilicno pojednostavio stvari. Evo kako ja sve to vidim, skica je malo komplikovanija, ali mislim da ce biti lakse ako odmah shvatite da osim vorteksa, sve strujnice koje sam docrtao prate konture bolida...



                      Prvo da objasnim neutralnu liniju; to je deo strujnica vazduha koje samo prate konture i nemaju efekat na prijanjanje, bar ne na delu koji je prikazan.
                      Potom, vazduh koji ulazi u slot ispod auspuha (najnize plave strujnice) ulazi brzinom koja je manja od izlaza. Kako? Izlazni otvor je manjeg preseka od ulaznoga, a vazduh koji udje moze samo na izlaz da izadje (logicno ). Samim tim radi se o konstantnoj zapremini vazduha, te se mora povecati brzina pri izlazu kako bi sav vazduh izasao u istoj kolicini u kojoj ulazi. Ovo je poznatije kao jednacina kontinuiteta fluida (s*v=const). Elem, vazduh izlazi vecom brzinom od ulazne (taj vazduh je prikazan crvenom bojom), a ulazna je prakticno brzina kojom se krece bolid. Samim tim, sve plave strujnice predstavljaju brzinu bolida u datom trenutnku. Dakle, i (na crtezu najvise) strujnice pored auspuha se krecu istom tom brzinom, koja je manja od brzine kojom vazduh izlazi iz slota. Manj brzina je veci pritisak, a veci pritisak je u ovom slucaju iznad, sto znaci dodatno prijanjanje, u maloj kolicini, ali postoji... Verovatno se zato timovi bune i zato mislim da cemo videti kopije toga vrlo brzo. Koliko efikasne, ostaje pitanje...
                      Ostaju jos izduvni gasovi iz auspuha i vazduh koji ih okruzujue... Sto se ovoga tice, pada mi napamet nesto malo neortodoksno, ali zanimljivo i mozda cak nesto sto je Neweyu palo napamet kad je smisljao ovaj sistem...
                      Znate li kako nastaje uragan (tornado)? Sudare se dve vazdusne struje razlicitih brzina i temperature i pocnu da se vrte jedna oko druge. Zato uragani i nastaju na otvorenom moru, gde je jako velika razlika u temperaturama vazduha, a samim tim i brzina... Nesto slicno imamo i ovde, izduvni gasovi izlaze brzinom od oko 100-150 m/s (360-500km/h) u zavisnosti od broja obrtaja, a bolid se krece najvise 350km/h. Medjutim, problem kod njih je sto izlaze haoticno i u vidu kupe, sire se kako se udaljavaju od izvora, pa ih treba nekako formirati. Donji slojevi se doteruju tim usekom ispred vazduha i vidno se "isteruju" van bolida, dok se gornji samo "peglaju" vazduhom koji protice iznad. Na taj nacin se pomalu distanciraju i pocinju da se mesaju sa okolnim vazduhom. Tu se moze primeniti taj efekat toplog/brzog-hladnog/sporog vazduha poput uragana i moguce je da se pravi ovaj vortex koji sam pokusao da prikazem slobodnom rukom (bas izgleda ocajno ). Taj vortex moze da bude vrlo usmeren, a kako ima mnogo vise spoljnog vazduha u njemu, nije ni preterano vreo, ne verujem da dok dodje do guma prelazi 60-70 C, ali to su vec ozbiljniji proracuni, tako da mogu samo da nagadjam. Ipak, ako se usmeri dobro na te brake-ductove, moze proizvesti bolji efekat od obicnog neusmerenog izduvavanja na beam-wing (donje krilo)...

                      Verovatno se na f1technical neko vec setio ovoga, ali u toku i posle drugog testa u Barsi nisam gledao druge timove, samo Scuderiu, osim kad sam video na f1-serbia da RB ima novu konfiguraciju auspuha... Tad sam samo iskopirao ove slicke, nisam ni preterano razmisljao o svemu, ali odmah se vidi da je resenje komplexno i da prilicno manipulise vazduhom, a Newey to ne bi uradio na los nacin. ;) Zato mislim da, iako mozda jos nije pouzdaniji i efikasniji od izvornog resenja, ima svakako veci potencijal i treba ga srediti ako je ostatak bolida u redu.

                      Uh bre pa vi se baš razumete u ovo, a?

                      Svaka čast na analizama,ali..

                      Mislim da niste uzeli u obzir uticaj difuzora i igru pritisaka i podpritisaka koja tu nastaje zbog preseka i protoka. Cela igra sa toplo-hladno je radi poboljšanja ili pogoršanju (videćemo da li su testirali izmenu u tunelu po krajnjem rezultatu na trkama) protoka vazduha i olakšavanja repa bez gubljenja stabilnosti u krivinama. I sve te linije važe samo u idealnim uslovima, bez vetra, protivničkih bolida koji prolaze pored vas... ima mnogo toga što utiče na linije protoka vazduha.

                      Cilj svega jeste da vazduh iza bolida stvori što manji "kovit" i da ne uspori bolid na pravcu

                      Uglavnom da skratim, sve se više upliće elektronika, aerodinamika.... a sve više se potiskuje snaga motora, umešnost vozača, spremnost timova u garažama....

                      Ajde videćemo šta će sezona da pokaže

                      Comment

                      Working...
                      X