PDA

Pogledati punu verziju : 02: 2014 FORMULA 1 PETRONAS MALAYSIA GRAND PRIX

MarkedOne8
22.03.2014, 13:24
Posle dvonedeljne pauze sledi druga trka u šampionatu 2014. sezone. VN Malezije će ugostiti F1 karavan na svojoj namenskoj trkačkoj stazi. Novajlije su imale dobre debije na trci u Australiji. Sledi im novi izazov. Na roizvođačima motora je da nastave da dalje optimizuju svoje agregate. Neki timovi imaju više a neki manje da nadoknade.

__________________________________________________ __________________________________________________ __________
Raspored događanja:

Petak, 28. Mart 2014.
Prvi slobodni trening: 03:00 - 4:30
Drugi slobodni trening: 07:00 - 8:30

Subota, 29. Mart 2014.
Treći slobodni trening: 06:00 - 7:00
Kvalifikacije: 09:00

Nedelja, 30. Mart 2014.
Trka: 10:00
__________________________________________________ __________________________________________________ __________
Podaci o stazi:

Datum: 30 Mart 2014
Ime staze: Sepang International Circuit
Prvo održavanje:1999
Broj krugova: 56
Dužina staze: 5.543 km
Dužina trke: 310.408 km
Rekord kruga: 1:34.223 - JP Montoya (2004)
Izbor guma: Hard primarne, Medium opcione

Alan
26.03.2014, 10:44
Mercedes plasi brzina RedBula

http://www.autosport.com/news/report.php/id/113074

Alan
26.03.2014, 10:48
A sef RedBula uveren da ce biti usvojena njihova zalba:

http://www.auto-motor-und-sport.de/formel-1/hat-red-bull-eine-chance-jede-runde-ueber-dem-limit-8221034.html

MarkedOne8
26.03.2014, 11:08
Ne vidim razlog zašto se toliko piše o tome po medijima, ali biće zanimljivo videti odgovor internacionalnog suda. Hoće li opet diskreditovati FIA-u i moć diskvalifikacije i sprovođenja pravila.

Vanja #66
26.03.2014, 14:35
Mercedes plasi brzina RedBula

http://www.autosport.com/news/report.php/id/113074

PR BS...

Što se tiče žalbe, podnosio ju je i McLaren 2007, pa nije urodilo plodom... Ne vidim kako bi ta žalba mogla da se usvoji, prekršena su više nego jasna pravila, čak im je i dozvoljavano i bivali su upozoreni o tome...

Alan
27.03.2014, 17:45
Hamilton koristi motor iz Melburna:

http://www.autosport.com/news/report.php/id/113110

Vanja #66
28.03.2014, 04:36
FP1, ništa posebno za zabeležiti, osim što je Kimi našao brzinu...

http://i58.tinypic.com/sqm6j6.jpg

Vanja #66
28.03.2014, 08:21
Malo prepričavanja sa SkyF1... Bernie smatra da je zvuk bolji nego što se mislilo, ali da bi trebalo još malo da se sredi. Martin Brundle u krivinama 5 i 6 kaže da su Mercedesovi timovi jaki, ali da Ferrari izgleda neverovatno dobro (što se slaže sa Allisonovom ocenom da su dosta jaki u brzim krivinama). Potom u krivini 9 (jako kočenje pred uspon) kaže da Mercedes ima najprijatniji prelaz u niže stepene i da vozači više ne smeju da daju pun gas kroz krivinu 10 kao do sad. U krivini 16 Lewis i Nico uspevaju da pogode apeks, ostali se malo muče, mada meni lično deluje da je i Ferrari jak. U svakom slučaju, svi deluju mnogo sigurnije u svoje kočnice i veruju da će kočenje biti uravnoteženo. Veliki skok u odnosu na prošlu trku.

Pokušavam da pratim vremena u ovim dugim stintovima, ali jako je teško sa ovim oguljenim live-timingom na f1.com... Jedini relativno siguran zaključak koji mogu da iznesem je da su Mercedes, Ferrari (mislim da im gume idu na ruku, ovo je najtvrđa kombinacija koja je dostupna) i Red Bull dosta blizu. Lewis je u prvim stintovima bio brži od Rosberga, ali mu je potom javljeno da mora da pazi na potrošnju i od tad je mahom sporiji od Nemca...

Lotus i Caterham nastavljaju da imaju probleme. Dramatičan kontrast u odnosu na testove za Caterham, to je taj uticaj novca kod Red Bulla i Toro Rossa...

http://i61.tinypic.com/qy9wk4.jpg

Mnogo bliži vrh tabele nego u Australiji, McLaren deluje nešto dalje, ali ovo su treninzi i što se tiče trkačkog tempa deluje da su na nivou Williamsa. SkyF1 tim smatra da je raspored trkačkog tempa Mercedes>Red Bull, Ferrari>Williams, McLaren... Dosta bliže nego u Australiji u svakom slučaju. Takođe, Mercedes nije uspeo da izvuče broj krugova na mekšim gumama koliko su izvukli Ferrari i Red Bull...

