PDA

Pogledati punu verziju : Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Strane : [1] 2 3 4

Ricma
02.09.2017, 21:54
Godine 1776. Adam Smith je napisao Bogatstvo nacija.

Adam Smith je razlog zbog kojeg ekonomija postoji.

http://izquotes.com/quotes-pictures/quote-man-is-an-animal-that-makes-bargains-no-other-animal-does-this-no-dog-exchanges-bones-with-adam-smith-172675.jpg

http://www.azquotes.com/picture-quotes/quote-adam-smith-s-key-insight-was-that-both-parties-to-an-exchange-can-benefit-and-that-so-milton-friedman-57-21-66.jpg

Ova tema je m(j)esto za intelektualnu diskusiju, prvenstveno o ekonomiji i sv(j)etskoj politici, ali i ostalim tehnoloskim i naucnim temama.

P.S.Naslov teme je sklon promenama

Ricma
02.09.2017, 22:16
Posto znamo ko je idejni tvorac teme, red je da i njega ispostujemo.

Ovdje ljudi skoro na dnevnoj bazi osporavaju ekonomiju kao nauku i sad ja da napisem analizu Norveske ekonomije po mom misljenju i sta ce se desiti, to bi se osporavalo na sve nacine, na kraju bi mi se reklo da sam student. Nema problema, student sam, nad kojim se izivljava profesor i ne mogu da polozim jedan predmet koji je kompjuter zamjenio.

Al hajde napisat cu vam o toj mitskoj ekonomiji Norveske:

1. Njihova ekonomija je zavisna od globalne prodaje nafte, 60% njihove trgovine je nafta. Cijena nafte je katastrofalna, OPEC je u kurcu, Trump pametno spusta cijenu nafte sa eksplatacijom americke nafte, kao i drugih oblika energije. Cijena nafte ce pasti jos vise.
2. https://www.lundin-petroleum.com/Documents/ot_JohanSverdrup_present_e.pdf
Ovaj projekat je glavni pokazatelj koliko niske cijene nafte ce da nastete Norveskoj ekonomiji. Nalaziste nafte ovdje, je najvece nalaziste u Norveskoj, oko 2-3 milijarde barela nafte. Konstrukcija ce trebati 17k ljudi na 3 godine, i jos 54 covjeka za narednih 50 godina. Ovaj naftovod ce biti 25% ukupne proizvodnje nafte. Da bi ovaj projekat samo 'break-even' potrebno je da se barel prodaje po $70. (https://www.bloomberg.com/news/articles/2014-12-12/-70-oil-is-norway-break-even-point-central-bank-chief-says-3-) Takodjer jedna perspektiva za ove 3 mlrd barela nafte nalazista, Amerika godisnje trosi 7mlrd barela nafte.

3. Drugi proizvod koji najvise izvoze je riba. Imali su nedavno najnizi suficit u trgovini ribe u zadnjih 15ak godina.

4. Sljedeca stvar je generalno smanjena trgovina:

http://lettersfromnorway.com/wp-content/uploads/2017/02/word-image-7.png

Suficit trgovine, je dozvoljavao Norveskoj da finansira welfare state, kao i neke od najvisocijih plata u svijetu, sa najkracom radnom sedmicom u svijetu. Takodjer kad je bio boom cijena nafte, norveska Kruna je bila premocna, ali kako je trgovina opala, a novac prakticno bacen, valuta je oslabila.

5. Uzasna monetarna politika sa kamatnim stopama.

http://lettersfromnorway.com/wp-content/uploads/2017/02/word-image-9.png

Ovaj graf govori mnogo. Ekonomij stagnira, a novac je besplatan prakticno. Inflacija divlja, a nema naznaka da ce kamatne stope ici gore, a morat ce ici gore. Da bi odrzali valutu, kompetentnom, morali su poceti da podizu pare iz fonda u kojem su stedjeli.

http://www.reuters.com/article/us-norway-swf-idUSKCN0W52JR

Fond ima 20 godina novca u sebi, ako uzmemo da trziste nece biti 'volatile'.

Takodjer Norveska je prodala 2004. sve svoje rezerve zlata.

http://globalgoldnews.com/2014/02/11/norway-a-rich-country-without-any-gold-holdings/

6. Drzavna potrosnja

Imaju najmanji budzetski suficit u zadnjih 10 godina. Takodjer populacija im se povecava i trosi se mnogo novca, a ako dodje do ukidanja benefita socijalne drzave, narod ce se pobuniti i imat ce problema, jer niko ne voli da mu se benefit smanjuje.

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user5/imageroot/2017/02/08/word-image-11.png

7. Cijene nekretnina

http://lettersfromnorway.com/wp-content/uploads/2017/02/word-image-12.png

Ovo je bubble. Dizanje kamatnih stopa i imaju istu situaciju kao Amerika 2007. Iako u prosjeku svako domacinstvo ima oko $170k ustedjevine, Norveska je jedna od najzaduzenijih drzava na svijetu kada je u pitanju licni dug i taj dug najvise otpada na kupovine kuca, a trziste nekretnina je bubble.

http://www.zerohedge.com/sites/default/files/images/user3303/imageroot/2013/06/20130602_debt2.jpg

Takodjer plate su pale u odnosu na dolar.

http://lettersfromnorway.com/wp-content/uploads/2017/02/word-image-17.png

Sta ce se desiti u nastavku:

Norveska ima izbor, ili da ostavi kamatne stope nisko i sacuva trziste nekretnina da ne eksplodira, ili da digne kamatne stope, unisti trziste nekretnina i spasi norvesku Krunu.

Zasto je problem niska norveska Kruna? Jer visoko inteligentni ljudi zele da rade za visoku platu i da mogu da idu i putuju svijetom. Ako plate pocnu padati u odnosu na ostatak svijeta, najbolji talenti ce ici tamo gdje su plate najvisocije, a Norveska se takmici sa Amerikom, Njemackom itd.

Ako Kruna padne, pada i standard zivota, a posto nema naznake da ce dici kamatne stope, najbolja investicija je zlato i dionice vezane za trgovinu, jer ce niska stopa razmjene Krune, uciniti da dodje do porasta trgovine.

Ja stvarno nisam mislio da moram da objasnjavam sljedece stvari.

Gangaric je ovdje kapitalista, on ima kafic, pa nek potvrdi sljedece stvari.

Gangaricu, koga prvo platis, sebe ili svoje zaposlenike?

Platis prvo dobavljace, porez, zaposlenike pa tek na kraju sta ostane, to ostane ili da investiras nazad u biznis ili da platis sebe.

Kako biznis funkcionise:

Evo uzet cemo Gangaricev kafic za primjer.

Reci cemo da je Gangaric vlasnik prostora u kojem je njegov kafic, pa nema troskova zakupnine i reci cemo da je Gangaric imao svoju ustedjevinu i kupio taj prostor da nema kredita i dobio je sve adekvatne dozvole da posluje od drzave.

Eh sad Gangaric je otvorio kafic, da bi kafic poslovao, Gangaric mora da kupi aparat za kafu, kuhinjske elemente, frizidere, masinu za sudje, case i pepeljare.

Nakon sto je kupio sve potrebno, Gangaric mora sada da kupi kafu, cajeve, mlijeko, sokove i alkoholna pica. Gangaric nazove dobavljace i oni mu daju njihovu cijenu, te i troskove transporta. Gangaric svojim dobavljacima plati, a Gangaric jos uvijek nije prodao to ni prodao. To je Gangariceva nabavna cijena i on na tu cijenu mora da obracuna marzu. Marza je onaj procenat koliko ce Gangaric da zaradi na prodaji nabavljenih namirnica. Nek vam kaze Gangaric kolika mu je marza, nije preko 20-30%. Marza je takva, jer da bi mogao da posluje, mora biti niska, inace ce ga konkurencija pojest sa svojim nizim cijenama, a istom uslugom.

Nakon sto Gangaric obracunao marzu, Gangaric mora da obracuna PDV na tu cifru sa marzom. Kada Gangaric obracuna PDV, Gangaric ima svoju prodajnu cijenu.

Da bi Gangaric mogao da zadovolji svoje goste, Gangaric mora da zaposli konobara kojeg mora da plati minimalno koliko mu je drzava propisala, plus njegovo penziono i zdravstveno i da plati porez na njegovu platu.

Sve ovo je Gangaric napravio i platio prije nego sto je jedan jedini euro zaradio. Koliko je Gangaric do sada zaradio?

Kada Gangaricu na kraju mjeseca, zena uzme da sravni knjige i plati zaposlenika, plati drzavi PDV i gleda da li je ostalo sta da plati sam sebe. (ovdje zavisi kada placas zaposlene i kada placas PDV u mjesecu). Na kraju godine, Gangaric mora da obracuna da li je poslovao imao profit ili ne, i ako je imao profit, Gangaric mora da plati drzavi porez na dobit.

Znaci kapitalista da bi bio sretan mora prvo da plati sve ostale aktere u sistemu, pa tek onda moze da vidi hoce li biti sretan ili ne.

Da li je Gangaricev zaposlenik srecniji, kada je bio nezaposlen? Ne znam, ali znamo da Gangaricev zaposlenik sada ima novca da kupi sebi i svojoj porodici hljeba od nase Marije koja je vlasnik diskonta.

Marija da bi nabavila proizvode u svojoj prodavnici, mora da ima prostor gdje ce otvoriti prodavnicu kao i dozvolu od drzave da prodaje. Onda nasa draga Marija mora da nazove dobavljace da joj donesu hljeb, puter, vrhnje, nutelu, flasiranu vodu, sokove itd itd. Da bi Marija dobila sve te proizvode ona mora da plati dobavljacima koji ce joj to prodati i transportovati do njene prodavnice. Onda Marija uzme te proizvode i obracuna na njih veoma nisku marzu, do 20%, kao i PDV koji mora drzavi da plati. Marija jos uvijek nije nista prodala, ali tada dolazi Gangaricev zaposlenik i Gangara da kupe od nje hranu. Marija je uspijela prodati svoje proizvode i Marija sada mora platiti PDV drzavi i vidjeti da li moze sebi platiti ili ce investirati nazad u biznis.

Nas prijatelj Pobjeda je proizvodjac Vinjaka. Njega Gangaric zove svakih par mjeseci da mu proda njegov proizvod Vinjak.

Pobeda ima 10 zaposlenika.

Da bi napravio Vinjak pobeda mora da posadi grozdje, ubere to grozdje, fermentira ga, upakuje ga u flase, sve kako je to drzava regulisala i na kraju ga transportuje do Gangarica. Pobeda cijenu svog vinjaka odredjuje na sljedeci nacin:
1. Troskovi uzgoja grozdja
2. Troskovi fermentiranja grozdja
3. Troskovi pakovanja grozdja

On placa svoje zaposlenike i nakon toga on obracunava na vinjak marzu i PDV i prodaje to Gangaricu. Nakon sto je prodao Gangaricu, nas Pobeda gleda da li moze sebe da plati ili ce da investira nazad u biznis. Takodjer gleda li je profitirao i mora da plati porez na dobit drzavi.

Princonovic je ministar finansija. On je odlucio da je PDV previse nizak, pa je odlucio da ga podigne za 5%. Princonovicevu platu finansira budzet, koji se finansira od poreza.

Gangaric je platio 10 hiljada u porezima, a profitirao je tankih 3 hiljade i on mora da odluci da li ce te 3 hiljade da uzme sebi i potrosi ili ce da ih investira nazad u posao, mozda da prosiri kapacitet, zaposli novog radnika itd itd. Gangaric je direktno uticao na 3 biznisa koji imaju zaposlene i cije porodice zavise od tog novca.

Princonovic kao ministar finansija je zaposlio 0 ljudi, ali ima moc da zajebe sve ljude u sistemu proizvodjaca vinjaka Pobede, ugositetelja Gangarica i trgovca Marije.

Disklejmer:

Necemo ulaziti u detalje, ulaznog i izlaznog PDV-a.:cf:

Kao ni u dogovore Gangarica kako placa svojim dobavljacima. :D

maliajnstajn
02.09.2017, 22:19
Mene zivo interesuje da li ljudi znaju koja je Trumpova strategija za Sjevernu Koreju? :D

Mr. Wolf
02.09.2017, 22:19
Cestitam na temi Aki...................i da potraje :biggrin:

Победа
02.09.2017, 23:23
Aki koje područje bi preporučio za život?

Singapur i HK mi deluju premali i nezanimljivi. USA je zanimljiva, ali visoki porezi su za sada, recimo u Singapuru 22% najveći porez, u USA 53% (Kalifornija). Je l' Tramp planira da smanji porez i za individualna primanja ili samo za kompanije?

maliajnstajn
02.09.2017, 23:25
Planira, ali po meni nedovoljno :D

https://assets.donaldjtrump.com/trump-tax-reform.pdf

Победа
02.09.2017, 23:29
Planira, ali po meni nedovoljno :D

https://assets.donaldjtrump.com/trump-tax-reform.pdf

Pa koliko bi ti?

maliajnstajn
02.09.2017, 23:30
Ja bi ukinuo skorz federal income tax.

Ali posto je to nemoguce, flat tax 20% za sve koji zarade preko 40k dolara godisnje.

Победа
02.09.2017, 23:33
Ja bi ukinuo skorz federal income tax.

Ali posto je to nemoguce, flat tax 20% za sve koji zarade preko 40k dolara godisnje.

Dosta bolje zvuči 25% nego 40%. Nije lako smanjiti s 40% na 20 ili 0 pogotovu u zemlji koja ima ovoliki dug. Sam si rekao da Reganove reforme su uticale na povećanje duga, a i on je izjavio da je to najveće razočarenje njegovog mandata.

maliajnstajn
02.09.2017, 23:38
Jebes Reganov dug, kad su 3 predsjednika jahali njegovu ekonomiju. Clinton je zadnji predsjednik sa suficitom budzeta '94. Nek cika Ronaldu zahvali i nazove Newt Gingricha sto mu nije dao da previse trosi, a onda Santorumu da zahvali sto je proveo jedinu reformu social security-a od upisivanja istog u zakon za vrijeme FDR-a. :cf:

Trumpov plan je mozda i nacin da se spasi ekonomija, ali Obamacare must go. To je jedna tiranija, sto je najtuznije nije ni ustavna, ali Chief Justice Roberts ustavnog suda je prakticno napisao zakon ispocetka, jer tekst koji je Obama upisao u zakon, nije bio ustavan.

Black Mamba 24
02.09.2017, 23:39
Mali off topic

Imam ideju Aki, ti kao ekonomista, ja kao data engineer i data scientist, ajde da pokorimo neku omanju berzu. :biggrin:

Sad ozbiljno, vecina berzi ima open source data-u (ako ne i sve po zakonu) , a nisam siguran koliko se gura machine learning uopste u to i koliko se koristi. Da je neka etika u pitanju sumnjam, mozda je razlog samo taj sto se to nedavno razvilo, ali opet...ko ce da pocne ako ne ekonomisti. :cf:

maliajnstajn
02.09.2017, 23:40
Mali off topic

Imam ideju Aki, ti kao ekonomista, ja kao data engineer i data scientist, ajde da pokorimo neku omanju berzu. :biggrin:

Ako znas napraviti algoritam koji moze da vrsi trgovanje u milisekundama i nabavimo kapitala, iduce sedmice mozemo milion dolara na milion ulozenih uzeti high volume trading-om bitcoina, jer je pao ovih dana i jahat ce jos malo val bitcoin, a onda ce ga srusiti.:D

Trebao bi bici da nam napise nesto o bitcoinu i block chainu :D

Sandugp
02.09.2017, 23:44
Ti meni kazes da ovo sto sam ja napisao nije praksa?

Ok majstore, evo ti primjer iz kojeg imam iskustva.

Ja, licno, prosle godine sam upravljao online biznisom prodaje majica preko neta.

Uzeo ja nesto malo para ustedjevine, to su smijesne pare bile i investirao u biznis. Napravio stranicu, platio hosting, kupio domenu i dizajn stranice. Sve sam to platio prije nego sto sam ista zaradio.

Onda sam nazvao dizajnera, pa njemu platio za dizajn majice koju cu ja prodavati u Americi.

Posto ima kompanija u Americi koja radi print on demand, ja sam platio naknadu za koristenje njihove usluge i poslao im svoj dizajn. Nakon toga, sam reklamirao na Facebooku te majice i prodavao ih u Americi. Troskove marketinga sam naravno platio, prije nego sto sam ista prodao.

Prodao sam ja odredjeni broj majica, a onda sam platio ovoj firmi sto pravi majice i dostavlja ih da ih naprave i dostave za mene. Na kraju, ja sam operisao malim biznisom nekih 6 mjeseci, i imao veoma mali profit od svega toga, da sam na kraju zatvorio to, jer se ne isplati, meni vremenski, a pomaci se sa malih marzi necu sve dok ne investiram neke jace pare od ovih koje sam vec investirao. Na kraju sam ja izvukao mozda bas minimalno. Da sam platio porez, izvukao bi skoro nista.

Stoga, eto Gangarica nek procita onaj post gore i nek kaze, jel onako kako sam napisao ili nije.

Ali reci da ja znam samo teoriju, a ne praksu je smijesno ignorantno. To sto ne govorim sta sam radio, je potpuno druga stvar.

Tvoj roblem najveci Akisa je sto mislis da svi rade kao i ti. Placaju robu ili usluge pre nego sto od iste ista zarade, tacnije neposredno po dobijanju robe, materijala, odradjivanju odredjenih poslova.
Ali je u praksi to "malo" drugacije. Vecina robe (velika vecina) koja se kupuje da bi se kasnije prodala i od nje zaradilo nesto, se ne placa odmah nego kroz neki vremenski period. Preko racuna - dobije se rok za koji bi ta roba trebala da se plati. Rok zavisi od vrste robe.
Da ne pominjem mnostvo situacija gde se roba kupuje na crno, da se na istu ne bi placao porez. I onda se slicno i prodaje. I takvih situacija ima mali milion ...
Tako da je ono sto si ti pisao kada si spominjao Gangarica, Maru, Pobedu i Princa teoretski sve tacno, ali u praksi se veoma retko desava.
Na primer Gangaric nece platiti ono sto mu treba za kafic neposredno, nego kroz odredjeni vremenski period koji ce mu omoguciti da veliku vecinu robe koju je kupio, proda, pa je tim parama plati a u medjuvremenu se zaduzi za jos robe, i onda kroz taj protok robe i novca stvara sebi zaradu. Ali ce takodje neke artikle Gangaric nabaviti na crno (od Pobede na primer posto su ortaci) tipa Vinjak (nesto ce naravno kupiti i legano jer je to iskusan lisac), a kada mu ti na primer dodjes u goste, taj Vinjak ce ti prodati bez racuna (poznaje te i zna da je rizik takvog poslovanja sa tobom kao njegovim prijateljem jednak nuli) i na taj nacin ostvariti jos veci profit.
A Princevic koji inace zaposljava nula osoba kako ti ono rece, ce moci samo da crkne od muke, jer sam nece stici da iskontrolise nista od toga ....

Tako da verujem da je na tako nesto Miletic mislio kada ti je napisao da je sve to daleko od realnosti.

Black Mamba 24
02.09.2017, 23:45
Ako znas napraviti algoritam koji moze da vrsi trgovanje u milisekundama i nabavimo kapitala, iduce sedmice mozemo milion dolara na milion ulozenih uzeti high volume trading-om bitcoina, jer je pao ovih dana i jahat ce jos malo val bitcoin, a onda ce ga srusiti.:D

Trebao bi bici da nam napise nesto o bitcoinu i block chainu :D

Pa ako imas data history dovoljno dug za predikciju, mislim da bi moglo. A brzina zavisi od kolicine podataka i sto je vaznije, od hardvera. :D

Iskreno, nisam dovoljno upoznat sa block chain i botcoinom, i ja bih voleo da napise nesto.

maliajnstajn
02.09.2017, 23:50
Znao sam da cete se svi ufatiti toga, a napisao sam disklejmer dole kako se Gangaric dogovara sa dobavljacima necemo ulaziti.

Odgodjeno placanje je kredit, a prije nego sto prifitiras, moras platiti kredite, tako da ja sam upravu :D

Znam ja o cemu ja pricam, imao sam uvid u poslovanje jedne firme koja se bavi dalekovodima. Kako kupuje zeljezo u jednoj drzavi, dovozi ga u Tursku, tamo ga u fabrici spajaju, a onda ga dovozi vamo i montiraju ga. Kako se firma prvo 'zaduzi', preko bankovne garancije da bi mogli da odrade sve to prije nego sto budu placeni.

