PDA

Pogledati punu verziju : Sezona 2014. - Velike promene

Strane : [1] 2 3

MarkedOne8
23.04.2013, 12:55
Kraj sezone 2013. ce oznaciti kraj ere V8 motora zapremine 2,4 l, odnosno pocetak ere V6 turbo motora zapremine 1,6 l. Nisu motori jedina promena. Aerodinamika ce ponovo kao izmedu 2008. i 2009. pretrpeti velike promene. DRS ce ostati, KERS ce biti još jaci, a bice najverovatnije uveden i Thermal Energy Recovering System (TERS) koji ce toplotnu energiju pretvarati u elektricnu kao pomoc KERS-u.

U vidu globalnih priprema za sezonu 2014. mnogi traži poboljšanja, nove ugovore, poslovne prilike... Tako cemo od sledece sezone imati novu stazu u Sociju u Rusiji. Bice promena i kada su predsezonska testiranja u pitanju. Sadašnji proizvodaci motora zahtevaju više testova za nove motore. Zemlje Bliskog Istoka nude svoje staze i vremenske uslove koji su povoljni cak i kada je zima kako bi timovi mogli bolje da se pripreme za sezonu. To je vrlo pametno uciniti jer ce oni opet moci da gledaju F1 ali to ne znaci da ce imati i svoju trku. Bahrain i Katar nude svoje staze. Bahrain vec ima svoju trku, a Katar je nema i ne traži je, ali bi voleli da se kod njih održavaju testiranja. Timovi su imali dosta problema u zimskim testiranjima ove i prethodne sezone. Mislim da je to sa Bliskim Istokom ovoga puta dobra stvar za sve. Pominju se još neke staze u ekonomski jacim zemljama...

Pišite u ovoj temi šta god imate za sezonu 2014. Mišljenja, vesti, itd...

Vanja #66
02.06.2013, 19:41
Na konto onoga sto si ispisao pored poziva na ovu temu - nastala je neka zbrka tu, krilo se definitivno smanjuje...

http://4.bp.blogspot.com/-K2lr7s0QBn8/UOmOQQQq2hI/AAAAAAAACng/vs8bsT5wtxI/s1600/2013vs2014FW.jpg

MarkedOne8
02.06.2013, 21:28
Aha, ipak se smanjuje ali nije drastično manje krilonego pre 2009.

James Allen rezimira korisnike motora za 2014:

http://www.jamesallenonf1.com/2013/05/williams-confirms-mercedes-engines-so-whos-using-what-engine-in-2014/

Nisam znao da je Red Bull Renoov fabrički tim. Nije mi jasno kako i zašto je Reno kao proizvođač motora toliko digao ruke od Enstona. Izgleda da će izvise i za motor. Verovatno oni čekaju Kimijevu odluku da znaju da li da se isprse za Reno ili Kimi čeka njih da vidi koji će oni motor. U suštini, izbor je mali ali kvalitetan. Reno ili Mercedes.

Vanja #66
02.06.2013, 22:27
Nista drasticno, vise se smanjuje da se ne bi vise busile gume kad se dodirnu. Performanse ce opasti, ali ne previse...

Da, jer bi tako nakaradno zvucalo Lotus Ferrari... :D Mislim, nista manje nego Lotus Mercedes. Ako uopste i dalje budu koristili brend Lotus.

Renault ga pretera. 22 milke za motore. Mecka oko 18, a Ferrari trazi oko 16. Ili je Mecka 20, a Ferrari 18... Nebitno, Renault pretera zbog uspeha sa RBom. A rekli su lepo prosle godine da su nezadovoljni sto se ne pominju njihovi motori kad se govori o sampionima Red Bullu i Vettelu...

MarkedOne8
10.06.2013, 13:16
Izgleda da će Maldonado i PDVSA da pređu u Lotus.Ne verujem da će Grožanovih 30 miliona zameniti Maldonadovim milionima kojih ima otprilike 45. Zamislitee taj par.Tu je i Davide Valseki.On bi morao u trkački kokpit sledeće godine.
Zamislite Grožana i Maldonada... par snova.Još da uzmu Van der Tardea za test vozača. Raikonen bi bio lud da ne ode u fabrički tim.Jedino mu preostaje Red Bull, koji ga otvoreno gotivi i traži, i eventualno McLaren koji bi bio fabrički tek od 2015. Međutim oba vozača McLarena imaju ugovor za sledeću sezonu. Pominje se i Rozbergov mogući prelazak u Ferari.
Ovo je moj 1995. post na forumu. :D

Iceman
10.06.2013, 18:05
maldonado i grozan u istom timu.. taj bolid mora da izgleda ovako onda http://farm6.static.flickr.com/5068/5553719613_3a4bee96fa_m.jpg

MarkedOne8
11.06.2013, 20:27
Sebastin Fetel je produžio ugovor sa Red Bull Racingom do kraja 2015. To je jednogodišnje produžavanje ugovora.
Tada ističe i Hamiltonu ugovor sa Mercedesom, a Alonsu godinu dana kasnije.

Sada se pažnja skreće na drugog vozača, Vebera, koji bi trebao da napusti tim na kraju sezone. Očekuje se da će njega zameniti Kimi Raikonen.

Izvor: James Allen

MarkedOne8
13.06.2013, 00:51
James Allen je lično u komentaru na svom blogu na pisao da često priča sa Veberom u padoku i da posle Malezije vidi samo jedan scenario da ostaje u Red Bullu, a to je da je on potreban njima. Kaže da čak neće ostati ni u F1 od sledeće sezone.

MarkedOne8
15.06.2013, 22:52
Turun Sanomat nezvanično je objavio da će Ricciardo ili Raikkonen zameniti Webbera sledeće sezone.

Iceman
17.06.2013, 22:24
Ricciardo

?? zasto ne vergne

MarkedOne8
02.07.2013, 16:43
http://www.autosport.com/news/report.php/id/108503

Kada su u pitanju kazne od 2014., izraz ,,motor" će se malo koristiti. Biće podeljen na 6 odeljaka-modula koji će moći da se kombinuju. Dakle, po sezoni će svaki vozač imati po 5 od svakih 6 modula koje će moći da kombinuje kako bi odvezao sezonu bez kazni. Ako vozač iskoristi šesti modul, to će mu dati kaznu od 10 mesta na startu trke. Ako promeni ceo motor, dakle svih 6 odeljaka motora, onda će ići na začelje kolone na startu. Ako kazne premašuju poslednje mesto na startu, razlika će se preneti za sledeću trku.

Alan
03.07.2013, 21:52
A koliko goriva ce turbo moci da koristi po trci. Cini mi se da su 88 god u svojoj poslednjoj godini turbo motori bili ograniceni na 150 litara , ali to nije bio problem.

Vanja #66
03.07.2013, 22:20
100 litara je ogranicenje... Ili 100 kg, nisam siguran... Ferrari je u pravu kad kazu da se moze lako desiti da cemo imati trke u kojima ce se dobar deo jnih voziti u rezimu za smanjenje goriva... Cenim ja akcenat na efikasnosti, ali to ce biti smesno...

MarkedOne8
07.07.2013, 18:06
100 litara po satu. To je oko 150 do 180 po trci. Mislim da to i nije neko sputavanje motora, već više ograničenje na neko ne bi dominirao sa motorima jer se ide u nepoznato. Ukupna zapremina motora se smanjuje za trećinu, tako da mislim da nije problem smanjiti i potrošnju za trećinu.

Hulkenberg je u pregovorima sa Lotusom.

MarkedOne8
09.07.2013, 11:40
Jean-Eric Vergne je van konkurencije za Red Bull sledeće sezone. Ostaju u igri Ricciardo i Raikkonen. Lotus se trudi i dalje da ubedi Kimija da ostane sa njima i sledeće sezone. Boullier je priznao da je Kimiju ove sezone kasnila plata. James Allison koji je napustio Lotus početkom sezone će najverovatnije u Ferrari. Red Bull se čini da hoće Raikkonena.

------------

Moj lični zaključak je da se sve vrti oko Kimijeve odluke šta mu je bolje, u slučaju da već nije odlučio i potpisao ugovor.

Alan
09.07.2013, 22:07
Dopuna pravla za 2014.
http://www.autosport.com/news/report.php/id/108682

MarkedOne8
10.07.2013, 00:15
Leleee 690kg!!! Još kad se doda gorivo, to bude 800kg. To više nije lako kao što je nekad bilo. To se radi samo da različite fizičke osobine vozača ne bi imale efekta. Na primer da su viši i teži vozači degradirani. Po meni bi trebali da vozač + balast budu na primer 100kg. Ako je vozač težak 70kg, da mu se ispod ili iza sedišta stavi 30kg tako da se ne menja centar težine. Ostatak bolida da sme da se napravi što lakšim je moguće.

Vanja #66
10.07.2013, 08:02
Ocigledno da im to nije ideja, inace bi to uradili... A bilo bi bolje...

Alan
12.07.2013, 18:50
Uskoro ce se zavrteti nova Honda V6 turbo.
http://www.autosport.com/news/report.php/id/108731

MarkedOne8
15.07.2013, 21:39
Sauber se osigurao za nadalje. Sergej Sirotkin će voziti za njih sledeće sezone, a verovatno će imati nastupe u slobodnim treninzima. Hulkenberg će bez obzira na to najverovatnije promeniti tim. Međutim, nije sigurno šta će biti s Lotus gde bi upravo Hulk mogao da ode. Imaju nove invesstitore, ali to po meni opet nije za napredak već više radi održavanja koraka za fabričkom konkurencijom. Trebali su u toku prošle nedelje da se dogovaraju s Kimijem oko ugobora, ali ni reči o tome.Izgleda da ga nisu ubedili da ostane. Najverovatnije Hulk u Lotus, Kimi u Red Bull. Di Resta možda u Ferari ili u Lotus ako Hulk uzme Ferari...

Vanja #66
16.07.2013, 11:22
Svidja mi se ulazak Rusa u pricu sa Sauberom, moglo bi od toga nesto da bude, Sauber zasluzuje vise nego sto sad ima... A nadam se da ce Hulk u Scuderiju, zasluzio je mnogo bolji bolid, a Massa posustaje u zadnje vreme ponovo. Nije on ni blizu psihickog nivoa pre Madjarske 2009...

Marussia, po ocekivanjima, od sledece godine koristi Ferrarijeve motore i prenos...

Alan
16.07.2013, 16:07
Pat Simonds u Vilijamsu.

MarkedOne8
19.07.2013, 20:08
Kimi je izjavio da je za sledeću sezonu 10 puta teže da se odredi koji tim će biti jak, ali da na sreću kod obeju opcija ima isti agregat. Da li to znači da se izlajao i da će Lotus nastaviti sa Renaultom i sledeće sezone?

Vanja #66
19.07.2013, 21:14
Koja je druga mogucnost uopste na stolu? Mecka i Ferrari, nema sanse, ipak su ove godine konkurenti, a Renault je do sad bio korektan partner... Ipak, sumnjam da ce sledece godine imati sasvim iste motore kao RB...

MarkedOne8
19.07.2013, 21:55
Koja je druga mogucnost uopste na stolu? Mecka i Ferrari, nema sanse, ipak su ove godine konkurenti, a Renault je do sad bio korektan partner... Ipak, sumnjam da ce sledece godine imati sasvim iste motore kao RB...

Imaće iste motore, ali to na šta ti asociraš se lako sprovede na drugi način. Mapiranje i te stvari. Hehehe znaju oni kako se koristi njihov motor, a još bolje kako se ne koristi. Ali tu je uvek Njuijev dizajn da pregreje alternator. :D

Alan
19.07.2013, 22:34
Ako sa Kimijem za Lotus.Reno bude vozio ovaj sa testa mladih vozaca, dogodine navijam za Lotus

Vanja #66
19.07.2013, 22:51
Valsechi? A, ne, Prost mladji, da... Zaboravih... :D Nece sa Kimijem sigurno, mozda ce sa Massom...

MarkedOne8
20.07.2013, 00:51
Valseki je kul momak. Deluje mi da nije svakidašnji jer je drugačiji proizvod GP2 serije. Znamo kakvi vozače dolaze odande (Maldonado, Perez, Grožan...) ali on je drugačiji. Verovatno zbog sponzora neće dobiti priliku. Prost neće sigurno voziti jer on gura druge serije a i ima već 31 godinu. Valseki ima 26. Nije ni on u nekim ranim godinama ali ne mora svako da uđe u F1 sa 20 i ne mora svako da bude Fetel. Ne znam kakvi su to novi ulagači. Verovatno ništa posebno. Ja mislim da su oni i dalje zreli barem za jednog plati-da-voziš vozača. Nešto su se priče oko Kimija i Red Bulla utišale. Da li zbog pauze a i ovog testa jer se i o Ricciardu više priča... On i dalje ponavlja da ga Red Bull hoće. Oni govore kako se premišljaju. Verovatno da ne bi direktno rekli Danielu " e znaš, ako on ne dođe, bićeš nam dobar i ti kao drugi vozač". Trebalo bi tu već za nedelju dana da počne da se odmršava.

MarkedOne8
29.07.2013, 14:52
Ferari je potvrdio Alisona koji će ipak početi sa radom već posle letnje pauze. Jel to Ferarijev odgovor na Alonsov pritisak? Uz to, novi mešaju zašto je Alonsov menadžer kontaktirao Red Bull. Da li zbog Karlosa Sainca ili Alonsa...

http://www.youtube.com/watch?v=OowgaeirEUQ

MarkedOne8
29.07.2013, 22:16
Red Bull, tačnije Horner, je izjavio da žele da Sebastianu priključe najboljeg mogućeg vozača. Poslednji put su zvanično u konkurenciji bili samo Raikonen i Rikardo. U tom slučaju, oni verovatno žele Raikonena. Alonso je sada sve zbunio. Da li tome treba uopšte davati ikakvu pažnju? Da li je realno da će 2014. Alonso voziti u Red Bullu? Mislim da bi im bolje bilo da Rikarda ostave u Toro Roso. Oni prelaze na Reno motore koje će koristiti i Red Bull. Biće im od značaja da tamo imaju dobrog vozača koji će moći da eksperimentiše tamo sa podešavanjima.

Vanja #66
30.07.2013, 08:02
Raikkonen ce biti tamo, posle ovoga sam 100%... Ne sumnjam da je menadzer kontaktirao RB zbog Alonsa, a ne Sainza, ali isto tako mislim da ce to sad Kimiju biti znak da bi trebao sto pre da se odluci...

Ni Vettel ni RB u ovom momentu ne bi zeleli Alonsa...

MarkedOne8
30.07.2013, 12:39
Valjda si u pravu za Kimija. Ne plaćaju ga u Lotusu. Nema puno smisla. Od 2014. će ih pregaziti fabrički timovi. Prosto je.

MarkedOne8
31.07.2013, 12:41
http://www.motorsport.com/f1/news/organiser-admits-no-indian-grand-prix-in-2014/

O Berni jebo te pas!
U 2014. neće biti ni Indije ni Koreje. Meni se te dve staze jako sviđaju. Znam da su azijske, znam da su Tilkeove, ali pisao sam već na forumu zašto mi se sviđaju. Ovo je šok za mene. Dajte mi jednu Imolu da se smirim sa duplim Manji-Kurom.

Vanja #66
31.07.2013, 13:10
Meh, meni nesto i nije preterano zao... Ovo je trenutno 19 potvrdjenih trka, ceka se New Jersey...

MarkedOne8
31.07.2013, 13:54
Barselona da uskoči umesto Valensije je pod moranje! New Jersey staza mi se ne sviđa. Ulična staza ... :( Imola ili Magny-Cours moraju da upadnu!!!

Koreja izgleda ipak ima ugovor za 2014.
Indija se vraća 2015. ali u Aprilu. Imali su ponudu da održe trku u Oktobru 2014. i onda odmah u Aprilu 2015. ali to bi im bilo previše pa su odbacili 2014. da bi održali bez problema trku u Aprilu 2015.
Koreja izgleda ipak ostaje. Imaju ugovor za 2014.

MarkedOne8
20.08.2013, 21:00
Red Bull je odmah bio objavio da su dva kandidata za drugo mesto. Raikonen i Rikardo. Ferari govori da se trenutno ne opterećuju sa vozačima. Ako to prevedemo na : ,,Nemamo kandidate za drugo mesto trenutno", to bi po meni značilo da pregovaraju sa Raikonenom ili ni sa kim. Dakle, on ili niko drugi. Kad bi rekli da je samo on kandidat to bi već bila gotova stvar.