Toliko od mene za sad...

MarkedOne8
28.03.2014, 11:03
Nisam hteo da gledam slobodne treninge jer sam hteo da se naspavam i odmorim. Nakon proveravanja rezultata i vremena, prvi put sam u životu dobio želju da pogledam snimke slobodnih treninga.

kolega
28.03.2014, 11:45
uvek kasnim,pa tako I sad.opravdano doduse,jer sam proslu trku gledao na brzinu,imao sam gomilu posla tog vikenda.dakle,pozdrav svima posle zimske pause!!!!
iskreno,mislio sam da se ne pravim pametan dok ne dodjemo u evropu.zasto?evo,prva trka znamo kako je zavrsila.a jutros na treningu fetel treci.mislim da se stvari jos uvek postavljaju na mesto,da podesavanja I maximum automobila jos nisu na nivou.mozda mecka malo odskace,ali prvih 7 u 0,7..hmm,mislim da sve sto bih rekao moze brzo pasti u vodu..
zao mi je sto je prosla trka-tema zakljucana,jer sam imao I ja nesto da dodam o voditeljima.ne zamerite,ovde cu,sto krace mogu.svoj nick sam nadenuo tako sto sam cuo Acu Dzankica da prenosi moto gp.pomislih,"gle,bivsi kolega".radili smo nekada zajedno u jednoj tv kuci.sjajan lik,duhovit,druzeljubiv.imao je I neku rep grupu,I bio sam u ekipi koja im je snimala spot.dakle,sjajan covek,ali Aco ne ljuti se molim te,pomalo tanak komentator.ubacuje I poredi sa drugim sportovima situacije sa staze,kad neko izvede neki trkacki manevar pocne da zapeva kao pop,"Luis SalOoOoOoOmmm",I tako neke sitnice.(jos jednom,ne zameri Aco,znas da te gotivim iz sve snage.ovo je dobronamerna kritika).Srdjana se secam jos negde iz 2000.kada je gostovao na tv na kojoj sam tada radio.neka auto emisija,a on je gostovao I dao izvestaj iz moto gp-a.tada sam mislio da je to,pored mene,jedini covek koji prati moto trke.sada ,sa godinama,jos je boji.fond reci,dikcija,I pre svega poznavanje materije-nemam zamerke.za moto trke majstor,a odlican je I za F1.uostalom,prosle nedelje kada je za vreme moto gp-a Aca nesto poredio sa fudbalom,Srdjan je objasnio."kolega,ako to nema tockove,motor,I ne pravi buku,nisam pravi sagovornik".tom recenicom je sve objasnio.Pavle,eh,Pavle..ne poznajem coveka,ali neke stvari su primetne.recimo,od kad je poceo da radi F1 nikada ga nisam cuo da prevodi razgovor vozaca I ekipe.ili prica za vreme tog razgovora.dikcija mu je katastrofalna,guta slova,sve ukupno-moze I mora mnogo bolje..Veljko Petrovic je legenda,ali jos dok je radio videlo se da ne moze vise.trka je bila "brza od njega",na zalost godine cine svoje..po meni,Srdjan I Aca Babic.a neko je rekao u toj temi da Babic nece nikada biti na SK.voleo bih da znam zasto.
ok,vec sam udavio.'ajmo mi u novu sezonu:cool:
P.S.-jutros je pobedio fotoreporter kada je cika Berniju rekao za zvuk.smejao sam se pola sata.zamisljam sebe sa kamerom kako prilazim toj gromadi od coveka,tolikoj moci u jednoj ososbi,I kazem mu "kakvo ti je bre ovo sranje od zvuka"..vrhunski!!!

Vanja #66
28.03.2014, 14:22
Nisam hteo da gledam slobodne treninge jer sam hteo da se naspavam i odmorim. Nakon proveravanja rezultata i vremena, prvi put sam u životu dobio želju da pogledam snimke slobodnih treninga.

Iskreno, i da je bilo 1-2 na treningu i da su bili negde oko 11, 12 mesta bilo bi mi isto. Zadovoljan sam što nije bilo problema, poredak može da se nazre ali ništa nije sigurno. Alonso je na primer u jednom trenutku bio najbrži na stazi sa Hard gumama dok su ostali bili na Medium, ali to je bilo na 2-3 kruga i posle je usporio. Isto se dešavalo Lewisu... Kimi je odvezao junački stint od 13 krugova na Medium, koje su već bile stare 6 krugova...

Malo sam razočaran, očekivao sam više problema za timove, malo više eksplozija i dima, nedostaje mi to...

Alan
28.03.2014, 20:07
Ovo je jace od Pireli lutrije:

http://www.autosport.com/news/report.php/id/113141

Vanja #66
28.03.2014, 20:30
Za to su još i u pravu... Red Bull vodi vodu na svoju vodenicu i svoje probleme, što onda da se ne poveća i ograničenje sa 100 na 120kg? Kad je bal, nek je bal...

MarkedOne8
28.03.2014, 20:40
Iskreno, nije mi jasno o čemu se u tu u celoj priči radi. Da li timovi koriste FIA senzore da bi kontrolisali protok ili FIA koristi svoje a timovi svoje?

