Announcement

Collapse
No announcement yet.

Aragon MotoGP 2013

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Aragon MotoGP 2013




    Pet trka je ostalo do kraja ove neverovatne sezone. Mark Markez nezaustavljivo grabi ka tituli, Lorenco i Pedrosa, realno, ne pitaju se tu nista. Daleko od toga da je sampionat odlucen, jer 34 poena ne izgleda bas nedostizno, medjutim ako stvari sagledamo ovako: neka Lorenco ili Pedrosa pobede na svakoj trci do kraja sezone, a Markez bude drugi, on ce ipak osvojiti titulu i to sa 9 poena prednosti. Prema tome, sa ovakvim odnosom snaga u sampionatu da li ce Markezu biti tesko da zavrsava trke na drugom mestu?

    Ono sto Lorencu ne ide na ruku je i to sto je sledeca trka Aragon. Lorenco jos uvek nema pobedu na ovoj stazi, a honda je daleko uspesnija od jamahe na ovoj stazi. Sa druge strane, Pedrosi bas nista ne ide od ruke. Covek ne moze da se sastavi, a ovo su staze na kojima je on dominirao predhodnih godina.

    Bice interesantno videti i neke promene u timovima. Yonny Hernandez na Pramac dukatiju, Damian Cudlin na PBM i Luca Scassa u Cardion AB

    Tabela




    Podaci o stazi

    duzina 5.078 m
    sirina 15m
    levih krivina 10
    desnih krivina 7
    najduzi pravac 968




    Visinska razlika 50m i nagib od 9%

    Last edited by crni; 25-09-13, 23:41.

  • #2
    Originally posted by crni View Post
    Lorenco jos uvek nema pobedu na ovoj staz
    kakve sam srece ima da je ubelezi bas sad kad ne treba
    don't be scared homie
    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by crni View Post






      Bice interesantno videti i neke promene u timovima. Yonny Hernandez na Pramac dukatiju







      Originally posted by denia_el View Post
      kakve sam srece ima da je ubelezi bas sad kad ne treba
      od toga nema nista

      The #MotoGP paddock is ready for the Gran Premio Iveco de Aragon!


      marcmarquezfans93#MarcMarquez y su hermano #AlexMarquez camino de #Motorland, #Aragon! Trabajando duro para este finde! Muchisima suerte a los dos! #marcmarquez93 #alexmarquez12 #mm93
      Last edited by tasa01; 25-09-13, 22:08.
      sigpic

      Dobar deo svojih para potrosio sam na pice, zene i brza kola. Ostalo sam procerdao.!!!

      Comment


      • #4
        Osim sto Lorenzo i Pedrosa moraju da pobede i nadaju se da ce Marc neki put zavrsiti 3 . i nize, Lorenzo mora da se moli svim mogucim bozanstvima da mu motor izdrzi 6 trka. Ovaj sa seamless menjacem je bio novi i poslednji dozvoljeni. Nakon toga ima izbor da pocne trku 10 sekundi kasnije iz boksa ili da turi motor bez seamless menjaca, ako mu ovaj sad ispusti dusu. Gorke muke...

        PS Najgori scenario bi mu bio da se to desi u sred trke, mada je pored svih mernih uredjaja i nivoa tehnicke forenzike tesko da se ostecenja koja bi do toga dovela ne primete...

        Comment


        • #5
          mislim da trecu trku u spaniji ove godine dobija marquez,pedrosa je jednu,lorenzo drugu red je na marca..a i da ne gledam na to nekako mi je on prvi favorit po svemu vidjenom do sad
          MESSI 10

          Comment


          • #6
            Originally posted by Vanja #66 View Post
            Osim sto Lorenzo i Pedrosa moraju da pobede i nadaju se da ce Marc neki put zavrsiti 3 . i nize, Lorenzo mora da se moli svim mogucim bozanstvima da mu motor izdrzi 6 trka. Ovaj sa seamless menjacem je bio novi i poslednji dozvoljeni. Nakon toga ima izbor da pocne trku 10 sekundi kasnije iz boksa ili da turi motor bez seamless menjaca, ako mu ovaj sad ispusti dusu. Gorke muke...

