PDA

Pogledati punu verziju : Koji fakultet upisati ?

Scouser
21.01.2014, 23:43
Interesuje me filozofski fakultet odsek za anglistiku u Novom Sadu. Jel ima neko nekih informacija ?
Unapred hvala. :)

Miletić
21.01.2014, 23:54
Jezici su uvek isplativi i perspektivni, dobro poznavanje je pozeljno dok je odgovarajuca diploma/sertifikat zlata vredan... Dobar izbor, sam fakultet je dosta lepo organizovan, poznajem coveka koji radi na istom...

Od ostalih u NS definitivno FTN, najorganizovaniji fakultet u Srbiji sa mnogo interesantnih smerova, uci se sasvim dovoljno osnovnih stvari a u daljem toku studiranja usko usmeravanje koje ti daje znanje koje mozes konkretno da primenis u 21. veku, ima i onih gde ucis nesto sto ne vazi vec 20-ak godina :D diploma vrlo cenjena svugde, velika mogucnost odlaska u inostranstvo u nekom od semestara...

Scouser
22.01.2014, 11:32
Moze neko objasniti smerove i sta znaci E1, E2 i E3 ? :) Jeli to po tezini nekoj svrstavano ili kako ?
Posto razmisljam o Softveskom inzinjerstvu.

apacrow
22.01.2014, 11:56
Moras razgraniciti osnovne akademske studije, od osnovnih strukovnih studija. Ako upisujes OAS (fakultetske studije) onda ti studije traju 4 godine, nose 240 bodova, i dobijas zvanje dipl.ing. Dok ako se odlucis za OSS (studije vise skole), studije ti traju 3 godine, nose 180 bodova, i dobijas zvanje struk. ing.

OAS ima tri smera:
E10 - Energetika, elektronika i telekomunikacije (http://www.ftn.uns.ac.rs/ftnweb/do?action=viewStudijskiProgram&cmsSifra=00&cmsIdent=0&cmsJez=2&cmsVestSifra=00&cmsVestTip=KA&cmsVestJez=Srp&cmsVestIdent=1&sifra=00&stepen=1&nivo=1&jezOznaka=Srp&oznaka=E10&identifikator=0)
E20 - Računarstvo i automatika (http://www.ftn.uns.ac.rs/ftnweb/do?action=viewStudijskiProgram&cmsSifra=00&cmsIdent=0&cmsJez=2&cmsVestSifra=00&cmsVestTip=KA&cmsVestJez=Srp&cmsVestIdent=1&sifra=00&stepen=1&nivo=1&jezOznaka=Srp&oznaka=E20&identifikator=0)
ES0 - Elektroenergetski softverski inženjering (http://www.ftn.uns.ac.rs/ftnweb/do?action=viewStudijskiProgram&cmsSifra=00&cmsIdent=0&cmsJez=2&cmsVestSifra=00&cmsVestTip=KA&cmsVestJez=Srp&cmsVestIdent=1&sifra=00&stepen=1&nivo=1&jezOznaka=SRP&oznaka=ES0&identifikator=0)

OSS takodje ima tri smera:
E01 - Elektroenergetika - obnovljivi izvori električne energije (http://www.ftn.uns.ac.rs/ftnweb/do?action=viewStudijskiProgram&cmsSifra=00&cmsIdent=0&cmsJez=2&cmsVestSifra=00&cmsVestTip=KA&cmsVestJez=Srp&cmsVestIdent=1&sifra=00&stepen=1&nivo=2&jezOznaka=SRP&oznaka=E01&identifikator=0)
E02 - Elektronika i telekomunikacije (Novi Sad) (http://www.ftn.uns.ac.rs/ftnweb/do?action=viewStudijskiProgram&cmsSifra=00&cmsIdent=0&cmsJez=2&cmsVestSifra=00&cmsVestTip=KA&cmsVestJez=Srp&cmsVestIdent=1&sifra=00&stepen=1&nivo=2&jezOznaka=SRP&oznaka=E02&identifikator=0)
SII - Softverske i informacione tehnologije (Inđija) (http://www.ftn.uns.ac.rs/ftnweb/do?action=viewStudijskiProgram&cmsSifra=00&cmsIdent=0&cmsJez=2&cmsVestSifra=00&cmsVestTip=KA&cmsVestJez=Srp&cmsVestIdent=1&sifra=00&stepen=1&nivo=2&jezOznaka=SRP&oznaka=SII&identifikator=0)

Scouser
22.01.2014, 12:02
Mozes nesto vise o softverskom inzinjerstvu i informacionoj tehnologiji ? Jel tesko upasti ? itd... :)

apacrow
22.01.2014, 12:09
moja greska

Scouser
22.01.2014, 12:11
Mislim da to nije to. Softverske i informacione tehnologije i softversko inzinjerstvu i informacione tehnologije(Novi Sad) nije isto ?
A ja mislim na ovaj drugi sto je u NS. :)

apacrow
22.01.2014, 12:14
Mislim da to nije to. Softverske i informacione tehnologije i softversko inzinjerstvu i informacione tehnologije(Novi Sad) nije isto ?

Na ovo mislis?

Софтверско инжењерство и информационе технологије (Нови Сад и Лозница) (http://www.upis.ftn.uns.ac.rs/studijski-programi/116-softversko-inenjerstvo-i-informacione-tehnologije-novi-sad-i-loznica)

Први степен студија - основне академске студије за стицање звања дипломирани инжењер софтверског инжењерства трају 4 године (240 ЕСПБ).

Mislim da je tu i najveci pritisak. :hm:

mark it zer0
22.01.2014, 12:21
Apa, sta si ti zavrsio? Ako se sme znati.:)

apacrow
22.01.2014, 12:28
Energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije (mr. sci)

maliajnstajn
22.01.2014, 12:30
Energetsku efikasnost i obnovljive izvore energije (mr. sci)

HUHAAA jebo ti sebe al si ti ucio :biggrin:

apacrow
22.01.2014, 12:34
Iskreno, pa i nisam toliko. Stvar je da upises ono sto te zanima,
ali takodje i ono sto je donekle primenjivo, tako da nemas neke
preterane muke tokom studija, a opet nakon toga mozes nesto.

maliajnstajn
22.01.2014, 12:40
Ja sam uzeo ekonomiju, mrsko mi ucit jer ima kamara stvari koje me su preglupe i nikad u zivotu nece trebati nekome, ali npr umjesto da ucim ono sto treba za ispite ja sam uzeo da ucim psihologiju, odnosno poroucavanje socialnih skupina, razvijanja same socialne inteligencije. Uglavnom nacine poslovanja sa psiholoskog aspekta i mogu reci da mi je mnogo pomoglo. U zadnjih recimo 7-8 mjeseci sam poboljsao svoje socialne skillove i puno bolje se drzim u konverzaciji sa ozbiljnim poslovnim ljudima i sve sto izgovaram ima argumentaciju spot on..

Tako da ono, nadam se da ce biti zanimljivije kasnije, ali do sada nista specjalno ovo kod mene, iako sa ekonomijom se moze svasta raditi, prekvalifikovati i tako to..

apacrow
22.01.2014, 12:44
Kod mene je bilo kao u Juznoj Koreji: ili si inzenjer ili doktor. Treceg nema. :D

maliajnstajn
22.01.2014, 12:48
Mislim da si ti cak prosle godine pricao o prednostima diplome menadzmenta. Ne sjecam se tacno price, ali koliko sam shvatio govorio si da je super stvar zavrsiti menadzment i onda samo nadogradjivati svoje znanje raznim stvarima i tako sebi pumpati primanja.

Jesam u pravu ili sam nesto se zajebo? :biggrin:

apacrow
22.01.2014, 12:51
Tacno tako.

maliajnstajn
22.01.2014, 12:54
Realno time se i ja vodim par godina vec. Realno povecati svoj skill set mnogim stvarima, a imati osnovu iz poslovanja i to vrlo jaku osnovu u vidu same diplome menadzmenta. Onda uzeti par seminara odraditi iz raznih gluposti, cisto ono da se prodje nesto da mi neko ne moze maglu prodati, te proci kurseve za neke programe ili neka zvanja kao sto ima onaj kurs za racunovodju, te onda raditi sta ti je volja, a usput i nauciti jos koji strani jezik pored engleskog i divota :biggrin:

Ricma
22.01.2014, 15:25
@Scouser

Ako razmisljas o stranim jezicima, najvise bi se ovajdio od engleskog jezika, bas zbog njegove zastupljenosti kod nas u odnosu na druge strane jezike a i gledano u globalu.Mislim da cak i sa engleskim imas vise alternativa u odnosu na srpski jezik.S druge strane mozes da gulis 6-7 godina osnovne studije softverskog inzenjerstva, ako si odlican djak skrati onda skrati godinu-dve.::)Najbitnije od svega pored toga sta zelis da upises je da budes svestan tvojih mogucnosti i koliko zapravo mozes da upijas tu materiju da se ne bi nasao u nezgodnim situacijama(tipa okines godinu) ili ne dao Bog da napustis faks.Moji su mene terali da upisem FTN i to te najteze smerove, ali ja bas nisam zeleo pre svega zato sto sam znao koliko je zahtevan faks, a i moja nezainteresovanost za gimnazijom je puno uticala na moje radne navike koje osecam, otprilike sam znao koliki je moj kapacitet tako da sam izabrao laksu varijantu koju cu da zavrsim sto je pre moguce.Uz to da pridodam da pola moje gimnazije ide na taj faks tako da me je to jos vise odbijalo.:biggrin:

Black Mamba 24
22.01.2014, 15:54
Kako si ometen Paricu. Pa sta i ako obnovi godinu, nije propast sveta. :D
Sto teze, to bolje. :D

Ricma
22.01.2014, 15:56
Da krene tvojim putem, Sovicu?Sto da ne...

Ti si samog sebe precenio i sada si u govnima blago receno.

Black Mamba 24
22.01.2014, 16:05
U kakvim govnima Paricu, meni nikad lepse u zivotu. :D

Ricma
22.01.2014, 16:08
Ne znam Sovicu, kaskas od samog starta za tvojom generacijom.:)

Condition23
22.01.2014, 16:19
Vas 2 majmuna prekinite o fekalijama nego pustite mene da objasnim coveku par stvari...

Scouser prijatelju prvo moras sam sa sobom da rascistis sta te zanima u zivotu i da li je to sto ces upisati nesto sto ti ni u jednom trenutku nece predstavljati opterecenost. Evo npr. ja sam hteo da upisem skandinavsku grupu jezika na filoloskom, spremao sam se 5 i po meseci i u maju odlucim da odustanem :biggrin: Samo su mi sevale misli, nisam ozbiljan lik, necu ici na vecinu predavanja, ne mogu tako da sprdam roditelje ako vec daju novac za mene postenije je da upisem nesto sto cu lagano da zavrsim i evo me na privatnom faksu 4.godina knjigu otvorio nisam <3 Ali opet kazem to sam ja, bez ikakvih ambicija u zivotu. Ti sad vidi ako si borac i ako imas vere u sebe da mozes to da pokidas onda upisi i nemas za sta da se kajes. Samo napred u slavu ! ! !

P. S. Preskaci ove postove sto su kucali Maric i Black Mamba, nista oni ne znaju. Hvala!

Rossonero
22.01.2014, 16:22
i evo me na privatnom faksu 4.godina knjigu otvorio nisam <3 Ali opet kazem to sam ja

Brat moj. :srce:

Ricma
22.01.2014, 16:31
Evo npr. ja sam hteo da upisem skandinavsku grupu jezika na filoloskom, spremao sam se 5 i po meseci i u maju odlucim da odustanem :biggrin: Samo su mi sevale misli, nisam ozbiljan lik, necu ici na vecinu predavanja, ne mogu tako da sprdam roditelje ako vec daju novac za mene postenije je da upisem nesto sto cu lagano da zavrsim i evo me na privatnom faksu 4.godina knjigu otvorio nisam <3 Ali opet kazem to sam ja, bez ikakvih ambicija u zivotu. Ti sad vidi ako si borac i ako imas vere u sebe da mozes to da pokidas onda upisi i nemas za sta da se kajes. Samo napred u slavu ! ! !