Priča se da je Horner eksplicitno želeo Raikonena a da je Helmut Marko izdejstvovao da se ipak odabere Rikardo. Red Bull ide u nepoznato sa Fetelom i neiskusnim vozačem. Ferari bi mnogo dobio ako bi uzeli Kimija. Ispostavilo se da nije čovek koji mrzi testiranja. Uzgred, rekao bih da je Alonso upravo onaj koji mrzi testiranja jer je ustupio najprljaviji deo testiranja Masi i De la Rosi na početku ove sezone. Kimi daje odličan feedback inženjerima.

Vanja #66
20.08.2013, 22:01
Ovo oko Alonsa i testiranja ti nije dobra pretpostavka... F138 je znacajno promenjen na zadnjem testu u odnosu na prvi, dok se u isto vreme Alonso rehabilitovao od neke blaze povrede vrata koju je zadobio u toku voznje bicikle... O tome se nije puno govorkalo, Ferrari je sve to gusio jer su odmah isle price kako to znaci da nije spreman i da misli da ce opet izgubiti u borbi za titulu...

MarkedOne8
20.08.2013, 22:27
U pravu si. Sad se sećam da je bilo pominjanja povrede.

Vanja #66
07.09.2013, 21:57
Ferrari u narednih nekoliko dana potvrdjuje vozačku postavu
http://img850.imageshack.us/img850/8057/kyyx.jpg
http://www.f1-serbia.com/najnovije/ferrari-u-narednih-nekoliko-dana-potvrdjuje-vozacku-postavu

Ovo bi otprilike znacilo da je Kimiju dosta Lotusa i da je odlucio da se to objavi, kao i da je Luca doneo odluku u afektu zbog Alonsovog ponasanja... Nista mi jos nije sigurno sta sve moze da ispadne iz ovoga, a sto je najgore - opet deluje da to nece biti Domenicalli & Co.

MarkedOne8
07.09.2013, 22:54
Jel potpisuješ da Raikkonen prelazi u Ferrari?

Vidim da Montecemolo nije štedeo na hvaljenju Kimija. Uz to, lagano je bacio i Brawna i Schumachera pod autobus!
Ako je prevod ovog teksta dobar, na kraju je tek radi reda pomenuo Masu i druge vozače, čisto da ne bi udario pečat na Kimija.

Vanja #66
07.09.2013, 22:58
Ma ne potpisujem ni da cu sutra ziv da ustanem... Prvo Ferrari u Monzi, onda Nole na USO... Ode cirka 5 godina zivota u zaborav... http://www.en.kolobok.us/smiles/standart/ireful1.gif

MarkedOne8
07.09.2013, 23:07
Flavio Briatore šef tima, Kimi Raikkonen sa jednakim statusom kao Alonso u Ferrariju, Allison i Byrne da razvijaju bolid... zaista jebitačan tim, ali ovaj prvi bi sigurno sve pokvario jer je menadžer Alonsu.

A jel da da je Montecemolo nahvalio Kimija? :D

Vanja #66
07.09.2013, 23:22
Nije mu menadzer, ali je Alonso neka vrsta Briatoreovog sticenika. Ne bi se on mesao, niti bi Kimi dozvolio.

I nadam se da ce ga dovesti, jedini je Italijan koji bi to mogao da odradi kako treba...

MarkedOne8
08.09.2013, 08:51
Našao sam sinoć vest na facebooku, a početni izvori te vesti sa Twittera su navodno vrlo pouzdani, da će Ferrari da objavi Raikkonena u sredu ili četvrtak sledeće nedelje.

Takođe sam i ovo pronašao:

"I head from the Globo TV broadcasters, working with Barrichello and Burti as commentators that Alonso broke his contract the moment he publicly complained about Ferrari.

The former Ferrari drivers mentioned that there is always such clause in every contract drivers sign with the red team.

So Ferrari can boot Alonso anytime now."

Vanja #66
08.09.2013, 09:04
I sad Jordanove price da se lako moze desiti da Alonso pauzira dogodine ne zvuce ni malo blesavo. Po njemu, Kimi i Hulk ce sledece godine da se zacrvene.

Nadam se da ce se opametiti i da ce progutati ponos i ostati tu gde jeste, ko god dosao pored njega.

Nikoletina
08.09.2013, 09:14
Flavio Briatore šef tima, Kimi Raikkonen sa jednakim statusom kao Alonso u Ferrariju, Allison i Byrne da razvijaju bolid... zaista jebitačan tim, ali ovaj prvi bi sigurno sve pokvario jer je menadžer Alonsu.

A jel da da je Montecemolo nahvalio Kimija? :D

Mislim da se tu nebi uklapao Alonso.Jel se sećaš 2007 dok je Alonso bio u McLarenu i VN Mađarske šta su radili on i Lewis??

U tu priču fino bi bilo staviti Hulka a ne Alonsa

I Alonsa poslati u McLaren umesto Pereza a Massu ispaliti u Lotus ili Sauber

Našao sam sinoć vest na facebooku, a početni izvori te vesti sa Twittera su navodno vrlo pouzdani, da će Ferrari da objavi Raikkonena u sredu ili četvrtak sledeće nedelje.

Takođe sam i ovo pronašao:

"I head from the Globo TV broadcasters, working with Barrichello and Burti as commentators that Alonso broke his contract the moment he publicly complained about Ferrari.

The former Ferrari drivers mentioned that there is always such clause in every contract drivers sign with the red team.

So Ferrari can boot Alonso anytime now."

Jesam li ja dobro razumio da Ferrari može dati nogu u guzicu Alonsu kada god hoće?

Nebojsa
08.09.2013, 09:17
Kako ljudi selektivno pamte. A kako se Nando ponasao sa Fizikom koji je isto u to vreme bio vrhunski vozac? Mnogo se forsira da je covek egoisticna budala a to nije tacno. Taj potez u Madjarskoj je bio bunt zato sto je tim forsirao klinca (zato sto je Englez) ispred tadasnjeg svetskog sampiona i coveka koji je uprkos losijem statusu bio ispred njega u sampionatu. Jeste ponosan i sujetan kao i svaka velicina u svakom sportu, ali ne rusi planski timove. Njemu nijedna vrata u F1 nisu zatvorena, cak ni Meklaren posle odlaska Denisa, a u paddocku se sve sazna, mislite o tome.

MarkedOne8
08.09.2013, 09:26
Znam dobro šta se dešavalo, ali moram da dam određenu dozu lufta toj priči da Alonso ne podnosi da deli jednak status sa ostalima. Nije isključeno da je to u vezi Alonsa samo jeftin izgovor kao što je za Kimija bila motivacija. Međutim, to što zadržavaju Masu već ko zna koliko sezona duže nego što bi trebali ipak vuče ka toj strani da Alonso ne želi da deli jednak status sa nekim jakim vozačem.

Ako je verovati izvoru Barikela, odgovor je da. Da, Alonso je prekršio ugovor i Ferrari ima pravo da ga zameni bez ikakve nadohnade.

Od svega ovoga bio bih zadovoljan ako se makar jedna stvar obestini, a to je da Kimi od sledeće sezone vozi za Ferrari.

Nebojsa
08.09.2013, 09:29
Masu drze iz pijeteta i zato sto su cekali Sehija ili Hulka, takvu neku priliku. Mislis da bi njih dvojica imali drugaciju poziciju nego Masa? I da se Kubici nije desila ona nesreca on bi do sada bio u Ferariju i Nando se ni na to nije bunio. Tako da ono, cela prica je glupost za koju se redovno poteze Madjarska.

MarkedOne8
08.09.2013, 09:46
Masu drze iz pijeteta i zato sto su cekali Sehija ili Hulka, takvu neku priliku. Mislis da bi njih dvojica imali drugaciju poziciju nego Masa? I da se Kubici nije desila ona nesreca on bi do sada bio u Ferariju i Nando se ni na to nije bunio. Tako da ono, cela prica je glupost za koju se redovno poteze Madjarska.

Pa Perez je u F1 od 2011. Ako su ga čekali, zašto ga nisu uzeli ove sezone? 'Ajde 2 sezone u Sauberu dok ne sazri, ali šta posle? Prepustili su ga McLarenu. To znači da čekanje Pereza nije bio razlog za ostavljanje Mase. Sad posle McLarena bi ga možda i uzeli kad vide da nije bolji od Batona i da ipak nije toliko jak koliko su mislili. Hulkenberg 2011. nije vozio. Ako su čekali njega, morali su da ga uzmu na kraju 2012. Prepustili su ga Sauberu. To takođe znači da Hulkenberg nije bio razlog ostavljanja Mase. Zašto se onda Masa i dalje ostavlja?

Kubicu nikada nisam kotirao išta bolje od jake sredine grida. Mnogi su ga primećivali zbog dobre sezone 2010. sa Renoom dok je to još bio fabrički tim. Zbog te jedne sezone svi govore o njemu i stalno pitaju kad će da se vrati. Isto su tako za Sutila pričali, a Di Resta ga pobeđuje. Kubica je po meni bolji od Sutila za nijansu ili dve, ali ni jedan ni drugi po meni nisu bolji od Batona, a kamo li ostalih svetskih šampiona. Samo mi nije jasno ko je počeo tu propagandu kako je Kubica budući šampion i slično. Osim sezone 2010 ja se ne sećam ičega posebnog kod Kubice. Naravno, imao je odličnu sezonu 2008 jer je tada BMW nadohnadio zaostatak na bolidu. Hajdfeld ga je dobio 2007, pa on Hajdfelda 2008. za 15 poena. Ništa vanzemaljsko.

Nebojsa
08.09.2013, 09:57
Perez je testirao Ferari sa Bjankijem ako se secas. Dakle,sigurno je bio planiran, i to verovatno za ovu sezonu, sta se u medjuvremenu desilo ne znam, ali nekako ne zvuci realno da se Nando uplasio i stavio veto. Sa bilo kojim mladim vozacem on bi bio prvi u timu, verovatno ibez obzira na rezultate. Meni je Perez savrseno uklopljen, sa spanskog ovornog podrucja, mlad sa nekim uspesima, ne pravi probleme, standardno dobra saradnja sa Zauberom... Ja imam teoriju da je Meklaren poceo da gubi pare i sponzore, i da bi se to jos vise ubrzalo odlaskom Luisa, i da je Bernie poslao Serhija (zapravo Slima i Telmax) kao zlatni padobran. Medjutim, to je bas teorija zavere iako ne potpuno neverovatna u danasnjoj F1, nazalost.

Vanja #66
08.09.2013, 10:00
Nisu ga cekali, ali su imali uvid u njegove mogucnosti. Testirao je za njih, radio u simulatoru... Ovo sto postize u McLarenu je znacajan napredak u odnosu na proslu godinu.

Hulk je bio slobodan 2011, ali mesto u timu nije. Simple as that. Hulk, koji je u to vreme bio vise pod rukom Mercedesa nego bilo koga drugog i koji je kao jedini rezultat iza sebe imao pol poziciju na mokroj stazi u Brazilu 2010. Sta je to? Nista, a sa druge strane Massa, koji je 2008. umalo bio sampion.

Kubica je imao predugovor za 2012. sa njima. Jel to nesto znaci? Da, znaci mnogo. Znaci da Massa nije bio opcija, simple as that. Znaci i da je Alonso stao uz Kubicu, simple as that. Zasto je sa Massom produzen ugovor za ovu godinu? Zato sto su Alonsu morali da ponude udeo u odluci, jer mu duguju titulu iz 2010. i jer niko drugi u to vreme nije bio sigurno jak vozac. Isto to sto je propalo sa Kubicom - evo, kazi sa kime bi ti, mi nismo sigurni. I sta, on ce da kaze - dovedite mi nekog klinca, za koga nije provereno da li je brz ili ne, umesto vozaca kome znamo mogucnosti i koji bi mi pomogao u borbi za titulu? Ne, to niko nece reci, narocito ne velicine od vozaca. Mnogo je vise stvari tu u igri od pukog posmatranja crno-belo...

Kubica, sa druge strane, je izuzetan vozac. Mislis li da bi Mecka trazila njega u tom losem stanju kao vozaca za simulator da je u pitanju los vozac? 2007. mu je bila prva puna sezona u ekipi. Imao je stravican udes u Kanadi. odjedno, udesi nisu nista lose, zar ne? Vratio se sledece godine i pobedio tamo. Spletom okolnosti, ali je pobedio... Vozi reli, pobedjuje mnoge stalne reli vozace, to je jasan znak brzine. Isto kao i Rossi, koji je jos impresivniji obzirom da vozi motore, a ne neki vid cetvorotockasa... Sezona 2010. nema veze sa pogledom na njegove mogucnosti, samo ih potvrdjuje...

Pogled na Madjarsku 2007. pokazuje spremnost osobe da preispita svoje stavove i da (ne)prihvati cinjenice. Nema potrebe obnavljati gradivo, moze da veruje ko u sta hoce, cinjenice se nece promeniti...

Nebojsa, Bernie je imao uticaja u Lewisovoj odluci, zasto ne bi imao i u Perezovoj? Narocito sto Ferrari nije tako ozbiljno usao u pricu sa njim, lako je promeniti neciji stav u tom slucaju...

Nikoletina
08.09.2013, 12:13
Button je rekao da je McLaren zainteresovan za Alonsa

MarkedOne8
08.09.2013, 12:26
TV-channel RTL from Germany says they have found out that Kimi signed Ferrari deal last wednesday and Di Montezemolo wants to announce it very soon after Monza.

Nikoletina
08.09.2013, 12:43
Sve se više zakuhava.Jedva čekam da priznaju da su potpisali sa Kimijem a Alonsu dali nogu:ajde:

Nebojsa
08.09.2013, 12:44
Sve se više zakuhava.Jedva čekam da priznaju da su potpisali sa Kimijem a Alonsu dali nogu:ajde:

Zasto bi Alonsu dali nogu, imali bi 2 od 4 najbolja vozaca na gridu. Sledece sezone kada ce biti reset performansi to ce biti zlata vredno. I prekini otvoreno da hejtujes Alonsu, pocinjes jako da mi ides na zivce.

Nikoletina
08.09.2013, 12:51
Zasto bi Alonsu dali nogu, imali bi 2 od 4 najbolja vozaca na gridu. Sledece sezone kada ce biti reset performansi to ce biti zlata vredno. I prekini otvoreno da hejtujes Alonsu, pocinjes jako da mi ides na zivce.

Zar ti misliš da će Alonso i Kimi moći biti zajedno u timu?I da li ti zaboravljaš da je KIMI zadnji Ferrarijev šampion???

p4p1
08.09.2013, 12:52
Button je rekao da je McLaren zainteresovan za Alonsa

Oduvek sam znao da se cudne stvari odvijaju u Jensonovoj glavi

MarkedOne8
08.09.2013, 15:49
Jao ljudi kako je Edie Jordan silovao Erica Boulliera!!!
Pogledajte ovo!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10201345453851155&set=gm.10151908386528035&type=1&theater

Unakazio ga je! :D

Naravno, posto smo davno apsolirali da Kimi ne moze da pogresi nikada. Kako moze krivica da bude na startu na vozacu ispred?

Išli-su-pa-ra-le-lno. Išli su paralelno!

A kako vozač ispred može da bude kriv, pitaj Alonsa za brake-test tehniku iz doba Renoa. :)

Vanja, ako ti neće da praviš screenshotove, ja hoću malo kasnije.

A vi koji sada branite Pereza prošle godine ste pljuvali i krivili Grožana. Niste objektivni.

MarkedOne8
08.09.2013, 18:00
AMuS kaže da je ugovor/dogovor već rešen.

http://www.auto-motor-und-sport.de/formel-1/ferrari-mit-neuem-superteam-raeikkoenen-wechselt-2014-zu-ferrari-7693815.html

MarkedOne8
08.09.2013, 20:22
Sada se u vestima nigde ne pominje da Ferrari objavljuje drugog vozača za 2014., već se direktno u kontekst stavlja Raikkonen. Dakle, Ferrari se očekuje da u sredu objavi Kimija. Pominju se dva dana - sreda i četvrtak. Neki su u svoj toj zbrci pomešali prevode pa neki čak misle da je ugovor potpisan u sredu protekle nedelje a da će sama objava biti načinjena sledeće nedelje. Mnogi izvori potvrđuju da je dogovor postignut, da je ugovor potpisan, da će sledeće godine Raikkonen biti u Ferrariju.

