PDA

Pogledati punu verziju : FORMULA 1 GRAND PRIX DE MONACO 2013

Iceman
17.05.2013, 21:25
FORMULA 1 GRAND PRIX DE MONACO 2013

http://www.galileo-varazdin.hr/catalog/pics/IMG_690_4.jpg

http://www.belrespiro.com/images/monaco-grand-prix-circuit.png

Staza Monte Carlo u maloj kneževini Monako je posebna u svakom smislu.Drži nekoliko rekorda u kalendaru:
* najkraća staza - 3 340 metara
* najkraća trka 260,520 km (ostale trke imaju distancu od minimum 305 km)
* najveći broj krugova - 78
* prosječna najsporija staza
* najmanja maksimalna brzina - do 285 km/h
* ukosnica Grand Hotel je najsporija krivina u kalendaru - 60 km/h
* ukosnica Grand Hotel je krivina koja ima najveći ugao skretanja u kalendaru

Race Date: 26 May 2013
Circuit Name: Circuit de Monaco
First Grand Prix: 1950
Number of Laps: 78
Circuit Length: 3.340 km
Race Distance: 260.520 km
Lap Record: 1:14.439 - M Schumacher (2004)

http://www.youtube.com/watch?v=e_byieblzKQ

MarkedOne8
18.05.2013, 15:27
Za nedelju dana se dosta pričalo o gumama.Od toga da će Pirelli vratiti gume iz 2012. pa... kako stvari stoje u ovom trenutku, promene će biti minimalne i samo sa ciljem da se ne ponove situacije kao Hamiltonu, Di Resti i Masi, tačnije pucanje guma bez značajnog razloga. FIA je uskočila i reagovala na pravi način.Argumentom koji se zove ,,Tehnički pravilnik za 2013. Sezonu", koji ovoga puta nema rupe i siva polja. Pravilnik kaže da ne sme biti promene guma u sred sezone, osim ako se tehnička komisija složi da su opasne po bezbednost (što ove nisu) ili dok se sve ekipe ne slože za promene. I dalje ćemo viđati otprilike 3 stajanja po vozaču po trci, naravno, sa izuzecima. To je otprilike najbitnije za ovu nedelju. Kao navijač sam zadovoljan zbog toga. Dakle, 3 stajanja, u Monaku verovatno 2, ali neće biti pucanja guma.

Iceman
21.05.2013, 11:35
ajmo.. sto ste zapostavili ovaj podforum .. aktivirajte se malo !!! .. FORZA FERRARI !!!!!

MarkedOne8
21.05.2013, 13:51
Ja čekam ostale da pišu da ne bih spamovao. Do sada u sezoni uopšte nije Safety Cara. Nadam se da ga neće biti ni u Monaku mada su šanse za SC na ovoj stazi oko 80%.

Iceman
21.05.2013, 15:17
https://fbcdn-sphotos-a-a.akamaihd.net/hphotos-ak-ash3/181240_10151502253184335_1267203869_n.jpg

sad ce sc za sve ovo sto nije bio da nadoknadi ::)

Vanja #66
21.05.2013, 18:42
Najavljuje se i kisa na nekim sajtovima za prognozu, SC izgleda nema da fali...

Adje
21.05.2013, 20:54
Meni se ovaj sistem kvalifikacija uopste ne svidja, msm taj jedan krug svako moze da sjebe, mozda bi Massa pobedio u Spaniji da je mogao da vozi i postavi bolje vreme! Trke se dobijaju ili gube zbog taktickih detalja, nije to to! Nekako mi draze bilo ono kad Sumaher krene da vozi hronometar posle 7 krugova, nego ovo, samo se gleda u gume i samo se sracunava! ali dobro, evoluiralo je sport, a i sve je stvar ukusa

Mr.M
21.05.2013, 20:58
Ja od Ferarija uopste ne ocekujem mnogo u MC-u , u ovoj trci najvise od svih u kalendaru kvalifikacije odlucuju a Ferari je standardno los u kvalama tako da ako Alonso ne bude u 3 u kvalama tesko da moze do pobede.

MarkedOne8
21.05.2013, 22:19
Adje, pre je svako imao pravo na jedan krug i ako izleti poništi mu se vreme i ide na začelje.

Ljudi, ovo je treći milenijum. Danas su drugi vozači na gridu. Žalili su se mnogi kako bolidi osvajaju pobede i titule. Od 2008. nema Traction Controla (Sistem koji jako krči na dodavanju gasa) , a sada su i gume zeznutije. Štedeti gume NE ZNAČI ići sporije. Ako se preteruje sa gasom onda zadnji kraj prokliza i to odnosi vreme. Tome je sklon Masa na primer. Kada se doda premalo gasa onda se uštede gume ali to opet uzima vreme, na primer Baton. Najbolje je da se gas pritisne taman toliko da gume ne proklizavaju. U tome je Kimi jako dobar kako kažu mnogi iz padocka. Sve to iziskuje preciznost, spretnost i inteligenciju. Šta mislite, da li vozači daju pun gas na startu?Ne! Da li više volite vozače koji precizno skreću ili prelaze preko ivičnjaka pa čak i na travu? Ista je stvar i sa gumama. Ferari i Lotus NE ČUVAJU bolje gume već ih KORISTE BOLJE. Nekad se čuvalo gorivo, danas su to gume...

Iceman
22.05.2013, 12:25
ja ocekujem dobru trku od ferarija tj od mase i alonsa .. mislim ako se budu obojica nasli u top 5 na kvalama.. mogu lagano zavrsiti na podijumu obojica . ako ne bude problema naravno. !

DinoFC
22.05.2013, 15:02
Ne znam sta da ocekujem od ove utrke.Ne mogu mnogo,posto Ferrari nije jak u kvalama a ovdje je to najbitnije.Mislim najbolje bi bilo kada bi bio ispred Vettela ali tesko.I ako bude u TOP 3 na kvalama to ce biti premija.

Vanja #66
22.05.2013, 16:00
Bitno je i ocuvanje guma, ne samo kvalifikacije. Mecka ce drzati tempo, ako dodje od pol pozicije i normalno trositi gume, dok ce Ferrari i narocito Lotus prilicno krstariti. Ista ce stvar biti ako Red Bull uzme pol, a ako to ucini neko iz Ferrarija ili Lotusa, onda ce biti prava trka. Ovako, ova dva tima ce samo cekati priliku da skinu povodac, a onda ce da odjezde... Sve to u slucaju da ne izvuku stop manje, sto bi bila so na ranu za RBR i Mecku...

Alan
22.05.2013, 18:26
Adje, pre je svako imao pravo na jedan krug i ako izleti poništi mu se vreme i ide na začelje.

Ljudi, ovo je treći milenijum. Danas su drugi vozači na gridu. Žalili su se mnogi kako bolidi osvajaju pobede i titule. Od 2008. nema Traction Controla (Sistem koji jako krči na dodavanju gasa) , a sada su i gume zeznutije. Štedeti gume NE ZNAČI ići sporije. Ako se preteruje sa gasom onda zadnji kraj prokliza i to odnosi vreme. Tome je sklon Masa na primer. Kada se doda premalo gasa onda se uštede gume ali to opet uzima vreme, na primer Baton. Najbolje je da se gas pritisne taman toliko da gume ne proklizavaju. U tome je Kimi jako dobar kako kažu mnogi iz padocka. Sve to iziskuje preciznost, spretnost i inteligenciju. Šta mislite, da li vozači daju pun gas na startu?Ne! Da li više volite vozače koji precizno skreću ili prelaze preko ivičnjaka pa čak i na travu? Ista je stvar i sa gumama. Ferari i Lotus NE ČUVAJU bolje gume već ih KORISTE BOLJE. Nekad se čuvalo gorivo, danas su to gume...
A sta onda znaze naredbe vozacima iz boksa, "uspori radi ustede guma" "nemoj se trkati sa njim, stedi gume" "predji na opciju map 4 radi ustede guma" itd.. Voznja na limitu utice na potrosnju guma. a bez voznje na limitu nema pravih trka.
Proklizavanje u krivini ne znaci uvek i gubljenje stotinki.

Adje
22.05.2013, 19:55
Evo @MarkedOne8 i ja bih voleo da mi objasnis kako voze i kako gume reaguju na to dok ih vozaci stede?!
A sto se tice rifjul-a, meni je to bila dobra stvar, ne znam sta se dobilo ukidanjem??

MarkedOne8
22.05.2013, 20:22
A sta onda znaze naredbe vozacima iz boksa, "uspori radi ustede guma" "nemoj se trkati sa njim, stedi gume" "predji na opciju map 4 radi ustede guma" itd.. Voznja na limitu utice na potrosnju guma. a bez voznje na limitu nema pravih trka.
Proklizavanje u krivini ne znaci uvek i gubljenje stotinki.

Veruj mi, toga je bilo i pre u prošloj deceniji.
Koliko god imali izdržljive, ako mogu malo da se uštede to je super.Dakle, ti si vozač i voziš, voziš... Ako blokiraš točkove u trećem krugu i smanjiš im tako prijanjanje za jednu desetinku.To znači da ćeš čiitavih 50- ak krugova biti sporiji, tj. 5 sekundi za celu trku. Pre bismo imali 2 do 3 konverzacije prekko radia tokom trke, a u današnje vreme 15-20. I to ima uticaja. DRS takođe čini branjenje pozicija težim, pa nekad nema smisla tome. Ako vozač 5% jače troši gume to ne znači da 5% brže vozi. Radi se o racionalnijem iskorišćavanju guma.

Alan
22.05.2013, 20:39
Veruj mi, toga je bilo i pre u prošloj deceniji.
Koliko god imali izdržljive, ako mogu malo da se uštede to je super.Dakle, ti si vozač i voziš, voziš... Ako blokiraš točkove u trećem krugu i smanjiš im tako prijanjanje za jednu desetinku.To znači da ćeš čiitavih 50- ak krugova biti sporiji, tj. 5 sekundi za celu trku. Pre bismo imali 2 do 3 konverzacije prekko radia tokom trke, a u današnje vreme 15-20. I to ima uticaja. DRS takođe čini branjenje pozicija težim, pa nekad nema smisla tome. Ako vozač 5% jače troši gume to ne znači da 5% brže vozi. Radi se o racionalnijem iskorišćavanju guma.

Slazem se gotovo u potpunosti, samo nebi smela dva ostra kocenja i 3-4 kruga na granici da bitno uticu na kvalitet prijanjanja guma, imali bi boje trke.
Pocetak predhode trke me je odusevio, onoliko velikih vozaca sa slicnim tempom, pomislih bice trka za pamcenje i prepricavanje, kad ono...