Bold1:Ti da ucis skandinavske jezike?:confused:Ja ne verujem sta sam upravo procitao.:rofl::rofl::rofl:

Bold 2: Da ovo nisi rekao, mozda bi tvoj savet bio relevantan.:laugh:

Miletić
22.01.2014, 17:21
Nikad se ne zna sta zivot sprema, narocito u ovako turbulentnom drustvu i drzavama kakve su na Balkanu... Ja sam zavrsio ekonomiju u NS kao logican izbor nakon srednje ekonomske skole, i jos pre zavrsetka studija sam dobio posao u osiguravajucoj kuci za koji cak i nije potrebna VSS... ide mi mogu da kazem odlicno tako da mi je mrsko da upisujem master sad, iako nije kasno, tek su mi 24 :D ipak intenzivno trazim varijante za odlazak u inostranstvo posto sam neskroman i malo mi je ovo sto imam trenutno, sta cu takav sam, kidam zivce svojima :biggrin:

poenta price je da pri izboru treba dobro razmisljati i vagati, da li upisati nesto manje atraktivno ali vise isplativo, perspektivno ili po svaku cenu ono sto te najvise interesuje, pa makar to znacilo krajnje neizvesnu buducnost po pitanju zaposlenja nakon diplomiranja

da sam ponovo u situaciji da se upisujem, ne bi imao dilemu, FTN Novi Sad, smer inzenjerski menadzment, usmerenje u 4 godini na IT tehnologije i tu pricu oko programiranja, za nijansu je teza ta 4 godina ali prednost je upravo tu, velika vecina studenata se opredeli za lakse varijante i onda nakon diplomiranja imas manju konkurenciju :) prednosti samog fakulteta sam naveo na samom pocetku teme, da ne ponavljam sad...
Ovaj smer sa ovakvim opredeljenjem u daljem toku studiranja daje siroko znanje iz oblasti menadzmenta, poslovanja, komunikacija itd a osvrt na IT tehnologije koje su sada najtrazenije, ekspanzija je ogromna, daje znanje iz te oblasti koje moze biti, uz neko dodatno individualno ucenje, sasvim dovoljno za ulaz u te vode bez problema

maliajnstajn
22.01.2014, 17:43
Jordan Belfort graduated from American University with a degree in biology. Belfort briefly attended the Baltimore College of Dental Surgery. However, he left after the dean of the school said, "The golden age of dentistry is over. If you’re here simply because you’re looking to make a lot money, you’re in the wrong place."

Ovaj covjek je NAJVECI moguci primjer koji ti mogu dati da ljudi sa razvijenom socialnom inteligencijom mogu da rade sta hoce i da budu sta hoce. Prije svega se usmjeri na to da razvijes svoju socialnu inteligenciju sto vise mozes. Ja sam poceo sa 18 godina, pred fax, mozes i ti. Kada razvijes socialnu inteligenciju samo ti je nebo granica pa makar upisao neko sranje od faxa koje nema nikakvu perspektivu. Kada znas kako mandzijat, pricati i izrazavati se da te milioneri shvataju kao specialnu osobu, koja je u njihovim glavama veca od njih samih ti mozes da radis sta hoces. Social skills su nesto najvaznije sto moze covjek da razvije i samo sa tim skillovima uspije u zivotu..

Miletić
22.01.2014, 17:53
Mora ta cela prica da ima neko pokrice, nesto cvrsto iza cega ces da stanes, inace ce te ti isti milioneri oduvati u sekundi, ne bi bili to sto jesu, milioneri, da se primaju na svakave price, ma koliko ubedljivo delovale... bitno je, ne kazem da nije, ali i beskorisno za bilo sta ozbiljnije ukoliko nema cvrst temelj

maliajnstajn
22.01.2014, 18:15
Mora ta cela prica da ima neko pokrice, nesto cvrsto iza cega ces da stanes, inace ce te ti isti milioneri oduvati u sekundi, ne bi bili to sto jesu, milioneri, da se primaju na svakave price, ma koliko ubedljivo delovale... bitno je, ne kazem da nije, ali i beskorisno za bilo sta ozbiljnije ukoliko nema cvrst temelj

Nema to veze sa time da li imas temelje ili ne. Fazon je u izrazavanju, tonalitetu i prenosenju emocija na sagovornike. Kada se to uradi ti mozes biti najveca fukara, ali bit ces u njihovim ocima veci od njih. To je psihologija socialnih krugova i vrlo je konfuzna za skontati.

Glavni princip je da nikada ne pokazes potrebu za necime, kada to pokazes nema sanse da ces dobiti, ako pokazes nezainteresovanost ljudi ce ti sami nuditi..

Miletić
22.01.2014, 18:35
Znam o cemu pricas, time se i bavim bukvalno, na sastanku sa covekom moj zadatak je da ga svojom pricom ubedim u to da mu je osiguranje i te kako potrebno, prakticno neophodno, da prosto krene da se preispituje kako je uopste do sada ziveo bez toga :biggrin: ono sto sam hteo da istaknem je da ta vestina ne pali uvek a narocito ne pali kod svih, uspesni ljudi ne bi bili uspesni kada bi gubili vreme (novac) na jednu "fukaru" :D koja zna da se izrazava, ima odgovarajuci tonalitet i zna da prenese emociju... drugo je kada neko u tebi prepozna potencijal, liderske sposobnosti pa predje preko nekog drugog nedostatka, ali to je nesto vise od sweet talk-a

Ovo drugo klasicna obrnuta psihologija, korisno isto mada treba znati proceniti situaciju kada moze biti od koristi i kod koga pali...

Mladen
22.01.2014, 18:37
Brat Dule je poremećen do nenormalnih granica :wthy: Ako slušaš Marića, zajebo si se u startu. Čuj od engleskog jezika bi se ovajdio, kako da ne. Inače stvarno je mali broj ljudi na tržištu koji imaju diplomu dipl. filologa za engleski jezik i knjževnost, recimo, jer ne znam tačno zvanje. Ako ga već vuču jezici, treba se opredeliti za one koji mu sutra mogu doneti posao. Velika ekspanzija Kine, Rusije, možda su dobar izbor. Da si bliži malo mojoj sredini (Vranje), albanski jezik bi isto tako bio normalan izbor, mada bi naravno ljudi rekli da si lud. Skandinavski jezici naravno. Sutra ćeš otvoriti primera radi svoju školu stranih jezika i raditi kao predavač ili ćeš raditi u nekoj školi.

Pajkec je dobar lik, ali je malo poremećen što se tiče škole, i sve shvata jako preozbiljno :D za njega je taj Ekonomski u Novom Sadu ravan Sorboni, a Siki ispade retard jer je izgubio godinu. :D

Ja sam kao Dule, volim da koristim prečice. Završavam ove godine Poslovnu Ekonomiju na Singidunumu, i upisaću master na Mašinskom fakultetu u Nišu, najverovatnije smer "Medjunarodni projektni menadžment i preduzetništvo". Siguran sam da ta diploma Mašinskog fakulteta više vredi nego diploma Ekonomskog.

Na kraju krajeva, sedni, razmisli dobro šta želiš u životu. Ako hoćeš sigurnu budućnost, i imaš volje da učiš za nas egzotične jezike, upiši, završi, obezbedi sebe. A ako hoćeš da budeš tipičan primer jednog prosečnog Srbina sa završenim fakultetom, upiši pravo ili ekonomiju.

Ricma
22.01.2014, 20:12
Meni ne padne na pamet da je smer za koji se on interesuje zapravo i jeste engleski jezik.:facepalm:U poredjenju sa drugim jezicima bi se ovajdio, a opet nije ni to nesto posebno.Zna se koji fakulteti nose vise para i za njih svakako treba da zagreje stolicu.Ali eto mogao bi da poslusa savet Valentinika i da upise inzenjerski menadzment.

Nema kineskog u NS, Mladjane.Imas u ponudi:anglistika, germanistika, romanistika, rusinistika, hungarologija, slovakistika i slavistika(ruski).

Mladen
22.01.2014, 20:38
Ma ne može se brate ovajditi od engleskog jezika. Bar ne u tako velikoj sredini gde će sutradan veliki broj studenata završiti taj smer. Ako želi već jezike, ja sam gore dao preporuku. Siguran sam da ne može da pogreši sa nekim od tih jezika. E sad jebiga, nisam znao da u NS-u nema baš neki naročit izbor :mute: FTN odličan fakultet, i nudi jako dobar i veliki broj smerova. Ponovo, ne može to svako da podnese. Lično meni, matematika, fizika, mehanika :sick: al opet, ko to savlada, nema da brine za budućnost. Još sutra će da nostrifikuje tu diplomu u inostranstvu i da šljaka za dobru lovu.

Black Mamba 24
22.01.2014, 20:41
Ne znam Sovicu, kaskas od samog starta za tvojom generacijom.:)

Zar moram pratiti svoju generaciju? Sad sto se slucajno desilo da sam rodjen 92. je l' to znaci da ih moram pratiti, da se moram s njima druziti, raditi, umreti?
Isto kao sto je cista slucajnost sto si ispao znas vec iz kog dela tela na Balkanu, a ne u Africi ili Australiji, skroz nebitno.
Bas me zanima ko kaska za generacijom. :D

Ricma
22.01.2014, 20:46
Tebi je ionako u planu da studije razvuces osnovne studije na jos 2-3 godine, a meni nije i zeleo bih sto pre da ga se resim.Po tome se razlikujemo, ja sam redovna godina ti nisi i kraj price.Mene ako nista drugo mi je gimnazija pokazala za sta nisam sto je puno uticalo sta da ne izaberem od fakulteta.

Black Mamba 24
22.01.2014, 21:02
Ma ja ti nista ne volim, mozda arhitekturu, ali od toga slabo leba ima. Ovo sam upisao realno zbog novca koji je sredstvo zivota. Samo normalan zivot da imam, ne zanima me sta radim, matematiku ne volim, programiranje jos manje. A pre faksa da mi je neko dao listu sa fakultetima i da pored svakog pise koliko cu godina studirati u slucaju da upisem taj faks, mozda bih i razmislio, ali ovako ne. I kako sam ja mogao znati u srednjoj skoli za koji sam faks spreman, imas primere koji su bili odlicni u srednjoj, pa na faksu udari ih nesto u glavu, a i suprotne.
Ja se sad posle tvojih postova osecam kao da sam ubio coveka, a samo sam obnovio godinu na ne bas lakom fakultetu. :/

Brajkula
22.01.2014, 21:05
Nmg da čitam ovde razne brljotine, ali vidim priča se o filološkom faksu, ko god da je tražio savet evo jednog mog od srca "Upisuj arapski jezik ako si pametan", tu su pare, tu još malo ima glavnim izvora energije, to su zemlje koje će se uglavnom nuditi na svakom tržištu kao investitori, partneri itd. kako multikompanijama tako i zemljama, pogotovo ovim u našem okruženju koje su u tranziciji. Zapni ekspresno to zavši i imaš instant posao prevodioca u najmanju ruku koji je ekstremno plaćen, dakle najniži radni status ti je vrhunski, pa ti vidi kako je ako ubodeš kašiku u nečiji med. Ja da upisujem sada faks to bi bio izbor.

Kao podlogu mom savetu navešću ti ovog Arapina što ulaže u hotele na Kopu, zemlju u Vojvodini, partner Czv itd., a isto tako arapska kompanija je dobila da od grada Beograda da izradi projekat "Beograd na vodi" koji košta koliko već miliona i koji će samom gradu, naranvo i državi doneti neku enormnu sumu novca po raznim studijama i proračunima.

Živ bio.

Condition23
22.01.2014, 21:10
Brat Dule je poremećen do nenormalnih granica :wthy: Ako slušaš Marića, zajebo si se u startu. Čuj od engleskog jezika bi se ovajdio, kako da ne. Inače stvarno je mali broj ljudi na tržištu koji imaju diplomu dipl. filologa za engleski jezik i knjževnost, recimo, jer ne znam tačno zvanje. Ako ga već vuču jezici, treba se opredeliti za one koji mu sutra mogu doneti posao. Velika ekspanzija Kine, Rusije, možda su dobar izbor. Da si bliži malo mojoj sredini (Vranje), albanski jezik bi isto tako bio normalan izbor, mada bi naravno ljudi rekli da si lud. Skandinavski jezici naravno. Sutra ćeš otvoriti primera radi svoju školu stranih jezika i raditi kao predavač ili ćeš raditi u nekoj školi.

Pajkec je dobar lik, ali je malo poremećen što se tiče škole, i sve shvata jako preozbiljno :D za njega je taj Ekonomski u Novom Sadu ravan Sorboni, a Siki ispade retard jer je izgubio godinu. :D

Ja sam kao Dule, volim da koristim prečice. Završavam ove godine Poslovnu Ekonomiju na Singidunumu, i upisaću master na Mašinskom fakultetu u Nišu, najverovatnije smer "Medjunarodni projektni menadžment i preduzetništvo". Siguran sam da ta diploma Mašinskog fakulteta više vredi nego diploma Ekonomskog.

