PDA

Pogledati punu verziju : Qantas Formula 1 Australian Grand Prix 2011 - Albert Park Circuit

Nebojsa
22.03.2011, 20:28
http://www.f1-fansite.com/circuits/circuits/albertpark.jpg

http://www.funbumperstickers.com/images/Flag_of_Australia2.gif

Dosadasnji pobednici

Michael Schumacher 2000, 2001, 2002, 2004
Alain Prost 1986, 1988
Gerhard Berger 1987, 1992
Ayrton Senna 1991, 1993
Damon Hill 1995, 1996
David Coulthard 1997, 2003
Jenson Button 2009, 2010
Keke Rosberg 1985
Thiery Boutsen 1989
Nelson Piquet 1990
Mika Hakkinen 1998
Eddie Irwine 1999
Nigel Mensel 1994
Giancarlo Fisichela 2005
Fernando Alonso 2006
Kimi Raikonen 2007
Lewis Hamilton 2008

Rezultati trke 2010

Pos No Driver Constructor Laps Time/Retired Grid Points
1 1 Jenson Button McLaren-Mercedes 58 1:33:36.531 4 25
2 11 Robert Kubica Renault 58 +12.034 9 18
3 7 Felipe Massa Ferrari 58 +14.488 5 15
4 8 Fernando Alonso Ferrari 58 +16.304 3 12
5 4 Nico Rosberg Mercedes 58 +16.683 6 10
6 2 Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 58 +29.989 11 8
7 15 Vitantonio Liuzzi Force India-Mercedes 58 +59.847 13 6
8 9 Rubens Barrichello Williams-Cosworth 58 +1:00.536 8 4
9 6 Mark Webber Red Bull-Renault 58 +1:07.319 2 2
10 3 Michael Schumacher Mercedes 58 +1:09.391 7 1
11 17 Jaime Alguersuari Toro Rosso-Ferrari 58 +1:11.301 17
12 22 Pedro de la Rosa BMW Sauber-Ferrari 58 +1:14.084 14
13 19 Heikki Kovalainen Lotus-Cosworth 56 +2 Laps 19
14 20 Karun Chandhok HRT-Cosworth 53 +5 Laps 22
Ret 24 Timo Glock Virgin-Cosworth 41 Suspension 23
Ret 25 Lucas di Grassi Virgin-Cosworth 26 Hydraulics 24
Ret 5 Sebastian Vettel Red Bull-Renault 25 Brakes 1
Ret 14 Adrian Sutil Force India-Mercedes 9 Engine 10
Ret 12 Vitaly Petrov Renault 9 Spun off 18
Ret 21 Bruno Senna HRT-Cosworth 4 Hydraulics 21
Ret 16 Sébastien Buemi Toro Rosso-Ferrari 0 Collision 12
Ret 10 Nico Hülkenberg Williams-Cosworth 0 Collision 15
Ret 23 Kamui Kobayashi BMW Sauber-Ferrari 0 Collision 16
DNS 18 Jarno Trulli Lotus-Cosworth 0 Hydraulics 20

Dakle, palite motore, pocinjemo, konacno! $a$7# $a$7# $a$7# $a$7# $a$7#
Ove 2011 godine, sezonu Formule 1 otvorice trka na Albert Parku za Veliku nagradu Australije. Do pre nekoliko sezona, ovo je bilo potpuno normalno i ocekivano, no ove sezone, stvari su kao sto znate malo drugacije. Sezona je trebala da pocne u pustinji u Bahreinu, no Bahreinci sada imaju druge probleme i oni su se u svojoj muci zabavili. Da li ce se uopste voziti na Bahrain International Cuircitu znacemo pocetkom maja, sa tom trkom imacemo 20 susreta (najvise u istoriji), bez njega 19. Najproblematicniji je datum, jer je previse toplo da se vozi tokom letnje pauze, a pred kraj sampionata je raspored gust, pa se razmislja gde ce se ugurati (ako je uopste bude).

http://www.eddsport.co.uk/motorsport/gallery/6/Bahrain-F1.jpg

Odavno sezona nije pocinjala ovako kasno, i mislim da se svi mi fanatici slazemo da je bilo iscrpljujuce cekati.

F1 u Australiji
Prvo malo podataka o F1 u Australiji. Prvi put je vozena 1985. na gradskoj stazi u Adelaideu. Pobednik je bio legendarni Keke Rosberg, otac vozaca Mercedesa Nica. Od 1996 trka se seli na Albert Park, takodje se trka smatra gradskom, jer se veci deo staze 9 meseci tokom godine koristi u svakodnevnom saobracaju. Ipak ovo je potpuno atipicna gradska staza, veoma je brza, ima mesta za preticanje i bice prvi test pravila koja bi trebala da omoguce vise preticanja od ove godine (o ovome vise kasnije). Najveci broj pobeda ima Michael Schumacher (4) od aktivnih vozaca pobedjivali su i Button (poslednja 2 puta), Lewis Hamilton (2008), Fernando Alonso (2006). Najvise pobeda od konstruktora ima McLaren (10). Staza ima 16 krivina, duga je 5.303 metra. Deo izmedju 10 i 11 krivine smatra se jednim od najzanimljivih mesta u F1, jedno od onih mesta gde se pokazuje vestina i mogucnosti automobila, kako odrzati sto vise brzine i aerodinamickog potiska i uci u 11 krivinu, a potom odrzati ritam do startno-ciljnog pravca. Ako to neko uradi bolje od vas dobre su sanse da ce vas preteci, ili odmah u 11ici ili u prvoj krivini sledeceg kruga. Jedna od starijih staza koja garantuje uzbudjenje i necete zazaliti ako ustanete ranije da je odgledate. Prosle godine je trka bila luda, kisa, mnogo odustajanja, sudaranja, pobeda osporavanog sampiona Buttona zbog odlicne taktike i sjajne voznje. I ove godine je moguca kisa.
Takodje, jedna od staza cija je buducnost upitna, jer gradske vlasti Melbourna ne planiraju trenutno da produze ugovor sa Berniem posle 2015. zbog troskova i buke koju trka stvara. Mislim da je ovo prvo presudno, jer da donosi novac, lako bi oni stavili cepove u usi. Jednostavno je poseta pala prethodnih godina, konkurentnost Webbera je trend usporila, ali ne i zaustavila. Steta, jer Australija je zemlja koja je podarila sampione poput Brabhama i dugo je vazila za zemlju sa velikom F1 bazom. A za sada se niko ne javlja da zeli trku ako Melbourne odustane. Tako da bih preporucio da gledate trke, mozda su poslednje na ovoj legendarnoj stazi na kojoj su pobedili svi znacajniji vozaci od 80ih.