Evo i Mark Veber, svestan da uskoro odazi i F1 se osmelio da kritikuje gume:
http://www.autosport.com/news/report.php/id/107582

Verabatno vecina F1 vozaca misli ovako ali nesme javno da kaze zbog odmazde Bernija Eklestona.

Alan
22.05.2013, 21:00
Da podsetim, prvi i drugi slobodni trening je sutra.

Adje
22.05.2013, 21:17
Kakve li su gume skuvali u Pireliju? :D Mozda je ideja da ne mogu da izdrze vise od trecine trke :wall:

MarkedOne8
23.05.2013, 00:00
Da podsetim, prvi i drugi slobodni trening je sutra.

Jao da da ja zaboravio.OMG
Adje, za Monako je vrlo moguć scenario jednog stajanja i to sa najmekšom kombinacijom supersoft i soft guma. Sve će biti ,,normalnije" u Evropi jer te staze manje troše gume.

Miletić
23.05.2013, 01:44
http://f1-serbia.com/najnovije/alonso-red-bull-je-previse-slab-na-ovakvim-gumama

vrlo zanimljiva izjava, u potpunosti se slazem sa Fernandom...

gume stvarno prevelik problem, trke se resavaju nekakvom taktikom, pit stopom, manjom degradacijom guma itd. Ako je vec 21. vek i tehnologija je toliko uznapredovala ne znam zasto se ovaj sport unistava, sada postoji tehnologija da se sport ucini zanimljivijim nego ikad, a cini se da svi rade upravo suprotno... Napravite brze, izdrzljive bolide sa jakim gumama, neka svi idu jednom u pit stop a onda da se na stazi "krljaju" i da se na asfaltu resava... budite gladijatori, ugledajte se malo na MotoGP

MarkedOne8
23.05.2013, 11:18
Kažeš da se slažeš sa Alonsom a onda kažeš nešto potpuno suprotno. Da ne ponavljam, samo ću konstatovati da je uticaj vozača sada veći nego pre.

Miletić
23.05.2013, 12:45
slazem se sa njim u vezi RB i njihovog plakanja i kukanja kad im nesto ne ide po planu i kad ne dominiraju... ne kazem da nisu u pravu sto se tice guma, ali generalno ponasaju se kao da su vlasnici F1 i sve mora da bude podredjeno njima... lako je onda dominirati

http://f1-serbia.com/images/stories/Vesti_2013/maj/monako_fp1_rez.jpg

vrlo lepi rezultati prvog treninga, bar iz mog ugla :D nema to prevelikog znacaja, ali ajde da kazem da je dobar pocetak vikenda, sa izuzetkom Kimija, nadam se da ce se i on popraviti pa da kompletira dobar vikend u Monaku :)

Adje
23.05.2013, 13:16
Uh, kad bi Niko dobio bolji auto :D

@Valentinik jel za Alonsa navijas?

Miletić
23.05.2013, 14:44
Uh, kad bi Niko dobio bolji auto :D

@Valentinik jel za Alonsa navijas?

kada bi resili problem sa trkackim tempom i potrosnjom guma imao bi vrlo dobar auto, ne bi mu trebao bolji :D

nemam jednog izrazitog favorita kao sto je recimo Rossi u MGP, situacija je otprilike ovakva:
1. Ferrari, ali pre svega Alonso
2. Kimi
gotivim i Mercedes i Force Indiu a maksimalno hejtujem Red Bull i malo manje McLaren :D

Tony_G
23.05.2013, 15:58
http://f1-serbia.com/najnovije/alonso-red-bull-je-previse-slab-na-ovakvim-gumama

vrlo zanimljiva izjava, u potpunosti se slazem sa Fernandom...

gume stvarno prevelik problem, trke se resavaju nekakvom taktikom, pit stopom, manjom degradacijom guma itd. Ako je vec 21. vek i tehnologija je toliko uznapredovala ne znam zasto se ovaj sport unistava, sada postoji tehnologija da se sport ucini zanimljivijim nego ikad, a cini se da svi rade upravo suprotno... Napravite brze, izdrzljive bolide sa jakim gumama, neka svi idu jednom u pit stop a onda da se na stazi "krljaju" i da se na asfaltu resava... budite gladijatori, ugledajte se malo na MotoGP

To o cemu ti pricas je moglo da se gleda u nekom periodu pre 4/5 godina, aerodinamika bila na vrhuncu, bolidi bili izdrzljivi, sto su uostalom i sada, ima najmanje odustajanja zbog kvara u poslednjih 15-ak godina, gume su bile jake, i veruj mi da nije ni u jednom trenutku formula licila na motore. Prosto je nemoguce da se to desi. Ja shvatam da neko ko je prvo poceo da gleda motore ocekuje nesto slicno u formuli, ali to nikad nije bio slucaj, ima mnogo vise faktora. Meni jedino kod ovih pireli guma smeta sto mogu da se raspadnu bez ikakvog razloga, sto dovodi vozace u veliku opasnost.

Nego vidim opet Nico dominira na treninzima, treba ocekivati pol za mercedes, mozda cak opet 1-2, ali tesko da ce se odrzati u trci, cak i u MC-u...
Marked kaze da ocekuje mozda cak i samo 1 pit stop, svakako je moguce, nekih 40% trke na supersoft, ostatak na soft, mislim da je tako bilo i prosle godine. U svakom slucaju ako se napravi vozic iza Mercedesa, sve sto treba da uradite je da odete ranije u box i prestici cete ih...

Vanja #66
23.05.2013, 16:09
Od jednog stopa nema nista. I jako malo donosi, kratak je pitlane u MC-u... Fotke specijalnih kaciga, nisu lose.

Ricciardo:

https://pbs.twimg.com/media/BK3SaBJCUAEmRCM.jpg

Lewis (reper u dusi, definitivno :D):

http://img41.imageshack.us/img41/2928/article232912819f039fd0.jpg

Alonso (venac pobeda):

http://img829.imageshack.us/img829/7342/94226351329242538618035.jpg

Vettel (zapravo fin retro dizajn, samo nisam siguran koliko pin-up devojka ide sa Monacom, to je ipak gospodski grad :D):

http://img811.imageshack.us/img811/9809/bk55uzcqaamfe9.jpg

Adje
23.05.2013, 17:51
kada bi resili problem sa trkackim tempom i potrosnjom guma imao bi vrlo dobar auto, ne bi mu trebao bolji :D

nemam jednog izrazitog favorita kao sto je recimo Rossi u MGP, situacija je otprilike ovakva:
1. Ferrari, ali pre svega Alonso
2. Kimi
gotivim i Mercedes i Force Indiu a maksimalno hejtujem Red Bull i malo manje McLaren :D

A u moto2? ::)

MarkedOne8
23.05.2013, 18:19
Vanja, 'ajde da se kladimo da će dobar deo vodećih na jedno zaustavljanje, ali prvo mi okači slike Kimijeve kacige!

Vanja #66
23.05.2013, 18:28
Ja to od tebe ocekujem, nigde ih ne nalazim... :nzm:

Zavisi dosta koliko ce dugo zaglaviti iza Mecki. Prilicno sam ubedjen da ce oni zakljucati prednji red i ako ih neko ne prestigne na startu, niko se nece truditi da ih prestize jer ce im tempo brzo opasti, a do tad mogu lagano da voze i da odrze gume u pristojnom stanju. Ali, ako ih neko predje, odjezdice i ici na 2 stopa. Sa druge strane, ako dugo zaglave iza njih, iako bude spor tempo, imace trosenje zbog prljavog vazduha, pa ce opet verovatno morati na 2 stopa.

Ali sve ovo govorim iz glave i na osnovu vidjenog u prethodnim trkama, treninge nisam stigao da gledam i imam samo najbolja vremena, pre nego sto procitam neke analize.

Miletić
23.05.2013, 19:54
A u moto2? ::)

nemam neke izrazite favorite jer ne gotivim Spance a ostali su smesni naspram njih, ali ne propustam nikako ni M2 ni M3 jer su trke mozda cak bolje i zanimljivije od mgp :D

Ne verujem da ce bilo ko uspeti da ima samo jedno stajanje, ukoliko Pireli ne donese nesto totalno drugacije u MC, a nece - koliko sam video, za nijansu jace i izdrzljivije zadnje pneumatike spremaju, nista radikalno... tako da ce biti vrlo tesko ocuvati recimo opcione 33-34 kruga pa onda na prime 44-45 ili tako nesto... mozda ukoliko tempo bude nesto slabiji usled karavana iza 2 Mercedesa ili nekog SC-a ali to su sve specificne situacije, pri cistom trkanju ne vidim kako te gume mogu da izdrze toliko... ali videcemo :)

drugi trening
http://f1-serbia.com/images/stories/Vesti_2013/maj/monako_fp2_rez.jpg

El Pocho
23.05.2013, 20:05
Vanja, 'ajde da se kladimo da će dobar deo vodećih na jedno zaustavljanje, ali prvo mi okači slike Kimijeve kacige!

http://kimiraikkonenspace.com/2013/05/23/kimi-pays-tribute-to-james-hunt-with-monaco-helmet/

Alan
23.05.2013, 21:57
Srecan im put.
http://www.autosport.com/news/report.php/id/107609

Vanja #66
24.05.2013, 07:50
Ma nema od toga nista... Jedino ako Bernie stvarno nekim cudom bude osudjen u Nemackoj i novi Boss F1 ne bude hteo da nastavi saradnju.

MarkedOne8
24.05.2013, 17:02
“I am sure we are not going to start complaining if we are going to have some issues. If they make stronger rear tyres then we could go faster, and it could help us. I don’t really see that it suddenly makes one car faster than the others.”
Vrlo inteligentan, prost i logičan odgovor.

Inače, fosil Berni zahteva da Kimi promeni kacigu jer se trenutni smatra besplatnom reklamom za Rush film. Logika mu je kao kad bi sada Hamiltona proglasili rasistom.

bombonica
25.05.2013, 11:59
Sta se bre ovo desava........ko ce jos da se slupa danas

bombonica
25.05.2013, 12:00
Inace u bugarskim novinama pise da Bernie je izjavio da ce Alonso da osvohi titulu...