:tu: :tu: :tu:

Sto se tice skandinavskih jezika to mi je bila zelja iskljucivo jer sam imao mogucnost da odem u Svedsku (barem sam tripovao da bih voleo da odem preko ali su mi se posle javili demoni i vestice iz Bakua i objasnili mi par stvari ,,Dusane prijatelju stari nemoj da zavaravas ni sebe ni druge kakva tvoja Svedska aloooo?''). Tamo mi zivi ujak, zavrsio je njihov faks, odlicno zaradjuje i finansije ne bi bile problem. Cak su me i pitali da odem odmah tamo i studiram ali kako sam vec rekao da nemam ambicija i da sam 'ladovina lik u startu je otpala ta solucija. Onda kao ajde ovde na skandinavske pa kad zavrsim faks odem kod njih. Isao skoro pola godine na spremanje iz srpskog i engleskog onda dosao 1.maj i opijanje pa maturska ekskurzija i dve nedelje nisam nista obnavljao niti spremao. Odem na neke testove gde moram da imam 70% da bih polozio, ja odradim 40% i to je jasan znak ovakvom bicu kao meni da odustane od svega. Nema borbe, nema kidanja samo linija manjeg otpora. Pogledas sebe u oci i nemas za cim da zalis jer jednostavno to si ti. Cuj ja da odem u Svedsku za stalno ajde molim te pa nisam ni ja blesav. Upisao privatni i totalno otupeo, to je ono sto sam zamisljao <3

A za ovo ,,Dule'' :D :D tako me ni keva ne zove.

Bold1:Ti da ucis skandinavske jezike?:confused:Ja ne verujem sta sam upravo procitao.:rofl::rofl::rofl:

Bold 2: Da ovo nisi rekao, mozda bi tvoj savet bio relevantan.:laugh:
Sta ti je majmune bezglavi evo ti iznad objasnjenje :)

Princoni Snow
22.01.2014, 21:14
Ko god ima zivaca na pretek, neka upise pravni u Nisu::)

Ricma
22.01.2014, 21:15
@Mamba

Poenta mog posta je bilo da proceni svoje mogucnosti i da se ne zlopati sa faksom vise godina nego sto treba, jer ima vise opcija i ne mora da izabere najtezi i najzahtevniji fakultet.Najbolje bi bilo nesto izmedju toga, za sta postoji velika mogucnost za zaposljavanje.Ne mora nuzno da izabere najtezi, a ni najlaksi faks koji mu je u opciji.Sve zavisi kakve su njegove ambicije, a i ne znamo kolike su njegove finansijske mogucnosti kao i da li mu je u planu da bude na budzetu ili prva godina sf sa tendencijom da dogodine bude na budzetu ili da zavrsi kad pozeli i da nema nikakvih problema sa placanjem skolarine.

Condition23
22.01.2014, 21:16

Kad si vec u Nisu pozdravi mi starog narkomana poznatijeg kao Mare Nakaza <3

Mladen
22.01.2014, 21:24
A za ovo ,,Dule'' :D :D tako me ni keva ne zove.

Setih se sad da ni Duško Krtola poznatiji kao Pacov ne voli da ga zovu Dule :D reko bih ti Duco, ali je malo pederski a i rezervisano je za brata Martinovića :srce:

Martinović je živi dokaz da je pravo pičkindim kao Komo svojevremeno u Kalču.

Mr. Wolf
22.01.2014, 21:52
Sto si tice anglistike, bar na FILFAKu u BGu, kada dobijes diplomu ti si niko i nista :biggrin: Ne mozes recimo da se zaposlis u skoli, treba ti master :biggrin:

Nego, sta mislite o spanskom jeziku ? Isplati li se ?

maliajnstajn
22.01.2014, 21:57
Sto si tice anglistike, bar na FILFAKu u BGu, kada dobijes diplomu ti si niko i nista :biggrin: Ne mozes recimo da se zaposlis u skoli, treba ti master :biggrin:

Ako im ekonomija nastavim ovim tokom, hladno nece vise ni bit spanaca za 20 godina, ali isplati se jer je to treci jezik po broju ljudi koji ga pricaju..

Ricma
22.01.2014, 21:57
Iz mog nekog ugla se vise isplati ruski od spanskog, jer njima ekonomija nije u rasulu za razliku od spanske.Mladen je lepo napisao u svom postu, ako se okreces ka svetskim jezicima okreces se ka onima koji su u (ekonomskoj ekspanziji) ili koje spadaju u sam ekonomski vrh zato sto ce te zemlje da vode glavnu rec tako da ja licno ne bih izabrao spanski.

Edit:Kolega Ajnstajn me preteko.

apacrow
22.01.2014, 21:59
Ljudi, jezik je skill, a ne zvanje.

Black Mamba 24
22.01.2014, 21:59
@Mamba

Poenta mog posta je bilo da proceni svoje mogucnosti i da se ne zlopati sa faksom vise godina nego sto treba, jer ima vise opcija i ne mora da izabere najtezi i najzahtevniji fakultet.Najbolje bi bilo nesto izmedju toga, za sta postoji velika mogucnost za zaposljavanje.Ne mora nuzno da izabere najtezi, a ni najlaksi faks koji mu je u opciji.Sve zavisi kakve su njegove ambicije, a i ne znamo kolike su njegove finansijske mogucnosti kao i da li mu je u planu da bude na budzetu ili prva godina sf sa tendencijom da dogodine bude na budzetu ili da zavrsi kad pozeli i da nema nikakvih problema sa placanjem skolarine.

Ne mora sa faksom da se zlopati vise godina nego sto treba pa onda neka se zlopati do kraja zivota. :D Neka upise sta hoce, to mi je glupo bas, nekome govoriti "ovo upisi, to nemoj" . Samo treba reci taj fakultet je takav i takav, pa neka upise sta hoce. :

Muskarcu treba biti vazno samo da ima vecu platu od zene, a sta radi je nebitno skroz. :srce:

Condition23
22.01.2014, 22:03

Ako ga volis samo cepaj. Licno mislio sam da je dosta lak ali sam se izradio. Evo jos vucem spanski2 i ne mili mi se da polazem jer mi je bas antipatican pogotovu gramatika uzeo bih i zapalio to smece. Mozda mi se i ogadio zbog profesorke 2 puta me je isterala sa predavanja i vise se nikad nisam pojavio iz principa. I inace izgleda bas kurtonski, naocare neke i zloban pogled, isfrustrirana mnogo i vecina je ne podnosi.

Pa zamisli da ti ovo predaje? (ovde nema naocare pa ne mozes da dobijes potpunu mucninu)

http://www.dodaj.rs/f/q/HY/2AhbykHZ/img4080.jpg

maliajnstajn
22.01.2014, 22:04
Ljudi, jezik je skill, a ne zvanje.

Sto ih vise znas to bolje.

Ja licno bih volio da usavrsim njemacki i da naucim spanski. Engleski mi je skoro kao i maternji.. :cf:

Mladen
22.01.2014, 22:11
Sto ih vise znas to bolje.

Ja licno bih volio da usavrsim njemacki i da naucim spanski. Engleski mi je skoro kao i maternji.. :cf:

1. studiraš ekonomiju
2. proučavaš psihologiju
3. engleski ti je ko maternji

Koji si ti nescafe 3 u 1 od dečka :D

Black Mamba 24
22.01.2014, 22:12
Pa Jordan Belfort, on ce celi Balkan da digne na noge. :D
Zamisli kroz 2-3 decenije cujes izraz "evropski tigrovi" , BIH i ostale zemlje regiona.

Mr. Wolf
22.01.2014, 22:12
Brat Kondicija ide na spanski :prv:

Mladen
22.01.2014, 22:16

Išao je. Past simple tense ! xD ili pasado simple, a neka me Kondi brat ispravi ako grešim xD

Bogi
22.01.2014, 22:17
Slazem se sa Maricem. Ruski se dosta govori i na Dalekom istoku, naravno nakon engleskog. Rusija ce i ekonomski uvek biti u igri zbog neprususnih resursa. Imao sam tu privilegiju da brzo naucim ruski jer mi je cale tamo ziveo i radio kao ekonomista preko 10 godina. Da se danas ne radi o drzavi koja je po uticaju daleko iza SSSR-a ruski bi bio jos znacajniji, ali ga ni u ovo vreme ne treba otpisivati. Bez obzira sto Nemci dominiraju Evropom.

Ko ima talenat za jezike i ko je revnosan u ucenju ne treba da se zaustavi na engleskom. Doduse, enlgeski najpre treba dovesti do nekog maksimuma, barem za nas, strance.

Scouser
22.01.2014, 22:18
Jel ima neko iskustva o Energetika, elektronika i telekomunikacije, tj. E1 ? :)

Inace hvala svima na odgovirma. :)

Condition23
22.01.2014, 22:20

Imao sam ga kao izborni u prvoj i drugoj godini. Sto se mene tice ne dao Bog nikom. U izboru su bili spanski francuski i italijanski i ja naravno kao obozavalac Serije A izaberem italijanski ali svi moji odu na spanski i ja se prebacim sa njima :/ Povodljiv majmun taj Kondicija.

D-Wade
22.01.2014, 22:47
Jel ima neko iskustva o Energetika, elektronika i telekomunikacije, tj. E1 ? :)

Inace hvala svima na odgovirma. :)
Moj smer. Meni je prva godina bila teska i nisam se bas u prvom semestru najbolje snasao, ali mi zato sada ide odlicno. Ne znam kakav si sa fizikom i matematikom, posto ti je to glavno na prvoj. Djomla malo preteruje sa Mehanikom, a i profesor je fenomenalan. Nisam jos sreo nekoga da je nesto lose rekao o njemu, ali je zato baba koja predaje OET dosadna k'o smrt..

Imas 11 predmeta na prvoj godini, od toga ti je 6 vezano za fiziku i matematiku(fizika 4, matematika 2)..4 ispita su ti smehotresna i to bi trebalo bez ucenja da polozis, posto sociologiju mozes prepisati, a engleski verovatno znas. Softverski praktikum ti je poznavanje Word-a, Excel-a i Power Point-a.

maliajnstajn
22.01.2014, 22:51
1. studiraš ekonomiju
2. proučavaš psihologiju
3. engleski ti je ko maternji

Koji si ti nescafe 3 u 1 od dečka :D

Opaljen po glavi budalas, nikako da se nauci da ono sto se radi na faxu treba prvo nacuti pa tek onda se sa ostalim sranjima zajebavati... :biggrin:

stefan12
22.01.2014, 22:53
Vuk iz Sarajeva.:biggrin:

Sent from my iPhone using Tapatalk

Scouser
22.01.2014, 22:54
Moj smer. Meni je prva godina bila teska i nisam se bas u prvom semestru najbolje snasao, ali mi zato sada ide odlicno. Ne znam kakav si sa fizikom i matematikom, posto ti je to glavno na prvoj. Djomla malo preteruje sa Mehanikom, a i profesor je fenomenalan. Nisam jos sreo nekoga da je nesto lose rekao o njemu, ali je zato baba koja predaje OET dosadna k'o smrt..

Imas 11 predmeta na prvoj godini, od toga ti je 6 vezano za fiziku i matematiku(fizika 4, matematika 2)..4 ispita su ti smehotresna i to bi trebalo bez ucenja da polozis, posto sociologiju mozes prepisati, a engleski verovatno znas. Softverski praktikum ti je poznavanje Word-a, Excel-a i Power Point-a.

Matematika mi ide dobro... fizika mi je malo problem, jel ima zadataka ili teorije ?

Mladen
22.01.2014, 22:56
Nisam ja Vadice mislio bukvalno za Mehaniku sa FTN-a :D reko sam da ja te predmete ne bih nikako mogao da učim, jer znam koliko je to naporno, bar po mom bivšem cimeru koji je na Elektronskom fakultetu u Nišu.

Condition23
22.01.2014, 22:59
Gde da prepisuje sociologiju cuti naljutice se Ajnstajn :biggrin:

Matematika mi ide dobro... fizika mi je malo problem, jel ima zadataka ili teorije ?

Auuuu pa ti si vec u kanalu, ne upisuj to nego se ugledaj na Mladena i mene!