Novo u 2011
Dosta istorije, dobrodosli u 2011. Ocekuje nas sezona sa mnogo tehnickih i regulacionih promena. Najznacajnije su svakako pomerljivo zadnje krilo i zabrana difuzora bilo koje vrste, zabrana F-voda, promena snabdevaca gumama i povratak KERSa.
Pomerljivo zadnje krilo je veoma zanimljiva promena. Obezbedjuje vozacu koji ga koristi vecu brzinu na pravcima, ali manje aerodinamickog prijanjanja, pa se mora iskljuciti u krivinama. Kontrolise ga iskljucivo vozac. Aktivira se sa volana. Trebalo bi da obezbedi vise preticanja u trkama. Moze se tokom kvalifikacija koristiti stalno, a u trkama samo na startno ciljnom pravcu, i to od strane vozaca koji se nalazi iza nekog drugog na manje od jedne sekunde. Bice iscrtane linije zone gde se moze koristiti u trci. Prema recima Fernanda Alonsa, ne obezbedjuje preveliku prednost.
Zabrana difuzora je mera kojom FIA pokusava da spreci trazenje rupa u pravilima koje je rezultiralo double-decker difuzorom 2009. Sada vise nema fizicke veze izmedju prednjeg (kokpita) i zadnjeg dela (krila) formule. Izgledaju malo cudno, kao da fali jedan deo. Pretpostavljam da cmo se brzo navici. Takodje zabranjen je McLarenov patent F-vod koji su prakticno svi imali na kraju sezone. Celnici timova kazu da pomerljivo zadnje krilo obezbedjuje otprilike slicnu prednost.
Idem odmah na KERS. Sistem za povratak kineticke energije je jedan od izuma F1 masinerije koji cemo mozda videti u svakodnevnoj upotrebi za desetak godina, mozda i manje. Funkcionise tako sto koristi trenje kod kocenja da bi ga pretvorilo u elektricitet koji napaja bateriju, koja se koristi kako bi obezbedila vecu snagu motoru. Ukljucuje se sa volana. Radi nesto poput push-to-pass sistema u americkim formulama. Moze se koristiti bilo kad kada je napunjen. Koriscen je tokom 2009. sa njim se najbolje snasao Ferrari, te godine je doneo veliku prednost na Spa njima i Force Indiji pa smo imali Fisija na drugom mestu. Jos uvek je upitno kako se sa njim snalazi Red Bull i to bi mogla da bude bitna stvar u borbi za titulu.
Pirreli gume... Najbitnija tema u predsezonskom testiranju. Posle godina sa neunistivim Bridgestonima, cije su tvrdje komponente mogle da izdrze dve trke, dosli smo do Pirrelija koji je dobio zadatak da napravi gume sa visim stepenom degradacije. Izgleda da su suvise u tome uspeli. Na prvim testiranjima, gubitak vremena je bio stravican, neki su cak govorili da meksa mesavina koja bi se koristila u kvalifikacijama ne moze da izdrzi vise od 7-8 krugova. Posebno je Hamilton imao problema, kao najagresivniji vozac najvise je jeo gume. U Mecci su bili jako zabrinuti, i time i problemima u razvoju i pouzdanosti automobila kojih je bilo u izobilju. Kasnije tokom testiranja, utisak o gumama se malo popravio, Pirreli ih je preradio, a i njihovo opravdanje da se to desilo zbog previse hladnog vremena moze da pije vodu, jer su tada gume krtije i vise se trose nego obicno, ali je BS bio toliko jak da mu to nije smetalo. Ipak, treba sacekati prve trke pa izvuci zakljucak. Sada vec mitske super meke necemo videti do druge trke. I ove godine svaki vozac ce imati sest kompleta guma za vikend, 4 primarna i 2 opciona. Jedna mesavina ce biti tvrdja, jedna meksa, a zavisice od procene Pirrelija koje ce se mesavine koristiti za koju trku. Bice na principu po dve trke, objavljivace se mesec dana ranije.
Toliko o tome nadam se da nisam smorio. Ove godine cemo videti i neke zanimljive tehnicke inovacije. Kako je igranje sa aerodinamikom prakticno zabranjeno, timovi su se bacili na eksperimente sa izduvnim sistemima. Renault je okrenuo cev na napred takod duva ispod i obezbedjuje bolji downforce. Koliko sam razumeo, duva na komponente i obezbedjuje veci protok vazduha, izvinjavam se nisam inzenjer pa ne razumem bas najbolje, ali mi je donekle jasan princip. Koliko je efektivan, govori da je vecina timova krenula da pravi slican sistem. Renaultov motor zvuci doslovno zlo sa njim. Da Kubica moze da vozi, verovatno bi bili u vrhu, ovako sa Heidfeldom i Petrovim (bez potcenjivanja), klace se sa Mercedesom. Inace, najbolje zelje Kubici, da se sto pre izvuce i da ga vidimo vec ove godine nazad na trkama. Falice. Mecca proba neki oktopod sistem uzduva koji kriju kao zmija noge, za koji se pretpostavlja da ce ako upali doneti veliku prednost, a ako ne mnogo problema. Kakve su srece ove godine, pretpostavljam da ce biti ovo drugo.

Timovi
Sto se tice timova, necu dugo. Nema puno promena vozaca u top timovima. Prema testovima, najvece sanse imaju RBR i Ferrari. Najbrzi krugovi su bili vlasnistvo mnogo timova tokom testiranja, kao i obicno, ali ova dva bolida pokazuju najbolji ritam na duzim stintovima i razlicitim komponentama. Cini se da RBR ima minimalnu prednost, nesto bolji aerodinamicki paket (dve reci - Adrian Newey), ali videcemo, koriscenje KERSa ce odluciti dosta toga. Posle njih dolazi Mclaren, koji ima probleme, ali niko ne sumnja da ce ih resiti. Ipak, cini se da bar na pocetku sezone ne moze da parira prvoj dvojci. Mnogo ce zavisiti od toga koliko brzo Hamilton prilagodi stil voznje novim gumama. Mercedes i Lotus Renault (uskoro ce valjda biti raspetljana zavrzlama oko imena, negde oko malezijskog Gran Prixa, mrzi me da pisem i o tome, to je tema za doktorski rad iz prava) su otprilike na istom nivou bili tokom testiranja, ipak Mercedes je preradio bolid i sada je ispred, sto bi uz bolje vozace, njih stavilo u rang sa Meccom. Sredina je veoma izjednacena, 1Malasiya (zvanican naziv Lotusa dok se sve ne raspetlja) se veoma priblizio sredini, i mogli bi od njih ocekivati prve bodove ove godine.
Toliko od mene, znam da je ovo sve dosta dugacko, ali se nadam dobroj trci i sezoni. Neka najbolji pobedi i neka ne bude pokvarenih igara i slicnog. Mislim da nas ocekuje zanimljiv sampionat. Prenosi ce biti na nemackom RTLu (ako neka nasa kuca ne otkupi prenos, a niko se ne hvali, mada je izaslo par zanimljivih tekstova na RTSovom sajtu, da mi jednom ne bude zao sto placam pretplatu), a i dvojica likova sa ovog foruma ce ih svakako raditi. Svaka im cast, puno srece i ako treba pomoc, tu sam. Recimo da i ja prokomentarisem koju trku $8#a
Uzivajmo u najbrzem, najekskluzivnijem i najbogatijem sportu na svetu.

bice
22.03.2011, 20:36
Svaka cast za otvaranje teme i sjajan uvod.Ovo smo cekali dugoooo...jedva cekam subotu i nedljeu,samo mi nije jasno zasto niko od nasih televizija nije hteo da otkupi prava,ali sta je tu je. @(*6sd$%
Uzivacemo uz dovjicu momaka,i njihove prenose,moja je zelja isto bila i sada jeste da budem komentator,a oni su se potrudili za to i nadam se da ce biti odlicni...
Ocekujem pobedu Sumahera da vas ne lazem $#^%RT $#^%RT $a$7#

Nebojsa
22.03.2011, 20:55
Svaka cast za otvaranje teme i sjajan uvod.Ovo smo cekali dugoooo...jedva cekam subotu i nedljeu,samo mi nije jasno zasto niko od nasih televizija nije hteo da otkupi prava,ali sta je tu je. @(*6sd$%
Uzivacemo uz dovjicu momaka,i njihove prenose,moja je zelja isto bila i sada jeste da budem komentator,a oni su se potrudili za to i nadam se da ce biti odlicni...
Ocekujem pobedu Sumahera da vas ne lazem $#^%RT $#^%RT $a$7#

Hvala. Mislim da ce Schumacher ove godine bolje proci nego prosle, bolid izgleda konkurntnije, navikao se na promene, a i vise je ucestvovao u izradi, pa ce biti bolje prilagodjen njegovim preferencama.
Inace da se nadovezem, da je Martin Brundle rekao da ce ovo biti sezona u kojoj ce vozaci morati da rade, da prave vise korekcija jer ce se gume brze trositi, ne mogu biti na autopilotu kao ranije. Tu je Michael najbolji, mozda i u istoriji posle Senne, tako da mozda se moze ocekivati koja pobeda.

Vladan
22.03.2011, 21:23
Svaka cast Nebojsa &8@^J
Ma RB ce opet voditi glavnu rijec,nadam se da Sumi moze da se umijesa u borbu za podijum $a$7#

Casiraghi
22.03.2011, 21:35
Nebojsa stvarno svaka cast! &8@^J

Bilo bi sjajno videti Sumija sa jacim bolidom u odnosu na proslu godinu,verujem da bi mogao da pobedi po koji put.

Nebojsa
22.03.2011, 21:40
Hvala na pohvalama, trudicu se da svaku trku pripremim ovako, dobra vezba s obzirom da sam novinar, a i F1 zaludjenik. Evo jos jednom za one koji eventualno ne znaju link za prenose

http://www.ustream.tv/channel/f1-live-2011#

Casiraghi
22.03.2011, 22:29
Imacemo link na srpskom,prenosice 2 momka koji su clanovi foruma,bar ovu prvu da ih vidimo a nadam se da ce biti dobri.

Nebojsa
22.03.2011, 22:30
Imacemo link na srpskom,prenosice 2 momka koji su clanovi foruma,bar ovu prvu da ih vidimo a nadam se da ce biti dobri.

