Announcement

Collapse
No announcement yet.

Opste teniske diskusije,vijesti...

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • da da, cesto ima dobre fazone, stvarno ju je nemoguce ne obozavati

    Comment


    • Originally posted by FeliLopez View Post
      da da, cesto ima dobre fazone, stvarno ju je nemoguce ne obozavati

      Ima i puno jako glupih provala...

      Comment


      • Originally posted by FeliLopez View Post
        da da, cesto ima dobre fazone, stvarno ju je nemoguce ne obozavati
        Ima strashne fazone ...kod nas bi se sprdali sa njom
        SignaturE se cheka ...sigpic

        Comment


        • anti-Masha klan, samoooo sam vas cekao
          ______

          http://www.24sata.rs/sou/vesti/vest/...t/152629.phtml

          Comment


          • Originally posted by FeliLopez View Post
            anti-Masha klan, samoooo sam vas cekao
            ______

            http://www.24sata.rs/sou/vesti/vest/...t/152629.phtml
            Goran je mangup uvijek bio ;) Srecko
            SignaturE se cheka ...sigpic

            Comment


            • Porodicna idila ;)

              Послато са SM-N9005 уз помоћ Тапатока

              Comment


              • Otvara li neko Šangaj, žreb je već bio.

                http://www.atpworldtour.com/posting/2014/5014/mds.pdf
                sigpic

                Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                Comment


                • Banjalučanin Robert Dacešin magistrirao je na Međunarodnom menadžmentu na Ekonomskom univerzitetu u Bratislavi.
                  "Tenis sam počeo da treniram 1998. godine i bivši sam prvak Republike Srpske u tri kategorije – do 10, 12 i 14 godina. U slobodno vrijeme sam počeo da se pripremam za teniskog sudiju i prije osam godina sam dobio međunarodnu licencu i od tada neprestano putujem i sudim na najvažnijim svjetskim teniskim turnirima".
                  Radio je kao glavni i linijski sudija na ATP turnirima u Dohi, Minhenu, Umagu, a nedavno je dobio i poziv za Vimbldon , koji je iz "viznih“ razloga stigao sedmicu prekasno.
                  "Nisam imao priliku da sudim najboljem srpskom teniseru, ali uprkos tome mogu da kažem da je teniski svijet koji sam do sada upoznao podijeljen na dva dijela: na jednoj strani je Nadal, a na drugoj svi ostali. I dok se poslije mečeva do svih tenisera lakše ili teže može doći, Nadal je i bukvalno zaštićen mnogobrojnim tjelohraniteljima koji ga prate u stopu. Jednom sam pokušao da od njega 'iskamčim' potpis, ali pokušaj je propao i prije nego što sam došao do njega", priča Dacešin.
                  Prije godinu dana je sudio na velikom teniskom turniru u katarskoj Dohi i svima je govorio da nema tremu i da nije nervozan zbog velike odgovornosti. Ali, onda je izašao na centralni teren, pred 15.000 gledalaca i pred – Nadala.
                  "Da, Nadal je u potpunosti nedodirljiv. To su velike zvijezde. Zbog toga sam i odabrao da budem linijski, a ne glavni sudija, jer oni imaju mnogo manje problema sa igračima. Glavne sudije su izložene ogromnim pritiscima, a i to je društvo u koje se teško ulazi", kaže Dacešin.
                  A da je tenis jedan od najskupljih sportova koji je namijenjen samo odabranima, svjedoči i Dacešin: uprkos obećavajućoj karijeri, on je reket odložio na stranu i odlučio da bude – sudija.
                  "Tenis je najnesigurniji sport. Možete rasprodati kompletnu imovinu, a opet ne postoji garancija da ćete uspjeti, da ćete ući među prvih sto. A samo su oni bitni, a svi su oni vrhunski igrači, razlike su minimalne. Zbog toga sudim, a tenis je ostao po strani, kao intimna strast koju volim, kojoj se neprestano vraćam u igri i podučavanju drugih, ali bilo kakva pomisao na profesionalnu karijeru je davno završena. Sa druge strane, kao teniski sudija sam mnogo proputovao, lijepo zaradio, upoznao mnoge ljude. Nadam se da ću sljedeće godine doći i do Wimbledona, koji je kruna tenisera i sudija. Pored, naravno, Olimpijade", ističe Dacešin.
                  Boravio je u 25 zemalja, upoznao je mnogo ljudi iz čitavog svijeta, kod velikog broja od njih je i stanovao, a neki su mu i uzvratili posjetom, pa su tako kroz kuću Dacešina prošli Brazilci, Argentinci, Koreanci, Meksikanci, Australijanci, Francuzi, Španci, Poljaci...

                  shminka, jel znaš ovog

                  Comment





                  • BY THE NUMBERS: NOVAK, ROGER, RAFA TOGETHER AGAIN
                    by Greg Sharko | 06.10.2014
                    Djokovic Nadal Federer
                    © Getty Images
                    Novak Djokovic, Rafael Nadal and Roger Federer have won a combined 68 ATP World Tour Masters 1000 titles.
                    The top three players in the Emirates ATP Race To London - Novak Djokovic, Roger Federer and Rafael Nadal - are playing together this week at the Shanghai Rolex Masters. It is the first time since Wimbledon the top trio are playing together in the same tournament.

