Announcement

Collapse
No announcement yet.

F1 kolumna - komentari i dogovori

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Lepo ispričan poslednji veliki comeback crvenog džina.
    U prošloj i ovoj sezoni se dobro vidi koliko se Ferari muči i sporo napreduje tokom sezone. Očito fali nekoliko takvih ljudi u timu, kakvi su spomenuti u tekstu.
    "If you can't convince them, confuse them."

    Comment


    • #17
      Temi definitivno nije mesto u Arhivi.

      Elem, da se vratim na pricu o Lewisu i Kimiju...

      Mislim da je svakom ko prati F1 nesto duze jasno da Kimi i Lewis zaista jesu najbrzi na gridu. Ona prirodna brzina, kojom (uporedjivanje je lako) obiluje i Casey Stoner u MotoGPu, vristi iz njih. Na kraju teksta Rob kaze da bi njih dvojica bez sumnje bili brzi od svog kolege, sa cime se takodje slazem. Sampionat se, ipak, tu ne pominje. Nesto gde Alonsovci i Tifosi mogu da navedu kao svoj argument.

      Smatrao sam da je razlog za Lewisovu brzinu pre svega taj sto forsira bolid do granica i cesto pravi greske koje to i pokazuju... sto u neku ruku i jeste tacno. Ocigledno je da je rodjen sa darom i osecajem za vozilo. Ono sto mu fali, i dalje rekao bih, mada se mnogo popravio, je strpljenje, koje je Kimi pokazao (tek) u svojoj sampionskoj sezoni. Ne moze se reci da je to i sa Hamiltonom slucaj, svi koji se secaju nacina na koji je zavrsio trku sebi i upravo Kimiju u Montrealu te godine ce o tome posvedociti. Ova godina je dosta drugacija, morao je da dotakne dno u 2011. da bi se podigao. I opet nije to to...

      Sto se Kimstera tice, vidi se osecaj koji nije izbledeo u ove dve godine. I novinari ce se sloziti (mada iz drugih razloga ) - nisu bile iste bez njega.

      Da li je upravo rano saznanje o tome koliko se, tako mladi, mogu porediti sa Sennom dovelo do toga da ipak ostanu na prilicno mrsave 2 titule zajedno? Mnogi bi voleli to da znaju, mada se vidi trend sportista koji se uzdizu kao mladi u nebesa da bi pali na teme za par godina (u skoro svim sportovima danas)...

      Alonso jos nije bio kod Roba na testiranju, obe strane se nadaju da ce se to dogoditi ove zime. Sto se tice Schumia i Vettela, o njima ce mozda biti govora slicnog ovom, nadam se uskoro. U svakom slucaju, bice reci o svoj trojici...
      Last edited by Vanja #66; 24-09-12, 23:02.

      Comment


      • #18
        Na stranu što se radi o Kimiju, ali stvarno je zanimljiv tekst.Lepo je što si takođe pomenuo Stonera, i mislim da si ga u savršenom trenutku pomenuo.On verovatno nikada, makar i da se vrati 2014., neće imati titula kao Rosi, ali taj način na koji on jaše motor je neprevaziđen.Isto to mislim i za Kimija i Luisa naspram Šumahera.Šumaherova najtesnija sezona je bila, ako se ja ne varam, 2003. kada je osvojio titulu za 2 poena ispred Kimija ali imao je prednost od 9 poena pre poslednje trke.Čak je i tada imao najbrži bolid ali je pravio greške pa je razlika bila manja nego što je trebala da bude po snazi bolida.Da skratim priču, hoću da kažem da Šumaher nikada nije imao sezonu pravog testa dokazivanja i mučenja.Uvek bi imao najbrži bolid, ali bi ili on sam pravio greške ili bi bolid bio nepouzdan.

        Ako bih ja poredio Kimija i Luisa, zanimljivo mi je to da bi ih uporedio isto kao i taj čovek.Luis razvaljuje u pojedinačnom krugu, dok Kimi nikada nije bio poseban za kvalifikacije a nije ni danas.To je vrlo zanimljivo da u ,,clutch momentima" ne može da sklopi savršen krug uprkos svojoj staloženosti.
        U trkama ja nemam pojma kako on izvuče neke deonice.Prosto podivlja.Kao na primer srednji stint u Mađarskoj kada je onoliko dugo i brzo vozio na mekšim gumama ako se dobro sećam.Kao da ume savršeno da oceni koliko i kad treba da pritiska tako da se gume što manje troše za date performanse.
        Last edited by MarkedOne8; 24-09-12, 23:25.
        ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

        "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
        I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

        sigpic

        Comment


        • #19
          Stoner je druga prica... Coveka osim samog trkanja ne zanima ama bas nista vezano za MotoGP. Novinare postuje skoro jer mu je to u ugovoru, a navijace nimalo (o cemu svedoce ljudi koji su imali prilike da se setaju padokom tokom trkackih vikenda)... Takodje, za razliku od ove dvojice, slab je u duelima.