Khm, post iznad $#^%RT

Casiraghi
22.03.2011, 22:36
Khm, post iznad $#^%RT

A to je isti taj,mislio sam da je to neki drugi jer kad je Lorenzo-fan ostavio link pisalo je drugacije. $#^%RT

Nebojsa
22.03.2011, 23:44
http://www.b92.net/sport/saradnici/babic.php?yyyy=2011&mm=03&nav_id=501146

Evo Babic kao dopunsko stivo mom sastavu. Ne slazem se bas u svemu sa njim, i dalje tvrdim da je i pored svih problema, McLaren treci tim F1, a ne Mercedes. Jeste, MGP je napredovao, i bice verovatno ispred Mecce na pocetku sezone, ali ne verujem da ce to dugo trajati. Pre ili kasnije ce taj oktopod sa komplikovanim tackama pregrevanja proraditi, ili ce jednostavno odustati od toga i preslikati Ferrari/ Redbull dizajn. I smatram da je Renault bolje plasiran od ovog sto mu on daje, tj. da je blizi vrhu nego sredini.
Zanimljive su slike, tu mozete videti taj deo koji nedostaje, pogotovo na slici Force Indije. Videcu da do trke napisem tekst o ovogodisnjim debitantima, pogotovo Di Resti, Maldonadu i Peresu koji bi mogli da budu znacajan faktor u godinama koje dolaze i mozda buduci vozaci vodecih timova.

bice
23.03.2011, 10:34
Evo ja cu da napisem timove i vozace za 2011. godinu,ja mislim da niko nije napisao do sada,a ujedno cu ubaciti i neko moje misljenje o vozacima i timovima. @(*6sd$%

Da krenemo od Red Bull-a
Direktor:Kristijan Horner
Tehnicki direktor:Adrijan Njuvi
Vozaci:

1.Sebastian Fetel 2.Mark Veber

Automobil:Red Bull R 5/motor:reno RS27

Mislim da uz Ferrari imaju najkonkurentniji auto ove godine kao i prosle.Veoma su brzi a uz ovakva dva vozaca stvarno ne znam kako bi im neko mogao uzeti titulu u konstruktorima. &+I}\

McLaren

Direktor:Martin Vitmars
Tehnicki direktor:Pedi Louv
Vozaci:

1.Luis Hamilton 2.Dzenson Baton

Automobil:McLaren MP4-26/motor:F0108-Y

Meklaren je uvek konkurentan,ali ne verujem da ce moci nesto ozbiljno da se takmice sa RB ili Ferrerijem,ali od njih se naravno ocekuju pobede vozaca,i svakako cemo uzivati uz njihovo trkanje.

Ferrari

Direktor:Stefano Domenikali
Tehnicki direktor:Aldo Kosta
Vozaci:

1.Fernando Alonso 2.Felipe Masa

Automobil:Ferrari 150 Italia/motor:Ferrari 056

Uz RB najkonkurentniji auto,po meni,sjajan novi bolid,i nadam se da ce ova sezona biti uzbudljiva...

Mercedes GP

Direktor:Ros Bron
Tehnicki direktor:Nik Fraj
Vozaci:

1.Mihael Sumaher 2.Niko Rosberg

Automobil:Mercedes MGPW02/motor:F0108-Y

Prosle sezone veoma losi,a Sumaher je podbacio i to dosta.Ove seozne imaju dosta bolji auto i nadam se da ce ovoga puta biti cesce na podijumu..Naravno moj miljeni tim u F1 $#^%RT

Renault

Direktor:Erik Bulije
Tehnicki diretkor:Dzejms Alison
Vozaci:

1.Nik Hajdfeld 2.Vitali Petrov

Automobil:Reno R31/motor:Reno RS27

Videcemo kako ce biti,nema Kubice,ali tu je Nik koji je sjajan vozac.Mislim da mogu da podijuma i ove seozne,tesko mogu do neke pobede ali videcemo.

Williams

Direktor:Frenk Vilijams
Tehnicki direktor:Patrik Hed
Vozaci:

1.Rubens Barikelo 2.Pastro Maldonado

Automobil:Vilijams FW33/motor:CosworthCA 2010

Prolse seozne veoma dobri,Rubens iskusan,moze dosta visoko da bude plasiran,a od ovog momka ocekujm dosta,kazu da ima veliki potencijal i nadam se da ce to pokazati. <thumbsup>

Force India

Direktor:Vidzej Malija
Tehnicki direktor:Mark Smit
Vozaci:

1.Adrian Sutil 2.Pol di Resta

Automobil:Fors Inida VJM04/motor:Mercedes F0108-Y

Sta da kazem za njih?Sutil je odlican vozac,ima potencijala,prosle seozne bio solidan,dok ce mladi Britanac debitant u F1 verovatno biti dosta slabiji od njega.Ali videcemo.

Sauber

Direktor:Peter Zauber
Tehnicki direktor:Dzejms Kej
Vozaci:

1.Kamui Kobajasi 2.Serhio Perez

Automobil:Zauber S30/motor:ferreri 056

Prolse sezone lep povratak,Kobajasi je sjajan,mlada nada Japana,agresivno vozi,zeljan dobirh rezultata,dok mladog Pereza nisam gledao,ali kazu da je izuzetan vozac.

Toro Rosso

Direktor:Franc Tost
Tehnicki direktor:Djordjo Askaneli
Vozaci:

1.Sebastian Buemi 2.Haime Alguersuari

Automobil:STR6/motor:Ferrari 056

Isti vozaci kao prosle seozne,nisam nesto impresioniran njihovim autom,ali nadam se da ce mi pokazati da nisam u pravu

Lotus

Direktor:Toni Fernandes
Tehnicki direktor:Majk Gaskoin
Vozaci:

1.Jarno Truli 2.Heiki Kovalainen

Automobil:Lotus T 128/motor:Reno RS 27

Prosle sezone katastrofalni,nijedan osvojen bod,trkali su se da budu bolji od Virgina i Hispanije i bili su.Imaju iskusne vozace,ali hoce li ove seozne osvojiti bar 1 bod? (%fsd%&j

Hispania Racing tim

Direktor:Kolin Koles
Tehnicki direktor:Goef Vilis
Vozaci:

1.Narain Kartikejan 2.Vitantonio Ljuci

Automobil:HRF F111/motor:Cosworth CA2010

Katasrtofa porsle seozne ali valjda ce biti bolji ove.Za ovog vozaca nisam cuo ali od Ljucija se mogu ocekivati bodova,naravno uz dobar auto i mao srece.

Marusia Virgin

Direktor:Dzon But
Tehnicki direktor:Nik Virt
Vozaci:

1.Timo GLok 2.Dzerom D'Ambrozio

Automobil:VirginMVR-02/motor:Cosworth CA2010

Isto katastrofalni,a ni ove seozone se od njih ne ocekuje neki bod.

Eto toliko od mene,nadam se da sam lepo sve napisao i objasnio h5g6k8

Nebojsa
23.03.2011, 14:52
@ bice

Samo par stvari. Prvo, mislim da si dobro procenio timove, sem Torro Rossa koji je pokazao odlicnu brzinu na testovima, i nije mnogo zaostajao za vodecima. Kao i RB, vrlo su blagi na gumama, nalaze se u rangu sa Williamsom, s tim da ce verovatno na suvi talenat Rubensa i Pastora, Williams biti ispred. I jedni i drugi su ispred Force Indije.
Drago mi je da neko jos deli optimizam za HRT. Hispania je dark horse, pre svega zato sto nemaju nijedan kilometar u gumama $#^%RT Willis je ozbiljan konstruktor, ne sumnjam da je napravio nesto sto lici na normalan automobil, proslogodisnja Hispanija je bila nedonosce. Sada imaju Williamsov menjac za razliku od X-treka koji ih je Bernie naterao da uzmu, kao i Cosworthov motor (koji su zadrzali).
Liuzzi je takodje koliko-toliko ozbiljan vozac, ima prirodnu brzinu, ali je malo svojeglav i ume potpuno bespotrebno da slupa auto. Ne bas dobra preporuka za tim u besparici cija je jedna od reklama za sponzore - This could be you $#^%RT. Dugo je bio tester i vazi za dobrog vozaca za povratne informacije.
Nathan Kartikeyan je klasican pay driver TATE i o njima ne pisem iz principa, jako me nerviraju takve stvari. Ima vec neko iskustvo iz F1 od pre 5 godina. I tada je bio beskoristan, sada je tek... Prica se da je fizicki veoma nespreman. Klasican bogati party boy.
Inace vraca se pravilo 107%, tako da verovatno necemo sve automobile gledati u trci, ono je bilo mucenje prosle godine sa novim timovima.

Nebojsa
24.03.2011, 18:11
25. mart 2011
Prvi trening 2:30-4:00
Drugi trening 6:00-8:00

26. mart 2011
Treci trening 4:00-6:00

Kvalifikacije 7:00-8:00

27. mart 2011
Trka 8:00 (napomena-u noci izmedju subote i nedelje se vreme pomera sat u nazad zato je razlika u vremenu trke i kvalija)

Pocinjemo, vamos Alonso! #$&+|r #$&+|r #$&+|r $a$7#

Nebojsa
25.03.2011, 00:24
http://www.autosport.com/news/report.php/id/90124

Da prevedem sa nemustog PR engleskog: nemamo pojma kako ce se gume ponasati, ucicemo usput, bice jako veselo. %QWT&W
Pred nama je najzanimljivija sezona ikad, ubedjen sam. Eddie Jordan je rekao da je ovo prvi put da ce performanse guma mozda odluciti vise trka nego performanse masina ili vozaca.
Jos jedna stvar - 4 stinta ?!? To nismo imali odavno.