Ono je simplistican primjer kako privreda funkcionise, necemo mi sad ulaziti u to kako se neko dogovorio kako i odakle njemu kapital za nesto, to smo zanemarili u nasem imaginarnom svijetu sa kapitalistima i ministrom.

Siva ekonomija, odnosno sta je nesto kupio na crno da ostvari profit, ne treba da ulazi u taj eksperiment, jer siva ekonomija je kaznjiva. Recimo u Hong Kongu siva ekonomija su narkotici i prostitucija :D

Maricu ili Wolfe, prebacite ove postove u onu temu i napravite je da bude sticky :D

maliajnstajn
02.09.2017, 23:54
Evo ti za zlato:

https://goldprice.org/

I evo ti za bitcoin

https://price.bitcoin.com/

Победа
02.09.2017, 23:58
Bilo bi lepo da Princara kao pravnik ovde objasni kolki su porezi u Srbiji zato što koliko sam upućen postoji predmet na pravnom fakultetu koji se zove "Poresko pravo".

Malo sam tražio po internetu i deluje mi da je 15% na dohodak preko 38.000 evra otprilike. Što je svakako i više nego odlično, ali je problem što u Srbiji za gotovo sve postoji monopol i gotovo sve je nemoguće raditi bez odobrenja vladajuće stranke. Takođe dosta je komplikovano to oko poreza, nije jednostavno kao što sam ja objasnio pa bih voleo da pravnik neki objasni, ako ima volje naravno.

Zašto ovo pričam? Meni deluje da je poljoprivreda u Srbiji veoma isplativ biznis. Stekneš određen kapital, polako kreneš i vremenom možeš daleko da doguraš.

maliajnstajn
02.09.2017, 23:59
Privrede Srbije i Bosne i Hercegovine bi bile najjace u Evropi kada bi se politika ekonomije slobodnog trzista inkorporirala ovdje. EU bi nas molila da imaju free trade agreement s nama.

61563
03.09.2017, 00:01
@ajnstajne,ovo konkretno i samo za majice te pitam zasto si ti sve to placao,kad postoje vec spejalizovani sajtovi za to,dizajn konkretno ne mora samo majice ,moze bilo sta,gde ne placas nista sam se reklamiras besplatno svojim proizvodom i sklapas posao,sajtu placas samo 20 posto od prodatog dizajna odredjenom klijentu,ako ga prodas,stim da bi ti morao da placas i dizajnera,al i to nek bude po ucinku tj.ako on dobro dizajnira i proda proizvod, dobije procent koji se dogovorite

bilo je pricaonici,dok sa citao tvoj post,sad vidim ovde prebaceno,inacevam nebi kvario diskusiju

Black Mamba 24
03.09.2017, 00:03
Evo ti za zlato:

https://goldprice.org/

I evo ti za bitcoin

https://price.bitcoin.com/

Daj mi csv, excel, json, nesto od toga. Najgore je raditi kad ti klijent daje slabe podatke pa i to moras da obradjujes. :biggrin:

maliajnstajn
03.09.2017, 00:03
@ajnstajne,ovo konkretno i samo za majice te pitam zasto si ti sve to placao,kad postoje vec spejalizovani sajtovi za to,dizajn konkretno ne mora samo majice ,moze bilo sta,gde ne placas nista sam se reklamiras besplatno svojim proizvodom i sklapas posao,sajtu placas samo 20 posto od prodatog dizajna odredjenom klijentu,ako ga prodas,stim da bi ti morao da placas i dizajnera,al i to nek bude po ucinku tj.ako on dobro dizajnira i proda proizvod, dobije procent koji se dogovorite

Vjerujem da mislis na teechip ili teespring ili redbubble? :D

Ja sam isao na brendiranje potpuno. Stvarao svoj vlastiti brend.

Napravio sam ja kamaru gresaka, vjerovatno sam i zato imao jako mali profit, bas jedva.

Победа
03.09.2017, 00:04

Napravio sam ja kamaru gresaka, vjerovatno sam i zato imao jako mali profit, bas jedva.

Ajde da pisemo ove stvari tamo u onoj temi, ovdje se pise o palacinkama i vremenu :D

Inace u Sarajevu maloprije prolom oblaka bio, rashladilo :D

Na čemu si ti :D

Pogledaj naziv teme :cf:

E sad je lepo, inače nikada nisi imao želju da nešto osnuješ u Sarajevu ili bilo gde u BIH?

bici
03.09.2017, 00:05

Zato sto je on hteo da stigne do nivoa tog specijalizovanog sajta.

maliajnstajn
03.09.2017, 00:06
Daj mi csv, excel, json, nesto od toga. Najgore je raditi kad ti klijent daje slabe podatke pa i to moras da obradjujes. :biggrin:

https://www.quandl.com/collections/markets/gold

Evo ti za zlato, pa skidaj sta ti treba, ajde za zlato bi mi trebala neka ozbiljnija analiza jer namjeravam uskoro da ulozim u zlato, zbog sigurnosti :D

61563
03.09.2017, 00:07

Ne na te cuo sam imas i onaj Sunfrog ili tako neki,mislio sam na Fiverr,ubedljivo najjaci sajt ,sto se tice dizajna svega ,mislim i drugih stvari koje mozes tamo da reklamiras,al ovo je najtrazenije i ako se dobro izreklamiras i jos ako imas dizajnera moze dobro da se zaradi za nase uslove

Black Mamba 24
03.09.2017, 00:08
https://www.quandl.com/collections/markets/gold

Evo ti za zlato, pa skidaj sta ti treba, ajde za zlato bi mi trebala neka ozbiljnija analiza jer namjeravam uskoro da ulozim u zlato, zbog sigurnosti :D

Pozabavicu se ovim kad nadjem nesto vise vremena, i mene interesuju podaci, zapravo vise me interesuje kako se ML moze primeniti na sve ovo.

maliajnstajn
03.09.2017, 00:09
Ne na te cuo sam imas i onaj Sunfrog ili tako neki,mislio sam na Fiverr,ubedljivo najjaci sajt ,sto se tice dizajna svega mislim i drugih stvari koje mozes tamo da reklamiras,al ovo je najtrazenije i ako se dobro izreklamiras i jos ako imas dizajnera moze dobro da se zaradi za nase uslove

Pa planiram iduci mjesec, vec imam razradjen plan i sve, da krenem ponovo u slican biznis, ponovo. Samo sto ovaj put cu uraditi milion drugacijih stvari.

Droppship je jako popularan trentuno sa aliexpressa i raja uzimaju strasne pare na tome :D

maliajnstajn
Pozabavicu se ovim kad nadjem nesto vise vremena, i mene interesuju podaci, zapravo vise me interesuje kako se ML moze primeniti na sve ovo.

Citao sam nesto sto Mark Cuban pisao o machine learning i deep learning, da ce to bukvalno zamjeniti programere :D

Princoni Snow
Bilo bi lepo da Princara kao pravnik ovde objasni kolki su porezi u Srbiji zato što koliko sam upućen postoji predmet na pravnom fakultetu koji se zove "Poresko pravo".

Lose si upucen :cf:

bici
03.09.2017, 00:12
Ne na te cuo sam imas i onaj Sunfrog ili tako neki,mislio sam na Fiverr,ubedljivo najjaci sajt ,sto se tice dizajna svega ,mislim i drugih stvari koje mozes tamo da reklamiras,al ovo je najtrazenije i ako se dobro izreklamiras i jos ako imas dizajnera moze dobro da se zaradi za nase uslove

Brate fajver je frilens platforma.

Победа
03.09.2017, 00:12
Lose si upucen :cf:

http://www.ius.bg.ac.rs/prof/materijali/ilpgor/ispitna%20pitanja.doc :cf:

Black Mamba 24
03.09.2017, 00:15
Citao sam nesto sto Mark Cuban pisao o machine learning i deep learning, da ce to bukvalno zamjeniti programere :D

Ok je to, ali programeri prave machine learning i deep learning. :biggrin:
Mi radimo to, a pisemo algoritme u Pythonu, SQLu, Ru, retko u Javi, prvog naseg system experta smo napisali u Pythonu, sad prebacujemo u C zbog brzine i handlovanja memorije. To je problem kad neko ko nije tehnicki potkovan pise o tehnickim stvarima. Najbolji produkt je kad vise ljudi saradjuje iz razlicitih oblasti i svako se pri tome zadrzi u svojoj oblasti, bez petljanja u tudji posao. :D
Potrebno je poznavanje Linuxa zbog administracije na hardveru, ako ljudi zele lepse report pravi se GUI, a onda dolazimo i do nekih frameworka ili javascripta. Na kraju dodjes do toga da je data engineer jedan full stack programer i vise od toga. :D

maliajnstajn
03.09.2017, 00:18
Ja da imam para, napravio bi jednu vrhunsku firmu koja bi se primarno bavila marketingom i unapredjenjem marketing alata, pa bi trebao programere.

Ima jedna firma u Sloveniji, koja radi igrice, koja bi me zaposlila sutra odmah, da nema idiotske politike oko zaposljavanja stranaca van EU u Sloveniji.

Realno programeri su vrhunski radnici. Samo ti treba dizajner da ti smisli ideju i da njima da to naprave :D

61563
03.09.2017, 00:19
Brate fajver je frilens platforma.

Da znam,al sve ono sto je ajnstajn napisao u vezi majica i dizajna mogao je tamo ,bez ulozenog dolara,ako ima svog dizajnera,izreklamirao bi svoj dizajn konkretno na majicama,pa sad ako se dobro pokaze ,sta fali nista ne ulozis a mozes da zaradis duplo nego prosecno u Srbiji,pritom radis kad hoces i sam si svoj sef,problem je jedino ako nema dizajnera pa mora i sa njim da sklapa dil

druga je stvar ako je on odmah hteo svoj brend da pravi,e to ce malo teze ici odmah

Princoni Snow
03.09.2017, 00:23
http://www.ius.bg.ac.rs/prof/materijali/ilpgor/ispitna%20pitanja.doc :cf:

http://www.prafak.ni.ac.rs/117-predmeti/287-javne-fin-fin-pravo.html

Black Mamba 24
03.09.2017, 00:24
Ja da imam para, napravio bi jednu vrhunsku firmu koja bi se primarno bavila marketingom i unapredjenjem marketing alata, pa bi trebao programere.

Ima jedna firma u Sloveniji, koja radi igrice, koja bi me zaposlila sutra odmah, da nema idiotske politike oko zaposljavanja stranaca van EU u Sloveniji.

Realno programeri su vrhunski radnici. Samo ti treba dizajner da ti smisli ideju i da njima da to naprave :D

Mislis mozda na onu sto je napravila Talking Toma? Moj los pokusaj pogadjanja jer samo nju poznajem. :D
Ako mislis na klasicnog dizajnera, on treba samo za dizajn, ne bi verovao kako programerima padaju ideje.
Imas recimo SAS, pretpostavljam da si cuo za tu firmu, ako nisi pogledaj. 90% njihovih developera je u Americi, ostalih 10 je rasprostranjeno po svetu, u Evropi znam da ih ima nesto malo u Ceskoj i Italiji. U svim ostalim zemljama imaju samo sales menagere, ali oni su toliko napredni da imaju znanje o Telcu, Bankingu, Retailu, svemu i svacemu, plate su vrhunske, uslovi vrhunski, samo pritisak zna da bude nepodnosljiv jer se njima cena softvera krece od 350.000 evra. To su nam jedni od partnera.

Ako imas neku firmu iz ovih oblasti kojima bi mogao predloziti nekakvu prediktivnu analitiku koju mogu da iskoriste u unapredjenje marketinga ili za bolje upravljanje budzetom, javi se, kao posrednik mozes da imas nesto, plus iskustvo. :D

Победа
03.09.2017, 00:25
http://www.prafak.ni.ac.rs/117-predmeti/287-javne-fin-fin-pravo.html

Da, moja greška, ovo je za pravni iz BGa :)

maliajnstajn
03.09.2017, 00:29
Mislis mozda na onu sto je napravila Talking Toma? Moj los pokusaj pogadjanja jer samo nju poznajem. :D
Ako mislis na klasicnog dizajnera, on treba samo za dizajn, ne bi verovao kako programerima padaju ideje.
Imas recimo SAS, pretpostavljam da si cuo za tu firmu, ako nisi pogledaj. 90% njihovih developera je u Americi, ostalih 10 je rasprostranjeno po svetu, u Evropi znam da ih ima nesto malo u Ceskoj i Italiji. U svim ostalim zemljama imaju samo sales menagere, ali oni su toliko napredni da imaju znanje o Telcu, Bankingu, Retailu, svemu i svacemu, plate su vrhunske, uslovi vrhunski, samo pritisak zna da bude nepodnosljiv jer se njima cena softvera krece od 350.000 evra. To su nam jedni od partnera.

Ako imas neku firmu iz ovih oblasti kojima bi mogao predloziti nekakvu prediktivnu analitiku koju mogu da iskoriste u unapredjenje marketinga ili za bolje upravljanje budzetom, javi se, kao posrednik mozes da imas nesto, plus iskustvo. :D

Nije ta firma za Talking Toma, ovo je manja kompanija, ali imaju ogroman potencijal :D

Nedavno sam pisao strategiju prijateljici kako da 'close' Germanwings, jer njima hoce app da rade.

Ako mi kazes sta radite i sta mozete napraviti za neku firmu, ono primjer mi das, ja ti mogu spisak u roku od 24h dati firmi koje bi mogli vrlo lako 'close'.:D

Ricma
03.09.2017, 00:29
Mene zivo interesuje da li ljudi znaju koja je Trumpova strategija za Sjevernu Koreju? :D

Ne znam, slobodno napisi meni i drugim neupucenim ljudima. :D

madrid
03.09.2017, 00:37

Prost odgovor: TWITTER!!!

Salim se valjda ima(mislim njegova administracija ne on licno, posto se on razume u rat kao i vecina nas) vise planova, za razlicite scenarije.

Победа
03.09.2017, 00:38
Prost odgovor: TWITTER!!!

Salim se valjda ima(mislim njegova administracija ne on licno, posto se on razume u rat kao i vecina nas) vise planova, za razlicite scenarije.

Ovde mislim da je više do pregovaranja i takvih stvari, nego do ratovanja. Aki je više puta napomenuo da je Tramp genije za ubeđivanje, pa je je verovatno do toga.

Lord Gangarić
03.09.2017, 00:39
Ne smeju da se usude na rat zbog onih raketa što nišane na onaj grad i mornaričku bazu. Ne mogu da se setim imena ali diplomatija im je jedina opcija trenutno.

Black Mamba 24
03.09.2017, 00:40
Nije ta firma za Talking Toma, ovo je manja kompanija, ali imaju ogroman potencijal :D

Nedavno sam pisao strategiju prijateljici kako da 'close' Germanwings, jer njima hoce app da rade.

Ako mi kazes sta radite i sta mozete napraviti za neku firmu, ono primjer mi das, ja ti mogu spisak u roku od 24h dati firmi koje bi mogli vrlo lako 'close'.:D

Verujem da znas i sam da su mnogi projekti u potpunosti pod NDA ugovorom, ali ima projekata kod kojih su samo detalji pod istim. Ali kako god necemo ovde, u pp moze, kucam ti za nekoliko minuta ili sutra. :D
Za telco je problem u BiH jer nisam siguran da li je i jedan operater pustio 4G, a valjda planiraju uskoro da puste, sto znaci da im 3G merenja trenutno nisu interesantna, bar ne bi trebala da budu ako su pametni. Pisem pa cemo da vidimo. :D

Rossonero
03.09.2017, 00:41
Stigla nova tema. :wthy:

Samo da pozelim bratu srecu i da nadmasis pricaonicu sa stranicama.

Победа
03.09.2017, 00:42
Deluje mi da će ova tema biti odbojna za socijaliste zbog naziva :cf:

maliajnstajn
03.09.2017, 01:24
Ide sad malo duzi post o Trumpu i Sjevernoj Koreji.

Ova strategija ako uspije, ona ce se uciti u skolama do kraja vremena.

U tom regionu postoji 6 drzava koje imaju interese. (J. Koreja, Japan, Kina, Rusija, Amerika i S. Koreja)

Ko ne zna, Kina koristi S. Koreju kao stratesku prednost da moze da kontrolise region, a i americku vanjsku politiku u Aziji. Zbog toga je Trump vrlo pametno identifikovao Kinu kao kljucnog igraca u denuklearizaciji S. Koreje. Kada je tek usao u ofis, nije oznacio Kinu kao manipulatora valutom i da nisu fer trgovci, jer je morao da ima neki leverage da ubijedi Kinu da kontrolise Koreju. Vrlo je bitan onaj sastanak u Maro Lagu kada je Trump pred predsjednikom Kine lansirao one rakete na Siriju. Tu je pokazao da Trump ne blefira.

Nedavno, dok je bio nered oko Charlotsvila, mediji su fulili veoma bitnu pricu, a to je da je Trump poslao svog trade representative-a da istrazuje Kinu za njene politike trgovine i kradju intelektualne imovine i tehnologije. Sve to dok je Kina, smjenila svog glavnog diplomatu u Kini, i stavili su novog, mladjeg, sa nekim drugacijim pristupima i znanjem tecnog Korejskog, kao i poznavanje kulture same S. Koreje. Takodjer u ovo isto vrijeme, desio se napredak da se reinkarniraju pregovori "6 strana". Shinzo Abe, premijer Japana, je takodjer pokazao interes da posalje specijalnog envoj-a u S. Koreju na pregovore. Indija je jako bitan faktor tu, jer oni ekonomski mogu da stete Kini i Ivanka Trump ide uskoro u Indiju, a premjer Indije je fan Trumpa i nada se odlicnim odnosima, odnosno vec su ih uspostavili oko Afganistana, ali o tome drugi put, ako nekoga interesuje.

Trump nije na pocetku vrsio pritisak na Kinu, ali sada ide ekonomski pritisak na Kinu i na njihove komunisticke starosjedioce. Ali sada je krenuo, jer je vidio da nisu nista uradili.

Kini nije u interesu da se konflikt razrijesi, jer oni tako kontrolisu Ameriku. Kada bi diplomatija uspijela, Kina bi izgubila ogromnu kolicinu ekonomske prednosti u svijetu jer ne bi vise mogli jadne Korejce da eksplatisu na ovaj nacin:
https://www.reuters.com/article/us-northkorea-labour-china-insight/north-korea-factories-humming-with-made-in-china-clothes-traders-say-idUSKBN1AT00Q

Stoga Kina ce pokusati da upropasti sve pokusaje diplomatije, jer im je u najboljem interesu. Takodje Kina kontrolise prakticno Washington preko lobija, znate ona napustanja CEO-a velikih korporacija bas u jednom trenutku, zbog ko fol 'response on Charlotsville' aha, kako da ne. Kina im rekla da odjebu, jer je Trump krenuo na Kinu sa ekonomskim mjerama, ali ovo je prvi puta da NE KONTROLISU PREDSJEDNIKA USA. Trumpa ne mogu kupiti.

Stoga Kina sada ne moze kontrolisati potencijalne sastanke, jer nemaju glavnog covjeka i njegovu politiku u svojoj saci i tu se nalazi poznata 'The Trump LEVERAGE'.

Trump zna da je Kini u interesu da Koreja ostane puna nuklearki i da je protiv njihovih interesa sastanak izmedju covjeka koji voli da pravi dealove i nije klasicni politicar, koji ima poprilicno open mind za bilo sta, a posto Trump ovo sve zna, vjerovatnoca da se taj sastank desi se povecava.

Sta Kina sada radi?

Kina je postavila tog novog envoja tamo u zelji da kontrolisu potencijalni sastanak '6 partija' i da pokusaju da isjeku sve pokusaje 'back channel' diplomatije koje Trump pokusava da uspostavi preko Rexa ili Denisa Rodmana.

Moguce je da cemo uskoro nesto cuti po pitanju diplomatije na ovom polju i u medijima.

Trump drzi najbolje karte u ovoj partij pokera i zna sta drugi za stolom imaju u rukama. Amerika ima trgovinski deficit od 350mlrd dolara godisnje sa Kinom, ali Trump ne smije da pokaze da zna sta svi imaju i da zna da ima najbolju ruku. Stoga mora da ide polako proces i mora da izgleda da Trump pojma nema sta se desava i da je nesposoban, kao sto nas mladi Madridista misli :D. Trump takodjer ne smije da pusti da svijet zna sta se desava, jer Trump je zapravo genije koji je studirao The Art of War od Sun Tzu-a. Kasnije cu navesti njegov omiljeni citat iz te knjige. Ono sto Trump zna jeste da situacija mora imati optiku win-win, da Kina moze da spasi svoj kredibilitet kada se Koreja denukulearizuje, a Amerika dobije pobjedu samom denuklearizacijom.