D-Wade
22.01.2014, 22:59
Matematika mi ide dobro... fizika mi je malo problem jel ima zadataka ili teorije ?
Radis zadatke na ispitu. U prvom semestru imas mehaniku i OET1 od fizike. Ne znam u koju skolu ides, ako je tehnicka skola, onda ne bi trebao imati probleme sa mehanikom, barem nisu imali studenti iz tih skola. U drugom semestru dobijas fiziku i OET2..Fizika je interesantna, imas laboratorijske vezbe i tu radis zadatke u grupama, tako da ti je lakse malo ispratiti i uciti. OET2 po mom ukusu ima bolje asistente nego OET1..Ako ti OET bude pravio probleme, ostavis to od predmeta koje ne polozis, a resis se ostalih 9 i nema frke.:biggrin:

Nisam ni ja mag za fiziku, daleko od toga, ali sam se snasao(doduse, obnovio sam godinu, tako da ono..:biggrin:). Sve ti zavisi od toga koliko si spreman da ucis.

Princoni Snow
22.01.2014, 23:10
Martinović je živi dokaz da je pravo pičkindim kao Komo svojevremeno u Kalču.

A ko je Martinovic???

Mladen
22.01.2014, 23:12
Napravi Wadica od FTN-a, Geografski fakultet.

@Scouser

Upiši ti brate na kraju engleski jezik. Kad te već to najviše interesuje, bar tako zaključujem čim si to spomenuo u prvom postu. Ovako, 100 ljudi, 100 ćudi. Wada ti FTN napravi kao da je PMF - smer Geografija. Mora da se ogradim da me Siki ne bi psovao.

Jebote 17 gostiju čita ovu temu. Postaćemo bolji od infostud-a :cool:

A ko je Martinovic???

Ma totalno nebitan lik...

Scouser
22.01.2014, 23:16
Hvala na odgovoru. :) Mozda budem imao jos koje pitanje, :biggrin: ali za sad je to to.
Sve u svemu ok i sve vise idem ka tome da cu to upisati. Reci mi samo kako ti je slobodno vreme, jel imas vremena za ostale stvari sem ucenja. :biggrin:

Condition23
22.01.2014, 23:19
Sve u svemu ok i sve vise idem ka tome da cu to upisati. Reci mi samo kako ti je slobodno vreme, jel imas vremena za ostale stvari sem ucenja. :biggrin:

Ima ima, kako nema omlati ga devojka a i vidis da je stigao i godinu da obnovi :srce: Ima tu vremena koliko hoces!

Black Mamba 24
22.01.2014, 23:20
Napravi Wadica od FTN-a, Geografski fakultet.

@Scouser

Upiši ti brate na kraju engleski jezik. Kad te već to najviše interesuje, bar tako zaključujem čim si to spomenuo u prvom postu. Ovako, 100 ljudi, 100 ćudi. Wada ti FTN napravi kao da je PMF - smer Geografija. Mora da se ogradim da me Siki ne bi psovao.

Jebote 17 gostiju čita ovu temu. Postaćemo bolji od infostud-a :cool:

Ma totalno nebitan lik...

Ne postoji PMF u Beogradu od 1995. godine. :D

Mladen
22.01.2014, 23:21
Brate jedna bičarka 94. godište iz Vranja stavila na fejsu da studira PMF - Biohemiju. Ako ona laže, lažem i ja.

D-Wade
22.01.2014, 23:21
Djomla, nisam ja nigde rekao da je lagano, zanimljivo ne znaci da je lagano..

Jedino sto je ucenicima iz tehnickih skola laksa mehanika, ostalo im je isto kao i gimnazijalcima..Slobodnog vremena nemas previse. Ako redovno ucis ili ides ispred, mozda i mozes. Pogotov u drugom semestru, u prvom imas vise laganih predmeta. Softverski praktikum, engleski i sociologija ili ti pola ispita iz prvog semestra.

Black Mamba 24
22.01.2014, 23:26
Brate jedna bičarka 94. godište iz Vranja stavila na fejsu da studira PMF - Biohemiju. Ako ona laže, lažem i ja.

Ma stave i PMF Matematika, prolupale su sve od tih hemikalija. :D

Hemijski, u istoj zgradi kao i moj:
http://www.chem.bg.ac.rs/
http://www.matf.bg.ac.rs/

Kucaj u Google PMF Beograd i neces nista dobiti. :D

mark it zer0
22.01.2014, 23:28
Ne postoji PMF u Beogradu od 1995. godine. :D

Onda ja ne znam kako se zove faks koji studiram :D

Black Mamba 24
22.01.2014, 23:31
Onda ja ne znam kako se zove faks koji studiram :D

Pa Matematicki brate. :D
Sta ti pise u indexu? :D

mark it zer0
22.01.2014, 23:33
Pa Matematicki brate. :D
Sta ti pise u indexu? :D

Mrzi me sad da trazim, imam ujutru ispit iz programiranja, ne znam ni kako se ja zovem kamo li fakultet :D

Black Mamba 24
22.01.2014, 23:43
Hahah, omeo si se ti dobro od tog programiranja. :D

Sa stranice naseg dragog fakulteta sa najboljom organizacijom u drzavi :

Године 1990, реорганизацијом Природно-математичког факултета, тадашњи Одсек за математику стиче пословну и организациону самосталност, а статус самосталне установе у саставу Универзитета у Београду Математички факултет добио је 1995. године конституисањем сопствених органа управљања и доношењем Статута Факултета.

Srecno na ispitu. :D

maliajnstajn
23.01.2014, 10:30
Gde da prepisuje sociologiju cuti naljutice se Ajnstajn :biggrin:

Cuj da se naljutim hahahahah :biggrin:

Aki Boga mi se zajeba na Osnovama ekonomije fulio amfiteatar i dobio nake babaroge da dezuraju, a u donjem amfiteatru mrtvo hladno profa sjela i igrala igrica na mobitelu, pomjerila se sat vremena nije :facepalm:

bice
23.01.2014, 13:16
Ja isto ne znam sta da upisem.U dilemi sam.Jos od 4. razreda osnovne skole zelim da postanem sportski komentator(ili novinar) na TV-u i to mi je zaista ogromna zelja.Ali taj novinarski fakultet tj Zurnalistika ima u BG-u i u Nisu a ja iako sam odlican u srednjoj nisam siguran da li bih se uklopio u zivot van KG-a i bio bih pod zestokim pritiskom i ucio bih ceo dan jer opet ne bih sebi dopustio da cimam roditelje za pare ako okinem godinu i nazalost nece od toga biti nista.Zat ocu najverovatnije upisati smaracku ekonomiju i ako je zavrsim cekacu kao poslednji debil na birou i opet ce biti go k....c od mene,ali to je zivot.

maliajnstajn
23.01.2014, 13:23
To sto kazes ekonomist na birou. Ekonomija i pravo su ti fakulteti sa najsirim spektrom zanimanja i brzinom koju dobijes posao tako i ostanes bez njega, ali je cinjenica da su EKONOMISTI I PRAVNICI najtrazenija roba na trzistu rada, jer svaka firma treba ekonomistu i pravnika.

Ko god misli da ce bit go kurac sa ekonomijom naravno da ce biti jer je osudjen na to od samog starta svojim misljenjem. A ako mislis da ces da budes novi Jordan Belfort samo ulaganjem u sebe mozes biti novi Jordan Belfort. Ekonomija kao temelj, je najjaci temelj koji mozes imat. Niko te ne moze zajebat, a mozes da napravis poljski wc na tim temeljima isto kao sto mozes i da izgradis dvorac, samo je fazon u percepciji. Ja npr u 8. razredu osnovne sam rekao jebo te ekonomija, smjesan fax, malo malo pa ekonomista, a na kraju skontam da je to nauka koja je najzastupljenija u svijetu i najvise sansi daje.

Meni je otac dipl.ing.gradz. covjek je isprojektovo 30 ak mostova u BiH, neki su jos uvijek na cekanju da se naprave, ali je napravio jedini dobar potez a to je da je presao u nadzorni tim i sada radi kao nadzor na izgranji jer u projektovanju nema posla jednostavno, a prije gradzevinu nije mogao svako da zavrsi kao danas. Tako da sada zvanje inzinjer ti je potpuno normalno, cak i budalasto jer ljudi kontaju da je budala sto je ucio stalno, a nema primanja u skladu sa obrazovanjem.

bice
23.01.2014, 13:27
Ma znam ja sam upisao ekonomsku srednju i ide mi odlicno posebno racunovodstvo i pronalazim se u ekonomiji definitivno ali eto kad vidim koliko ljudi ceka na zaposljenje sa zavrsenim ekonomski fakultetom tacno mi dodje da ga i ne upisujem.Dobicu posao verovatno ali treba vreme za to a i da prvo zavrsim fakultet,mada zna se sta ce i dalje ostati u srcu.:)

Princoni Snow
23.01.2014, 13:29
Pa ti bi i sa zurnalistikom visio na birou :)

Mladen
23.01.2014, 15:25
Ma znam ja sam upisao ekonomsku srednju i ide mi odlicno posebno racunovodstvo i pronalazim se u ekonomiji definitivno ali eto kad vidim koliko ljudi ceka na zaposljenje sa zavrsenim ekonomski fakultetom tacno mi dodje da ga i ne upisujem.Dobicu posao verovatno ali treba vreme za to a i da prvo zavrsim fakultet,mada zna se sta ce i dalje ostati u srcu.:)

Prijatelju, da bi dobio posao sa završenim ekonomskim ili pravnim fakultetom, treba ti jedna jaka veza. Govorim o zaposlenju u državnoj instituciji jer ovo o čemu priča Ajnštajn je moguće samo ako živiš recimo u SAD-u, ili velikoj sredini poput Beograda. Čak i u Beogradu treba da budeš bolji od drugih kolega ekonomista koji će konkurisati za isto radno mesto u nekoj privatnoj firmi.

Ja stvarno ne znam gde ćemo mi sutra diplomirani ekonomisti naći posao u Vranju, kad državnih firmi više nema, a jedine privatne firme koje posluju ovde su firme za koje ti čak i ne treba srednje obrazovanje, jer su to poslovi vezani za proizvodnju obuće uglavnom, s obzirom da je Vranje nekad bio jugoslovenski gigant što se tiče proizvodnje odeće i obuće. Verujem da je tako i u Kragujevcu. Možda se nekad promeni nešto, pa diploma ekonomiste ne bude uzaludna, ali danas ...

DinoFC
23.01.2014, 15:30
To sto kazes ekonomist na birou. Ekonomija i pravo su ti fakulteti sa najsirim spektrom zanimanja i brzinom koju dobijes posao tako i ostanes bez njega, ali je cinjenica da su EKONOMISTI I PRAVNICI najtrazenija roba na trzistu rada, jer svaka firma treba ekonomistu i pravnika.

Ko god misli da ce bit go kurac sa ekonomijom naravno da ce biti jer je osudjen na to od samog starta svojim misljenjem. A ako mislis da ces da budes novi Jordan Belfort samo ulaganjem u sebe mozes biti novi Jordan Belfort. Ekonomija kao temelj, je najjaci temelj koji mozes imat. Niko te ne moze zajebat, a mozes da napravis poljski wc na tim temeljima isto kao sto mozes i da izgradis dvorac, samo je fazon u percepciji. Ja npr u 8. razredu osnovne sam rekao jebo te ekonomija, smjesan fax, malo malo pa ekonomista, a na kraju skontam da je to nauka koja je najzastupljenija u svijetu i najvise sansi daje.

Meni je otac dipl.ing.gradz. covjek je isprojektovo 30 ak mostova u BiH, neki su jos uvijek na cekanju da se naprave, ali je napravio jedini dobar potez a to je da je presao u nadzorni tim i sada radi kao nadzor na izgranji jer u projektovanju nema posla jednostavno, a prije gradzevinu nije mogao svako da zavrsi kao danas. Tako da sada zvanje inzinjer ti je potpuno normalno, cak i budalasto jer ljudi kontaju da je budala sto je ucio stalno, a nema primanja u skladu sa obrazovanjem.

Ti onda ne zivis u Sarajevu ako tako pricas, razumijem da je tako u normalnim zemljama ali ovdje je to daleko od istine. Pa moja rodica zavrsila ekonomiju, evo sad ce 2 godine kako sjedi kuci bez ikakvih nadanja, a stari bi joj mogao kupiti svako radno mjesto.
Glavna stvar je u tome sto je ovo relativno mala sredina gdje nema nikakvi ogranicenja koliko se moze upisati lupam na ekonomiju i naravno dolazi do viska radne snage, to cinjenica ovdje a sad sto mi mozemo mastati kako je negdje, to je drugo stvar.I ovo ne vazi samo za ekonomiju ovo vazi za 70 % fakulteta(ali naravno prednjace ekonomija i pravo to svako zna), ako samo pricamo o sansama za dobijanje posla u struci, a sad naravno normalno da postoje ljudi koji i to dobiju, nakon koliko muke to je pitanje

bice
23.01.2014, 21:21
Isto misljenje delimo mladene i dino,bas cu se nacekati za posao sa ekonomskim fakultetom sto sma i rekao malopre tako da videcu sta cu upisati.

