Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Mrkela View Post
    2007 mu ne mogu uzet za najbolju kad doživi krompir od Rogera na šljaci.s
    U tom mecu ga je uhvatio virus,bio je na tabletama rekao je da nije mogao da stoji u 3 setu.A u toj sezoni sljake je po meni odigrao najbolji tenis,bolji nego i 2008.

    Comment


    • Originally posted by NI View Post
      Poslije meca sam mislio da Novak nikada ne moze pobijediti Nadala.
      I ja sam tako mislio jer Novak je bio vrlo dobar u tom mecu, maltene odlican i opet relativno glatko izgubio. Zato je 2011 toliko bitna u Novakovoj karijeri jer je digao intezitet tenisa na jos veci nivo da bi pobedio Nadala.

      Comment


      • Ne znam, pusti viruse, i Roger je imao virus 2008, ha ja, mani me te. Ne znam Novakova 2011 rezultatski nenadjebiva, i igrački je ona bila strašna, ali te 2013 na RG, bio je tad Novak blizu samog vrhunca, baš top topova, i maksimalno naložen, čovjek na misiji, to je posebna vrsta.
        Last edited by Mrkela; 26-01-18, 17:01.

        Comment


        • Originally posted by Mrkela View Post
          Ne znam, pusti viruse, i Roger je imao virus 2008, ha ja, mani me te. Ne znam Novakova 2011 rezultatski nenadjebiva, i igrački je ona bila strašna, ali te 2013 na RG, bio je tad Novak blizu samog vrhunca, baš top topova, i maksimalno naložen, čovjek na misiji, to je posebna vrsta.
          Pa imao je pocetkom 2008 Rodzer mononukleozu to je cinjenica,to ga je vjerovatno poremetilo te godine nije usao pripremljen u godinu kako je navikao.Ali to nema veze sa Nadalovom situacijom u finalu Hamburga 2007,cak je dosta dobro poceo to finale dobio 6:2 ali tokom drugog seta su tablete prestale da djeluju,vidjelo se po njemu da je bolestan pamtim dobro to finale.Inace ako se sjecas Rima i Rg 2007 to je bio strasan tenis,duel sa Djokovicem na ta 2 turnira mi je ostao u sjecanju,kako je mocno izgledao u ta 2 meca iako je Novak bio mlad tad je vec on bio masters sampion i pokazace se kasnije te godine vec veoma jak.A i Rodzer je tad bio na nekom vrhuncu,napaljen maksimalno da osvoji bilo je i tu dosta pritiska.Ali sve je to moj subjektivan osjecaj ima odje dosta vecih strucnjaka za tenis od mene koji bolje to mogu da procjene.
          Last edited by E1_PG; 26-01-18, 17:29.

          Comment


          • sigpic

            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

            Comment


            • Ovo mi je skroz neocekivano, kad se zna razlog zasto je prekinuo saradnju sa Stanom
              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

              sigpic

              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
              with experience.

              Comment


              • Jest Ivane nije usao pripremljen u sezonu i osjetio pad bas u finalu RG, kasnije na W nista, vjerovatno tek u finalu opet osjetio posljedice mono, a dje u te price da ri uletis ne kontam.

                Comment


                • Nemam pojma. Negde sam cak procitala da je Norman pre dva dana potpisao ugovor sa Swisse Tennis akademijom. Mozda je ona clan njihov
                  tt
                  sigpic

                  Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                  But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                  Comment


                  • Moguce, mozda nece da je prati, nego ce samo da bude u toj akademiji
                    http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                    Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                    sigpic

                    Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                    with experience.

                    Comment


                    • Sabalenka je strašna udaračica. Biće zanimljivo videti kako će se ova saradnja odvijati jer Beloruskinji je defanziva slaba strana, nedostatak plana B i kao kod većine igračica takvog stila igre nemogućnost kontrole nad udarcima. Drugim rečima, nekonzistentnost koja se ne može pisati nikakvom funkcijom
                      Ah da, Šarapova i Azrenka pevaju uspavanke na terenu dok igraju u odnosu na nju

                      Comment


                      • Originally posted by Mrkela View Post
                        Jest Ivane nije usao pripremljen u sezonu i osjetio pad bas u finalu RG, kasnije na W nista, vjerovatno tek u finalu opet osjetio posljedice mono, a dje u te price da ri uletis ne kontam.
                        Ja sam ti pritajeni navijac Federera,Bojana me drzi na klupu ka dzoker ako nastupe teska vremena na forumu.

                        Comment


                        • Pritajeni Federer, skriveni Đoković
                          “La vostra fama è come il fiore, che nasce e muore, e si secca allo stesso sole che gli ha dato vita dall'acerba terra"

                          Comment


                          • http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                            Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                            sigpic

                            Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                            with experience.

                            Comment


                            • ipak kao sto smo mislili, samo ce da je trenira u akademiji, nece putovati

                              http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                              Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                              sigpic

                              Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                              with experience.

                              Comment


                              • Ovo su bila lijepa vremena. Da se hoce vratiti pa da panjeve poput Cilica vise ne moramo gledati u finalima.

                                Comment

                                Working...
                                X