Stoga sta ce se desavati?

Trump u novembru planira da ide na Association of Southeast Asian Nations sastanak.
Trump planira da posjeti Kinu ove godine, takodjer, nije nemoguce da taj put bude dio ovog puta kada bude isao na ovaj sastanak gore.

Eh ovdje postaje zanimljivo. Do tog sastanak Trump i njegova administracija mogu da outline ekonomski plan koji planiraju i moze da ga potpise sa Kinom kada bude u Kini i na taj nacin malo mazi ego Kine, a Kina moze odmah tu da objavi pobjedu da je svijet na putu velikog mira uz veliki doprinos Kine.

Tacno prije ovog sastanka zemalja Azije, Ivanka ode u Indiju. Indija je Trumpovo tajno oruzije, zbog ekonomije. Ivanka je omiljeni Amerikanac u Kini i taj publicitet ce uticati na dosta stvari.

Strategija sa Indijom je da se smanji uticaj ovoga:
http://edition.cnn.com/2017/05/11/asia/china-one-belt-one-road-explainer/index.html

Kina nije u dobrim odnosima sa Indijom, a Indija postaje veoma atraktivna u Americi posebno Bollywood. Indiju Trump hoce da iskoristi da smanji uticaj Kine i njihovu snagu iznude resursa od trgovinskih partnera.

Ljudi koji znaju za ove strategije su ljudi koji se ne zamaraju glupostima u medijima. Strategija 'cheese in the maze' koja je napravljena za medije, da bi Trump mogao da se fokusira na geopolitiku. Trump je prakticno unistio ruski energetski monopol u Evropi. Sada kada Amerika izvozi naftu i plin u Evropi, Rusija ima mnogo manji uticaj, to ce se iskoristiti kasnije.

Uzivajte u ovom kratkom paragrafu, ali ga polako procitajte, jer je to strategija.

From OPEC (Saudi Summit) to the EU and Baltic States (Poland Pre-G20); to North African energy development via President Macron (Libya and Mali); to walking away from the Paris Climate agreement; to discussions with Theresa May on a bilateral trade deal; to massive shipments of coal to U.K. and France; to closing a deal to deliver Ireland massive amounts of Texas LNG; to our own internal U.S. energy production policy with pipelines, Oil, Coal and Liquified Natural Gas (LNG) etc.

Sve ove veze izmedju 'saveznika' Trump je iskoristio da smanji cijene energije na globalnom trzistu.

Trump je genije, a ljudi ga zovu Bogoljubom Karicem, covjek gleda nenormalno dugo u buducnost i posto globalne sile nemaju pojma o njegovom nacinu vodjenja politike, a ne mogu ni da ga kontrolisu, Trump je u ogromnoj prednosti, a ove price u medijima omogucavaju Trumpu da radi svoj posao u tajnosti, bez da mu mediji smetaju, vec samo muuh Rusija, muuh rasista.

Sada sta ce se desiti na kraju.

Ocekujem da ce se tamo krajem novembra prije ovog sastanka azijskih drzava, Kina ce probati da organizuje sastanak '6 partija'. Oni ce kreirati 'talking points' S. Koreje. Na taj nacin Kina ima sansu da spasi svoj ugled u toj situaciji i ima pobjedu za sebe. Ti pregovori ce prakticno biti kako da se uspostavi vojni rezim u S. Koreji. Ostale drzave ce uci u pregovore izmedju sebe koji ce biti prodani javnosti kao, ko fol mi nesto sjedili i razmatrali smanjenje tenzija, aha, to ce biti sve preko telefona prakticno zavrseno ili na jednom sastanku, a ovo ostalo ce biti pricanje iz supljeg u prazno.

Onda ce Trump ili Rex izaci negdje javno da tapsu malo po ledjima predsjednika Kine ili nekog bitnog tamo, dok ce u sobi pozadi, ekonomski tim Trumpa, Ross, Munuchin i ovaj trade representative, ja mislim Litzhajner da se zove nesto tako da dijele ekonomske dealove. Shinzo Abe, ce imati svoj deal, jer je Trumpov drugar s golf terena, ali ce igrati igru, cisto eto nako.

Jedini pravi pregovori ce biti izmedju Kine, Rusije i Amerike.

Cilj Kine da spasi svoj ugled i da ostavi sto veci dio onog trgovinskog deficita sa Amerikom.

Clij Rusije, vece cijene nafte i energije da bi mogli malo da vrate svoj GDP u normalu.

Krajnji rezultat bi trebao da bude da Kim ostavi nukelarke, UN ulazi, Kina garantuje da ce biti osigurac mira.

Sve do toga ce biti opticka iluzija i prevrtanje iz supljeg u prazno, jer normalni ljudi ne razumiju ovaj nivo diplomatije.

Ovo obecava da bude nesto veoma sjano za Ameriku, kao i ostatak svijeta.

Eh sad jos malo o tome kako je Trump genije.

Covjekova omiljena knjiga je The Art of War. Njegov omiljeni citat je "all war is deception". Trump shvata da mora da stvori pogresnu sliku, da bi mogao da neke stvari odradi. Strategija za medije 'cheese in the maze' je strategija da im svako malo da neke glupe informacije ili fejk skandal oko kojih ce oni hipervenitlirati narednih 10 dana, to njemu daje vremena da u pozadini radi na velikim stvarima i niko ga ne moze zaustaviti. Sa cheese in the maze strategijom je potpisao 60 zakona, a niko ne zna da ih je potpisao. Prevrno je americku politiku i ekonomiju nazad na pravi put, ali opet prijeti kriza, jer je takva situacija, krticna.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/63/d9/af/63d9afbda8b75138f2f6fc7bfd22ac03.jpg

Covjek ima sve ideje i planove spremne, jos kad bi kongres radio svoj posao, revolucionalizovao bi cijeli svijet u roku do 2 godine.

Победа
03.09.2017, 01:48
Pročitao sam, ali ne bih da komentarišem jer se ne razumem u toj meri u geopolitiku.

Mene interesuje šta misliš o militarizaciji lokalne policije?

maliajnstajn
03.09.2017, 01:50
Pročitao sam, ali ne bih da komentarišem jer se ne razumem u toj meri u geopolitiku.

Mene interesuje šta misliš o militarizaciji lokalne policije?

Glupost. To ne treba da radi, ali on skida koliko sam ja shvatio ban na to. Drzave same mogu da odluce o tome, sto mi je ok, da smanji uticaj federalne vlade, ali sama militarizacija policije, to je glupo.

Reise
03.09.2017, 03:58
Kaže Kinezi eksploatišu Sjeverne Korejce u tekstilnoj u industriji. Ne piše "Made in North Korea", iako je napravljeno u S. Koreji, nego "Made in China". To piše u ovom članku, nije mi bilo teško da pročitam. Inače, Kini je malo 1.3 mlrd stanovnika i što ih eksploatišu na svaki mogući način, pa su morali da uzmu dodatnih 25 miliona iz S. Koreje. Valjda će prije biti da im pomažu, jer nijedna država nije spremna da sarađuje sa S. Korejom. Ako si primijetio, obije države imaju isti politički režim, pa i ne čudi što su u prijateljskim odnosima.

Šta si ovo napisao... Amerika ima trgovinski deficit od 350 mlrd zbog Kine i Tramp drži najbolje karte u rukama i riješiće to u korist Amerike? Vjerovatno tako što neće da im vrati ni cent od duga. Tramp kralj, zajebao ih maksimalno.

Tramp je prostudirao Sun Cua i njegov "The Art of War" i na osnovu toga će denuklearizovati S. Koreju i naći će način da se Kina izvini svijetu i spasi svoj kredibilitet denuklearizacijom S. Koreje. Pokušaće to Tramp da riješi preko UN-a tako što će Kina dobiti svoj dio od duga od 350 mlrd i uz to će se izviniti svima u svijetu i biti prepoznata kao čuvalac mira. Što pričaš to? Smatraš li ti Kinu banana državom? Neće UN nikad ući u S. Koreju, koliko god ona testirala nuklearno oružje, Kina i Rusija će odma baciti veto na taj prijedlog. A S. Koreja leži na nepristupačnom mjestu za Amerikance, pa ne mogu tek tako da ih unište kao što su druge države. Davno bi oni završili s njima da su mogli, isto kao s J. Korejom.

Kaže Ivanka omiljeni Amerikanac u Kini. :D

Tramp će iskoristiti Indiju protiv Kine i pokušati da smanji njihovu snagu iznude resursa od trgovinskih partnera? To mu neće biti teško, jer Kina i Indija odavno imaju spor oko granica i nisu baš u najboljim odnosima. Indija igra jednu od bitnih uloga trenutno u svijetu, samo posjedovanje nuklearnog oružja je dovoljan pokazatelj. Tu su negdje sa Kinom u ravni što se tiče tog naoružanja. Takođe, Indija ima ogroman ljudski potencijal. Što ne bi to Amerikanci iskoristili malo da ih eksploatišu? Malo da sjašu sa Kineza, pa na Indijce da odu.

Indija postaje veoma atraktivna Americi zbog Bolivuda. Pričaš o diplomatiji, a spominješ Bolivud? Ne znam je li smješnije to, ili ovaj video ispod:

https://www.youtube.com/watch?v=hfLKqSvtzl4

Mora to mnogo bolje Aki.

Sandugp
03.09.2017, 07:07
Znao sam da cete se svi ufatiti toga, a napisao sam disklejmer dole kako se Gangaric dogovara sa dobavljacima necemo ulaziti.

Odgodjeno placanje je kredit, a prije nego sto prifitiras, moras platiti kredite, tako da ja sam upravu :D

Znam ja o cemu ja pricam, imao sam uvid u poslovanje jedne firme koja se bavi dalekovodima. Kako kupuje zeljezo u jednoj drzavi, dovozi ga u Tursku, tamo ga u fabrici spajaju, a onda ga dovozi vamo i montiraju ga. Kako se firma prvo 'zaduzi', preko bankovne garancije da bi mogli da odrade sve to prije nego sto budu placeni.

Ono je simplistican primjer kako privreda funkcionise, necemo mi sad ulaziti u to kako se neko dogovorio kako i odakle njemu kapital za nesto, to smo zanemarili u nasem imaginarnom svijetu sa kapitalistima i ministrom.

Siva ekonomija, odnosno sta je nesto kupio na crno da ostvari profit, ne treba da ulazi u taj eksperiment, jer siva ekonomija je kaznjiva. Recimo u Hong Kongu siva ekonomija su narkotici i prostitucija :D

Maricu ili Wolfe, prebacite ove postove u onu temu i napravite je da bude sticky :D

Niko ne kaze da nisi u pravu, Akisa, nego je poenta sto ces tim odlozenim placanjem lakse biti u stanju da profitiras - ako radis pametno naravno. I da se to u praksi mnogo cesce desava nego momentalno placanje.
Evo ti opet Gangarica i tu zamisljenu situaciju kao primer:
On drzi kafic i prodaje kafu koju kupuje od Vulfa primera radi. I posto mu je kafic blizu ekonomske, proda pun kurac kafe iz ociglednih razloga. E sada Gangaric je preduzimljiv covek i skonta da tu moze jos vise da zaradi, tako sto ce uz tu kafu deliti (u pocetku a kasnije naravno naplacivati) kiflice - kroasancice. Koje nabavlja od Olje na primer :D
Kada bi on Vulfu morao odmah da plati svu tu silnu kafu, on ne bi bio u stanju da odmah investira u kiflice, a ovako ce putem odlozenog placanja Vucini na racunu imati dovoljno love koju ce moci da preusmeri u druge investicije, i poboljsa posao i tako vremenom (kada mu ti krediti budu otplaceni) jos vecu zaradu napravi.
E onda mu Olja cepne misomor u te kroasane (jer je Gangara pokusao da pronadje neki alternativni nacin placanja robe - pomislio da ce mu to sa njom proci), silne maloletnice se potruju u Gangaricevom kaficu; naplaca se kazni i kazni, ugled mu propadne, reputacija njega kao ozbiljnog i perspektivnog ugostitelja se sroza i samim tim se ispostavi da kiflice i nisu bas bile idealan potez :D Bolje receno, da se zajebao u izboru dobavljaca :biggrin:

miloolja
03.09.2017, 08:35
Oljine kiflice i kroasančići su nadaleko poznati :cool:...pre bih sebi ruku odsekla nego stavila ....:krsta:
Ne valja ti primer ...bolje reci bas los pokusaj :cf2

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20170903/304fcddafd724c8fb62a1ac60bfdcb91.jpg

tt sa A5 u inat Mi6

Ves
03.09.2017, 08:57
Samo da se upisem u Akijevu temu. Cestitke.

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t31.0-8/21272735_1916164802037808_3597566245640202028_o.jp g?oh=45e35cbd7ef467189d329485c0a521a0&oe=5A28597A

Overlord
03.09.2017, 09:24
Aki sve je ovo lijepo sto pises. Ali ti si u tvojima primera iskljucivo se bavio tercijalnim sektorom ili ti usluznom djelatnoscu. Tercijalni sektor sluzi za preraspodjelu bogatsva u jednoj drzavi. Zanima me kako bi stvorio novu vrijednost u drustvu na ovim prostorima, kojim mjerama ?

Sandugp
03.09.2017, 09:29
Oljine kiflice i kroasančići su nadaleko poznati :cool:...pre bih sebi ruku odsekla nego stavila ....:krsta:
Ne valja ti primer ...bolje reci bas los pokusaj :cf2

tt sa A5 u inat Mi6

To je samo hipoteticki Olja - naravno da ne bi, ali se fino uklopilo u pricu :cool::biggrin:

maliajnstajn
03.09.2017, 10:01
Kaže Kinezi eksploatišu Sjeverne Korejce u tekstilnoj u industriji. Ne piše "Made in North Korea", iako je napravljeno u S. Koreji, nego "Made in China". To piše u ovom članku, nije mi bilo teško da pročitam. Inače, Kini je malo 1.3 mlrd stanovnika i što ih eksploatišu na svaki mogući način, pa su morali da uzmu dodatnih 25 miliona iz S. Koreje. Valjda će prije biti da im pomažu, jer nijedna država nije spremna da sarađuje sa S. Korejom. Ako si primijetio, obije države imaju isti politički režim, pa i ne čudi što su u prijateljskim odnosima.

Šta si ovo napisao... Amerika ima trgovinski deficit od 350 mlrd zbog Kine i Tramp drži najbolje karte u rukama i riješiće to u korist Amerike? Vjerovatno tako što neće da im vrati ni cent od duga. Tramp kralj, zajebao ih maksimalno.

Tramp je prostudirao Sun Cua i njegov "The Art of War" i na osnovu toga će denuklearizovati S. Koreju i naći će način da se Kina izvini svijetu i spasi svoj kredibilitet denuklearizacijom S. Koreje. Pokušaće to Tramp da riješi preko UN-a tako što će Kina dobiti svoj dio od duga od 350 mlrd i uz to će se izviniti svima u svijetu i biti prepoznata kao čuvalac mira. Što pričaš to? Smatraš li ti Kinu banana državom? Neće UN nikad ući u S. Koreju, koliko god ona testirala nuklearno oružje, Kina i Rusija će odma baciti veto na taj prijedlog. A S. Koreja leži na nepristupačnom mjestu za Amerikance, pa ne mogu tek tako da ih unište kao što su druge države. Davno bi oni završili s njima da su mogli, isto kao s J. Korejom.

Kaže Ivanka omiljeni Amerikanac u Kini. :D

Tramp će iskoristiti Indiju protiv Kine i pokušati da smanji njihovu snagu iznude resursa od trgovinskih partnera? To mu neće biti teško, jer Kina i Indija odavno imaju spor oko granica i nisu baš u najboljim odnosima. Indija igra jednu od bitnih uloga trenutno u svijetu, samo posjedovanje nuklearnog oružja je dovoljan pokazatelj. Tu su negdje sa Kinom u ravni što se tiče tog naoružanja. Takođe, Indija ima ogroman ljudski potencijal. Što ne bi to Amerikanci iskoristili malo da ih eksploatišu? Malo da sjašu sa Kineza, pa na Indijce da odu.

Indija postaje veoma atraktivna Americi zbog Bolivuda. Pričaš o diplomatiji, a spominješ Bolivud? Ne znam je li smješnije to, ili ovaj video ispod:

https://www.youtube.com/watch?v=hfLKqSvtzl4

Mora to mnogo bolje Aki.

Po paragrafima:

1. Kina, drzava, omogucava eksplataciju radne snage, ali ni to nije dovoljno, jer je preskupo, pa se desva ovo:

https://www.bloomberg.com/news/articles/2017-04-24/resistance-is-futile-china-s-conquest-plan-for-robot-industry

Ali posto im S. Koreja omogucava jos uvijek manje troskove od robota, onda njih eksplatisu.

2. Ne znas razliku izmedju deficita i duga. To su dvije razlicite stvari. Deficiti je razlika izmedju troskova i prihoda u budzetu. Trgovinski deficit je negativna razlika izmedju uvezenih i izvezenih dobara.
Dug je ono koliko moras da uzmes od nekog drugoga, ili da naprintas para da bi mogao da platis ono sto si duzan. Trgovinski deficit na Ameriku kao drzavu, ne utice, ali utice na preduzeca jer puno vise Kinezi uvoze, a Amerikanci manje izvoze. Kini je u interesu da tako ostane, Americi je cilj da smanji uvoz iz Kine i da poveca izvoz u Kinu. Tako se rjesava trgovinski deficit.

3. Ne postoji novcani dug kada je u pitanju trgovinski deficit, pogledaj pod 2. Kina i Rusija su glasali za sankcije prvi put je bilo cijelo vijece sigurnosti ZA sanckije i bit ce jos nista se ne brini. Takodjer da nije bilo Kine ne bi postojale J. i S. Koreja, vec samo Koreja. Amerikanci su trebali da pobjede taj rat i otvore cijelu Koreju, ovako je samo Juzna dobila benefite slobodnog trzista.

4. O Ivanki:

https://www.nytimes.com/2017/04/05/world/asia/ivanka-trump-china.html?mcubz=1

http://nypost.com/2017/04/20/ivanka-trump-is-a-goddess-in-china/

5. Trump je drugaciji predsednik od prijasnjih. Njega eksplatacija ljudi ne interesuje, njega interesuje sloboda. Bas zbog toga sto Indija i Kina nisu u dobrim odnosima, to se moze iskoristiti. "Enemy of my enemy is my friend". Druga stvar Amerika kao drzava ne eksplatise ljude. Americke kompanije, privatne, zbog mogucnosti koje im Kina, drzava, omogucava, oni eksplatisu ljude. To sa vladom Amerike nema nikakve veze, jer u Americi ne mogu da eksplatisu radnike, jer je to pravna drzava sa striktnim zakonima.

6. Ako jedna industrija postaje privlacna u Americi, to se moze iskoristiti za bolje trgovinske odnose i partnerstva.

https://www.forbes.com/sites/robcain/2017/05/05/these-are-the-best-of-times-for-indian-movies-in-america/#21c281142b97

http://www.latimes.com/business/la-fi-ct-bollywood26-2009oct26-story.html

@Sandu

Ja sam naveo kako bi trebalo da ide i da funkcionise, a i kako je zakon propisao i naveo da necu da ulazim u to kako je Gangaric dogovorio da plati Pobedi vinjak, odmah kad mu fakturise nabavku, ili uzme na kredit, ili na odgodjeno placanje ili tek nakon sto on proda, pa onda izmiri naseg Pobedu. U to necu da ulazim, jer je to komplikovano. Ono sto je poenta bila, jeste da Gangaric mora prvo da plati sve ostale ljude u njegovom sistemu (dobavljaci, zaposleni, drzava), pa tek onda sta njemu ostane da li da investira dalje (uvede Oljine kiflice) ili da plati sebe.

@Komjunist

Fridrih Hajek objasnio sve:

https://www.youtube.com/watch?v=eGbAXSV9E-k&t=

@Overlord

Najlakse je bilo objasniti kako funkcionise sistem kome kapitalista prvo sve mora da plati, pa onda da vidi hoce li sebe moci platiti.

