Announcement

Collapse
No announcement yet.

Pireli pneumatici 2013 i vaše mišljenje

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Pireli pneumatici 2013 i vaše mišljenje

    Toliko se pominju gume. Neko ih voli, neko ih ne voli.
    Hajde da u ovoj temi diskutujemo o ovim stvarima kako bismo upotpunili prazan prostor naredna dva prazna vikenda do trke u Španiji.

    Jedan jako dobar tekst Darena Hita.
    http://www.darrenheath.com/season/20...d-old-days-now

    Dobri dani današnjice

    Misao se svodi na to da ćemo za koju godinu hvaliti ovo doba neizvesne F1. Eto, od 2009. do kraja 2012. smo imali samo dva šampiona. Batona koji je dominirao zbog Brawn GP bolida 2009. i Fetela koji je osvojio dve neizvesne sezone 2010. i 2012., a izdominirali su u 2011. Mislim da su 2010. imali bolji bolid u odnosu na konkurenciju nego 2012. ali je Fetel često gubio pol-pozicije i pravio greške u trkama. 2011. je po mom mišljenju predstavljala Fetelovo sazrevanje kao vozača i uz mnogo manje pritiska je koristio prilike koje u 2010. nije. Kad neko pogleda prethodne 4 sezone iza nas, samo će reći ,,Ma, to je isto ko s Šumaherom.". Ne bih se složio, mada mnogi tako misle. 2012. je bila poprilično uzbudljiva. U 2013. možda dobijemo novog pobednika F1 ere posle 2009. Kako god, sezona je neizvesna i narednih godina ćemo se oslanjati na 2012. sezonu.
    Last edited by MarkedOne8; 24-04-13, 15:04.
    ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

    "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
    I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

    sigpic

  • #2
    Gume su uvek bile i bice problem, ali od kad je Pirelli tu taj problem je isti za sve, timovi vise ne moraju da se kockaju pred pocetak sezone sa izborom proizvodjaca, kao u vreme Bridgestone-a i Michelin-a, pa je jedne sezone jedan bolji, sledece drugi... Sad je isto za sve i s te strane je fer takmicenje i ujedno mnogo zanimljivije. Opet, npr. Kimi pokazuje da se moze i sa ovim gumama duze izdrzati, kombinacja bolida i vozaca koji su blagi prema gumama i eto uspeha. S druge strane mecka jede gume ali je mozda cak i najbrza u pojedinacnom krugu, ali nemaju pravo da se zale, niko ih nije sprecio da u drugom pravcu razvijaju bolid, oni su ovo izabrali i sad snose posledice.
    A to prisecanje "starih dana" kada su gume bile izdrzljivije je prilicno povrsno, tada su bolidi kretali sa gorivom za 20-ak krugova, ako i toliko, islo se u box uglavnom 2 puta, neki su zbog taktike isli na 3 stopa da bi bili sto laksi, normalno je da na tako laganim bolidima i gume duze izdrzavaju, evo cak i ovaj ozloglasezni Pirelli izdrzava bez problema po 20+ krugova u zavrsnici trke, kada bolidi nisu do kraja natankovani. Ja bih samo voleo da na svakoj trci mogu da se koriste sve komponente za suvo, bilo bi jos zanimljivije iz perspektive taktike, a pritom se timovi ne bi ogranicavali na dve komponente, i niko ne bi bio primoran da koristi najmeksu gumu ako se ona raspada posle 5 krugova kao npr. u Kini...
    sigpic