Alan
28.03.2014, 20:46
Nisu upravu Vanja, prave Le Man od F1 ( da ne bude zabune obozavam 24 Sata Le Mana ).
Ogranicenje za celu trku je uredu, mora nekako da se ogranici snaga, dali je upitanu 100 kg ili 120 skoro je ne bitno ali treba pustiti vozace i timove da tih X kg goriva koriste kako hoce. Razlike u vrsnoj snazi bi bile minimalne, niko nije lud da potrosi gorivo do pola trke. A imali bi pune zanimljivije trke, nebi bilo sumnje da Berni diriguje. Zatim F1 i takmicenje proizvodjaca motora pa da se i oni ogledaju.

Alan
28.03.2014, 20:51
Iskreno, nije mi jasno o čemu se u tu u celoj priči radi. Da li timovi koriste FIA senzore da bi kontrolisali protok ili FIA koristi svoje a timovi svoje?

Evo ima ovde ojasnjenje ako znas nemacki ili verujes Google prevodiocu

http://www.motorsport-total.com/f1/news/2014/03/die-benzin-durchfluss-begrenzung-und-wie-sie-funktioniert-14032842.html

Vanja #66
28.03.2014, 23:14
Nisu upravu Vanja, prave Le Man od F1 ( da ne bude zabune obozavam 24 Sata Le Mana ).
Ogranicenje za celu trku je uredu, mora nekako da se ogranici snaga, dali je upitanu 100 kg ili 120 skoro je ne bitno ali treba pustiti vozace i timove da tih X kg goriva koriste kako hoce. Razlike u vrsnoj snazi bi bile minimalne, niko nije lud da potrosi gorivo do pola trke. A imali bi pune zanimljivije trke, nebi bilo sumnje da Berni diriguje. Zatim F1 i takmicenje proizvodjaca motora pa da se i oni ogledaju.

Prošle godine smo imali 140kg goriva, što je u prosečnoj trci od oko sat i po vremena davalo prosek od 90kg/h, a ako se uzme sat i 40 minuta onda je to manje od 85kg/h... Ovo sad je dakle bar 10kg/h više. Plus je to što kažu - da može da se desi puštanje gasa na pravcu - sasvm realno i bilo bi racionalno razmišljenje timova pred kraj trka...

MarkedOne8
29.03.2014, 00:38

Moje mišljenje je da bi upravo suprotno bilo bolje. Ograničavanjem dotoka goriva po satu znači da nećemo imati ‚‚overklokovanje" motora kao što su Renault i Red Bull radili prethodnih godina u kvalifikacijama kada bi pojačali korišćenje goriva samo zbog produvavanja difuzora.

MarkedOne8
29.03.2014, 00:52
via @pitlanetalk Ferrari's F14-T is still a handful to drive in S2. We believe Raikkonen was running lower fuel than MERC drivers during quali sim. And Ferrari were running lighter than most. Tomorrow gap to Mercedes will increase by at least 0.5s in FP3.

MarkedOne8
29.03.2014, 06:38
Jesu ovo vremena Mercedesovih vozača na medium ili hard gumama?

Vanja #66
29.03.2014, 07:15
http://i58.tinypic.com/2d7dhma.jpg

FP3 je završen... Najveći utisak - problemi McLarena. Mogućnost pregrevanja koju je Dugmence juče pominjao uopšte nije bila preterivanje, on je odvezao jedan krug, a Kevin ni jedan. Boullier (kako je ovo čudno napisati :D) je rekao da postoji mogućnost da neće voziti u Q, ako je problem sa senzorima pitanje hardvera - nema se vremena za menjanje. Ako je softver, onda imaju šansu da ga srede i da izađu na stazu... Problem je što senzor šalje loše podatke o temperaturi i elektronika šalje naredbu motoru da se prebaci u bezbedni režim...

Mercedes se odmakao danas, Red Bull i Ferrari su ostali skupa. Moj je utisak da Kimi i Alonso nisu gurali do kraja u svojim krugovima (Lewis i Nico definitivno jesu, vrlo se jasno videlo), ali ne verujem da su mogli da izvuku više od 0.9s od Mercedesa. Alonso dosta sporiji i na tvrdim i na mekim gumama, moguće da se igra sa podešavanjima. Naravno, ne znamo koliko su goriva imali bolidi, koliko su snage izvlačili iz motora itd... Force Indija deluje dosta bolje, bolje od Williamsa trenutno, što je malo iznenađenje za mene... Maldonado i Grosjean uz brdo problema jedva ispred Marussije...

Vanja #66
29.03.2014, 08:56
Klasičan tropski pljusak se spustio u Maleziji, kvalifikacije pomerene za 15 minuta. Minimum...

MarkedOne8
29.03.2014, 08:59
Move along, people. There's nothing to see here.

Koliko puta treba ovo da se ponovi da bi oni skontali da se ne može normalno organizovati trka u Maleziji u ovo doba godine posle 4 popodne?!!!

