PDA

Pogledati punu verziju : Hortikultura

Nerealan
21.03.2018, 22:53
Čudi me da Olja nije već otvorila ovu temu :sram:

Dakle, već duže vreme planiram da napravim sebi mini baštu na terasi. Pa, šta gajiti? Pretežno bih gajio povrće. Za sad je samo čeri paradajz u planu. Ima li neko nekakvog iskustva, saveta, itd.? Šta mislite o jagodama, je l izvodljivo?

korisni linkovi
http://organskabasta.org

Jax Teller
21.03.2018, 23:35
Konoplju zasadi :biggrin:

Taman da unovcis tu bašću.

Powerslave
22.03.2018, 01:46
Konoplju zasadi :biggrin:

Taman da unovcis tu bašću.

3.000 za gospodina :D

Ja sam planirao cim se preselim da napravim mini bastu na terasi ali bi gajio uglavnom cvijece i bonsai. Uvijek mi je bila zelja da uzgajam cvijece. Uglavnom mi se ljudi sprdaju kad im to kazem, ali bole me brige.

Trenutno imam samo jednu biljku u stanu, a to je moj bonsai Vincent(tako sam ga krstio :) ) Cim se preselim kroz nekoliko mjeseci cu da pocnem da radim na svojoj basti. A vidis, jagode nisu losa ideja. To bi bilo i jedino voce koje bi uzgajao.

Ivan_PG
22.03.2018, 01:57
Slejve odlicno mi znamo sta bi ti tamo na balkon da uzgajas.

Powerslave
22.03.2018, 02:18
Ma i to mi je u planu, nego nikako da naletim na stanodavca koji je cool sa tim. Izgleda nista dok se ne uvalim u kredite do guse i kupim svoju kucu :D

Nerealan
22.03.2018, 09:08
Meni stanodavac nije mesecima dolazio, ali nemam pojma, one dvo- ili tromesečne biljke daju 20-40g, što je ništa kada se prosuši. A neku veću ne bih uzimao :biggrin:

Kakav je bonsai, to bih isto mogao? Koliko je zahtevan? Baš je onako Mijagi trip

Uzeću jagode, samo još ne znam koje. Čeri paradajz isto, verovatno mini. Nanu, još neki začin,..

Jax Teller
22.03.2018, 09:19
Chili papricice brate..

miloolja
22.03.2018, 09:49
Da sam znala da ima zainteresovanih za cvecke i povrcke, vocke, ako ne racunam travu, mozda bih otvorila. Ovako par postova bzvz ako nema adekvatne reakcije :)

Na terasama iskljucivo gajim cvece i zacine, posto su oni sastavni deo moje kuhinje bez kojih nikako ne mogu.
Majkina dusica (timijan), ruzmarin, nana, origano, bosiljak, maticnjak, zalfija, drvce lovora, bosiljak i ljute papricice... to obavezno i razne druge po zelji estragon, limunovu travu, majoran...itd.
I naravno lavandu. Preguralo mi ovaj velik mraz sve sto je visegodisnja biljcica.. zastitila sam ih dobro, a cvece ..pa razno zavisi od inspiracije i zelje za tu sezonu :D

Sto se tice onih konkretnih kultura, eksperimentisala sam sa cerijem jednom i jagodama 2-3 sezone, ali da bi ti radjalo da mozes da pojedes konkretno za obrok, a ne samo nekoliko plodica do 3-4 :) na svakih nekoliko dana, potrebno ti je pre svega Sunce, koga imam u izobilju od jutra do zalaska skoro, ali i adekvatne vece saksije odnosno zardinjere, pa odgovarajuca mesavina zemlje, a na kraju i dosta mesta za sve to...sto je vec problem iako imam 2 terase, jedino ako hoces da ih gajis tu radi ukrasa, onda ti je Sunce dovoljno :)

Inace moja velika zelja jednog dana je da se prikljucim ovom konceptu koji postoji odavno u svetu, Evropi pogotovu...kod nas stidljivo i jedva... jer naravno potreban je pomoc gradova, da ne kazem vlasti -.-

http://plezirmagazin.net/bastaliste-zajednicke-baste-ideja-koja-osvaja-ceo-svet/

http://organskabasta.org/category/gradske-baste/

tt

z0La
22.03.2018, 11:45
Mislim da nije zdravo gajiti na terasi nešto što planiraš da jedeš, ako ti je terasa iznad puta, tj. ako si u nekom urbanom delu grada gde je saobraćaj gust i gde se raznorazna isparenja i ostale štetne materije šire.