Princoni Snow
23.01.2014, 21:42
Samo ti deli Mladenovo misljenje, i ima singidunum da zavrsis xD

Funkerman
23.01.2014, 21:49
Ja sam skoro diplomirao ekonomiju na drzavnom fakultetu u BiH. Na preporuku prijatelja iz banke, poceo sam raditi u istoj na osnovu ugovora o djelu , trebao im je jedan saradnik za vanredni projekat. Ono sto ja radim je sablonski posao, nisam puno naucio jer nisam imao priliku,niko se i ne trudi da mi pokaze, drugi zaposlenici mi uglavnom daju neke poslove koje je njima mrsko raditi ili nisu stigli, tipa arhiviranje... Dakle niko te ne gleda kao diplomiranog ekonomistu, nego kao obicnog fiyickog radnika.
Rad u banci je vrlo zahtjevan na odredjenim radnim mjestima, primjetio sam po svojim trenutnim kolegama to, ostaje se do 6 ili 7 skoro svaki dan iako se radi do 4, trazi se dosta pozrtvovanja, vremena za porodicu skoro i da nema za pojedine.

Elem,posto je velika nezaposlenost u BiH, radnika je sve vise na Birou. Ovi koji rade se maksimalno eksploatisu jer uvijek ima neko ko ce ih zamiojeniti.

Diploma sama po sebi nista ne znaci ako nemate stelu za drzavnu sluzbu. sama diploma bez stele je apsolutna nula.
Jedini nacin da kao dipl.ekonomista uspijete jeste da radite na sebi, da budete atraktivni na trzistu rada, tu prije svega mislim na jezike.

Black Mamba 24
23.01.2014, 21:50
Isto misljenje delimo mladene i dino,bas cu se nacekati za posao sa ekonomskim fakultetom sto sma i rekao malopre tako da videcu sta cu upisati.

Nece ti ni sa jednim fakultet posao pasti sa neba.
Malo se izdvojis iz gomile, to danas i nije toliko tesko, imas milion nacina, kreces se medju ljudima, svaki konkakt ti moze dobro doci, ne kao veza, vec jednostavno kao prilika. Uz samo malo truda moze se postici nesto cak i u ovakvoj drzavi.

Mladen
23.01.2014, 22:06
Pa stoji Siki da neće, ali konkretno, što se tiče pravnog i ekonomskog fakulteta, najlakše je doći do zaposlenja uz pomoć rodbinskih ili partijskih veza. Pogotovo to uzima maha u ekonomsko siromašnim sredinama, gde je potreba za istim jako mala, tj. gotovo da ne postoji, i jedini način da se zaposliš sa tom diplomom jeste zaposlenje u nekoj državnoj ustanovi.

Evo sad da me pitaš da ti navedem firmu koja nije u državnom vlasništvu a gde bi eventualno sa tom diplomom mogao doći do zaposlenja, ne bih mogao da ti kažem. Možda Alfa Plam koja je od skora u privantom vlasništvu, ali da bi dobio to mesto, moraš baš biti stručan, i ne verujem da će zaposliti osobu bez radnog iskustva.

maliajnstajn
23.01.2014, 22:57
Ma realno i ja serem nisam spomenuo da znam pola grada i dosta te raje ima uticajne roditelje, a 90% od mojih prijatelja ima neku vrstu usluge da mi duguje. Ja sam se okruzio sa namjerom sa takvim ljudima, jer znam da ce mi biti potrebni nekada u zivotu. Moje razmisljanje "totalni kapitalizam" od 16. godine zivota.

Spletom okolnosti znam direktoricu marketinag Azel France-a, koja zna Engleski, Talijanski, Slovenacki fluentno, dok Njemacki, Francuski i Spanski razumije ali ne prica ih. Unutar 2 godine je dosla do pozicije direktora, bez stele, a zavrsila je ekonomiju sa 30 godina, nedavno. Odnosno bila je zaposlena bez diplome, diplomiranong ekonomiste. Razlog dugog studiranja jeste to sto je profesionalni sportista bila.

Skillovi koje naucite, odnosno jezici, produktivan rad i razne psihloske pizdarije samo mogu pomoci i nista vise..

Svi ti na birou, vecinom su ljudi koji ne zele da rade i da se bore. Ako se zelis nesto u zivotu onda ces to da pokusavas da radis, pa makar smetljar bio sa diplomom, doci ces spletom okolnosti do raznih stvari. Uvijek postoji sansa da se upozna neki "whale" kojeg ces da impresioniras svojim "higher value" sranjem sto si naucio iz psihologije i eto vise nisi smetljar, vec covjek sa kockom, a poslje kocke, ako se boris mozes doci i do vlastite kancelarije od 30 kvadrata sa plazmom i kaucem...

Mladen
23.01.2014, 23:29
To što tebi neko duguje uslugu ne znači da će taj dug vratiti tako što će tebi naći neko radno mesto. Svi u današnje vreme nude da će ti pomoći kada bude trebalo zaposlenje, al kad stvarno dodje taj dan, retki su oni koji će stvarno pokušati da ti pomognu. Svi će naći neki izgovor. Drugo ne možeš reći da ljudi koji su završili te fakultete i sede na birou su prosti lenjivci koji ne žele da rade. Nije poenta u tome samo da radiš. Postoji veliki broj ljudi koji sa fakultetskom diplomom rade kao taksisti, konobari, jer nekako moraju prehraniti svoje porodice. Postoje porodice koje maltene gladuju da bi svojoj deci omogućili školovanje, i te porodice ne poseduju veze koje će sutra povući za zaposlenje svoje dece, niti imaju para da im kupe radno mesto. Sesti i naučiti neki jezik sam od sebe nije baš tako lako, a svaki vredan sertifikat o položenom kursu nekog jezika ili druge veštine dobro košta. I ponovo, ne može to svako priuštiti.

Ti si se baš udubio u psihologiju i sve to, al to sranje da ćeš ti svojim znanjem, ili nekim drugim veštinama impresionirati neku zverku, može da prodje u nekoj normalnoj zemlji. U nekoj u kojoj je kapitalizam prisutan stotinama godinama, a ne ovde gde se još uvek sve vrti oko toga ko će koga da zajebe, jer tako danas funkcioniše naš privatni sektor. Uspeti kao samostalni preduzetnik u ovoj zemlji na pošten način gotovo je nemoguće, a biti uspešan preduzetnik ne zahteva posedovanje diplome ekonomiste, ili bilo koje druge diplome. Ne kažem da nije plus, ali nije i X faktor uspeha.

Ricma
23.01.2014, 23:30
@Mamba

Poenta mog posta gde si se ti iz prva umesao je da dobro proceni sebe koliko moze da se potrudi i posveti ucenju, jer opet vecina nas bi zelela da bude na trosku drzave, a ne da budes na kucnom budzetu.Ne znamo ni koju srednju pohadja, kakav je ucinak i on je najvise svestan koliko zapravo moze i samo bih ga posavetovao da bude svestan toga, jer pogresan i pretezak izbor mu moze doneti puno problema a pre svega na finasijskom planu.Ako je spreman da potrosi puno vremena i para na faks, onda neka upise E1 ili E2.Ako misli da on to moze i da svake godine skupi 48 bodova za budzet, slobodno neka upise to.Ti ces moci da placas skolarinu i u sledecih par godina, ali to ne mora da znaci da ce to biti i kod drugih.Moze na sajtu svakog fakulteta da vidi studijske planove i da vidi kojih predmeta ima na smerovima koji su njemu interesantni.

@bice

Moj predlog ti je da upises FON, imaces mnogo vece koristi od ekonomije kao i vece sanse za zaposlenje.Faks nije nesto preterano tezak, a nije ni lak a vidim da ima dosta zadovoljnih studenata koji su to upisali.Ok, ne uklapa se sa tim tvojim studiranjem van Kg-a, ali moraces pre ili kasnije da se naviknes da radis pod pritiskom.FON je isto bio jedna od mojih prvih zelja, ali sam zbog nekih stvari morao da odustanem od toga i da ostanem u NS-u.

maliajnstajn
23.01.2014, 23:38
To što tebi neko duguje uslugu ne znači da će taj dug vratiti tako što će tebi naći neko radno mesto. Svi u današnje vreme nude da će ti pomoći kada bude trebalo zaposlenje, al kad stvarno dodje taj dan, retki su oni koji će stvarno pokušati da ti pomognu. Svi će naći neki izgovor. Drugo ne možeš reći da ljudi koji su završili te fakultete i sede na birou su prosti lenjivci koji ne žele da rade. Nije poenta u tome samo da radiš. Postoji veliki broj ljudi koji sa fakultetskom diplomom rade kao taksisti, konobari, jer nekako moraju prehraniti svoje porodice. Postoje porodice koje maltene gladuju da bi svojoj deci omogućili školovanje, i te porodice ne poseduju veze koje će sutra povući za zaposlenje svoje dece, niti imaju para da im kupe radno mesto. Sesti i naučiti neki jezik sam od sebe nije baš tako lako, a svaki vredan sertifikat o položenom kursu nekog jezika ili druge veštine dobro košta. I ponovo, ne može to svako priuštiti.

Ti si se baš udubio u psihologiju i sve to, al to sranje da ćeš ti svojim znanjem, ili nekim drugim veštinama impresionirati neku zverku, može da prodje u nekoj normalnoj zemlji. U nekoj u kojoj je kapitalizam prisutan stotinama godinama, a ne ovde gde se još uvek sve vrti oko toga ko će koga da zajebe, jer tako danas funkcioniše naš privatni sektor. Uspeti kao samostalni preduzetnik u ovoj zemlji na pošten način gotovo je nemoguće, a biti uspešan preduzetnik ne zahteva posedovanje diplome ekonomiste, ili bilo koje druge diplome. Ne kažem da nije plus, ali nije i X faktor uspeha.

Sve sto ti kazes istina je, ali moj fazon je samo da sam okruzen ljudima koji imaju te neke opcije i pozicije. Ne moraju oni meni nista pomoci, moje okruzenje s njima je meni dovoljno da ja sebi manevrisem nesto. Nebitno krajnje.

Glavni fazon je se psihologija je primjenljiva svugdje. Redovno pokazujem raji kako okrenuti situacije.

Zavodjenje djevojke cista psihologija isto je i u korporativnom svjetu.

Ako si dovoljno uvjerljiv i imas MUDA da probas nesto drugacije onda ce se to isplatiti 99% sigurno. Samo je fazon sto je nas balkanski mentalitet taj da ne treba nista mjenjat, samo da nije gore, jer ocito u nasim mozgovima je usadjeno, evolucijski, da ne mozemo bolje i to je to..

Black Mamba 24
23.01.2014, 23:41
@Mamba

Poenta mog posta gde si se ti iz prva umesao je da dobro proceni sebe koliko moze da se potrudi i posveti ucenju, jer opet vecina nas bi zelela da bude na trosku drzave, a ne da budes na kucnom budzetu.Ne znamo ni koju srednju pohadja, kakav je ucinak i on je najvise svestan koliko zapravo moze i samo bih ga posavetovao da bude svestan toga, jer pogresan i pretezak izbor mu moze doneti puno problema a pre svega na finasijskom planu.Ako je spreman da potrosi puno vremena i para na faks, onda neka upise E1 ili E2.Ako misli da on to moze i da svake godine skupi 48 bodova za budzet, slobodno neka upise to.Ti ces moci da placas skolarinu i u sledecih par godina, ali to ne mora da znaci da ce to biti i kod drugih.Moze na sajtu svakog fakulteta da vidi studijske planove i da vidi kojih predmeta ima na smerovima koji su njemu interesantni.

Pa to je njegova privatna stvar i nema on sta traziti od nas savete kad je to u pitanju. Ne znam sta si hteo da postignes time, nije retardiran, dovoljno je zreo cim upisuje fakultet, roditelji su odgojili dete, tako da mislim da ta odluka oko finansija nije veliki zalogaj za njih. Ti i ja ne mozemo nikako tu da mu pomognemo, samo mozemo povuci paralele izmedju plana i programa na fakultetima.