MarkedOne8
25.05.2013, 12:06
Grožan je sa ugovorom i oštećenjima skuplji od Kimija. Da vidimo hoće li okriviti Hamiltona.Čak je tokom prolaženja blago skrenuo u Mercedes. Bernie se igra životom. Prvo tera Kimija da promeni kacigu, a posle izjavljuje da će Alonso da osvoji titulu.

dzoni gp
25.05.2013, 12:13
Dosta lupanja,jako je tesko oceniti ko ce da osvoji pol ja licno i dalje tipujem na Rozberga...mogu samo da kazem da jedva cekam kvalifikacije a tek trku.... :D

Vanja #66
25.05.2013, 12:18
Inace u bugarskim novinama pise da Bernie je izjavio da ce Alonso da osvohi titulu...

Jos zimus je govorio da bi Ferrari morao da uzme titulu ove godine, mnogo su dugo u apstinenciji, tako nesto...

Massa je definitivno imao neki defekt, moguce da mu je letva otisla, posto kad je zakocio samo je nastavio pravo, iako je ksroz pomerio volan u desno. Sutil klasicna greska na hladnim gumama, Grosjean je Grosjean, ili ga nema nigde ili ga ima van staze...

Nesto sam na streamu cuo da je i Alonso imao bliski susret sa zidom... Aj ko je gledao od pocetka neka mi kaze sta je bilo, nisam mogao od pocetka do gledam, bio sam do grada...

dzoni gp
25.05.2013, 12:39
Vrlo moguce da je Masa imao problem sa volanom,mada mi se cini da je pokusao da okrene volan tek kada su tockovi blokirali odnosno da je prvo kocio :ne_znam: ,kako god zavrsio je u zidu i pitanje je kakav ce bolid dobiti za kvalifikacije...

Vanja #66
25.05.2013, 13:00
Juce:

http://i.minus.com/ibwCvxcxANDBR2.gif

http://i.minus.com/ibrD9O4xo5sdSg.gif

Varaju, imaju 4x4... A, ne, ovo je samo ultraklizavi Monaco. :D

Adje
25.05.2013, 13:02
F1PitRadio je napisao/la:
GRO, "Something broke on the car, it's not possible!"

F1PitRadio ‏@F1PitRadio:
Lewis, "When I came in the pits, Grosjean or Kimi hit me" Re:"OK, Lewis, just seeing the replay now" ::):facepalm:

dzoni gp
25.05.2013, 13:25
Hahahaaa vec je Grozan krenuo u akciju :D,mislim da mu Luis nece ostati duzan ::) ...

Vanja #66
25.05.2013, 14:01
U, kisa za kvale, ovo ce biti zanimljivo... Bianchi nema srece, motor izgleda ispustio dusu pre nego sto je prvi krug zavrsio...

Mr.M
25.05.2013, 14:22
Zivo me zanima gde ce Gutierez naci angazman naredne sezone , pitanje je hoce li i ovu do kraja odvesti.
Van der Garde :wthy:

Vanja #66
25.05.2013, 14:31
Ti bas nisi svestan ko je Carlos Slim...

Uf, ala su mi se naigrali sa zivcima u Ferrariju sa onom ekskurzijom na drugom inter setu...

Bottas brzi od Maldonada, opet... :hat:

Vanja #66
25.05.2013, 15:05
Da, Mecka je najbrza u kvalifikacijama... Odlicno vreme za Rosberga. Lewisu treba jos malo vremena da se navikne na neke stvari tu, ali bice on brzi kako godina odmice. Red Bull je mozda opet isao sa nesto blazim podesavanjem zbog trke...

Alonso i Raikkonen celih kvalifikacija bili u pola desetinke. :D Kombinacije Alonso/F138 i Raikkonen/E21 su podjednako brze u kvalifikacijama, mislim da je F138 samim tim nesto brzi bolid, ali minorno. Steta za Massu, napatice se sutra...

Fine kvalifikacije i konacno su kvalifikacije, posle nekog vremena, od Malezije, rekao bih...

DinoFC
25.05.2013, 15:05
Tokom cijeli kvala se vidjelo da nema sanse za prva 3.mjesta ali sam bar ocekivao da bude medju prvih 5.Ali ni to nije mogao izvuci,sto nikoga ne moze iznenaditi,samo sto ovaj put nece moci nadoknaditi,steta.

Mecka,ultra brza,svaka cast

dzoni gp
25.05.2013, 15:06
Jel moze neko da ukratko objasni u cemu je problem sa Kimijevom kacigom nisam bas najbolje razumeo :sram: ,za mene ocekivano mercedesi na prve dve startne pozicije samo steta za masu :facepalm:....

Mr.M
25.05.2013, 15:07
Konacno zanimljive kvale , gde je bilo desavanja od pocetka do kraja. Stalno je neko bio na stazi. Inace kao sto najavih Alonso ce tesko biti u 3 u kvalama , ocekivao sam 5-u poziciju , zavrsio na kraju 6-ti. Mecka bi ovaj put mogla i solidno proci na trci , videcemo da li ce opet da se raspadnu , MC im daje prostora da naprave nesto.

DinoFC
25.05.2013, 15:12
Ako ne bude neki ne predivdjeni situacija ovako ce i izgledati konacni poredak

Nisam siguran da li je moguce da preteknu jedan drugog ovih prvih 6 bolida?!

Miletić
25.05.2013, 15:19
bravo za Mecku, nadam se da mogu stvari da im se poklope i na trci, ako negde moze to je onda MC :)

Vanja #66
25.05.2013, 15:23
Jel moze neko da ukratko objasni u cemu je problem sa Kimijevom kacigom nisam bas najbolje razumeo :sram: ,za mene ocekivano mercedesi na prve dve startne pozicije samo steta za masu :facepalm:....

James Hunt i Niki Lauda su glavni protagonisti u novom filmu Rush koji prica o njihovim borbama tokom famozne 1976. godine. Obzirom da ce film vrlo brzo u bioskope, Bernie je u tripu da je Kimijeva kaciga reklama za to. On ne odobrava reklame na temenu kacige, Vettela je prosle godine terao da sklni "Gives you Wings" sa tog dela kacige, na trci u Texasu.

Sto se tice trke, prva cetvorica ce tesko ostvariti 1 stop, dok Kimi i Alonso to lako mogu da urade. A kad se mesta zamene u poslednjoj trecini trke, opet ce njima biti tesko da prestignu ovu dvojicu... Vettel upravo izrazava uverenje da Lotus i Ferrari nece moci na 1 stop, sa cime se ni malo ne slazem. I jedan i drugi bolid su bili brzi u simulaciji trke od Red Bulla i Mecke, tako da ce oni lagano voziti iza prve cetvorice u provm delu trke. A, da, to sve pod uslovom da Webber ne zezne start kao sto ume i ostane nekako ispred Alonsa i Kimija...

dzoni gp
25.05.2013, 15:54
Hvala na odgovoru samo sto Kimi izgleda nece poslusati gazada Bernija,a kad smo vec kod kaciga Vetel nije koristio u kvalifikacijama kacigu spremljenu za Monaco....

Vanja #66
25.05.2013, 15:58
Ume on to da radi... Mada mi se cini da je ovog puta zamenio zbog kise...

MarkedOne8
25.05.2013, 18:56
Kako mi je drago što mu ga je uterao Kimi. Što se tiče strategije, Lotus i Ferari mogu "dublje da rone" sa gumama. Dakle, da prate ove vodeće i onda ranije da odu na soft jer to ostali neće moći da izdrže.Moraće strateški da prepuste pozicije.Kimi je konačno na čistoj strani.

Adje
25.05.2013, 20:44
Sta mislis @MarkedOne8 kakve ce da budu strategije?

MarkedOne8
26.05.2013, 00:03
Sta mislis @MarkedOne8 kakve ce da budu strategije?
To pitaj SC i vremenske prilike. Ako bi bilo bez kiše i incidenata, onda ovako: Masa, Force Indije i Lotusi na jedno stajanje. Većina na dva. Alonso bi trebaow na jedno ali ići će na dva. Pitlane jeste kratak ali u Monaku je manja brzina pa je box manje vredniji. Nadam se da neće biti ni kiše ni SC.
Zanimljiv je (kako kome) Monako i bez toga.

Stevudza11
26.05.2013, 00:52
Ume on to da radi... Mada mi se cini da je ovog puta zamenio zbog kise...

mislim da je zamenio kacigu jer ne moze ona devojka da mu se skida pozadi jer nema sunca :D naravno ako je istina ono sto kazu srdjan i pavle :D

Ricma
26.05.2013, 09:06
Na plasman Rozberga i Hamiltona najvise ce uticati prvo skretanje kao i boks.Na prvu ruku cini mi se da je Veber taj koji moze najvise da izgubi.Nesto mislim da ce Veber biti taj koji ce maksimalno da usporava Rajkonena i Alonsa kako bi Fetel napravio razliku.Sve ce to pasti u vodu, ako dvojac Mercedesa bude vodio kolonu.Sto Marked rece, Kimi konacno na cistoj strani i valjda ovaj put nece izgubiti poziciju od Alonsa na pocetku.

Iceman
26.05.2013, 11:19
https://fbcdn-sphotos-e-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn1/943288_504113676310683_1704063585_n.jpg

ahahha :D

Vanja #66
26.05.2013, 11:20
To pitaj SC i vremenske prilike. Ako bi bilo bez kiše i incidenata, onda ovako: Masa, Force Indije i Lotusi na jedno stajanje. Većina na dva. Alonso bi trebaow na jedno ali ići će na dva. Pitlane jeste kratak ali u Monaku je manja brzina pa je box manje vredniji. Nadam se da neće biti ni kiše ni SC.
Zanimljiv je (kako kome) Monako i bez toga.

Massa ce u najboljem slucaju na 2 zaustavljanja, on ce morati agresivno da vozi celu trku, a to nece moci sa jednim stajanjem. Mnogo se vremena gubi ako se zagalvis iza nekog puza, ma koliko pokusavao da cuvas gume.

SC ima 30% sansi da ne izadje, ali 100% da ce izaci...

mislim da je zamenio kacigu jer ne moze ona devojka da mu se skida pozadi jer nema sunca :D naravno ako je istina ono sto kazu srdjan i pavle :D

Da, ne bi se skinula bez Sunca, ali ne verujem da je to razlog sto je nije drzao.

Na plasman Rozberga i Hamiltona najvise ce uticati prvo skretanje kao i boks.Na prvu ruku cini mi se da je Veber taj koji moze najvise da izgubi.Nesto mislim da ce Veber biti taj koji ce maksimalno da usporava Rajkonena i Alonsa kako bi Fetel napravio razliku.Sve ce to pasti u vodu, ako dvojac Mercedesa bude vodio kolonu.Sto Marked rece, Kimi konacno na cistoj strani i valjda ovaj put nece izgubiti poziciju od Alonsa na pocetku.