Vanja #66
29.03.2014, 09:09
Još 15 minuta...

Ma šta se nerviraš, jutro je i subota, nije da gubiš vreme... :D

I još 15 minuta...

kolega
29.03.2014, 09:31
tesko vas je razlikovati kad imate iste kacige,ne znam ko je sta pisao,moram da citam nick ispod:wall:
fucking kisa.ok,ne smeta mi kad bih znao da ce stati I da ce se voziti Q.ako ne,opet ustajanje kao kokoska.inace,slazem se sa vanjom da je Alonso nesto podesavao,ili sta vec.kimi je odradio jutros trece mesto sasvim solidno.a sta vi narode mislite,da nije ovo sve malo previse?kocnice na struju,softveri,hardveri,I na kraju imamo kolaps lotusa,neizlazak na trening mcl.jutros I sl..juce bio slobodan,blejao kuci,I setim se da pogledam nesto.odem na YT I pogledam par trka.neke turbo,neke kasnije kad je ukinut.I koliko se moze cuti na starim snimcima,iako su turbo motori tada bili,koliko,V10,V8,nebitno,i tada se oseti nedostatak zvuka.samo atmosferski,koji rade na ciste obrtaje daju onu pravu dobru grmljavinu.raspisah se,odo' da stavim kafu:cf:

Alan
29.03.2014, 09:48
Pocinje

kolega
29.03.2014, 09:48
Qualifying will starts in five minutes.at 16:50 local time-finally!!

Vanja #66
29.03.2014, 09:49
Morali smo, to je bilo jače od nas... :D Mislim da bi i potpisi trebalo da pomognu pri razlikovanju...

Šanse su da ćemo do kraja godine (nakon sutrašnje trke) videti samo još možda jednu ili 2 sesije sa kišom, tako da, ono... preživeće se... :D

Mislim da ja nisam merodavan da ocenim stanje stvari i da li je ovo i dalje ta F1, prosto jer je meni tehnički progres najbolja stvar u F1. To što studiram mašinstvo nije pomoglo, kada čovek malo opipa tu priču, mašine, kompleksnost problema, kada počne da shvata šta je to efikasnost i koliko su neke stvari koje ovde vidimo neverovatne na sve počne da gleda drugačije. Da, stvari su bile drugačije, nekad je sve bilo mehanika, ali danas se postižu bolji rezultati sa manje goriva, manjim pritiskom u turbini, meni je to ono što F1 treba da predstavlja... Nekad se išlo svom snagom, danas ne - prosto je tako. Novi izazovi, nova saznanja, nove tehnologije, to je ono zbog čega ja gledam F1... Mnogo se polemika vodi oko zvuka motora, ali ko je ikada rekao - kako je trka dobro zvučala! - posle dobre trke?

Vanja #66
29.03.2014, 10:24
Jao, Danile... :facepalm: Danak neiskustvu...

Svaka čast, Scuderia!

MarkedOne8
29.03.2014, 10:50
Al' F14-T ima čvrsto vešanje, uh... high quality :)

Alan
29.03.2014, 11:05
n Driver Nb %/Nb GP
1 SCHUMACHER Michael 68 22.15
2 SENNA Ayrton 65 40.37
3 VETTEL Sebastian 45 37.19
4 CLARK Jim 33 45.83
5 PROST Alain 33 16.58
6 HAMILTON Lewis 33 25.38
7 MANSELL Nigel 32 17.11
8 FANGIO Juan Manuel 29 56.86
9 HAKKINEN Mika 26 16.15
10 LAUDA Niki 24 14.04

Vanja #66
29.03.2014, 11:12
Ćuti, dobro da je otišla samo upravljačka ruka... Mada je delovalo da nije tako strašno dok se vraćao, da je otišlo vešanje prednji levi bi mu se nagnuo, ne bi se vrteo. Sve je dobro što se dobro završi, šteta što nije treći, ali drugi red je sasvim solidan napredak od Australije...

http://i59.tinypic.com/2nqz02d.jpg

Q3 je na kraju odlučen u prvim krugovima, kiša se pojačala i samo je Rosberg uspeo za mrvicu da poboljša krug, dovoljno za zasluženo treće mesto... Ricciardo pokazuje da ipak nije samo pretty-smiley-face, mada je Vettel pokazao zašto je četvorostruki šampion. Prvi red su zauzela dvojica vozača koji prošlu trku nisu završili... Raikkonen dosta sporiji nego što sam očekivao, mislim da je izašao na starijim gumama jer ih je menjao u Q2, ali šta je tu je, bolje nego pre 2 nedelje u svakom slučaju. Magnussen ponovo ispred Buttona, mada je i Jenson napravio lošu odluku sa Inter gumama. JEV izbacio Danila iz Q3 i otišao mesto ispred. Williams ponovo ima muke na kiši, mora tu još dosta da se radi, motivacije im ne fali jer imaju najbolji motor... Od ostalih - Bianchi na svega pola sekunde od Sutila, što je neverovatno... Iako je bio na 11. mestu u Q1, Grosjean na kraju tek 16. i ispred svog kolege...

