Announcement

Collapse
No announcement yet.

Res publica (tema o politici i ekonomiji)

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Ide sad malo duzi post o Trumpu i Sjevernoj Koreji.

    Ova strategija ako uspije, ona ce se uciti u skolama do kraja vremena.

    U tom regionu postoji 6 drzava koje imaju interese. (J. Koreja, Japan, Kina, Rusija, Amerika i S. Koreja)

    Ko ne zna, Kina koristi S. Koreju kao stratesku prednost da moze da kontrolise region, a i americku vanjsku politiku u Aziji. Zbog toga je Trump vrlo pametno identifikovao Kinu kao kljucnog igraca u denuklearizaciji S. Koreje. Kada je tek usao u ofis, nije oznacio Kinu kao manipulatora valutom i da nisu fer trgovci, jer je morao da ima neki leverage da ubijedi Kinu da kontrolise Koreju. Vrlo je bitan onaj sastanak u Maro Lagu kada je Trump pred predsjednikom Kine lansirao one rakete na Siriju. Tu je pokazao da Trump ne blefira.

    Nedavno, dok je bio nered oko Charlotsvila, mediji su fulili veoma bitnu pricu, a to je da je Trump poslao svog trade representative-a da istrazuje Kinu za njene politike trgovine i kradju intelektualne imovine i tehnologije. Sve to dok je Kina, smjenila svog glavnog diplomatu u Kini, i stavili su novog, mladjeg, sa nekim drugacijim pristupima i znanjem tecnog Korejskog, kao i poznavanje kulture same S. Koreje. Takodjer u ovo isto vrijeme, desio se napredak da se reinkarniraju pregovori "6 strana". Shinzo Abe, premijer Japana, je takodjer pokazao interes da posalje specijalnog envoj-a u S. Koreju na pregovore. Indija je jako bitan faktor tu, jer oni ekonomski mogu da stete Kini i Ivanka Trump ide uskoro u Indiju, a premjer Indije je fan Trumpa i nada se odlicnim odnosima, odnosno vec su ih uspostavili oko Afganistana, ali o tome drugi put, ako nekoga interesuje.

    Trump nije na pocetku vrsio pritisak na Kinu, ali sada ide ekonomski pritisak na Kinu i na njihove komunisticke starosjedioce. Ali sada je krenuo, jer je vidio da nisu nista uradili.

    Kini nije u interesu da se konflikt razrijesi, jer oni tako kontrolisu Ameriku. Kada bi diplomatija uspijela, Kina bi izgubila ogromnu kolicinu ekonomske prednosti u svijetu jer ne bi vise mogli jadne Korejce da eksplatisu na ovaj nacin:
    https://www.reuters.com/article/us-n...-idUSKBN1AT00Q

    Stoga Kina ce pokusati da upropasti sve pokusaje diplomatije, jer im je u najboljem interesu. Takodje Kina kontrolise prakticno Washington preko lobija, znate ona napustanja CEO-a velikih korporacija bas u jednom trenutku, zbog ko fol 'response on Charlotsville' aha, kako da ne. Kina im rekla da odjebu, jer je Trump krenuo na Kinu sa ekonomskim mjerama, ali ovo je prvi puta da NE KONTROLISU PREDSJEDNIKA USA. Trumpa ne mogu kupiti.

    Stoga Kina sada ne moze kontrolisati potencijalne sastanke, jer nemaju glavnog covjeka i njegovu politiku u svojoj saci i tu se nalazi poznata 'The Trump LEVERAGE'.

    Trump zna da je Kini u interesu da Koreja ostane puna nuklearki i da je protiv njihovih interesa sastanak izmedju covjeka koji voli da pravi dealove i nije klasicni politicar, koji ima poprilicno open mind za bilo sta, a posto Trump ovo sve zna, vjerovatnoca da se taj sastank desi se povecava.

    Sta Kina sada radi?

    Kina je postavila tog novog envoja tamo u zelji da kontrolisu potencijalni sastanak '6 partija' i da pokusaju da isjeku sve pokusaje 'back channel' diplomatije koje Trump pokusava da uspostavi preko Rexa ili Denisa Rodmana.

    Moguce je da cemo uskoro nesto cuti po pitanju diplomatije na ovom polju i u medijima.

    Trump drzi najbolje karte u ovoj partij pokera i zna sta drugi za stolom imaju u rukama. Amerika ima trgovinski deficit od 350mlrd dolara godisnje sa Kinom, ali Trump ne smije da pokaze da zna sta svi imaju i da zna da ima najbolju ruku. Stoga mora da ide polako proces i mora da izgleda da Trump pojma nema sta se desava i da je nesposoban, kao sto nas mladi Madridista misli . Trump takodjer ne smije da pusti da svijet zna sta se desava, jer Trump je zapravo genije koji je studirao The Art of War od Sun Tzu-a. Kasnije cu navesti njegov omiljeni citat iz te knjige. Ono sto Trump zna jeste da situacija mora imati optiku win-win, da Kina moze da spasi svoj kredibilitet kada se Koreja denukulearizuje, a Amerika dobije pobjedu samom denuklearizacijom.

    Stoga sta ce se desavati?

    Trump u novembru planira da ide na Association of Southeast Asian Nations sastanak.
    Trump planira da posjeti Kinu ove godine, takodjer, nije nemoguce da taj put bude dio ovog puta kada bude isao na ovaj sastanak gore.

    Eh ovdje postaje zanimljivo. Do tog sastanak Trump i njegova administracija mogu da outline ekonomski plan koji planiraju i moze da ga potpise sa Kinom kada bude u Kini i na taj nacin malo mazi ego Kine, a Kina moze odmah tu da objavi pobjedu da je svijet na putu velikog mira uz veliki doprinos Kine.

    Tacno prije ovog sastanka zemalja Azije, Ivanka ode u Indiju. Indija je Trumpovo tajno oruzije, zbog ekonomije. Ivanka je omiljeni Amerikanac u Kini i taj publicitet ce uticati na dosta stvari.

    Strategija sa Indijom je da se smanji uticaj ovoga:
    http://edition.cnn.com/2017/05/11/as...ner/index.html

    Kina nije u dobrim odnosima sa Indijom, a Indija postaje veoma atraktivna u Americi posebno Bollywood. Indiju Trump hoce da iskoristi da smanji uticaj Kine i njihovu snagu iznude resursa od trgovinskih partnera.

    Ljudi koji znaju za ove strategije su ljudi koji se ne zamaraju glupostima u medijima. Strategija 'cheese in the maze' koja je napravljena za medije, da bi Trump mogao da se fokusira na geopolitiku. Trump je prakticno unistio ruski energetski monopol u Evropi. Sada kada Amerika izvozi naftu i plin u Evropi, Rusija ima mnogo manji uticaj, to ce se iskoristiti kasnije.

    Uzivajte u ovom kratkom paragrafu, ali ga polako procitajte, jer je to strategija.

    From OPEC (Saudi Summit) to the EU and Baltic States (Poland Pre-G20); to North African energy development via President Macron (Libya and Mali); to walking away from the Paris Climate agreement; to discussions with Theresa May on a bilateral trade deal; to massive shipments of coal to U.K. and France; to closing a deal to deliver Ireland massive amounts of Texas LNG; to our own internal U.S. energy production policy with pipelines, Oil, Coal and Liquified Natural Gas (LNG) etc.
    Sve ove veze izmedju 'saveznika' Trump je iskoristio da smanji cijene energije na globalnom trzistu.

    Trump je genije, a ljudi ga zovu Bogoljubom Karicem, covjek gleda nenormalno dugo u buducnost i posto globalne sile nemaju pojma o njegovom nacinu vodjenja politike, a ne mogu ni da ga kontrolisu, Trump je u ogromnoj prednosti, a ove price u medijima omogucavaju Trumpu da radi svoj posao u tajnosti, bez da mu mediji smetaju, vec samo muuh Rusija, muuh rasista.

    Sada sta ce se desiti na kraju.

    Ocekujem da ce se tamo krajem novembra prije ovog sastanka azijskih drzava, Kina ce probati da organizuje sastanak '6 partija'. Oni ce kreirati 'talking points' S. Koreje. Na taj nacin Kina ima sansu da spasi svoj ugled u toj situaciji i ima pobjedu za sebe. Ti pregovori ce prakticno biti kako da se uspostavi vojni rezim u S. Koreji. Ostale drzave ce uci u pregovore izmedju sebe koji ce biti prodani javnosti kao, ko fol mi nesto sjedili i razmatrali smanjenje tenzija, aha, to ce biti sve preko telefona prakticno zavrseno ili na jednom sastanku, a ovo ostalo ce biti pricanje iz supljeg u prazno.

    Onda ce Trump ili Rex izaci negdje javno da tapsu malo po ledjima predsjednika Kine ili nekog bitnog tamo, dok ce u sobi pozadi, ekonomski tim Trumpa, Ross, Munuchin i ovaj trade representative, ja mislim Litzhajner da se zove nesto tako da dijele ekonomske dealove. Shinzo Abe, ce imati svoj deal, jer je Trumpov drugar s golf terena, ali ce igrati igru, cisto eto nako.

    Jedini pravi pregovori ce biti izmedju Kine, Rusije i Amerike.

    Cilj Kine da spasi svoj ugled i da ostavi sto veci dio onog trgovinskog deficita sa Amerikom.

    Clij Rusije, vece cijene nafte i energije da bi mogli malo da vrate svoj GDP u normalu.

    Krajnji rezultat bi trebao da bude da Kim ostavi nukelarke, UN ulazi, Kina garantuje da ce biti osigurac mira.

    Sve do toga ce biti opticka iluzija i prevrtanje iz supljeg u prazno, jer normalni ljudi ne razumiju ovaj nivo diplomatije.

    Ovo obecava da bude nesto veoma sjano za Ameriku, kao i ostatak svijeta.

    Eh sad jos malo o tome kako je Trump genije.

    Covjekova omiljena knjiga je The Art of War. Njegov omiljeni citat je "all war is deception". Trump shvata da mora da stvori pogresnu sliku, da bi mogao da neke stvari odradi. Strategija za medije 'cheese in the maze' je strategija da im svako malo da neke glupe informacije ili fejk skandal oko kojih ce oni hipervenitlirati narednih 10 dana, to njemu daje vremena da u pozadini radi na velikim stvarima i niko ga ne moze zaustaviti. Sa cheese in the maze strategijom je potpisao 60 zakona, a niko ne zna da ih je potpisao. Prevrno je americku politiku i ekonomiju nazad na pravi put, ali opet prijeti kriza, jer je takva situacija, krticna.



    Covjek ima sve ideje i planove spremne, jos kad bi kongres radio svoj posao, revolucionalizovao bi cijeli svijet u roku do 2 godine.
    sigpic
    "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
    AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

    Comment


    • #47
      Pročitao sam, ali ne bih da komentarišem jer se ne razumem u toj meri u geopolitiku.

      Mene interesuje šta misliš o militarizaciji lokalne policije?

      Comment


      • #48
        Originally posted by Победа View Post
        Pročitao sam, ali ne bih da komentarišem jer se ne razumem u toj meri u geopolitiku.

        Mene interesuje šta misliš o militarizaciji lokalne policije?
        Glupost. To ne treba da radi, ali on skida koliko sam ja shvatio ban na to. Drzave same mogu da odluce o tome, sto mi je ok, da smanji uticaj federalne vlade, ali sama militarizacija policije, to je glupo.
        sigpic
        "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
        AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

        Comment


        • #49
          Kaže Kinezi eksploatišu Sjeverne Korejce u tekstilnoj u industriji. Ne piše "Made in North Korea", iako je napravljeno u S. Koreji, nego "Made in China". To piše u ovom članku, nije mi bilo teško da pročitam. Inače, Kini je malo 1.3 mlrd stanovnika i što ih eksploatišu na svaki mogući način, pa su morali da uzmu dodatnih 25 miliona iz S. Koreje. Valjda će prije biti da im pomažu, jer nijedna država nije spremna da sarađuje sa S. Korejom. Ako si primijetio, obije države imaju isti politički režim, pa i ne čudi što su u prijateljskim odnosima.

          Šta si ovo napisao... Amerika ima trgovinski deficit od 350 mlrd zbog Kine i Tramp drži najbolje karte u rukama i riješiće to u korist Amerike? Vjerovatno tako što neće da im vrati ni cent od duga. Tramp kralj, zajebao ih maksimalno.

          Tramp je prostudirao Sun Cua i njegov "The Art of War" i na osnovu toga će denuklearizovati S. Koreju i naći će način da se Kina izvini svijetu i spasi svoj kredibilitet denuklearizacijom S. Koreje. Pokušaće to Tramp da riješi preko UN-a tako što će Kina dobiti svoj dio od duga od 350 mlrd i uz to će se izviniti svima u svijetu i biti prepoznata kao čuvalac mira. Što pričaš to? Smatraš li ti Kinu banana državom? Neće UN nikad ući u S. Koreju, koliko god ona testirala nuklearno oružje, Kina i Rusija će odma baciti veto na taj prijedlog. A S. Koreja leži na nepristupačnom mjestu za Amerikance, pa ne mogu tek tako da ih unište kao što su druge države. Davno bi oni završili s njima da su mogli, isto kao s J. Korejom.

          Kaže Ivanka omiljeni Amerikanac u Kini.

          Tramp će iskoristiti Indiju protiv Kine i pokušati da smanji njihovu snagu iznude resursa od trgovinskih partnera? To mu neće biti teško, jer Kina i Indija odavno imaju spor oko granica i nisu baš u najboljim odnosima. Indija igra jednu od bitnih uloga trenutno u svijetu, samo posjedovanje nuklearnog oružja je dovoljan pokazatelj. Tu su negdje sa Kinom u ravni što se tiče tog naoružanja. Takođe, Indija ima ogroman ljudski potencijal. Što ne bi to Amerikanci iskoristili malo da ih eksploatišu? Malo da sjašu sa Kineza, pa na Indijce da odu.

          Indija postaje veoma atraktivna Americi zbog Bolivuda. Pričaš o diplomatiji, a spominješ Bolivud? Ne znam je li smješnije to, ili ovaj video ispod:
          Spoiler


          Mora to mnogo bolje Aki.
          sigpic

          Comment


          • #50
            Originally posted by maliajnstajn View Post
            Znao sam da cete se svi ufatiti toga, a napisao sam disklejmer dole kako se Gangaric dogovara sa dobavljacima necemo ulaziti.

            Odgodjeno placanje je kredit, a prije nego sto prifitiras, moras platiti kredite, tako da ja sam upravu

            Znam ja o cemu ja pricam, imao sam uvid u poslovanje jedne firme koja se bavi dalekovodima. Kako kupuje zeljezo u jednoj drzavi, dovozi ga u Tursku, tamo ga u fabrici spajaju, a onda ga dovozi vamo i montiraju ga. Kako se firma prvo 'zaduzi', preko bankovne garancije da bi mogli da odrade sve to prije nego sto budu placeni.

            Ono je simplistican primjer kako privreda funkcionise, necemo mi sad ulaziti u to kako se neko dogovorio kako i odakle njemu kapital za nesto, to smo zanemarili u nasem imaginarnom svijetu sa kapitalistima i ministrom.

            Siva ekonomija, odnosno sta je nesto kupio na crno da ostvari profit, ne treba da ulazi u taj eksperiment, jer siva ekonomija je kaznjiva. Recimo u Hong Kongu siva ekonomija su narkotici i prostitucija

            Maricu ili Wolfe, prebacite ove postove u onu temu i napravite je da bude sticky
            Niko ne kaze da nisi u pravu, Akisa, nego je poenta sto ces tim odlozenim placanjem lakse biti u stanju da profitiras - ako radis pametno naravno. I da se to u praksi mnogo cesce desava nego momentalno placanje.
            Evo ti opet Gangarica i tu zamisljenu situaciju kao primer:
            On drzi kafic i prodaje kafu koju kupuje od Vulfa primera radi. I posto mu je kafic blizu ekonomske, proda pun kurac kafe iz ociglednih razloga. E sada Gangaric je preduzimljiv covek i skonta da tu moze jos vise da zaradi, tako sto ce uz tu kafu deliti (u pocetku a kasnije naravno naplacivati) kiflice - kroasancice. Koje nabavlja od Olje na primer
            Kada bi on Vulfu morao odmah da plati svu tu silnu kafu, on ne bi bio u stanju da odmah investira u kiflice, a ovako ce putem odlozenog placanja Vucini na racunu imati dovoljno love koju ce moci da preusmeri u druge investicije, i poboljsa posao i tako vremenom (kada mu ti krediti budu otplaceni) jos vecu zaradu napravi.
            E onda mu Olja cepne misomor u te kroasane (jer je Gangara pokusao da pronadje neki alternativni nacin placanja robe - pomislio da ce mu to sa njom proci), silne maloletnice se potruju u Gangaricevom kaficu; naplaca se kazni i kazni, ugled mu propadne, reputacija njega kao ozbiljnog i perspektivnog ugostitelja se sroza i samim tim se ispostavi da kiflice i nisu bas bile idealan potez Bolje receno, da se zajebao u izboru dobavljaca
            Last edited by Sandugp; 03-09-17, 08:08.
            sigpic

            Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

            U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
            Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

            Comment


            • #51
              Oljine kiflice i kroasančići su nadaleko poznati ...pre bih sebi ruku odsekla nego stavila ....
              Ne valja ti primer ...bolje reci bas los pokusaj :cf2



              tt sa A5 u inat Mi6
              sigpic

              Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
              But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

              Comment


              • #52
                Samo da se upisem u Akijevu temu. Cestitke.

                " I really like Arsenal. But you, do you like Arsenal? Or just Arsenal with trophies? "

                Comment


                • #53
                  Aki sve je ovo lijepo sto pises. Ali ti si u tvojima primera iskljucivo se bavio tercijalnim sektorom ili ti usluznom djelatnoscu. Tercijalni sektor sluzi za preraspodjelu bogatsva u jednoj drzavi. Zanima me kako bi stvorio novu vrijednost u drustvu na ovim prostorima, kojim mjerama ?

                  Comment


                  • #54
                    Originally posted by miloolja View Post
                    Oljine kiflice i kroasančići su nadaleko poznati ...pre bih sebi ruku odsekla nego stavila ....
                    Ne valja ti primer ...bolje reci bas los pokusaj :cf2

                    tt sa A5 u inat Mi6
                    To je samo hipoteticki Olja - naravno da ne bi, ali se fino uklopilo u pricu
                    sigpic

                    Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

                    U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
                    Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by Reise View Post
                      Kaže Kinezi eksploatišu Sjeverne Korejce u tekstilnoj u industriji. Ne piše "Made in North Korea", iako je napravljeno u S. Koreji, nego "Made in China". To piše u ovom članku, nije mi bilo teško da pročitam. Inače, Kini je malo 1.3 mlrd stanovnika i što ih eksploatišu na svaki mogući način, pa su morali da uzmu dodatnih 25 miliona iz S. Koreje. Valjda će prije biti da im pomažu, jer nijedna država nije spremna da sarađuje sa S. Korejom. Ako si primijetio, obije države imaju isti politički režim, pa i ne čudi što su u prijateljskim odnosima.

                      Šta si ovo napisao... Amerika ima trgovinski deficit od 350 mlrd zbog Kine i Tramp drži najbolje karte u rukama i riješiće to u korist Amerike? Vjerovatno tako što neće da im vrati ni cent od duga. Tramp kralj, zajebao ih maksimalno.

                      Tramp je prostudirao Sun Cua i njegov "The Art of War" i na osnovu toga će denuklearizovati S. Koreju i naći će način da se Kina izvini svijetu i spasi svoj kredibilitet denuklearizacijom S. Koreje. Pokušaće to Tramp da riješi preko UN-a tako što će Kina dobiti svoj dio od duga od 350 mlrd i uz to će se izviniti svima u svijetu i biti prepoznata kao čuvalac mira. Što pričaš to? Smatraš li ti Kinu banana državom? Neće UN nikad ući u S. Koreju, koliko god ona testirala nuklearno oružje, Kina i Rusija će odma baciti veto na taj prijedlog. A S. Koreja leži na nepristupačnom mjestu za Amerikance, pa ne mogu tek tako da ih unište kao što su druge države. Davno bi oni završili s njima da su mogli, isto kao s J. Korejom.

                      Kaže Ivanka omiljeni Amerikanac u Kini.

                      Tramp će iskoristiti Indiju protiv Kine i pokušati da smanji njihovu snagu iznude resursa od trgovinskih partnera? To mu neće biti teško, jer Kina i Indija odavno imaju spor oko granica i nisu baš u najboljim odnosima. Indija igra jednu od bitnih uloga trenutno u svijetu, samo posjedovanje nuklearnog oružja je dovoljan pokazatelj. Tu su negdje sa Kinom u ravni što se tiče tog naoružanja. Takođe, Indija ima ogroman ljudski potencijal. Što ne bi to Amerikanci iskoristili malo da ih eksploatišu? Malo da sjašu sa Kineza, pa na Indijce da odu.

                      Indija postaje veoma atraktivna Americi zbog Bolivuda. Pričaš o diplomatiji, a spominješ Bolivud? Ne znam je li smješnije to, ili ovaj video ispod:
                      Spoiler


                      Mora to mnogo bolje Aki.
                      Po paragrafima:

                      1. Kina, drzava, omogucava eksplataciju radne snage, ali ni to nije dovoljno, jer je preskupo, pa se desva ovo:

                      https://www.bloomberg.com/news/artic...robot-industry

                      Ali posto im S. Koreja omogucava jos uvijek manje troskove od robota, onda njih eksplatisu.

                      2. Ne znas razliku izmedju deficita i duga. To su dvije razlicite stvari. Deficiti je razlika izmedju troskova i prihoda u budzetu. Trgovinski deficit je negativna razlika izmedju uvezenih i izvezenih dobara.
                      Dug je ono koliko moras da uzmes od nekog drugoga, ili da naprintas para da bi mogao da platis ono sto si duzan. Trgovinski deficit na Ameriku kao drzavu, ne utice, ali utice na preduzeca jer puno vise Kinezi uvoze, a Amerikanci manje izvoze. Kini je u interesu da tako ostane, Americi je cilj da smanji uvoz iz Kine i da poveca izvoz u Kinu. Tako se rjesava trgovinski deficit.

                      3. Ne postoji novcani dug kada je u pitanju trgovinski deficit, pogledaj pod 2. Kina i Rusija su glasali za sankcije prvi put je bilo cijelo vijece sigurnosti ZA sanckije i bit ce jos nista se ne brini. Takodjer da nije bilo Kine ne bi postojale J. i S. Koreja, vec samo Koreja. Amerikanci su trebali da pobjede taj rat i otvore cijelu Koreju, ovako je samo Juzna dobila benefite slobodnog trzista.

                      4. O Ivanki:

                      https://www.nytimes.com/2017/04/05/w...a.html?mcubz=1

                      http://nypost.com/2017/04/20/ivanka-...dess-in-china/

                      5. Trump je drugaciji predsednik od prijasnjih. Njega eksplatacija ljudi ne interesuje, njega interesuje sloboda. Bas zbog toga sto Indija i Kina nisu u dobrim odnosima, to se moze iskoristiti. "Enemy of my enemy is my friend". Druga stvar Amerika kao drzava ne eksplatise ljude. Americke kompanije, privatne, zbog mogucnosti koje im Kina, drzava, omogucava, oni eksplatisu ljude. To sa vladom Amerike nema nikakve veze, jer u Americi ne mogu da eksplatisu radnike, jer je to pravna drzava sa striktnim zakonima.

                      6. Ako jedna industrija postaje privlacna u Americi, to se moze iskoristiti za bolje trgovinske odnose i partnerstva.

                      https://www.forbes.com/sites/robcain.../#21c281142b97

                      http://www.latimes.com/business/la-f...t26-story.html


                      @Sandu

                      Ja sam naveo kako bi trebalo da ide i da funkcionise, a i kako je zakon propisao i naveo da necu da ulazim u to kako je Gangaric dogovorio da plati Pobedi vinjak, odmah kad mu fakturise nabavku, ili uzme na kredit, ili na odgodjeno placanje ili tek nakon sto on proda, pa onda izmiri naseg Pobedu. U to necu da ulazim, jer je to komplikovano. Ono sto je poenta bila, jeste da Gangaric mora prvo da plati sve ostale ljude u njegovom sistemu (dobavljaci, zaposleni, drzava), pa tek onda sta njemu ostane da li da investira dalje (uvede Oljine kiflice) ili da plati sebe.

                      @Komjunist

                      Fridrih Hajek objasnio sve:

                      Spoiler


                      @Overlord

                      Najlakse je bilo objasniti kako funkcionise sistem kome kapitalista prvo sve mora da plati, pa onda da vidi hoce li sebe moci platiti.

                      Nema sistema vrijednosti, samo jedna stvar. Sloboda. Pusti me da radim sta hocu, nek mi se drzava ne petlja u posao i nema moc da me unisti za sekundu. Sve sto se od drzave trazi jeste da me stiti od potencijalnih neprijateljskih sila, da stiti moje ugovore sa drugim stranama i da izvrsava zakone koje vec ima.
                      sigpic
                      "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                      AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                      Comment


                      • #56
                        Originally posted by Sandugp View Post
                        Niko ne kaze da nisi u pravu, Akisa, nego je poenta sto ces tim odlozenim placanjem lakse biti u stanju da profitiras - ako radis pametno naravno. I da se to u praksi mnogo cesce desava nego momentalno placanje.
                        Evo ti opet Gangarica i tu zamisljenu situaciju kao primer:
                        On drzi kafic i prodaje kafu koju kupuje od Vulfa primera radi. I posto mu je kafic blizu ekonomske, proda pun kurac kafe iz ociglednih razloga. E sada Gangaric je preduzimljiv covek i skonta da tu moze jos vise da zaradi, tako sto ce uz tu kafu deliti (u pocetku a kasnije naravno naplacivati) kiflice - kroasancice. Koje nabavlja od Olje na primer
                        Kada bi on Vulfu morao odmah da plati svu tu silnu kafu, on ne bi bio u stanju da odmah investira u kiflice, a ovako ce putem odlozenog placanja Vucini na racunu imati dovoljno love koju ce moci da preusmeri u druge investicije, i poboljsa posao i tako vremenom (kada mu ti krediti budu otplaceni) jos vecu zaradu napravi.
                        E onda mu Olja cepne misomor u te kroasane (jer je Gangara pokusao da pronadje neki alternativni nacin placanja robe - pomislio da ce mu to sa njom proci), silne maloletnice se potruju u Gangaricevom kaficu; naplaca se kazni i kazni, ugled mu propadne, reputacija njega kao ozbiljnog i perspektivnog ugostitelja se sroza i samim tim se ispostavi da kiflice i nisu bas bile idealan potez Bolje receno, da se zajebao u izboru dobavljaca


                        Najjaci komentar ove teme za sada.

                        Kad Gang misli da moze da kupi Olju sa vinjakom i mocima Ziruovog avatara i izbegne placanje.
                        Last edited by colchonero; 03-09-17, 11:15.

                        Comment


                        • #57
                          Tacno Akisa teoretski, ali sam ti sada bas na tom primeru naveo da ne mora. Znaci u praksi se (upravo zbog te mogucnosti odlozenog placanja) moze desiti da nove investicije padnu i pre nego sto se dugovi izmire. A ako se pametno investira to moze da rezultira jos boljim profitom, tacnije platom za samog Gangarica.
                          Sve si ti to lepo objasnio, samo te dve reci "mora prvo" se jednostavno nisu uklopile - ne mora prvo, moze i posle. Zaduzujes se kod dobavljaca da bi imao cime da poslujes, pa kroz taj posao ostvarujes odredjenu dobit preko koje mozes da investiras jos vise u svoj posao i izmirujes dugove i opet se zaduzujes .... i sve tako i sve u krug Naravno ako dobro poslujes ostajace ti sve vise i vise za sebe, s tim sto ces i sa tim parama moci da biras sta ces, da li da torisis na sebe ili da jos vise investiras u svoj posao - i sve super sve divno DOK. Ne dodje jedan Maneken i ne postigne neki bitan zgoditak i tako ponesen, zanesen, srecan, razdragan - vices pice celoj kafani, pa nakon te jos jednu turu - i ode sve u kurac
                          Last edited by Sandugp; 03-09-17, 11:17.
                          sigpic

                          Always somewhere Miss you where I've been I'll be back to love you again

                          U crnim rupama možeš ludo da se zezaš. Da lebdiš iznad zemlje. Da slušaš rock ´n´ roll.Dozivaš kišu.
                          Ili da mazneš neku lepu ribu. Samo je bezveze kada se probudiš….

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by Sandugp View Post
                            To je samo hipoteticki Olja - naravno da ne bi, ali se fino uklopilo u pricu [emoji3]
                            Mozda iz tvoje perspektive..al kazem ti bas los pokusaj deskreditacije njega kao kapitaliste koji visak love ulaze dalje..sto je apsolutno preporucljivo (a tek ako pretekne ostavlja za sebe), kao i moje vec nadaleko cuvene reputacije u poslasticarstvu i teskom mukom pokrenutog malog biznisa. Prosto ne valja hipoteza.
                            Lako bih ja naplatila...

                            tt sa A5 u inat Mi6
                            sigpic

                            Pablo Sandoval: A guy can change anything.. his face, his home, his family, his girlfriend, his religion, his God.
                            But there's one thing he can't change... he can't change his passion.

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by miloolja View Post
                              Mozda iz tvoje perspektive..al kazem ti bas los pokusaj deskreditacije njega kao kapitaliste koji visak love ulaze dalje..sto je apsolutno preporucljivo (a tek ako pretekne ostavlja za sebe visak), kao i moje vec nadaleko cuvene reputacije u poslasticarstvu i teskom mukom pokrenutog malog biznisa. Prosto ne valja hipoteza.
                              Lako bih ja naplatila...

                              tt sa A5 u inat Mi6
                              Olja, ako imas mali biznis vezan za poslasticarstvo, slobodno mi se javi, dat cu ti par primjera, prakticnih strategija marketinga kako mozes za veoma niske troskove vrlo lako prosiriti biznis.
                              sigpic
                              "IF YOU CAN MEET WITH TRIUMPH AND DISASTER
                              AND TREAT THOSE TWO IMPOSTORS JUST THE SAME"

                              Comment


                              • #60
                                Originally posted by maliajnstajn View Post
                                Olja, ako imas mali biznis vezan za poslasticarstvo, slobodno mi se javi, dat cu ti par primjera, prakticnih strategija marketinga kako mozes za veoma niske troskove vrlo lako prosiriti biznis.
                                O tebe sam ocekivao nista manje nego savet za berzu , kad ono pominjes poslasticarstvo.

                                Comment

                                Working...
                                X