Webber nesto da uradi za Vettela? Nema sanse...

Inace, Mecka je izgleda testirala sa Pirellijem (http://www.f1fanatic.co.uk/2013/05/26/mercedes-rivals-considering-protest-over-tyre-test/) posle Spanije u toku 3 dana, pokrili su preko 1000 km... To je opasno krsenje pravila, jer niti je Young Driver Test, niti je pravolinijski test. Navodno, Pirelli moze da testira sa jednim timom po izboru u toku godine, ali to nigde ne pise u pravilima FIA-e za F1...

Iceman
26.05.2013, 11:24
pada webber na startu :fct:

MarkedOne8
26.05.2013, 11:45
N-E-D-O-P-U-S-T-I-V-O! Sramotno! Sad mi se prevrće želudac, a prošle nedelje sam napisao kako nisu ovoga puta upropastili sezonu.

Vanja #66
26.05.2013, 12:15
Pravo kaze Sone, Brawn ima neka dokumenta i zafrkava Bernieja sa njima...

Vladan
26.05.2013, 12:19
Vidjecemo jesu li rijesili problem guma na taj nacin, mada ne vjerujem, 4 godine ista prica. Totalno je suludo imati ovakav bolid, za jedan brzi krug maltene:facepalm:
Ako nedje imaju sansu to je MC, no i to je znak pitanja ako im tempo bude kao u prethodnim trkama

Iceman
26.05.2013, 12:21
oni mogu brdske trke da voze.. jedna voznja gume se ne trose puno i eto :) sampioni veliki

Iceman
26.05.2013, 12:30
http://www.gp1.hr/otkriveno-mercedes-i-pirelli-testirali-nove-gume-bez-znanja-drugih-ekipa/ :confused: :rulez:

Alan
26.05.2013, 13:11
http://us10.chatzy.com/23633478726143

Dexteroza
26.05.2013, 13:59
Nesto nece chat,jel do mene ili ne moze niko da udje?

Mr.M
26.05.2013, 14:01
Nece ni meni , do chatzy-a je.

forum1nick
26.05.2013, 14:04
ne radi chat?

Alan
26.05.2013, 14:05
Mozda sam ja lose postavio, probaj te preko linka sa predhodne trke

forum1nick
26.05.2013, 14:09
moze li ovdje taj link?

Mr.M
26.05.2013, 15:16
Ja se ne secam da sam gledao dosadniju trku u zadnjih 5 godina

DinoFC
26.05.2013, 15:24
Samo cu reci da je jedna ovakva trka vise nego dovoljna ma koliko tradiciju i ostale stvari imala.

Mrs,nemoj ga pustati molim te.Mali napaljenko pokusava nemoguce stvari i onda kada ne mozes nista drugo uraditi nego sijeci sikanu,seru nesto.

A RB koliko srece imaju,klasika

Mr.M
26.05.2013, 16:13
Toliko o Kimiju , razlog vise da je Alonso trebao odvesti bolju trku , lagano ga McLareni i Sutil obisli :facepalm:

DinoFC
26.05.2013, 16:31
Ne znam sta je razlog ovako lose voznje da je vozio prosjecno i samo cekao neku gresku mogao je doci do 5.pozicije.Polako me prolazi volja sa ovim nekonstantnim rezultatima i sad jos kad se promjene gume.

EDIT:Sta reci za manijaka Pereza,zavrsio je kako treba na kraju.Imas 19 utrka da divljas bez ikakvi problema on nasao da to radi u MC

Stevudza11
26.05.2013, 16:33
zasluzena pobeda Rosberga ubedljivo je najbolje vozio od svih danas i posle 3 SC je uspeo svaki put da napravi prednost od par sekundi. Hamiltona s***** SC i pao na 4-tu poziciju i nije mogao vise. RB samo odrzavao te 2 pozicije do kraja trke. Vettel skuplja bodove i vec ima 20 poena razlike. Sutil odlican, Perez je imao nekoliko dobrih obilazenja al na kraju je u**** Kimija :angry::mad: Kimi uspeo na kraju da predje onu trojicu i da uzme bod i nastavi tradiciju, da je nazovem tako, zavrsavanja trka u bodovima :D Za Alonsa stv nemam reci. Zao mi mnogo Masse sto je imao identican incident kao u P3 i dobro je da je OK. Svaka cast Rosbergu na pobedi jos jednom. Apsolutno zasluzeno! Da ima konkurentniji bolid ili samo da Mecka ne jede gume onoliko, mogao bi da se bori za titulu sigurno.

Vanja #66
26.05.2013, 16:34
Rosberg je sve odradio sto je trebao, zasluzena pobeda. Lewis je izgubio siguran podijum u prvom stajanju, steta... Sve je islo Mecki i Red Bullu na ruku, po drugi put ove sezone.

Perez ga pretera, dobrano... Ono sa Alonsom, nije trebao da dobije poziciju, nije ostavio mesta i de facto je izgurao Alonsa van. Kimiju je unistio trku, potom i sebi, a 2 puta je kosta Alonsa pozicije. Prvi put kad je naglo usporio u sikani, Alonso otisao sire da ga izbegne i Sutil je ugrabio priliku. Drugi put kad je odustajao, opet je Alonso morao sire i Button ga je prestigao... Nastavlja se tradicija da su parne trke lose za Ferrari. Ako se jos jednom ovako nesto desi, ode titula... Svejedno, neverovatan mi je pad forme od petka, identicno kao Lotusu u Maleziji, s tim sto oni nisu imali nikakve nove delove u subotu... Smrdi mi ne neke polivinile crne boje sarenih oznaka, kao i onda...

Kimiju svaka cast! :wthy: Uspeo je da se domogne poena i produzi niz na 23. Sad ima koliko i Alonso pre Spa, videcemo da li ce moci da se izjednaci sa Schumijem... Voleo bih to, mada mislim da njemu nije uopste bitno...

1) Red Bull - 107
2) Lotus - 90
3) Ferrari - 88
4) Mercedes - 78
5) Force India - 36
5) McLaren - 36
7) Toro Rosso - 12
8) Sauber - 5

miloolja
26.05.2013, 16:35
Bio je 5. kada je otišao u box, 10 krugova pre kraja :confused:
Ali verovatno zbog onog magarca Pereza, pa kvar pre toga... u svakom slučaju svaka čast izašao kao 18. i za par krugova uzeo 1 poen, u 23. nizu :cool:
Nikad mu MC nije odgovarao.

Vladan
26.05.2013, 16:35
Rekao bih da je Ferari imao neki problem, nenormalno je da mu pobjegnu Baton i Sutil onoliko za samo par krugova.
Srdjan i Pavle nisu pratili najbolje, dva kruga prije kraja je Kimi pretekao Gutijereza, nismo to vidjeli ali se pojavilo na grafici, a ako je meni upaljen live timing tokom trke i njima je sigurno.
Sta se desilo u zadnjem krugu nemam pojma, ali su na kraju Hulkenberg i Botas kasnili dobrih 6 sekundi za Kimijem, mora da je neka greska bila.
Zasluzena pobjeda Rozberga, cista kao suza. Iznenadio je tempo Mercedesa u trci, mada i prosle godine su imali odlican tempo u MCu, vidjecemo vec za dvije nedelje jesu li napredovali ili im je to ova staza omogucila.
Sutil apsolutni pobjednik dana, kakva voznja :wthy:
Fetel i RB proracunato, kako samo oni to umiju. Malo ih sreca pogledala, posle se zadovoljili drugim i trecim mjestom, nisu uopste forsirali. Eto cisto da vidimo da su i dalje brzi pokazao je Sebastijan na kraju sa onim najbrzim krugom, mada je odma i ukoren. Nema sile da ce oni ispustiti titule i ove sezone.

Vanja #66
26.05.2013, 16:37
Ja sam bio potpuno ubedjen da ce uzeti 10. mesto, samo sam brinuo za to curenje vode, mada ocigledno da nije bilo nista dramaticno...

I, da, Alonsu se zaglavio komad krhkotine u prednjem krilu pred kraj... Jos malo soli na ranu.

Vladan
26.05.2013, 16:50
Covjek najbolji na svim treninzima, na kvalifikacijama i na kraju na trci, impresivno :wthy:

Iceman
26.05.2013, 17:07
ej vettel odradjuje box i onda izlazi SC..pfff
al ajd .. grozan je dobar ::) hahahah .. .
jbg prvo massa samo da je on zdravo .. alonso , vidjelo se da nesto ne stima u timu danas ..

sto se kimija tice i zadnjeg kruga sigurno se nesto desilo kao sto kaze vanja 6 sekundi su kasnili iza njega pritom su zute zastave bile ..

perez :confused:

cestitke rosbergu.. zasluzeno

Ricma
26.05.2013, 17:08
Neverovatno koliko se RB stvari poklopilo danas, pocevsi od prvog SF, pa i Perez im je danas bio ''treci vozac u timu''.Trka za zaborav, sada uzivati u sledecih godinu dana dok ova trka ne dodje ponovo na red.:dr:Najvise im je na ruku islo prekid trke, jer ne verujem da bi u tom slucaju recimo Veberove gume mogle da izdrze 50 krugova.Alonso je sigurno isao na stajanje manje, ali taj prekid trke je doveo do toga da on vise nema nikakvu prednost u odnosu na konkurente, Perez je puno uticao na njegovu danasnju poziciju.Sa Masom je za sada sve u redu.I to sto je Hamilton izgubio je vise greska mehanicara, trebali su brzo da reaguju i zbog toga sto nije bilo brze reakcije ispustili su dvostruku pobedu.

Ja koliko sam video Kimi je u poslednjem krugu bio ispred Gutiereza, i posto se na kratko pojavila zuta zastava cenim da se probio zbog toga sto su se Hulkenberg i Botas borili za desetu poziciju.Ako ne dobijemo snimak, barem neku informaciju cisto da znam.