Jao, Lewise, šta je sa kačketima... :rleys:

kolega
29.03.2014, 11:27
kako se to danas popularno kaze,mecke "dominiraju".ali,kao sto sam u prvom postu ove sezone rekao,ne treba otpisati red bul,posebno ovog sto voli da psuje I prica ruzne reci:facepalm:.salu na stranu,bice sutra svasta,racunajuci I vreme,kisu,blabla..nego,ako ovaj forum cita neko iz F1 tv produkcije,molim ih ovom prilikom da kad prikazuju najbolji krug stave onu grafiku sa obrtomerom,brzinama,brzinom..:f1:

Vanja #66
29.03.2014, 14:08
Meni je i dalje neverovatan skok koji su napravili. Ferrari me je prijatno iznenadio, bolji su nego što sam očekivao nakon Australije...

Mikinen
29.03.2014, 14:08
Dobre kvalifikacije, jos jedna pol pozicija za Hamiltona za nijansu ispred Vettela , Rosberg veoma solidan , Alonso i Raikkonen odlicni s obzirom da je Raikkonen rekao da auto nije nista drugaciji u odnosu na Australiju , Ricciardo super , ocekivao sam malo vise od meklarena ali dobro , lepe pozicije za Hulkenberga i Vergnea , mercedes jos uvek izgleda najbolje ali nisam siguran u njihovu sutrasnju pobedu s obzirom da su se i Lewis i Nico zalili na potrosnju guma , e sad ne znam , videcemo , Lotus se malo popravio ali jos uvek slabo i od Williamsa sam ocekivao vise s obzirom da je Massa rekao da se oni mogu kvalifikovati medju prvih pet ali nista od toga , medjutim sve je ovo bilo po kisi , bilo bi dobro da i sutra bude malo kise ali malo a ne da bude da se gliseri mogu voziti

Potpuno sam zaboravio na ovo za proslu trku:

https://www.youtube.com/watch?v=aGwOWyYCcFI

MarkedOne8
29.03.2014, 16:02
Meni se jako svideo poredak vremena na minut i po pre kraja Q3. Bili su ovako poređani: Mercedes, Red Bull, Ferrari, Mercedes, Red Bull, Ferrari pa ostali. To obožavam da vidim, tako kada se stvori ‚‚blok" timova koji su ispred i mešaju se.

bice
29.03.2014, 17:24
E ljudi zaboravio sam da tipujem u kladionici jel kasno da tipujem poredak za trku sad ili do sledece trke da cekam?

Dule Krtola
29.03.2014, 17:35
Meni se jako svideo poredak vremena na minut i po pre kraja Q3. Bili su ovako poređani: Mercedes, Red Bull, Ferrari, Mercedes, Red Bull, Ferrari pa ostali. To obožavam da vidim, tako kada se stvori ‚‚blok" timova koji su ispred i mešaju se.

Pa Hulkenberg ::) To bi bio raj za gledanje al eto,ostaćemo malo uskraćeni...

Ali nevjeroatno što je Tim Wiliams uradio Botas-u.Ono samo Amaterski tim može uraditi.Ne znam šta su sa onim htijeli da urade? Da je to bilo u Q3,možda bi i svatio al ovako teško...
Još samo da sutra mehaničari nešto zaje*u pri zamjeni guma i to je to.Vikend iz snova za Wiliams :D

Evo ko nije gledao onaj incident Rusa i Alonsa https://www.youtube.com/watch?v=6OixNHwwWrA

Sve u svemu,biće zanimljivo šutra,uz malu kišicu

forum1nick
29.03.2014, 19:02
Meni je i dalje neverovatan skok koji su napravili. Ferrari me je prijatno iznenadio, bolji su nego što sam očekivao nakon Australije...

O čijem skoku se priča? RBR? Skoku u odnosu na šta? Kada su to imali lošu trku pa da su se sada popravljali?
Nadam se da ne uzimaš ozbiljno rezultate RBR sa testiranja, ipak si ti u ovome suviše iskusan da bi popušio tu njihovu foru.

MarkedOne8
29.03.2014, 20:15
O čijem skoku se priča? RBR? Skoku u odnosu na šta? Kada su to imali lošu trku pa da su se sada popravljali?
Nadam se da ne uzimaš ozbiljno rezultate RBR sa testiranja, ipak si ti u ovome suviše iskusan da bi popušio tu njihovu foru.

Kad imaš novu šasiju, novi motor, mnogo novih stvari, ne postoji ta prednost koja bi ti dozvolila da sandbagguješ, tj. da prikrivaš rezultate.

forum1nick
29.03.2014, 21:32
Nisu oni ni prikrivali podatke nego su ih vrijedno prikupljali za vrijeme testiranja.
Stvar je da oni jako dobro razumiju svoj bolid (vjerovatno imaju najbolji matematički model) i nije im potrebno da testiranja rade punim gasom da bi znali kako će se bolid ponašati kada ga budu tako vozili.