Vanja #66
08.09.2013, 22:19
Umro sam... :rofl:

https://pbs.twimg.com/media/BTqHTQ_CUAA9fDp.jpg:large

Vodka ili vino, pitanje je sad... :hm:

MarkedOne8
08.09.2013, 22:48
Kasniš Vanja, a domaći teren je u pitanju. Barem si još uvek ti domaćin tu za mene. :D
Piše se da će Shell obezbediti Ferrariju novac potreban za Kimijev transfer. Dvogodišnji ugovor je u pitanju kako se spominje, verovatno sa klasičnom opcijom +1 i sa mnogo, mnogo klauzula sa obe strane.

MarkedOne8
08.09.2013, 23:11
20 miliona eura će biti osnovna plata Kimiju! Ne mogu da verujem da se dešava! Da li se dešava? Da li sanjam?

http://screenshu.com/static/uploads/temporary/fc/xt/w5/0p12tl.jpg

MarkedOne8
08.09.2013, 23:43
Google translator!!!
Published on: 09/09/2013 1:16 | Formula 1 |
Finnish driver Kimi Räikkönen's Ferrari in the garage the transition is not complete without the disclosure. As previously reported on, Räikkösen Official kontrahti length will be 2 +1 years.

Now, the German Spiegel magazine reports, citing your sources, the current Lotus driver must acknowledge the Italian in the garage of EUR 20 million annual base salary. Still on top of the negotiated bonuses.

It is also interesting to German magazine Räikkönen's salary information on the payer: Ferrari sponsoring oil company Shell to dig the necessary funds large chests.

Shell Chairman is a former boss of Nokia, Jorma Ollila.

http://www.suomif1.com/2013/09/saksalaislehti-tassa-on-kimi-raikkosen-palkka-ferrarilla-maksajana-jorma-ollilan-johtama-shell/

Nebojsa
08.09.2013, 23:45
Dobro, sve to nam govori da Alonso ostaje i da je sledece sezone postava Kimi-Nando. I like it, jos kada bi se Flavio uhvatio dovodjenja u red razularene bande koja sebe neopravdano zove tim...

MarkedOne8
08.09.2013, 23:59
Imaju oni sada vremena da se konsoliduju do zime. Ne treba Flavio da dolazi jer bi pokvario odnose s Kimijem.
Ferrariju trenutno najviše leže staze sa srednje visokim nivoima prijanjanja. Imaju efikasnu aerodinamiku, ali ne mogu da stvore više prijanjanja. Upravo tako nešto će im biti potrebno sledeće godine. Priča se da će biti potrebna efikasna aerodinamika bez previše potiska. Lotus je dobar na prednjem delu. Prvo da se bolid sredi. Strategije i ostale stvari su final touch. Na greškama se uči, a Ferrari je imao dosta taktičkih grešaka prethodnih godina. Samo motor da bude iole dobar.

Vanja #66
09.09.2013, 07:06
Dobro, ziv sam ustao juce, znaci da je i ovo gotovo... :D

Batalite sve sad, motor je sledece godine najbitniji... 2015. mozda i nece biti, ali sledece hoce.

MarkedOne8
09.09.2013, 09:43
Steve Robertson [Kimi's manager] to Spiegel Online: "Soon we will be announcing some good news"

Vanja #66
09.09.2013, 10:10
Ma da, cao zdravo, done deal... On i Alonso protiv celog sveta... Nice... Taman bi mogao malo da ga drmne iz ucmalosti kvalitetan timski kolega, mnogo se opustio. Uopste mi nije tako upecatljiv ove godine kao prosle.

Vanja #66
09.09.2013, 10:39
Evo jos nesto... Montezemolo nema nameru da pusti Alonsa, ali zeli da pokaze autorite koji jos uvek poseduje, tako da je angazovanje Kimija disciplinski postupak jer se Alonso, sram ga i stid bilo, drznuo da prica lose o crvenoj ekipi. Shell uskace za lovu, a Santanderu se smanjuje uticaj drasticno. Montezemolo je na ovaj nacin ponovo u sredini i moze da priusti da pusti bilo koga od ove dvojice, jer im placaju njihovi sponzori, a ne tim... U najvecem delu, naravno.

According to Eddie Jordan, Montezemolo hired Raikkonen to show he still has authority at Ferrari. Jordan says that the president will not tolerate anything from Alonso anymore, who overstepped his position and hiring Raikkonen is an educational measure for him. With Shell paying Raikkonen’s salary, Montezemolo is off the hook from Santander, who initially paid Kimi off back in 2009 to leave room for Fernando.

MarkedOne8
09.09.2013, 10:48
Samo sam čekao da negde iskoristim ovu foru!

http://www.youtube.com/watch?v=bXvqYYJSv3I

Montecemolo kaže: RESPECT MY AUTHORITAH!!!

http://f1-serbia.com/najnovije/renault-zove-alonsa-u-lotus

Lele, pa Boullier se već oprostio. Edie Jordan ga je sinoć odradio bez vazelina. Što bi se reklo, mali a tehničar. :D Nije mi jasno kakve povezanosti imaju Renault i Alonso.

Vanja #66
09.09.2013, 11:23
Pa ono, osvojio je jedine titule sa njima i tako to... Ne vidim da ce ga primamiti. Naravno, morali bi da mu kazu da ce Lotus dobijati iste stvari kao RB, jednak tretman i slicno, ali ko ce bolid da odradi? Allison je u Ferrariju sad, tamo su ostali momci iza njega.

Voleo bih da Hulk ode u Lotus, sa Grosjeanom. Direktno bi smo znali kakav je u odnosu na Kimija. Grosjean je negde na nivou sa Kimijem u kvalifikacijama, ako nije posebno smoren, ali i u trci ume da bljesne. Ako Hulk bude bolji od Grosjeana u jednakim uslovima, lepo mu se pise...

MarkedOne8
09.09.2013, 11:31
I ja bih bio jednak kao Raikkonen u kvalifikacijama kad mu stalno sjebu FP1 i FP2. Seti se samo prošle godine koliko su mu puta stavili da testira DRD pa bi mu skinuli, a to sve utiče na setup i pripreme za kvalifikacije i trku. Grožan je bio brži u kvalifikacijama negde do sredine sezone dok Kimiju nisu sredili volan. Sada nije bolji. Otprilike je 2-3 desetinke brži od Grožana.

http://www.vivaf1.com/performance.php

Vanja #66
09.09.2013, 11:33
Ne bih rekao, ali ajde sad... Nije ni vazno...

MarkedOne8
09.09.2013, 12:48
Čini se da će i Santander dati novac za ugovor.
Sve glasnije i glasnije su glasine da bi Alonso mogao da pauzira u F1 sledeće sezone ili da pređe u Lotus pa čak i McLaren. Kažu da je vrlo nezadovoljan dovođenjem Raikkonena.

Vanja #66
09.09.2013, 13:00
Da, Santander ce dati nesto malo...

Nadam se da nece otici, to bi bilo jako glupo. Osim u slucaju da zna kakav je Ferrari V6 od 1.6l, pa da je svestan da niko tamo nista nece uraditi jos 2 godine i da je i to deo odluke... Sto se takodje nadam da nije u pitanju... U svakom slucaju, za procenu te eventualne odluke cemo morati da sacekamo sledecu sezonu, ako ode u Lotus ili McLaren, a ne pauzira...

MarkedOne8
09.09.2013, 13:29
Ne znam koliko Ferrarijev V6 može da bude loš. Ne verujem da sam motor može da bude lošiji od McLarenovog ovogodišnjeg bolida. Ferrari ima dobru saradnju sa Fiatom koji ima znanja za manje motore. Ne baš V6, ali snašli bi se. Isto tako, veoma je bitno istaći da će motori u prvim sezonama moći da se dorađuju i prepravljaju. Neće biti moratorijuma.

MarkedOne8
09.09.2013, 14:24
Martin Brundle:-

" Alonso/Raikkonen would be F1's strongest pairing in 2014 and just the tonic we need because we all know what the answer to the radio call 'Fernando is faster than you' would be. Get those TV bleeping machines ready. "

MarkedOne8
09.09.2013, 16:00
http://1.bp.blogspot.com/-JqgVfe0OiS4/Ui2wXYoOjII/AAAAAAAAJOo/AjNrsLIgneI/s1600/1157529_10151566708440493_1604502920_n.jpg

MarkedOne8
09.09.2013, 16:11
@PekkaFranck now writes more details about the contract:

"Both parties agreed quickly on salary terms but other details took a long time to get settled. Kimi can decide when the contract will be announced, Ferrari decides where and how (the scale of announcement, press conference or something smaller). Also Kimi has flexibility in the PR-field. He doesn't have to be present at the press conference if there is one."

Vanja #66
09.09.2013, 16:26
Da, doveli su ga da vozi iznad svega drugog...

MarkedOne8
09.09.2013, 16:29
Da, doveli su ga da vozi iznad svega drugog...

Na koga misliš? Zbunjen sam.

Vanja #66
09.09.2013, 16:33
Ma na Kimija... Rekao je danas da ce odluciti za 2 dana sta ce sledece godine. A jos juce smo culi sredu za Ferrari.

To je gotova stvar, ali sacekaj sredu za pomeranje dupeta... Uzivaj u ova 2 dana... :D

Alan
09.09.2013, 16:48
Ferari sa dva jaka vozaca.. zadnji put se lose zavrsilo.

Nebojsa
09.09.2013, 16:49
Ferari sa dva jaka vozaca.. zadnji put se lose zavrsilo.

Na koji period mislis?

Alan
09.09.2013, 17:04
Po meni Ferari je zadnji put imao dva vrhunska vozaca devedesete godine Prost-Mensel . poslle toga jedan je uvek bio znatno bolji. Sumi od Irvajna i Barikela, Raikonen od Mase, Aonso od Mase. Alezi sa kim je vozio nesecam se tacno.

Vanja #66
09.09.2013, 17:04
Na koji period mislis?

Prost i Mansell, verovatno... Mada, Massa je zamalo bio sampion 2008, tako da kombinacija njega i Kimija nije bila tako losa...

Nebojsa
09.09.2013, 17:06
Pretpostavio sam da se misli na kombinaciju Prost/Mensel. Zanimljivo da ovde imamo dva vozaca slicnih psiho profila.

Alan
09.09.2013, 17:14
Cesto precenim sebe i mislim da puno znam o F1, tako da cu sad, ako je istima da Raikonen prelazi u Ferari, sacekati 4-5 trka da dam svoje misljenje ko ce biti uspesniji dogodene.

Alan
09.09.2013, 17:19
Prost i Mansell, verovatno... Mada, Massa je zamalo bio sampion 2008, tako da kombinacija njega i Kimija nije bila tako losa...

Nisam rekao da je losa ali Raikonen je za klasu bolji Mase, ni dan danas mi nije jasno kako se Masa na kraju borio za titulu a Kimi ne. Objasnjavao je Marked o tome.

Vanja #66
09.09.2013, 17:28
To sto je on objasnjavao ce morati i da povuce... Verovao on ili ne. :D

Imao je bas malo srece, svasta se nesto bas njemu dogodilo, Ferrari je imao nekoliko glupih odluka u trkama i onda se svelo na to da je Felipe prakticno samo ostao u trci za titulu, a Kimi je prosto vratio uslugu za Brazil 2007. u zadnjim trkama... To je moj dojam. I i dalje mislim da je on mogao neke trke da odveze bolje, ali isto vazi i za Alonsa ove godine sto sam vec i rekao.

MarkedOne8
09.09.2013, 18:18
Ma na Kimija... Rekao je danas da ce odluciti za 2 dana sta ce sledece godine. A jos juce smo culi sredu za Ferrari.

To je gotova stvar, ali sacekaj sredu za pomeranje dupeta... Uzivaj u ova 2 dana... :D

Sad shvatam. Hteo si da kažeš da su njegove VOZAČKE performanse najbitnije iznad svega. Tražim svaki mogući link ili novu vest koja potvrđuje. Ako AMuS, mirror, finski mediji, Gazzetta delo Sport... ako se ispostavi da su svi oni na kraju lagali, pa da ne pratim više F1 u životu.

Nemam ja šta da povučem. Tek sad bi taj tekst imao smisla. Ne bi njega Ferrari sad potpisivao, niti bi on to prihvatio da je on stvarno onda bio demotivisan i da je stvarno bio lošiji od Mase.

A što se tiče toga da li će Raikkonen-Alonso funkcionisati, to i nije toliko bitno. Ako je istina da je Alonso vređanjem tima prekršio ugovor i ako je istina da on u ugovoru potpisanom 2011. ima early-exit klauzulu, to znači da on već krajem 2013. može da bude u drugom timu. Na kraju 2014. ako to bude funkcionisalo, nastaviće se saradnja. Ako ne bude funkcionisalo, Ferrari će potražiti drugog vozača ili će Alonso potražiti drugi tim. Sve ovo je proračunat rizik.

MarkedOne8
09.09.2013, 21:19
http://en.wikipedia.org/wiki/Pay_driver

Ne mogu da verujem da postoji zvanična definicija za plati-da-voziš vozače!:facepalm:

Vanja #66
09.09.2013, 21:36
Google-ing je postao glagol, a ne znam troje ljudi koji ga i u srpskom ne koriste - guglam, guglaj, gugla... Ovo je realno ipak mnogo korisnija definicija za Wiki, obzirom da svi znaju za google... :D

MarkedOne8
10.09.2013, 00:38
I BBC sa sve Alonsovim fanboyem Andrewom Bensonom potvrđuje da su Raikkonen i Ferrari postigli dogovor.

MarkedOne8
10.09.2013, 10:39
Kažu da je moguće da objave danas u Frankfurtu u 14:00 na pres konferenciji.

Nebojsa
10.09.2013, 10:49
Sad ostaje pitanje, da li ce objavitti oba vozaca ili samo jednog.

MarkedOne8
10.09.2013, 10:51
Sad ostaje pitanje, da li ce objavitti oba vozaca ili samo jednog.

E to si jako dobro primetio. To sam i Ercegu tweetovao.

Nebojsa
10.09.2013, 10:53
Mislim prema svemu sto pratim, prema svemu sto znam o F1, to ce biti Nando i Kimi. Samo da vidimo da li ce Ferari malo da vuce ovog naseg za nos ako vec ima onu klauzulu u ugovoru, pa da ga tako smire na duze vreme.

Vanja #66
10.09.2013, 11:11
Mislim i ja da ce biti njih dvojica, ali toliko se stvari izdesavalo i napricalo da nisam siguran ni u sta dok se sve zvanicno ne potvrdi...

MarkedOne8
10.09.2013, 11:13
Jeste našli vi neku vest o tome da će danas da objave?

Vanja #66
10.09.2013, 11:14
Ja to tebi prepustam, vidim da si na ekserima... :D

MarkedOne8
10.09.2013, 11:20
http://formula1.ferrari.com/it-happened-today/happened-today-10-september

That day has passed into Formula 1 history because, after the race, the seven times world champion announced his retirement from racing and at the same time, the Scuderia confirmed the driver pairing that would fly the Prancing Horse colours as from the following season, namely Felipe Massa and Kimi Raikkonen.

Vanja #66
10.09.2013, 11:37
Nema slucajnosti, danas ide objava definitivno...

MarkedOne8
10.09.2013, 11:50
Ferrari will announce Kimi Raikkonen on Wednesday, 8 pm UK time. Raikkonen’s €20 mill. salary at Ferrari will be covered by Shell. His rallying backed by Fiat. Contract is for 2 years + 1 year option.Part of the deal is that Mark Slade will move from Lotus to Ferrari as Kimi Raikkonen’s engineer.

Allison + Raikkonen + Slade
Kakav paketić!

Vanja #66
10.09.2013, 11:56
Au, ko ce cekati do sutra uvece... Pa sta ce onda danas, da objave da ne nastavljaju sa Massom?

Nebojsa
10.09.2013, 11:59
Или да доводе Хулка?

MarkedOne8
10.09.2013, 12:02
Neki govore danas u Frankfurtu, neki govore sutra uveče. Moje lično mišljenje je da će ipak biti sutra kao što je prvobitno najavljeno.

Vanja #66
10.09.2013, 12:02
Batali ovo, iskljucujem se na par sati, idem da gledam Boston Legal...

MarkedOne8
10.09.2013, 12:25
Ipak je sutra. Sreda, 11. Septembar u 8 uveče.