            PS Najgori scenario bi mu bio da se to desi u sred trke, mada je pored svih mernih uredjaja i nivoa tehnicke forenzike tesko da se ostecenja koja bi do toga dovela ne primete...
            ..jos 10 novih motora i menjaca da imaju,jedan komplet za qp,drugi za trku..ono sto ne biva,ne biva ..jok more..new wc Mgp clas is MM.....Mali Milojica..znate coveka sigurno..
            sigpic

            Comment


            • #7
              Originally posted by Vanja #66 View Post
              ...mada je pored svih mernih uredjaja i nivoa tehnicke forenzike tesko da se ostecenja koja bi do toga dovela ne primete...
              Kakva ostecenja?!
              Zovite

              Comment


              • #8
                Originally posted by Vanja #66 View Post
                ...mada je pored svih mernih uredjaja i nivoa tehnicke forenzike tesko da se ostecenja koja bi do toga dovela ne primete...
                Kakva ostecenja?!
                Zovite

                Comment


                • #9
                  Originally posted by Rossini View Post
                  ..jos 10 novih motora i menjaca da imaju,jedan komplet za qp,drugi za trku..ono sto ne biva,ne biva ..jok more..new wc Mgp clas is MM.....Mali Milojica..znate coveka sigurno..
                  Hahahha Milojica ce ih sve hahahhahahaha

                  Originally posted by nixa View Post
                  Kakva ostecenja?!
                  Mislio je uopsteno, i da dodje do ostecenja,to jest do mehanickog kvara mogu se pratiti, i videti
                  Last edited by tasa01; 26-09-13, 08:06.
                  sigpic

                  Dobar deo svojih para potrosio sam na pice, zene i brza kola. Ostalo sam procerdao.!!!

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by Rossini View Post
                    ..jos 10 novih motora i menjaca da imaju,jedan komplet za qp,drugi za trku..ono sto ne biva,ne biva ..jok more..new wc Mgp clas is MM.....Mali Milojica..znate coveka sigurno..
                    Ja sam to vrlo vidovito prorekao pre 2 trke...

                    Originally posted by nixa View Post
                    Kakva ostecenja?!
                    Ostecenja koja nastaju od koriscenja... Svaki masinski deo se projektuje sa odredjenim zivotnim vekom na umu i sta sledi kad se taj zivotni vek premasi zavisi od toga sa kolikim je stepenom sigurnosti (protiv havarije) pravljen. Sve preko 2 znaci da deo ima u sebi jos mogucnosti, pod uslovom da se nije opterecivao iznad dozvoljenog limita. Sve ispod 1.5 znaci da je deo vrlo blizu svog kraja. U vazduhoplovstvu i motosportu sve se radi sa ciljem smanjenja mase, tako da se i delovi projektuju da budu sto manji, tanji, laksi, tako da retko prelaze st. sigurnosti 1.5, a najcesce su 1.25-1.3 (naravno ovo govorim za vazduhoplovstvo, na fakultetu nema smera za motosport , ali to je sve jako slicno danas). Sa tako malim faktorima mora se biti vrlo oprezan nakon isteka zivotnog veka, tad se sve mora precizno ispitati jer i najmanja pukotina moze unistiti neki deo, moguce i neki krucijalni za rad agregata...

                    Koji delovi prvi stradaju nemam predstavu, to ce znati neko sa vise godina prakticnog iskustva sa motorima pre svega... Enter Rossini...
                    Last edited by Vanja #66; 26-09-13, 08:13.

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Vanja #66 View Post

                      (naravno ovo govorim za vazduhoplovstvo, na fakultetu nema smera za motosport , ali to je sve jako slicno danas).

                      pod hitno da se uvede


                      Originally posted by Vanja #66 View Post
                      Jednog dana bice i to...
                      I onda se ja podmladjujem i vracam na fakultet
                      Last edited by tasa01; 26-09-13, 08:25.
                      sigpic

                      Dobar deo svojih para potrosio sam na pice, zene i brza kola. Ostalo sam procerdao.!!!