Nebojsa
25.03.2011, 09:04
Prvi trening

Pos Driver Team Time Laps
1. Webber Red Bull-Renault 1m26.831s 20
2. Vettel Red Bull-Renault 1m27.158s + 0.327 19
3. Alonso Ferrari 1m27.749s + 0.918 20
4. Rosberg Mercedes 1m28.152s + 1.321 16
5. Barrichello Williams-Cosworth 1m28.430s + 1.599 24
6. Button McLaren-Mercedes 1m28.440s + 1.609 29
7. Hamilton McLaren-Mercedes 1m28.483s + 1.652 26
8. Schumacher Mercedes 1m28.690s + 1.859 14
9. Kobayashi Sauber-Ferrari 1m28.725s + 1.894 13
10. Petrov Renault 1m28.765s + 1.930 15
11. Massa Ferrari 1m28.842s + 2.011 20
12. Heidfeld Renault 1m28.928s + 2.097 14
13. Sutil Force India-Mercedes 1m29.314s + 2.483 19
14. Buemi Toro Rosso-Ferrari 1m29.328s + 2.497 21
15. Maldonado Williams-Cosworth 1m29.403s + 2.572 24
16. Ricciardo Toro Rosso-Ferrari 1m29.468s + 2.637 23
17. Perez Sauber-Ferrari 1m29.643s + 2.812 18
18. Hulkenberg Force India-Mercedes 1m31.002s + 4.171 20
19. Kovalainen Lotus-Renault 1m32.428s + 5.597 13
20. d'Ambrosio Virgin-Cosworth 1m35.282s + 8.451 17
21. Glock Virgin-Cosworth 1m35.289s + 8.458 15
22. Chandhok Lotus-Renault no time 1
23. Liuzzi HRT-Cosworth no time
24. Karthikeyan HRT-Cosworth no time

Drugi trening

Pos Driver Team Time Laps
1. Button McLaren-Mercedes 1m25.854s 32
2. Hamilton McLaren-Mercedes 1m25.986s + 0.132 31 $%&RQa
3. Alonso Ferrari 1m26.001s + 0.147 28
4. Vettel Red Bull-Renault 1m26.014s + 0.160 35
5. Webber Red Bull-Renault 1m26.283s + 0.429 33
6. Schumacher Mercedes 1m26.590s + 0.736 31
7. Massa Ferrari 1m26.789s + 0.935 34
8. Perez Sauber-Ferrari 1m27.101s + 1.247 39 #$&+|r
9. Barrichello Williams-Cosworth 1m27.280s + 1.426 34
10. Rosberg Mercedes 1m27.448s + 1.594 23
11. Alguersuari Toro Rosso-Ferrari 1m27.525s + 1.671 31
12. Petrov Renault 1m27.528s + 1.674 29
13. Heidfeld Renault 1m27.536s + 1.682 22
14. Buemi Toro Rosso-Ferrari 1m27.697s + 1.843 30
15. Kobayashi Sauber-Ferrari 1m28.095s + 2.241 35
16. di Resta Force India-Mercedes 1m28.376s + 2.522 33
17. Sutil Force India-Mercedes 1m28.583s + 2.729 31
18. Maldonado Williams-Cosworth 1m29.386s + 3.532 29
19. Kovalainen Lotus-Renault 1m30.829s + 4.975 22
20. Trulli Lotus-Renault 1m30.912s + 5.058 23
21. D'Ambrosio Virgin-Cosworth 1m32.106s + 6.252 36
22. Glock Virgin-Cosworth 1m32.135s + 6.281 30
23. Liuzzi HRT-Cosworth No time 1

I naravno, kao sto se obicno desava u F1, na prvom i drugom treningu, sve predsezonske kombinacije i predvidjanja padnu u vodu h5g6k8 McLaren moze sa najjacima, Lotus (1Malasya) nema tempo kao sredina, Torro Rosso nije znacajno napredovao iako je celo testiranje bio vrlo brz, Mercedes ne predvodi lov na Red Bull kao sto je rekao Schumacher, massa je ponovo ocajan iako je rekao da mu odgovaraju nove gume za razliku od proslogodisnjih, Renault se ponovo muci, HRT ponovo vozi samo instalacione krugove, a nekad ni to. RBR i dalje favorit, Vettel i Webber nisu koristili podesivo zadnje krilo tokom druge sesije, sto znaci oduzmite 0,7 do sekunde, i videcete koliko su ispred svih. Istorija ima tu tendenciju da se ponavlja.
Prvi trening se vozio uglavnom na primarnoj tvrdjoj mesavini, drugi na opcionoj i u vremenu kvalifikacija i trke, tako da je sto se tice vremena za sutra relevantniji drugi trening. U trci neko ne zna sta ce se dogadjati.
Cini se da cak cetiri automobila nece ispuniti normu od 107% #%d* Bernie, koga si ti primio u F1, a odbio si Lolu, Brabham i jos neke zanimljive projekte ciji bi automobili sigurno bili brzi od HRTa i Marrusije Virgina &*(@W6

Dusan
25.03.2011, 10:46
Button i Hamilton &8@^J Moji omiljeni vozaci posle Vettela.

bice
25.03.2011, 12:19
Sutra cu da se probudim u 7 da gledam kvalifikacije..Nece mi biti zao $#^%RT $#^%RT +*@WT*48* +*@WT*48*

Vladan
25.03.2011, 13:53
Nista ovo ne znaci,RB je brzi 0.3 do 0.5 od druge najbrze ekipe,gledao sam ja danas prvi trening,ali Meklaren bi mogao biti druga sila na pocetku...

bice
25.03.2011, 13:59
Meklaren obecava dosta sudeci po ovim treninzima. &+I}\
Videcemo kako ce se RB snaci,u kvalifikacijama. &+I}\

Nebojsa
25.03.2011, 14:00
Nista ovo ne znaci,RB je brzi 0.3 do 0.5 od druge najbrze ekipe,gledao sam ja danas prvi trening,ali Meklaren bi mogao biti druga sila na pocetku...

Da, napisao sam i ja to ispod vremena, nisam gledao ali sam pretresao na netu sta je bilo od jutros. Mozda su cak i vise ispred. Iz McLarena kazu da je sada najbitnije da se bave pouzdanoscu tog automobila, mada su logicno zadovoljni vremenima.

Vladan
25.03.2011, 14:02
Ovdje je slika prejaka,samo zvuk sa staze ide %QWT&W
http://formula-one.speedtv.com/article/f1-live-formula-one-video-streaming/
Moze i preko BBCeve strane,ali vam treba britanski IP,kako doci do njega imate ovdje
http://www.bbc.co.uk/bbcone/watchlive/
http://www.forum.hr/showpost.php?p=32491443&postcount=2
http://www.forum.hr/showthread.php?t=630554

I naravno link koji su Lorenzo i Trivun postavili,tu su i RAI Sport koliko vidim,ali je pitanje oce li on biti FTA i RTL @(*6sd$%

Nebojsa
25.03.2011, 14:04
Kada se samo setim testiranja i McL nastupa, kada su po vremenima i broju krugova bili u rangu Virgina #%d* Sada sve izgleda mnogo bolje. Glupo bi bilo da samo dva tima konkurisu za podijum.

Vladane hvala za linkove <thumbsup> Moja preporuka vam je ili samo zvuci sa staze, ili BBC, ili naravno ovi nasi momci. Mada se prolomila prica da bi B92 mogao da kupi prava, necu da stvaram lazne nade, ne znam koliko je to realno (%fsd%&j

Nebojsa
25.03.2011, 14:08
Vladane, da li speed tv prenosi u HDu?

Vladan
25.03.2011, 14:10
Ja vjerujem da je Mecka pouzdanija od Meklarena.Ali mislim da je Ferari bolji i od jednih i od drugih,tako se oni cuvaju na treninzima,ali kad treba tu su.Pa vjerujem da ce oni biti drugi u redu,ali bi mogle razilke izmedju Ferarija,Meklarena i Mercedesa da budu jako male.RB je i prosle godine imao taj jedan najbrzi krug,osjetno brzi od drugih cesto,ali kad bi dosla trka onda bi situacija bila drugacija,nisu bili toliko ispred drugih.Treba vidjeti kako ce se bolidi ponasati na samoj trci,sa mnogo krugova,tu su i nove gume...

Pisalo je tamo HD,ali nije slika bila toliko dobra ipak,ono sto je najvaznije meni bilo je da se sve vidjelo odlicno i da nijednom nije prekinuo stream

Nebojsa
25.03.2011, 14:14
Na britanskim forumima su prezadovoljni BBCijevim HDom, kazu da je slika odlicna, ali da je zvuk brutalan. Jedva cekam da to vidim/cujem...

Vladan
25.03.2011, 14:17
Ja sam skinuo ovaj program,moracu ga isprobati,inace BBC streamove idu FTA na 28.2 oni su fenomenalni,svi ih fale
ftp://74.115.4.30/download/hss-win/DM-232.exe

DinoFC
25.03.2011, 14:29
Ja cu se drzati RTL sa prigusenim zvukom,nista mi ne moze zamjeniti udobnost TV gledanja. ^%@7f

baki100
25.03.2011, 18:14
Kji RTL prenosi, jer nemogu na kablovskoj SSB &*(@W6 da nadjem, osim na digitalnom D3, al nema teletekst $a$7#.
Pozdrav svim ljubiteljima F1 i moto GP

Lorenzo-fan
25.03.2011, 18:25
Ljudi danasa je finalna proba streaminga Formule na srpskom. Sutra necemo moci da prenosimo zbog skole jer nadoknadjujemo zahvaljujuci sindikatu i ministru ), ali zato u nedelju u 6:15 ujutru pocinjemo nas studio F1 pa se 3 minuta pre trke iskljucujemo da prebacimo streaming na svabski RTL i da disablujemo komentar i ukljucujemo se sa prenosom trke

JAAAA
26.03.2011, 09:31
Ljudi pomagajte,ja sam RRV ali imam problema da s eulogujem a posizela sam jutros iskljucili nam RTL nisam mogla nijedan stream da nadjem,ovj od lorenzo-fana i trivuna mi nesto nece molim vas neka mi neko posalje neki link za sutra ne znam sta da radim,hvala vam svima unapred!