          A Rossi je veliki zato sto ga zanima sve ostalo sto je pored trkanja MotoGP. Desavanja, vecere, novinari, drugi vozaci, a navijaci u najvecoj meri. Postoji mit da nije odbio zenskog navijaca od kako je osvojio prvu titulu... On je prirodno harizmatican, od prve pobede se to videlo. Nakon toga, shvatio je da je publika bolja od perpetuum mobile-a - das joj malo (20 sekundi mahanja i cega sve ne na podijumu) a ona zauzvrat vraca nevidjenom bukom. Utice pozitivno na njega, negativno na sve suparnike. Osim u Jerezu 2005. mislim da je publika bila na njegovoj strani na skoro svakoj trci od kako je u kraljevskoj klasi.

          Offujem, natrag... 2. stint u Madjarskoj koji si pomenuo je nesto sto odvaja Alonsa od ostalih, na primer. Prave se sale na njegov racun da umesto da misli o trci, on za vreme trke razmislja o tome sta treba da sredi po kuci, sta bi mogao da jede itd... Kimi je takodje prirodno inteligentan. Neko ko sa tako malo reci kaze tako mnogo je bez sumnje inteligentna osoba. Medjutim, izbor ili jednostavno smatra da to nije potrebno - ne pokazuje redovno takvu magiju kao bas taj stint. Pada mi napamet smanjena kognitivna moc s obzirom na to kako provodi svoje, khm... momente za sebe. Ali tu se ne moze pomoci, na severu ili loces, ili se smrzavas... Ne treba ici dalje od ljudi sa nasih planina kako bi se to potvrdilo.

          Jasan pokazatelj da je Lewis napredovao je to sto je sad svakako sposoban da izveze nekoliko brzih krugova, pa i u trci. Ali, i pored svega toga, mrlje iz proslosti ce meni ostati vezane za njega i dok se talenat ne pretoci u bar 3-4 titule necu iamti misljenje o njemau kao sad o Kimiju... Jednostavno, previse gluposti, kako na - tako i van staze...

          Pade mi sad napamet Massin stint od 26 krugova u Singiju, jos malo offa... Ucinio je to izvanredno, pritom preticuci podosta. Lewis je u Spaniji zavrsio 8. a krenuo zadnji. U prvom krugu pretekao je par ljudi, Massa nije imao taj luksuz (naprotiv), a opet je postigao isti rezultat. Kakvu posluku porati o njemu?

          Comment


          • #20
            Originally posted by Vanja #66 View Post

            A Rossi je veliki zato sto ga zanima sve ostalo sto je pored trkanja MotoGP.
            Realnije bi bilo da si napisao " i zato " Jer Rosi je veliki prvenstveno zbog svojih bravuroznih voznji, duela , projnih pobeda i titula pa tek onada onog posle trke, izvan staze itd.
            A za Hamiltona vam ja godinu i vise pricam da je najbrzi covek u F1. Samo izgleda da vozi u pogresno vreme, vise bi mu odgovarala F1 sa manje elektronike, bez mapiranja staza, drugacijim gumama, tad bi se tek videlo koliko je brzi od ostalih,
            Last edited by Alan; 25-09-12, 21:55.

            Comment


            • #21
              U pravu si za Rossia, hteo sam da istaknem razliku izmedju njega i Stonera, ali sam "zanemario" sve ostalo.

              Jedno je biti brzi od ostalih, drugo je ponasanje na stazi, a prescesto i van nje. Prosla godina je bila sramotna za njega, upravo zbog takvog stava. To je veliki problem u modernom sportu, malo talentovanih klinaca razvija i neguje talenat kad shvate da ga poseduju. Pompa koja se oko njih stvori daje im utisak da ce oni to bez previse muke odraditi, a istina je sasvim suprotna... Ne kaze se za dzabe da je 5% talenta i 95% rada u 100% uspeha. Zato jedva cekam da vidim sta ce reci za Schumia i Alonsa, brzi su oni, ali sticem utisak da su mnogo vise nadoknadili radom...
              Last edited by Vanja #66; 26-09-12, 11:59.