Condition23
24.01.2014, 00:01

Ajnstajne rode, neka je ziv i zdrav Giroud ali kako da me ubedis u ovo boldovano? Fazon knjiga ,,Moc podsvesti'' uzeo bih 5 litara benzina (nema veze sto je dovoljan i 1dl, ja bih uzeo 5l) i zapalio to smece da gori do preksutra. Evo prvi ja mislim ceo zivot za sebe da sam go kurac i da cu biti go kurac ali sve mi se nesto crta da necu. Sto li je to tako nemam pojma ali siguran sam da na temelju poljskog wc-a ne mogu da napravim Djuzepe Meacu :/ Cist primer iz knjige ti navodim: covek dobio rak i bez ikakve terapije uz pomoc podsvesti se izlecio asfhashiofioasfjipasjpfjpasfpaskfasiagsfuasficji jeste brate ajde daj onda i ja da razvijam tu vestinu, dobijem tumor i lagano ga pocistim k'o metlom.
Postujem tvoj stav i zelim ti sve najbolje, da izjebes maksimalno tog Dzordana ali evo imam musli tropiko mix pored sebe i za divno cudo nemam jogurta. Daj mi taj fazon u percepciji da ja stvorim jogurt a da ne moram da odem do prodavnice <3

AK47
24.01.2014, 00:05
Ajnstajne tebe treba restartovati malo ozbiljno ti kazem,udarilo ti je ludilo u glavu opasno :D

Jebu te dosta ti prirucnici koje citas...

Freshman
24.01.2014, 00:10
Ja isto ne znam sta da upisem.U dilemi sam.Jos od 4. razreda osnovne skole zelim da postanem sportski komentator(ili novinar) na TV-u i to mi je zaista ogromna zelja.Ali taj novinarski fakultet tj Zurnalistika ima u BG-u i u Nisu a ja iako sam odlican u srednjoj nisam siguran da li bih se uklopio u zivot van KG-a i bio bih pod zestokim pritiskom i ucio bih ceo dan jer opet ne bih sebi dopustio da cimam roditelje za pare ako okinem godinu i nazalost nece od toga biti nista.Zat ocu najverovatnije upisati smaracku ekonomiju i ako je zavrsim cekacu kao poslednji debil na birou i opet ce biti go k....c od mene,ali to je zivot.

Imao si na DIF-u BG smer zurnalistika, bas sportska, ali su ga ukinuli pre dve godine, iz ne znam kojeg razloga, valjda manjak ljudi. Opet imas FPN za novinarstvo, ali taj smer ne ide mnogo ka sportstkom novinarstvu, a takodje imas novinarstvo na Fakultetu za Sport koji je valjda privatni, i cuo sam da je nikakav. U sva tri slucaja, na posao bi cekao dugi niz godina, jer je novinarski posao sve manje profitabilan, a i nema neku perspektivu pored internet novinarstva, gde ce polako ali sigurno papir i novine, zameniti telefoni, iPad-ovi, tableti itd, a vec ih zamenjuju.

Ni sa ekonomijom se ne bi proslavio, sa diplomom ne mozes nista bez jake veze, ekonomista na birou koliko hoces, kao i pravnika. FON je vec druga prica, i tu bi se slozio sa Maricem, sa njihovom diplomom imas daleko vece sanse za posao od ostalih, imam drugaricu i ortaka tamo, i samo mi hvale fax, koji nije previse tezak, a izuzetno je dobro organizovan.

Aki, to o cemu ti pricas je slaba vajda, ako nemas kliker za to, ne moze svako to znati i umeti. Da ne kazem, da bi se slozio sa vecinom, da ta fora ovde i ne prolazi tako lako, ako nemas neko pokrice poput diplome, to ti je samo plus u tvom fiktivnom CV-u, kao sto su to i jezici. Cist skill.

maliajnstajn
24.01.2014, 00:19
Ajnstajne rode, neka je ziv i zdrav Giroud ali kako da me ubedis u ovo boldovano? Fazon knjiga ,,Moc podsvesti'' uzeo bih 5 litara benzina (nema veze sto je dovoljan i 1dl, ja bih uzeo 5l) i zapalio to smece da gori do preksutra. Evo prvi ja mislim ceo zivot za sebe da sam go kurac i da cu biti go kurac ali sve mi se nesto crta da necu. Sto li je to tako nemam pojma ali siguran sam da na temelju poljskog wc-a ne mogu da napravim Djuzepe Meacu :/ Cist primer iz knjige ti navodim: covek dobio rak i bez ikakve terapije uz pomoc podsvesti se izlecio asfhashiofioasfjipasjpfjpasfpaskfasiagsfuasficji jeste brate ajde daj onda i ja da razvijam tu vestinu, dobijem tumor i lagano ga pocistim k'o metlom.
Postujem tvoj stav i zelim ti sve najbolje, da izjebes maksimalno tog Dzordana ali evo imam musli tropiko mix pored sebe i za divno cudo nemam jogurta. Daj mi taj fazon u percepciji da ja stvorim jogurt a da ne moram da odem do prodavnice <3

Vidi ta sranja sa podsvjecu fakat ne znam, ali fazon o percepciji samoga sebe i svoje slike u svijetu mnogo znaci. Fazon je da tvoja slika samoga sebe proizilazi iz podsvjesti. To ljecenje raka mozdanim mocima, I don't buy that shit. Ne vjerujem u magiju, vjerujem u postepeno ulaganje u sebe. Svakakvog trasha sam ja procitao od knjiga, ali sam kombinovao taj trash sa necim korisnim i mogu ga iskoristiti. Ulazi sto je vise moguce u sebe i imat ces uspijeha prije ili kasnije.

Moji primjeri su metaforicki to poljski wc i to. Fazon je ako izgradis jedan ogroman temelj u vidu diplome jednog faxa sirokog spektra zanimanja, sa ulaganjem u sebe i krakter svoj mozes dogurati daleko. Kako? Pa jednostavno. Nauci jezike, nauci kako raditi u programima raznim, nauci kako razgovarati sa ljudima, nauci kako ljudi funkcionisu, kako razmisljaju. Ljudi su jednostavni. Ja sam ljudski mozak doveo do pecinskog covjeka i skontao da mi isto tako i sada razmisljamo, samo prilagodjeno dobu. Niko ne zeli biti propalitet, imas sliku o sebi kao o propalitetu, stani pred ogledalo i reci sebi " ja jesam kita, sta da uradim" i onda bulji u svoj odraz sve dok ti se ne pojavi slika u mozgu ili ti onaj unutrasnji glas kaze da si kita i da od ovog sranja nema nista. Ignorisi taj unutrasnji glas. Taj unutrasnji glas zvuci autoritativno, zamisli ga da zvuci kao neki retard kad prica, da mrmlja i neces ga shvatati ozbiljno. Uskoro taj inner voice nece ni postojati. Preispitivanje svake odluke je kretenizam, jer onda tu ulaze i osjecaji i logika u sukob i na kraju ces odluciti dominantnijim parametrom, a to je urodjeno ili si logicar ili emocionalac.

Ja sam jednom izjavio da pesmizam ne postoji, vec da je to cisti frame of mind. Na casu se 40 ljudi okomilo na mene i nisu mogli da dokazu svoju tezu cak ni kad su uzeli knjigu psihologije i dali mi definiciju. Znate zasto me nisu mogli dobiti u diskusiji koja je ocito besmislena bila? Postavio sam se autoritativno, rekao sam sebi boli te kurac sta drugi misle ti si glavni, ugasio inner voice i samo kreno sa argumentacijom svojih odgovora. Oni su imali definiciju, nisu imali snagu da tu definiciju pretvore u argument, zato sto su i sebe preispitivali da li sam fakat u pravu zato sto sam se postavio autoritativno, kao glavna alfa grupe.

Zivi zivot ne razmisljajuci o posljedicama. Svako vece prije nego ste krenem da spavam razmisljam o tome sta bi bilo da je bilo, a onda razmisljam o pozitivnim stvarima tih posljedica. Svaka posljedica kreira novi sljed dogadjaja te zahtjeva nove planove. Shvati svaki pad kao neki znak, ali kao i plus, jer sve se dogadja sa nekim razlogom, a na tebi je da taj razlog shvatis i ucinis taj razlog pozitivnim na kraju.

Ljuba90
24.01.2014, 00:24
Samo FON, samo informatika i u Srbiji si miran. Eh, sto ne znam matematiku, fiziku i ta sranja :D

Znam bez preterivanja jedno 15 ljudi (svi 88. godiste) koji su to zavrsili i nemaju brige za posao.

Princoni Snow
24.01.2014, 00:25
Akija ce ljudi skapirati tek kada umre, kao i druge velike umove :D

maliajnstajn
24.01.2014, 00:32
Ja da pocnem da ucim za ove ispite na faxu ja bi imo cist 10.0 prosjek, al fazon je sto ko kreten otvorim knjigu procitam nesto kazem ma znam ja ovo prakticno i odem zajebajem se, pa mrtvo hladno dodje pitanje na ispitu ja veze nemam :facepalm:

Freshman
24.01.2014, 00:32
Samo FON, samo informatika i u Srbiji si miran. Eh, sto ne znam matematiku, fiziku i ta sranja :D

Znam bez preterivanja jedno 15 ljudi (svi 88. godiste) koji su to zavrsili i nemaju brige za posao.

Znamo istog lika sa FON-a, samo je veliki lenjivac.:D

Nemoj to da mu kazes.:D

Ne znam ni ja vala te prirodne, samo sam hemiju nesto znao u srednjoj.:D

Princoni Snow
24.01.2014, 00:35
Phahahahahaha:laugh: Kralju xDDDDDDDDDDD. Cim dodjem do kompa ima u potpis da stavim ovaj deo koji se odnosi na to da stanes pred ogledalo i govoris ja sam kita :rofl::ha:

Ljuba90
24.01.2014, 00:38
Znamo istog lika sa FON-a, samo je veliki lenjivac.:D

Nemoj to da mu kazes.:D

Ne znam ni ja vala te prirodne, samo sam hemiju nesto znao u srednjoj.:D

Dobar je Bejn, samo da malo batali kafice :D
Ali on ne spada u tih 15 situiranih fonovaca koje znam. Spadace kad ga zavrsi :)

Freshman
24.01.2014, 00:44
Dobar je Bejn, samo da malo batali kafice :D
Ali on ne spada u tih 15 situiranih fonovaca koje znam. Spadace kad ga zavrsi :)

Grdim ga ja kad god mogu, a ja skoro isti.:D

Ljuba90
24.01.2014, 00:45
Grdim ga ja kad god mogu, a ja skoro isti.:D

Pazi, juce nije dosao kod mene na Riziko da bi ucio. To je dobar znak :D
Trebam li da napomenem ko je pobedio u toj strateskoj igri? :uns:

Freshman
24.01.2014, 00:48
Pazi, juce nije dosao kod mene na Riziko da bi ucio. To je dobar znak :D
Trebam li da napomenem ko je pobedio u toj strateskoj igri? :uns:

Rekao mi je da ce da zagreje stolicu.
Ne moras.:biggrin:

maliajnstajn
24.01.2014, 00:54
Phahahahahaha:laugh: Kralju xDDDDDDDDDDD. Cim dodjem do kompa ima u potpis da stavim ovaj deo koji se odnosi na to da stanes pred ogledalo i govoris ja sam kita :rofl::ha:

Nemoj da izvuces iz konteksta, da ispdanem ja glup :slp:

Fazon toga je da niko ne voli da mu se u lice kaze da je kita. Probaj, zasmetat ce ti :biggrin:

Condition23
24.01.2014, 01:08
Ajnstajne: Prvo da eliminisemo poredjenje gledanje na sebe kao na propaliteta i kao kita :) Ne bas bukvalno tako ali pored sebe u svom okruzenju imam mnogo primera gde su ljudi ladovina i srecni su a uopste ne moraju da teze ka necemu boljem, visem ili da napreduju ne znam koliko. Meni se takav pristup svidja, pretpostavljam da mi je taj osecaj urodjen. Pegla mi se od ujakove recenice ,,Kako vidis sebe za 5 godina'' to mi je fuj i stvarno tako mislim. Svako je na neki nacin krojac svog zivota a za moje standarde i nacin razmisljanja da kucnem u drvo zivim odlicno. Uopste se ne pitam da li mogu jos bolje, da li cu sutra imati to i to ili cu biti ovakav ili onakav. Napisao si ,,Zivi zivot ne razmisljajuci o posljedicama'' a iz svega navedenog sto pises deluje mi kao da si dosta opterecen (za mene) nebitnim stvarima. Mozda te to na neki nacin i gusi i trudis se da odredjene slabosti maskiras na taj nacin sto ,,odglumis'' autoritet kao u slucaju onih 40 nesretnika. Ti svakako nisi glavni niti si alfa ako pomislis to. Mozda gresim ali te dozivljavam tako. Naravno ne znamo se licno ali iz ovih situacija na forumu stvara mi se takva slika. Konkretno da zamislim situaciju gde ti tvrdis da pesimizam ne postoji postavio bih se na foru ,,Boli me uvo sta on misli, cuj pesimizam ne postoji''. Cak ne moram ni argumente da ti dam, samo te iskljucim jer sam alergican na taj ,,alfa'' mod. Kapiram ja da je to besmislena diskusija i da ti mozda vezbas na 40 pacijenata ali generalno ta prica ,,vodja sam grupe'' ako tvrdim da Man Utd trenutno igra bolje od Sitija...ne pije vodu.