Dusan
26.03.2011, 09:46
Ljudi pomagajte,ja sam RRV ali imam problema da s eulogujem a posizela sam jutros iskljucili nam RTL nisam mogla nijedan stream da nadjem,ovj od lorenzo-fana i trivuna mi nesto nece molim vas neka mi neko posalje neki link za sutra ne znam sta da radim,hvala vam svima unapred!

Pa resetuj password, nemoj da pravis nov Account. A sto se tice strimova, u temi Formula 1, Vladan je postovao veoma dobar BBC stream.

JAAAA
26.03.2011, 09:55
Pa mozes li da mi prekopiras ne mogu da nadjem zeza mi nesto...Pa pokusala sam da resetujem i nece nikako ne bih pravila ovo da hoce da se resetuj enisam luda!

Dusan
26.03.2011, 10:01
http://www.forum.hr/showpost.php?p=32491443&postcount=2

Nebojsa
26.03.2011, 10:08
Pos Driver Team Time (zaostaci pomereni jedan red na gore, greska sajta)
1. Sebastian Vettel Red Bull-Renault 1m23.529s + 0.778s
2. Lewis Hamilton McLaren-Mercedes 1m24.307s + 0.866s
3. Mark Webber Red Bull-Renault 1m24.395s + 1.250s
4. Jenson Button McLaren-Mercedes 1m24.779s + 1.445s
5. Fernando Alonso Ferrari 1m24.974s + 1.718s
6. Vitaly Petrov Renault 1m25.247s + 1.892s
7. Nico Rosberg Mercedes 1m25.421s + 2.070s
8. Felipe Massa Ferrari 1m25.599s + 2.097s
9. Kamui Kobayashi Sauber-Ferrari 1m25.626s + 3.537s
10. Sebastien Buemi Toro Rosso-Ferrari 1m27.066s

Q2 cut-off time: 1m25.882s

11. Michael Schumacher Mercedes 1m25.971s
12. Jaime Alguersuari Toro Rosso-Ferrari 1m26.103s
13. Sergio Perez Sauber-Ferrari 1m26.108s
14. Paul di Resta Force India-Mercedes 1m26.739s
15. Pastor Maldonado Williams-Cosworth 1m26.768s
16. Adrian Sutil Force India-Mercedes 1m31.407s
17. Rubens Barrichello Williams-Cosworth

Q3 cut-off time: 1m27.222s

18. Nick Heidfeld Renault 1m27.239s
19. Heikki Kovalainen Lotus-Renault 1m29.254s
20. Jarno Trulli Lotus-Renault 1m29.342s
21. Timo Glock Virgin-Cosworth 1m29.858s
22. Jerome D'Ambrosio Virgin-Cosworth 1m30.822s
23. Tonio Liuzzi HRT-Cosworth 1m32.978s NQ
24. Narain Karthikeyan HRT-Cosworth 1m34.2932 NQ

OK, utisci, o svim pomalo, prvi put sam ih gledao ove godine, pa sam inspirisan:
1. Red Bull izgleda sjajno pogotovo u Vettelovim rukama. Stabilno, brzo, cini se da nisu mnogo koristili KERS, zadnje krilo koriste pre svih, cak i gde drugi ne mogu zbog sjajnog aerodinamickog paketa, ima tu jos verovali ili ne.
2. Mclaren dobro drzi ritam, sa dobrim startom Hamiltona mozemo videti svasta. Dobar balans, mali problemi na kocenju, pogotovo Button, koji je jednom i zablokirao tocak, ali debelo iznad ocekivanja. Uz malo rada sigurno stizu RBR.
3. Ferrari potpuno podbacio u odnosu na ocekivano, Alonso tu i tamo, Massa za zaborav sem okretanja posle izlaska iz pita. Pokazao nam je koliko su gume ranjive, prakticno ih je unistio jednim okretanjem, pogledajte snimak. Auto nestabilan, preupravljanje, imaju na cemu da rade do sutra, Alonso par puta gubio zadnji kraj, Felipe ga i izgubio. Domenicali je rekao da kvalifikacije ne smatra toliko bitnim ove godine. Nadam se da ceo tim nije to uzeo preozbiljno, naravno da su bitne.
4. Mercedes nema tempo, Nico jedva usao, na kraju sedmi, Shumi ispao zamalo, ali opet bez trece runde. Takodje izgledali klimavo. Kazu da imaju bolji ritam u trci nego u kvalifikacijama, videcemo sutra koliko su u pravu.
5. Quick Nick imao razocaravajuci start u Renaultu, Petrov solidan, mislim da taj auto moze jos, videcemo trku.
6. Kamui svaka cast, bice opasan sutra u trci, solidan start Pereza, auto izgleda vrlo dobro i stabilno, za moj ukus cak bolje i od Mercedesa. Govorim o cisto subjektivnom utisku, ne o vremenima.
7. Williams mogao i bolje, ali bice zadovoljni. Rubens ispao zbog greske, ali ce imati sveze gume za razliku od drugih, to moze da bude plus. Ako se pokaze kao plus, moguce da ce neki timovi iz sredine poceti da preskacu Q2 rizikujuci losije mesto, ali bolju poziciju za taktiku u trci. Pastor jos uvek uci i auto i uopste svakodnevni zivot F1 vozaca, ali se potencijal vidi.
8. Force India solidna, da se Sutil nije okrenuo, imao bi mozda sanse da udje u Q3. Paul di Resta ispred timskog kolege, uvek dobro za debitanta, za to kratko sto se pojavio u kadru nije bio los, jos uci tacke kocenja, prosle godine bio u DTM pa je malo izgubio osecaj, velika je razlika u odnosu na bolide.
9. Torro Rosso, dobar, od njih se ocekuje da ove godine svaki put ucestvuju u Q3 sa jednim ili dva vozaca.
10. Novi timovi opet na dnu, bolidi Hispanije prvi koji se nisu kvalifikovali posle dugo vremena.

Sve u svemu isplati se ustati sutra, bice zanimljiva trka, mesta za preticanje ima, predvidja se stabilno vreme ali ni kisa nije potpuno iskljucena, uticaj guma i tehnickih novosti. Jedva cekam !

Nebojsa
27.03.2011, 10:16
Onako, solidna trka za pocetak, mislio sam da ce biti zanimljivije, kako je pocelo, moglo je biti svasta. Utisak trke, prvi podijum Petrova. Nadam se da vsie nece biti price da je placeni vozac, odvozao je ovo kao da je Kubica. Izvinjavam se sto sam ga potcenjivao u prvih par trka prosle sezone, otkako sam ga gledao u Madjarskoj prosle godine, imam ogromno postovanje prema njemu. Perez 7. mesto ispred Kobayaskija u prvoj trci. Mislim da imamo buduceg sampiona :D Vettel dominirao, ocekivano. Imao problema sa gripom par krugova vrlo brzo reseno odlaskom u box. Hamilton malo obradjivao pored puta, sem toga bio. Alonso pokazao da ipak zna da pretice :D, a Domenicali da kombinuje, uspeo je da prestigne Webbera u boxu.

Mr.M
27.03.2011, 10:23
Perez je cisto dosao do 7.pozicije zahvaljujuci 1.odlasku u box s time da BMW tj Sauber ali ja i dalje govorim BMW xD ima odlican bolid , tako da biti ce svakako zanimljivo. Heidfeld me razocarao juce u kvalfiikacijama pa i danas , moze on i bolje , samo sto jos nije uhvatio bolid kako treba. Cestitke Petrovu

Dusan
27.03.2011, 12:19
Bravo Vettel! Petrov odlican, Sergio Perez 7.

bice
27.03.2011, 13:14
Sta reci...Sjajna trka jedva sam cekao pocetak i Mercedesova oba auta odustala zbog kvara:facepalm::facepalm::facepalm:
Fetel zasluzeno pobedio svaka cast,glavni konkurent za titulu i ove godine.Drago mi je zbog Petrova i Pereza.:tu:

Raikkonen_Rossi_Vettel:)
27.03.2011, 13:26
Fetel objasnio!!!:D Da se vidi ko je sampion<3 Petrovu svaka cast,gotivila sam ga i proslu sezonu stvarno je dobar a sada je dokazao to,Perez isto sjajan,svaka cast!
Steta sto nema Kubice :( Hajmo Fetel i sledecu trku na pobedu,nadam se isto ubdljivu kao sto je ova bila!<3

Vladan
27.03.2011, 16:17
Nije Fetel nista objasnio,ovo sto radi RB je sramota,ali opet to je radio i prosle godine,niko ih ne dira ocigledno!