              Comment


              • #22
                Naravno da su brzi, pa nebi imali devet titula,( uz malo srece moglo je da bude 5:4 a ne 7:2 ) a uz brzinu imaju i genijalnost sto se taktike za trku i sampionat tice.

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Alen P View Post
                  Naravno da su brzi, pa nebi imali devet titula,( uz malo srece moglo je da bude 5:4 a ne 7:2 ) a uz brzinu imaju i genijalnost sto se taktike za trku i sampionat tice.
                  Za koga 5 a za koga 4?Interesujeme jer isti odnos titula imaju i Rosi:Stoner.
                  Last edited by MarkedOne8; 27-09-12, 23:53.
                  ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                  "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                  I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                  sigpic

                  Comment


                  • #24
                    Schumi i Alonso su 7:2, kao i ova dvojica.

                    E, ali vidis Alene, mnogo ljudi ove godine tvrdi da bi Alonsov stav doziveo totalni promasaj da se boduju samo pobede ili podijumi. Medjutim, Alonso ima pobeda koliko i Hamilton, a zbog stava "kad ne moze pobede, daj sta moze" on ima 8 podijuma, za razliku od Hamiltonovih 6. Stavise, Alonso je uzeo titulu nezvanicnog sampiona Evrope F1 (nesto sto vise nema poentu, jer se vecina trka sad vozi van Evrope, za razliku od ranije), ispred - Raikkonena. Pa tek onda Red Bullovci, pa Lewis...

                    http://www.vivaf1.com/blog/?p=12255

                    Ako Alonso uzme titulu, a mnogo ljudi mnogo strucnijih od svih nas zajedno tako misli (naravno ima i onih koji jos uvek nista ne podpisuju), mocice da se kaze da je titulu dobio u Valensiji. Odvezao je hrabru trku, jurio je kad je trebalo, vozio pametno dok bolje nije moglo, Vettel preforsirao, Lewis u pogubnom treutku nije postupio kako treba... Isto tako, ako Vettel dobije, bice to u Spa - ali ova dvojica su izbaceni ne svojim greskama. Ako Lewis dobije, e tu trku semo morati da docekamo. Njemu definitivno treba Alonsov DNF, a ni Sebov ne bi bio na odmet.

                    Comment


                    • #25
                      Mislio sam Sumaher-Alonso, nije mi palo na pamet da je i Rosi-Stoner isti odnos. Vanja slazem se da kada nemoze pobeda uzmi sta mozes makar bio i jedan bod a ne srljati u nemoguce i ne uzeti nista. To je odlika velikih sampiona
                      pa i Prost je bio takav samo sto je imao njuh da nekad ide i preko limita ako treba.

                      Comment


                      • #26
                        Vidjao sam Alonsa ranije da ide preko granice i da pravi greske, a i Lewisa da vozi jako racionalno. Pa, Monza je sjajan primer toga, kao i Singapur pre nego sto je odustao. Vodi i konacno se ne trka sa samim sobom nego odrzava prednost.

                        Comment


                        • #27
                          Koje biste to dve sezone uzeli Šumaheru i koje biste to dve sezone dali Alonsu?
                          ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                          "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                          I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                          sigpic

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by MarkedOne8 View Post
                            Koje biste to dve sezone uzeli Šumaheru i koje biste to dve sezone dali Alonsu?
                            Ovo i mene zanima.
                            Na celom svetu samo Crvena zvezda

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by MarkedOne8 View Post
                              Koje biste to dve sezone uzeli Šumaheru i koje biste to dve sezone dali Alonsu?
                              2 za Alonsa kontam 2007. i 2010, a za Kaisera... Kontam 94. i 03... 94. je dobio sa poenom razlike, a 2003. sa 2.

                              Comment


                              • #30
                                Nisam mislio bukvalno tako, Alonso je izgubio 2007-2009 kad je lutao sa ekipama.
                                A Sumaher ih je, titula, osvojio previse zato sto je sve bilo podredjeno njemu,
                                gume, pravila, Berni, pa timske kolege ( Irvajn Barikelo ) koje su bespogovorno
                                izvrsavale timske naredbe.
                                Pa Alen Prost je za timske kolege imao pet svetskih prvaka i to kakvih
                                Lauda, Rozberg, Sena, Mensel, dobro Hil i nije klasa. Da je imao uslove kao Sumaher
                                bili bi tu negde po broju titula i pobeda.
                                Last edited by Alan; 28-09-12, 13:36.

                                Comment

                                Working...
                                X