Vanja #66
10.09.2013, 12:39
Tuki se iskljucujem, ovaj sport nije dobar za mozak... :facepalm:

Predobre fotke:

http://www.motorsport-magazin.com/images/950/q_80/sw_adrivo/0207125.jpg

Ajde, ajde, malo cemo zameniti mesta, pa cu ja da se vratim... Brzo cu, nemoj da si tuzan...

http://desdirodeabike.files.wordpress.com/2013/08/2792272_1200px.jpg

Eto mene, sledece godine tovarimo...

Marked, turi ovo slobodno na loose wheel nut, ako imas nalog...

MarkedOne8
10.09.2013, 13:35
Vanja just went funny! :ha: :ha: :ha: Sad sam se stvarno iskidao!

Vanja #66
10.09.2013, 14:02
Navijala sam za Mečku, pa kada sam mogla za Ferari (a šta kažeš Vanja?) ... moći ću i za Reno. ::)

Kazem da dobre navike ne treba menjati! :p

Evo sta smo piskarali krajem 2011, Olja... Jos malo pa ce 2 godine od tad i samo cu ponoviti istu stvar - dobre navike ne treba menjati... :D

MarkedOne8
10.09.2013, 14:38
Već sam govorio da je onaj Ferrari posle 2007. potpuno drugačiji od onog pre 2007. Ako je istina da Kimi prelazi u Ferrari 2014., a najverovatnije jeste, naravno da ću navijati za Scuderiu Ferrari.

Što se tiče objave, najverovatnije je sutra nakon što se LdM obračuna s Massom i dok se lepo pripremi pres konferencija.

Vanja #66
10.09.2013, 15:05
Ma ja to Olju malo zafrkavam... A i likujem jer sam bio u pravu, kao sto uvek i jesam. :cool:

MarkedOne8
10.09.2013, 15:24
Move along people. Nothing to see here. Montecemolo rekao da se danas neće pričati o F1. Objava sigurno neće biti danas. Ništa pre sutra.

miloolja
10.09.2013, 17:33
Šta, šta prelazi u Ferari? Ček sada sam se uključila, nemam pojma... :)

Vanja #66
10.09.2013, 18:16
Sad imas... Ne, ne, ne treba da se zahvaljujes... :D

MarkedOne8
10.09.2013, 19:02
Šta, šta prelazi u Ferari? Ček sada sam se uključila, nemam pojma... :)

Da, Kimi ĆE od 2014. da vozi za Scuderiu Ferrari.

Vanja, biće da se Alonso nije uzvrpoljio zato što navodno zna da će Ferrari V6 da bude traljav. Ne bi niko svom vozaču rekao ,,e znaš, motor će nam biti loš... bolje beži". A i oni njemu da kažu da će ima toliko i toliko konjskih snaga, toliki i toliki obrtni momenat i sve ostalo, on ne može iz toga da zaključi ništa pa i da je inženjer jer ne zna podatke kod Mercedesa i Renaulta.
Stvar je u Kimiju. Red Bull je Kimiju ponudio ugovor ali kao drugog vozača (tako su pisali neki pouzdani izvori). On to nije hteo da prihvati. To se odigravalo malo pred Mađarsku. Onda je Kimijev tabor prišao Ferrariju. Oni su imali tu neke razgovore. Do Mađarske je za Ferrarijevo mesto favorit bio Hulkenber (tako pišu pouzdani izvori :) ) Onda je Alonso saznao da Ferrari petlja s Kimijem i da eventualno žele da on bude drugi vozač, a možda je čak već bio odabran sudeći po Alonsovoj reakciji. Onda se u Mađarskoj desilo šta se desilo. Montezemolo javno ukorava Alonsa. Alonso je hteo isključivo Masu. Ne bi mu odgovarao ni Hulkenberg (mladi koji pretedentuje na dobre rezultate), ni Kimi, nego samo Massa.

Nebojsa
10.09.2013, 19:47
OFFICIAL: Felipe Massa has confirmed he WON'T race with Ferrari in 2014. The driver has just said goodbye via Twitter.

Bye bye Felipe baby.

MarkedOne8
10.09.2013, 20:02
To sam upravo hteo da napišem. Vidim da kasnim dobih 15 minuta.

Ovo je početak krajeva. Kimster in da haus!

Nikoletina
10.09.2013, 20:04
From 2014 i will no longer be driving for Ferrari. I would like to thank the team for all the victories and incredible moments experienced together. Thank you also to my wife and all of my family, to my fans and all my Sponsors. From each one of you I have always received a great support! Right now I want to push as hard as possible with Ferrari for the remaining 7 races. For next year, I want to find a team that can give me a competitive car to win many more races and challenge for the Championship which remains my greatest objective! Thank you all. Felipe

Nikoletina
10.09.2013, 20:06
Volio bih da Massa nastavi da vozi f1 u Lotusu ili sauberu

Vanja #66
10.09.2013, 20:06
https://twitter.com/Felipe1Massa/status/377502694640201728

Sone, proguraj inicijativu da se napravi kod za embedovanje tvitova... Vidim da gomila foruma to radi, ne verujem da je tesko...

I pored svega u zadnjih par godina, grazie Felipe...

http://distilleryimage1.ak.instagram.com/eae65b681a4811e3842e22000a1fb2cc_7.jpg

Nikoletina
10.09.2013, 20:07
Šta mislite sad hoće li Felipe u ovih 7 trka biti dobar?Ja iskreno mislim da će ubiti Alonsa(ne bukvalno već na stazi)

Vanja #66
10.09.2013, 20:09
Oce, ali sutra...

MarkedOne8
10.09.2013, 20:10
Nebojša, to sam upravo hteo da napišem. Vidim da kasnim dobih 15 minuta. (plus još koji minut jer mi zaštekao forum na par minuta)

Ovo je početak krajeva. Kimster in da haus! :f1:

Vanja, super predlogi za embedovanje tweetova. To sam ja pokušavao da namestim nekako da se tweet embeduje, ali nisam znao da to mora na forumu da se podesi.

Vanja #66
10.09.2013, 20:18
Kontam da mora da se ubaci source code sa samog twittera za onakav prikaz teksta, slika i slicnog. Nesto sam malo gledao oko web programiranja, mislim da ne bi trebalo da je preveliki problem... U HTML-u je radjeno, ne bi to trebalo da je frka velika...

Nebojsa
10.09.2013, 20:19
Bilo je nekih ideja za tweeter, videcemo sta moze da se uradi, nisam siguran da mi imamo prilaz osnovnom kodu i to bi trebalo da se odradi sa glavnim adminom koji nije bas cesto ovde.

MarkedOne8
10.09.2013, 20:24
Twitter je imenica. Glagol od te imenica je tweet. :D Čisto da se zna. Na Twitteru se tweetuje.

Što kaže Nikola, biće zanimljivo videti tek sada duel Massa-Alonso. Massa će morati da pritegne da bi se dobro izreklamirao.

Alan
10.09.2013, 20:25
Svih 107 Ferarijevih vozaca

GP Win Pole F.lap Pod Pts Ave Laps Kms Laps Kms
SCHUMACHER Michael 180 72 58 53 116 1 066 5.92 3 934 18 799 10 252 49 128
MASSA Felipe 132 11 15 14 36 756 5.73 879 4 238 7 513 37 545
BARRICHELLO Rubens 102 9 11 15 55 412 4.04 651 3 182 5 685 27 411
BERGER Gerhard 96 5 7 9 24 182 1.90 384 1 846 4 301 19 518
ALBORETO Michele 80 3 2 4 19 138.50 1.73 184 805 3 576 16 407
ALESI Jean 79 1 1 2 16 121 1.53 139 692 3 627 16 420
REGAZZONI Clay 73 4 4 13 23 169 2.32 302 1 616 3 864 18 356
ALONSO Fernando 70 11 4 7 40 956 13.66 499 2 590 3 978 20 188
VILLENEUVE Gilles 66 6 2 8 13 107 1.62 534 2 251 3 217 14 882
IRVINE Eddie 65 4 1 23 156 2.40 157 843 3 251 15 560
LAUDA Niki 57 15 23 12 32 242.50 4.25 1 168 5 275 3 133 14 378
ICKX Jacky 55 6 11 11 16 121 2.20 456 2 679 2 717 13 302
RAIKKONEN Kimi 52 9 5 16 26 233 4.48 433 2 372 2 934 14 571
BANDINI Lorenzo 35 1 1 2 8 56 1.60 143 640 1 992 10 208
HAWTHORN Mike 35 3 4 6 16 113.64 3.25 210 1 564 1 920 12 319
REUTEMANN Carlos 34 5 2 2 13 90 2.65 201 1 002 1 900 8 782
ARNOUX René 32 3 4 4 11 79 2.47 177 883 1 627 7 656
JOHANSSON Stefan 31 6 49 1.58 3 19 1 444 6 755
MANSELL Nigel 31 3 3 6 11 75 2.42 137 661 1 533 7 020
SURTEES John 30 4 4 6 13 88 2.93 211 1 494 1 405 7 395
PROST Alain 30 5 3 14 107 3.57 154 666 1 539 7 099
HILL Phil 30 3 6 6 16 96 3.20 172 1 532 1 674 10 084
SCHECKTER Jody 28 3 1 6 62 2.21 170 706 1 559 7 286
ASCARI Alberto 27 13 13 10 17 139 5.15 908 5 811 1 541 10 520
AMON Chris 27 3 6 34 1.26 152 604 1 466 7 202
PIRONI Didier 25 2 2 3 6 48 1.92 124 560 1 257 5 391
Von TRIPS Wolfgang 25 2 1 6 56 2.24 156 788 1 267 7 422
TAMBAY Patrick 21 2 4 1 8 65 3.10 121 627 1 093 5 394
VILLORESI Luigi 20 1 8 43 2.15 2 28 1 114 7 762
COLLINS Peter 20 3 9 47 2.35 127 946 904 5 877
FARINA Giuseppe 20 1 3 13 75.33 3.77 66 627 1 180 7 557
TRINTIGNANT Maurice 17 1 5 33.33 1.96 25 94 1 010 6 066
MUSSO Luigi 15 1 1 5 32 2.13 6 65 665 4 118
ROSIER Louis 15 487 3 838
GONZALEZ Jose-Froilan 15 2 3 3 11 56.64 3.78 193 889 840 5 223
CAPELLI Ivan 14 3 0.21 513 2 352
TARUFFI Piero 13 1 1 4 32 2.46 46 335 577 4 478
ANDRETTI Mario 12 1 1 1 2 20 1.67 4 16 518 2 539
MERZARIO Arturo 11 7 0.64 594 2 979
CASTELLOTTI Eugenio 11 2 13.50 1.23 21 155 557 3 235
MAIRESSE Willy 10 1 7 0.70 3 42 345 2 595
GINTHER Richie 10 2 4 24 2.40 47 376 552 3 349
GENDEBIEN Olivier 8 8 1.00 3 42 336 2 486
RODRIGUEZ Pedro 8 6 0.75 563 2 535
BAGHETTI Giancarlo 8 1 1 1 14 1.75 7 58 335 2 256
BROOKS Tony 7 2 2 1 4 27 3.86 92 764 351 2 065
FANGIO Juan Manuel 7 3 6 4 5 33 4.71 141 1 341 428 2 881
FISCHER Rudi 7 2 10 1.43 254 2 143
WHITEHEAD Peter 7 1 4 0.57 335 1 974
PARKES Mike 6 1 2 14 2.33 7 40 224 1 410
SCARFIOTTI Ludovico 6 1 1 1 11 1.83 55 316 345 2 078
ALLISON Cliff 6 1 8 1.33 248 1 231
SALO Mika 6 2 10 1.67 2 13 331 1 720
MAGLIOLI Umberto 6 2 3.33 0.55 319 2 002
De PORTAGO Alfonso 5 1 4 0.80 167 1 032
RODRIGUEZ Ricardo 5 4 0.80 196 1 592
SWATERS Jacques 5 92 925
MANZON Robert 5 1 4 0.80 114 1 143
FISICHELLA Giancarlo 5 292 1 530
LARINI Nicola 4 1 6 1.50 189 896
GURNEY Dan 4 2 13 3.25 8 66 212 1 402
HIRT Peter 4 109 714
GIUNTI Ignazio 4 3 0.75 136 1 106
FRERE Paul 3 1 9 3.00 108 1 130
BEHRA Jean 3 2 0.67 21 66 129 643
CARINI Piero 3 43 285
De TORNACO Charles 2 52 546
PARNELL Reg 2 3 1.50 98 688
BELL Derek 2 18 75
BADOER Luca 2 100 612
SIMON André 2 101 658
SOMMER Raymond 2 3 1.50 116 447
SALVADORI Roy 1 82 386
GALLI Nanni 1 37 298
ADOLFF Kurt 1 3 68
COMOTTI Franco 1 63 321
De TERRA Max 1 51 371
De ADAMICH Andrea 1 13 53
MORBIDELLI Gianni 1 0.50 0.50 14 53
WILLIAMS Jonathan 1 63 315
CLAES Johnny 1 88 369
De TOMASO Alessandro 1 91 356
SERAFINI Dorino 1 1 3 3.00 47 296
VACCARELLA Nino 1 58 334
SCHELL Harry 1 68 214
BIONDETTI Clemente 1 17 107
PILETTE André 1 33 466
LANDI Chico 1 1 6
BONDURANT Bob 1 106 392
LAURENT Roger 1 16 365
SCARLATTI Giorgio 1
PERDISA Cesare 1 30 117
SCHOELLER Rudolf 1 3 68
BAIRD Bobbie
BRAMBILLA Tino
SIGHINOLFI Sergio
MARZOTTO Vittorio
STÆCHELIN Peter
BALDWIN Johnny
OAKES Danny
BRACCO Giovanni
FAULKNER Walt
BALL Bobby
SHAWE-TAYLOR Brian
STUCK Hans
MARZOTTO Gianni
MAURO Johnny

dzoni gp
10.09.2013, 20:36
Ciao Felipe grazie di tutto :bye:,sad mi je bas zao sto Felipe odlazi :( ,ali uskoro ce neko da mi zaledi osecanja :grudvanje::brrr:

MareLFC
10.09.2013, 20:43
Ako Kimi ide u Ferari,ko onda ide u Lotus i gde ide Masa?

MarkedOne8
10.09.2013, 20:45
Ako Kimi ide u Ferari,ko onda ide u Lotus i gde ide Masa?

Kimi je već u Ferraiju.
U Lotus će najverovatnije Hulkenberg i Maldonado.
Za Massu se priča da bi mogao u Lotus ili u Sauber.
To će tek da se odmotava.

dzoni gp
10.09.2013, 20:48
Jel dolazi neko novo lice u f1?neki mladi talenat?

Mr.M
10.09.2013, 20:49

Sergej SIROTKIN!

Nikoletina
10.09.2013, 20:51
Red Bull je priznao da su godine u ovom slučaju igrale protiv Raikkonena.

"Mi smo želeli nekog vozača koji će dugo ostati sa timom. Kimi ima 34 godine dok je Daniel deset godina mladji. Za nas je Ricciardo bio bolja opcija i dobio je ugovor na tri godine", kazao je Marko.

On je priznao da bi potpisivanje Raikkonena bio veliki izazov za sve u timu.

"Upravljati sa dva takva vozača kao što su Sebastian i Kimi bilo bi dosta težak posao. Svako od njih želi da bude najbolji. Mi još ne znamo šta nas čeka sa Ricciardom. Nadamo se da će posle tri do četiri trke uspeti da parira Vettelu", dodao je savetnik u Red Bullu.

"Očekujemo da Daniel bude brz kao Webber. Nekada je baš Mark bio brži od Sebastiana, a nekada su oni bili na istom nivou. To je ono što mi želimo od Ricciarda", dodoa je Helmut Marko.

Vanja #66
10.09.2013, 21:09
Bilo je nekih ideja za tweeter, videcemo sta moze da se uradi, nisam siguran da mi imamo prilaz osnovnom kodu i to bi trebalo da se odradi sa glavnim adminom koji nije bas cesto ovde.

Da, on to mora da odradi, niko drugi ne moze. Ali ako se vi dogovorite i postavite to kao zvanicni zahtev, ne vidim zasto se ne bi prihvatilo... Twitter bi trebalo da daje source ako mu se trazi.

Twitter je imenica. Glagol od te imenica je tweet. :D Čisto da se zna. Na Twitteru se tweetuje.