Vladan
26.05.2013, 17:28
http://i39.tinypic.com/35c0jf8.jpg

Iceman
26.05.2013, 17:34
https://fbcdn-sphotos-d-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/983993_10151511567864335_190518010_n.jpg

Miletić
26.05.2013, 18:08
Sve cestitke Rosbergu na sjajnoj pobedi, od prvog treninga do samog kraja trke ubedljiv i brz. Svaka cast. :tu:

trka uzasna, ova staza ma koliko legendarna bila i ma koliko to sve izgledalo lepo i impresivno, ne dozvoljava pravo cisto trkanje i prestizanje, tuzna je F1 trka kada su meni licno najbolji momenti bili za vreme SC-a kada sam slusao grmljavinu SLS AMG-a...
velika sreca za rb i problemi i oscilacije za Ferrari vise nisu nikakva novost i tesko je ocekivati veliki preokret u nastavku sezone, mada se iskreno nadam...

sve u svemu, jako jakoooo duga 2 i po sata "trkanja"

Iceman
26.05.2013, 19:17
RAIKKONEN-OVA POSLIJEDNJA 2 KRUGA U MC

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=QxTgZzR2Tn0

Tony_G
26.05.2013, 19:41
Od Monaka smo dobili ono sto smo i ocekivali, Safety Car, prekidi, nemoguca prestizanja...
Rosberg i Hamilton me bas iznenadili, sjajan tempo, sad je pitanje koliko je to rezultat tih dodatnih testova koje nisu smeli da imaju... Bas me zanima kako bi izgledale taktike da nije bilo prvog SC-a, bas u tom trenutku su Rosberg i Hamilton postavljali najbrze krugove, a bili su na supersoft starim preko 30 krugova, sigurno bi izdrzali jos nekoliko krugova, i onda odvezli 40-ak krugova na soft, ali dva SC-a su to poremetila, a usput i sacuvala RB-u gume, cije su soft bile starije od meckinih... Sve u svemu obecava ovaj napredak mecki, bice sigurno zanimljiviji sampionat ako uspeju da nastave u ovom ritmu.
Lotus i Ferrari nekako neutralni, nisu imali sanse za prestizanja, ali me cudi Alonsovo ispstanje pozicija, nije ni imao srece u tim situacijama, ali ipak to ne ocekujemo od njega... Perez nenormalan lik, svaka cast za trud, ali isao je preko granice par puta, Sutil sjajan, i na kraju Kimi izvuako stvar, ali ne smeju da mu se ponavljaju ovakve trke, ovo mu je vec druga u samo sest...

Iceman
26.05.2013, 20:25
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.net/hphotos-ak-prn2/988777_494674363932769_1567090755_n.jpg

MarkedOne8
26.05.2013, 20:30
Kad danas nisam prso...

Prvo da vam kažem, Mercedes uopšte nije imao nekakav tempo. Jeste videli kako u drugom sektorz vozači idu na više od pola metra od zida.Da su tu ivičnjaci...

Nemam reči za Pereza.Spermatozoid u bolidu.Alonso se s pravom bunio, ali realno i bolje da mu prepusti poziciju jer je čovekoliki majmun rešen da zabiberi.
Radovao sam se onom poenu kao da je titula, bukvalno.

Svo vreme se priča kako neki žele testiranja opet tokom sezone, i eto, kao od šale neko pravilo koje se ni na jednom sajtu nije pominjalo.Pravilo da su dozvoljena testiranja u sezoni. Dobro je što su to verovatno gume koje će biti promenjene od Kanade dovoljno da Mercedes izgubi tu nepravednu prednost.

Jadna je činjenica koliko Grožan šteti, ali bukvalno šteti, svojoj ekipi i Kimiju.Koliko je samo puta izazvao SC kada Kimiju to nije trebalo.Abu Dabi 2012. evo sad opet. Plata mu je 1 milion ako se ne varam. Jedna šasija košta oko 2 miliona puta nekoliko šasija... Neverovatno koliki je to bot i propala investicija.Maldonado je opet ispao drvo.Ne pretiče se sa spoljne u Tabacu.Kriv je njegov brat Chilton.Nadohnadiće to tatica.
Perez uporno izigrava nekog heroja. Taj čovekoliki majmun za inteligenciju nije čuo.

Današnja trka je bila ogromno govno. Nema smisla voziti je za poene.Kao revija ok... Mercedesi su začepili kolonu.Vozilo se ne brže od 1:22 a setite se da je npr. Kimi u FP2 s gorivom imao konstantno ispod 1:21 vreme. U tajnosti sam očekivao više od Monaka. Pre svega zbog potencijalnog stajanja manje. Međutim, SC više puta, manjak inteligencije oostalih... noćna mora... presrećan sam ovim poenom, eto zbog tog niza. Nadam se da će se borba i na stazi vratiti između Fetela, Alonsa i Raikonena. Jeste da se Fetelova prednost povećala, ali kako se povećala tako će i da se smanji. Prošla je prva trećina sezone.

Iceman
26.05.2013, 20:36
vratice se vetelu ovo na jednoj trci.. prosuce sve bodove ;)

kimi je pod istragom da je brzo vozio kad je bio sc ?

MarkedOne8
26.05.2013, 21:00
Kimi je dobio samo opomenu za Safety Car.

Kimi je toliko pobesneo da je rekso da Pereza treba udariti u facu da bi naučio lekciju.Posle je Perez rekao kako je Kimi kriv jer mu nije ostavio prostora.Kimi mu je posle čak odgovorio preko medija: Ako on misli da sam ja kriv onda on zaista ne zna šta priča.
Alonso se oglasio na Twitteru cinično napisavši da je izbegavanje incidenata sada loša stvar.Takođe je rekso da je Perez i druge koštao ali da je Kimi imso najmanje sreće. Dva najpravičnija vozača u duelima se bune protiv majmuna.Pitam se hoće li biti kazne. Mirišem neko oduzimanje licence ili ban u skorije vreme. Đavo je odneo šalu - Berni je odneo novac.

Iceman
26.05.2013, 21:05
Berni je odneo novac.

:ha: Bernie loves money

Vanja #66
26.05.2013, 21:48
Nece biti kazne kao za Grosjeana, ali ce Martin pricati sa njim, ne sme Button dva puta da se zali na isti problem, a to se desilo. Ja razumem Pereza potpuno, njega toliko omalovazavaju u McLarenu i Britaniji da je to nehumano... Koji on drugi nacin ima da pokaze da grese, osim da se bori, pa i preko granice... Nikakav.

kimi
26.05.2013, 21:51
Au :) Monaco ko Monaco :) nikad dosadno al ne zbog same trke kao trke nego zbog incidenata.

Kao prvo moram reci da ne pamtim kada sam gledao odvratniji prenos trke!!! Totalno amaterski odradjeno! ni jedan duel nisam video LIVE ...
Naravno cestitke Rosbergu konacno da pobedi sa pola ,zasluzio je.

Ali svakako da je Sutil man of the race ,gari nije normalan :)
Sto se ostalih tice sta reci .. RB opet fortuna na njihovoj strani po ko zna koji put.. Perez boze .. svidja mi se njegova agresivna voznja i ono no respect varijanta ali decka mora neko malo da smiri.. tako se u Monacu NE VOZI!!

Iako mrzim Alonsa ,100% je u pravu ,i nije zasluzio da bude kaznjen,a sta reci o Kimiju .. ono na kraju ludilo! :) ali treba reci i to da je imao najsvezije gume na stazi pa je to svakako najvise uticalo na takvo brzo probijanje.

Svakako treba spomenuti i onaj moronski pokusaj obilazenja ..hm cak i ne znam koga toliko je lik nebitan ,kada je Maldonado mogao jako jako lose da prodje ..

Sve u svemu zna se u Monacu ko ima pol taj 99% dobija trku i tako bese i danas.
Svakako ako Rosberg osvoji pol i na sledecoj trci opet sledi realnost da na kraju zavrsi oko 10og mesta.

ps ja bas i nemam opravdanja za Pereza msm kako da kazem .. kao sto rekoh volim njegov stil voznje ,varijanta full power pa sta bude ali ako ga stvarno omalozavaju u MCL koji kurac je isao tamo??? u svakom slucaju je bolji od Buttona koji se samo vozika na stazi ,jeste on dobar momak ali je najobicnija sisca kao vozac

Mr. Wolf
26.05.2013, 22:57
http://www.youtube.com/watch?v=MGRF-ED8RGI

Iceman
26.05.2013, 23:09
nista ne mogu cut od ove njemacke budale

Mr. Wolf
26.05.2013, 23:31
evo sta kaze:

Kimi: He tried to pass me once and I looked in the mirror. He was way too fast and he could have hit me there already, when I would not have avoided it. He has no clue of what would have happend. Driving aggressively is ok, but driving silly not. He cannot even make the corner by himself. He should have realise that people in front of him trying to avoid because he would have hit them otherwise. That is not the first time that it happend and it is very diappointing when there is someone like that, who hits you all the time.

Reporter: Yes, he was responsible for many of such situations. Is that maybe something that all drivers should discuss together with him?

Kimi: It is just... I don´t know. Maybe we should hit him in the face that he knows it.

Iceman
27.05.2013, 00:12
sta kaze ricciardo za grozana ? :)

Vladan
27.05.2013, 00:12
http://www.gp1.hr/mercedes-u-problemima-fia-tvrdi-da-nisu-dobili-informacije-o-testiranju/

http://www.guardian.co.uk/sport/2013/may/26/mercedes-pirelli-tyre-testing-row

MarkedOne8
27.05.2013, 00:45
Vanja, to uopšte nije opravdanje za njega. Prvo, on treba da je svestan da je u McLarenj pre svega zbog sponzorskih interesa.Nije zreo za McLaren, to sam još prošle sezone goborio. Kad su mu ponudili ugovor (ako pre toga njimanisu Perezovi sponzori ponudili) imao je vremena da razmisli i odluči.Seti se da je upravo Kimi 2002. prešao iz istog Saubera u McLaren. Ako već hoće da zapuši nekome usta rezultatima, treba da osvaja poene. Prosečan likće otići na f1.com i videti da nema poene - ćaooo.
Glupo mi je, ali noviji latinoamerikanci se zaista trude da pokažu neinteligenciju i to big time.

Pireli se izgleda oprašta od F1... bojim se da su zakucali svoju sudbinu ovim skandalom sa Mercedesom. Moram da primetim da u svim dosadašnjim prepucavanjima i potencijalnim varanjima nema Lotusa.

Iceman
27.05.2013, 00:49
Romain Grosjean's clash with Daniel Ricciardo in the Monaco Grand Prix has earned the Frenchman a 10-place grid penalty for the next race in Canada

Vanja #66
27.05.2013, 08:53
Vanja, to uopšte nije opravdanje za njega. Prvo, on treba da je svestan da je u McLarenj pre svega zbog sponzorskih interesa.Nije zreo za McLaren, to sam još prošle sezone goborio. Kad su mu ponudili ugovor (ako pre toga njimanisu Perezovi sponzori ponudili) imao je vremena da razmisli i odluči.Seti se da je upravo Kimi 2002. prešao iz istog Saubera u McLaren. Ako već hoće da zapuši nekome usta rezultatima, treba da osvaja poene. Prosečan likće otići na f1.com i videti da nema poene - ćaooo.
Glupo mi je, ali noviji latinoamerikanci se zaista trude da pokažu neinteligenciju i to big time.