    Comment


    • #3
      " Najprostije, ne smeju gume ovako naglo i drasticno da izgube prijanjanje . Ako je predvidjen stint od 15 krugova treba da budu solidne i posle 20. Mora biti malo vise slobode u strategiji , iz raznoraznih razoga ne moze se otici uvek u boks kad je planirano , gume oslabe i vrhunskog vozaca pocnu da pristizu ili obilaze osrednji ili vozaci iz druge lige , na to mislim. Jasno je da su uslovi za sve isti ali vozac F1 treba da bude trkac a ne neki "cuvar guma" . Oduvek su gume imale veliki uticaj , secam se jednog teksta iz 83 godine ciji je naslov bio " Da li pobedjuju judi ili gume ". Secam se F1 sa pocetka 80-tih kad su se gume menjale samo kade se ostete ili padne kisa , pa posle Prostove pobede posle zamene redovno menjale u toku trke , pa bilo zabranjeno menjanje ali ovo je nesto najgore sto sam video za svojih 30 godina pracenja Formule 1 . Cinimi mi se da bi Berni Ekleston bio spreman da na daljinski busi gume samo da bi trke bile zanimljive i privukle sto vise gedalaca . Uf , mozda sam samo ljut sto Hamilton jos nije pobedio il je nostalgija za 80-im za duelima Lauda -Prost-Sena"

      Ovo sam napisao posle Kine prosle godine a ove godine je jos gore. Toni, ne mogu se uz pomoc guma zarad zanimljivosti sampionata izjednacavati losiji timovi i vozaci sa vrhunskim,. Nerazvijaju se bolidi prema gumama nego obrnuto. A sto se prisecanja starih dana tice, od sredine 80-ih pa do sredione 90-ih bio je zbranjeno dolivanje goriva i bolidi su 84 cinimi se kretali sa 220 litara.
      Last edited by Alan; 25-04-13, 11:54.

      Comment


      • #4
        Ali uopste nisu izjednaceni timovi u toj meri, i dalje je na vrhu RB, tu su odmah Ferrari i Lotus, jedino je McLaren pao ove godine, ali opet ne zbog guma...
        Po meni su i dalje na prvom mestu po vaznosti izjednaceni vozac i masina, a onda idu gume...
        sigpic

        Comment


        • #5
          Na stranu to kako uticu na borbe i izjednacavanje, nisu bezbedne. Prvo se Lewisu desilo ono u subotu, potom je Massa ostecen, 2 puta mu je guma nepredvidjeno pucala. Nije bilo krhkotina od sudara, gume su samo pukle... To je preterivanje, to nikako ne moze da se ocekuje i predvidi. Vreme i broj krugova za koje dostignu kraj kvalitetnih performansi se jos uvek moze predvideti koliko-toliko. Ali ovo nepredvidjeno pucanje je nevidjena bruka. Jednom ce nekom puci guma u nekoj brzoj i dugoj krivini i nastavice pravo. Kraj trke, bolid ce morati na ozbiljnu opravku i zasto - zato sto su gume tanke i osetljive...

          Comment


          • #6
            Da, bezbednost je na prvom mestu, neko me je na forumu pre neki dan ubedio da su bezbedne ali posle Bahreina ponovo sam skeptican po pitanju bezbednosti.

            Comment


            • #7
              Haha Pireli ocvrsnuo tvrdu komponentu, odnosno vratio je na stanje iz prosle godine. Sada ce ta guma verovatno biti na skoro svim GPovima do kraja, videcete. Ma dajte Red Bulu titulu, cemu komplikacije?
              Na celom svetu samo Crvena zvezda

              Comment


              • #8
                Evo i zvanične vesti:
                http://en.espnf1.com/f1/motorsport/story/106666.html

                Kao što reče Nebojša, samo su Hard menjali. Dobar je potez što se nisu odlučili da sad menjaju sve komponente. E sad, da li je trebalo menjati baš Hard? Koliko sam shvatio, između Soft i Medium guma je ogromna razlika. Videli smo to u Kini, to je dobro išlo i preko sekunde po krugu. Mislim da je razlika između Medium i Hard oko 6-7 desetinki. Koliko sam shvatio filozofiju Pirelija tokom ove 3 sezone, cilj je da Soft i Medium budu glavne komponente, a Super Soft i Hard da se donose kada su staze ekstremnije. Mislim da je ipak trebalo očvrsnuti Soft gumu. Bez obzira kakva je staza, razlika je razlika, i ona je u Kini iznosila mnogo. Kako god, timovi su iskusni sa prošlogodišnjim gumama i nadajmo se da ovo neće doneti komešanja u poretku.