Ja sam hteo jagode npr. da zasadim na terasi ali sam brzo odustao. Pogledao sam kroz terasu i video komšiju koji ne može da upali auto 10 minuta i sva ona isparenja su bukvalno na moju terasu otišla.

E sad, ako je neko malo izvan i u mirnom delu, to može biti odlična ideja. :)

Imaju one jagode što od proleća do jeseni rađaju bukvalno nonstop. Baba je to posadila u selu, pa sam joj ja zalivao par puta i odlične su. :)

Nerealan
22.03.2018, 11:48
Uzeću i to jax, samo sam zaboravio da napišem :D Realno najduže će mi i trajati, pošto ih slabo jedem

Začini su nekako i najpraktičnijo, ne zauzimaju mnogo mesta

Olja, ovo je fenomenalno za ljude koji žive u zgradama. Nadam se da će naša vlast odobriti neke parcele bliže gradu od Slanaca, a da opet nisu napadnute saobraćajem, itd.

Ovde postoje ba sličnu foru Garteni, samo što svako ima svoj deo ogradjen i prostiru se na nekoliko ha. Ne znam sad koliko plaćaš godišnje državi, zavisi od više faktora, i dobijaš svoj deo da održavaš. Nisi u obavezi da sadiš, ali ne smeš ni da zapustiš zemljište. Moraću da nahvatam nekoga ko ima već baštu, pa da tamo posadim jagode i to što zahteva više prostora :D

@Zola, pa meni je ulica na 10 metara od terase, al nije nešto prometna. Tu ću na kraju gajiti samo začine i dodatke jelima. Što se tiče jagoda, šumske moram obavezno da posadim. Našao sam i neke bele šumske, pa da probam i to :D

miloolja
22.03.2018, 12:00
Podrazumeva se da u zagadjenijim delovima gradova sem cveca ne treba gajiti nista za ishranu, mada kada pomislim sta jedemo sa pijaca, a ne znamo odakle nam sve to donose i kako ga tretiraju...pa dodje mu slicno.

U Engleskoj i Sloveniji je recimo sledeci koncept tih basti...grad obezbedi van saobracajnica i u delu gde nije zagadjeno otpadnim vodama i industrijom... veliki prostor, u pitanju je gradsko zemljiste naravno, koje je zapusteno i pomogne oko parcelisanja. Zakupis svoju parcelu, a svaka ima tipsku malu supu, gde drzis sve potrebne alatke i sadis sta zelis bez upotrebe hemije i otrova (to je uslov), koristis naravno proizvode za svoje potrebe, druzis se sa drugim bastovanima...ma i vise nego fenomenalana stvar.

Mada ja imam bastovane u familiji koji me snabdevaju recimo pravim paradajzom...a ne onim djubretom sa pijace bez ukusa...ali nije to to. Bas mi je velika zelja da u sto skorijoj buducnosti imam jednu svoju malu parcelu.:)

tt

Nerealan
22.03.2018, 12:07
Pa to je kao i ovo, samo nisi obavezan nešto da gajiš. Dovoljno je čupati korov, itd. Takve površine postoje na x mesta, neka su i oko malih jezera, neka su u blizini centra, neka malo dalje. Samo je teško danas doći do njih preko države, već uglavnom preuzimaju ljudi jedni pd drugih i nastavljaju da održavaju i plaćaju.

Što se tiče začina, kakva mi je zemlja potrebna i kakve saksije?

z0La
22.03.2018, 12:13
mada kada pomislim sta jedemo sa pijaca, a ne znamo odakle nam sve to donose i kako ga tretiraju

Ovo je previše brutalno i istinito.

Često idem kod babe, a hvala Bogu ona gaji dosta povrća, bar onog glavnog koje jedemo svaki dan (paradajz, krastavac, paprika, luk, krompir, boranija, grašak...). Ne može da se poredi sa kupovnim. To je eksplozija ukusa dok ga jedeš.

Mada, ruku na srce, nisu svi kupovni takvi. Ima izuzetaka, samo ih treba naći.