Pireli se izgleda oprašta od F1... bojim se da su zakucali svoju sudbinu ovim skandalom sa Mercedesom. Moram da primetim da u svim dosadašnjim prepucavanjima i potencijalnim varanjima nema Lotusa.

Latinosi su vazda bili i vazda ce biti usijane glave. Kao i Italijani, Spanci, Francuzi, svi sa Balkana...

To sto mu se tamo desava je sasvim dovoljan razlog da se pokaze razumevanje prema momku. Ima 23 godine, o cemu pricamo. 2 godine je stariji od mene, kakvu zrelost se moze ocekivati od njega? I koja zrelost, kad smo kod toga? Da bude Buttonova senka ako moze da ga pretekne? Nema sanse... A onda, zasto bi se to odnosilo na druge... Preterao je, to stoji, ali je makar probao. Ko je osim njega ista probao? Sutil i di Resta. I obojica su koristili situacije kad je vozac ispred morao da otvori vrata zbog neceg drugog. Perez to nije cekao.

Ovo za prosecne ljude i rezultate sa sajta... Zaista mislis da smo mi u celoj toj prici bitni, kao i da ce ljudi koji su zainteresovani za njega gledati samo te rezultate?

Sto se tice Lotusovog neucestvovanja u raspravama, imaju dovoljno svojih problema... Otisao im je Allison, a i Kimi ce od sledece godine, po svoj prilici. Sta ce im sad u zivotu da jure nekakve tuzbe i sta sve ne. Ferrari i Red Bull su tu da to urade, tako da od timova vise niko ni ne mora da se ista zalaze, ova dva tima ce nesto vec izdejstvovati... A nijedan tim nije ostao ravnodusan kad se za to saznalo, pa ni Lotus...

Romain Grosjean's clash with Daniel Ricciardo in the Monaco Grand Prix has earned the Frenchman a 10-place grid penalty for the next race in Canada

Ja bih ga bacio na kraj grida, a ako ponovo nesto tako ucini oduzimanje licence...

Iceman
27.05.2013, 09:26
Sta ce im sad u zivotu da jure nekakve tuzbe i sta sve ne. Ferrari i Red Bull su tu da to urade, tako da od timova vise niko ni ne mora da se ista zalaze, ova dva tima ce nesto vec izdejstvovati... A nijedan tim nije ostao ravnodusan kad se za to saznalo, pa ni Lotus...

Kad tako dva velika tima kao sto su FERRARI i RED BULL vrse pritisak na FIA-U .. ona mora nesto uraditi.. MERCEDES ce biti kaznjen sigurno ali o kakvoj ce kazni biti rijec moracemo sacekati .

Ja bih ga bacio na kraj grida, a ako ponovo nesto tako ucini oduzimanje licence...

volio bih da vidim onboard snimak udesa iz grozanovog bolida

kimi
27.05.2013, 10:31
Vanja ja i dalje ne verujem da trazis opravdanja za Pereza ..
Pa sta ako ima 23g? Nemoj da se ljutis al ako neko nije zreo u 23oj taj je ono.. da ne kazem..
Uostalom ako nije zreo sta ce onda u Formuli 1?? Jel to zajebancija ili ozbiljan opasan posao?

Vanja #66
27.05.2013, 10:32
Zalepio mu se za difuzor, kad je Daniel krenuo da koci dogodilo se neizbezno...

Miletić
27.05.2013, 13:03
nema tu zreo ili nezreo, svi su oni vrlo zreli i iskusni cim su tu gde jesu... problem je samo u glavi
u njegovim godinama je Fetel bio sampion, Luis je bio vrlo dobar vozac u istom tom McLarenu itd.
jednostavno je usijana glava, hoce da bude brzi nego sto jeste i ugrozava druge... ja sam prvi za agresivniju voznju i preticanja ali u nekim normalnim okvirima a ne na ivici incidenta... nadam se da ce se srediti jer nam treba sto vise kvalitetnih vozaca

Nikoletina
27.05.2013, 16:54
Grožan i Perez su najveći mongoloidi u svijetu Formule 1
Da se mene pita dao bih im trajnu zabranu trkanja u F1
Da mene stave u bolid McLarena ili Lotusa bar bih nekoliko puta osvojio bodove,ali ne bih pravio incidente

Adje
27.05.2013, 17:01
A u Ferariju?:)

MarkedOne8
27.05.2013, 17:21
Valentinik ga je ubo u centar. Hamilton i Kimi su bili izvanredni u istom McLarenu, Fetel je već bio šampion... Pogledajte Botasa i Bijankija. Novajlije za primer.

Vanja #66
27.05.2013, 19:45
nema tu zreo ili nezreo, svi su oni vrlo zreli i iskusni cim su tu gde jesu... problem je samo u glavi
u njegovim godinama je Fetel bio sampion, Luis je bio vrlo dobar vozac u istom tom McLarenu itd.
jednostavno je usijana glava, hoce da bude brzi nego sto jeste i ugrozava druge... ja sam prvi za agresivniju voznju i preticanja ali u nekim normalnim okvirima a ne na ivici incidenta... nadam se da ce se srediti jer nam treba sto vise kvalitetnih vozaca

Ceo Red Bull i McLaren su stali iza tog Vettela i tog Hamiltona, ovde Perez ima skoro sasvim drugaciju situaciju... Kakve su gluposti pravili njih dvojica? Turska 2010? Kanada 2008? O cemu pricamo...

On bi morao da je u vecem soku od Buttona u ovoj situaciji. Ocekivao je da ce sesti u najbrzi bolid ove sezone, seo je u bolid iz sredine grida. Ocekivao je jednak tretman u timu kao Button, jer McLaren se time nadasve dici i ponosi (dobro, Whitmarsh) a isti taj McLaren (opet – Whitmarsh) to ni malo ne praktikuje… I u celoj toj situaciji on izlazi kao spremniji od njih dvojice da se bori i da kako tako odveze bolid preko realnih granica kad god moze. Sto bi trebao Jenson da radi, on je svetski sampion, a ne Checo…

Miletić
27.05.2013, 20:21
apsolutno se slazem, svi su imali svoje momente u mladosti ali i relativno brzo naucili lekciju a on kao da je sve gori, neke njegove odluke su na nivou kao da debituje u najbrzem cirkusu, nedopustivo.
To sto se tice tima, tacno je i podrzavam svaciju borbu za mesto pod suncem ali samo ukoliko to ne kvari drugima trku... Dakle borba je svakako pozeljna i dobra ali postoji mesto i vreme za to, forsirati preko granice u MC gde laici znaju da je pakleno tesko obici nikako nije plod zrelog razmisljanja ili razmisljanja uopste... opet ponavljam, nadam se da ce srediti glavu jer je zdrava konkurencija nesto sto je uvek dobrodoslo :)

MarkedOne8
27.05.2013, 23:58
To šta je on očekivao od bolida to je njegov problem. Lepo sam rekao da je imao pravo da ne prihvati ugovor. Ne vidim smisao da potpuno jednak tretman kao Baton. Sad bi Kimi trebao da lupa sve i svakoga oko sebe što se ove zime razveo, što mu je mala plata ili ko zna šta... Kad se skucaš ti ne osvajaš poene. Imao je 8 sigurnih poena, a Baton 2 ili 4. Ovako je osvojio 0 a Baton 8.Dakle, SVOJOM KRIVICOM je u odnosu na Batona izgubio barem 16 poena.

Arambasa
28.05.2013, 15:18
I Perez i Grožan su usijane glave, jeste da su mladi ali mnogi drugi vozači su bili mlađi od njih a zrelije vozili. Takođe ove godine ima i puno novajlija (mislim 5) i oni su mnogo manje incidenata izazvali nego pomenuta dvojica koji su dosta iskusniji vozači. Međutim, čini mi se da to ne bi bio toliki problem da imaju bolje rezultate. Jedno je biti agresivan vozač koji uvek želi poziciju više a drugo je koštati svoj tim incidentima na skoro svakoj trci. Uvek je bilo neuračunljivih vozača u folrmuli 1, setimo se Montoje ili Takume Sata, i mora se priznati da oni donose dodatnu dimenziju zabave sa nerealnim pokušajima obilaženja i činjenicom da u bilo kom trenutku mogu da nekog izbace iz trke i dodatno zakompikuju situaciju u šampijoantu. Lično ne volim kad drugi vozači koji nisu u konkurenciji za titulu na taj način pomažu ili odmažu nekom od konkurenata ali to je uvek bio deo formule 1.

Tanka je linija između "idiot se zakucao u mene jer je pokušao nešto nemoguće" i "kakvo obilaženje, ovo je potez sezone" i često ni iskusniji vozači ne mogu najbolje da procene gde i kako neko mogu ili ne mogu da obiđu. Činjenica da vozači koji se bore za titulu imaju manje incidenata nije samo do toga što su oni bolji vozači već oni mnogo više kalkulišu, mnogo manje imaju ekstremo hrabrih i teških pokušaja obilaženja i uglavnom će pre uzeti sigurno drugo mesto nego pokušati neki napad u kome bi mogli da izgube sve (sa izuzetkom možda Raikonena koji ide na pobedu kada je to moguće). Sa druge strane vozač koji je na 11-om mestu nema šta da izgubi i pokušaće i sulud manevar samo da se dokopa nekog boda.

Ipak, moram da kažem da su i Grožan i Perez ovaj put preterali, ne treba ih najuriti iz formule 1 ali im treba dati barem nekakve kazne (vidim da je Grožan dobio 10 mesta kazne). Zaista im ne bi škodilo da se malo smire.

Nebojsa
28.05.2013, 15:38
Svaka cast na prvom postu, dobrodosao, nadam se da ces pisati sto vise.