E sada što trenutno nisu najbrži to je zato jer su drugi (Mercedes) jako napredovali, te zato što ih neka nova pravila (maximalan protok goriva) jako ograničavaju.
Tako je i prošle godine bilo sa gumama, ali je RBR (uz pomoć Mercedesa) uspio da progura stvar o promjenama specifikacija guma. Da li će i ove godine naći saveznika za izbacivanje spornog senzora ostaje da vidimo.

Meni lično RBR trenutno izgleda kao treći bolid.

1. Mercedes
2. Ferrari
3. RBR

Možda se neki neće složiti sa brojem 2, ali treba uzeti u obzir da do sada nismo imali "normalne" trkaće uslove u kojima bi za RBR protok goriva predstavljao još veći problem, a vjerovatno i pouzdanost usljed većeg opterećenja.
U kišnim uslovima bolidi su rasterećeniji i bolje hlađeni, naravno tada se akcenat stavlja na vozački faktor.
Vidjećemo, iskreno za sutra se nadam suhoj stazi i pravom trkanju te velikoj borbi za poziciju 3. U najboljem slučaku možda nam Rozberg i Hamilton ponude neko uzbuđenje u borbi za P1. Mada je u ovaj dvoboj teško povjerovati jer će to Merceres kontrolisati sa pitwall-a.

Alan
30.03.2014, 09:41
suvo?

Vanja #66
30.03.2014, 09:53

Štaš, pogreši čovek...

Nisu oni ni prikrivali podatke nego su ih vrijedno prikupljali za vrijeme testiranja.

Ako prikupljaš podatke, onda voziš 100 krugova dnevno, svakog dana. Oni nisu, jer nisu mogli...

Stvar je da oni jako dobro razumiju svoj bolid (vjerovatno imaju najbolji matematički model) i nije im potrebno da testiranja rade punim gasom da bi znali kako će se bolid ponašati kada ga budu tako vozili.

... a nisu mogli jer nisu napravili dovoljno veliki prostor za grešku. Vrlo im je potrebno da rade testove pod punim opterećenjem jer - kao što smo videli - kad su doveli bolid do takvog opterećenja Vettel je imao mnogo problema. I niko ne može da garantuje, ni blizu koliko je potrebno, kako će se bolid tačno ponašati. Misliš da Horner trese nogu i da Newey svako malo nervozno češka svoju ćelu zato što znaju šta će se desiti?

E sada što trenutno nisu najbrži to je zato jer su drugi (Mercedes) jako napredovali, te zato što ih neka nova pravila (maximalan protok goriva) jako ograničavaju.

Nema protok veze sa tim, ograničava ih motor, koji je Renault neočekivano loše odradio. Naravno, mislim na elektronske komponente... Niti su ponudili dobre podatke za potrebe hlađenja, niti su ih napravili kako treba. Trenutno su dosta poboljšani, ali može to još malo bolje. Koliko će to trajati, ostaje da vidimo...

Bahrein će biti veliki test za njih i ostale Renault timove...

Meni lično RBR trenutno izgleda kao treći bolid.

1. Mercedes
2. Ferrari
3. RBR

Možda se neki neće složiti sa brojem 2, ali treba uzeti u obzir da do sada nismo imali "normalne" trkaće uslove u kojima bi za RBR protok goriva predstavljao još veći problem, a vjerovatno i pouzdanost usljed većeg opterećenja.
U kišnim uslovima bolidi su rasterećeniji i bolje hlađeni, naravno tada se akcenat stavlja na vozački faktor.
Vidjećemo, iskreno za sutra se nadam suhoj stazi i pravom trkanju te velikoj borbi za poziciju 3. U najboljem slučaku možda nam Rozberg i Hamilton ponude neko uzbuđenje u borbi za P1. Mada je u ovaj dvoboj teško povjerovati jer će to Merceres kontrolisati sa pitwall-a.

Sa ovim se slažem. Nisam promenio procenu Mercedes>Red Bull, Ferrari itd. od petka, ali malo se povećala razlika koju smo u petak videli. Zapravo, čini mi se da se razlika možda i smanjila od Australije...

Elem, ko je zainteresovan, chat je ovde...

http://us19.chatzy.com/78502132850814

suvo?

Za sad je sunčano...

Vanja #66
30.03.2014, 11:55
http://i61.tinypic.com/2jeslki.jpg

Zasluženo za Lewisa i Mercedes, besprekorni celog vikenda. Brawn je odradio fenomenalan posao, šteta što je dozvolio da ga izguraju jer je on svakako najzaslužniji za Mercedesov uspeh. Neka se vrati kod crvenih kad mu pecanje dosadi i neću se buniti... :D

Malo više malo kasnije...