Što kaže Nikola, biće zanimljivo videti tek sada duel Massa-Alonso. Massa će morati da pritegne da bi se dobro izreklamirao.

Ne bih ocekivao previse od toga. Mozda ce jos 2 puta biti bolji u Q, ali u trci ako Alonso ne odustane nece nikako... Niti je bolid radjen za njega, niti je on na nivou Alonsa...

Sirotkin ide u Sauber, ako dobije super licencu, da li u Novembru ce imati test. U svakom slucaju, to ne bi trebao da bude problem. Talenat, nije da nije, ali ima i boljih naravno. Da Costa, Frijns, Sainz Jr. Prvi ili treci ce najverovatnije zavrsiti u Toro Rossu...

Ljudi, nemam ništa protiv da pišete. I trebate da pišete još najmanje duplo više, ali otvorio sam još davno ovu temu za 2014. i sve što se tiče toga.

http://www.sportklub.info/forum/showthread.php/3622-Sezona-2014-Velike-promene

Tu pišite slobodno. Pišite i ovde ako baš hoćete, ali trudite se da bude u temi za 2014. Pišite o transferima, predviđanjima i čemu god želite. Hvala unapred.

Red Bull je plasirao jeftinu propagandu u zapadnjačkom stilu. Navodno su i Horner a i Newey hteli Raikkonena. Verovatno je on njih odbio, pa su posle morali da izmisle fin razlog.

U stvari, meni se cini da je Newey bio vise za Ricciarda. Mateschitzt i Horner su bili za Kimija, Marko je lobirao za Ricciarda, a Newey je bio vise za Danija jer mu se svidja kolicina podataka koju dobija od njega. Kazu, oni koji su bili na YD testovima, da je Dani u nekim trenucima bio kao faks masina - samo stanca podatke...

Evo, da ispostujem temu... :D

MarkedOne8
10.09.2013, 21:49
Poruke vezane za 2014. sam premestio ovde. Sve! Uf, nije lako. :)

Ko je sve testirao za Red Bull i Torro Rosso u poslednje 2 godine na YDT a da već nije u F1? Prvo će oni da idu u Torro Rosso. http://www.crash.net/f1/results/193676/1/silverstone_young_driver_test_times__combined.html
Carlos Sainz Junior jeste testirao, i to za Red Bull. Mislim da je vrlo realno da ide u Torro Rosso. Treba početi tražiti novog Fetela na vreme. Fora je što je Fetel i dalje vrlo mlad. Ima tek 26. godina, a i sam je u F1 ušao vrlo rano tako da bez obzira na kvalitet mnogi Red Bullu ne igraju neku ulogu, pa ni Ricciardo koji je samo 2 godine mlađi. Igrom slučaja, Fetelu se poklopilo u karijeri pa je pomerio granice.

Što se tiče mog mišljenja za grid sledeće sezone, mislim da bi realno bilo da se neka mesta uprazne. Pogotovo u Caterhamu. Ne znam koliko je realno da uskoči Kovalainen. Kobayashi jako teško, ali Heiki bi mogao nekako. On verovatno već radi na tome kao i ostali ali je Raikkonen svima pojeo famu pa svi ostali ,,lete ispod radara". Pic mora da leti. Kad njega dobija Van der Garde koji ne ume ni da se skloni, sve vam je jasno. Obojica bi trebala da idu. Što se tiče Marussie, oni su još i ok. Trebali bi Bianchiju da nađu bolje mesto. Ako bi mogli da ga uguraju u Force Indiju kao što su trebali ove sezone to bi bilo dobro. Eto, on je izgubio mesto zbog sponzorstva, a ispostavilo se i da mu ne trebaju sponzori. Mogao bi neki tim iz sredine bez problema da predvodi. Chilton bi trebao da se vrati u GP2 na doškolovanje, ali nije realno da to očekujem zbog toga što mu je porodica poluvlasnik Marussije. Maldonado će verovatno hteti da se ubaci u Lotus. To je tim koji je i dalje tu pri vrhu. Biće više pri sredini nego pri vrhu, ali će definitivno biti bolji od Williamsa bez obzira na motore. Botas preuzima vođstvo u Williamsu i to je jedna svetla budućnost za njih. Priča se da će Sauber moći da odbaci Gutiereza, ali ne znam otkud takve glasine kad ima jake sponzore. Gutierez i Massa u Sauberu. Hulkenberg sa Maldonadom u Lotus. Perez i Button ostaju u McLarenu. Force India, pa... verovatno će da zadrže vozače, ali Sutil je opet nesiguran. Torro Rosso će zadržati Vergnea i verovatno će tu dodati Sainza. Nadam se da neće da eksperimentišu. Moraju sada da paze koga biraju jer će imati ceo Renaultov pogon što nije mala stvar. Ima će više sličnosti sa RB10 i Red Bullom nego ikada pre.Mercedes je potvrđen, kao i Red Bull. A sutra se potvrđuje Ferrari.

Možda napravim analitičku tabelu svih transfera, očekivanja i mogućnosti.

MarkedOne8
10.09.2013, 22:00
http://instagram.com/stefanodomenicali

Jel ovo pravi profil Domenicalija? Postavio je slike Kimijeve kacige za 2014. Mnogo sam sumnjičav. Ne verujem da je njemu sad stalo do kacige, osim ako je unapred nisu dizajnirali.

Nebojsa
10.09.2013, 22:05
Bio sam spreman odmah da odbacim da je to stvarno on, ali ima tu slika do kojih tesko neko moze da dodje osim ako ga ozbiljno progoni. Bemliga...

MarkedOne8
10.09.2013, 22:10
Postavio je jednu pre nekih 3 sata i odgovrio je u komentaru, ako me ne vara Google Translate, da je uslikao Kimijevu kacigu koju ima kući. Sad pre pola sata je postavio sliku kacige koja se razlikuje od prethodne slike. Domenicali se ne bi zezao da radi u Photoshopu, a dizajn je kombinacija starog iz 2007-2008. sa novim sponzorima. I oblik mi se čini da je novi. Možda je render, ali to je neka zvanična stvar. Ne znam šta me tera da i dalje tražim podatke kad svi znamo da će ga objaviti pre ili kasnije.

http://instagram.com/p/eF5FwoxoJ7/

Na kraju krajeva, ispada da je Domenicali toliko srećan što se Kimi vraća da je prvi nazvao jednog novinara telefonom i rekao mu da je Kimi potpisao, pa je već sada postavio sliku kacige.

Nebojsa
10.09.2013, 22:13
Ova slika je photoshop, ne mora da znaci da je njegov, ali je kvalitetan. Vidis po pikselizaciji one kineske reklame.

MarkedOne8
10.09.2013, 22:17
Ova slika je photoshop, ne mora da znaci da je njegov, ali je kvalitetan. Vidis po pikselizaciji one kineske reklame.

Meni više delova na slici izgleda pikselizovano, a i takav je Instagram po prirodi. Da li je Photoshop ili 3D render, zaista je nebitno. I sam izgled kacige nije toliko sada bitan kad će Kimi to da sigurno promeni. Ako je to pravi Domenicali, a 99% jeste jer bi u suportnom onaj ko održava taj profil bio teški bolesnik da traži po netu Domenicalijeve lične slike i stavlja ih, onda to znači da ga i Domenicali kao izvor informacija potvrđuje.

Nebojsa
10.09.2013, 22:23
Domenikali se pominje kao izvor informacija AMuSa od pre neki dan kada su brakeovali pricu. Daklen bas je izricito receno, Kimi ce sledece godine voziti za Ferrari, kaze Stefano. Da li ce to i on dobiti demotion pa pusta informacije da cure, ili ga klovn Luka koristi kao licnog klovna za mase?

MarkedOne8
10.09.2013, 22:30
Vrlo zanimljivo razmišljanje. Baš me je i Nikola pitao koga bi mogli da ubace. Nadam se da o Briatoreu ni ne razmišljaju ako uopšte žele da menjaju Domenicalija. Nije isključeno da zamene Domenicalija tamo negde u Decembru. Ulogu će imati i ishod u konstruktorskom šampionatu. Mercedes zaostaje samo 3 poena. Ako bi Ferrari bio treći, Montezemolo bi imao argument samo takav.
Koga bi mogli tu da postave a da nije Briatore? Da li je realno da Montezemolo sada kada je uzeo da dokazuje autoritet menja Domenicalija koji mu je potrčko? I da li je realno da se, iz istog razloga, odjednom na mesto šefa tima postavi Briatore. To bi bilo jednako kao da si Alonsu podišao još više.

Vanja #66
10.09.2013, 22:40
Sirotkin u Sauberu, Esteban takodje ostaje tamo. Hulk mi deluje da ce u Lotus do daljnjeg, a Bianchi najverovatnije ostaje jos godinu dana tamo.

Kaciga je photoshop od ranije, sa novim sponzorima i izmenjenim logoima.

Luca ume da se lako zaljubi, pa i u staru ljubav sa kojom je greskom raskinuo, tako da mislim da je ovo Stefanu sve dopusteno. Ipak, cisto iz zabave - Sone, jel se jos govori od Brawnu nazad u Ferrariju preko Mumije?

Nebojsa
10.09.2013, 22:41
Samo jedan moze biti

http://2.bp.blogspot.com/-bIV7MYiHUFU/TYI7-PA5zPI/AAAAAAAAAeo/TcOxAIBjCmo/s200/Ross_Brawn.jpg

MarkedOne8
10.09.2013, 22:44
Hmm, kako sam na Brawna zaboravio. Oni ga već neko vreme cimaju u Mercedesu i žele da mu otmu presto u rođenom timu.

P.S. Ono je lažni Domenicalijev instagram. To je neki homić koji vlaži na Domenicalija. Da čekamo mi ipak sutra.

Dexteroza
10.09.2013, 22:47
Ma Domenicali klovn mora ici ako Ferari misli da bude konkurentan sledece godine.Frajer je smjesan pored Hornera i ostalih velicina,Ferariju treba neko kao Brijatore,strucan i autoritet al sumnjam da bi to Montezumi odgovaralo a i odmah bi krenule price kako bi Alonso imao povlasteni polozaj u odnosu na Kimstera

Vanja #66
10.09.2013, 22:49
Sone, tebro, 12 je uvece, ustao sam u 6 jutros, daj dekriptovano, FSM-a ti... :D

Ne bi se Luca zalio na Briatorea, jer bi mu jasno rekao sta sme i ne sme. A i Flavio posle onoga iz 2008. nema bas tako puno kredita...

MarkedOne8
10.09.2013, 22:52
Sone, tebro, 12 je uvece, ustao sam u 6 jutros, daj dekriptovano, FSM-a ti... :D

Ne bi se Luca zalio na Briatorea, jer bi mu jasno rekao sta sme i ne sme. A i Flavio posle onoga iz 2008. nema bas tako puno kredita...

Stavio je sliku Brawna iz doba dominacije sa Ferrarijem. Period, otprilike tamo 2002.

Dexteroza
10.09.2013, 22:52
Ma Ross bi nam legao kao budali samar :)

Vanja #66
10.09.2013, 22:56
Stavio je sliku Brawna iz doba dominacije sa Ferrarijem. Period, otprilike tamo 2002.

Znam, zato i trazim dekriptovano... :D Jel to u fazonu - dobra stara vremena, ali nista od toga ponovo - ili - bice kao u dobra stara vremena? I'm braindead, numem da dokucim...

Nebojsa
10.09.2013, 22:58
Moja zelja, pokusavano vec jednom, a i brate glupo je ovakav supertim davati onom mongoloidu. Greota protivprirodna, nadam se da ce i mumija urazumiti montezumu.

Vanja #66
10.09.2013, 22:59
Ramen to that...

MarkedOne8
10.09.2013, 23:02
Kad ste već pomenuli Mumiju (Ecclestonea), setite se da je rekao da se Raikkonen-Alonso neće desiti. Jel to znači da Alonso ipak neće biti u Ferraiju sledeće sezone? Meni je sve jedno. Ja sam za to da voze Raikkonen i Alonso.

Dexteroza
10.09.2013, 23:04
Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)

I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:

MarkedOne8
10.09.2013, 23:06
Cekamo sutra da se ozvanici Kimster i mogla bi da krene lagana dominacija plus kada bi i Ross dosao....ludilo :)

I eto nama novog paketa u Ferari: Allison + Raikkonen + Slade + MarkedOne8 :D mozda jedino da je zvucniji transfer Bejla od ovog naseg novog :biggrin:

Ovo ide u moj potpis!

Dexteroza
10.09.2013, 23:14
Cool potpis :biggrin:

Mogla bi sledeca sezona da bude bas zanimljiva i jedna od boljih sto zbog promjene motora,vozackih postava itd.
Jedino me strah Newey-a,covjek kao da nije sa ove planete,uvijek je korak ispred svih da ne kazem koju stotinku "brzi" od ostatka :wthy:

Lord Aleksoni
11.09.2013, 03:35
U koji tim ide Massa :ne_znam:

Vanja #66
11.09.2013, 06:51
To je veliko pitanje... Nije iskljuceno ni da ne nadje angazman...

Vanja #66
11.09.2013, 07:08
Kad ste već pomenuli Mumiju (Ecclestonea), setite se da je rekao da se Raikkonen-Alonso neće desiti. Jel to znači da Alonso ipak neće biti u Ferraiju sledeće sezone? Meni je sve jedno. Ja sam za to da voze Raikkonen i Alonso.

Poniznost i uporno tvrdjenje da mediji debelo krive sliku tokom celog vikenda u Italiji, narocito u intervjuu na podijumu, meni govore da Alonso ostaje. Zna Monte koga ima, ali em bi da malo pojaca tim, em bi da ga malo disciplinuje. Ne verujem da ce otici, a verovatno su njegove pretnje bile samo pretnje kao pritisak da se ostavi Massa...

Cool potpis :biggrin:

Mogla bi sledeca sezona da bude bas zanimljiva i jedna od boljih sto zbog promjene motora,vozackih postava itd.
Jedino me strah Newey-a,covjek kao da nije sa ove planete,uvijek je korak ispred svih da ne kazem koju stotinku "brzi" od ostatka :wthy:

Aerodinamika ce biti izuzetno, izuzetno osakacena. Takodje, zbog turbopunjaca na motorima, nece moci da se iskoristi bilo kakav efekat kako bi izduvni gasovi pomogli u stvaranju prijanjanja... Newey i Red Bull su bili najveci lobisti da se smanji broj promena za sledecu godinu, ali FIA i Todt nisu mogli biti manje zainteresovani. Jos kad bi progurali budzetsko ogranicenje, to bi bilo idealno.

Jos jedna promena za 2014, uvedjenje Formule E...

http://www.f1fanatic.co.uk/wp-content/uploads/2013/09/1.-The-new-Spark-Renault-SRT_01E-Formula-E-car-unveiled-today-at-the-Frankfurt-Motor-Show.jpg

MarkedOne8
11.09.2013, 08:18
Razmišlljao sam sinoć o limitima budžeta.To je veoma teško uvesti jer je npr. Newey na platnom spisku Red Bull Technologiesa a ne RB Racinga. Tako imamo mnoge slučajeve. Po meni su nova pravila ok, ali ako neko zezne kod motora to će teško da nadohnadi kod ostalog.

Vanja #66
11.09.2013, 10:20
Da, ali kako RBT pruza usluge RBR-u, a ne samo delove, onda i oni podpadaju pod budzet tima...

MarkedOne8
11.09.2013, 10:31
Da, ali Red Bull Technologies troši oko 600 miliona godišnje, a kod njih spada sve. F1, MotoGP, razna oprema za sportiste, entuzijski programi kao što je Stratos... Ko bi se zamarao da sve to prati i kontroliše. Zamisli da je od 500 radnika RBR-a, pola da je zaposleno u RBR, pola u RBT. Ko bi tu sve i svašta pratio? To je jako teško i uvek bi se nešto podvalilo.

Mnogi sumnjaju da će se i danas objaviti Raikkonen, ali zaboravljaju da je za njega najavljeno da će danas da se izjasni.