Prilicno je tesko povuci neke granice, gde je nesto kontrolisani rizik, a gde ludost. Evo imao si Kamuija, koji je na prvi pogled raketa sa termickim navodjenjem, ali kada ga duze gledas i kada se malo udubis, skontas da on zapravo cak i redje nego mnogi drugi vozaci pravi neke iracionalne banzai manevre. Tako je onomad na Suzuki sve stigao u Kasici, Haimea ako se dobro secam dva puta. Uvek na istu foru, izgleda suludo, ali ocigledno je on tu znao nesto sto drugi nisu, i nasao je brzinu ili mesto kocenja bolje od onih koje je prestigao. Dakle nije to bas tako jednostavno i jednoznacno. Zato je posao onog sudijskog komiteta ponekad bas nezgodan, gde je granica izmedju namernog ugrozavanja bezbednosti i trkackog incidenta.

Vanja #66
28.05.2013, 18:16
Pridruzujem se dobrodoslici i nadam se da cemo imati dosta rasprava. :wcm:

Nije u Kasici, admine :p, u ukosnici, ali nije ni bitno. Genijalna trka za njega...

Tesko da iko tu namerno izaziva incident. Razlika u dobrom potezu i incidentu je u spremnosti druge strane da popusti. Button nije uopste ocekivao preticanje i bilo mi je jako glupo kad sam cuo ono kenjkanje. Alonso bi se sudario sa Perezom da nije presekao sikanu. On problem ima sa odlukom sudija, ne sa Perezom, uostalom - pruzio mu je ruku kad je proglasena crvena zastava, tj. kad su se poredjali na gridu i izasli iz vozila. Kimi nije hteo da popusti nimalo. Jednako je kriv, jer je blokirao levu stranu kad je Perez vec zaronio. Marked ce me zbog ovoga rascereciti, ali sta da radim... :) Na snimcima se vidi da je Ricciardo dosta ranije kocio nego sto bi trebalo. Romain nije trebao toliko da mu se lepi na difuzor na prvom mestu, naravno... U stvari, pomisljam cak da je Daniel namerno to uradio kako bi ga bezbednije propustio, obzirom da su svi naucili da Romain zaista ima bizarne momente... Taj mi je incident jako cudan.

Arambasa
28.05.2013, 18:48
Hvala, hvala :D
Cenim da ću češće ulaziti na forum ubuduće

@NebojsaNS - Odlično si se setio tog primera iz Suzuke, ne dešava se često u formuli da neko uspešno obiđe na mestu gde ostali to ne mogu, pa još više puta; u Moto GP-u se to još i dešava.

@Vanja #66 - Uglavnom tako i bude, ako je jedan vozač manje agresivan ovaj drugi ga često prođe "na bezobrazluk" tj. pokuša neki rizičan manevar ali drugi vozač ga ili ne zatvori ili se skloni da bi izbegao kontakt... U incidentu Raikonena i Pereza ni jedan ni drugi nisu popuštali i obojica su loše prošli. I meni je čudan bio taj incident Rikarda i Grožana ali imao je Grožan svoje momente i prošle sezone i u velikoj meri istrošio sve kredite koje je imao - mislim da mu ni za šta neće progledati kroz prste. Čak i da u nekom narednom incidentu krivica bude 50:50 njega će kazniti.

Vanja #66
28.05.2013, 18:53
Takodje, ne svidja mi se nimalo... Lepo je to sto je brz, ali glava mu izgleda sluzi samo za kosu i za kacket kad uspe da se nadje na podijumu...

Tony_G
28.05.2013, 19:21
Au Vanja ala si najeb'o kad dodje Marked :D. Moram da kazem da se cak i slazem sa tobom, bilo je jasno da Perez ide na banzai kasno kocenje na izlasku iz tunela, tako da mi je dosta rizicno stati mu na putanju jer moze da se desi upravo ovo sto se desilo, da ga pokupi i sjebe trku obojici. Bilo bi mudrije s Kimijeve strane da je ostao spolja i pustio ovog da promasi kocenje i ispravi sikanu posle cega bi morao da mu vrati poziciju... Onoga ko ide na silu neces dobiti silom...

Vanja #66
28.05.2013, 19:34
A zamisli da mi Kimi nije drugi favorit trenutno. :D

Obzirom na trku u Kini, nisam ni ocekivao da ce ga pustiti. Mada, nisam ocekivao ni da ce im trebati toliko krugova da se cuknu...

kimi
28.05.2013, 22:42
Jos jedan dokaz od prosle godine koliko je Perez neuracunjiv na stazi .. pogledajte koliki luk hvata za ulazak u box.

http://www.youtube.com/watch?v=wBBcwK08Cew

Ustvari sad kad bolje razmislim Perez je dobro prosao protiv Alonsa i pokusao je na istu foru da natera Kimija da izbegne sikanu da bi sudije kaznile Kimija .. tako da kad se malo iz daljine pogleda stvar ,za celu ovu frku su ustvari sudije krive.

MarkedOne8
29.05.2013, 02:13
https://pbs.twimg.com/media/BLUjj6_CEAEEXJZ.jpg
https://pbs.twimg.com/media/BLUjj6_CEAEEXJZ.jpg
Nadam se da se vidi slika.

Uporedite brzine.Slučaj protiv Alonsa i Kimija. Čak i za Alonsov slučaj je činjenica da je bio banzai jer nisu bili paralelno trenutak pre kočenja.Kada bolidi na gasu nisu nimalo paralelni onda sve to spada u silovanje i banzai.

Da se vratimo na sliku.Alonso ne zatvara putanju jer još uvek ne zna s kime ima za posla.Perez ipak napada i u najboljem slučaju bi dobio pola preticanja tj. onako preko sudija ili kontakt.Dakle, čak ni sa Fernandom ne bi mogao da izvede potpuni manevar osim da se ovaj pomeri kao da ga pretiče za krug što ne dolazi u obzir. Pratio sam Kimija tokom cele trke i primetio da je čak i kada je Alonso bio blizu da se u mnogim krivinama dosta ranije prestrojavao.Ok, imaću sporiji prolaz kroz krivinu ali ovde ti ne dam da me prođeš. Tako je zatborio i prilaz šikani.Vidi se da je skoro ns sredini staze i kao vozač ispred ima pravo da izabere inicijalnu putanju. Na slici se vidi da je Perez jače sjebao s Kimijem nego sa Alonsom.Prvo, Kimije na vreme zatvorio a Alonso nije očekivao.Perez je išao dosta brže kada je napadao Kimija nego Alonsa. Kimi je zatvorio putanju na vreme. Kad se putanja zatvori, tu nema šta da srđe ostavlja prostora. Ako do krivine niste makar točkovima paralelni tu nema šta. F1 nije usisivač pa da skreće tako lako još i pod pravim uglom. Probajte na nekoj igri simulatoru da uz levu ogradu priđete toj krivini, pa da napadnete teme a da ne udarite ogradu.Čak i ako to uspete, opet nećete moći drugo, desno teme šikane da potrefite već ćete udariti u visoki ivičnjak ili skroz preseći šikanu. To je kad ste sami, a gde je tu još da stane i još jedan bolid. U toj krivini je nemoguće preticati ako vozač nije usporen kao što beše Baton, ali mnogi imbecili misle da je moguće tim prekasnim kočenjima. Casino ukosnica je mnogo bolje mesto gde je Sutil dobio Alonsa ili Mirabo gde je Barikelo dobio Šumahera 2010.

Po meni je ovo završeno. Izneo sam čitavo mišljenje o ovome. Da je Alonso odmah sam propustio Pereza, pa da je Kimi bio "mudriji" i propustio ga odmah... onda bi ovaj mislio da je neki bog ili Sena pa bi ga Hamilton, Veber, Fetel... propuštali dok ne bi izbio na prvo mesto ili dok se ne spuca u nečiji bolid ili ogradu. U pravu je Kimi kad kaže da se on oslanja na to da ga propuštaju. Dakle, sa njime je incident neizbežan. Još su mu ny kraju otišle kočnice. Kad ti na toj stazi odu kočnice možeš da se pozdraviš s mozgom.

MarkedOne8
29.05.2013, 02:25
Na slici se vidi. Perez 129 brzina, kočenje bi uveliko trebalo da traje jer je na izlasku iz tunela top speed oko 280.Ni u jednom trenutku Perezovo krilo nije sustizalo Kimijevo zadnje.

Uzgred, evo dobrog pitanja. Kada se sećate da su poslednji put, ne računajući Monako, Kimi ili Alonso pretekli na kočenju? A setite se koliko i kakvih je preticanja Kimi imao od povratka i nikog nije udariomada je par puta leteo delić sa krila. Ne računam Kinu jer je tu Perez bio kriv jer su tada išli paralelno i ovaj ga je samo izgurao.Gde je onda da ostavi mesta?!

kimi
29.05.2013, 08:53
Marked dobro ova zadnja slika i nije merodavna jer se vidi da nisu bas na istom mestu tj 101kmh je blize krivini nego 129kmh ,tako da kocenje jeste bilo u toku ,ali posto je Kimi na vreme zatvorio ,Perez nije imao nikakve sanse da ga obidje i po meni bi trebao da dobije debelu kaznu.
Kod Alonsovog slucaja nije bilo tako jer je Nando dao fore tj nije zatvorio krivinu ,ili jednostavno nije ocekivao da ce ga ovaj napasti.
Realno da bi neko radio obilazenje u toj krivini taj mora biti side by side vec pri izlasku iz tunela, ovde to nije bio slucaj ni sa KR ni sa FA.

MarkedOne8
29.05.2013, 11:16
Realno da bi neko radio obilazenje u toj krivini taj mora biti side by side vec pri izlasku iz tunela, ovde to nije bio slucaj ni sa KR ni sa FA.
Upravo tako!Spot on!

Nebojsa
29.05.2013, 11:24
Posto nisam gledao trku, pogledao sam sada incident. Realno gledano, Raikonen je agresivno branio krivinu, Perez agresivno napadao. Ja bih takve stvari podveo pod trkacki incident. Serhio je nosio previse brzine, ali je i Kimi prilicno agresivno odsekao, pogotovo ako umemo u obzir da je gradska trka. Praviti od Pereza idiota u ovoj situaciji nije posteno. Vise je kriv, ali je i Kimi tako zatvorio vrata da je jedva ostala sirina bolida.

kimi
29.05.2013, 12:41
Nebojsa vidi se da si zvezdas ne mozemo nikako da se slozimo.
Poenta price je da je Perez nerealno pokusao da uradi nesto sto se u toj krivini ne radi na taj nacin.
Uostalom imamo YT pa mozemo naci razna obilazenja u toj krivini i na koji nacin su izvedena.