                    The three have combined to win 68 ATP World Tour Masters 1000 titles: Nadal leads with 27, Federer is second with 22 and Djokovic third with 19. They also account for the top three spots in the all-time Masters 1000 match-wins leaders list, with Federer leading the way:

                    Player W-L Pct.
                    1) Roger Federer 304-89 .773
                    2) Rafael Nadal 281-54 .839
                    3) Novak Djokovic 220-55 .800
                    4) Andre Agassi 209-73 .741
                    5) Pete Sampras 190-70 .731
                    6) Andy Roddick 157-70 .692
                    7) David Ferrer 153-94 .619
                    8) Andy Murray 149-64 .700
                    9) Tommy Haas 142-102 .582
                    10) Tomas Berdych 140-85 .622

                    ATP World Tour Masters 1000 Title Leaders
                    Nadal, Federer and Djokovic lead the way with the most Masters 1000 titles. Nadal is the only player to win at least one Masters 1000 crown for 10 straight years:

                    Player 1000 Titles Years Won
                    1) Rafael Nadal 27 2005-'14
                    2) Roger Federer 22 2002, '04-'07, '09-'12, '14
                    3) Novak Djokovic 19 2007-'09, ’11-'14
                    4) Andre Agassi 17 1990, ’92, ’94-'96, ’99, ’01-'04
                    5) Pete Sampras 11 1992-'95, ’97, ’99-'00
                    6) Andy Murray 9 2008-'11, ‘13
                    7) Thomas Muster 8 1990, ’92, ’95-'97
                    8) Michael Chang 7 1990, ’92-94, ’96-'97

                    9) Six players with 5 --
                    ATP World Tour Masters 1000 Title Domination
                    The first ATP World Tour Masters 1000 tournament Djokovic, Federer and Nadal played together was in Cincinnati in 2005, when Federer captured the title. Of the 58 ATP Masters 1000 tournaments where they have appeared in the same draw, one of the trio has claimed the title 44 times (.759). During that span, Djokovic has won 17 titles; Nadal, 16, and Federer, 11. Here is a year-by-year look at the ATP Masters 1000 tournaments they have won when playing together:

                    Year Events Won By Trio Winners (No. of Titles)
                    2014 3 of 4 Djokovic (3)
                    2013 6 of 6 Djokovic (4), Nadal (2)
                    2012 4 of 4 Federer (2), Djokovic (1), Nadal (1)
                    2011 5 of 6 Djokovic (5)
                    2010 3 of 6 Djokovic (1), Federer (1), Nadal (1)
                    2009 6 of 8 Nadal (3), Federer (2), Djokovic (1)
                    2008 5 of 9 Nadal (3), Djokovic (2)
                    2007 7 of 9 Nadal (3), Djokovic (2), Federer (2)
                    2006 4 of 5 Federer (3), Nadal (1)
                    2005 1 of 1 Federer (1)
                    Last edited by jovan; 07-10-14, 12:08.
                    * Telo je slabo, ali je duh krepak, zato ga treba svakodnevno održavati. *

                    Comment


                    • Mecir, Rios, Nalbandian, Davidenko, by Prle http://www.profesionalnitenis.com/ni...jboljih-ikada/
                      Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                      sigpic

                      Comment


                      • Kad pomenu Mecira, jel mu neki rod ovaj Mecir sad sto se vucara po celindzerima ?

                        Comment


                        • To mu je sin.
                          “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                          Comment


                          • Ko nije gledao matorog, samo nek pogleda klinca i to je to
                            Pancho Gonzalez ; Ivan Lendl ; Andre Agassi ; Rafael Nadal

                            sigpic

                            Comment


                            • Jednim udarcem dvije muhe.
                              “It's no accident, I think, that tennis uses the language of life. Advantage, service, fault, break, love, the basic elements of tennis are those of everyday existence, because every match is a life in miniature. Points become games become sets become tournaments, and it's all so tightly connected that any point can become the turning point. It reminds me of the way seconds become minutes become hours, and any hour can be our finest. Or darkest. It's our choice.”

                              Comment


                              • Slabo znam o matorom jer ipak je davno igrao a mali i nije nesto par puta sam ga gledao, jedino se na sljaci dovkao do nekog finala na ch pre par meseci. tad je igrao bas lep tenis inace ovako prosecan igrac

                                Comment

                                Working...
                                X