Bas mi je velika zelja da u sto skorijoj buducnosti imam jednu svoju malu parcelu.:)

:tu:

Nešto najbolje što čovek može da uradi. Ništa lepše nego jesti nešto što si sam uzgajao. Jeste malo fizički zahtevnije, ali valja i za psihu. Oseća se čovek zadovoljnije. :)

Nerealan
22.03.2018, 12:34
Moja baba neće da gaji ništa, osim paradajza, kupusa i zel. salate. Dok je ranije bilo svega, šta sam samo živog graška pojeo, praziluk iščupam i odmah ga jedem :biggrin:. Al sad ne vredi, džaba je atakujem. A ima gde, plac mi je 12.5 ari, od čega pola otpada na objekte i voćke, znači oko 6 ari raspoloživih. Ne vredi. Na kraju smo to dali komšijama da obradjuju, čisto da ne bude prazna zemlja. Ti Zola imaš sreće da ti još nije posenila baba :D A i ja dok sam imao gde, nisam imao to u planu, sad kad nemam gde, imam želju. Valjda to tako ide :D Al sam sad smislio plan. Sledeće godine da posadim nešto i da joj ostavim da održava :biggrin:

miloolja
22.03.2018, 12:40
Najbolje saksije Neralni su glinene ili od terakote, meni i najlepše, ali začinko bilje nije zahtevno, uspeva u svim posudama i plastičnim i starim šerpama :)
Što se tiče zemlje, najbolji je humus, koji može, a ne mora, da se pomeša ssa malo šljunka, i taj humus je dovoljno bogat recimo 2 godine, kada bi trebalo da se zameni, mada ja čak i ne menjam već svake godine dodam sveži sloj odozgo, pored toga što i povremeno prehranjujem (imam neko organsko sredstvo), ali prehranjivanje takodje nije sa humusom neophodno.

Sve Zola može uz malo muke da se nađe kod odrđenih proizvođača-prodavaca, ne preprodavaca na pijacama, pogotovu onih baba koje dolaze sabajle subotom i nedeljom, ali paradajza onog prvog koji je bio više na Suncu, a menje u plastenicima, baš retko ili ga imaju u kratkom periodu.

Ma šta je to malo fizičke aktivnosti, što kažeš zadovoljstvo je preveliko, treba samo videti da nije negde predaleko od kuće.

A i ja dok sam imao gde, nisam imao to u planu, sad kad nemam gde, imam želju. Valjda to tako ide :D

Tako ide nažalost :)

miloolja
22.03.2018, 12:51
Začinskom bilju su najvažniji Sunce i voda. Zalivanje zavisi, ne vole svi previše vlage...recimo nana, origano i matičnjak mogu svi u jedan veći zajedniči sud i oni baš traže vlagu... ali leti je neophodno redovno zalivanje, i to samo odstajalom vodom, bar 24h. Bašta je drugo, dok u saksijama samo odstajalom vodom i cveće isto tako zalivati.

z0La
22.03.2018, 13:03
A i ja dok sam imao gde, nisam imao to u planu, sad kad nemam gde, imam želju. Valjda to tako ide :D Al sam sad smislio plan. Sledeće godine da posadim nešto i da joj ostavim da održava :biggrin:

Što si stariji, sve više razmišljaš, tako to ide. :D
Haha, odličan plan! :biggrin:

Sve Zola može uz malo muke da se nađe kod odrđenih proizvođača-prodavaca, ne preprodavaca na pijacama, pogotovu onih baba koje dolaze sabajle subotom i nedeljom, ali paradajza onog prvog koji je bio više na Suncu, a menje u plastenicima, baš retko ili ga imaju u kratkom periodu.

To je to. I ja pokušavam da izbegavam preprodavce kad god mogu.

Samo, i klima nam je nažalost otišla u .... A biće sve gora i gora. Ove nagle promene temperatura ubijaju. Pa onda poplave, pa suša, pa nevreme, pa mraz. Stvarno jadne sve biljke...

To baš dosta odmaže. Npr. što se tiče voćki, u selu imam dosta šljiva i oraha. Bukvalno ništa nije uspelo prošle godine. Nije bilo ni da se napravi tegla pekmeza od šljiva. Trešnje nisam ni omirisao...

Tuga velika....

miloolja
22.03.2018, 13:08
Pa kako da rodi kada svakog proleca isto ...otopli naglo, sve procveta, a onda udari mraz. Eno deda kuka...nece biti opet kajsija :( ko zna koju godinu zaredom :cry:

tt

z0La
22.03.2018, 13:14
Bukvalno je tako. I ako se desi da preživi proleće, onda na red dođe leto i suše i grad. :facepalm:

Prošlo leto jedno 20-25 dana ako ne i više nije pala kiša. Sve se živo posušilo. I onda posle toga udario grad i dotukao.

Powerslave
22.03.2018, 18:19
Meni stanodavac nije mesecima dolazio, ali nemam pojma, one dvo- ili tromesečne biljke daju 20-40g, što je ništa kada se prosuši. A neku veću ne bih uzimao :biggrin:

Kakav je bonsai, to bih isto mogao? Koliko je zahtevan? Baš je onako Mijagi trip

Uzeću jagode, samo još ne znam koje. Čeri paradajz isto, verovatno mini. Nanu, još neki začin,..

Nije zahtjevan uopste. Djubris ga nekim granulicama jednom mjesecno, drzis ga dje je toplo i mora biti na suncevoj svjetlosti isto kao i svaka druga biljka, zalivas ga redovno i to je to. E kasnije kad pocne da se grana, malo ga trimujes(one mrtve djelove) i mozee da mu diktiras u kojem pravcu ce da se razvija tako sto koristis zicu.

Ja kad sam kupovao, kupio sam i taj "alat" koji ti treba za kasnije: pinceta, "noktarica"/trimer, zica :D

Jedva cekam da otopli da mogu napolje da ga iznesem svaki dan jer je ublijedio sad u toku zime :(

z0La
22.03.2018, 20:35
Prošle godine sam hteo da uzmem neku biljku koja "upija" štetna zračenja po kući. :D

To mi je više ljudi reklo. Samo sam zaboravio kako se zove...:hm:

miloolja
22.03.2018, 20:40
Spatifilijum, difenbahija..?

tt

Powerslave
22.03.2018, 20:43
Ja sam cuo da je i kaktus dobar za nesto. E sad ne znam da li je u pitanju neka odredjena podvrsta ili moze bilo koji.

z0La
22.03.2018, 20:52
Sasvim moguće da je difenbahija, ali ne mogu da se setim 100%. :)

Uglavnom, znam da je vrlo teško nabaviti i da ja nisam uspeo tad.

miloolja
22.03.2018, 20:57
Ne bi trebalo da je tesko, nekada je bila bas rasprostranjena po nasim domovima, ima lepe velike listove prosarane belicastim sarama. Sigurna sam da je ima svuda, ne bi trebalo ni da je skupa.

tt

Marija81
23.03.2018, 16:27
Prošle godine sam hteo da uzmem neku biljku koja "upija" štetna zračenja po kući. :D

To mi je više ljudi reklo. Samo sam zaboravio kako se zove...:hm:

Difenbahija?

https://cajeviza.net/wp-content/uploads/2016/02/Difenbahija-cvece.jpg

kronostime
23.03.2018, 16:46
Evo zanimljive ideje za one sa nedostatkom prostora.
http://www.thisiscolossal.com/wp-content/uploads/2013/02/vertical-1.jpg
PS. Imam poprilicno iskustva sa gajenjem zacinskog bilja.:cool:

miloolja
23.03.2018, 16:48
Nisam ni sumnjala da imas...neko mesiste za rostilj iz jos finijeg paca sa zacinima... mmmmmljaaac! :bch:

tt

kronostime
23.03.2018, 16:58
Nisam ni sumnjala da imas...neko mesiste za rostilj iz jos finijeg paca sa zacinima... mmmmmljaaac! :bch:

tt

Ja ruzmarin ne gajim za svadbu, vec za marinat. :sd:

miloolja
23.03.2018, 17:06
Ja ruzmarin ne gajim za svadbu, vec za marinat. :sd:Apsolutno! :cool:
Jos ako je jegnjetina... :sram:

tt

kronostime
23.03.2018, 17:14
Apsolutno! :cool:
Jos ako je jegnjetina... :sram:

tt

... mlada, djurdjevska, sitno nacepkana i slozena u grnetu sa krompirom, raznoraznim povrcem i zacinima i pecena ispod saca na zaru u dvoristancetu od 10 ari, a pivo hladno k`o tastin pogled.:biggrin:

miloolja
23.03.2018, 17:17
Oh ohhh :thud:
Pa nije daleko Djurdjevdan :sram: :sd:

I drz se teme :slp: jos nisam rucala :angry:

tt

kronostime
23.03.2018, 17:23
Oh ohhh :thud:
Pa nije daleko Djurdjevdan :sram: :sd:

I drz se teme :slp: jos nisam rucala :angry:

tt

Kod mene uvek na prozorima ima raznoraznog zacinskog bilja za "pri ruci": mojito nana, sirokolisni bosiljak, persun liscar, celer, vlasac, a u dvoristu: jagode, ceri paradajz, jabucar, ruzmarin, lavanda, jos nane, majcine dusice... i ponesto cveca.:biggrin:

kronostime
23.03.2018, 17:42
Uzgred, evo jos jedne dobre ideje za mali prostor
http://www.livspace.com/magazine/wp-content/uploads/2016/11/DIY-Vertical-Garden-Shoe-Organizer.jpg

miloolja
23.03.2018, 18:08
:O nemas timijan ili ti majkinu dusicu :O ccccccc...

tt

kronostime
23.03.2018, 18:29
:O nemas timijan ili ti majkinu dusicu :O ccccccc...

tt

Kod mene uvek na prozorima ima raznoraznog zacinskog bilja za "pri ruci": mojito nana, sirokolisni bosiljak, persun liscar, celer, vlasac, a u dvoristu: jagode, ceri paradajz, jabucar, ruzmarin, lavanda, jos nane, majcine dusice... i ponesto cveca.:biggrin:

https://www.youtube.com/watch?v=rVJdHL41L3k
:biggrin:

miloolja
23.03.2018, 18:30
To si dodao :D
Nisam videla :)

tt

Nerealan
23.03.2018, 20:50
Zahtev da dobijem moderatora za ovu temu, da mi ne vršlja kronos sa ovim trosekundnim filmovima

Uzgred ovo je odlična ideja, morao bih nkekao to da imrpovizujem. Taman da uštedim mesta za čili i čeri

miloolja
23.03.2018, 21:12
Mozda nisi dodao timijan, al si ovu niskocu dodao, muski sovinisto...:girl:
Stupid woman...kad muskarac zanemi...sta ce, nume bolje :aha:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180323/e3c17eaf9e195c986656258e369be4d1.jpg

kronostime
23.03.2018, 21:18
Mozda nisi dodao timijan, al si ovu niskocu dodao, muski sovinisto...:girl:
Stupid woman...kad muskarac zanemi...sta ce, nume bolje :aha:

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20180323/e3c17eaf9e195c986656258e369be4d1.jpg

https://i.imgur.com/plt4GFX.gif

kronostime
25.03.2018, 12:44
Da pocnemo s rasadom za ovu godinu :sd:
https://i.imgur.com/1DborrQ.jpg

https://i.imgur.com/Xa3QKcY.jpg

Nerealan
25.03.2018, 12:52
Kako se to uopšte zove? I gde može da se nadje?

kronostime
25.03.2018, 12:53

Kutija za uzgoj i klijanje, a moze se naci u IKEI
https://www.ikea.com/rs/sr/catalog/categories/departments/indoor_gardening/35170/
:cool:

Indigo
25.03.2018, 13:25

Ili jednostavno to napravis od stirpora. Uzmes "dvojku" izbusis rupe i posadis. Treba ti nekih pola sata za taj posao a sat vremena ako pravis kalup gde ces staviti zemlju. Troskovi su ti manji od 2 evra ako imas kuci nesto silikona da zalepis kalup.

kronostime
25.03.2018, 13:32
Ili jednostavno to napravis od stirpora. Uzmes "dvojku" izbusis rupe i posadis. Treba ti nekih pola sata za taj posao a sat vremena ako pravis kalup gde ces staviti zemlju. Troskovi su ti manji od 2 evra ako imas kuci nesto silikona da zalepis kalup.

U ovo ne ide zemlja, vec voda i djubrivo - hidroponika.

Indigo
25.03.2018, 13:35
U ovo ne ide zemlja, vec voda i djubrivo - hidroponika.

Pa isti djavo, samo oblozis neki najlonom.

https://www.youtube.com/watch?v=q5jof66wGAk

Bane je
25.03.2018, 13:55
Kod mene se od kiše ne može ući u baštu... A trebalo bi već da je preorano.

15830

Nerealan
25.03.2018, 18:12
Kronose, da l da u rupe stavim plastične čaše, izbušene, kako bih posle lakše presadio? Ili ne? Još, koji je promet potreban za rupe? I koju zemlju da iskoristim?

Mislio sam da odem do ikee, ali vidim da nemaju na lageru, a 3 radnje u gradu :ne_znam:

kronostime
25.03.2018, 18:36
Ako stavljas u case, onda ti ne treba ovo od stiropora - seme ti klija u zemlji u casi i posle ga presadjujes.

Ako ovo od stiropora napunis zemljom - ne trebaju ti case.

Ako koristis vodu i djubrivo - onda ti zemlja ne treba.

Sto se zemlje tice - imas po prodavnicama i poljoprivrednim apotekama veliki izbor zemlje za cvece, neces pogresiti bilo sta da uzmes.
PS. Cudi me da kod tebe nemaju - ja sam sad iz ove beogradske porucio 6 komada umetaka za rasad i stizu mi u sredu.
https://www.ikea.com/rs/sr/catalog/products/30318728/

Nerealan
25.03.2018, 19:23
Posle presadiš u ove umetke i nema više presadjivanja?

Problem je što ne mogu da nadjem djubrivo ovde, tako da ću morati zemlju za cveće

Trenutno nema na lageru, mislio sam sutra da odem do ikee. Al ovo ću napraviti, pa ću posle kupiti ovo što i ti imaš :)

kronostime
25.03.2018, 19:35
Posle presadiš u ove umetke i nema više presadjivanja?

Problem je što ne mogu da nadjem djubrivo ovde, tako da ću morati zemlju za cveće

Trenutno nema na lageru, mislio sam sutra da odem do ikee. Al ovo ću napraviti, pa ću posle kupiti ovo što i ti imaš :)

Ima valjda neko tecno djubrivo za prihranu biljaka - najcesce cveca?
Mesa se sa vodom u odnosu 1 cep na 5L vode i to koristis za uzgoj.

kronostime
28.03.2018, 18:34
Danas stiglo 6 komada - bas kako su najavili na racunu. ::)
https://www.ikea.com/PIAimages/0441667_PE593495_S5.JPG
Jos da isklija ono u klijalistu...:hm:

Bane je
18.04.2018, 18:57

15830

I tako... Radi se..

15867

I sad ovo sve treba turit u zemlju..

15868

kronostime
18.04.2018, 19:19
Ako, Bane, valja se.
Samo napred.:tu:

Bane je
18.04.2018, 20:06
Poslije 8 sati rada na ginekologiju, prija rad u baštu. Malo se čovjek razgiba.

kronostime
18.04.2018, 20:35
Poslije 8 sati rada na ginekologiju, prija rad u baštu. Malo se čovjek razgiba.

Odmoris oci i na jednom i na drugom poslu.:biggrin:

Bane je
22.05.2018, 18:19
16018

16019

16020

16021

Slikam opet tačno za mjesec dana, da vidim koliko će porast ova travuljina.

Bane je
28.05.2018, 18:35

15830

I tako... Radi se..

15867

I sad ovo sve treba turit u zemlju..

15868

16034

16035

kronostime
01.06.2018, 17:46
16046
Bosiljak, persun, celer liscar.:sd:

miloolja
24.10.2018, 13:23
Neko se ovde nekad raspitivao za najbolje cistace vazduha u okruzenju, Zola mislim :hm: pa evo sta NASA kaze :)

http://themindcircle.com/nasa-air-filtering-plants/

kronostime
21.03.2019, 19:16
Prolecna ravnodnevica, valja se sta posaditi.
Posadih u one cantrice bosiljak, persun, zalfiju, celer, vlasac, u casice sa zemljom za rasad cherry, ruzmarin, lavandu.. a i peperoncine podsticem da isklijaju.:D
Akobogda, bice dobra godina za zacinsko bilje. :sd:

Ivan_PG
03.04.2019, 20:54
Nenormalna je susa za ovaj dio godine.
Posadio sam neke tresnje,visnje,kruske,jabuke,zalivam ih kao da je avgust na svakih 5 dana.
Dugo nema kise,a duva sve neki sjever pa isusuje zemlju,istina nije zadnjih dana duvao ali opet ovo se nije desavalo.