MarkedOne8
11.09.2013, 11:09
Čim se i zvanično objavi, ima da napustim sve navijačke grupe po netu za Kimija. Naravno, većina su dobri i znaju stvar ili dve, ali ostali su sve neki emotivci koji veruju u svaku Kimijevu reč. Na primer, veruju u to da Kimi ne voli da potpisuje višegodišnje ugovore jer ne želi da se obavezuje zbor relija. Zaboravljaju da svako od 22 vozača na gridu može u svakom trenutku da batali i da menja sport. Jedan lik me je iznervirao jer se oslanja na BBC-eve izvore da će ugovor biti na 1+1 godinu. Isto tako je rekao da su to potvrdili i Adam Cooper i Andrew Benson. Pratim stalno vesti na Autosport forumu. Ljudi tamo zaista samo linkove i informacije šalju. Znači. taj lik veruje Bensonovim informacijama koji je inače Kimijev hejter a težak Alonsov fanboy. I neutralci mu se smeju koliko je urnebesan kakve gluposti piše. Da se vratim na temu. Cooper je prepisao od BBC-a, a BBC-ev glavni pisac je upravo Andrew Benson. Sva tri (dva) izvora su poslednji nezvanični izvori da su shvatili i objavili da Kimi prelazi u Ferrari. Takođe, ti neki Kimijevi navijači uopšte ne shvataju zašto je Kimi bio onakav 2008. i 2009. i mnogima se ne sviđa što se vraća u Ferrari zato što su ga oterali. A tek je urnebesno kad Alonsovac uskoči na forum pa se uhvati argumenta kao što su Bensonove informacije ili to što je Massa pobedio Raikkonena 2008. i 2009. Pa kad još dodaju činjenice što Raikkonen ne voli simulator. A Alonso ga pa obožava.

MarkedOne8
11.09.2013, 11:18
Sky F1 Insider ‏@SkyF1Insider2m

#kimifacts Only 3 drivers have won the world championship in their debut year for Ferrari... Fangio, Scheckter and Raikkonen.

PitLaneTalk ‏@KomivesP18m

Last time Ferrari had two world champions together in their lineup was in 1953 with Ascari and Farina. Today that is about to change.

Adam Cooper ‏@adamcooperf128m

Kimi won't be the first driver to return to Maranello - Ascari, Hawthorn, Ickx, Regazzoni, Andretti & Berger were all welcomed back

MarkedOne8
11.09.2013, 11:25
Za par minuta stiže objava!

Vanja #66
11.09.2013, 11:33
Zar nije veceras u 8?

MarkedOne8
11.09.2013, 11:34
Zar nije veceras u 8?

Tweetuje se da se Ferrari sprema da objavi za koji minut. Ne bi smeli da čekaju duže od danas jer se Massa već odjavio.

Nebojsa
11.09.2013, 11:48
Na zvanicnom? Odo da kampujem :D

Nebojsa
11.09.2013, 11:51
Btw, Gallagher

Apparently Ferrari's statement re Raikkonen is delayed as they wait 4 him to provide a 150-word single paragraph quote. Could take a while.

:rofl:

Vanja #66
11.09.2013, 12:10
Nesto sumnjam da ce to na twitteru da ostave, pre ce sazvati prvo konferenciju, pa tek onda sliku i zakljucke sa nje na twitteru...

Nebojsa
11.09.2013, 12:14
Koliko kontam, nema nikakve zakazane konferencije? Btw, Lotus potvrdio da Kimi nece voziti za njih sledece sezone, ako dobro razumem italijanski. Wheels are turning...

Vanja #66
11.09.2013, 12:16
Gde to?

Nebojsa
11.09.2013, 12:21
Sad sam tek video da je to pokrenuo neki beznacajni Italijan i sam se njihovim delom Twittera siri. Disregard :D

MarkedOne8
11.09.2013, 12:29
Iz čitave ove afere sam dosta naučio kojim izvorima treba verovati a kojima ne, pogotovo kada su finski vozači u pitanju. AMuS je od svih glavnijih najbrži i najpouzdaniji, ali često moraju da paze šta će da objave jer je to ipak brend dok individualci smeju i da nagađaju pa ostanu živi.

Ne verujem da će objave biti pre 8 uveče.

Nebojsa
11.09.2013, 12:32
Inace, ima jedan italijanski blog, koji je ispred naslova vesti od pre pola sata stavio Ufficiale, iliti zvanicno. Najbolji marketinski potez ikada, samo ja sam kliknuo 6 puta iako sam znao o cemu se radi, valjda imaju 100k hitova.

MarkedOne8
11.09.2013, 12:34
@adamcooperf1

The delay must be because last night's Massa PR strategy worked so well that Ferrari now want Kimi to Tweet it first...

LOL

Jel to ovo? http://www.blogf1.it/2013/09/11/ufficiale-kimi-raikkonen-torna-in-ferrari-dal-2014/

Kad si već kod blogova, Adam Cooper je na svom blogu ( http://adamcooperf1.com/2013/09/10/analysis-kimi-raikkonen-and-ferrari/ ) napisao da je ugovor 1+1. Već sam pričao o tome. Pitao sam ga zar nije 2+1 a oni odgovara ,,ovi se slažu sa mnom" i stavio je BBC-ev link, ni manje ni više, koji je pisao Andrew Benson! :ha:

Franck Pekka je za sada sve pogodio kada je Kimi-Ferrari ugovor u pitanju. Biće to 2+1.

@MBrundleF1

Like Kimi I'm about to drive a Ferrari F1 car again pic.twitter.com/1H2MFDBRp0

Nebojsa
11.09.2013, 12:55
Vecina F1 fanova u ovom momentu

http://25.media.tumblr.com/9819436cf1c62d1fe5f725ba18e0839c/tumblr_mldgcpdOzo1rsszvco1_500.gif

@Marked

To je taj, kakav scoop, moram ovo da zapamtim, neverovatno je koliko se to deli, stiglo je ono Skyovo.

Meni je nelogican jednogodisnji. Jedino ako je 1+1 driver option, a mislim da DO ugovor Ferrari nije dao u istoriji.

Nebojsa
11.09.2013, 13:10
Sada svi kazu da je zvanicno, to je to. Svakog momenta treba da izadje zvanicna verzija na Sky.

Nebojsa
11.09.2013, 13:12
https://twitter.com/Lotus_F1Team/status/377765191053606912/photo/1

Zvanican profil :krsta:

Nebojsa
11.09.2013, 13:14
http://formula1.ferrari.com/news/back-kimi

I EVO GA KONACNO!!!

Miletić
11.09.2013, 13:16

Lotus F1 Team is under investigation for HUGE fun, even in sad moments.

Nebojsa
11.09.2013, 13:16
Bentornato Kimi. Dvogodisnji ugovor. Logicno.

Nikoletina
11.09.2013, 13:22
aha potpiso je ::)::)::)::)::)::)::)::)::)::)::)::):biggrin::bigg rin::biggrin::biggrin::biggrin::biggrin:

Vanja #66
11.09.2013, 13:38
Sad cekamo da vidimo ko ce mu biti kolega. :D Tipujem na Hulka, ali ima i Alonso svojih prednosti... :D

Nebojsa
11.09.2013, 13:41
Maranello, 11 September 2013 – Scuderia Ferrari announces that it has reached an agreement with Kimi Raikkonen. The Finn will join Fernando Alonso in the driver line-up for the next two racing seasons. -

See more at: http://formula1.ferrari.com/news/back-kimi#sthash.vS9Y2gqQ.dpuf

C c c kako ne pratis na casu...

Vanja #66
11.09.2013, 13:51
http://frenchmaidcleaning.webs.com/french-maid-youtube-com.png

MarkedOne8
11.09.2013, 15:59
Do nešto pre 14:00 sam samo gledao kad će objava. Jako sam se smorio i umorio i legao da spavam. Probudio sam se, eto nešto pre 17:00. Vidim na skype-u drug koji pogleda jednom vesti u nedelju dana i kaže da su ga objavili. LOL
Samo da se rasanim pa pišem dalje.

E ovo ne razumem zaista. Oproštajni fail od fore? Pitaće on njih šta to znači.

The Finn, 33, will partner Fernando Alonso, meaning that Ferrari will field an all-world champion line-up for the first time since 1953 when Alberto Ascari and Nino Farina were paired together.

Ovo je sjajna stvar! Kad se pogledaju te tri Kimijeve sezone u Ferraiju, baš je statistički bio vezan za istoriju i opet je. Prva titula posle Šumaherove ere, odmah je u prvoj trci postigao pol-poziciju, najbrži krug i pobedu, doneo im 200. pol-poziciju, 200. pobedu i 600. podium....
Što se tiče Alonsa, koliko god mi nisu jasni njegovi postupci i koliko god ja ne voleo njegov pristup nekim stvarima, ovo ne bi smeo da pokvari. Ovo je ogromna stvar za sport! Najtrofejniji tim je odlučio da promeni istoriju i tradiciju.

Zoki
11.09.2013, 16:28
Nek je sa srecom Kimsteru moj, legendo moja!!!

Kao sto bi rekao moj kolega iz Saubera, Dale zvani MarkedOne8-SAMO CEPAJ :D

Nebojsa
11.09.2013, 16:35
Dobrodosao :)

MarkedOne8
11.09.2013, 16:42
Dobro nam došao, Zoki! Dobili smo još jednog Kimstera, od danas ponovnog Ferraristu.

http://static.guim.co.uk/sys-images/Sport/Pix/pictures/2013/9/10/1378838377771/Kimi-Raikkonen-008.jpg

Short recap on the situation that's forming for the team in the middle of 2013:

1. Alonso and Raikkonen confirmed for at least two seasons - hard fact.
2. Simone Resta to continue work on 2013 car with Pat Fry.
3. James Allison to work on 2014 car, alongside Rory Byrne as consultant, with Fabio Montecchi as deputy chief designer.
4. Work for 2014 chassis and engine started as early as 2012 with Luca Marmorini involved.

Ovo što sam boldovao je jako bitno. James Allison, a ne Pat Fry, će raditi intenzivnije na šasiji za 2014.

Nebojsa
11.09.2013, 16:49
Peta spremaju za sefa tima/pomocnika Flaviju/Rosu?

MarkedOne8
11.09.2013, 17:04
Peta spremaju za sefa tima/pomocnika Rosu?
Mogao si ovako da napišeš. :)

Nebojsa
11.09.2013, 17:07
Flavio bio u boksu Ferarija u Italiji. Ne verujem da je tamo samo zato sto mu se svidja crvena boja i zbog Alonsa. Cim je on dosao Montezumi na noge, to je poruka.

Vanja #66
11.09.2013, 17:09
Pat ce raditi na post Singapur delovima, obzirom da su ti za Singapur maltene vec i gotovi do sad. To znaci da ce posle Singapura donositi delove na jos 2 trke maks... Svesni su da moraju da sacuvaj poziciju 2. u WCC kako znaju i umeju od Mecke.

Allison sa Byrneom kao konsultantom i velikim sredstvima moze da parira Neweyu sigurno. Taj motor mi je jedino malo... kako da kazem, prevelika nepoznanica. Ali to ce ostati do prvog testa, ne samo za Ferrari vec i za ostale. Drago mi je da jesu poceli rad na motoru jos polovinom 2012, jer to su i tad rekli. Motor, fala FSM-u ne zavisi od tunela, tako da tu nema izgovora.

Mogao bi Pat da bude sef tima, mada mu je trenutna uloga negde u nivou Allisona. Ali obojica i dalje odgovaraju direktno mongoloidu...

Nebojsa
11.09.2013, 17:11
Ovo je najjaci tim u F1 od Ferari-Sumi ere, po imenima dosta jaci od RB. Ako stvarno Stefano ostane, onda nemam reci. Dajes tenk u ruke sedmogodisnjeg deteta.

Vanja #66
11.09.2013, 17:18
U RB-u od imena imas Newey-a i Hornera. Ostali su gurnuti u drugi plan. Rocky je bitan, ali ne toliko. Ionako vise govori Sebu da uspori i da ne testira Neweyeve zivce, nego sto pravi plan trke...

Nadam se, mnogo se nadam, da ce posle 3 godine menjanja i vozaca i osoblja i pomagala za izradu bolida (tunel i simulator pre svega), Montezemolu da dodje u glavu da neko tu ne radi posao kako treba sve to vreme. A samo je Stefano ostao.

Da se razumemo, nema ni Horner autoritet u RB timu, ali makar ga ima Marko, koji zna sta i kako treba. Bio je vozac i posle toga razvio neke svoje poslove, zna on kako se ljudi organizuju i kako se prave pare. Stefano ide po timu, govori svima da se ne predaju i pegla Montezemolove izjave pred Alonsom i vice versa...

MarkedOne8
11.09.2013, 17:24
Vozačka postava teško da može bolja.
I meni je motor nepoznanica, ali Renault motor ne bi bio danas tako jak da im nisu uprkos moratorijumu dozvolili da ga malo preprave. Bitna je činjenica da je Ferrari jedini tim, a to me je iznenadilo i pre glasina o Kimiju, koji će u istoj fabrici imati postrojenje za razvijanje i motora i šasije. Renault motor razvija u Francuskoj i dalje ako se ne varam. Fizički nemaju veze sa Red Bullom. Mercedesu je postrojenje za motore udaljeno par kilometara od fabrike ako se ne varam. Ferrari to sve ima u fabrici u Maranellu.

Što se tiče Domenicalija, on je iskusnija i bolja verzija Boulliera. Nije mi se svideo ni 2008. i to od početka. Treba im neki lik koji poznaje oba vozača. Na primer Martin Whitmarsh ili Ross Brawn. Ako ga menjaju, to NE SME BITI Briatore. On bi vukao na Alonsovu stranu i onda opet sve iznova. U tom slučaju je bolje i da Domenicalija ostave.

Nebojša, ne znam koliko je Briatore došao Montezemolu na noge. Briatore je Italijan. Došao je da gleda domaću trku, ali ne iz paddock cluba nego iz garaže jednog od timova. Možda je došao i u Alonsovo ime da smiri malo tenziju.

Vanja #66
11.09.2013, 17:31
Jeste bitna, ali ne kao pre 10 godina recimo. Komunikacija i razmena i obrada podataka je danas neuporedivo brza. Ako verujes Moore-ovom zakonu (http://en.wikipedia.org/wiki/Moore%27s_law) onda se ubrzala nekih 30 puta u zadnjih 10 godina. Kad pogledas oko sebe, videces da je to vise nego tako... Tako da fizicka odvojenost nije vise hendikep kao ranije.

Druga je stvar ovo sa Toyotinim tunelom u Kelnu, ti kad testiras deo zelis sto pre da izvrsis fizicke korekcije. Naravno da se podaci odmah salju u Maranello, ali delovi odatle posle treba da se posalju u Keln, pa onda sve nanovo. Tu se gubi dosta, ovako kad je sve u jednoj fabrici, dosta je lakse.

Ali, kao sto sam i napisao, za motor ti ne treba tunel, tako da nije to tolika bas prednost kao sto bi ranije bila.

Mr.M
11.09.2013, 18:29
Bilo bi extra da Briatore preuzme Domenikalijevu pozicije, 3 titule u 3 godine sa pola gasa bi majstor uzeo!

Alan
11.09.2013, 19:03
Vozačka postava teško da može bolja.
I meni je motor nepoznanica, ali Renault motor ne bi bio danas tako jak da im nisu uprkos moratorijumu dozvolili da ga malo preprave. Bitna je činjenica da je Ferrari jedini tim, a to me je iznenadilo i pre glasina o Kimiju, koji će u istoj fabrici imati postrojenje za razvijanje i motora i šasije. Renault motor razvija u Francuskoj i dalje ako se ne varam. Fizički nemaju veze sa Red Bullom. Mercedesu je postrojenje za motore udaljeno par kilometara od fabrike ako se ne varam. Ferrari to sve ima u fabrici u Maranellu.

Izuzetno jaka vozacka postava, slazem se, ali to je mac sa dve ostrice, pozabavi se malo sezonom 86 a tada je Vilijams- Honda bila dominantna ekipa. Sto se tice gde se prave motor i sasija, nema to veze. Meklaren-Honde 88-89, Vilijams-Renoa 92-93-96. motor se u prvom slucaju pravio hijadama kiometara od sasije pa su 88 osvojili 15 od 16 trka.

MarkedOne8
11.09.2013, 19:22
Ne mora da znači išta, ali svakako je prednost da ti je sve to na jednom mestu, makar minimalna.

Lotus će da propadne sa Boullierom. On želi da Grožan zauzme vodeću poziciju, da objedini tim oko sebe i dokaže svoj kvalitet. :facepalm: Pa šta će siroti Hulkenberg moći u takvom timu. U najboljem slučaju će imati jednak status kao Grožan. Imenovali su i Massu kao kandidata. Teško da će Grožana da izbace a trebali bi. Mogli bi da stave Hulkenberg - Massa postavu. Po meni će Hulkenberg 99% u Lotus.