                Koliko vidim, spustili su opseg radnih temperatura za Hard gumu. To bi u suštini trebalo da ide protiv onih koji su se žalili. Ali sigurno će Red Bullovi fanovi reagovati negativno na ovo jer je Pireli italijanska marka.

                Za Španiju će opet doneti najtvrđu kombinaciju - Medium i Hard. 2 stajanja laganica.
                Last edited by MarkedOne8; 25-04-13, 15:07.
                ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Ne, upravo ide u prilog Red Bullu i Mercedesu, oni brze zagrevaju gume i drze ih na visoj temperaturi. Postoji mogucnost, bar koliko ja razumem tu pricu sa gumama, da ce time Ferrari i Lotus mozda imati malo problema, sto nece moci da ih zagreju i moze im se desiti hladna degradacija, kao sto se desavala zimus...

                  Comment


                  • #10
                    Makar da ukinu pravilo da mora da se startuje sa gumama iz kvalifikacija i obavezu da koriste dve komponente u trci.

                    Comment


                    • #11
                      Posto svi pored Formule 1 pratite i MotoGP.
                      Bernhard Gobmeier o gumama: http://www.gpone.com/2013042510005/G...idgestone.html

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by Vanja #66 View Post
                        Ne, upravo ide u prilog Red Bullu i Mercedesu, oni brze zagrevaju gume i drze ih na visoj temperaturi. Postoji mogucnost, bar koliko ja razumem tu pricu sa gumama, da ce time Ferrari i Lotus mozda imati malo problema, sto nece moci da ih zagreju i moze im se desiti hladna degradacija, kao sto se desavala zimus...
                        Pa mislim da nisi u pravu. Gume će biti tvrđe ali će imati niži opseg optimalnih temperatura. Ako su na primer bile od 115 do 125, sada će biti od 110 do 120. Dajem samo primer temperatura. Biće potrebno da temperature budu hladnije. Ako su Ferrari i Lotus na jednoj strani, a Red Bull i Mercedes na drugoj, ja mislim da to ide maaaaalo u prilog prve strane. Zar ne?
                        ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                        "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                        I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Da, tako je to kad pokusas da skoknes na par minuta posle visesatnog ucenja nesto da otkucas - otkucas glupost...

                          Ma svejedno, to je sve nominalno, a ako su je ojacali, manje je bitno kolika je radna temperatura... Uostalom, videcemo posledice vrlo brzo.

                          Comment


                          • #14
                            Barem po izjavama ja zaključujem da Pireli želi (mora) da sluša Eklstona ali se trude da ostanu ljudi i da održe sportski duh koliko je to moguće. Stalno insistiraju na tome da ne žele da utiču na šampionat. Podržavam ih u tome.
                            ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                            "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                            I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              jamesallenonf1.com

                              After weeks of speculation, Pirelli has today announced that it is changing one of the F1 tyres in its range from the Spanish Grand Prix onwards.

                              The hard tyre will be changed to be closer in specification to the 2012 tyre, which would make it more durable. It will likely have a larger working range, so will be more versatile. It was the preferred race tyre in Bahrain at the weekend for most teams.

                              This is a surprise change in some ways, as there was speculation that the soft tyre would be the one to face changes. It proved troublesome in China as it lasted only a handful of laps in the race and the performance difference between it and the next tyre in the range was too great, leading to a lobsided Grand Prix.


                              Znači moje mišljenje je bilo identično. Kao da je uradio copy-paste mog teksta.
                              ,,MO8, nemoj da se salis sa zivotom, zna se raspored: basket, F1, Nole, pa sve ostalo... Dakle No1e>skola... Na izvrsavanje!"

                              "Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)
                              I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:"

                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X