                      Comment


                      • #12
                        Jednog dana bice i to...

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Vanja #66 View Post
                          Ja sam to vrlo vidovito prorekao pre 2 trke...



                          Ostecenja koja nastaju od koriscenja... Svaki masinski deo se projektuje sa odredjenim zivotnim vekom na umu i sta sledi kad se taj zivotni vek premasi zavisi od toga sa kolikim je stepenom sigurnosti (protiv havarije) pravljen. Sve preko 2 znaci da deo ima u sebi jos mogucnosti, pod uslovom da se nije opterecivao iznad dozvoljenog limita. Sve ispod 1.5 znaci da je deo vrlo blizu svog kraja. U vazduhoplovstvu i motosportu sve se radi sa ciljem smanjenja mase, tako da se i delovi projektuju da budu sto manji, tanji, laksi, tako da retko prelaze st. sigurnosti 1.5, a najcesce su 1.25-1.3 (naravno ovo govorim za vazduhoplovstvo, na fakultetu nema smera za motosport , ali to je sve jako slicno danas). Sa tako malim faktorima mora se biti vrlo oprezan nakon isteka zivotnog veka, tad se sve mora precizno ispitati jer i najmanja pukotina moze unistiti neki deo, moguce i neki krucijalni za rad agregata...

                          Koji delovi prvi stradaju nemam predstavu, to ce znati neko sa vise godina prakticnog iskustva sa motorima pre svega... Enter Rossini...
                          Kakva je razlika u izradi delova za agregat sa stepenom sigurnosti 2 a kako sa recimo 1,5?I kako se taj stepen naknadno utvrdjuje?Kako se uocavaju moguce pukotine na njima kada su agregati zapecaceni i ne mogu se otvarati?Kako ti delovi mogu da se opterete preko dozvoljenog limita? Kako se limitiraju ti delovi?
                          Last edited by nixa; 26-09-13, 11:37.
                          Zovite

                          Comment


                          • #14
                            ma isto je to za sve..radio sam i ja na fakultetu neke stepene sigurnosti za pojedine delove..a sto se tice tog smera kad bi ga uveli,pa ne bih izlazio sa fakulteta
                            MESSI 10

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by nixa View Post
                              Kakva je razlika u izradi delova za agregat sa stepenom sigurnosti 2 a kako sa recimo 1,5?

                              Pa, prvo, delovi su manji na svim mestima, ali koliko manji zavisi od opterecenja koje podnose. Zaptivac je recimo pritisnut poklopcem motora odredjenom snagom i to je dominantno opterecenje na njemu, odredjuje se jacinom pritezanja navoja. On prakticno ne mrda u odnosu na druge delove, tako da je samo pritezanje bitno. Sa druge strane imas radilicu, imas klipnjace, klipove, blok motora, svi su dinamicki optereceni na ovaj ili onaj nacin eksplozijama goriva, pa se u odnosu na to projektuju. Sad, da li recimo uzimaju neku srednju vrednost za broj obrtaja i kolicinu goriva koju koriste u razlicitim mapama motora (jer mi je suludo da se motor pravi kao da radi 4 trkacka vikenda sve vreme u svakoj sesiji na maksimalnom broju obrtaja), pa to koriguju u faktoru vremena maksimalnog opterecenja (to je pretpostavljam 1000 do 2000 veci broj obrtaja od maks dozvoljenog sa najbogatijom smesom goriva) ili nesto drugo, to ne mogu ni da zamislim. Mislim, sve sto ovde piskaram je iz moje glave, kako se stvarno radi varira verovatno i u Hondi, Yamahi, Ducatiju, Aprilliji, ali ovo je neki moj dojam, baziran na 2 godine citanja svih mogucih tekstova i ovo malo znanja i ideja o tome kako masinstvo izgleda u praksi koje sam stekao za dosadasnje dve vrlo uspesne godine studija...