maliajnstajn
24.01.2014, 01:26
Ajnstajne: Prvo da eliminisemo poredjenje gledanje na sebe kao na propaliteta i kao kita :) Ne bas bukvalno tako ali pored sebe u svom okruzenju imam mnogo primera gde su ljudi ladovina i srecni su a uopste ne moraju da teze ka necemu boljem, visem ili da napreduju ne znam koliko. Meni se takav pristup svidja, pretpostavljam da mi je taj osecaj urodjen. Pegla mi se od ujakove recenice ,,Kako vidis sebe za 5 godina'' to mi je fuj i stvarno tako mislim. Svako je na neki nacin krojac svog zivota a za moje standarde i nacin razmisljanja da kucnem u drvo zivim odlicno. Uopste se ne pitam da li mogu jos bolje, da li cu sutra imati to i to ili cu biti ovakav ili onakav. Napisao si ,,Zivi zivot ne razmisljajuci o posljedicama'' a iz svega navedenog sto pises deluje mi kao da si dosta opterecen (za mene) nebitnim stvarima. Mozda te to na neki nacin i gusi i trudis se da odredjene slabosti maskiras na taj nacin sto ,,odglumis'' autoritet kao u slucaju onih 40 nesretnika. Ti svakako nisi glavni niti si alfa ako pomislis to. Mozda gresim ali te dozivljavam tako. Naravno ne znamo se licno ali iz ovih situacija na forumu stvara mi se takva slika. Konkretno da zamislim situaciju gde ti tvrdis da pesimizam ne postoji postavio bih se na foru ,,Boli me uvo sta on misli, cuj pesimizam ne postoji''. Cak ne moram ni argumente da ti dam, samo te iskljucim jer sam alergican na taj ,,alfa'' mod. Kapiram ja da je to besmislena diskusija i da ti mozda vezbas na 40 pacijenata ali generalno ta prica ,,vodja sam grupe'' ako tvrdim da Man Utd trenutno igra bolje od Sitija...ne pije vodu.

Ja sebe za 5 godina vidim kao neku zvijer ili 2 metra pod zemljom sa 30 ak prostrelnih rana na tjelu :biggrin:

Condition23
24.01.2014, 01:32
To je sasvim zadovoljavajuce. Ja sebe ne vidim ni u ogledalu a kamoli za 5 godina :)

Powerslave
25.01.2014, 18:57
Samo ne upisuj ekonomiju. To ti je rupa bez dna... u svakom smislu.

弱肉強食
23.04.2014, 15:21
Ja sebe za 5 godina vidim kao neku zvijer ili 2 metra pod zemljom sa 30 ak prostrelnih rana na tjelu :biggrin:
Koji si ti luđak. Poklapaju nam se razmišljanja, samo da ne bude ovaj drugi scenario. :tu:

Scouser
23.06.2014, 23:38
Jel ide neko na Saobracajni FTN u Novom Sadu ? Ako ide neko ukratko kaze iskustvao, kako tamo itd... Prijatelja interesuje. :)

Bastia33
22.09.2014, 18:03
Slučajno nađoh savršenu temu na savršenom forumu za moje pitanje :D

Imam 14 godina, i već ulazim u period kada trebam razmišljati o svojoj budućnosti, odnosno kakav fakultet upisati, a prema tome i srednju školu. Već neko vrijeme sam zaljubljen u posao sportskog novinara. Taj posao sklapa dvije od meni tri najbitnije stvari u životu, svakodnevnu dozu sporta, i naravno lovu :biggrin:
Ono što me zanima, kako bi naš narod rekao, ima li 'ljeba od toga? Koliko zarađuju, koliko su uopšte traženi...
I šta tačno trebam upisati da bi jednom postao sportski novinar, odnosno kakav fakultet, i kakva je srednja škola najbolja. Srećom imam taj luksuz (za sada) da sam odličan učenik, te da bi me primili i u gimnaziji ili bilo kome drugom smjeru, ali ako mi nije potrebno, ne bi proveo 4 godine života učeći latinski, logiku, geografiju, biologiju, istoriju i ostale stvari koje mi u životu neće trebati. U tom slučaju radije upišem informatiku, imam sve ono što mi je potrebno i što me zanima.
O da, tečno govorim engleski, znam osnove njemačkog (gramatiku), a preko ljeta sam se počeo upuštati i u italijanski, mada ću vjerovatno za koju godinu uplatiti časove, jer se online ne može baš mnogo naučiti, tako da što se tiče stranih jezika na sve sam spreman. :D

bice
22.09.2014, 18:48
Brate kao da citam nesto sto sam ja napisao.Ja sam takodje zeleo da budem sportski novinar jos u osnovnoj,ali nisam zeleo u gimnaziju da idem zbog ucenja koje je preterano i pretesko,zato sam upisao ekonomsku koja je duplo laksa i sprdnja skola gde sam 4 godine odlican bio i to vrlo lagano.Kda sam ove godine razmisljao sa da upisem naravno da se vraila zelja za novinarstom ali kada sam pogledao koliko ljudi primaju na budzet i u opste koliko ljudi primaju te da je skolarina 100 000,plus taj fax nema u mom gradu(Kragujevcu),vec u Nisu,Beogradu i Novom Sadu odlucio sam da nazalost odustanem i upisem ekonomiju na kojoj cu uciti kao konj ali jednostavno nisam imao izbora.Tako da ti predlazem da nikako ne upisujes gimnaziju jer znam dosta mojih drugova i drugarica iz osnovne koji su bili odlicni u osnovnoj a u gimnaziji cak i polagali koliko je tesko bilo.Ja i dalje sanjam o sportskom novinarstvu i stvarno se nadam da cu postati to jednog dana a ti ne gubi nadu i pametno izaberi :)

Mr. Wolf
22.09.2014, 18:52
Ne isplati se biti novinar.
Za novinara se upisuje FPN (fakultet politickih nauka).

Upisi informatiku ako te zanima, mozda Teslu - smer elektrotehnicar racunara ili neku drugu srednju koja te zanima.

EDIT:

Novinarstvom mozes da se bavis i ako ne zavrsis FPN, vazno je da znas i volis da radis to sto radis.

bice
22.09.2014, 18:55
U Nisu ima na filoloskom fakultetu smer novinarstvo zasebno,ne znam sto se ne isplati,povuces par veza sa foruma i eto te na SK :biggrin:

Bastia33
22.09.2014, 19:04
Znam sve, imam sestru, učenika generaciju u osnovnoj, prve dvije godine u gimnaziji prolazi trojkom, tek se sad u trećem malo trgla i počela učiti :D

Meni grad nije problem, niti škola koja je potrebna, mene prvenstveno zanima može li se živiti od tog posla...

...
Hvala :D

Mr. Wolf
22.09.2014, 19:14
Poenta je u tome da ti ne moras da zavrsavas novinarstvo da bi bio novinar. Ako imas talenat za pisanje, ako znas sve sto je potrebno za jednog novinara, to je dovoljno.
Imas jos 5 godina do faksa, polako, ko zna da li ce se pojaviti interesovanje za necim drugim dok stignes do broja na tvom avataru. Polako........:)

maliajnstajn
22.09.2014, 19:17
Jebiga brate ja sam mislio da cu da budem astronaut u osnovnoj, a ekonomiju sam mrzio nenormalno, a sad sam freak opcenito za nekim aspektima ekonomije. Laganice:biggrin:

Bastia33
22.09.2014, 19:24
Ah, svi sanjamo da ćemo biti astronauti jednog dana :D

Naravno, sve se može u trenutku okrenuti, meni je jedino bitno da se osiguram te da sam siguran da mogu upisati fakultet koji će biti na listi želja sa informatikom. Zato sam i postavio pitanje, mada da ima želju za pisanjem i novinarstvom, nema sumnje da imam, a što se talenta tiče, to nije na meni da prosudim :)

Freshman
22.09.2014, 19:52
Daleko si ti momak od ozbiljne price za fakultetima, iako je lepo videti da tako mladi ljudi vec sad gledaju sta ce i gde. Koju god da upises srednju, osim gimnazije, neces pogresiti, a sada su nekako najpopularnije ekonomske ili elektrotehnicke.

http://www.sportklub.info/forum/showthread.php/3948-Koji-fakultet-upisati/page7?p=1169366&viewfull=1#post1169366

Da se ne ponavljam, posto sam ovo vec pisao u prvom pasusu. U principu imas nekoliko opcija, ali je nekako najbolja FPN u BG (mada ne znam gde zivis, koliko ti je to daleko), s obzirom da je drzavni, i da imaju finu praksu, i sto je to najlaksi smer od regularna tri na tom fakultetu, bar mi tako drustvo govori koje ide na taj fax. Opet, opcija Singidunum ili Megatrend koji svakako imaju te smerove su isto ok opcije ako imas pare za finansiranje, a i poprilicno nisu teski za ucenje, cak naprotiv.:D

I da, od novinarstva se ne zaradjuje puno, bar kod nas u ovim domacim listovima poput Zurnala, ako si vec odredio da ces sportski novinar biti. Cak imamo jednog forumasa ovde koji radi tamo, on je zavrsio privatni Singi, pa ti mozda on moze vise reci.

Ja sam npr zeleo da budem isto kao ti u tim godinama, sportski novinar, ali sam kasnije ipak prelomio da odem na FSFV ili popularni DIF, jer me je u gimnaziji (koju sam nazalost pohadjao) zgranulo ocajno fizicko vaspitanje, tako da nije iskljuceno da i ti vremenom promenis misljenje. Mada opet, kao sto Johnny rece, u principu i nije bitno sta zavrsis, da bi radio kao novinar, pa nije iskljuceno, da se ja opet zainteresujem za tu struku.

Miletić
22.09.2014, 20:07
ne postoji vrsta obrazovanja i usavrsavanja koja bi se mogla poistovetiti sa gubljenjem vremena ili bi se mogla omalovaziti ali novinarstvo, narocito sportsko je nesto sto smatram da se prosto ne moze nauciti u bilo kakvoj skoli, prosto ako covek to nema u sebi mislim da nikada nece biti uspesan jer tu ne postoje formule i pravila za uspeh, vise je individualno i slobodnije je od drugih zanimanja... stoga smatram, uz duzno postovanje, da samo novinarstvo kao usmerenje za akademske studije nije najprakticnije resenje, to je vestina koju ako imas u sebi i zainteresovan si da se time bavis kad tad ces ispoljiti i usavrsiti i bez studiranja a za studije uvek mozes odabrati nesto prakticnije i imati neko back up zanimanje...

nije neki primer ali ja sam naravno takodje vrlo zainteresovan za sportsko novinarstvo i kao takav sam proslog leta gostovao u SK u rubrici gost voditelj intervjuisuci tom prilikom Gojka Andrijasevica o aktuelnim temama iz sveta fudbala... Zaista lepo iskustvo boravak u SK i upoznavanje sa Viskom, Pralicom, Gojkom, Bayom itd :) intervju je protekao odlicno iako sam do tada na prste jedne ruke mogao da nabrojim svoja pojavljivanja pred kamerama (mogu i sad :biggrin: ), a da ne govorim o neiskustvu u takvim situacijama... I ne smatram ja da je proslo odlicno vec su i Gojko i Baya bili pozitivno iznenadjeni intervjuom i nakon istog me Baya cak pitala da li sam zainteresovan da se bavim komentatorskim poslom ili sportskim novinarstvom na sta sam se naravno odusevio i odgovorio pozitivno i ostalo je na tome da ih kontaktiram i da zakazemo nekakve probe i testove... U medjuvremenu zavrsavam ekonomiju i vreme mi ne dozvoljava prosto da se posvetim tome iako imam ogromnu zelju i nadam se da cu naci vremena da ih kontaktiram od oktobra jer krecu master studije i mislim da cu imati sasvim dovoljno vremena i koncentracije da zablistam tamo :biggrin:

tako da je moj savet da pratis svoje snove ali ne po svaku cenu jer se racionalno razmisljanje (mozgom) vise isplati od razmisljanja srcem :D