Alan
11.09.2013, 19:29
Marked, sad kad je potvrdjena Ferarijeva postava za sledecu godinu sta mislis da li ce Raikonen i Alonso imati jednake uslove? Ustvari pitanje je za sve.

MarkedOne8
11.09.2013, 19:54
Sigurno će imati jednake uslove. Imam više izvora i shvatanja za to:

- Priča se da je Kimi prvo pregovarao sa Red Bullom. Navodno, oni su mu ponudili dobru platu ali status drugog vozača. Hteli su ga isključivo zbog konstruktorske titule. Tako se priča. To je prvi razlog.

- Drugi razlog su sva ova dešavanja u Ferrariju. Pošto Kimi nije bio zadovoljan Red Bullovom ponudom, okrenuo se Ferrariju. Išao je prostim i logičnim putem, a to je da u 2014. nađe sebi mesto u fabričkom timu. Red Bull je uz to i aktuelni šampion. Da je priča s Ferrarijem propala, verovatno bi pregovarao sa McLarenom uz nadu da će im se Mercedes smilovati sledeće sezone. Pošto je Alonso saznao da se pregovara sa Kimijem, a tada je upravo Franck Pekka prvi put plasirao priču o Ferrariju i Kimiju, Alonso se uznemirio. Uzvratio je onako kako nije trebao. Do tih događaja (dok je Kimi još pregovarao sa Red Bullom), Hulkenbergov menadžer je imao spreman predugovor. Kad je Ferrari shvatio da su pregovori Raikkonena i RBR propali, onda je glavni kandidat postao upravo Finac. Alonsov menadžment je kontaktirao RRB. Tu se Montezemolo s punim pravom naljutio. Red Bull je od samog početka hteo da ne naruši Fetelov status prvog vozača. Hteli su da pridobiju jako konstantnog Kimija na lepe oči, a realno je da nisu bili spremni da se isprse u ponudi. Status drugog vozača je uvreda za šampiona kakav je Kimi. On je lik koji i dalje ima samo jednu šampionsku titulu, kao i Luis, ali u padoku se priča da su upravo ta dvojica najbrži vozači. Dakle, Red Bull i Alonso nisu imali gotovo nikakve šanse. Alonso bi hteo makar jednak status. To bi uzimalo i njemu i Fetelu poene, što je dvostruko negativno za njih. Montezemolo je sabrao dva i dva i uradio je ono što je trebao još 2010. ili makar 2011. To je da Alonsu taman prostora da se sam dokazuje, a da paralelno ima i već (tada) iskusnog Raikkonena u timu pa da se vidi ko je brži. Ferrari nije ništa uradio za te 3 godine. Dva puta su izgubili titulu u poslednjoj trci. To se nigde ne piše i ne pamti u istoriji tima koji ima 15 vozačkih i 16 konstruktorskih titula. Za to vreme se Raikkonen provodio u reliju, promenio neke stvari kod sebe, razmislio o mnogim stvarima i vratio se gde pripada - u F1. Vratio se sa Lotusom i od prve trke se pokazao da nije izgubio brzinu. Prve kvalifikacije su izgledale očajno, ali izvukli su se u trci. Biti treći u onakvom Lotusu je sjajan rezultat. Realno je bilo da ispred njega bude Hamilton, ali McLaren je bio isuviše nekonstantan, mada je i Luis mogao par puta da spase bolid kao u Valensiji kad ga izbacio Maldonado. Sve u svemu, Ferrarijevim i Kimijevim navijačima su uskraćene 4 sezone radovanja. 2011. ne bi osvojili titulu. 2010. mi posebno bode oči. F10 je bio dosta dobar bolid. Ko zna, ako je Kimi bar minimalno bolji od Alonsa (saznaćemo za dve godine), to bi značilo da bi on još više namučio RBR u 2010. 2012. je opet RBR imao prejak bolid, a i Ferrarijeve šanse su se podigle Alonsovim odličnim vožnjama po kiši. Kimi nije tako dobar po kiši. Možda je za koju nijansu iznad prosečnog vozača po kiši. Imao je par dobrih preticanja u karijeri po kiši, ali je jako retko pobeđivao ili bo na pol-poziciji.

- Treće, Raikkonenov ugovor prema glasinama sadrži više stvari koje sugerišu na to da će imati jednak status kao i Alonso. Imaće jednaku platu. Znam da su osnovna plata i Alonsu i Raikkonenu po 20 miliona. Raikkonen će imati i bonus, verovatno nešto slično ima i Alonso. Kimi neće morati da radi previše PR stvari. Moći će da vozi reli ako to želi uz Fiatovu pomoć, ali ne verujem da će to raditi više od 2 puta godišnje jer će se fokusirati na sezonu. Dovešće Marka Sladea u Ferrari. Sigurno ga neće vući iz Lotusa u Ferrari da bi mu pomogao da bude drugi vozač.

Ferrari se vraća na politiku iz 2007. Oba vozača će jednako i maksimalno podržati dok jedan od njih ne izgubi teoretsku šansu za titulu. Oni sada opet imaju čoveka sa kojim su osvojili poslednje titule do sada.

Vanja #66
11.09.2013, 20:22
Marked je sve napisao sto bih i ja o toj temi... Nista ne bih dodao. Kimi ne bi dosao u Scuderiju da bude second fiddle, ali ce pomoci kad se to bude trazilo od njega. Za Alonsa cemo videti, mislim da ce i on to uraditi, ali je moje misljenje takodje da do toga nece doci, to jest da ce biti bolji od Kimija. Ne zato sto navijam za njega, ne mogu biti indiferentniji prema tome ko ce sledece godine biti bolji (bilo bi mi podjednako dargo i da je Massa uzeo neku titulu u ove 4 godine, ali to nisam ocekivao, naravno), ali em ce imati jasniji uvid u bolid za sledecu godinu, em ce ucestvovati u njegovom razvoju, em vise pase Italijanima koji tamo rade, em je prosto najbolji i najkompletniji vozac danas. Ne daleko najbolji, ali je najbolji. Sto se tice Kimija, Vettela i Lewisa, oni su u pojedinim oblastima bolji od Alonsa, ali suma sumarum nisu.

Stella je radio sa Alonsom, Kimijem i Schumijem. Za Alonsa je rekao da je najbolji sa kojim je radio. Sve ono sto smo mi ovde vise puta pisali - shvatanje o razvoju trke, o pozicijama drugih vozaca, kad da napadne, kad da drzi tempo... Pritom je za Schumija rekao da je izuzetan vozac, veliki radnik i motivator, da je imao vrhusnku kontrolu zadnjih tockova, ali da je znao da nerezonski pretera. Za Kimija je rekao da je mozda i najbrzi, ali u jednom prozoru u toku trke, kad stvari prosto savresno legnu. Sta je tacno, nije definisano. Balans zbog goriva, odradjena istrosenost guma, neka sitna promena u temperaturi, ne znam, nagadjam... Ali isto sam i ja primetio prateci njegove krugove tokom prethodnog perioda u Ferrariju. Umeo je da odveze neke kvalitetne trke, bolje od drugih, ali u gotovo svakoj je u jednom trenutku bio vidno bolji nego u ostatku trke.

http://www.gptoday.com/full_story/view/423321/Alonso_edges_Schumacher_Raikkonen_says_race_engine er/

Ne mislim da ce razlika biti velika, 20, 25 poena najvise, ali mislim da ce biti na Alonsovoj strani. Koliko citam po raznim forumima i sajtovima, vecina ljudi je tog misljenja. Gotovo svi osim Kimijevih fanova.

Ali, naravno, ne gledamo trke zato sto znamo sta ce se desiti, vec sasvim suprotno...

EDIT: Ono sto bih najvise od svega voleo da vidim sledece godine, za koje god mesto se borili, to je da kad se nadju jedan iza drugog i ukoliko je ovaj iza brzo sustigao ovog ispred, taj koji je ispred propusti tog iza. Samoinicijativno... Da proba da iskoristi njegovu brzinu, mozda da nekako zajednicki preteknu nekog, ali da ga propusti. Osim naravno, ako je borba za pobedu.

Ali, to su samo pusti snovi, ispod tih kaciga niko ne moze biti toliko racionalan, pa ni njih dvojica...

MarkedOne8
11.09.2013, 20:38
Oprostiću ti sad pošto nam svima još uvek treba vremena da se priviknemo. :D
Moraš imati u vidu da je Stella to rekao u vreme kada je Alonso imao potpunu kontrolu u Ferrariju. Ne znam jel to intervju iz 2011. ili 2012.? Jesi primetio kako je posle počeo nešto da mrmlja kako Alonso ipak ima neku manu ali nije rekao ništa konkretno. Što se tiče Kimija, hteo je da kaže da je Kimi jako dobar kad je auto dobro podešen. Zato je bitno da ga niko ne zavitlava tokom slobodnih treninga, što je Lotus uporno radio. Alonso je prilagodljiviji različitim setupima, a Kimi je brži kada mu je setup fino sređen. Neko je na forumu rekao, a to i jeste tako, da bi zbog svega toga bolid trebao da se pravi više za Kimija. Ako njemu odgovara, odgovaraće i Alonsu. Jako je bitno za Kimija što je Allison već u Ferrariju, tako da je uhvatio poslednji voz da i on ima neku reč u razvoju. Testiraja će početi već u Januaru tako da će biti vremena za dogovor i eventualne sitne prepravke u mehanici, a upravo to razvija Allison.

To za propuštanje se isto slažem. Nešto kao u MotoGP stilu. Apsolutno se slažem u tvom viđenju timskog rada F1 vozača na stazi.

Vanja #66
11.09.2013, 20:53
Ma naravno (to za Stellu i vreme intervjua), zaboravio sam tu opasku da zapisem... Sa kraja jula 2012. je intervju, dakle vrhunac uzivanja, kad su svi bili ubedjeni da je titula osvojena. Zato nisam previse posvetio Alonsu, zato sto je njega sigurno uzdizao, ali sam akcenat stavio na ovo za Kimija. Nema razloga da je tad Kimija omalovazavao, kao ni Schumija...

Ne znam, nekako imam osecaj da ovo moze dobro da ispadne. Verovatno zato sto je toliko ljudi ubedjeno da ce biti neceg braon u jednom trenutku, a kad se vecina slaze u vezi neke teme gde je dominanto nagadjanje, uglavnom pogrese...

MarkedOne8
11.09.2013, 21:09
Jebo te, ispašće na kraju da je Allison lobirao za Raikkonena!:confused: Sasvim je dovoljno da im je rekao da ne brinu što se tehničkih informacija tiče.

http://www.autosport.com/news/report.php/id/109817

Kimi Raikkonen is returning to Ferrari a better driver than when he left at the end of 2009, reckons his new team boss Stefano Domenicali.

Rather than be worried about Raikkonen's cool personality and lack of technical leadership that proved to be a contributing factor in him being dropped for 2010, Domenicali has said that things are different now.

And the team had been especially reassured about the progress Raikkonen had made on the technical front by its new chassis technical chief James Allison, who worked with the former world champion at Lotus.

"We worked with Kimi for three years from 2007 to 2009 and we never had a problem," Domenicali told the Ferrari website regarding doubts about Raikkonen's character.

"Sure, everyone has their own ways and you can't expect a Finn to start telling jokes in Italian or playing the clown.

"Honestly, I think the combination of Fernando's expressive and passionate Latin character and the cool style, to call it that, of someone like Kimi, seems to appeal to many, including the youngsters. And our partners are also in agreement with this.

"As for the technical side of things, not only do we know full well how much Kimi can contribute at an important time like this, when the technical framework is changing so significantly, but we also have first hand information from James Allison, as to how much the Finn has also progressed in this area over the past two years."

Ferrari's decision to put two world champions alongside each other for the first time in its modern era has already prompted questions about the political tensions it could cause.

Earlier this year, speaking about the possibility of Sebastian Vettel being drafted in alongside Fernando Alonso in the future, Ferrari president Luca di Montezemolo ruled out the team ever wanting 'two roosters in the same henhouse'.

Domenicali is calm about the matter though, insisting the team can handle the situation.

"I would only say that the combination of Fernando and Kimi is the best one could have today in Formula 1, in terms of talent, experience, competitive spirit and the ability to move car development forward," he said.

Fernando Alonso F1 Ferrari 2013

"As for the "poultry" question, it brings to mind football fans who are scared of rival teams because they have so many strong forwards and so they hope they will fight each other for the ball.

"For anyone thinking that the choice of Kimi is somehow an anti-Alonso choice, I can put their minds at rest: at Ferrari, everyone knows the interests of the team come first and only then those of the individual.

"Fernando is a key asset for this team and he will be for a long time.

"I'm sure he is the first to be happy with a choice made to strengthen the group, because he is too intelligent not to realise that a stronger team can only be an advantage."

Moram sad da se osvrnem i na kalendar. Sviđa mi se što sledeće godine neće biti New Jerseya. Ne treba nam još jedna ulična staza, pogotovo onako skembana. Krenuli smo ka dobrom po pitanju kalendara. Otarasili smo se Valensije, dobili smo A1 (Red Bull Ring). Još kad bi se Imola ubacila za godinu ili dve. To je prava matična staza Ferrarija - Enzo e Dino Ferrari.

P.S. Moraću da napravim listu nepoželjnih izvora informacija. Andrew Benson i Adam Cooper su prvi na listi. I dalje tvrde da je ugovor 1+1 a ne 2+1, uz to nemaju dokaze.

MarkedOne8
11.09.2013, 21:48
http://scarbsf1.com/blog1/2013/07/08/2014-rules-first-look/

Od sledeće sezone, Formula 1 bolidi će imati 8 brzina! OMG Menjač neće moći da se podešava u toku sezone. Raspon brzina će biti konstantan. Moraće timovi pametno da podešavaju to pre sezone.

Vanja #66
11.09.2013, 22:13
Znaju u Ferrariju tacno koliko Kimi daje podataka, Allison je mogao da im kaze - OK, stekao je iskustvo u toj i toj oblasti, odgovaraju mu takve i takve stvari - i jos neke sitnice. Sigurno da je napredovao, 2 godine u underdog ekipi sa limitiranim sredstvima traze od svih u timu da ukljuce mastu i prebace se na mod za maksimalnu efikasnost.

Zaboravio je scrabs da se izbacuju aero dodaci kod bocnih usisnika, osim toga sve je lepo predstavio. Svidja mi se striktnost oko auspuha, tacno sam krajem 2011. ili pocetkom 2012. rekao da ce jedino moci da izbace bilo kakav efekat produvavanja tako sto ce postaviti auspuh u sredinu, fiksirati obavezno polozaj samog izlaza i zabraniti karoseriju iz njega u poptunosti.

Nisam znao da ce biti 8 brzina, ali sam znao za fiksni odnos. Pominjao je Jergovic kad je bio u Beogradu. Moguce da sam zaboravio da napisem u rezimeu... To ce zahtevati dosta analize, ali nije to preivse komplikovan racun. Odredi se na kakvim stazama se isplati biti najjaci i za njih se u najvecoj meri podesi odnos. Dakle, Monaco, Monza, Spa, Singapur, Hungaroring, to su staze koje ce u tom smislu sigurno patiti...

Lord Aleksoni
11.09.2013, 22:14
To je veliko pitanje... Nije iskljuceno ni da ne nadje angazman...

Ma stvarno ne znam ko bi ga uzeo, svi su valjda popunjeni za narednu sezonu ili gresim :ne_znam:

MarkedOne8
11.09.2013, 22:23
Ma stvarno ne znam ko bi ga uzeo, svi su valjda popunjeni za narednu sezonu ili gresim :ne_znam:
Premestio sam tvoje i Vanjine poruke u ovu temu pošto Massa više nije u Ferrariju.

Ima dosta praznih mesta u sredini.
Potvrđeni su Mercedes, Red Bull i Ferrari. McLaren samo treba za koji dan da potvrdi aktiviranje Buttonove opcije u ugovoru. Čekali su da vide šta će se desiti sa Raikkonenom i Alonsom. U Lotusu je jedno mesto sigurno zauzeto a to je Hulkenberg. Za drugo mesto se planira čak i Kubica. Massa će najverovatnije u Lotus ili Sauber.

To za auspuh si rekao 2012. :) Znam ja.