Ricma
30.03.2014, 12:44
Rus Kjatov ponovo dosao do boda.Prva polovina trke je bila za nijansu zanimljivija.Rikardo od potencijalnog prvog pratioca Hamiltona, na svom kontu ima krompir.Drugi najmalerozniji je Kimi, ponovo kontakt sa vozacem koji ga je kostao vise pozicije.Veliki kiks mehanicara RB kojih su za njih retkost.Da se primetiti da pored Mercedesa odskacu RB i Ferari u odnosu na ostale, da Hulkenberg nije imao drugaciju taktiku i on bi imao veliki zaostatak u odnosu na Alonsa.Ne ocekujem da ce se puno sta promeniti u odnosu na Bahrein, samo da maler prestane da prati Kimija i Rikarda i da vidimo njih tamo gde treba da budu a to je da konkurisu za najvise pozicije(sem za prva dva mesta jer su ona rezervisana zna se kome).Da Hamiltonu nije otkazao motor, verovatno bi sada vec imao ubedljivu prednost u odnosu na konkurente ako izuzmemo Nika.

MarkedOne8
30.03.2014, 12:48
Pa, po meni ovo i nije bila toliko zanimljiva trka. Kako je počelo, očekivao sam neku borbu napred i manje razlike u vremenima, mnogo manje. Raikkonen se opet posvađao sa bogovima kvalifikacija. Tačno nađe fin setup u petak, u subotu takođe bio dobar i padne kiša baš kada je trebao da materijalizuje to.
Mislim da nisu trebali da kazne Magnussena za onaj incident. Kako god, kazna nije uticala na konačan ishod trke. Taman sam hteo da vidim borbu Ferrarija, malo da se odmere a i da vidim koliko bi Raikkonen eventualno mogao sa vodećima. Kopka me to kako bi se odrazili rezultati od petka. :hm:
Nadam se da ovo nije jedna od onih prestupnih sezona kada kiša zaređa na pola trka u sezoni. :wall:

Kiša u kvalifikacijama: 2/2
Trka: 0/2 ali je oba puta bilo na samoj granici.

Sad je lako da pričam jer sam u takvoj poziciji, ali koliko god pokvareno zvučao, reći ću da mi nedostaje razvoj motora. Razvoj motora u toku sezone ne utiče na troškove timova već na troškove proizvođača koji su sve samo ne tanki sa finansijama.

Mikinen
30.03.2014, 14:13
Za Ricciarda se maler nastavlja i na sledecoj trci s obzirom da je dobio kaznu od 10 mesta za Bahrein

Dule Krtola
30.03.2014, 14:48
Zna li ko kada je zadnji put padala kiša na Trci? Ja iskreno ne pamtim...Obično ako padne,padne u subotu i šutradan bude suvo.
Ne znam za vas,ali meni baš kiša nedostaje (na trci) ,jer ovo postaje dosadno.

Vanja #66
30.03.2014, 17:56
Rus Kjatov ponovo dosao do boda.Prva polovina trke je bila za nijansu zanimljivija.Rikardo od potencijalnog prvog pratioca Hamiltona, na svom kontu ima krompir.Drugi najmalerozniji je Kimi, ponovo kontakt sa vozacem koji ga je kostao vise pozicije.Veliki kiks mehanicara RB kojih su za njih retkost.Da se primetiti da pored Mercedesa odskacu RB i Ferari u odnosu na ostale, da Hulkenberg nije imao drugaciju taktiku i on bi imao veliki zaostatak u odnosu na Alonsa.Ne ocekujem da ce se puno sta promeniti u odnosu na Bahrein, samo da maler prestane da prati Kimija i Rikarda i da vidimo njih tamo gde treba da budu a to je da konkurisu za najvise pozicije(sem za prva dva mesta jer su ona rezervisana zna se kome).Da Hamiltonu nije otkazao motor, verovatno bi sada vec imao ubedljivu prednost u odnosu na konkurente ako izuzmemo Nika.

Posetio nas je Nebojša na chat-u i rekao da se Kvyat po Vuku čita Vijat, K je nečujno... :D

Stvarno, Danija i Kimija baš hoće u ove prve dve trke, nešto im petljaju kolege oko bolida... :spf: Da je Lewis imao ispravan motor u Australiji, imao bi 50 poena glat, u to nema sumnje...

Mislim da nisu trebali da kazne Magnussena za onaj incident. Kako god, kazna nije uticala na konačan ishod trke.

Sad je lako da pričam jer sam u takvoj poziciji, ali koliko god pokvareno zvučao, reći ću da mi nedostaje razvoj motora. Razvoj motora u toku sezone ne utiče na troškove timova već na troškove proizvođača koji su sve samo ne tanki sa finansijama.

Kazna za Magnussena je bila preterana. Da, stoji sve u pravilima šta i kako sme, ali preteruje se, baš se preteruje.

Radi se na razvoju motora, samo što će reći da menjaju delove jer su jeftiniji i jer poboljšavaju bezbednost (ta dva razloga su dozvoljena), tako da će biti dosta BS od strane tri proizvođača pred FIA-om...

Zna li ko kada je zadnji put padala kiša na Trci? Ja iskreno ne pamtim...Obično ako padne,padne u subotu i šutradan bude suvo.

Iz glave - Brazil 2012... Prošle godine je bilo nešto baš malo u Maleziji, a na ostalim trkama mislim da nije bilo ničega...

Trka 2/19:

1 - Mercedes - 50
2 - McLaren - 26
3 - Ferrari - 24
4 - Force India - 18
5 - Williams - 16
6 - Red Bull - 15
7 - Toro Rosso - 5

Na samom vrhu je sve jasno, dole se još raščišćava... Ferrari je tu gde i treba da bude, Red Bull bi trebalo da je 2, Williams ispred FI, a McLaren sa poenima koje ima gde god da završi, verovatno bi trebali biti 4. Sauber 0 poena, razočaravajuće, ali mislim da je to isto još veće razočarenje za Lotus. Sponzori se sigurno više neće lepiti za njih...

Mercedes je bez sumnje sklepao najbolji motor, ali reklo bi se da RB ima bolju šasiju, naročito nakon kvalifikacije gde je motor bio nešto manje bitan... Razlike između Ferrrarijevog i Renaultovog motora deluju male, mada mislim da je Ferrari odradio malo bolji posao za sad, jer Red Bull sigurno ima bolju aerodinamiku. Sve u svemu, Mečkin motor je dovoljno bolji da je dalko ispred.

Mišljenja sam da je Alonso mogao na podijum da je bolje startovao, ovo je bio baš slab start danas, izgleda da im je sa promenom svega oko pogona otišla ta prednost. No, stoji da je Alonso uleteo u gomilu pred prvu krivinu, a imao je spoljnu liniju sasvim čistu i mogao je da se dobro pozicionira za treću krivinu. Kimi je to nešto bolje odradio, ali Ricciardo je bio pravi profiter. Kakav kontrast u odnosu na Webbera... Kad smo kod njega, prijatno sam iznenađen onim što pokazuje, nisam očekivao da će biti bliži od 0.3s po krugu Vettelu, ali ternutno mu dosta pristojno parira...

MarkedOne8
30.03.2014, 20:04

http://1.bp.blogspot.com/-bP6k59dMHBI/UnQmzKaljjI/AAAAAAAAZUA/3ZDsMcXw4d0/s400/grumpy-cat-8141_preview_zps9177ab07.png

Vanja, Ferrari je i dalje odličan na startovima. Zar si već zaboravio Australiu?

Alan
30.03.2014, 20:05
Marked, trka bi bila zanimljivija da nema pravila o potrosnji na sat, ako neko stisne gas da obidje Carli odmah no no pekoracio si potrosnju. Ustvari obadve trke su takve, imamo malo preticanja na startu i onda vozic do kraja. Ubedjen sam da nije tog pravila da bi Kimi bez obzira na incident na kraju bio 7-8.
Vanja sto se tice motora ovaj poredak sam predvideo u septembru prosle godine u temi Sezona 2014 velike promene, tada sam napisao:

Niko nemoze da garantuje ali za ocekivati je;
1. Da Reno ima dosta dobar turbo motor, razlog, pravio je odlicne V6 turbo motore za F1, pravi odlicne serijske turbo motore, pravi odlicne atmosferske motore za F1.
2. Mercedes napravi odlican motor, razlog, ogroman finansiski i izinjerski potencijal maticne kuce.
3. RB da i dalje ima odlicnu aerodinamiku, razlog A.NJ.
4. Ferari turbo za nijansu bude iza Honde Renoa i Mercedesa, razlog, tako je bilo od 81 do 88 god.

bice
30.03.2014, 20:31
Zanimljivija trka u odnosu na Australiju i ponovo veliki maler za Kimija i Rikarda,zaista steta.Imalo je par komicnih situacija kod Pavla i Srdjana kad su se malo pogubili oko vozaca pa su sve vreme pricali kako Masa juri Magnusena i jos pricaju kako je decko odlican i onda se isprave ili kada su rekli Alonso ponovo ide u boks prepoznajem mu kacigu a na kraju se ispostavi da je to Kimi i meni je sve to bilo smesno ali moram da ih pohvalim,trude se i to se vidi,i cak su rekli da im puno znace sve poruke sto im salju gledaoci i da se oni trude da sve izgleda odlicno i verujem da ce biti puno bolji na kraju sezone nego na pocetku.:) :biggrin:

Ricma
31.03.2014, 00:59
@Vanja

Ja gledao na blicu i b92 i tamo pise Kvjat, pa kad se vec b92 oglasio povodom toga(vise njima verujem nego blicu) mislio sam da je tako ispravno.Posto Nebojsa radi na televiziji, neka ih ispravi sto je pre moguce.:D

Niko nije rekao, ali spomenuo nas je Srdjan u prenosu.

bice
31.03.2014, 15:21
@Vanja

Ja gledao na blicu i b92 i tamo pise Kvjat, pa kad se vec b92 oglasio povodom toga(vise njima verujem nego blicu) mislio sam da je tako ispravno.Posto Nebojsa radi na televiziji, neka ih ispravi sto je pre moguce.:D

Ja sam napisao u postu gore :dr::biggrin:

MarkedOne8
31.03.2014, 15:32

Stiže smak sveta!:kisa:

Mikinen
02.04.2014, 18:01
https://www.youtube.com/watch?v=r2eZroJU8e8

Vanja #66
02.04.2014, 20:56
Felipe, Valtteri is faster than you! je definitivno utisak trke...