Announcement

Collapse
No announcement yet.

Nole, idi u peršun!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Od Golden masters, 2 finala istog i 3 vezana GS 💪😎

    https://youtu.be/pgRvShjEnT8

    Послато са SM-N960F уз помоћ Тапатока
    Last edited by cacanin; 09-04-19, 18:31.

    Comment


    • predjeni Sampras i Lendl po nedeljama na prvom ili drugom mjestu
      nek se spremi Konors sa svojim mjesecnim renkinzima

      No 1 weeks
      310 Federer
      286 Sampras
      270 Lendl
      268 Connors
      246 Djokovic
      196 Nadal

      Top 2 weeks
      528 Federer
      499 Nadal
      385 Connors
      377 Djokovic
      377 Lendl
      376 Sampras

      Comment


      • pisao sam ranije da sam negdje citao kako je ITF priznavao ranije bilo koji niz od 4 slema kao GS jer je bilo jako tesko to postici i da je bio u opticaju ogroman bonus za bilo kojeg igraca koji bi to postigao. i da sam negdje procitao kako su to promijenili kada je nole prvi put trebao da se bori za 4 u nizu (RG2012). i da je ustanovljen termin ne kalendarskog slema. odgovorila mi je jedna forumasica da nije tacno i da je GS oduvjek smatran jedino onaj u kalendarskoj godini. ipak, naletjeh na jedan clanak koji, barem djelimicno, potkrepljuje ono moje prvobitno sjecanje.

        https://people.com/archive/martina-n...-vol-21-no-25/

        elem, pise se o martininom GSu iz 1984, nakon sto je uzela RG. i bonusu koji je ITF dodijelio kao nagradu. za RG je dobila 98,550$ a bonus za 4 u nizu je bio 1,000,000$ pa vi sada vidite parametre (vise nego 10x nagrada za osvajanje slema!). u tekstu, koji nosi slijedeci naslov: "Martina Navratilova Takes the Grand Slam and Nets a Cool Million While She's at It", se navodi izmedju ostalog: "In 1982 the ITF redefined the Grand Slam as four consecutive victories that could span two calendar years, as Martina’s did, and put up a $1 million bonus for any player who accomplished the feat". sjecam se vrlo dobro da sam naisao na podatak da je ova redefinicija ponovo redefinisana u vrijeme kada je nole trebao ponoviti taj, nekalendarski, uspjeh! e to je taj dio koji ovaj clanak (iz 1984) ne potvrdjuje.
        Last edited by talicni; 10-04-19, 23:53.

        Comment


        • Njet, ne sjecas se vrlo dobro. To je uradjeno nakon Nadalovog kiksa 2011-e, kad je prijetio da uzme sva 4 u nizu. Priznajem da nisam bio siguran, ali evo cak i na wikipediji pod Grand Slam imas dio pod nazivom Controversy over terminology. Evo recenice koja sve objasnjava:

          "When Rafael Nadal was on the verge of completing a non-calendar year Grand Slam at the 2011 Australian Open, one writer observed, "Most traditionalists insist that the 'Grand Slam' should refer only to winning all four titles in a calendar year, although the constitution of the International Tennis Federation, the sports governing body, spells out that 'players who hold all four of these titles at the same time achieve the Grand Slam'."[20] This was true until later in 2011, when the ITF edited the description to eliminate all confusion. As it now stands, "The Grand Slam titles are the championships of Australia, France, the United States of America and Wimbledon. Players who hold all four of these titles in one calendar year achieve the 'Grand Slam'."

          Comment


          • Mada, to je tu nedje.. "Later in 2011" je vjerovatno period nakon osvojenog USO, kada je Nole imao 2 u nizu.

            Comment


            • nole je bio i u strahovitom naletu, citao sam ranije da je bio pred osvajanjem, mozda je promjenjeno i nakon OZIja 2012, taj podatak ne mora biti toliko vjerodostojan ali nole je bio definitivno zvijer 2011. cudno je da to nije promjenjeno dok je fed pravio po 3 u nizu (ili eto dok nadal nije kiksao) ali cim je nole postao izrazito dominantan jeste! nakon nekih 30ak godina modernog tenisa!
              Last edited by talicni; 11-04-19, 08:48.

              Comment


              • Ti pokusavas da nadjes neku zaveru gde ona ne postoji, a posle zasto se ljudi sprdaju?

                Fed je par puta bio u situaciji da veze sva 4, Nadal jednom i niko tada nije to zvao GS, svi su pravili razliku izmedju pravog grand slema i 4 slema u nizu. Uostalom, Serena je osvojila 4 u nizu i to se zove i uvek se zvalo Serena slem i nikako drugacije.
                http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                sigpic

                Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                with experience.

                Comment


                • Pravi se razlika forme radi ali vremenski gledano nema nikakve razlike ako ti uzmes AUS-RG-WB-US u jednoj sezoni i ako uzmes RG-WB-US u jednoj sezoni i AUS u sledecoj sezoni.
                  Last edited by skeptik; 11-04-19, 11:57.

                  Comment


                  • Razlika je u nazivu tog dostignuca, jedno je u istoj godini, a drugo je kad je u 2 godine.
                    http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                    Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                    sigpic

                    Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                    with experience.

                    Comment


                    • Rekoh to je forme radi jer hvata dve sezone, vremenski je isto jer je razmak izmedju AUS-RG i USA-AUS gotovo isti.

                      Comment


                      • Cetiri u nizu je cetiri u nizu, bilo u istoj ili dvije kalendarske godine. Ali postoji ta jedna (potencijalna) razlika, a to je channel slam. Ipak je to jedan od najvecih izazova u tenisu, osvojiti slem na sljaci, pa odmah potom slem na travi. To se u Joker-Slemu izbjeglo, ali u kalendarskom ne moze.

                        Comment


                        • Ali mozes da krenes i u to od W, a zavrsis sa RGom ili krenes od USO a zavrsis sa W, a to nije ista raspodela.
                          http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                          Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                          sigpic

                          Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                          with experience.

                          Comment


                          • ne znam za vas ali meni bolje zvuci Nole slem nego Calendar year grand slam

                            Comment


                            • Originally posted by bojanaBG View Post
                              Ali mozes da krenes i u to od W, a zavrsis sa RGom ili krenes od USO a zavrsis sa W, a to nije ista raspodela.
                              Nije isto. Lakse je osvojiti WB-US + AUS-RG u dve sezone nego RG-WB-US + AUS.

                              Comment


                              • Originally posted by skeptik View Post
                                Nije isto. Lakse je osvojiti WB-US + AUS-RG u dve sezone nego RG-WB-US + AUS.
                                a najteze je ipak osvojiti sve u jednoj sezoni, zato i treba da se zove drugačije
                                http://www.youtube.com/watch?v=RfzsyKXSs-Y

                                Here's the most remarkable thing to me about Federer: Seems to me that the more you know about tennis, the more amazed you are by the guy. If you know nothing at all about tennis, he's amazing. If you know a little something about tennis—maybe you have played a few times in your life—he's more amazing. If you know a little more about tennis—maybe you played in high school and once had illusions of becoming a pro—he's even MORE amazing. And if you were a great player—if you are a McEnroe or a Connors or a Jim Courier—then Federer is preposterously amazing

                                sigpic

                                Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you...
                                with experience.

                                Comment

                                Working...
                                X