Što se tiče brzina, sad na Scarbsovom blogu razgovaraju da li će samo odnos (razmera) brzina biti fiksiran ili će i finalni stepen (final gear). Mislim da bi morali da dozvole da se menja final gear. U Monaku se ne bi koristilo više od 6 brzina. Uz ERS sisteme bi finalni stepen morao da bude dozvoljen.

Vanja #66
11.09.2013, 22:25
Lotus je sasvim prazan. Ni Grosjean nije tamo siguran. Marussia je jedina koja je potvrdila postavu od ostalih timova. Ima vise nego dovoljno mesta, ali pitanje je sta on zeli i koliko para je spreman da prihvati. Ili bi eventualno morao da dovede sponzore da ga placaju...

MarkedOne8
11.09.2013, 22:28
Lotus je sasvim prazan. Ni Grosjean nije tamo siguran. Marussia je jedina koja je potvrdila postavu od ostalih timova. Ima vise nego dovoljno mesta, ali pitanje je sta on zeli i koliko para je spreman da prihvati. Ili bi eventualno morao da dovede sponzore da ga placaju...

Na wikipediji je Marussia skroz prazna.

Pročitaj mi editovanu prethodnu poruku.

MarkedOne8
11.09.2013, 22:58
Trenutno stanje na gridu za sledeću sezonu:

Tim
Motor
Prvi vozač
Drugi vozač

Red Bull Racing
Renault
Sebastian Vettel
Daniel Ricciardo

Mercedes F1 Team
Mercedes
Lewis Hamilton
Nico Rosberg

Scuderia Ferrari
Ferrari
Fernando Alonso
Kimi Raikkonen

McLaren
Mercedes
Jenson Button
Sergio Perez

Lotus F1 Team
Renault

Force India
Mercedes
Paul Di Resta

Torro Rosso
Renault
Jean-Eric Vergne

Sauber F1 Team
Ferrari
Sergey Sirotkin

Williams F1 Team
Mercedes
Valteri Bottas

Caterham
Renault

Marussia
Ferrari

Vozači koji trenutno nemaju potvrđen ugovor, sortirani po verovatnoći da budu na gridu sledeće sezone:
Nico Hulkenberg (Lotus F1 Team)
Pastor Maldonado (Lotus F1 Team)
Felipe Massa (Sauber)
Esteban Gutierez
Jules Bianchi
Romain Grosjean
James Calado (Force India)
Adrian Sutil
Antonio Felix Da Costa (Torro Rosso)
Max Chilton
------------------------------------
Alexander Rossi
Heikki Kovalainen
Carlos Sainz
Giedo Van Der Garde
Robert Kubica
Charles Pic

Mr.M
11.09.2013, 23:03
Strasno mi je zao Mase, dok Alonso nije presao u Ferari, pored Nanda sam jedino Kimija gotivio od svih vozaca na gridu, niko mi od ostalih nije prirastao srcu, medjutim prethodnih godina sam itekako zgotivio Felipea i bila bi steta da zavrsi karijeru. Nadam se da ce naci angazman i nadam se da ce Ferari da ima bolid koji moze konkurisati RBR-u naredne sezone. 4 vozaca ce da budu u borbi za titulu, Rikardo sve i da hoce ne moze biti gori od Vebera. Cenim da ce biti 4-ti naredne godine.

Nebojsa
11.09.2013, 23:06
Aj se igramo pogadjalice. Ko pobedi njemu telegraf. Evo mojih pikova:

LF1: Grosjean, Maldonado
FI: Kovaleinen
TR: Carlos Sainz Junior
SF1: Massa
WF1: Cecotto
Ctr: Alexander Rossi, Colleti
Marussia: Chilton, Callado

MarkedOne8
11.09.2013, 23:11
Lele Nebojša pa ti izbači Bianchija!

Nebojsa
11.09.2013, 23:13
Mislim da mu je jedino realno mesto FI, i da ce tu tesko ici. Ne izgledaju mi uopste odusevljeni njim, ne znam sto ali imam takav utisak. Plus nema neki sponzorski paket da bude primamljiv donjem domu.

MarkedOne8
11.09.2013, 23:19
Calado se već neko vreme muva s Force Indiom. Mislim da može da upadne u FI. Bianchi mi morao makar u Marussiu. Oni nisu u tolikom finansijskom škripcu, a Biacni je i dalje pod Ferrarijem i morao bi da ima mesto. Ipak Marussija dobija pogon od Ferrarija.

Nebojsa
11.09.2013, 23:20
Ali Ferrari vise ne deli toliko motore okolo, ne vidim kako ce ga progurati bilo gde. Steta, odlican vozac.

MarkedOne8
11.09.2013, 23:27
Ali Ferrari vise ne deli toliko motore okolo, ne vidim kako ce ga progurati bilo gde. Steta, odlican vozac.

Ne deli motore, ali imaju potpisan ugovor o dostavljanju motora. Ovi im skinu koji procenat na cenu motora i ovi moraju da prihvate Bianchija. Nije to mala stvar. Ako ga niko ne bude hteo zbog sponzora, dileje iz Lotusa će da ga pokupe. Za sponzore će da se krpe kao i do sada.

Nebojsa
11.09.2013, 23:30
Njega jos i nekako, ali gde ce Hulk :confused: Sad kako nema Ferrarija, dobre su sanse da Lotus zadrzi nenormalnog i dovede nenormalnog 2 (kakav ce to tandem biti...). Willy mozda? Ili je ta vrata i definitivno zatvorio.

MarkedOne8
11.09.2013, 23:35
Hulkenberg u Lotusu je stvar pred svršen čin. Kladim se da već imaju predugovor za njega.

Ovo je zanimljiv video.
http://www.youtube.com/watch?v=fzh5MqdWV0Y
Lik je pogodio za Raikkonena, Ricciarda u vreme kad je Raikkonen već bio u Red Bullu. Zato sam toliko visoko kotirao Maldonada, mada je ta mogućnost pominjana još u Junu, a isto zbog tog videa sam uvrstio i Kubicu. Barrichella nisam mogao da ubacim. Morao bih i Šumahera.

MarkedOne8
12.09.2013, 02:37
Gledam sad pred spavanje snimak trke Abu Shabi 2012. Pogodite koji vozač iz Torro Rossa je uticao da Vettel ošteti prednje krilo.

Vanja #66
12.09.2013, 06:05
Vettel je sam uticao na to, jer mu se zalepio u difuzor dok su bili iza SC-a i svi su pokusavali na ovaj ili onaj nacin da zagreju gume...

Kasnije su da dam tipove za ostale timove.

Vanja #66
12.09.2013, 10:05
Ok, evo kako bih ja ocekivao:

LF1 - Massa i Grosjean
McLaren - nepromenjen
SFI - nepromenjen
WF1 - nepromenjen
STR - Vergne i Sainz Jr. (Marko je po svemu sudeci bio izrazito odusevljen njim, mozda ga opet progura iako je Da Costa ipak najveci kandidat)
CAT - VDG i Rossi
MAR - nepromenjena (tim je to najavio, Bianchi ostaje zbog Ferrarija, Chilton zbog tate, a i popravio se malo)

MarkedOne8
12.09.2013, 10:07
Ne kažem da je Ricciardo bio kriv, ali ko zna kako je Fetel tada imao sliku u glavu, a vikao je na radiju, i ko zna kako će sledeće sezone eventualno reagovati.

Nebojsa
12.09.2013, 10:09
Vanja, ne vidis Rossija nigde? Amerikanac, znas da Berni gura da se non stop dovode vozaci iz GP2 serije, a i decko je stvarno kvalitet. Mogu da ga vidim u Kejteremu recimo.

Vanja #66
12.09.2013, 10:09
Ne kažem da je Ricciardo bio kriv, ali ko zna kako je Fetel tada imao sliku u glavu, a vikao je na radiju, i ko zna kako će sledeće sezone eventualno reagovati.

Ma nema sta da reaguje, Ricciardo ce biti drugi vozac od starta. Ako su Kimiju to trazili, zasto ne bi njemu?

Vanja, ne vidis Rossija nigde? Amerikanac, znas da Berni gura da se non stop dovode vozaci iz GP2 serije, a i decko je stvarno kvalitet. Mogu da ga vidim u Kejteremu recimo.

E, vi's, na njega sam skroz zaboravio. :sram: Moze u Caterham, vec im je tester... Menjam tamo...

MarkedOne8
12.09.2013, 10:18
Hulkenberg se već pozdravio sa Sauberom. Mislim da je čak skoro potvrđeno da sigurno neće biti u Sauberu, ali nam je Ferrari preoteo svu pažnju pa smo ispustili to. Sauber F1 Team ne može da ti bude nepromenjen jer je Sirotkin već na gridu. :D

Glasina je da će Rob Smedley u Williams.

Vanja #66
12.09.2013, 10:24
Ja u Sauberu podrazumevam Sirotkina i Gutiereza... Obojica imaju ugovore, Sirotkinu treba Superlicenca, ali to je formalnost...

MarkedOne8
12.09.2013, 16:36
Rob Smedley će najverovatnije u Williams. Za Massu je najverovatnije za sada da će u Lotus, a takođe se pominje i Williams. Šanse da se Massa nađe u Sauberu su male jer je ekipa u finansijskim problemima.

Vanja #66
12.09.2013, 17:27
Ja u Sauberu podrazumevam Sirotkina i Gutiereza... Obojica imaju ugovore, Sirotkinu treba Superlicenca, ali to je formalnost...

Cisto da se ponovim po tom pitanju... Daj neka ga Bernie ubaci u Williams, bem ti njegovu zelju da ima svaku veliku naciju u F1... Bem ti pare vise, ne mozes gledati trke kako valja. Nije dovoljno sto namesta rezultate, nego mora i sve ostalo...

MarkedOne8
13.09.2013, 10:44
Ferrari će da raskomada Lotus kao posleratni plen.

However, the hiring of Raikkonen is not the only thing going on. Behind all the kerfuffling, Ferrari has also swooped on to grab Lotus’s head of aerodynamics Dirk de Beer. He and James Allison worked together very fruitfully at Lotus and so the hiring may also help push Ferrari forwards…

Vanja #66
13.09.2013, 10:50
Svega mi, oticicu u Italiju i tucicu Montezemola ako ostavi Domenicallija kao sefa tima... Idu Meckinom taktikom i drugacije se ne moze protiv Red Bull-a i Neweya, ali ostaviti mongoloida kao sefa ekipe ce biti greh protiv covecnosti...

MarkedOne8
13.09.2013, 11:01
Svega mi, oticicu u Italiju i tucicu Montezemola ako ostavi Domenicallija kao sefa tima... Idu Meckinom taktikom i drugacije se ne moze protiv Red Bull-a i Neweya, ali ostaviti mongoloida kao sefa ekipe ce biti greh protiv covecnosti...

Ma neka stave bilo koga samo da taj nema rodbinske, poslovne ili kake mutne veze s Alonsom pa i Raikkonenom.

MarkedOne8
14.09.2013, 10:12
Red Bull bi mogao da dobije konkurenciju kada su motori u pitanju. Stara veza Lotusa i Enstona može da proradi pre ili kasnije. To mi je jako zamršeno. Red Bullu je glavni sponzor Infiniti, Infiniti je pod vlasništvom Nissan, a Nissan je Renaultov. Tako nekako beše? A Red Bull i Renault se prepiru što im Red Bull ne odaje dovoljna priznanja za uspehe.

Vanja #66
14.09.2013, 10:35
Infiniti je Nissanova marka za Ameriku, kao Lexus za Toyotu ili Acura za Hondu. A Nissan i Renault su usli u stratesko partnerstvo pre nekog vremena i otud i reklamiranje Infinitija.

Da, Renault uopste nije zadovoljan tretmanom koji dobijaju od Red Bulla, povratnim informacijama, pokusajem da se i sledece godine stavi Infiniti umesto Renaulta, cak i da Infiniti bude zvanicno dobavljac motora, iako bi to bile Reanutlove jedinice. Zato zele da obnove prijateljstvo sa Enstonom, tako sto ce im davati besplatne motore i podrsku, sto bi bilo vise nego sto bi Red Bull dobijao sledece godine, ali bi tim morao da se preimenuje u Renault ponovo...

Voleo bih to, stvarno mi se ne svidja ova besplatna promocija Lotus brenda, a Lotus cvonjka budjvaog ne daje za to...

MarkedOne8
14.09.2013, 13:44
Hvala na pojašnjenju, ali i dalje je neverovatno zamršeno. :facepalm:

Nije mi jasno zašto Renault ne bi iskoristio priliku da se sada zauzme za Enstone tim. Enstone je dosta ulagao u infrastrukturu. I dalje imaju top postrojenje koje može da se nosi sa svim top timovima ali nemaju finansije da sve to održavaju. Kad bi Renault stao iza njih pre svega sa pogonskim jedinicama, pa onda još koji sponzor da se nađe to bi opet bio stari fabrički Renault. Red Bull nije 100% fabrički tim. Renault je veliko ime za F1 i šteta da nemaju fabrički tim. Red Bull je sada toliko jako ime u motosportu da im i ne treba 100% fabrički tim. Dobri su bili i 2009. pa i 2010. kada nisu bili fabrički. Ferrari i Mercedes su zagarantovani fabrički timovi na duže vreme. McLaren će opet biti od 2015. Red Bull će i dalje biti jak. E sad kad bi Renault povratio Enstone, pa za koju godinu da se ubaci BMW ili neki japanski proizvođač to bi bilo super. Barem jedan od njih da se ubaci kao 100% fabrički tim. Kakva bi to bila ludnica.

Ni meni se ne sviđa ta strategija sa Lotusom. Mislim da čak i plaćaju za ime. Trebali bi da menjaju ime pod hitno. Ako ne Renault, onda da prodaju svoje dupe nekoj kompaniji i da se pravi novi brend.

Vanja #66
14.09.2013, 14:03
Iako su rekli suprotno, BMW ima planove da se vrati. Sa kime i kako, jos se ne zna, ali nekako mi za ad deluje da planiraju dvostruki ulazak 2016 - u F1 i u MotoGP. Ovo drugo je izvesnije za sad, ali nikad se ne zna.

Toyota kad bi se vratila, sve bih dao. Ima nesto u toj njihovoj crveno-beloj kombinaciji...

MarkedOne8
14.09.2013, 15:39
Samo gledam Hulkenberga... dečko je toliki potencijal a na procepu je. Prešao je iz Force Indije u Sauber nadajući se da će Sauber biti barem kao što je bio tokom 2012. Totalno suprotno. Sad će da pređe u Lotus, zateći će ga ista situacija ako Renault ne preduzme nešto. Inženjeri odlaze samo tako. Pre će biti, nažalost, ona prva opcija. Možda bi mu pametnije bilo da se vrati u Force Indiju.

Vanja #66
14.09.2013, 16:23
Ako Renault uleti u pricu, bice to dosta bolja situacija. Force Indiju u zivotu odrzava Bernie, oprasta im neke dugove, nabacuje im ugovore i slicno. Kad ga smori, FI ce biti u gadnom problemu, jer je Mallya po biznis mentalitetu najblizi nama Balkancima...

MarkedOne8
14.09.2013, 16:51
Dafuq?!!!
Jarrod Murphy, head of the computer-aided design (CAD) in the field of CFD (computational fluid dynamics) in Enstone will also go to Ferrari, after 17 years of loyal service. This is James Allison who wanted his arrival, as he pushed the recruitment of Dirk de Beer
http://motorsport.nextgen-auto.com/Transferts-Lotus-repond-a-Ferrari,66369.html

Allison je brutalan do kraja! Zahvaljujem se Bogu što Kimi nije ostavljen u Lotusu! Allison je označavao početak krajeva za Kimi eru Lotusa.

Nebojsa
14.09.2013, 16:53
Sledeca vest, Bulije postaje kafe kuvarica u Ferariju. Nema, namerili su da naprave supertim, ako sam dobro razumeo kontaktirali su i neke clanove Meklarena.

Vanja #66
14.09.2013, 17:15
Vidim ja da cu da rezervisem kartu u jednom smeru za Italiju tamo negde pocetkom januara... Za svaki slucaj, ako se Montezemolo ne opameti...

Sto se tice dolazaka ljudi, nista cudno. Allison je dobio vece pare, hoce poznat tim oko sebe, a ti ljudi ne kostaju toliko puno u ovom momentu sigurno. A koren onog belog dela logoa na kom pise Scuderi Ferrari ima puno, puno novca...