Nebojsa
29.05.2013, 12:53
Gledao sam i bas uporedjivao, pogledaj koliko rano Kimi krece u odbranu pozicije. Od 0:45

http://www.youtube.com/watch?v=WMsmxk9M3Ss

On je prakticno vec na izlazu iz tunela na sredini staze i kako se Perez priblizava sve vise krece da se zabija u njega, na kraju mu ne ostavljavsi nigde da ode nego u zid. Perez gubi kocenje, proklizava i sve se zavrsava kako smo videli. Alosno sa druge strane ostaje na liniji i normalno uzima krivinu. Zato kazem da je i Kimi ovde malo preterao, ovako mozes donekle braniti poziciju na normalnim stazama, ali sa zidom odmah pored glave, to je meni neracionalno. Opet kazem, Perez nije ni trebao da ulazi u taj manevar, ali kada je vec tako ne mozes mu ostaviti samo da se zabije u zid.

Alan
29.05.2013, 15:49
Po meni krivac je Perez, nije blo sanse da tu prodje. Kimi je bio napred i birao najbolju putanju.

Po treci pot postavjam kako je Sena 92 cetiri kruga branio prvo mesto:
http://www.youtube.com/watch?v=SwuE73pU0dY

Nebojsa
29.05.2013, 15:53
Druga vremena, drugacija pravila igre. Za ovakav incident je potrebno dvoje. Perez je veci krivac, ali reci da je Kimi ovde samo puki posmatrac nije bas istina.

Nikoletina
29.05.2013, 16:04
PEREZ JE DEBIL!!!!!!:fct:

Alan
29.05.2013, 16:05
Slazem se da su druga vremena, slazem se da je za ovakav incidend potrebno dvoje, samo je razika sto se Kimi bori za titulu I ovo moze skupo da ga kosta.

MarkedOne8
29.05.2013, 16:32
Jao Nebojša šta mi radiš... sad opet da pišem. I sam si napisao koliko je Kimi rano zatvorio. Vozač iza je uvek kriv za incident ako bolidi nisu nimalo paralelni, osim kad vozač ispred ne načini neočekivan potez kao što je "brake test". Kimija bi čak trebalo hvaliti jer je na vreme i uredno davao do znanja da će braniti poziciju. Drugi bi se u poslednjem trenutku ukopali i prestrojili. U Kini si rekao da je bio trkački incident. Sad su obrnute uloge, sad čak misliš da je kriv vozač ispred. Ne postoje trkački incidenti, to su samo sudijski izgovori. Ok, sad ću da se zakucam u njega. Ako uspem, slaviće me kao Senu, ako ne uspem nazvaćemo to trkačkim incidentom.

Uopšte ne razumem tvoj stav o preticanju kao pojmu, pojavi. Kako je Kimi trebao da postupi a da odbrani poziciju?
Da skratimo, pusti Pereza i ne opravdavaj ga. Detaljno sam tehnički obrazložio kako, zašto i koliko je kriv. Pisao bih barem duplo duže da sam na PC-u sad. Svako preticanje kasnim kočenjem je lična odgovornost za posledice.
Alonso je hvalio Kimija za poštenost u duelu, Hamilton... Ne što navijam za njega, ali njegovi direktni protivnici to govore i hvale ga. Samo je sa jednim "vozačem" za godinu i po dana imao problema, sa Perezom. Pa ti sad reci da Hamilton, Alonso i ostali nisu u pravu.

Nebojsa
29.05.2013, 16:45
Jao Nebojša šta mi radiš... sad opet da pišem. I sam si napisao koliko je Kimi rano zatvorio. Vozač iza je uvek kriv za incident ako bolidi nisu nimalo paralelni, osim kad vozač ispred ne načini neočekivan potez kao što je "brake test". Kimija bi čak trebalo hvaliti jer je na vreme i uredno davao do znanja da će braniti poziciju. Drugi bi se u poslednjem trenutku ukopali i prestrojili. U Kini si rekao da je bio trkački incident. Sad su obrnute uloge, sad čak misliš da je kriv vozač ispred. Ne postoje trkački incidenti, to su samo sudijski izgovori. Ok, sad ću da se zakucam u njega. Ako uspem, slaviće me kao Senu, ako ne uspem nazvaćemo to trkačkim incidentom.

Uopšte ne razumem tvoj stav o preticanju kao pojmu, pojavi. Kako je Kimi trebao da postupi a da odbrani poziciju?
Da skratimo, pusti Pereza i ne opravdavaj ga. Detaljno sam tehnički obrazložio kako, zašto i koliko je kriv. Pisao bih barem duplo duže da sam na PC-u sad. Svako preticanje kasnim kočenjem je lična odgovornost za posledice.
Alonso je hvalio Kimija za poštenost u duelu, Hamilton... Ne što navijam za njega, ali njegovi direktni protivnici to govore i hvale ga. Samo je sa jednim "vozačem" za godinu i po dana imao problema, sa Perezom. Pa ti sad reci da Hamilton, Alonso i ostali nisu u pravu.

Ja rekoh da je Perez kriv za incident, ali da se ovde Kimi predstavlja kao casna sestra na koju ovaj redovno nalece. Obojica su agresivni u duelu, inace ne samo ovde, ako ne zelis da se ovako nesto desi skloni se sa strane i rizikuj gubitak pozicije. Ali ako ovako zatvaras vrata ne mozes da se ljutis kada se desi kontakt.

Vanja #66
29.05.2013, 19:12

Cisto da te podsetim da si svojevremeno razapinjao Alonsa zbog Japana... A Kimi je sad agresivnije branio poziciju i nije imao nekog da ga iscima da skrene u desno, kao Alonso Buttona. Nista vise...

kimi
29.05.2013, 22:32
Nebojsa dzaba nam sad polemika ,ti jedno mi drugo ..
Kao i u samom saobracaju uvek je kriv onaj iza tebe kada se desi sudar,jednostavnije se ne moze objasniti.

Upravo je kao sto sam i vec rekao, poenta krivice Pereza to da je on VIDEO da KR zatvara vrata i u tom slucaju Perez nema sta da trazi tu.
Ti sad kazes pa zasto se KR nije pomerio da ne bi doslo do kontakta .. pa zasto sto bi verovatno ili izgubio poziciju ili bi bio kaznjen zbog presecanja sikane pa bi opet izgubio poziciju..
U prevodu ,kao sto je FA rekao na tviteru , onaj koji pokusava da napravi incident na kraju biva nagradjen ..

KR uopste nije incidentan vozac a sama cinjenica da je zatvaro vrata je dovoljan pokazatelj da kao iskusan vozac koji ne vozi MC prvi put , zna KAKO se obilazi u toj krivini ,sto ukazuje da mu na kraj pameti nije bilo da Perez nece rano kociti.

ps inace Kimi mozda nije casna sestra privatno ali na stazi jeste, koliko ja pamtim samo je jednom napravio udes a i to je bilo po kisi kada je ako se ne varam jedan vozac Torro Rossa ranije kocio ili je naglo usporio tako nesto .. pa mu se KR zakucao od nazad

MarkedOne8
30.05.2013, 00:32
Vanja, ogromna je razlika. Alonso se tada pomerio u levo fok je Kimijevo prednje krilo bilo u liniji sa Alonsovim zadnjim točkovima.Kimi je u Monaku još na izlasku iz tunela zauzeo srednji deo staze, tada je bila skoro čitava dužina bolida razmaka između Perezovog prednjeg krila i Kimijevih točkova, dakle o paralelnoj vožnji nema govora. Ne radi se uopšte o Kimijevom ponašanju. Vozač ispred je na vreme prestrojio i ostavio spoljnu stranu za vozača iza.Ovaj je išao ili u vozača ili u zid. Čitava poenta je da su vrata na vreme zatvorena.To je radio tokom čitave trke. Ranije bi i uže ušao ukosnicu, u toj šikani je isto tako išao više ka sredini... Alonso se nije zaletao.Zanimljivo?Ne.Neočekivano?Ne.Da možda McLaren nije odjednom bolji bolid od Ferarija?Malo sutra. A jeste videli na prilazu prve krivine kako je dublje ka sredini kočio. Mnogi su išli do zida, ali on i još neki su išli preko žute linije na izlasku iz boksa i tako su osiguravali da ih ne preteknu DRS-om, i zbog toga je/su uvek imao/imali manju brzinu na izlasku iz prve.

Niste mi odgovorili na pitanje: Kako je trebala da izgleda putanja i ponašanje vozača ispred, tj. Kimija ali sa ishodom bez kontakta i sa zadržavanjem pozicije.

Vanja #66
30.05.2013, 08:17
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=3vXP_e8adVo

MarkedOne8
01.06.2013, 13:02
Nove gume će se definitivno voziti samo u petak u Kanadi, a na trci od Silverstona. E, sad mi nije jasno hoće li gume biti i koliko tvrđe? Da li će trajati duže ili će se samo sprečavati delaminacije?Jel zna neko da mi kaže?Vanja?Nebojša?

Vanja #66
01.06.2013, 13:25
Koristice se kevlar umesto celika za unutrasnje ojacanje i tako ce delaminacija biti nemoguca. To ce biti glavna promena. Medjutim, menjanje mesta gumama (kad se leve gume postave na desnu stranu, jer je Pirelli izgleda zeznuo dizajn, pa je ovako bolje) ce tako biti beskorisno, jer ce zbog manje mase i inercije koja se stvara gume sad biti identicne za obe strane. Kao prosle godine, takve ce biti po dizajnu, ali guma, tj. nagazni sloj ce ostati kao ove godine. Veruje se da je to razlog zasto su Ferrari i Lotus, izmedju ostalog, bili bolji na gumama, a Mecka je "uhvacena" sa zamenjenim gumama u Monaku i eto jedne lagane pobede za njih...

Mr.M
01.06.2013, 14:15
https://www.youtube.com/watch?v=xxRgCutM-9E

Nisam primetio da je neko postavio ?

MarkedOne8
01.06.2013, 16:17
To znači da Red Bull i Mercedes neće profitirati od promene guma?

Vanja #66
01.06.2013, 16:49
Ne toliko koliko neki sajtovi i ljudi prezentuju, izgleda...

Mikinen
03.06.2013, 13:30
I m back , posle vise od deset susnih dana bez intereneta , trka u Monaku je bila ok , dosta incidenata i to ruznih , najveci gubitnik Hamilton mada nije on kriv verujem da je mogao jos par krugova na onim gumama jer je tada vozio najbrza vremena i safety car ga zeznuo ,drago mi je zbog Rosberga , lepih poteza bas i nije bilo osim onog Hamiltonovog napada na Webbera u predzadnjoj krivini a sad Kanada , tamo je uvek odlicna trka i tako ce biti i ove godine