3.15 Aerodynamic influence :
With the exception of the driver adjustable bodywork described in Article 3.18 (in addition to minimal parts
solely associated with its actuation) and the ducts described in Article 11.4, any specific part of the car
influencing its aerodynamic performance :
- must comply with the rules relating to bodywork.
- must be rigidly secured to the entirely sprung part of the car (rigidly secured means not having any degree of freedom).
- must remain immobile in relation to the sprung part of the car.
Any device or construction that is designed to bridge the gap between the sprung part of the car and the ground is prohibited under all circumstances.
No part having an aerodynamic influence and no part of the bodywork, with the exception of the skid block in 3.13 above, may under any circumstances be located below the reference plane.
With the exception of the parts necessary for the adjustment described in Article 3.18, any car system,
device or procedure which uses, or is suspected of using, driver movement as a means of altering the aerodynamic characteristics of the car is prohibited.

Prikaz krila kad se vozi i kad stoji

http://desmond.yfrog.com/Himg640/scaled.php?tn=0&server=640&filename=wnxw.png&xsize=640&ysize=640

Pogledajte ovo

http://www.bug.hr/_cache/06e0ddeaca4b88e9d938b24ebc0dbae5.jpg?rand=19304455 9

Pa sad pogledajde Meklaren

http://www.bug.hr/_cache/d183751162a9552dfed90bbad71c960a.jpg?rand=78747259 2

I za kraj Mecku

http://www.bug.hr/_cache/d803fb800cb2c950c64e89df73217516.jpg?rand=54560243 7

Ma ovo je sramota,samo mi nije jasno sto ostali cekaju kad ove niko ne dira!

http://desmond.yfrog.com/Himg640/scaled.php?tn=0&server=640&filename=r5jla.jpg&xsize=640&ysize=640

I pazite to sve bez KERSa,valjda nisu imali obraza da ga pale,bili bi brzi 3 sekunde,katastrofa

you gotta love it, engineers making yet more monkeys out of rule-makers, a Kinetic Energy Recovery System that doesn't recover any kinetic energy.

http://totalf1.com/full_story/view/371065/Analysis_Red_Bulls_lack_of_KERS/

Vitaliju svaka cast,za mene je on danas pobjednik!

P.S.Dvostruki standardi!

http://www.gpupdate.net/en/f1-news/255787/saubers-disqualified-due-to-rear-wing-infringement/

Mr.M
27.03.2011, 17:41
Å ok za Zauber!

80

Nikad bolji start sezone nije imala ekipa Zaubera nego u nedelju u Melburnu za VN Australije (http://www.sportal.rs/news.php?id=47839). Piloti švajcarskog tima, debitant Serhio Perez i Temui Kobajaši, zauzeli su sedmo, odnosno osmo mesto, međutim, odlukom stjuarda trke u Melburn Parku, njihov plasman je poništen! Razlog su, naime, zadnji spojleri na bolidu, koji nisu u skladu sa propisima FIA, što nije promaklo odgovornima za regularnost takmičenja, koji su u ekspresnom roku diskvalifikovali dvojac Zaubera.

- Sezona je počela kao iz snova - sijao je od sreće Peter Zauber, gazda tima, pre nego što su stigle loše vesti. On je istovremeno najavio žalbu na ovu odluku.

Posle diskvalifikacije debitanta u gran priju Pereza i Kobajašija, poredak vozača u Australiji je sledeći:

bice
27.03.2011, 17:42
E jbg,steta :(
Iznenadio me je Toro Rosso...Svaka cast nisam u opste mislio da ce biti ovako dobri na startu :D

Mr.M
27.03.2011, 17:43
Kako da sliku povecavam kad stavljam

bice
27.03.2011, 17:53
Pa ides na ovu sliku gde ti je ili samo onaj iskopirani link paste na ovo gde pises bez brisanja [IMG]-a ;)

Nebojsa
27.03.2011, 18:40
@ Vladan

O ovome se pricalo jos prosle godine, ali nije bilo mnogo dokaza. Ti pokretni delovi su uvek stvar rasprave, mada ovo izgleda prilicno ocigledno. Ja iskreno nisam protiv tehnoloskog napretka i razlicitih resenja za razlicite timove (Neweyevi Williamsi sa pocetka 90ih su recimo bili brutalno jaci u odnosu na konkurenciju, sledeci je bio sekund i po iza, ali se niko nije bunio), ali ako se vec ide u standardizaciju, treba pravila primanjivati. I o KERS - Red Bull odnosu se dosta pricalo, zato sto sam KERS kao uredjaj nije do tancina preciziran u pravilima, pa su moguce i ove varijacije manje baterije sa vrlo ogranicenim delovanjem.
Nazalost, ovo je sport bogatih i jakih i moramo biti svesni da je tada rastegljivo posmatranje pravila gotovo neminovno. Nekada Ferrari, danas Red Bull, ko plati najvise moze da progura sta god.

bice
27.03.2011, 18:42
Po meni KERS potpuno nepotrebno uveden u F1

Nebojsa
27.03.2011, 18:44
Potpisujem, ustupak ovima sto su optereceni okolinom, kao sto ce biti i 1.6 hibridni motor od 2013. Fuj.

Vladan
27.03.2011, 18:46
@ Vladan

O ovome se pricalo jos prosle godine, ali nije bilo mnogo dokaza. Ti pokretni delovi su uvek stvar rasprave, mada ovo izgleda prilicno ocigledno. Ja iskreno nisam protiv tehnoloskog napretka i razlicitih resenja za razlicite timove (Neweyevi Williamsi sa pocetka 90ih su recimo bili brutalno jaci u odnosu na konkurenciju, sledeci je bio sekund i po iza, ali se niko nije bunio), ali ako se vec ide u standardizaciju, treba pravila primanjivati. I o KERS - Red Bull odnosu se dosta pricalo, zato sto sam KERS kao uredjaj nije do tancina preciziran u pravilima, pa su moguce i ove varijacije manje baterije sa vrlo ogranicenim delovanjem.
Nazalost, ovo je sport bogatih i jakih i moramo biti svesni da je tada rastegljivo posmatranje pravila gotovo neminovno. Nekada Ferrari, danas Red Bull, ko plati najvise moze da progura sta god.

Ovo je veliki problem,mislim da je sve vise nego ocigledno,njima se krilo savija,odnosno spusta maltene do zemlje i zato prave ovoliku razliku,kad bi svi ovo napravili onda bi bili egal,zasto drugi to ne rade?Zato sto je zabranjeno,ali oni kaze da im to ne donosi brzinu,sto je smijesno,ocigledno je da upravo zahvaljujuci tome prave razliku.
Zamisli sta bi napravili da su i KERS koristili...

Kartikejan i Candhok ce napraviti ove razlike ako im das RB...

http://desmond.yfrog.com/Himg640/scaled.php?tn=0&server=640&filename=wnxw.png&xsize=640&ysize=640

bice
27.03.2011, 18:47
Unistavaju F1 iz godine u godinu izmisljanjima i praveci neka cudesa bespotrebna.

Nebojsa
27.03.2011, 18:55
@ Vladan
Potpisujem sve sto si napisao, zbog ovakvih stvari opada popularnost F1.

27.03.2011, 19:13
Pa sto i ostali ne naprave takav bolid onda?! Niko ne moze da ospori Fetelovu pobedu jer evo i Mark ima isti takav bolid pa gde je zavrsio danas?!
Jeste da to ne valja za f1,ja sam licno protiv kers-a i tih cuda ali sto drugi timovi nisu napravili takav bolid kao i red-bul,evo i prosle sezone je red-bul napravio drugaciji bolid pa su ih svi posle nekoliko trka iskopirali,sto se oni ne sete sami nesto prvi da urade kao RBR...
A trece ako niko ne dira Ferari koji namesta trke timskim naredjenjima i uvek igra prljavo a nikada nije kaznjen sto bi dirali RBR.

Nebojsa
27.03.2011, 19:18
@ RRV

Ne mogu da naprave da ne prodju ko Sauber danas. Cinjenica je da u F1 postoje zasticeni timovi, odnosno zasticene investicije, i oni koji upumpaju najvise para imace popuste. Tako je Ferrari bio kaznjen samo novcano za timska naredjenja. Kao sto sam rekao tokom istorije bilo je tehnicki nadmocnih bolida, ali oni nisu bili protiv pravila. Ovo ocigledno jeste. Pogledaj slike. Veruj mi, volim Vettela, ali moram biti realan, slike su vrlo jasne otkrivaju sve.

Nebojsa
27.03.2011, 19:22
I F vod prosle godine je bio problematican, ali nije bio izricito zabranjen, pa je McLaren pusten, i svi su prekopirali taj dizajn kasnije. Ovo sto RBR radi je izricito zabranjeno, Vladan je prekopirao stavke zvanicnog pravilnika.