Nema sistema vrijednosti, samo jedna stvar. Sloboda. Pusti me da radim sta hocu, nek mi se drzava ne petlja u posao i nema moc da me unisti za sekundu. Sve sto se od drzave trazi jeste da me stiti od potencijalnih neprijateljskih sila, da stiti moje ugovore sa drugim stranama i da izvrsava zakone koje vec ima.

madrid
03.09.2017, 10:12
Niko ne kaze da nisi u pravu, Akisa, nego je poenta sto ces tim odlozenim placanjem lakse biti u stanju da profitiras - ako radis pametno naravno. I da se to u praksi mnogo cesce desava nego momentalno placanje.
Evo ti opet Gangarica i tu zamisljenu situaciju kao primer:
On drzi kafic i prodaje kafu koju kupuje od Vulfa primera radi. I posto mu je kafic blizu ekonomske, proda pun kurac kafe iz ociglednih razloga. E sada Gangaric je preduzimljiv covek i skonta da tu moze jos vise da zaradi, tako sto ce uz tu kafu deliti (u pocetku a kasnije naravno naplacivati) kiflice - kroasancice. Koje nabavlja od Olje na primer :D
Kada bi on Vulfu morao odmah da plati svu tu silnu kafu, on ne bi bio u stanju da odmah investira u kiflice, a ovako ce putem odlozenog placanja Vucini na racunu imati dovoljno love koju ce moci da preusmeri u druge investicije, i poboljsa posao i tako vremenom (kada mu ti krediti budu otplaceni) jos vecu zaradu napravi.
E onda mu Olja cepne misomor u te kroasane (jer je Gangara pokusao da pronadje neki alternativni nacin placanja robe - pomislio da ce mu to sa njom proci), silne maloletnice se potruju u Gangaricevom kaficu; naplaca se kazni i kazni, ugled mu propadne, reputacija njega kao ozbiljnog i perspektivnog ugostitelja se sroza i samim tim se ispostavi da kiflice i nisu bas bile idealan potez :D Bolje receno, da se zajebao u izboru dobavljaca :biggrin:

:rofl::rofl::wthy:

Najjaci komentar ove teme za sada.

Kad Gang misli da moze da kupi Olju sa vinjakom i mocima Ziruovog avatara i izbegne placanje.

https://www.youtube.com/watch?v=XOM7rhQ7rFM

Sandugp
03.09.2017, 10:16
Tacno Akisa teoretski, ali sam ti sada bas na tom primeru naveo da ne mora. Znaci u praksi se (upravo zbog te mogucnosti odlozenog placanja) moze desiti da nove investicije padnu i pre nego sto se dugovi izmire. A ako se pametno investira to moze da rezultira jos boljim profitom, tacnije platom za samog Gangarica.
Sve si ti to lepo objasnio, samo te dve reci "mora prvo" se jednostavno nisu uklopile - ne mora prvo, moze i posle. Zaduzujes se kod dobavljaca da bi imao cime da poslujes, pa kroz taj posao ostvarujes odredjenu dobit preko koje mozes da investiras jos vise u svoj posao i izmirujes dugove i opet se zaduzujes .... i sve tako i sve u krug :D Naravno ako dobro poslujes ostajace ti sve vise i vise za sebe, s tim sto ces i sa tim parama moci da biras sta ces, da li da torisis na sebe ili da jos vise investiras u svoj posao - i sve super sve divno DOK. Ne dodje jedan Maneken i ne postigne neki bitan zgoditak i tako ponesen, zanesen, srecan, razdragan - vices pice celoj kafani, pa nakon te jos jednu turu - i ode sve u kurac :biggrin:

miloolja
03.09.2017, 10:20
To je samo hipoteticki Olja - naravno da ne bi, ali se fino uklopilo u pricu :cool:[emoji3]Mozda iz tvoje perspektive..al kazem ti bas los pokusaj deskreditacije njega kao kapitaliste koji visak love ulaze dalje..sto je apsolutno preporucljivo (a tek ako pretekne ostavlja za sebe), kao i moje vec nadaleko cuvene reputacije u poslasticarstvu i teskom mukom pokrenutog malog biznisa. Prosto ne valja hipoteza.
Lako bih ja naplatila... :girl:

tt sa A5 u inat Mi6

maliajnstajn
03.09.2017, 10:23
Mozda iz tvoje perspektive..al kazem ti bas los pokusaj deskreditacije njega kao kapitaliste koji visak love ulaze dalje..sto je apsolutno preporucljivo (a tek ako pretekne ostavlja za sebe visak), kao i moje vec nadaleko cuvene reputacije u poslasticarstvu i teskom mukom pokrenutog malog biznisa. Prosto ne valja hipoteza.

tt sa A5 u inat Mi6

Olja, ako imas mali biznis vezan za poslasticarstvo, slobodno mi se javi, dat cu ti par primjera, prakticnih strategija marketinga kako mozes za veoma niske troskove vrlo lako prosiriti biznis.

madrid
03.09.2017, 10:27
Olja, ako imas mali biznis vezan za poslasticarstvo, slobodno mi se javi, dat cu ti par primjera, prakticnih strategija marketinga kako mozes za veoma niske troskove vrlo lako prosiriti biznis.

O tebe sam ocekivao nista manje nego savet za berzu , kad ono pominjes poslasticarstvo:biggrin:.

Sandugp
03.09.2017, 10:27
Mozda iz tvoje perspektive..al kazem ti bas los pokusaj deskreditacije njega kao kapitaliste koji visak love ulaze dalje..sto je apsolutno preporucljivo (a tek ako pretekne ostavlja za sebe visak), kao i moje vec nadaleko cuvene reputacije u poslasticarstvu i teskom mukom pokrenutog malog biznisa. Prosto ne valja hipoteza.

tt sa A5 u inat Mi6

U pravu si (opet sam to izjavio) - zato je najbolje da odmah sada razjasnimo sve. Ni najmanja namera nije postojala sa moje strane da se ni Gangaric ni ti na bilo koji nacin diskreditujete. U koliko se iko od svih vas koje sam pomenuo nasao povredjen, uuvredjen, ozlojednjen bilo cime sto sam napisao ovim putem mu se javno iskreno izvinjavam.

Sandugp
03.09.2017, 10:28
O tebe sam ocekivao nista manje nego savet za berzu , kad ono pominjes poslasticarstvo:biggrin:.

To je samo dokaz njegove svestranosti :cool::biggrin:

madrid
03.09.2017, 10:30
Olja je l' ti to imas neku pekaru ili poslasticarnicu(cini mi se da si napisala da ti je tvoj mali biznis vezan za poslasticarstvo, ako sam dobro razumeo)?

miloolja
03.09.2017, 10:33
Olja, ako imas mali biznis vezan za poslasticarstvo, slobodno mi se javi, dat cu ti par primjera, prakticnih strategija marketinga kako mozes za veoma niske troskove vrlo lako prosiriti biznis.Eee Aki ...drzim te za rec :D posto imam planove u tom pravcu...ali otom potom :D

A Sandu nisam.se uvredila..samo de ti pade na pamet misomor..to mi bas cudno. Ne vuce mi ni jedna jedina linija iz loze Bordzija...

tt sa A5 u inat Mi6

Overlord
03.09.2017, 10:34
Zemlje zapadnog Balkana(izumimam Sloveniju i Hrvatsku jer dovoljno ne poznajem njihovu ekonomiju) su hibridne zemlje u kojima imamo mesavinu Kapitalizma, socijalizma i feudalizma. U osnovi sve zemlje imaju kapitalisticko uredjenje koje podrazumeva slobodu kretanja robe,ljudi i kapitala kao i trzisnu privredu. Sve su kandidati za clanstvo u Eu i svoje pravne norme na celu sa Ustavom izjednacavaju sa Eu zakonodavstvom i pored toga dio njih su clanice Nato saveza. Imamo socijalne elemente kao sto su fiktivna(izmisljenja) radna mjesta u javnom sektoru, ogromna budzetski troskovi za socijalna davanja kao i jos uvijek prisutan kult vodje. Feudalizam koji predstavlja partiiju na celu vlasti koja po istoj pripadnosti dijeli najvrednije poslove u zemlji. U jednoj balkanskoj drzavi 55 firmi je dobilo 255 miliona eura preko javnih nabavki. Par firmi rade na projektu auto puta kojim drzava zaduzuje sve gradjane kao i jos dosta primjera. SUSTINA problema je naci nacin kako iskorijeniti feudalne i socijalne elemente u ovim drzavama a dodatno razviti kapitalisticke uz najmanji stetni uticaj po siroke narodne mase. Aki nadam se da sam bio jasniji. Tvoj odgovor na pitanje ne mogu reci da je bio los ali cini mi se da nisi konkretnije naveo mjere koje bi se morale preduzeti...

maliajnstajn
03.09.2017, 10:44
Zemlje zapadnog Balkana(izumimam Sloveniju i Hrvatsku jer dovoljno ne poznajem njihovu ekonomiju) su hibridne zemlje u kojima imamo mesavinu Kapitalizma, socijalizma i feudalizma. U osnovi sve zemlje imaju kapitalisticko uredjenje koje podrazumeva slobodu kretanja robe,ljudi i kapitala kao i trzisnu privredu. Sve su kandidati za clanstvo u Eu i svoje pravne norme na celu sa Ustavom izjednacavaju sa Eu zakonodavstvom i pored toga dio njih su clanice Nato saveza. Imamo socijalne elemente kao sto su fiktivna(izmisljenja) radna mjesta u javnom sektoru, ogromna budzetski troskovi za socijalna davanja kao i jos uvijek prisutan kult vodje. Feudalizam koji predstavlja partiiju na celu vlasti koja po istoj pripadnosti dijeli najvrednije poslove u zemlji. U jednoj balkanskoj drzavi 55 firmi je dobilo 255 miliona eura preko javnih nabavki. Par firmi rade na projektu auto puta kojim drzava zaduzuje sve gradjane kao i jos dosta primjera. SUSTINA problema je naci nacin kako iskorijeniti feudalne i socijalne elemente u ovim drzava a dodatno razviti Kapitalisticke uz najmanji stetni uticaj po siroke narodne mase. Aki nadam se da sam bio jasniji. Tvoj odgovor na pitanje ne mogu reci da je bio los ali cini mi se da nisi konkretnije naveo mjere koje bi se morale preduzeti...

Aha, evo ide plan kako.

1. Smanjiti kolicinu drzavne uprave, birokratiju i dosadna pranja po parlamentima
2. Napraviti veliki regulativnu reformu, gdje se ukida 90% regulacija.

(Prica mi prijateljica juce, njen valjda zarucnik, sta, hoce da otvori biznis, morao je da zovne ljude iz drzave da provjere koliko buke on stvara sa svojim biznisom. Idiotarija)

3. Omoguciti da se firma otvori u roku od 1 dana, sa jednim papirom
4. Ukinuti sve poreze
5. Uvesti poreze sa jasnom namjenom: Vojska, granice, policija, vatrogasci i zakonodavstvo do 10% flat rate za sve.
6. Privatizovati penzioni fond
7. Privatizovati zdravstvo

(Kada kazem privatizovati, ne mislim na ove nase nakaradne privatizacije iz kafana, vec transparentna privatizacija sa javnom ponudom)

8. Slobodna trgovina
9. Uvesti samo porez na prodaju (PDV) od 20% i porez na dobit koja nije investirana nazad u biznis na 10%
10. Ukinuti zakon o minimalnoj plati
11. Privatizovati skolstvo

Drzava ne smije imati moc da moze da favorizuje jedno preduzece u odnosu na drugo. Drzava treba da cuva granice, ima vojsku da moze da se odbrani, zakondavca i onoga ko izvrsava zakone.

bici
03.09.2017, 10:54
Eh da je svuda lako otvoriti firmu kao u Estoniji. Pola sata-sat, i otvorio si firmu. Za 2 nedelje dobijes e drzavljanstvo.

maliajnstajn
03.09.2017, 10:59
Eh da je svuda lako otvoriti firmu kao u Estoniji. Pola sata-sat, i otvorio si firmu. Za 2 nedelje dobijes e drzavljanstvo.

Hong Kong 15 minuta, dodjes na salter sa A4 papirom i popunis klasifikaciju, dobijes pecat i zavrseno.

Al ne Milton Friedman je pisao price za malu djecu,

https://www.youtube.com/watch?v=4f9SZiZ-azU

miloolja
03.09.2017, 11:03
Olja je l' ti to imas neku pekaru ili poslasticarnicu(cini mi se da si napisala da ti je tvoj mali biznis vezan za poslasticarstvo, ako sam dobro razumeo)?Nemam jos uvek :D...Sandu je pricao hipoteticki, pa sam se nadovezala...ali kako je poslasticarstvo moja velika strast..videcemo.
Imam neku viziju i planove i uz par Akijevih saveta..bog da me vidi. :cool:

tt sa A5 u inat Mi6

bici
03.09.2017, 11:03
Hong Kong 15 minuta, dodjes na salter sa A4 papirom i popunis klasifikaciju, dobijes pecat i zavrseno.

Al ne Milton Friedman je pisao price za malu djecu,

https://www.youtube.com/watch?v=4f9SZiZ-azU

Bic pliz, u Estoniji ne moras ni na salter da odes, niti da zivis tamo :biggrin:

Drze oni rekord u Ginisu za brzinu otvaranja firme, al ne mogu sad da nadjem clanak pa ne znam koje je tacno vreme u pitanju.

maliajnstajn
03.09.2017, 11:05
Bic pliz, u Estoniji ne moras ni na salter da odes, niti da zivis tamo :biggrin:

Drze oni rekord u Ginisu za brzinu otvaranja firme, al ne mogu sad da nadjem clanak pa ne znam koje je tacno vreme u pitanju.

Nisam to znao za Estoniju. Znam da su prakticno pratili sve sto je Friedman napisao u knjizi Free to Chose i da su sad jedna od najrazvijenijih ekonomija u Evropi, a raspadali se nakon SSSR-a.

De nam nesto o bitcoinu i blockchainu napisi, interesuje me tvoja struka sta misli :D

bici
03.09.2017, 11:10
Nisam to znao za Estoniju. Znam da su prakticno pratili sve sto je Friedman napisao u knjizi Free to Chose i da su sad jedna od najrazvijenijih ekonomija u Evropi, a raspadali se nakon SSSR-a.

De nam nesto o bitcoinu i blockchainu napisi, interesuje me tvoja struka sta misli :D

Veceras cu, mrzi me sad da se raspisujem :biggrin:

A jesi upoznat sa e-rezidencijom u Estoniji? Sjajna stvar, imam par drugara koji su tamo otvorili firme. I ja cu, sledece godine u ovo vreme, ako mi se sve kockice poklope.

maliajnstajn
03.09.2017, 11:13
Nisam znao ni za e rezidenciju. Mogao bi onda i ja tamo, zene su im vrh, samo im je hladno, jebemu :D

Ja sam nedavno cak se bas iznenadio za to oko Estonije, kako su se razvili jer nisam pratio, a nesto gledao slobode ekonomija, indexe zivota kad ono Estonija pri vrhu, reko sta je ovo, kad ono bum :D

bici
03.09.2017, 12:04
Nisam znao ni za e rezidenciju. Mogao bi onda i ja tamo, zene su im vrh, samo im je hladno, jebemu :D

Ja sam nedavno cak se bas iznenadio za to oko Estonije, kako su se razvili jer nisam pratio, a nesto gledao slobode ekonomija, indexe zivota kad ono Estonija pri vrhu, reko sta je ovo, kad ono bum :D

Pa procitah tvoj post iznad i pade mi na pamet Estonija. Otvaranje firme tamo je pussy smoke. Prvo apliciras za e-drzavljanstvo, skeniras par dokumenata, propratno pismo i platis 100 evra taksu. Cekas par nedelja da ti odobre i odes po dokumenta u najblizu estonsku ambasadu(Bec) ili u Talin. Otvoris firmu na brzinu. Jedini problem je sto postoji samo jedna banka koja dozvoljava da otvoris racun za firmu bez prisustva u istoj. Tako da ako zelis neku drugu banku morao bi da odes u Talin. Imaju flat porez na dohodak koji iznosi 20% i konstantno se smanjuje. S tim sto je tebi 0% porez na prihod sve dok ne odlucis da povuces novac. B2B usluge su neoporezive, tako da ako placas proizvodjace/ugovorce ne placas porez. Ne postoji PIO, zdravstveno, socijalno jer nisi fizicki u Estoniji. Plus imas LeapIn, kao neka vrsta knjigovodja, 50€ mesecno im placas, sve probleme ti resavaju.

kronostime
03.09.2017, 12:31
Nemam jos uvek :D...Sandu je pricao hipoteticki, pa sam se nadovezala...ali kako je poslasticarstvo moja velika strast..videcemo.
Imam neku viziju i planove i uz par Akijevih saveta..bog da me vidi. :cool:

tt sa A5 u inat Mi6

A ja imam opremu i uredjaje na kojima bi i Rudolf Van Vin pozavideo. :sd:

maliajnstajn
03.09.2017, 12:43
904305644651634688

904307898213433344

Kad smo vec kod Koreje, od maloprije :D

maliajnstajn
03.09.2017, 15:07
904342269372837888

Sve je teatar:cf:

Победа
03.09.2017, 17:34
Odakle Singapuru 200mlrd i HK 100mlrd duga?

maliajnstajn
03.09.2017, 17:42
Odakle Singapuru 200mlrd i HK 100mlrd duga?

Uporedi sa ostatkom svijeta, pa ce ti biti jasno.

USA 20 triliona.

Победа
03.09.2017, 17:45
Srbija 25mlrd, a ima više stanovnika od Singapura. HK isto stanovnika, a 4x veći dug.

maliajnstajn
03.09.2017, 17:46
Uporedi im i GDP u odnosu na javni dug.

To je da bi printali pare.

Победа
03.09.2017, 18:02
Je l' znaš neke zemlje koje smanjuju dug ili eventualno nemaju isti?

Recimo Srbija od 2000-2007 je znatno smanjila dug, pre i posle toga konstantno imamo rast istog.

bici
03.09.2017, 18:13
Je l' znaš neke zemlje koje smanjuju dug ili eventualno nemaju isti?

Recimo Srbija od 2000-2007 je znatno smanjila dug, pre i posle toga konstantno imamo rast istog.

Pa smanjila kad su tad prodali sve sto se moglo prodati

Lord Gangarić
03.09.2017, 18:14

Prodavao Tadija tenkove kao staro gvožđe, što nisam tad bio u kešu da uzmem jedan tenk čisto kad popijem kartu za Banoviće da posetim par administratora :D

Победа
03.09.2017, 18:16

I treba prodati. Doduše bile su sporne te privatizacije, ali treba privatizovati svakako.

bici
03.09.2017, 18:29
I treba prodati. Doduše bile su sporne te privatizacije, ali treba privatizovati svakako.

Brate ta privatizacija nas je zakopala za zivota i necemo se oporaviti od nje dok smo zivi. Mislim smesno je to uopste nazvati privatizacijom.

maliajnstajn
03.09.2017, 18:51
904377075049656322

Teatar, desava se. Ovo kad se zavrsi, bit ce spektakularno :wthy:

Inace transparentna privatizacija je jedini nacin na koji privatizacija moze da uspije, a privatizacija u restoranu uz vinjak, vodi monopolima.

Победа
03.09.2017, 18:57
Brate ta privatizacija nas je zakopala za zivota i necemo se oporaviti od nje dok smo zivi. Mislim smesno je to uopste nazvati privatizacijom.

Nije baš to glavni problem zašto nam je ovako danas. Posle ekonomske krize 2008. godine tadašnja vlada se nenormalno zadužila, a 2012. dolaskom ovih, oni su to podigli za lestvicu više, pa se trenutno mnogo više zadužuju. Mora da se izdržava PIO, zdravstvo, školstvo i 700k SNS članova jbg.

Lord Gangarić
03.09.2017, 19:00
904377075049656322

Teatar, desava se. Ovo kad se zavrsi, bit ce spektakularno :wthy:

Inace transparentna privatizacija je jedini nacin na koji privatizacija moze da uspije, a privatizacija u restoranu uz vinjak, vodi monopolima.

Ko sa njima trguje osim Kine ?

maliajnstajn
03.09.2017, 19:01
Ko sa njima trguje osim Kine ?

Iran i ove drzavice koju su na strani Irana. Vjerujem i da Pakistan tu nesto muti, kao i Afganistan.

Ima onaj mega post, ako nisi procitao, procitaj o strategiji Trumpa sta mislim da se desava :D

bici
03.09.2017, 19:44
Nije baš to glavni problem zašto nam je ovako danas. Posle ekonomske krize 2008. godine tadašnja vlada se nenormalno zadužila, a 2012. dolaskom ovih, oni su to podigli za lestvicu više, pa se trenutno mnogo više zadužuju. Mora da se izdržava PIO, zdravstvo, školstvo i 700k SNS članova jbg.

Zasto se zaduzila?

maliajnstajn
03.09.2017, 20:11
https://scontent.fsjj1-1.fna.fbcdn.net/v/t1.0-9/21231301_1695652403802508_3112583596598506447_n.jp g?oh=96d086fc6cc9ecd1926e286b23323c46&oe=5A5B35D8

Lord Gangarić
03.09.2017, 21:10
Počeo sam da gledam treću sezonu Narcosa i ima snimak Hilary iz mlađih dana, bila zgodna devojka moram priznati :D

Победа
03.09.2017, 23:58
Zasto se zaduzila?

Rast GDPa je bio od 2000-2008 konstantno preko 4.5%, u nekim trenucima i 9%, a dolaskom te krize je bio pad oko 3%. Morala je u tom trenutku da se zaduži. Sada se zadužujemo da isplaćujemo penzije, plate u državnim sektorima, zdravstvo, školstvo i da bi davali subvencije. To su neki glavni troškovi, ogromni naravno.

maliajnstajn
04.09.2017, 19:25
http://www.dailymail.co.uk/news/article-4851096/PIERS-MORGAN-won-t-China-rid-Kim-Jong-un.html

Sve je ovo teatar. Polako se svijet okrece ka Kini, kao drzavi koja omogucava jednom malom ludaku da prijeti svijetu unistenjem. Zamisli padne bomba na Guam, Seul ili LA, koga ce okriviti? Nece malog ludaka, vec Kinu. A Trump prijeti prekid trgovine sa svim drzavama koje trguju sa Korejom. Lako je njih izolirati. Blokiras morski pristup, zatvoris im zracne prostore, Kina ih blokira na zemlji isto kao i Rusija, problem rijesen za 3 mjeseca. Ali to se nece desiti tako.

Kako Kina spasava svoj kredibilitet?

Ide sad malo duzi post o Trumpu i Sjevernoj Koreji.

Ova strategija ako uspije, ona ce se uciti u skolama do kraja vremena.

U tom regionu postoji 6 drzava koje imaju interese. (J. Koreja, Japan, Kina, Rusija, Amerika i S. Koreja)

Ko ne zna, Kina koristi S. Koreju kao stratesku prednost da moze da kontrolise region, a i americku vanjsku politiku u Aziji. Zbog toga je Trump vrlo pametno identifikovao Kinu kao kljucnog igraca u denuklearizaciji S. Koreje. Kada je tek usao u ofis, nije oznacio Kinu kao manipulatora valutom i da nisu fer trgovci, jer je morao da ima neki leverage da ubijedi Kinu da kontrolise Koreju. Vrlo je bitan onaj sastanak u Maro Lagu kada je Trump pred predsjednikom Kine lansirao one rakete na Siriju. Tu je pokazao da Trump ne blefira.

Nedavno, dok je bio nered oko Charlotsvila, mediji su fulili veoma bitnu pricu, a to je da je Trump poslao svog trade representative-a da istrazuje Kinu za njene politike trgovine i kradju intelektualne imovine i tehnologije. Sve to dok je Kina, smjenila svog glavnog diplomatu u Kini, i stavili su novog, mladjeg, sa nekim drugacijim pristupima i znanjem tecnog Korejskog, kao i poznavanje kulture same S. Koreje. Takodjer u ovo isto vrijeme, desio se napredak da se reinkarniraju pregovori "6 strana". Shinzo Abe, premijer Japana, je takodjer pokazao interes da posalje specijalnog envoj-a u S. Koreju na pregovore. Indija je jako bitan faktor tu, jer oni ekonomski mogu da stete Kini i Ivanka Trump ide uskoro u Indiju, a premjer Indije je fan Trumpa i nada se odlicnim odnosima, odnosno vec su ih uspostavili oko Afganistana, ali o tome drugi put, ako nekoga interesuje.

Trump nije na pocetku vrsio pritisak na Kinu, ali sada ide ekonomski pritisak na Kinu i na njihove komunisticke starosjedioce. Ali sada je krenuo, jer je vidio da nisu nista uradili.

Kini nije u interesu da se konflikt razrijesi, jer oni tako kontrolisu Ameriku. Kada bi diplomatija uspijela, Kina bi izgubila ogromnu kolicinu ekonomske prednosti u svijetu jer ne bi vise mogli jadne Korejce da eksplatisu na ovaj nacin:
https://www.reuters.com/article/us-northkorea-labour-china-insight/north-korea-factories-humming-with-made-in-china-clothes-traders-say-idUSKBN1AT00Q

Stoga Kina ce pokusati da upropasti sve pokusaje diplomatije, jer im je u najboljem interesu. Takodje Kina kontrolise prakticno Washington preko lobija, znate ona napustanja CEO-a velikih korporacija bas u jednom trenutku, zbog ko fol 'response on Charlotsville' aha, kako da ne. Kina im rekla da odjebu, jer je Trump krenuo na Kinu sa ekonomskim mjerama, ali ovo je prvi puta da NE KONTROLISU PREDSJEDNIKA USA. Trumpa ne mogu kupiti.

Stoga Kina sada ne moze kontrolisati potencijalne sastanke, jer nemaju glavnog covjeka i njegovu politiku u svojoj saci i tu se nalazi poznata 'The Trump LEVERAGE'.

Trump zna da je Kini u interesu da Koreja ostane puna nuklearki i da je protiv njihovih interesa sastanak izmedju covjeka koji voli da pravi dealove i nije klasicni politicar, koji ima poprilicno open mind za bilo sta, a posto Trump ovo sve zna, vjerovatnoca da se taj sastank desi se povecava.

Sta Kina sada radi?

Kina je postavila tog novog envoja tamo u zelji da kontrolisu potencijalni sastanak '6 partija' i da pokusaju da isjeku sve pokusaje 'back channel' diplomatije koje Trump pokusava da uspostavi preko Rexa ili Denisa Rodmana.

Moguce je da cemo uskoro nesto cuti po pitanju diplomatije na ovom polju i u medijima.

Trump drzi najbolje karte u ovoj partij pokera i zna sta drugi za stolom imaju u rukama. Amerika ima trgovinski deficit od 350mlrd dolara godisnje sa Kinom, ali Trump ne smije da pokaze da zna sta svi imaju i da zna da ima najbolju ruku. Stoga mora da ide polako proces i mora da izgleda da Trump pojma nema sta se desava i da je nesposoban, kao sto nas mladi Madridista misli :D. Trump takodjer ne smije da pusti da svijet zna sta se desava, jer Trump je zapravo genije koji je studirao The Art of War od Sun Tzu-a. Kasnije cu navesti njegov omiljeni citat iz te knjige. Ono sto Trump zna jeste da situacija mora imati optiku win-win, da Kina moze da spasi svoj kredibilitet kada se Koreja denukulearizuje, a Amerika dobije pobjedu samom denuklearizacijom.

Stoga sta ce se desavati?

Trump u novembru planira da ide na Association of Southeast Asian Nations sastanak.
Trump planira da posjeti Kinu ove godine, takodjer, nije nemoguce da taj put bude dio ovog puta kada bude isao na ovaj sastanak gore.

Eh ovdje postaje zanimljivo. Do tog sastanak Trump i njegova administracija mogu da outline ekonomski plan koji planiraju i moze da ga potpise sa Kinom kada bude u Kini i na taj nacin malo mazi ego Kine, a Kina moze odmah tu da objavi pobjedu da je svijet na putu velikog mira uz veliki doprinos Kine.

Tacno prije ovog sastanka zemalja Azije, Ivanka ode u Indiju. Indija je Trumpovo tajno oruzije, zbog ekonomije. Ivanka je omiljeni Amerikanac u Kini i taj publicitet ce uticati na dosta stvari.

Strategija sa Indijom je da se smanji uticaj ovoga:
http://edition.cnn.com/2017/05/11/asia/china-one-belt-one-road-explainer/index.html

Kina nije u dobrim odnosima sa Indijom, a Indija postaje veoma atraktivna u Americi posebno Bollywood. Indiju Trump hoce da iskoristi da smanji uticaj Kine i njihovu snagu iznude resursa od trgovinskih partnera.

Ljudi koji znaju za ove strategije su ljudi koji se ne zamaraju glupostima u medijima. Strategija 'cheese in the maze' koja je napravljena za medije, da bi Trump mogao da se fokusira na geopolitiku. Trump je prakticno unistio ruski energetski monopol u Evropi. Sada kada Amerika izvozi naftu i plin u Evropi, Rusija ima mnogo manji uticaj, to ce se iskoristiti kasnije.

Uzivajte u ovom kratkom paragrafu, ali ga polako procitajte, jer je to strategija.

Sve ove veze izmedju 'saveznika' Trump je iskoristio da smanji cijene energije na globalnom trzistu.

Trump je genije, a ljudi ga zovu Bogoljubom Karicem, covjek gleda nenormalno dugo u buducnost i posto globalne sile nemaju pojma o njegovom nacinu vodjenja politike, a ne mogu ni da ga kontrolisu, Trump je u ogromnoj prednosti, a ove price u medijima omogucavaju Trumpu da radi svoj posao u tajnosti, bez da mu mediji smetaju, vec samo muuh Rusija, muuh rasista.

Sada sta ce se desiti na kraju.

Ocekujem da ce se tamo krajem novembra prije ovog sastanka azijskih drzava, Kina ce probati da organizuje sastanak '6 partija'. Oni ce kreirati 'talking points' S. Koreje. Na taj nacin Kina ima sansu da spasi svoj ugled u toj situaciji i ima pobjedu za sebe. Ti pregovori ce prakticno biti kako da se uspostavi vojni rezim u S. Koreji. Ostale drzave ce uci u pregovore izmedju sebe koji ce biti prodani javnosti kao, ko fol mi nesto sjedili i razmatrali smanjenje tenzija, aha, to ce biti sve preko telefona prakticno zavrseno ili na jednom sastanku, a ovo ostalo ce biti pricanje iz supljeg u prazno.

Onda ce Trump ili Rex izaci negdje javno da tapsu malo po ledjima predsjednika Kine ili nekog bitnog tamo, dok ce u sobi pozadi, ekonomski tim Trumpa, Ross, Munuchin i ovaj trade representative, ja mislim Litzhajner da se zove nesto tako da dijele ekonomske dealove. Shinzo Abe, ce imati svoj deal, jer je Trumpov drugar s golf terena, ali ce igrati igru, cisto eto nako.

Jedini pravi pregovori ce biti izmedju Kine, Rusije i Amerike.

Cilj Kine da spasi svoj ugled i da ostavi sto veci dio onog trgovinskog deficita sa Amerikom.

Clij Rusije, vece cijene nafte i energije da bi mogli malo da vrate svoj GDP u normalu.

Krajnji rezultat bi trebao da bude da Kim ostavi nukelarke, UN ulazi, Kina garantuje da ce biti osigurac mira.

Sve do toga ce biti opticka iluzija i prevrtanje iz supljeg u prazno, jer normalni ljudi ne razumiju ovaj nivo diplomatije.

Ovo obecava da bude nesto veoma sjano za Ameriku, kao i ostatak svijeta.

Eh sad jos malo o tome kako je Trump genije.

Covjekova omiljena knjiga je The Art of War. Njegov omiljeni citat je "all war is deception". Trump shvata da mora da stvori pogresnu sliku, da bi mogao da neke stvari odradi. Strategija za medije 'cheese in the maze' je strategija da im svako malo da neke glupe informacije ili fejk skandal oko kojih ce oni hipervenitlirati narednih 10 dana, to njemu daje vremena da u pozadini radi na velikim stvarima i niko ga ne moze zaustaviti. Sa cheese in the maze strategijom je potpisao 60 zakona, a niko ne zna da ih je potpisao. Prevrno je americku politiku i ekonomiju nazad na pravi put, ali opet prijeti kriza, jer je takva situacija, krticna.

https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/originals/63/d9/af/63d9afbda8b75138f2f6fc7bfd22ac03.jpg

Covjek ima sve ideje i planove spremne, jos kad bi kongres radio svoj posao, revolucionalizovao bi cijeli svijet u roku do 2 godine.

Победа
04.09.2017, 20:46
Zašto je on ludak?

Meni je veći ludak Tramp. Tramp je do sada direktnim akcijama uticao na smrt dobar broj ljudi. Korejac nije napao do sada nijednu suverenu zemlju.

Koliko je S.K. napala suverenih država od kako je ovaj "ludak" na vlasti?

Kada bi Amerikanci pustili S.K. na miru, taj "ludak" ne bi uopšte bio "ludak".

maliajnstajn
04.09.2017, 22:36
Zašto je on ludak?

Meni je veći ludak Tramp. Tramp je do sada direktnim akcijama uticao na smrt dobar broj ljudi. Korejac nije napao do sada nijednu suverenu zemlju.

Koliko je S.K. napala suverenih država od kako je ovaj "ludak" na vlasti?

Kada bi Amerikanci pustili S.K. na miru, taj "ludak" ne bi uopšte bio "ludak".

Jesi 100% siguran da je Koreja mogla da napravi nuklearnu bombu i sta znaci nuklearna koreja za ostatak svijeta, dat cu ti hint, za Bliski Istok?

Победа
04.09.2017, 22:54
Je l' sam ja napisao da je mogla sama da napravi?

Naravno da ne može. Tramp koji baci bombe na Siriju da bi pokazao da se ne šali i u toj akciji pogidne 5-10-15-50-100 ljudi, nebitno je, je za mene veći ludak nego Kim koji do sada nije napao suverenu zemlju.

maliajnstajn
04.09.2017, 23:00
Nakon tog napada niko nije umro.:cf:

Bombardovao malo aerodrom, a upozorio Ruse.

Rata na Koreji ce biti jedino ako Kina napravi sranje. S. Koreja je Kina. Kina preko Koreje kontrolise svijet.

Koreja se rijesava u 5 koraka:

1. Kina im blokira granice i trgovinu.
2. Rusija im blokira granice i trgovinu.
3. Japan i J. Koreja im blokiraju trgovinu preko mora.
4. Zracni prostor takodjer mora biti blokiran, da ne moze niko da doleti.
5. Koreja preda svoje nuklearke i otvori svoju trgovinu, pusti UN da udje da kontrolise situaciju.

Победа
04.09.2017, 23:04
Six people were killed in the airstrike, according to a televised statement by the Syrian's Armed Forces General Command

Ako će tako lako protiv Koreje (u šta sumnjam), kako će protiv Irana?

maliajnstajn
04.09.2017, 23:09
Iran je druga zajebancija. Da bi se Iran promjenio, potrebno je da se zaboravi The Grand Chessboard.

Tu Maloprsticeve taktike divide and conquer nece funkcionisati.

Iran je najteza slagalica za rijesiti, prakticno nemoguca, ali samo jedan nacin postoji. Rusija.

Kao sto Koreja kontrolise svijet preko Koreje, tako Rusija cuva svoje interese u svijetu preko Irana.

Rijesi Rusiju, rjesavas i Iran.

A Mitt Romney kada je rekao 2012. da je Rusija 'the biggest geopolitical foe', nije pogrijesio. Putin je nasao sebi jednakog u Trumpu, za sad ga Trump svira kao violinu, ali ocekuje se uskoro potez cika Pjutina.

Uskoro ide zajebancija oko Ukrajne, kakve ce tu razmjene biti, vidjet cemo, ali ono sto Putinu treba, vjerovatno ce dobiti iz konflikta Amerike i Kine.

Победа
04.09.2017, 23:17
Znači poenta Trampa nije da se okrene svom narodu, nego da vrati Ameriku tamo gde je pre bila, a to je da bude najjača sila na svetu?

maliajnstajn
04.09.2017, 23:24
Znači poenta Trampa nije da se okrene svom narodu, nego da vrati Ameriku tamo gde je pre bila, a to je da bude najjača sila na svetu?

How do you make America great again?

Popravi sva sranja koja su prijasnja 4 predsjednika napravila, nemoj napraviti koje sam i natjeraj kongres da radi sta mu je posao.

Ono sto je Trump do sada uradio, to je to. On vise ne moze sam. Za ostatak mu treba Kongres. A dok se Kongres trijezni, on bi mogao malo da popravi sranja koja su 4 prethodna idiota napravila. Idemo redom.

1. Iran-Bush (iako je Regan vise za to popio krivnju) (oko Irana, da se razumijemo, situacija je bila vec uzasna, ali je pogorsana sa Iran contra aferom)
2. S. Koreja-Klinton (dao im tehnologiju za nuklearke)
3. Irak i Afganistan-Bush
4. Sirija-Obama

Победа
04.09.2017, 23:31
Kako bi Tramp rešio situaciju u Siriji?

Problem je bio gasovod preko Katra koji bi smanjio zavisnost Evrope od ruskog gasa, to znamo svi. Da li bi Tramp išao na "regime change" kao što je Obamina administracija odlučila ili nešto drugo?

maliajnstajn
04.09.2017, 23:33
Sirija je zapravo zemlja koju ce najlakse rijesiti. Tako sto ce ih osloboditi i pustiti da imaju demokratske izbore, samo ovaj put nece biti namjesteni za cika Basara :D

Iako ja licno, protiv Assada nemam nista. Mislim da su mu napakovali one hemijske napade. Ono sto je vazno, jeste da je Trump ukinuo one programe naoruzavanja pobunjenika preko CIA-e.

Победа
04.09.2017, 23:36
Sirija je zapravo zemlja koju ce najlakse rijesiti. Tako sto ce ih osloboditi i pustiti da imaju demokratske izbore, samo ovaj put nece biti namjesteni za cika Basara :D

Iako ja licno, protiv Assada nemam nista. Mislim da su mu napakovali one hemijske napade. Ono sto je vazno, jeste da je Trump ukinuo one programe naoruzavanja pobunjenika preko CIA-e.

Razvaliće Bašar na izborima :cf:

Naravno da su namešteni hemijski napadi i to je dobar potez Trampa. Da je kojim slučajem Hillary pobedila, verujem da bi to bio haos u Siriji.

Lord Gangarić
04.09.2017, 23:39
Trampova šuma :)

https://img-9gag-fun.9cache.com/photo/aL8n5KM_700b.jpg

maliajnstajn
04.09.2017, 23:43
Cekaj dok dodje do Trumpa, pa kad ih retweeta :D

Slobodno trziste i slobodni ljudi su poceli rjesavati problem tog globalnog zatopljavanja, kako i treba da bude, a ne da birokrate kontaju kako ce limitirati slobode ljudima.

maliajnstajn
05.09.2017, 00:23
Nesto ce se desiti veceras u Koreji. NE znam sta, ali se nesto sprema.

Lord Gangarić
05.09.2017, 18:46
Hajde da stavim ovde pošto je u pitanju izvoz robe i tu neke trgovinske teme, stvarno zanimljiv intervju i ja ne mogu da verujem koliko su ovi naši ljudi alavi na pare. Pričaju kako je cena maline u Austriji u marketu 10 evra minimalna po kilogramu a dostiže i do 20 evra u nekim mesecima. Zanimljivo kako kod nas dižu neke nepovratne kredite za hladnjače i kako je ove godine malina bila 1 evro u gotovo celoj Srbiji. Sad zamislite vi tu zaradu kada su u pitanju tone i tone maline :wall:

O uređenju Austrije i Nemačke neću ni da pričam kada su miljama ispred našeg regiona.

https://www.youtube.com/watch?v=F5AuR3E0Teo

maliajnstajn
05.09.2017, 18:54
Nisam te shvatio Gangaricu, na sta tacno mislis :D

Lord Gangarić
05.09.2017, 21:32
Nisam te shvatio Gangaricu, na sta tacno mislis :D

Uređenju domaćeg marketa i podrške manjim privrednicima i poljoprivrednicima

maliajnstajn
05.09.2017, 21:34
Ma brate, drzava uopce ne treba da se petlja u to. Cijena kod nas je takva, jer ima kamara ljudi koji to proizvode, da nas puste da izvozimo i svabe bi imale niske cijene malina :D

Lord Gangarić
05.09.2017, 21:37
Ma brate, drzava uopce ne treba da se petlja u to. Cijena kod nas je takva, jer ima kamara ljudi koji to proizvode, da nas puste da izvozimo i svabe bi imale niske cijene malina :D

Ne kontaš priču brate mi umesto da uradimo neku prosečnu cenu da bi svi bili na dobiti ovi što drže hladnjače ucenjuju ljude i kupuju malinu za 1 evro a prodaju za 5 po kilogramu. Ta malina retko gde uspeva i zato joj je takva cena ali eto mi smo gamad kao narod i previše smo alavi na pare :)

Nerealan
05.09.2017, 21:46
Velika greška je što se te iste maline i ne preradjuju kod nas u džem itd.. Nego mi izvezemo maline, i onda kod nas stigne marmelada sa našim malinama unutra, po dakako većoj ceni

miloolja
05.09.2017, 21:48
Velika greška je što se te iste maline i ne preradjuju kod nas u džem itd.. Nego mi izvezemo maline, i onda kod nas stigne marmelada sa našim malinama unutra, po dakako većoj ceniKao Fruktal sokovi.

tt sa A5 u inat Mi6

maliajnstajn
05.09.2017, 21:48
Ne kontaš priču brate mi umesto da uradimo neku prosečnu cenu da bi svi bili na dobiti ovi što drže hladnjače ucenjuju ljude i kupuju malinu za 1 evro a prodaju za 5 po kilogramu. Ta malina retko gde uspeva i zato joj je takva cena ali eto mi smo gamad kao narod i previše smo alavi na pare :)

A ko drzi hladnjace i na koji nacin ih ucjenjuju.

Mislim slabo znam o ovome, pa me interesuje sad.

maliajnstajn
05.09.2017, 21:50
DEFCON WARNING ALERTS: United States believes North Korea possesses up to sixty nuclear bombs

Pu jebote. Otkud mu ovoliko bombi:confused:

Ivan_PG
05.09.2017, 21:51
Mmmm volim maline.Njami.

Nerealan
05.09.2017, 21:57
Kao Fruktal sokovi.

tt sa A5 u inat Mi6

Upravo

Ovo baš i ne znam. Ali evo šta su zadruge radile kod mene dole u selu. Kažu seljacima da zasade kupine npr. i dogodine dodju i kažu ne otkupljujemo kupine. I to se desilo par puta. Na ovom snimku sam čuo da su zadruge ukinute, što smatram da je u ovoj državi opravdano

Ves
Pu jebote. Otkud mu ovoliko bombi:confused:

https://scontent-frt3-1.xx.fbcdn.net/v/t34.0-12/16143951_10212357259955332_298491807_n.png?oh=ab4e 5b47b3e3f69e9b4f4310bef871b7&oe=59B1A2ED

Lord Gangarić

Hladnjače drže uglavnom ljudi iz vladajuće stranke da je ne imenujem koji su dobili nepovratne kredite da te iste otvore. Seljak kada ubere malinu ima manje od dana da je doveze do otkupnog mesta iz kog ide za hladnjače zato što se raspada i brzo zri tako da moraju da ih prevezu u hladnjače što pre. Sad je fora što ceo taj izvoz drži mali krug ljudi a ostali svi rade za njih i oni bukvalno pokupuju maline od seljaka za evro stave u hladnjače i posle prodaju od 5 do 10 evra po kilogramu u zavisnosti od potražnje ali imaju minimalnu zagarantovanu cenu od 5 evra dok seljak nema nikakvu min zagarantovanu cenu. Pre je cena išla od 1.80 evra do čak 2.5 po kilogramu dok se ovi naši drugari iz vladajuće stranke nisu dosetili da uhvate totalnu kontrolu nad tim tržištem.

maliajnstajn
05.09.2017, 22:07
Hladnjače drže uglavnom ljudi iz vladajuće stranke da je ne imenujem koji su dobili nepovratne kredite da te iste otvore. Seljak kada ubere malinu ima manje od dana da je doveze do otkupnog mesta iz kog ide za hladnjače zato što se raspada i brzo zri tako da moraju da ih prevezu u hladnjače što pre. Sad je fora što ceo taj izvoz drži mali krug ljudi a ostali svi rade za njih i oni bukvalno pokupuju maline od seljaka za evro stave u hladnjače i posle prodaju od 5 do 10 evra po kilogramu u zavisnosti od potražnje ali imaju minimalnu zagarantovanu cenu od 5 evra dok seljak nema nikakvu min zagarantovanu cenu. Pre je cena išla od 1.80 evra do čak 2.5 po kilogramu dok se ovi naši drugari iz vladajuće stranke nisu dosetili da uhvate totalnu kontrolu nad tim tržištem.

E to je problem. Jer prosto mi je nemoguce da mogu takvu ucijenu da rade na slobodnom trzisu. Ovi sa hladnjacama imaju monopol i zajebaju ove postene ljude. Razjebi monopol hladnjaca, pa ce se i trziste samo regulisati. Cijene ce naravno pasti dole nakon odredjenog vremena, ali nece biti ucjene, ali je nerealno da su cijene hladnjace tako niski.

Hvala drzavi i njenom monopolu.

Kao sto rekoh, jedini i iskljucivo jedini nacin da se monopol stvori jeste da drzava favorizuje jedno preduzece u odnosu na drugo.

Marija81
05.09.2017, 22:15
E to je problem. Jer prosto mi je nemoguce da mogu takvu ucijenu da rade na slobodnom trzisu. Ovi sa hladnjacama imaju monopol i zajebaju ove postene ljude. Razjebi monopol hladnjaca, pa ce se i trziste samo regulisati. Cijene ce naravno pasti dole nakon odredjenog vremena, ali nece biti ucjene, ali je nerealno da su cijene hladnjace tako niski.

Hvala drzavi i njenom monopolu.

Kao sto rekoh, jedini i iskljucivo jedini nacin da se monopol stvori jeste da drzava favorizuje jedno preduzece u odnosu na drugo.

Aki pogrešno si protumačio.Nije to država i njen monopol...
To je monopol par likova bliskih vlasti...
A oni se mogu smatrati kapitalistima...

maliajnstajn
05.09.2017, 22:22
Aki pogrešno si protumačio.Nije to država i njen monopol...
To je monopol par likova bliskih vlasti...
A oni se mogu smatrati kapitalistima...

Mislim da nisam mogao jasniji biti.

Ali u ovoj situaciji, to se zove oligarhija.

Potrebno je da se napravi jedna distinkcija oko kapitalizma. U kapitalizmu, drzava nema ulogu na ekonomskom trzistu.

maliajnstajn
05.09.2017, 22:30
U kapitalizmu, drzava nema ulogu na ekonomskom trzistu.

Samo da klarifikujem izjavu:

1. Drzava na ekonomskom trzistu moze igrati ulogu investitora, kupca ili davaoca koncesije.
2. Drzava na ekonomskom trzistu ne smije favorizovati jedno preduzece ili vise preduzeca u odnosu na druga.
3. Drzava ne smije pisati zakone i regulacije koje ce benefitovati jednom ili vise preduzeca, a stetiti drugima.
4. Drzava mora da pise izvrsava ugovore izmedju stranaka na trzistu i zastiti prava svakog preduzeca ili stranke podjednako.
5. Drzava na ekonomskom trzistu treba da se ponasa kao normalna stranka u sistemu, jednaka kao i ostale stranke u sistemu.

Ves
05.09.2017, 22:34
Mislim da nisam mogao jasniji biti.

Ali u ovoj situaciji, to se zove oligarhija.

Potrebno je da se napravi jedna distinkcija oko kapitalizma. U kapitalizmu, drzava nema ulogu na ekonomskom trzistu.

Joj, joj, Aki, opet osnove. Predstavnička demokratija i kapitalizam idu ruku pod ruku, a predstavnička demokratija po pravilu nikad i nigdje ne uspijeva jer uvijek na vrh isplivaju upravo oligarhi. Indirektnost ne uspijeva ni u porodičnim odnosima, a mi već evo više od vijeka pokušavamo s tim na nivou društva. :nono:

Marija81
05.09.2017, 22:38
. U kapitalizmu, drzava nema ulogu na ekonomskom trzistu.

Ovo je zapravo trebalo da glasi
država ne bi smela da ima ulogu na ekonomskom tržištu...

Tada bi cela priča imala smisla.
Ovako govoriš teoretski dok te praksa demantuje.

maliajnstajn
05.09.2017, 22:39
https://www.youtube.com/watch?v=LucOUSpTB3Y

Ves
05.09.2017, 22:45
Aki o socijalizmu govori pozivajući se na praktične primjere gdje je ideja socijalizma iskorištena u svrhu autoritarizma ili totalitarizma, dok o kapitalizmu govori isključivo preko teoretičara.

maliajnstajn
05.09.2017, 22:47
Aki o socijalizmu govori pozivajući se na praktične primjere gdje je ideja socijalizma iskorištena u svrhu autoritarizma ili totalitarizma, dok o kapitalizmu govori isključivo preko teoretičara.

Objasni mi Hong Kong, Singapur, Novi Zeland.-prakticni primjeri kapitalizma

Onda mi objasni Venecuelu, Sovjetski Savez i Grcku. - prakticni primjeri socijalizma

A onda mi objasni Cile i Estoniju, od socijalistickih do kapitalistickih drzava.

Go for ti.

Marija81
05.09.2017, 23:19

Onda mi objasni Venecuelu, Sovjetski Savez i Grcku. - prakticni primjeri socijalizma

A onda mi objasni Cile i Estoniju, od socijalistickih do kapitalistickih drzava.

Go for ti.

Bolje da nam ti to objasniš, pošto ja nisam ispratila baš najbolje...Hvala.

maliajnstajn
05.09.2017, 23:23
Covjek, kaze, da se koristim teoretskim kapitalizmom, a da koristim primjere socijalizma koji su otisli do totalitarizma.

Nek nam objasni, posto ja vec nisam nikada pricao o ovim drzavama, jer ja se sluzim teorijskim kapitalizmom.:cf:

Marija81
05.09.2017, 23:28
Covjek, kaze, da se koristim teoretskim kapitalizmom, a da koristim primjere socijalizma koji su otisli do totalitarizma.

Nek nam objasni, posto ja vec nisam nikada pricao o ovim drzavama, jer ja se sluzim teorijskim kapitalizmom.:cf:

Pa dobro objasni meni pomenute države...

maliajnstajn
05.09.2017, 23:40
Pricao sam vec 20 puta, al evo.

Hong Kong, najliberalnija ekonomija na svijetu, nemaju niti jedan prirodni resurs i imaju najjacu i najsigurniju ekonomiju na svijetu. Od jednog malog gradica, kojeg je okupirao ko je stigao, krenulo se od ovoga:

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/23/Hk1950.jpg

Doslo se do ovoga

https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/a/ac/Hong_Kong_Skyscrapers.jpg/800px-Hong_Kong_Skyscrapers.jpg

Singapur:

Slicna prica kao i Hong Kong

O Novom Zelandu znam jako malo, ali isto tako slicna prica kao i Hong Kong.

Estonija:

Od zemlje koja je bila sastavni dio Sovjetskog Saveza, do jedne od najjacih ekonomija Evrope. Zovu je zapravo evropska Silicijska Dolina. Pricao bici o tome kako IT strucnjaci lete gore, jer je to za njih san snova drzava po pitanju ekonomije.

Cile:

Od Aljendea, koji je bio deklarisani socijalista i veliki prijatelj sa Fidelom Castrom, do potpune nacionalizacije svega i do toga da su bili poznati protesti u 12 sati svaki dan kada izadju ljudi na prozor i lupaju serpama jer nemaju sta da jedu, do Pinocheta koji je bio komandir vosjke, pa do Chicago boysa koji su pozvali Miltona Friedmana dole da napise solucije za ekonomiju Cilea, te vrlo pametnog Pinocheta koji je implementirao skoro sve i onda su ga skinuli sa vlasti, demokratskim putem, a Cile je danas najjaca ekonomija J. Amerike. Od socijalisticke katastrofe do kapitalisticke utopije. Jedno od najvecih cuda ikada u Cileu je sto je drzavni udar rezultirao diktatotorom koji je pristao na demokratske izbore i na kraju je izgubio.

Grcka je bila klasicna drzava Evrope, ali su poceli da se zajebaju i posudjuju previse sto je dovelo do kraha ekonomije. Socijalni programi su urusili ekonomiju, odnosno socijalizam, redistribucija bogatsva.

Venecuela je drzava koja ima najvise nafte na svijetu, vise i od Saudijske Arabije. Hugo Chavez kad je dosao, nacionalizovao je sve u drzavi, sto je dovelo do odlaska svih stranih investitora i kupaca nafte. Zasto bi neko kupovao naftu od njega? To je dovelo do totalnog kolapsa ekonomije, koji je rezultirao padom zakonodavne vlasti i vrhovnog suda, a ovaj trenutni ko fol predsjednik se drzi i vodi gradjanski rat protiv gladnih ljudi.

O Sovjetima ne treba rijeci trositi.

Socijalizam nikada ne moze funkcionisati, on fukncionise dok ti ne nestane tudjih para. Kad ti nestane tudjih para, donji si.

Kapitalizam potice produkciju, Socijalizam potice kradju.

Marija81
05.09.2017, 23:47
Pažljivo sam i sa razumevanjem pročitala tvoj odgovor.
Međutim u tom odgovoru fali nešto...A to je objašnjenje kako su uspeli sve to da postignu... :hm:

maliajnstajn
05.09.2017, 23:48
Pažljivo sam i sa razumevanjem pročitala tvoj odgovor.
Međutim u tom odgovoru fali nešto...A to je objašnjenje kako su uspeli sve to da postignu... :hm:

Jedna rijec:

SLOBODA

Marija81
05.09.2017, 23:49
Jedna rijec:

SLOBODA

U kom smislu, kako...kako dođoše do nje?

maliajnstajn
05.09.2017, 23:55
U kom smislu, kako...kako dođoše do nje?

Hong Kongu je slobodu garantovala protekcija od V. Britanije i ne petljanje u ekonomiju, samo su se pobrinuli da se zakoni izvrsavaju.

Estonija, kacio sam nedavno, kad su izabrali najmladjeg premjera u historiji, covjek o ekonomiji nije znao nista, a onda je uzeo knjigu Miltona Friedmana Free to Choose i prakticno implementirao sve sto je procitao.

Cile je Pinochet oslobodio od Aljendea, ali i on je nastavio isti politiku socijalizma dok par cileanskih studenata koji su studirali kod Friedmana, Chicago boysi nisu pozvali Miltona da dodje i odrzi par govora.

On je imao jedan uslov, a to je da smije reci sta zeli i kritikovati sta zeli. Nakon toga je Pinochet trazio od njega da mu napise pismo sa savjetima sta da uradi za ekonomiju.

Ovaj mu je napisao sta treba da uradi, kao i da mora da raspise postene demokratske izbore.

Ovaj je sve to uradio i rezultat se vidi danas.

Marija81
06.09.2017, 00:01
To i dalje ne objašnjava na kojim ekonomskim principima ili resursima su uspeli da se izgrade.
Ovo što pišeš je puko vrtenje u krug iste priče...
Kao kada na pitanje "zašto?" neko odgovori sa "zato"...

maliajnstajn
06.09.2017, 00:04
To i dalje ne objašnjava na kojim ekonomskim principima ili resursima su uspeli da se izgrade.
Ovo što pišeš je puko vrtenje u krug iste priče...
Kao kada na pitanje "zašto?" neko odgovori sa "zato"...

Kako je nastala ljudska populacija od 7 mlrd ljudi?

Sta su oni imali?

Imali su slobodu da smisljaju nove stvari.

Prvo je bila razmjena resursa, a onda se uvela trgovina, trziste je diktiralo koliko nesto vrijedi, odnosno ekonomski zakoni slobodnog trzista.

Ti od mene, Marija, trazis da ti objasnim osnovne principe slobodne trgovine i proizvodne ekonomije.

Marija81
06.09.2017, 00:12
Kako je nastala ljudska populacija od 7 mlrd ljudi?

Sta su oni imali?

Imali su slobodu da smisljaju nove stvari.

Prvo je bila razmjena resursa, a onda se uvela trgovina, trziste je diktiralo koliko nesto vrijedi, odnosno ekonomski zakoni slobodnog trzista.

Ti od mene, Marija, trazis da ti objasnim osnovne principe slobodne trgovine i proizvodne ekonomije.

Pa sad' svi znamo kako nastaje populacija :biggrin:
Da, ne tražim, ali bilo bi lepo da objasniš te principe, ali ukratko...Jer zaista bez toga sve izgleda kao prazna priča.

maliajnstajn
06.09.2017, 00:13
Sutra, kasno je sada.

Marija81
06.09.2017, 00:14
Sutra, kasno je sada.

Kad god :)

maliajnstajn
06.09.2017, 15:04

Go for ti.

Gle cuda socijalista nam nije objasnio prakticne primjere gore navedenih ekonomija.:cf::cf:

Marija81
06.09.2017, 17:52
Gle cuda socijalista nam nije objasnio prakticne primjere gore navedenih ekonomija.:cf::cf:

Gle čuda nisi ni ti objasnio meni :hm:

maliajnstajn
06.09.2017, 20:19
Gle čuda nisi ni ti objasnio meni :hm:

Ja cu objasniti, kasnije, jer sam danas imao obaveza, tacnije jos uvijek ih imam.

Marija81
06.09.2017, 20:37
Ja cu objasniti, kasnije, jer sam danas imao obaveza, tacnije jos uvijek ih imam.

Pa ti k'o političari - samo obećavaš :cf:

maliajnstajn
06.09.2017, 22:56
Marija, razmisljao sam kako da ti objasnim kako ekonomija funkcionise, ali sam se sjetio da je bolje da pogledas video.

Ray Dalio je genije, covjek je ja mislim 40% povrat imao 2008. Njegov hedge fund, ja mislim da ti treba milijarda kapitala i 500m kesa da bi investirao s njim. Genije u svakom slucaju

Moja preporuka svima, koji hoce da se obrazuju po pitanju ekonomije:

https://www.youtube.com/watch?v=PHe0bXAIuk0&t=685s

Marija81
06.09.2017, 23:03
Vidi Aki, očigledno se ne kapiramo iz nekog razloga...
Ja samo želim da čujem tvoje viđenje...ali ako to ne možeš/ne znaš/ ne želiš onda ok.
Da sam htela da slušam nekog drugog to bih u uradila...
EDIT: I da, očekujem da mi objasniš ekonomije konkretnih zemalja, kako te i pitah juče...

maliajnstajn
06.09.2017, 23:08
Osnovni principi ekonomije su isti, cula ih od mene ili od Miltona Friedmana, potpuno su isti.

A oko ekonomija zemalja onih koje sam naveo, one su pratile osnovne principe ekonomije slobodnog trzista.

1. Sloboda
2. Slobodna trgovina
3. Proizvodnja
4. Prodaja
5. Sve ponovi

Marija81
06.09.2017, 23:17
Osnovni principi ekonomije su isti, cula ih od mene ili od Miltona Friedmana, potpuno su isti.

A oko ekonomija zemalja onih koje sam naveo, one su pratile osnovne principe ekonomije slobodnog trzista.

1. Sloboda
2. Slobodna trgovina
3. Proizvodnja
4. Prodaja
5. Sve ponovi

A opet nigde konkretnog objašnjenja šta su uradili...
Šta su proizveli, šta prodali u toj slobodnoj trgovini?

maliajnstajn
06.09.2017, 23:33
A opet nigde konkretnog objašnjenja šta su uradili...
Šta su proizveli, šta prodali u toj slobodnoj trgovini?

Kolac, malinu, kompjuter, telefon, usluge itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd...

Ne mozes limitirati proizvodnju, da mozes sad ne bi pisala ovaj post na forumu, jer kompjuter ne bi postojao.

Ja ti ponovo kazem, kako je nastao svijet:

1. Recimo da imamo jedan otok.
2. Na tom otoku se nalaze tri covjeka koji su potpuno isti
3. Da bi prezivjeli oni moraju da love ribu
4. Jednog dana, jedan od ribara skonta da mora da poveca svoju produktivnost nekako, te on umjesto da ide da ulovi ribu, on ostane gladan jedan dan i kreira mrezu za lov riba
5. Sada on moze da ulovi 3 ribe umjesto jedne, zahvaljujuci svojoj mrezi, a ima i vise slobodnog vremena

6. Povecanu produktivnosti i vise slobodnog vremena vide i druga dva ribara sa otoka i odluce i oni isto da naprave
7. Oni posude po jednu ribu od covjeka sa mrezom i naprave svoje mreze
8. Sutradan oni vrate prvom ribaru dug, plus kamatu.

10. Da bi povecali svoje slobodno vrijeme, tri ribara su se udruzili i napravili zamku, koja im je omogucila da love po 20 riba svaki dan, bez mnogo muke
11. To im je omogucilo da mogu da stede za teze dana

12. Jedan od ribara je odlucio da nauci kako da gradi kuce, posto je sacuvao dovoljno ribe, moze sebi da priusti par dana da ne radi.
13. Kada je napravio svoju kucu i ostali ribari su htjeli isto tako kucu, pa su mu ponudili da im on napravi kucu, a oni ce njemu platiti ribom.
14. Tako je nastao graditelj.

15. Jos jedan ribar, posto je imao dovoljno zaliha, odlucio je da izumi alat, koji ce pomoci graditelju da gradi kuce brze i moci ce da mu proda taj alat za ribe.
16. Posto je graditelj gradio kuce i bio placen u ribama, on je svoju ustedjevinu potrosio na alat, da izgradi nove kuce.

I tako to ide u krug i krug i krug i krug.

Marija81
06.09.2017, 23:36
Opet uopšteno...:cf:

maliajnstajn
06.09.2017, 23:37
Opet uopšteno...:cf:

Ma idi zajebaji nekog drugog.:cf:

Marija81
06.09.2017, 23:40
Ma idi zajebaji nekog drugog.:cf:

Ma ne zezam...Prosto pišeš uopštene i previše pojednostavljene stvari...
Ja te pitam da objasniš ekonomiju Hong Konga ti mi pišeš o ovome...
Tako da mogu i ja pomisliti da ti mene zezaš zar ne...?
A pitam jer ti si se predstavio kao ekonomski ekspert i tražio od laika da ti to objasne...

maliajnstajn
06.09.2017, 23:44
Ne.

On je ponosni socijalista/komunista koji se hvali socijalizmom, a pljuje kapitalizam i mene optuzuje da pricam o teoretskom kapitalizmu.

Ok nema problema, eto ti onda primjeri cisti, ekonomije Hong Konga koja je cista kapitalisticka, pa onda ekonomije koje su pobjegle paklu socijalizma i dosle do kapitalizma, Cile i Estonija.

Sve sto su te drzave uradile, jeste da su pustile, ovaj simplisticni nacin, koji sam ja objasnio gore, da se sam regulise.

Odnosno, oni koji proizvode, prodavat ce onima koji to zele kupiti, ako niko ne zeli to kupiti, oni ce propasti.

Sve sto je drzava u tim situacijama uradila, jeste da je ohrabrila takav razvoj i nije se mjesala u procese izmedju ljudi. Jedino o cemu se brinula, jeste da zakoni budu izvrseni.

Postoji jos par stvari, ali monetarna politika, je komplikovana za objasniti.

Marija81
06.09.2017, 23:50
Pa pojednostavi je da možemo ovo ostaviti iza nas...
E, sad , moje slobodno tumačenje je da su zapravo imali sreće da neko želi da kupi njihov proizvod i nisu propali ( štaviše rasla je potražnja) dok je u socijalističkim zemljama do propasti došlo zbog manjka sreće...

maliajnstajn
06.09.2017, 23:54
Sreca nema nikakve veze sa ekonomijom i nikad nece imati.

Da se Steve Jobs nije pojavio, pojavio bi se neko drugi.

Da se Henry Ford nije pojavio, pojavio bi se neko drugi.

Trik u ekonomiji koja se bazira na produktivnosti jeste da onaj koji proizvodi smislja nove stvari. Sta mislis koliko je bilo Stiv Dzobsova koji su imali revolucionarnu ideju, a za njih nisi nikad cula, jer ih je neko pretekao?

madrid
06.09.2017, 23:54
Iskreno, meni ima logike ovo free trade sto Aki stalno prica. Ne vidim to bas kao srecu nego vise kao prirodni tok. Dobro u slucaju 3 ribara moze da bude srca jer mozda bas ta 2 ribara budu malo "cudni" ali na vecem broju, sigurno ces naci ljude koji ce ovako raditi kao u primeru.

Победа
06.09.2017, 23:55
Pa pojednostavi je da možemo ovo ostaviti iza nas...
E, sad , moje slobodno tumačenje je da su zapravo imali sreće da neko želi da kupi njihov proizvod i nisu propali ( štaviše rasla je potražnja) dok je u socijalističkim zemljama do propasti došlo zbog manjka sreće...

U Venecueli je došlo do raspada iako imaju najviše nafte na svetu. Ne možeš da kažeš da nafta nije tražen proizvod.

Suština je da te prozivode nisu prodali i da postoji potražnja za nečim drugim, ljudi bi stvorili te druge proizvode. Zato kapitalizam ne može da propadne, jer daje slobodu ljudima da prave ono što ljudima treba.

Aki, odličan klip, upravo pogledao :tu:

bici
06.09.2017, 23:57
Kolac, malinu, kompjuter, telefon, usluge itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd itd...

Ne mozes limitirati proizvodnju, da mozes sad ne bi pisala ovaj post na forumu, jer kompjuter ne bi postojao.

Ja ti ponovo kazem, kako je nastao svijet:

1. Recimo da imamo jedan otok.
2. Na tom otoku se nalaze tri covjeka koji su potpuno isti
3. Da bi prezivjeli oni moraju da love ribu
4. Jednog dana, jedan od ribara skonta da mora da poveca svoju produktivnost nekako, te on umjesto da ide da ulovi ribu, on ostane gladan jedan dan i kreira mrezu za lov riba
5. Sada on moze da ulovi 3 ribe umjesto jedne, zahvaljujuci svojoj mrezi, a ima i vise slobodnog vremena

6. Povecanu produktivnosti i vise slobodnog vremena vide i druga dva ribara sa otoka i odluce i oni isto da naprave
7. Oni posude po jednu ribu od covjeka sa mrezom i naprave svoje mreze
8. Sutradan oni vrate prvom ribaru dug, plus kamatu.

10. Da bi povecali svoje slobodno vrijeme, tri ribara su se udruzili i napravili zamku, koja im je omogucila da love po 20 riba svaki dan, bez mnogo muke
11. To im je omogucilo da mogu da stede za teze dana

12. Jedan od ribara je odlucio da nauci kako da gradi kuce, posto je sacuvao dovoljno ribe, moze sebi da priusti par dana da ne radi.
13. Kada je napravio svoju kucu i ostali ribari su htjeli isto tako kucu, pa su mu ponudili da im on napravi kucu, a oni ce njemu platiti ribom.
14. Tako je nastao graditelj.

15. Jos jedan ribar, posto je imao dovoljno zaliha, odlucio je da izumi alat, koji ce pomoci graditelju da gradi kuce brze i moci ce da mu proda taj alat za ribe.
16. Posto je graditelj gradio kuce i bio placen u ribama, on je svoju ustedjevinu potrosio na alat, da izgradi nove kuce.

I tako to ide u krug i krug i krug i krug.

I treci ribar se doseti, stvori drzavu i kaze: dacete mi svi 40% svoje ribe.

maliajnstajn
06.09.2017, 23:58
I treci ribar se doseti, stvori drzavu i kaze: dacete mi svi 40% svoje ribe.

Bravo :D

Marija81
07.09.2017, 00:00
A sve je mogao objasniti u tri reči - John James Cowperthwaite...

I povlašćenim položajem u izvozu prema SAD , Japanu i Kini :cf:

maliajnstajn
07.09.2017, 00:03
Nema povlastenog izvoza u slobodnoj trgovini.

Kada imas ugovor, postujes ga, ali radis na tome da postignes ugovor i onda ne varas, kao sto to Kina radi.

Miletić
07.09.2017, 01:46
Nafta je trazen resurs naravno ali ako Amerika naredi ostalim drzavama da ne kupuju od Venecuele ili ih uceni na neki nacin oni to nece raditi i Venecuela odjednom nema kome da proda... A Amerikancima je to najlaksi nacin da uniste drzavu cija im se politika ne svidja bez oruzanog sukoba i onda im nametnu svoju “demokratiju” i kapitalizam kada im pokupe sva nalazista nafte sto je oproban recept...
Opste je poznato da Amerikanci imaju fobiju od socijalizma, zapravo oni sve koji ne misle kao oni zovu “komjunists”

Послато са LG-D838 уз помоћ Тапатока

maliajnstajn
07.09.2017, 02:00
Slomila se Amerika od naredjivanja drugim drzavama, pogotovo Kini i Rusiji.:cf:

Lord Gangarić
07.09.2017, 05:32
905603224379559936

:dw:

kronostime
07.09.2017, 06:48
Slomila se Amerika od naredjivanja drugim drzavama, pogotovo Kini i Rusiji.:cf:

Najveca opasnost po americku ekonomiju predstavlja to sto se sve veci broj drzava zalaze za povratak "zlatnog standarda", pre svega clanice BRICS-a i pojedine bliskoistocne zemlje bogate naftom.:cf2:

maliajnstajn
07.09.2017, 11:04
Zalazem se i ja za povratak zlatnog standarda, al ko me pita :D

maliajnstajn
07.09.2017, 15:00

Go for ti.

2 dana i komjunjist nece da nam kaze kako je to moguce da kapitalizam funkcionise.:cf:

Ves
07.09.2017, 15:04
Ljepota je u neizvjesnosti. :cool:

maliajnstajn
07.09.2017, 15:12
Ljepota je u neizvjesnosti. :cool:

Ljepota je u tome da su komjunjiste nesposobne za razmisljanje.:cf:

Mr. Wolf
07.09.2017, 15:12
Aki, polako sa takvim komentarima :cf:

Ves
07.09.2017, 15:13
Aki, miran. :nono:

edit: Preduhitrio me ovlašteni Vuk. :D

maliajnstajn
07.09.2017, 15:14
Sta, nisam nista pogrijesio, komjunjiste nisu sposobne za razmisljanje, da jesu imali bi komjunjisticku supersilu koja ne vrsi opresiju nad ljudima.:cf:

Mr. Wolf
07.09.2017, 15:15
Znas ti dobro na sta sam mislio. :D

Победа
07.09.2017, 16:41
Malo sam pogledao poreze u Americi i nerealno mi deluje da je Regan smanjio s 70% na 28% za 8 godina. Svaka čast na tome, s obzirom da su posle njega podigli do 40% opet, a ovi Bernijevci hoće još :facepalm:.

maliajnstajn
07.09.2017, 16:43
Ja znam mozda 10 grafika iz ekonomije.

Jedan od njih je Laferova kriva.

Lafer je bio savjetnik Reganu.

maliajnstajn
07.09.2017, 19:48
Svojevremeno, taman kada je Trump preuzeo ofis predsjednika Amerike, Kevin O' Leary je rekao da ce pregovori izmedju Trumpa i Justine Trudoea izgledati kao pregovori izmedju gladnog lava i male gazele.

To se upravo i desilo:

Pregovori oko NAFTA-e su poceli, a Trudo je zaprijetio da ce povuci narudzbu vojnih aviona od americkih firmi.

Danas je Trump ratifikovao sporazum sa Emirom od Kuvajta o prodaji tih istih vojnih aviona, samo Kuvajtu.

Justin Trudoe is going to be eaten alive.:cf:

maliajnstajn
07.09.2017, 22:57
Base wins you the elections.

https://www.wsj.com/articles/poll-highlights-lingering-divisions-in-the-gop-1504811662

Ono sto meni moj mladi madridista ne vjeruje, ali imati solid base je najveci kapital u politici. Kakve brojke :wthy:

A najveci pokazatelj da su ove mejnstrim ankete namjestene, nakon sto je napravio ovaj deal sa demokratama, skocio mu approval na 45%. :ha:

On je na 50% zakucan i ne mice se vec mjesecima.:cf:

madrid
08.09.2017, 09:56
Najjaca epizoda TYT u zadnjih par meseci bila sinoc. Bar prvi sat kad je Cenk "solirao". Cak je i Donalda pohvalio. Uz malo zezanja naravno. Aki posebno ti treba da odgledas. Najbolji je video sa Paul Ryanom

https://www.youtube.com/watch?v=rPrmKWh3xO4
hahaha

https://www.youtube.com/watch?v=xBA2NjDhSF8:biggrin::biggrin:

https://www.youtube.com/watch?v=MCwhMU3wSq4

https://www.youtube.com/watch?v=KCV8W2T0ke4

https://www.youtube.com/watch?v=l3V_sg8DsVg

maliajnstajn
08.09.2017, 11:19
Kako je odigrao sad i republikance i demokrate, svjesni nisu.

Sve ce mu dati sad.

Ide repeal obamacare i porezi do kraja novembra plus zid i denuklearizacija S. Koreje.:cf:

miloolja
08.09.2017, 11:20
Pre neku noć ili dan najvaio si neka dešavanja u S.Koreji. Jel bilo nešto?

maliajnstajn
08.09.2017, 11:21
Pomjerili su sve diplomate van korejskog poluotoka.(Amerikanci)

miloolja
08.09.2017, 11:23
Nešto se očekuje?

maliajnstajn
08.09.2017, 11:27
Mislim da ce mu sljedeci projektil skinuti.

Al je Trump fokusiran maksimalno na ove uragane. To mu je trenutno najveci problem.

madrid
08.09.2017, 11:52
Ali ta radost da su konacno napisali nesto lepo i pohvalno o njemu, da pola bele kuce izvestava haha. Ja msm da je njemu bolje da radi sa obe strane, posto si sam rekao da ima veliku bazu (oni ce ostati uz njega), a svi znamo da je populista, ako bude radio popularne stvari medju progresivnim glasacima rejting bi mogao da mu ode na preko 50 sigurno. Protiv njega bi ostao samo establishment (HRC glasaci). Pazi ako on dobro sredi healthcare i probleme skolovanja i malo se primiri oko imigranata i bliskog istoka, on moze i da smanji porez sto bi zadovoljilo konzervativce. Problem je sto ce mu svaka odluka jednu stranu doneti, drugu odneti, ali ja bih pre pucao na independent i progressive glasace, jer ih ima vise od conservative(tu sam oduzeo njegovu bazu, jer ce ga oni podrzati u cemu god). Opet napominjem, mnogo ljudi ni ne zna sta je koji predsednik ispunio, nego glasa po tradiciji i okruzenju.

Ali to je Donald, svi znamo da od toga nema nista.

maliajnstajn
08.09.2017, 12:17
Progresivizam=tiranija

https://www.amazon.com/Rediscovering-Americanism-Progressivism-Mark-Levin/dp/1476773084

Seoski Terminator
08.09.2017, 12:23
Ne znam ko i kako je iskusno ubacio rec "populista" za odredjenje politicare koji su im protivnici, ali kakve sve izmisljene reci su u skorijim godinama ubacene, ne cudi me da je i ova rec ubacena.

Politicar po profesiji je populista, on prodaje pricu narodu koju narod interesuje, sto je popularnija stvar, na tome vise grade neku svoju politiku, jer njemu trebaju lepi brojevi da bi pobedio i zaseo na neko mesto, normalno da ce se drzati popularnih tema i misljenja da bi to i postigao. Iz tog razloga mi je apsolutno bizarno da su siroke mase to prihvatile da korste u negativnom kontekstu ka politicarima sa kojima se ne slazu, dok istu taktiku koriste i ovi sa kojima se slazu.

@Madrid, svaka cast kako mozes da slusas TYT, oni su toliko postali ugh, da stvarno nemam volju ni zelju da ih slusam....

maliajnstajn
08.09.2017, 12:36
Ma kakav TYT, sta sve oni lupaju na dnevnoj bazi boze sacuvaj.

Oni su produzena ruka Al Jazeere, a svi znamo sta je Al Jazeera.:cf:

A da ne pricam da podrzavaju antifu:cf:

https://youtu.be/xnVOhGt1bQ8

madrid
08.09.2017, 12:42
Ko kaze da je populista nesto lose?
TYT se malo pogubio od kada se daje vise prostora neuroticnim smaracima poput Ane, Hasana i onog debelog celavog, kao i Michael Shure, i neki gosti, ali su(Cenk) juce izdominirali.

Ima tamo dosta cudnih likova, ali par njih je super (Cenk,Jimmy,Jordan Chariton i mogu da podnesem Johna.)

U svakom slucaju 1000 puta bolje od teoreticara zavere (Alex Jones, Infowars) Rush Limbaugh, ili establishment likova u mainstreamu(Blitrzer, Lewandowski)

maliajnstajn
08.09.2017, 12:44
Cenk ce do kraja mandata da prolupa jedan kroz jedan.:cf:

I ovako je pukao otkako mu je Sam Harris glavu otkino prije par godina.:cf:

madrid
08.09.2017, 12:57
Eh Aki, Aki polako preci ces i ti, a mozda i Tramp na TYT. Do 2020, TYT ce vam postati omiljeni program.

maliajnstajn
08.09.2017, 13:04
Daj mi Cenka da debatujem s njim, ono sta mu je Ben Shapiro uradio bit ce smijesno u poredjenju sta bi mu ja uradio.:cf:

Seoski Terminator
08.09.2017, 13:05
Ma kakav crni infowars i te gluposti, dosta njih se pojavilo i postalo popularno jer su se sprdali sa decom koja su skroz poludela na univerzitetima. Lako je biti pametan kad se takmicis sa decom koja ne znaju gde im je dupe a gde glava.

A za TYT sumnjam da cu ih slusati dok po meni se ne unormale, a svaki kredibilitet su odavno spickali sto se mene licno tice. Doduse da se objasnim opet sta je moj neki standard normalne diskusije, a to je Sam Harris, ima on svojih mana i nacina gledanja na stvari, ali njega vidim kao iskrenog lika koji se bavi temama a ne ljudima koji to nesto izgovore. Aki ga bas i ne voli sigurno sto se Trampa tice, jer Sam apsolutno ne voli Trampa, pa cak i to dodje blago. :biggrin: A i ima vrhunski podcast.

Shapiro mi je kul sa desne strane sto se Amerike tice, Douglas sto se tice UK-a.

Mardid, ja koliko sam stekao utisak, a ne verujem da gresim sto se ove specificne stvari tice, da danas kada jedna strana drugu nazove populistickom, koristi se u negativnom kontekstu. Nisam mislio licno na tebe da li ti mislis da je populizam los ili dobar, vec da politicari trenutno to koriste kao napad na drugu stranu, da je populisticka.

maliajnstajn
08.09.2017, 13:09
Sam Harris je brutalno pametan, ali limitiran ponekad da ne moze da vidi dalje od svojih osjecanja, kao i svi mi.

Rijetko ko moze emocionalno da se odvoji od svog ega i preispita sam sebe da li mozda grijesi. To je u diskusiji sa Scott Adamsom bilo vidljivo. Npr Scott totalno moze svoje emocije da izbaci iz jednacine iako je svjestan i on sam da totalno odvajanje od emocija je nemoguce i da jako mali broj ljudi uopce moze da se odvoji od emocija. Jebiga tako smo programirani. :D

madrid
08.09.2017, 13:15
Shapiro jeste kul lik.

Terminatore, mislio sam da govoris o Cenku za populistu, a on to zove u pozitivnom kontekstu (i Sandersa i Trumpa). Tyt mora da se resi Hasana, celavog, Michael Shure-a (cist Hillary fan, ne u smislu da glasa za nju, nego je to taj profil ljudi, koji podrzavaju establishment i mainstream a to ne reprezentuje TYT). Moraju da se resi i par onih gostiju, neki su ok, ali neki budu toliki promasaji, koji se samo pozivaju na rasizam i feminizam bez osnova. I ona druga ekipa sto radi vikendom emisije isto je tanka, ali njih niko ni ne gleda. Ana ima prostora za napredak, ali je suvise u nekom tripu i tvrdoglava i nervozna. Ostali (4-5 glavnih, vec sam ih naveo) su kul.

Победа
08.09.2017, 13:19
Aki, je l' si čuo za Malagurskog?

maliajnstajn
08.09.2017, 13:25
Aki, je l' si čuo za Malagurskog?

Jesam, pojma nema o ekonomiji. Komjunist.:cf:

Победа
08.09.2017, 13:27
Jesam, pojma nema o ekonomiji. Komjunist.:cf:

Veoma iritantan lik. Krivi neoliberalizam za sadašnje stanje na Balkanu :facepalm:

maliajnstajn
08.09.2017, 13:30
On i Pernar pod ruku.

Jedan je bar skontao kako funkcionise bankarski sistem, ali ne moze da vidi dalje od svojih ociju da suu za to krive drzave, a ne ljudi.:cf:

Победа
08.09.2017, 13:40
On i Pernar pod ruku.

Jedan je bar skontao kako funkcionise bankarski sistem, ali ne moze da vidi dalje od svojih ociju da suu za to krive drzave, a ne ljudi.:cf:

Nije ni čudo što se gotive njih dvojica.

Meni je fascinantno da njega prati 250k ljudi što je ipak za naš prostor dobra brojka i uglavnom se svi slažu s njim.

Seoski Terminator
08.09.2017, 14:00
Sam Harris je brutalno pametan, ali limitiran ponekad da ne moze da vidi dalje od svojih osjecanja, kao i svi mi.

Rijetko ko moze emocionalno da se odvoji od svog ega i preispita sam sebe da li mozda grijesi. To je u diskusiji sa Scott Adamsom bilo vidljivo. Npr Scott totalno moze svoje emocije da izbaci iz jednacine iako je svjestan i on sam da totalno odvajanje od emocija je nemoguce i da jako mali broj ljudi uopce moze da se odvoji od emocija. Jebiga tako smo programirani. :D

Apsolutno se ne slazemo oko tog podcast-a. Ali nebitno, generalno veoma,ali veoma inteligentan lik i rekao bih jos bitnije kredibilan.

Ne,ne nisam mislio ni na Cenka ni TYT, nego generalno u politici je popularno sada to koristiti kao napad na protivnika, sto je meni totalno ludilo :D

maliajnstajn
08.09.2017, 14:19
Oko razgovora sa Scott Adamsom, vidjelo se da je Sam anoyed zato sto Scott prakticno nije pogrijesio niti jednom u zadnje dvije godine sa svojim predikcijama i vrlo je tesko diskutovati i diskreditovati nekoga ko prakticno ne grijesi u svojim predikcijama.

Sam Harris je ok lik, ne ide na gotcha pitanja vec hoce da ima normalnu diskusiju, zato bi njega vrlo lako bilo ubijediti da promjeni stranu. Mislim bio bi potreban duzi vremenski period, ali polako, desava se globalno budjenje iz kognitivne disonance trenutno i ako odradi neke stvari do kraja godine, o Trumpu ce ici narativ: efektivan je, ali se meni ne svidja sta radi.

Recimo mladi madridista, tu spiku vec pocinje da prica.:cf:

Победа
08.09.2017, 14:23
Da vidimo i kraj novembra :cf:

maliajnstajn
08.09.2017, 14:27
Ako se Kongres unormali, a trebali bi sve moze da prodje u 10 dana.:cf:

Inace:

http://www.businessinsider.com/what-north-korea-thinks-about-trump-2017-9

Seoski Terminator
08.09.2017, 15:51
Oko razgovora sa Scott Adamsom, vidjelo seda je Sam anoyed zato sto Scott prakticno nije pogrijesio niti jednom u zadnje dvije godine sa svojim predikcijama i vrlo je tesko diskutovati i diskreditovati nekoga ko prakticno ne grijesi u svojim predikcijama.

Sam Harris je ok lik, ne ide na gotcha pitanja vec hoce da ima normalnu diskusiju, zato bi njega vrlo lako bilo ubijediti da promjeni stranu. Mislim bio bi potreban duzi vremenski period, ali polako, desava se globalno budjenje iz kognitivne disonance trenutno i ako odradi neke stvari do kraja godine, o Trumpu ce ici narativ: efektivan je, ali se meni ne svidja sta radi.

Recimo mladi madridista, tu spiku vec pocinje da prica.:cf:

Objasnio je Sam zasto, a to nije razlog. :D

maliajnstajn
08.09.2017, 18:13
Ne znam, sta je razlog bio? :D

Seoski Terminator
08.09.2017, 18:23
Videcu ovih dana da nadjem taj deo, sad me stvarno mrzi i preumoran sam, al potrudicu se da nadjem, mislim da je u jednom podcastu sa Douglasom.

Ali mislim gde vecina imaju neslaganja sa Samom je sto i ako nesto funkcionise i on ce se sloziti da funkcionise, ali on voli da dosta debatuje o moralu i na nacinu na koji se nesto radi bilo to uspesno ili ne, i mislim da tu dosta se ljudi ne slazu sa Samom. Mislim da je tako nesto slicno i bilo sa Scottom, ali da me ne drzis za rec dok ne nadjem tacan deo gde Sam objasnjava tacan razlog, da ne bude da pogresno predstavljam neciji stav.

maliajnstajn
08.09.2017, 18:34
Jest jest, moguce je da je oko morala.

Znam da me je taj dio smarao, kao jel moralno to uraditi.

Jebiga kurvi je moralno da se jebe za pare, a tebi nije, o tome se bas i ne moze diskutovati zbog razlicitih vrijednosti ljudi :D

Seoski Terminator
08.09.2017, 18:38
Moze se diskutovati sta je moralno a sta ne, naravno da svi imamo drugaciji moral za razlicite teme i to je veoma zanimljiva tema i teska. :D

Ali da, mislim da ga je Sam stalno pitao da objasni to ili da udju u taj deo rasprave, dok Scot je uporno to izbegavao i samo govorio da je pametno nesto uradio i da nista van toga nije bitno, mislim da tu imaju totalna razmisljanja i da se razilaze. E sad, moral i politika, nema nista nemoralnije ili ne postoji nista sivlje u zivotu nego se baviti tom politikom, pogotovo da budes nesto veliko u ogromnoj i bitnoj zemlji kao USA. Ali, poceo sam da slusam podcast-e, pa kad naletim, dacu ti link i vreme gde i sta kaze Sam.

EDIT: Jer mi je zanimljivo jer se i DOuglas i Sam negde slazu, negde ne, ali je veoma veliko uzivanje slusati ih dok vode raspravu, jer nije samo da se bude upravu, vec pokusavaju da unaprede ljude i nacin razmisljanja, nemam mozga da bolje objasnim to, al kapiram da slusajuci njih kapiras sta zelim reci.

maliajnstajn
08.09.2017, 18:51
Sam je odlican lik, mislim ja nisam preveliki ljubitelj, jer moj pogled na svijet se malo razlikuje, a Scott je brutalno pametan lik, rijetko neko onako ima simplistican pogled na svijet i bas ne ulazi u diskusije koje ne moze da objasni.

Joe Rogan ima najbolji podcast na svijetu trenutno, a Stefan Molenju je isto meni dobar iako ne slusam redovno ni jednog ni drugog, ali cesto nalete ljudi koje ja pratim pa odslusam :D

Победа
08.09.2017, 18:57
https://www.youtube.com/watch?v=PX9reO3QnUA

Aki, ne znam da li sam te pitao do sada, ali kako komentarišeš ovo :)

Jest jest, moguce je da je oko morala.

Znam da me je taj dio smarao, kao jel moralno to uraditi.

Jebiga kurvi je moralno da se jebe za pare, a tebi nije, o tome se bas i ne moze diskutovati zbog razlicitih vrijednosti ljudi :D

Moralno ili ne, prostituciju treba legalizovati.

maliajnstajn
08.09.2017, 19:00
To je najveci fejk skandal na planeti zemlji i zato su mediji najvece zmije na svijetu ikad.

https://www.youtube.com/watch?v=5aYFC_7ZIn4

bice
08.09.2017, 19:03
Aki imas li informacije o tome da li ce Tramp ukinuti "Work and travel"?

madrid
08.09.2017, 19:05
Pa to je zato sto covek voli da zajebava (mock) sve ljude, i jos mu to priloze u odbranu. Mozda to pokazuje da nije to uradio ovom coveku zbog hendikepa, ali da je neka pohvalna odbrana, i nije bas:biggrin::biggrin:.

maliajnstajn
08.09.2017, 19:05
Aki imas li informacije o tome da li ce Tramp ukinuti "Work and travel"?

Sta je to :ha:

madrid
08.09.2017, 19:06
Mislis na vize(Work and travel program)? Ne verujem, nema sanse, trebaju im sezonci koliko hoces.

Победа
08.09.2017, 19:07
Pa to je zato sto covek voli da zajebava (mock) sve ljude, i jos mu to priloze u odbranu. Mozda to pokazuje da nije to uradio ovom coveku zbog hendikepa, ali da je neka pohvalna odbrana, i nije bas:biggrin::biggrin:.

Upravo sam odgledao klip, kakav je ovo lik :wthy:

Njegove debate i generalno kampanja je bila genijalna. Uživanje je slušati za promenu tako nekog. U Srbiji sve politički korektni ljudi, zato i Vučić ima 55% :(

maliajnstajn
08.09.2017, 19:09
Street fighter.

To je ono sto sam ja naucio po sarajevskim mahalama i znam jos dosta intelektualaca po Sarajevu, koji su bruka pametni, a odrasli na ulici :D

bice
08.09.2017, 19:09
To je fazon po kome studenti odavde odlaze da rade u SAD na 4-5 meseci. Neki kazu da ce zabraniti to, hteo i prosle kada je ono zabranio ulazak u SAD ljudima iz 7 zemalja, pa Kongres nije da oda se ukine ovo jer im je daleko jeftinije dati studentima 7-13 dolara po satu dnevnicu, nego da zaposle nekog svog (mada oni su ionako lenjivci pa ne rade nista), nego da ukidaju. Pitam to jer planiram da idem u maju. :)

madrid
08.09.2017, 19:10
Ovako se ponasaju osmaci posle skole kad se okupe i pricaju o nekome.:D:D

Sad to neko moze da kaze haha kralj, ali ima mnogo onih "zrelih" (nisam jos uvek jedan od tih,tako da mi ne smeta ako ne zeza nekog sa hendikepom) koji to vide kao uvredu i decije ponasanje, kakvo ne dolikuje predsedniku.

maliajnstajn
08.09.2017, 19:10
Ma nece to ukidat. Nista se ne brini. Pravila su ista kao i prije :D

Vjerujem da ce probati da naprave imigracijski sistem kao Kanada ili Australija, da je merit based. Samo kod njih je green card lottery.

maliajnstajn
08.09.2017, 19:12

Sad to neko moze da kaze haha kralj, ali ima mnogo onih "zrelih" (nisam jos uvek jedan od tih,tako da mi ne smeta ako ne zeza nekog sa hendikepom) koji to vide kao uvredu i decije ponasanje, kakvo ne dolikuje predsedniku.

Predsjednik mora da bude kulturan dok baca hiljade bombi po svijetu. :cf:

Zato su Nixon, Regan i Trump gospoda. Nema kod njih dvolicnosti, on je stalno isti, iako kad je na TV-u ima malo glume.

Победа
08.09.2017, 19:12

Tramp je postao predsednik. Rend Pol je politički korektan, priča realne stvari i kvalifikovaniji je od Kruza, Rubia i ostalih, pa je imao 3%. Izbori se ne dobijaju na fin i kulturan način.

maliajnstajn
08.09.2017, 19:15
Ja sam rekao da cu Rand Paula napraviti predsjednikom, ali sam se predomislio.

Lik ne moze biti predsjednik. Nije u zivotu izbacio zakon koji bi imao sanse da prodje. :facepalm:

Previse je on fin za politike.

maliajnstajn
08.09.2017, 19:17
Inace, vidim danas ste spomenuli malo Alex Jonesa.

Jest on udaren po glavi i sve to, ali sam bas istrazivao neki dan da 70% stvari sto je rekao je ispalo tacno.

Grob te jebo, nedavno sam citao da je lik rekao da bacanje kontracepcije u vodu cini ribe i zabe transdzender, reko gle budaletine jel se on drogira.

Kad bum:

http://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-4660542/Chemicals-flushed-drains-turning-fish-transgender.html

Победа
08.09.2017, 19:18
Ja sam rekao da cu Rand Paula napraviti predsjednikom, ali sam se predomislio.

Lik ne moze biti predsjednik. Nije u zivotu izbacio zakon koji bi imao sanse da prodje. :facepalm:

Previse je on fin za politike.

Meni se najviše svidela politika Ron Pola. Pre svega što je glasao protiv bombardovanja Srbije '99 godine s obrazloženjem da Srbija nije ubila nijednog američkog državljanina i da oni ne treba da se mešaju.

madrid
08.09.2017, 19:21
Ma jok, pustali stvari sa SK(imaju onu spojenu emisiju), pricali o NFL-u (pocetak sezone) na kraju sam promenio kanal, ono je neizdrzivo, ako pokusas da se udubis. Ne gledam ja inace mnogo nasu televiziju najvise sport.

Seoski Terminator
08.09.2017, 19:29
da, Joe ima najjaci podcast po meni, jer dovodi zanimljive ljude i ima jednostavno pricu sa njima, bez prekida 2-3 sata....apsolutno fenomenalno. :D

sad ti nadjem nesto za trumpa gde sam se smejao haos.

EDIT :

https://www.youtube.com/watch?v=FbxpoFhz6sY

A full jedino na torrentu. Ali najbolji roast je meni roast Charlie Sheen-a. :D

maliajnstajn
08.09.2017, 19:36
Gledao sam ovo i plakao od smijeha. :D

Ovo je jos jedan od pokazatelja da ono sto pisu u medijima o njemu da ima tanku kozu nije istina.

Seoski Terminator
08.09.2017, 19:46
Jbg Showbiznis i politika zahteva da mozes svasta da izdrzis i drzis osmeh na licu i da ne reagujes, nije za svakog taj krvolocan svet. :D A roasts su brutalniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii :D

maliajnstajn
08.09.2017, 21:02
Sad sam pogledao ove TYT morone i sad cu da vam objasnim logiku ovog deal-a sa Demokratama.

1. Taj debt ceiling je najveca glupost na svijetu, ali je obavezan jer se nalazi u zakonu o, ni manje ni vise, Federal faking Reserve.:facepalm:
2. Ta glupost ne smije da se mijenja, dje ces to ukinut, 20T su napravili duga sa njim, da nema plafona kojeg dizu svako malo napravili bi 200T duga, stoga ako ukidanje plafona Trump potpise, tome se zestoko protivim.

3. Posto je to prakticno glupost, i svaki put ga dignu, ali je Trump sada morao, jednostavno morao da ga digne privremeno bez nekih stvari da dobije iz vise razloga:

1. Uragani,
2. Peglanje oko toga u Senatu ce mu pojesti sve zakondavne dane i nece provuci agendu,
3. Optika, zamislite da je zatvorio vladu u vrijeme uragana, pa unistili bi ga,
4. Florida i Texas nece zaboraviti koliko je brzo pomoc dosla i kako je Trump hendlovao situaciju.

4. Onda kad moron Cenk kaze da ce vlada bankrotirati, nece moci placati svoje dugove, da ce joj kreditni rejting otici, to je najveca laz na svijetu. Ti ljudi nisu americkog Ustava procitali, sramotno!

Amandman 14, sekcija 4

Section 4.

The validity of the public debt of the United States, authorized by law, including debts incurred for payment of pensions and bounties for services in suppressing insurrection or rebellion, shall not be questioned. But neither the United States nor any state shall assume or pay any debt or obligation incurred in aid of insurrection or rebellion against the United States, or any claim for the loss or emancipation of any slave; but all such debts, obligations and claims shall be held illegal and void.

5. Da bi se dug platio, ne treba podici plafon duga, vec skresati potrosnju. Zamisli ti imas mjesecne prihode svaki mjesec od 1000 eura, imas kredit 500 eura i troskove 700 eura. Sta ces uraditi? Neces dici jos kredita, vec ces smanjiti trosenje, ali logika u politici nema mjesta.

Kako ce Trump zajebat i demokrate i republikance?

Trump je dao republikancima 9 mjeseci da provuku svu njegovu agendu, sa vecinom u oba doma kongresa, nisu uspijeli. Regan je 1981. imao svoj tax cut vec u augustu, a usput i atentat prezivio i nije imao vecinu u kongresu. Republikanci su protiv predsjednika, to svi znaju.

Sada kada je Trump dao Chuck the schmuck-u nesto, sok i nevjerica. Sta ocekivali su da ce ih trpiti 4 godine i glumiti lame duck predsjednika? Aha, kako da ne. Sad ce biti veselo.

Dobio je 3 mjeseca da izvrsi sve sto moze, u ponedjeljak ide novi pokusaj obamacare repeal u Senatu i Santorum radi na tome da prodje i u Kongresu. Imaju vremena za reconciliation do 30. sept. Nadam se da ce uspijeti, jebote 1T poreza to sranje uzima.

Porezi moraju da se provuku do novembra, ako se ne provuku, raznijet ce ih u primaries, pola kongresa ce biti zamjenjeno.

DACA:

Dobit ce zid, za amnestiju, ako bude path to citizenship, treba da mu jebu mater svi konzervativci. Ti ljudi ako dobiju drzavljanstvo, 3/4 glasaju za demokrate, a i velika vecina zavrsi na welfare.

madrid
08.09.2017, 23:19
Paul Ryan je pre 2 dana rekao da bas u ovom trenutku zbog uragana ne treba da podigne, onda kad je Donald ipak to uradio, juce kaze "pa da morao je to zbog uragana"

maliajnstajn
08.09.2017, 23:22
Paul Rayan je moron koji pokusava da sabotira predsjednika.

Trump je htio da se plafon duga doda na zakon o administraciji veterana, McConell i Rayan odbili.

Taj dug treba smanjiti, ne dizati, ali u ovom trenutku, zatvoriti vladu je samoubistvo, e upravo zbog tog razloga, Trump ne bi dobio zid. Sada moze zatvoriti vladu u decembru ako mu ne daju zid.

Победа
08.09.2017, 23:23
Paul Ryan je pre 2 dana rekao da bas u ovom trenutku zbog uragana ne treba da podigne, onda kad je Donald ipak to uradio, juce kaze "pa da morao je to zbog uragana"

Pol Rajan je jedan veliki gospodin pre svega :fct:

Победа
08.09.2017, 23:35
Ironičan sam naravno, odvratan lik. Kao razni drugi republikanci.

Aki, šta misliš ko bi dobio HC protiv Jeb Busha?

maliajnstajn
08.09.2017, 23:37
Hillary.

Hillary uzima sve osim Trumpa, ali bi mozda izgubila od Romneya iz 2012. iako nisam siguran.

Победа
08.09.2017, 23:42
Kakav bi to epski duel bio, dve legendarne dinastije. Šteta što se neko preprečio i uništio obe :biggrin:

madrid
08.09.2017, 23:47
Bush je jedina osoba, koju bi Hillary mogla da pobedi(kad vec Donalda nije), mada bi bilo tesno.

Победа
08.09.2017, 23:49
Bush je jedina osoba, koju bi Hillary mogla da pobedi(kad vec Donalda nije), mada bi bilo tesno.

Veruješ da bi likovi poput Rubia i Cruza mogli da dobiju ovu? Sumnjam.

maliajnstajn
08.09.2017, 23:51
Ljudi boziji ukrala je 4 drzave, al 10 boba razlike ne mozes namjestiti:cf:

Jedina greska joj je bila sto nije krala Micigen i Viskonsin.

Virginu je ukrala.:cf:

madrid
08.09.2017, 23:56
A kako je to ukrala? Necemo o neregularnostima i "cudnim" okolnostima, jer ako pocnemo to republikanci su tu bez premca.

Da, mislim da bi je dobili, ne znam konzervativnu osobu koja bi glasala za Hillary i zbog tradicije i zato sto je establishment predstavnik uz to jos i "lazni demokrata" , a znam progresivne koji ne bi/nisu. Zena je uzela 4 miliona manje glasova nego Obama 2008. a Amerika dobila 20 miliona ljudi u tih 8 godina.

maliajnstajn
08.09.2017, 23:59
To je tvoj problem sto gledas sta cika Cenk kaze.

Hillary Klinton je namjestila primary u NY.

Glasanje ilegalaca, glasanje mrtvih. Sve se to radi.

Brovard county ja mislim na Floridi, javna tajna da mrtvi glasaju.

madrid
09.09.2017, 00:02
Dobo bre Aki da li ti citas to sto pises, ej pazi NY kradu od Donalda:facepalm:. Evo ako Bog da kad odes u NYC(najveci broj glasa odatle) ispitaj prolaznike za koga glasaju ili indirektno na osnovu price zakljuci sam, pametan si. NY nikada ali NIKADA, nece glasati za republikance, a narocito ne za Donalda, isto kao i CA. U stvari dovoljno je prodjes gradom i uporedis atmosferu sa deep red drzavama.

Je l' to ona Florida sto je dala Bushu pobedu?

maliajnstajn
09.09.2017, 00:03
Jel ti znas sta je primary, a sta general election?

madrid
09.09.2017, 00:05
Aaaa nisam procitao dobro, mislio sam zbog prethodnog posta da pises o general election. Moja greska, priznajem, izvini.

Marija81
09.09.2017, 00:05
Svako može da ukrade izbore u SAD-u...:cf:

Победа
09.09.2017, 00:07
Madrid, za Akija znamo na koga se ugleda i koji su mu stavovi, a ti mi nisi jasan. Je l' podržavaš Bernia i njegove principe ili te Aki okarakterisao kao njegovog sledbenika?