@Ni / @skeptik - negde pocetkom godine sam radio statistiku za Novakov mec sa Nadalom u finalu AO i bas sam razmisljao da li je pravilno statisticki kada se govori o riternu na drugi servis uzeti u obzir duple greske. Tu bih razdvojio cistu matematiku po kojoj naravno brojke moraju da se uklope (neko izgubi, a neko dobije poen) i statistiku nekog parametra koja to ne mora bas da isprati, ali je zbog preglednosti lakse da se svi brojevi podadaraju. Sto se servera tice, tu nema dileme, greska je njegova i on je izgubio poen, ali da li je ispravno statisticki taj poen dodeliti onome ko prima servis, a da pri tome nije uradio nista. Onda me razmisljanje odvelo i korak dalje. Sta je sa onim servisima nakon kojih se fakticki nije igralo, bilo iz razloga sto loptica nije presla na stranu servera nakon riterna ili je zavrsila na njegovoj strani ali u autu. Od tih auta, koliko je bilo onih koji su posledica servisa, a koliko onih koji su posledica agresivnosti onoga koji servis vraca. Takodje je i pitanje koliki je pritisak na onome koji servira zbog same mogucnosti greske i gubitka poena, a koliko je to zbog onoga koji riternira (recimo ako je s druge strane Novak ili napr. svojevremeno Federer sa svojim SABR-om).

Mnogo je tu parametara koje treba ispratiti da bi se dobila jasna slika jednog meca i mislim da je u "sivoj" zoni da se samo na osnovu podatka koliko je osvojeno poena na servis rivala sudi o tome kako je neko vracao servis (ili servirao s druge strane). Naravno, generalno ce on biti najblizi nekoj "istini", jer je vrlo tesko analizirati ostale parametre, ali mislim da ipak treba uzeti u obzir bar koliko je bilo DF, a koliko se poena zaista igralo, sto upravo i pokazuje onaj banalni hipoteticki primer koji je @skeptik naveo.

Sto se meca protiv Federera tice, jasno je da je Novak lose reternirao na drugi servis, slicno je bilo i u drugom setu protiv Tima, mnogo neuzvracenih servisa, koji su rivalima davali lake poene. Cisto na osecaj (znajuci brojke) verujem da su medju losijim izdanjima u velikim mecevima.