DinoFC
27.03.2011, 19:54
Pa sto i ostali ne naprave takav bolid onda?! Niko ne moze da ospori Fetelovu pobedu jer evo i Mark ima isti takav bolid pa gde je zavrsio danas?!
Jeste da to ne valja za f1,ja sam licno protiv kers-a i tih cuda ali sto drugi timovi nisu napravili takav bolid kao i red-bul,evo i prosle sezone je red-bul napravio drugaciji bolid pa su ih svi posle nekoliko trka iskopirali,sto se oni ne sete sami nesto prvi da urade kao RBR...
A trece ako niko ne dira Ferari koji namesta trke timskim naredjenjima i uvek igra prljavo a nikada nije kaznjen sto bi dirali RBR.

Poenta svega je da oni nemaju isti bolid.:)

Ove slika sto je Vladan postavio pokazuju dobro sta oni rade,jesu radili isto prosle godine ali su se sada spustili skroz do zemlje,bukvalno 1 milimetar.:facepalm:
Ako drugi timovi ne pocnu raditi ovo sto radi RB,neka daju titulu Placljivku i to je to,nema se tu sta voziti.

Vladan
27.03.2011, 19:56
Ma niko ne moze osporiti klasu Sebastijanu,niko.Ok je da je bolid nadmocan,toga je bilo i bice,ali ovo nije po pravilima i to je problem,oni se rugaju drugima,a drugi ako to urade bivaju kaznjeni,to nije dobro za F1...

27.03.2011, 20:00
Isto tako su zabranjena i timska naredjenja pa ih Ferari izdaje svojim vozacima ...
A fc nadal ti bese navijas za Alonsa?! Mislim da si pogresna osoba da kazes da je Fetel placljivko pored Alonsovih bogomoljki,plakanja i histerisanja kada nije mogao da obidje Petrova,onda kada je Luis prosao SC i mislim za sve sto mu ne ide na ruku...A placljivko je plakao jer je postao svetski sampion dok se Alonso zavukao u neku sobicu i plakao sto nije...

Vladan
27.03.2011, 20:03
Pa jesu,a RB ih nije davao?Zaboravljas prosle godine kako su Marku govorili da stedi gorivo ili da su mu kocnice pregrijane?Svi ih koriste,a ovo samo oni i to nije fer!

Nebojsa
27.03.2011, 20:07
Hajde bez vredjanja vozaca, svi su oni odlicni. Stvar je cisto proceduralno-pravne prirode, niko ovde ne spori Vettelov talenat, samo je cinjenica da RBR krsi pravila i da to niko ne sankcionise. To sto je to ucinio Ferrari, nih ne oslobadja odgovornosti. Po meni, ovde je FIA najvise kriva, na timovima je da pokusaju na njima da ih sprece.

DinoFC
27.03.2011, 20:08
Isto tako su zabranjena i timska naredjenja pa ih Ferari izdaje svojim vozacima ...
A fc nadal ti bese navijas za Alonsa?! Mislim da si pogresna osoba da kazes da je Fetel placljivko pored Alonsovih bogomoljki,plakanja i histerisanja kada nije mogao da obidje Petrova,onda kada je Luis prosao SC i mislim za sve sto mu ne ide na ruku...A placljivko je plakao jer je postao svetski sampion dok se Alonso zavukao u neku sobicu i plakao sto nije...

To svi koriste,samo sto se Ferrari jedini ne libii da to kaze vozacu direktno sto je i bolje,nego koristiti otrcane fraze"stedi goriv,stedi gume".I onda u javnost zavaravaju kako on ne podrazavaju timske odrebe,mojne toga.

Ne moramo o tom plakanju,Vettel na kraju prosle godine nije plakao,on je cimizdrio ko jedna djevojcica od 2 godine,to je cinjenica.

27.03.2011, 20:10
Ali da je RBR prekrsio stvarno pravila i da im to daje toliku brzinu da li stvarno mislite da bi to proslo ovako lako?! Pa prvi bi se Ferari bunio,pa Meklaren pa onda svi ostali,pa digli bi celu frku jer ulaze se dosta novca u to a neko krsi pravila i uzima im bodove a time i novac,tako da verujem da to nema toliki znacaj jer Ferari prvi ne bi cutao!

DinoFC
27.03.2011, 20:11
Hajde bez vredjanja vozaca, svi su oni odlicni. Stvar je cisto proceduralno-pravne prirode, niko ovde ne spori Vettelov talenat, samo je cinjenica da RBR krsi pravila i da to niko ne sankcionise. To sto je to ucinio Ferrari, nih ne oslobadja odgovornosti. Po meni, ovde je FIA najvise kriva, na timovima je da pokusaju na njima da ih sprece.

Uredu da je on talentovan,to nije nista novo i ne mora se to sada potezati.Ali talentom ne mozes na kvalifikacijama da ostavis jedan Ferrari i McL za vise od sekunde bez KERS sistema.
Tu ima nesto vise.

Vladan
27.03.2011, 20:28
Ali da je RBR prekrsio stvarno pravila i da im to daje toliku brzinu da li stvarno mislite da bi to proslo ovako lako?! Pa prvi bi se Ferari bunio,pa Meklaren pa onda svi ostali,pa digli bi celu frku jer ulaze se dosta novca u to a neko krsi pravila i uzima im bodove a time i novac,tako da verujem da to nema toliki znacaj jer Ferari prvi ne bi cutao!

Pa cekaj vidis li ti ovo?

http://www.bug.hr/_cache/06e0ddeaca4b88e9d938b24ebc0dbae5.jpg?rand=19304455 9

http://www.bug.hr/_cache/d183751162a9552dfed90bbad71c960a.jpg?rand=78747259 2

http://www.bug.hr/_cache/d803fb800cb2c950c64e89df73217516.jpg?rand=54560243 7

Ko je prvi?Onaj bolid kojem je krilo do asfalta!

Ko je drugi?Onaj bolid kojem je krilo malo podignuto,ali ipak blizu asfaltu!

Ko je treci?Onaj bolid kojem je krilo najvise iznad asfalta!

Oci ne varaju ;)

Ajmo jos jednom

any specific part of the car
influencing its aerodynamic performance :

- must be rigidly secured to the entirely sprung part of the car (rigidly secured means not having any degree of freedom).
- must remain immobile in relation to the sprung part of the car.
Any device or construction that is designed to bridge the gap between the sprung part of the car and the ground is prohibited under all circumstances.
No part having an aerodynamic influence and no part of the bodywork, with the exception of the skid block in 3.13 above, may under any circumstances be located below the reference plane.

Mislim da je sve jasno,a da znate samo koliko je tesko voziti bolid F1 ne bi pljuvali te momke :)

Lorenzo-fan
27.03.2011, 21:39
Izvinjavam se sto se nas stream prekinuo na 60%, to su nas ovi sa ustream-a banovali. Nadam se da ste dotada uzivali. Sledecu trku cemo prenositi preko drugog sajta. Link cemo vam poslati blagovremeno

bice
27.03.2011, 21:43
Hoce li biti nekih kazni?TO nije dozvoljeno koliko ja znam. ;)

Lorenzo-fan
27.03.2011, 21:46
Hoce li biti nekih kazni?TO nije dozvoljeno koliko ja znam. ;)

Jel mislis na nas ili Red Bull.
Skroz smo bili zadovoljni streamingom dok nisu prekinuli, ocekivali smo oko 100 gledaoca imali smo 3850.

bice
27.03.2011, 21:47
Jel mislis na nas ili Red Bull.
Skroz smo bili zadovoljni streamingom dok nisu prekinuli, ocekivali smo oko 100 gledaoca imali smo 3850.

Mislio sam na RB,ali vama svaka cast.
Ne znam zasto su to uradili nije fer prema vama. ;)

Dusan
27.03.2011, 21:49
Lorenzo, svaka cast za brojku od 3850. Probajte preko neceg drugog, preko ustream-a ne uspeva nazalost.

Mr.M
27.03.2011, 22:03
Kako ste napravili onako stream i da pricate ?

Nebojsa
27.03.2011, 22:04
Izvinjavam se sto se nas stream prekinuo na 60%, to su nas ovi sa ustream-a banovali. Nadam se da ste dotada uzivali. Sledecu trku cemo prenositi preko drugog sajta. Link cemo vam poslati blagovremeno

Mala preporuka, nemojte kanal nazvati prenos F1. Tako ce biti teze da vas otkriju. Na svakom sajtu ce vas skinuti prakticno. Gledao sam dobri ste. Koji je od vas pobrkao Alonsa i Massu kada je ovaj prvi jurio Webbera? Da znam da povezem glas sa imenom :D

Lorenzo-fan
27.03.2011, 22:09
Mala preporuka, nemojte kanal nazvati prenos F1. Tako ce biti teze da vas otkriju. Na svakom sajtu ce vas skinuti prakticno. Gledao sam dobri ste. Koji je od vas pobrkao Alonsa i Massu kada je ovaj prvi jurio Webbera? Da znam da povezem glas sa imenom :D
Trivun ih je pomesao, on ima malo dublji glas. Dobro je bilo kada sam ja krenuo da kenjam o onom Ferarijevom semaforu u boksu kako vise ne koriste lika sa lizalicom

Lorenzo-fan
27.03.2011, 22:12
Kako ste napravili onako stream i da pricate ?