                              Primer iz svakodnevnog zivota je lift - njegove su sajle pravljene da izdrze 6 ili vise puta vecu masu nego sto pise da je dozvoljeno. Ali same sajle su svega 1.817 puta veceg precnika u odnosu na sajle koje bi se pravile samo za najvecu dozvoljenu tezinu (treci koren iz 6 je 1.817, stepen sigurnosti za vratila, sajle i vecinu slicnih delova, utice svojim trecim korenom na njihov precnik). Ali, to ima malo slicnosti sa vrhunskim motorima SUS kao u MotoGPu, osim u bazicnom principu...

                              I kako se taj stepen naknadno utvrdjuje?

                              Stepen se menja kroz projekat i iteracije - pocnes sa jednom idejom, odradis osnovni proracun, vidis da negde nesto mozes da promenis i smanjis, pa to i uradis i posle novi osnovni proracun i tako sa svakom promenom koja se unese... Ali to se sad radi na kompjuterima, tako da sa svakom promenom on izvrsi korekcije u rezultatu testa koji se radi. Recimo motor posle ide na dino test, pa ako je tu sve kako je i zamisljeno ide u ram. Ali, na samom kraju, posto je u pitanju prototip za koji ne postoje konvencije i preporuke za projektovanje, testira se na stazi u sklopu u kom i treba da sluzi - u motoru. Zato se i rade intenzivna testiranja na stazi stalno, zato je Yamaha par meseci testirala vek ovog novog menjaca, da bi bili sigurni da nece popustiti u trci...

                              Kako se uocavaju moguce pukotine na njima kada su agregati zapecaceni i ne mogu se otvarati?

                              Delovi koji ne smeju da se diraju se proveravaju ultrazvukom, najverovatnije... Ne vidim kako bi drugacije moglo, metode magnetnog fluksa funckionisu za celik, za aluminijum ne, ali i tad je potrebno da se deo gleda, a unutrasnjost cilindra se ne vidi. Mada, moguce je da i guraju kamere kroz ventile, kad mogu doktori u krvotok, mogu i oni u cilindar...

                              Kako ti delovi mogu da se opterete preko dozvoljenog limita? Kako se limitiraju ti delovi?

                              Ideja je da se na stazi limit ne dostigne i kao sto sam vec napisao gore, to je nejverovatnije 2000 (oko 10%) ili tako veci broj obrtaja od maks dozvoljenog sa najbogatijom (najjaca eksplozija) mesavinom goriva. To se lako uradi na dino testu... Opet, koliko dugo se drzi na probnom stolu zavisi od procene koliko dugo ce na stazama biti u kom rasponu broja obrtaja na samoj stazi...
                              Boldovao sam pitanja u tvom citatu, a odgovori su ispod njih...

                              Jos jednom, ovo nisu cinjenice, ovo je moj dojam, stvarni proces svega ovoga je sigurno strogo cuvana poslovna tajna i svi detalji variraju od fabrike do fabrike...

                              I da, osim sto posle predvidjenog vremena koriscenja dolazi do mogucnosti razaranja nekh delova, sve duzim koriscenjem opadaju i performanse. U F1 se govori o cifri od 15 KS - toliko motori navodno gube na svakoj trci (tj. FP3, kvalifikacije i trka, jer se bolid ne dira izmedju kvala i trke, a izmedju FP3 i kvala ima vremena da se zameni motor, ali je mnogo bolje da se to potrosi na fine tuning podesavanja), ovde sigurno nije toliko, jer i imaju manje KS za pocetak, ali ne bi me cudilo da se gubi do 5 KS po trci...

                              Originally posted by miha92 View Post
                              ma isto je to za sve..radio sam i ja na fakultetu neke stepene sigurnosti za pojedine delove..a sto se tice tog smera kad bi ga uveli,pa ne bih izlazio sa fakulteta
                              Faks, grad, smer, govori sve...

                              Comment

                              Working...
                              X