Bastia33
22.09.2014, 20:11
Hvala puno na odgovorima :D

Što se tiče privatnih fakulteta, mislim da finansije to ne bi izdržale, a pošto živim u RS, sigurno mi se ne isplati ići u Beograd na privatni fakultet, mada sumnjam da bi i ovdje mogao plaćati privatni...

bice
22.09.2014, 22:34
ne postoji vrsta obrazovanja i usavrsavanja koja bi se mogla poistovetiti sa gubljenjem vremena ili bi se mogla omalovaziti ali novinarstvo, narocito sportsko je nesto sto smatram da se prosto ne moze nauciti u bilo kakvoj skoli, prosto ako covek to nema u sebi mislim da nikada nece biti uspesan jer tu ne postoje formule i pravila za uspeh, vise je individualno i slobodnije je od drugih zanimanja... stoga smatram, uz duzno postovanje, da samo novinarstvo kao usmerenje za akademske studije nije najprakticnije resenje, to je vestina koju ako imas u sebi i zainteresovan si da se time bavis kad tad ces ispoljiti i usavrsiti i bez studiranja a za studije uvek mozes odabrati nesto prakticnije i imati neko back up zanimanje...

nije neki primer ali ja sam naravno takodje vrlo zainteresovan za sportsko novinarstvo i kao takav sam proslog leta gostovao u SK u rubrici gost voditelj intervjuisuci tom prilikom Gojka Andrijasevica o aktuelnim temama iz sveta fudbala... Zaista lepo iskustvo boravak u SK i upoznavanje sa Viskom, Pralicom, Gojkom, Bayom itd :) intervju je protekao odlicno iako sam do tada na prste jedne ruke mogao da nabrojim svoja pojavljivanja pred kamerama (mogu i sad :biggrin: ), a da ne govorim o neiskustvu u takvim situacijama... I ne smatram ja da je proslo odlicno vec su i Gojko i Baya bili pozitivno iznenadjeni intervjuom i nakon istog me Baya cak pitala da li sam zainteresovan da se bavim komentatorskim poslom ili sportskim novinarstvom na sta sam se naravno odusevio i odgovorio pozitivno i ostalo je na tome da ih kontaktiram i da zakazemo nekakve probe i testove... U medjuvremenu zavrsavam ekonomiju i vreme mi ne dozvoljava prosto da se posvetim tome iako imam ogromnu zelju i nadam se da cu naci vremena da ih kontaktiram od oktobra jer krecu master studije i mislim da cu imati sasvim dovoljno vremena i koncentracije da zablistam tamo :biggrin:

tako da je moj savet da pratis svoje snove ali ne po svaku cenu jer se racionalno razmisljanje (mozgom) vise isplati od razmisljanja srcem :D

A cekaj kako si gostovao?Prijavio se negde ili?

Princoni Snow
22.09.2014, 23:02
Ma ne treba ti za to faks. Bolje ti sada od malena kreni da se slihtas cika Vladanu, i kad porastes eto tebe na sk :D

Miletić
23.09.2014, 13:28
A cekaj kako si gostovao?Prijavio se negde ili?

nisam siguran ali mislim da ta rubrika vise ne postoji... dok je postojala bio je mail za prijavu i nekoliko dana nakon prijave me je pozvala Baya i saopstila mi detalje... zaista lepo iskustvo jos jednom moram da ponovim i nadam se da ponuda jos vazi jer je rekla da me imaju u arhivi tako da se mogu javiti kad god pozelim, planiram uskoro da se javim pa cemo videti :)

Condition23
23.09.2014, 14:47
Slučajno nađoh savršenu temu na savršenom forumu za moje pitanje :D

Imam 14 godina, i već ulazim u period kada trebam razmišljati o svojoj budućnosti, odnosno kakav fakultet upisati, a prema tome i srednju školu. Već neko vrijeme sam zaljubljen u posao sportskog novinara. Taj posao sklapa dvije od meni tri najbitnije stvari u životu, svakodnevnu dozu sporta, i naravno lovu :biggrin:
Ono što me zanima, kako bi naš narod rekao, ima li 'ljeba od toga? Koliko zarađuju, koliko su uopšte traženi...
I šta tačno trebam upisati da bi jednom postao sportski novinar, odnosno kakav fakultet, i kakva je srednja škola najbolja.

Mislim da sam u ovom trenutku najbolji covek za tebe. Evo prijatelju moj samo da ubodem poentu na startu: u pocetku ti definitivno nema hleba od toga, moras da zrtvujes jedan period, da izgradis put za neku dalju karijeru ali naravno sve zavisi sta te konkrektno interesuje (na primer u pisanim medijima sto se tice sporta finansijska situacija je blago receno ocajna dok je na nekim televizijama to solidno placeno). Veruj mi dobro razmisli koliko si spreman za to zvanje ,,sportski novinar’’. Ako volis fudbal nije isto gledati ga na TV-u a onda na forumu ili sa drugarima caskati o tome pa da mislis da si samo zbog toga predodredjen za taj posao. Dok ne osetis stvari u praksi mozes samo da mastas kako to izgleda (u to sam se uverio).
Nema pravila koju srednju skolu moras da upises. Dacu ti moj primer: bio sam u poljoprivredno-hemijskoj a onda sam zavrsio novinarstvo (jeste da sam bio na Megatrendu ali Boze moj :D ). I opet sve je to nebitno dok nisam poceo da radim u Zurnalu I osetio kako se pise prvi izvestaj. Dzaba ti sve moguce teorije sta je vest, izvestaj, reportaza, feljton, antrfile, istrazivacko novinarstvo bla bla bla ako odgledas utakmicu I ne umes da je preneses na papir. Sto se tice finansija trenutno je situacija katastrofalna I nema nekih naznaka da ce biti bolje sem ako sve to ne izumre I stvari se totalno presele na online. Nikakvih pravila nema, drugar ima zavrsenu srednju, radi u Blicu vec 4 godine za solidnu platu a drugar koji je zavrsio faks honorarno je radio tamo za 12 hiljada, otisao pre neki dan da trazi povisicu jer nece da radi za tako male pare I urednik mu je samo rekao ,,U redu Marko nema nikakvih problema, od sutra ne moras da dolazis na posao’’. Njima je u interesu da radis kao konj za sto manje pare I okrece se krug, doci ce neko drugi par meseci da radi na Markovom mestu za 12 hiljada onda ce taj da uradi isto, da napusti I opet u krug. Svakako I dosta zavisi od ljudi I kontakata kojih imas ili nemas. U sustini hocu da ti kazem da ima jos dosta vremena da ti se obrnu razmisljanja ali ako se pak odlucis za ovo onda se bas dosta kockas. Ja se evo iskreno razmisljam da dam razliku predmeta za srednju farmaceutsku skolu I da u apoteci radim za 40 hiljada jer do tih para u Zurnalu vrlo verovatno nikada necu da stignem. Mislim koliko god da se to voli mora da se razmislja ,,sutra’’ I o porodici. Ako bas sve krene po zlu onda uzmem iz magacina saku lekova, progutam I resim zivotne probleme :D
Pazi, ovo ti je sve napisao sporstki novinar pocetnik, koji radi sitne izvestaje ovog tipa: http://www.dodaj.rs/f/3H/BU/4ZhkeKQl/img20140923153749.jpg

E sad to je sprdnja ali zamisli sebe sutra da radis Zvezdu ili Partizan gde svaki dan u Zurnalu imas minimum po dve velike strane, znas koja je to odgovornost I treba da se otelis kao volina da bi dobio da kazemo neku zadovoljavajucu paru ali dosta malu u odnosu na ono sto radis. To je veliki poraz I mozda je postenije da ja tebe posavetujem da se manes ovoga sem ako bas ne vidis sebe ni u cemu drugom. Mada opet se ponavljam, ko zna sta donosi sutra, mozda se upoznaju neki ljudi pa se okrene neka lova, jos skautiramo igrace pa ih uvalimo menadzerima za 5% puna kapa :) Nadam se da ces da procitas ovo, sta god ti treba obrati se Kondiciji uvek sam tu da izvedemo mlade narastaje na pravi put, mir u svetu I moram da naglasim da je vrlo verovatno da nikad u zivotu ovoliki post vise necu da iskucam, imao si cast I privilegiju da izmamis to od mene. Duzan si mi jedno pola sata zivota :D Ziv bio!

Freshman
23.09.2014, 15:31
Ako bas sve krene po zlu onda uzmem iz magacina saku lekova, progutam I resim zivotne probleme :D

Idol...:rofl_1:

Condition23
23.09.2014, 15:44
Uzgred Bastia revolucionar, slusaj me jos jednu stvar: Zasto bi radio u ovakvoj radijaciji od novinarstva (nebitno sto tezis sportskom), vidi molim te kakvo je vreme doslo i ti hoces da budes deo radioaktivnog otpada?

http://www.dodaj.rs/f/u/qO/EY9K9eZ/muda.jpg

naslovna strana eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeej

Miletić
23.09.2014, 16:23
zato sto HRABROST nije dovoljno bombasticno a COJONES 95% ljudi u Srbiji ne bi razumeli :biggrin:

Condition23
23.09.2014, 17:29
zato sto HRABROST nije dovoljno bombasticno a COJONES 95% ljudi u Srbiji ne bi razumeli :biggrin:

https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-xpa1/v/t1.0-9/s720x720/10649854_10205060341299306_3893070505181674633_n.j pg?oh=98c6385ccd1a99a3d1fda01d4ce80559&oe=54CC6BDF&__gda__=1422566688_e22d3277afb11b5d90572482037cd30 3 :D
sad akcentujemo levu stranu.

Ricma
23.09.2014, 17:30
You must spread some Reputation around before giving it to Condition23 again.

:(

Sad mi krivo za sta sam ti dao reputaciju, ti si raspisao u prethodna dva dana.:angry:

Takav naslov nece da smeta publici koja cita Informer, a takvih ima mnogo.Sto dovoljno govori o njima kakav su profil.Drugar mi nedavno radio u trafici, novine su se prodavale ko alva.

Condition23
23.09.2014, 17:47
Ma pusti te impregnacije reputacije Ricpa ovo je teska tematika :) Fazon je u tome sto se kodeksi ne postuju ni 2%, kukamo za slobodom medija i protiv smo cenzure a ovo je blago receno degutantno. Ako neko treba da se bori za ovakav vid novinarskog izrazavanja onda je postenije baviti se najstarijim zanatom na svetu - majkom prostitucijom (tu dolazimo do situacije da mi je ponekad krivo sto sam musko). Pa upadamo u virove laznih moralisanja, vecina bi osudilia poziv na bavljenje kurvanjem a nece da dignu uzbunu i pocepaju naslovnu stranu dnevnog lista u Srbiji gde ti bez pardona stavljaju pederska posla i muda u oci. Ja bih to tretirao kao napad na ljude i pokusaj da se isti oslepe... i sad to nije strasno a strasno je sto se posteno zaradi neki dinar za pruzanje seksualnih usluga.

Da podvucemo crtu i konstatujemo ogroman apsurd: hapse prostitutke a ne hapse vlasnike novina i urednike za pokusaj vadjenja beonjaca... ko je tu lud? :hm:

Bastia33
23.09.2014, 17:58
Condition23, prijatelju dužan sam ti gajbu piva za toliki post. :D

Hvala puno na savjetima, ima do te odluke još mnogo vremena, ali jednom će doći taj dan, a na njega želim biti spreman.
Odgovorio si na tačno ono što me zanimalo i šta mi je trebalo...
Ništa, sad idem da čitam neke lijeve magazine pa da za 10 godina mogu napisati biografiju Jelene Karleuše i od Pinka pokupiti goleme pare :)

Hvala puno :cheers:

Condition23
23.09.2014, 21:46
Condition23, prijatelju dužan sam ti gajbu piva za toliki post. :D

Hvala puno na savjetima, ima do te odluke još mnogo vremena, ali jednom će doći taj dan, a na njega želim biti spreman.
Odgovorio si na tačno ono što me zanimalo i šta mi je trebalo...
Ništa, sad idem da čitam neke lijeve magazine pa da za 10 godina mogu napisati biografiju Jelene Karleuše i od Pinka pokupiti goleme pare :)

Hvala puno :cheers:

Citaj brate Skandal i Svet plus i nema zime za tebe :)

Moze gajba ali da podelimo! Pitaj sta god ti bude trebalo i javi na leto gde si upao u srednju.

Bastia33
23.09.2014, 21:52
Ma sve si već rekao, ostao sam bez pitanja za sada..
Hvala puno još jednom, a što se gajbe tiče, neka ostane sve legealno, nema piva za mene :D