Ugasili smo zvuk na onom snimku i namestili da audio sorce za stream bude sa mikrofona. Za sliku smo koristili program web cam on stalno snima ekran i postavili smo da on bude sorce za video i mi smo prebacili u fullscrean i govorilli na mikrofon

bice
27.03.2011, 22:16
A od kuce?Mislim ne zivite u istom gradu?

Lorenzo-fan
27.03.2011, 22:39
A od kuce?Mislim ne zivite u istom gradu?

Zivimo. Dosao je on kod mene da komentarisemo

bice
27.03.2011, 22:42
Pa to,reko kako mogu da komentarisu kad nisu u istom gradu...Bilo mi malo cudno,ali eto vi ste u istom gradu :D
Lepo ste ovo uradili stvarno.Iako i dalje ne razumem kako ste povezali sliku i to :D

trivun
28.03.2011, 02:17
uzasno sam se razocarao kad sam video da su nas banovali i kad sam saznao da smo 40 posto trke pricali u prazno,a iskreno mozda smo bas taj deo i bolje iskomentarisali ali sledeci put ce valjda biti bolje i valjda nas nece niko banovati

Vladan
28.03.2011, 22:07
Svaka cast momci,nadam se da cete rijesiti taj problem oko banovanja i da cete moci cijelu trku da odradite ;)

Pogledajte ovo

http://www.youtube.com/watch?v=MCv9_d3AbVI

A sad pogledajte Fetela

http://www.youtube.com/watch?v=SqCcxD5xr9g&feature=related

Gledajte kako radi

http://i671.photobucket.com/albums/vv72/MerlinMalone/flex.gif?t=1301180674

http://grid.f1arab.com/wp_ar/wp-content/uploads/2011/03/f1arab1.gif

Cak i kod Meklarena,kakva prevara

http://grid.f1arab.com/wp_ar/wp-content/uploads/2011/03/f1arab.gif

bice
28.03.2011, 22:11
Zanimljivo stvarno,Gledajte Hamiltonu se prednje krilo ljljua u napred a Fetelu sa strane,kao da visi. ;)

Vladan
28.03.2011, 22:16
A gledaj Alonsa,ne mrda,tako bi trebalo svima da bude

Nebojsa
28.03.2011, 22:16
AAAA, ne mogu da verujem kako je ocigledno, a jos manje da nisam primetio. Nego mi je cudno da se recimo Ferrari ne buni, imaju oni dovoljno uticaja. Jedino ako i oni setaju negde van pravila sa manje uspeha, pa se boje da ce ako kazu to biti podignuto kao tema. Zanimljivo da se kod Hamiltona desava u momentu kada ukljucuje DRS... Moguce da sistemi imaju slican efekat i da se aktiviraju istovremeno. To bi objasnilo zasto su u trci bile mnogo manje razlike u vremenima izmedju RBRa, McLarena i drugih. Svaka cast sto si nasao.

bice
28.03.2011, 22:22
Ferrari odmah zalbu da ulozi...nije fer prema ostalima,a nije ni cudo sto je Button onako "oladio" Massu na trci kad ga je pretekao...
Ako nista drugo Ros Brown da ovakav nabaci Sumiju, i eto njemu podijuma :D

Nebojsa
28.03.2011, 22:25
Ferrari odmah zalbu da ulozi...nije fer prema ostalima,a nije ni cudo sto je Button onako "oladio" Massu na trci kad ga je pretekao...
Ako nista drugo Ros Brown da ovakav nabaci Sumiju, i eto njemu podijuma :D

Button je oladio Massu zato sto je par puta bolji vozac od njega, ne mora da ima tehnicku pomoc. Uz to stigao ga je precicom i za to platio.

Vladan
28.03.2011, 22:39
Ma da,koliko ja god ne volio Batona on je jednostavno bolji vozac od Mase,za klasu bolji ;)

bice
28.03.2011, 22:43
Dobro ali je konstantno bio brzi od njega,naravno da je bolji vozac to se zna... ;)

DinoFC
28.03.2011, 22:45
Ne mogu da vjerujem koji lopovi ovi iz RB-a.:facepalm:

Valjda ce se poduzeti nesto povodom ovoga.:facepalm:

bice
28.03.2011, 22:46
Ja ne verujem da Ferrari nije ovako nesto uradio,kad vec ovi to rade zasto i oni lepo to ne urade sta ih briga ;)

Nebojsa
28.03.2011, 22:58
Dobro ali je konstantno bio brzi od njega,naravno da je bolji vozac to se zna... ;)

Ako je ona moja teorija o istovremenom ukljucivanju DRSa (pomicnog zadnjeg krila) i pomicnog prednjeg spoilera, bio je brzi od Mase samo na pravcu. Mislim da postoje dokazi za ovu moju teoriju, zvuci zdravorazumski, jer je problem sakriti u telemetriji ovako nesto. Nemoguce je bez telemetrije dokazati bilo sta. Ako bi postojao zapis, bilo bi izuzetno lako jer onda bilo ko moze izaci pred sud i to resiti, ne mora da se bori sa Fiom koja je odlucila da ovo precuti. Ovako se salje istovremeni impuls na dve strane i telemetrija to belezi kao DRS. Kazem da u trci razlika uopste nije bila velika, a mozete i videti koliko se bez KERSa Veber priblizavao Alonsu na pravcima. Kako to da drugi nemaju toliki efekat DRSa, videli smo da je Alonso probao da ga iskoristi protiv Kamuia i nista nije pomoglo.

Dell Boy
29.03.2011, 01:59
Evo linka sa video tutorijalom kako pratiti BBC stream i kako napraviti fake IP adresu: http://wn.com/How_to_Watch_BBC_iPlayer_from_outside_of_UK

Ja licno koristim program " Hide IP Easy" a ima ga na svim warez sajtovima. Vrlo je lak za koriscenje, a evo i linka sa reprizom cele trke u HD modu:
http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00zwntn/Formula_1_2011_The_Australian_Grand_Prix/

Naravno potrebno je imate dinamicku IP adresu, i ako vam ne proradi iz prve fake IP, idete samo vise puta na button Stop Hide, dok ne ubodete pravu IP.

Uzivajte.

Vladan
29.03.2011, 02:16
Hvala majstore,dobrodosao na forum :)

Nebojsa
29.03.2011, 07:54
Evo linka sa video tutorijalom kako pratiti BBC stream i kako napraviti fake IP adresu: http://wn.com/How_to_Watch_BBC_iPlayer_from_outside_of_UK

Ja licno koristim program " Hide IP Easy" a ima ga na svim warez sajtovima. Vrlo je lak za koriscenje, a evo i linka sa reprizom cele trke u HD modu:
http://www.bbc.co.uk/iplayer/episode/b00zwntn/Formula_1_2011_The_Australian_Grand_Prix/

Naravno potrebno je imate dinamicku IP adresu, i ako vam ne proradi iz prve fake IP, idete samo vise puta na button Stop Hide, dok ne ubodete pravu IP.

Uzivajte.

Hvala ti, dobrodosao. Da napomenem da BBC radi najbolje prenose na svetu, isplati se ovo uraditi.

Vladan
30.03.2011, 15:13
Katastrofa :facepalm:

http://img696.imageshack.us/img696/3462/flexiwing.png

Ma nemaaaaaaaaaaaaaa

http://www.autoevolution.com/news/hamilton-says-red-bull-has-flexible-front-wing-33432.html

http://f1-dictionary.110mb.com/flexi_wings.html

Nebojsa
30.03.2011, 15:25
Katastrofa :facepalm:

http://img696.imageshack.us/img696/3462/flexiwing.png

Ma nemaaaaaaaaaaaaaa

http://www.autoevolution.com/news/hamilton-says-red-bull-has-flexible-front-wing-33432.html

http://f1-dictionary.110mb.com/flexi_wings.html

Au, ja sam skroz pogresno shvatio princip, mislio sam da se radi o mehanici, bot :facepalm:. Ovde se radilo o flexi krilima... Opet, problem teske dokazivosti, RBR je napravio to krilo da moze da prodje test, a postaje flexibilno na odredjenoj brzini i otporu vazduha, bar tako tvrde na nekim sajtovima. Jbg, ko se prvi seti... Pronasli su rupu u prvilima, zbog koje mogu daprodju test i da bolid bude validan. Adrian Newey, genije i pomalo prevarant, uvek bio, takav je i danas.

Vladan
30.03.2011, 15:30
Ali sad su se svi sjetili,ako naprave puce im kazna!
Ovo mora pod hitno da se zaustavi,jer F1 gubi svaki smisao

Nebojsa
30.03.2011, 15:55
Ali sad su se svi sjetili,ako naprave puce im kazna!
Ovo mora pod hitno da se zaustavi,jer F1 gubi svaki smisao

Potpisujem. Jeane Todte javi se...

bice
30.03.2011, 17:02
Katastrofa,i kako posle da ne budu prvi?Mislim da ovo niej u red odlicno se vidi odavde :fct: